DE NIEUWE r.y Moderne weefsels zijn uiterst ^Xzjz/u LANDBOUW. GEMENGD NIEUWS. FINANCIEELE BERICHTEN. maar d@ze nieuwe koud water Lux methode is VEILIG LANGS NEERLAND'S JEUGDHERBERGEN. Beschermt fijne stoffen en tere hteuren leder, die zelf fijne stoffen wast, |%jr is verrukt over de nieuwe,zelfs [J JL »n koud water oplosbare Lux Geen gevaaf meer voor te heet sop, geen moeite en kosten n aroterpah vanwater°PzettenDen'euweLuxis,,veiliger COOT dan veilig'' en wast „vlugger dan vlug"! En.,,., hetxedfdc n'euwe Lux pak is nog groter dan vroe- geld ger, voor dezelfde prijs van slechts \Tfï cte* OOSTKAPELLE. te van ariï ns- zijn ge- en- in| J, art akr >or ei»/ jor /at iet an. sn- 1a- if an :en de [en lit- ge« jns ea ok d et eit ;1- an Van den rondtrekkenden leer ling uit de Middeleeuwen tot den modernen trekker. (Van onzen correspondent) J eugdherbergen. Het is een instituut, dat meer en meer populair begint te worden in den lan de. In korten tijd heeft het zich be staansrecht verworven, heeft het ver maardheid gekregen en thans kan het in de samenleving niet meer worden gemist, zonder de jeugd v,an een be langrijk cultuurmiddel te berooven. Over het geheele land liggen ze ver spreid. Ën of er gebruik van wordt ge maakt? In 1929 werden er 80000 over nachtingen geboekt; in 1934, dus slechts vijf jaar later, meer dan 170,000. Het net in Nederland omvat thans reeds 70 jeugdherbergen en 32,000 individu- eele trekkers staan bij de Nederland- sche Jeugdherberg Centrale ingeschre ven, benevens honderden jeugdorgani saties, gemeentebesturen, onderwijsor ganisaties, vakbonden, sportclubs, reis- vereeniging'en, industrieele ondernemin gen en dergelijke. En dat alles van uït- eenloonende politieke en godsdienstige overtuiging! Maar nog veel meer moet er gebruik van worden gemaakt en dat kan, wan neer in nog breeder kringen het nut van deze nobele instellingen wordt be grepen. Want de jeugdherbergen staan voor ieder open en hoe meer trekkers er komen, des te meer levensgeluk en levensvreugde wordt er onder de jeugd verspreid, des te meer zal de schoon heid van het eigen land nader tot de eigen landgenooten worden gebracht, des te meer ook z,al de instelling %an haar doel beantwoorden. Ik kan er over meepraten, sinds ik met eenige andere journalisten op uit- noodiging van de Nederlandsche Jeugd herberg Centrale een tocht door het land heb gemaakt in een autobus, waar bij een twintigtal jeugdherbergen wer den bezocht. Zoo'n tocht in een auto bus is nu wel niet de meest juiste wijze om, gebruik makend van jeugd herbergen, het land door te trekken, en het bestuur der Centrale zou ^er bij gewone gezelschappen al gauw een stokje voor steken! Maar hier was het de bedoeling om in korten tijd zoo veel mogelijk te zien en dat kon op geen betere wijze geschieden d,an zoo. Der halve zijn we eenige dagen als opge jaagd wild langs 's Heeren wegen ge rend, slechts even pauseerende om in de eene jeugdherberg te eten, in een andere thee te drinken, in weer een andere een kopje koffie te gebruiken en in nog weer een andere te logeeren, met het gevolg dat ik een dag noodig heb gehad om weer op ,adem te komen. Maar we hebben in dien tijd veel gezien en waardevolle ondervindingen opge daan, die ons in staat stelden een wei- gefundeerd oordeel te vormen over het wezen van het jeugdherbergwerk. Wat een jeugdherberg is. Moet ik bekennen, daï ik nog nim mer tevoren in een jeugdherberg had overnacht? Men leide er uit af, dat ik de eerste jeugd al weer voorbij ben, niet, dat ik me uit onsportieve overwe gingen ervan afzijdig heb gehouden. Voor ouderen zijn de jeugdherbergen niet bestemd, waarover later, maar er is geen beter middel om zich weer jeug dig te voelen, laat ik daarvan mogen getuigen! Inmiddels is het toch nuttig, dat ouderen weten wat het begrip jeugdherberg inhoudt, wat het trekken beteekent en hoe de jeugd veilig aan deze instelling kan worden toever trouwd. Want de ouders en verzorgers van onze jeugd moeten de zekerheid hebben, dat hun kinderen goed gebor gen zijn, en die zekerheid kunnen we, na alles wat we hebben gezien beleefd en gehoord, volledig verschaffen. Daar om eerst iets over de jeugdherbergen en het trekken in het algemeen. Al vroeg zijn er instellingen geweest, die met het begrip jeugdherberg iets ge meen hadden. De trekkende jeugd was immers al in de Middeleeuwen bekend in den vorm van den reizenden scholier den ,,fahrenden Scholast", die van de eene school naar de andere trok en wiens vagantenliederen nog steeds blij vende herinneringen vormen aan dien tijd. Later kreeg men de gilden met de rondtrekkende gezellen, die weer ver dwenen door de toenemende industri alisatie. Toen is er een tijd geweest van zelfgenoegzaamheid met een vlucht naar de groote stad, die het trekken ge heel deed verloopen. Doch niet Jamg zou het duren of in de tweede helft van de vorige eeuw kwam de lust tot rond reizen weer naar boven. In Duitschland waren het de „Wandervögel", die de traditie voortzetten. Thans echter voor ontspanning, terwijl het vroeger meer noodzaak was. De leuze „terug naar de natuur vond meer en meer weerklank en steeds grooter werd het aantal van hen, die zich van de groote stad af keerden. Toch was dit nog wat anders dan de moderne jeugdherbergbeweging. Deze is ontstaan omstreeks 1910, weer in Duitschland. Het is dus een Duitsch voorbeeld, dat hier werd nagevolgd, doch dan uitgewerkt op eigen Neder landsche wijze, zoodat een organisatie ontstond, die waarlijk nationaal ge noemd mag worden en die ons heele volk omspant. In het Westfaalsche in dustriestadje Altena was het de volks onderwijzer Richard Schirrmann, die de eerste jeugdherberg stichtte. Hij was eens met een klas van zijn school op een tocht verdwaald geraakt, zoodat de ouders in groote ongerustheid verkeer den en een expeditie werd uitgezonden om de verlorenen te zoeken. Als reactie hierop vaardigde de Pruisische overheid het verbod uit, om met schoolkinderen wandelingen te maken. Schirrmann vond er wat op, door te streven naar behoor lijke gelegenheden, waar de jeugd op zijn tochten kon worden ondergebracht. Zoo werd de eerste jeugdherberg opgericht, voortspruitende uit een streven, dat meer en meer verbreiding vond- Tot voor den oorlog waren er 40 van zulke instellingen in Duitschland; gedurende den oorlog stond het werk stil, doch daarna kwam er snelle groei, mede door steun van de overheid. Ook in het bui tenland vond de beweging instemming, met het gevolg dat thans in 16 landen over de geheele wereld 3400 jeugdher bergen bestaan, waar in totaal plm. 7 millioen overnachtingen zijn geregi streerd. De Nederlandsche centrale. Het is gelukkig, dat in Nederland, evenals in het buitenland, dit jeugdher bergwerk in handen is gelegd van een centrale organisatie. Ons land is berucht om zijn schotjesgeest, geboren uit een sterke verdeeling in politieke en gods dienstige richtingen. De Nederlandsche Jeugdherberg Centrale evenwel is een organisatie, die het geheele volk in al zijn schakeeringen overkoepelt, zonder aan ieders individueele overtuiging af breuk te doen. Uitgangspunt bij de tot standkoming was een volkomen en strik te waardeering van alle wereldbeschou wingen in ons land op den grondslag van een volledige algemeenheid, zoodat dit werk in den waren zin van het woord nationaal kan worden genoemd- Dit stre ven is in breede kringen begrepen en geapprecieerd, zoodat personen van zeer uiteenloopende richting, zoowel van rechts als van links, zitting hebben in de leiding, waardoor een band is gelegd tusschen alle levensbeschouwingen. De organisatie is een stichting, waar aan alle groepen van ons volk deelne men. Zoo is ook de zekerheid verkregen, dat iedere levensopvatting volkomen zal worden geëerbiedigd, 'terwijl aan den anderen kant volstrekte waarborgen zijn geschapen, dat geen enkele richting, doos» welke manipulaties dan ook, de meerderheid in de leiding kan krijgen. Een internationale liga is gesticht, waar van het secretariaat in Amsterdam is ge vestigd. Daarmee is verkregen, dat de trekkers van 16 landen alle jeugdher bergen als de hunne kunnen beschou wen. Rund-veekeuring te Souburg. De uitslag van de te Souburg gehou den rundveekeuring luidt als volgt: Stieren 10 maanden, J. Lorier, eer volle medailje. Vaarskalveren J. Lorier, 1ste prijs; C, Jasperse, 2e prijs. 2 jarige vaarzen: J. Lorier le prijs; C. Jasperse 2e prijs; C. Jasperse 3e prijs; M. Lorier 4e prijs. le kalf koeien: C. Jasperse 77punt le prijs; J. Lorier 76 punt 2e prijs; M. Lorier 75 punt 3e prijs. 2e kalf koeien: C. Jasperse 77 punt le prijs, 3e kalf koeien: P. Arendse 79 punt, kampioen-prijs; J. Lorier 78,8 punt re- serve-kampioenprijs; M. Lorier 78K punt 3e prijs; P. Arendse 78 punt 4e prijs. Oudere kalf koeien: J. Lorier 82 punt le prijs, M. Lorier 81 punt 2e prijs. Geitenkeuring, Maandagavond werd op de daartoe door den heer P, Meise welwillend be schikbaar gestelde weide, de jaarlijksche geitenkeuring van de afd. Vrouwenpol der van de Prov. Vereen, tot verbetering van het geitenras in Zeeland, gehouden. In totaal werden 33 geiten aangevoerd, als keurmeesters traden op de heeren Sijtema uit Middelburg en Versluijs uit Serooskerke- Het oordeel van de keur meesters van de aangevoerde geiten was zeer gunstig, de aangevoerde dieren waren van goede kwaliteit en de geiten stand te Vrouwenpolder kan goed ge noemd worden. De uitslag van de keu ring was als volgt: Lammers: le prijs A. Tilroe, 2e pr, W. Duvekot Szn. Eenjarige geiten: le pr, L. Duvekot, 2e pr. L. van den Broeke. Tweejarige geiten: le pr. H. Louwerse, 2e pr- W. Duvekot Szn. Oudere geiten: le pr. H. Janse, 2e pr J. Schout, 3e pr. J. Wattel. Twee geiten weerden in het Pr. V- Stamboek ingeschreven. De collectie eenjarige geiten was uitstekend, hiervan werden er 6 speciaal voor de fokkeri; aanbevolen. DE TARWE-STEUN. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouw Crisisfonds aan de vereeniging „Centra le Tarwe Organisatie" een bedrag van 300.000 uitgekeerd zal worden tot ge deeltelijke dekking van den oogst 1934, voor zoover betreft het tijdvak 1 Sep tember tot en met 31 Maart 1935. De verbouwers van tarwe zullen worden erkend als groep van producenten van crisisproducten. DE BIJEN EN HET GURE VOORJAAR. Het voorjaar 1935 was voor de Zeeuw- sche en Brabantsche iemkers al zeer on gunstig, ondanks het feit, dat de bloe: dit voorjaar heel mooi is geweest. In het begin (Maart was warm) zag het er wei goed uit, doch toen de koude begon en bleef aanhouden was het eerst gewon- nene vlug verdwenen en de bijen kregen geen kans meer om zich te herstellen; ze konden maar juist voldoende honing bij een krijgen voor voedsel. Er zijn zelfs iemkers, die moesten bijvoeren, hetgeen maar zelden in het voorjaar noodig is, indien althans gedurende het najaar en den winter goed voor de volken is ge zorgd. Wel was er veel bloei aan vruchtboo- .men en bessen, doch tengevolge van den kouden noordenwind was er geen vol doende afscheiding van honing in de bloemen. Het wachten is thans op den zomer en het najaar. DOODELIJKE VERKEERSONGEVALLEN. Gistermiddag is op het kruispunt Amersfoortsche wegUtrechtsche weg nabij De Bi 11 een ongeveer 40-jarige dame, die per rijwiel van den Amers- foortschen weg naar den Utrechtschen weg overstak, door een auto aangere den en gedood. Dinsdagmiddag is de motorrijder K., musicus van beroep en wonende te Enschedé door te groote snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een paal terecht gekomen. De motorrijder werd zwaar gewond en overleed eenige oogenblikken daar na ter plaatse. Te Duivendrecht begaf zich Woensdag de 22-jarige arbeider G. H. de D. op een licht model motorrijwiel, naar zijn woning te Haarlemmermeer. Op den straatweg reed eveneens een met zand geladen vrachtauto, welke de motorrijder niet kon zien, daar zijn uit zicht belemmerd werd door een voor het kruispunt op de Zwarte Laan stil staande auto. Bij het passeeren van den straatweg werd de motorrijder door de zandauto gegrepen en zoo zwaar gewond, dat hij enkele oogenblikken later overleed. Dinsdagavond heeft op de Mathe- nesserlaan te Rotterdam een bot sing plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door J. G. van B. en den mo torrijder Th. W, C., die achter zich had op de duo zijn vrouw de 35-jarige A. P E. C., geb. V mende aan den Konin ginneweg te IJ s s e 1 m o n d e. De duo-rijdster bekwam een schedel- basisfractuur en is bij aankomst in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan de gevolgen overleden. - O-L - ji jalB (Ing. Med.) Dinsdagavond is aan het Bolwerk te Rotterdam de 47-jarige loswerk- man D. v. L., tengevolge van een on oplettendheid, door een zeswielige vrachtauto overreden. De man bekwam een bekkenfractuur en is enkele uren na aankomst in het ziekenhuis aan den Coolsingel overleden, Onder de gemeente Susteren is Maandagavond op den rijksweg de motorbestuurder F. L. uit Sittard, ter wijl hij in een bocht v,an den weg uit week, voor een vrachtwagen gevallen. De man is ter plaalse aan ziin verwon dingen overleden. Hij was 35 jaar oud en laat een weduwe met 2 kinderen achter. DE FINANCIEELE DEBACLE TE ROOSENDAAL. Steeds meer geval len worden bekend van menschen, die gedupeerd zijn bij het sluiten van de bank der firma Van Gilse te Roosendaal zoodait zonder overdrijving gesproken kan worden van een ramp voor Roosen daal en omgeving. Het aantal crediteuren bedraagt bij na 900. Het bedrag der deposito's be draagt ruim Wz millioen gulden. Hoofdelijk aansprakelijk zijn de heer F. van Gilse en mevr. Van GilseVan Loon, die de beide firmanten der bank waren. De hoofdboekhouder de heer L., die zicE na het sluiten der bank naar het buitenland heeft begeven, heeft dit ge daan in een zeer overspannen toestand. Er is niets te zijnen nadeele te zeggen, zoodat er geenerlei aanleiding voor de politie was, hem te arresteeren. GROOTE BUIT BIJ INBRAAK IN VILLA. Te Breda werd in de villa van een familie tijdens haar afwezigheid ingebroken. De nachtelijke bezoekers wisten het huis binnen te komen door het indrukken van een ruit. Eerst thans is bekend geworden, dat zij een groo- ten buit bemachtigden. Deze bestaat o.a. uit een dames-polshorloge van platina met dertig briljanten, een wit-gouden collier met hanger met een grooten bril jant modern gezet, een gouden dames- ring met drie diamantjes, een dames polshorloge van goud met zwart zijden bandje, een zilveren collier met berg kristal, een gouden brochette met bril janten, een fantasiering een gouden schakelarmband, een gouden ring met zes diamantjes rond een amathyst en 'n gouden dasspeld met diamant. Tevens een bedrag aan Belgis;h geld. Va de daders en hun buit ontbreekt tot üj elk spoor. VAN DE TRAP DOODGEVALLEN. Gisternacht is de 82-jarige mejuf frouw A. M. Smit in haar woning aan de Boezemkade te Rotterdam van de trap gevallen. Zij heeft daarbij den halswervel gebroken en was op slag dood. EEN EMMERTJE MET GULDENS OPGEDOLVEN. Bij graafwerk in de gemeente H u n s e 1 onder Weert, werd een emmertje gevonden, afgedekt met een vloertegel. Het emmertje be vatte guldens en rijksdaalders uit het jaar 1913 tot een totaal bedrag van f 700. POLITIEKE „HELDEN." Een 33- jarige bewoner van de Van Limburg Stirumstraat te 's-Gravenhage heeft bij de politie aangifte ged,aan van mishan deling steek met een mes in de linker hand gisteravond gepleegd door een onbekenden politieken tegenstander, toen hij bezig was N.S.B.-prop.aganda- lectuur in de brievenbussen te doen. Hij werd plotseling door een 30-tal personen overvallen van wie een hem stak. DEVIEZENSMOKKELAARS VER OORDEELD. Verdacht van devie- zensmokkelarij heeft voor de recht bank te Krefeld (Duitschl.) terecht gestaan het echtpaar K. uit A r c e n (Limburg) .K. zou voor een bedrag van 2125 mark en zijn vrouw voor 2175 mark aan reischèques naar Nederland hebben gebracht. K. werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en 2000 mark geldboete, zijn vrouw tot 3 maanden en 1300 mark boete. Beurssluiting in de Zomermaanden De minister van Financiën heeft be paald, dat op alle Zaterdagen in Juni, Juli en Augustus de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zullen zijn ge sloten, alsmede, dat die dagen voor de geldleeningen als bedoeld in afd. V der beursvoorschriften 1914, niet als werk dagen zullen worden beschouwd. Abonnementen en Advertentiën voor 6:f blad worden aangenomen door den Agent E. FLIPSE.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 7