AKKERTJES Pijn in de ledematen? KERKNIEUWS. Zakenleidersï RECHTSZAKEN. Voor kleine tuinen. houdt 31 Mei a.s. vrij voor het E NEDERLANDSCHE R EC LAM E CONGRES te Gouda. 1. Dagbladen en hun reclamewaarde 2. Reclame-effect en onderbewustzijn GENOOTSCHAP VOOR RECLAME Keizersgracht 28-34 Amsterdam-C. - Tel. 42428 ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. DE STERRENHEMEL 29 MEI—5 JUNI '35, 22 hMT. (23 hZT.> ZUID mmw AKKER.CACHETS MB 4 ONDERWERPEN: door Ir. A. HELDRING, Dir. Algem. Handelsblad, Amsterdam. door HAN G. D. COPPENS, Dir. Coppens' Advies-Bur., Amsterdam. Nadere inlichtingen - ook niet-leden kunnen deelnemen - (Ingez. Med.) eenzetting zette spr. doel en werking der vereeniging uiteen. Te Koudekerke is 46 pet. van het aantal inwoners aan gesloten. De vergoeding bedraagt ma ximaal 112.50 met buitengewone ver goedingen te brengen op hoogstens 167,50. Verder werd medegedeeld de wensch van Westkapelle (om tegen een kleine verhooging de operatiekosten vergoed te krijgen) na bespreking werd besloten de afgevaardigde mede te deelen, dat geen verplichte verhooging hiervoor verlangd wordt. Tot afgevaar digde naar de algemeene vergadering werden aangewezen burgemeester L. J. Dregmans en de hr. F. de Rijke. RAAD VAN WESTKAPELLE. WESTKAPELLE. Dinsdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van den wnd. burgemeester, den heer K. Min- derhoud. Afwezig burgemeester jhr. de Casem- broot, met verlof. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat het aanbeveling verdient, dat de Raad pogingen aanwendt, verlaging te krijgen van het rentepercentage van de door de gemeente aangegane geldlee- ningen. Besloten werd te trachten aan den wensch van Ged. Staten te voldoen. Op zijn verzoek werd aan H. Ver hulst ontheffing verleend van de hon denbelasting over het tweede halfjaar 1934. Aan den heer J. Leunis werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als agent der Arbeidsbemiddeling en Werk loosheidsverzekering met ingang van 1 Juni a.s. wegens zijn benoeming tot amb tenaar ter secretarie te Capelle a. d. IJssel. De V o o r z. wees op de accuratesse waarmede de heer Leunis de gemeente 2J4 jaar heeft gediend. Het speet spr. wel, dat deze de gemeente gaat verla ten, maar wenschte hem geluk met de verbetering van zijn positie. Bij de rondvraag vroeg de heer K. C ij s o u w of het niet mogelijk is, dat in ,,'t Hout", het nieuwe gedeelte, een straatje aangelegd wordt. De Voo'rz. zegde overweging toe. WESTKAPELLE. De nummering der candidatenlijsten voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad luidt als volgt: 1. C.H., A.R., 2- St. Ger. P, 3. Lib. P,, 4- Arb. P. VEERE. Dinsdag hebben wij bezoek gehad van den bekenden kapitein H. Schilperoort, die geheel Zeeland door kruist met zijn zeilboot en overal de monstraties geeft met zijn zeer interes sante zeilton. Met-deze zeilton heeft hij verleden jaar veel opzien gebaard door van Rotterdam door den Water weg en langs Hoek van Holland en de kust naar Scheveningen te pagaaien, een stout stukje, dat niet velen hem zul len nadoen. MAZELEN-EPIDEMIE. BORSSELEN. Wegens het heerschen der mazelen is de bijzondere school al hier gesloten. Ongeveer drie vierde der leerlingen was afwezig, terwijl in som mige gezinnen ook roodvonk heerscht. Ook van de leerlingen der openbare school is een derde deel afwezig, die ook mazelen hebben, doch sluiting is tot nog toe daar niet noodig. 's HEERENHOEK. In de Maandag gehouden vergadering van stemhebben de ingelanden van den Zuid-Kraaiert- polder is de rekening over het dienst jaar 1934-'35 vastgesteld in ontvang op f 5578 en in uitgaaf op f 3231, alzoo met een goed slot van f 2347. De begrooting voor het dienstjaar 1935-'36 is in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op f 5360, terwijl het dijk- geschot evenals over 1934-'35 bepaald is op f 3 per h.a. schotbaar land en op f 3 per h.a. vroon. Op den staat van aanbeveling ter benoeming van een gezworene wegens periodieke aftreding van den '--.er M. Bierens zijn geplaatst de heeren M. Bierens (aftr.), Jacobus van 't West einde en Jacob van 't Westeinde. Maandag vergaderde verder stem hebbende ingelanden van den Noord- Kraaiertpolder. De rekening over het dienstjaar 1934-'35 werd vastgesteld in ontvang op f 4280 en in uitgaaf op f 2491, alzoo met een goed slot van f 1789. De begrooting voor het dienstjaar 1935- 36 is in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op f 4222, terwijl het dijk- geschot bepaald is op f 9 per h.a. schot- baar land en f 6 per h.a. vroon (over 1934-'35 bedroeg dit respectievelijk f 9.50 en f 6.80 per h.a.). a Op den staat van aanbeveling ter benoeming van een dijkgraaf wegens periodieke aftreding van den heer G. de Jager zijn geplaatst de heeren G. de Jager (aftr.), H. van Gorsel en J. Dek ker, terwijl op den staat van aanbeve ling ter benoeming van een gezworene wegens periodieke aftreding van den J. Dekker geplaatst zijn de heeren J. Dek ker (aftr.), A. J, de Jager en I. Dekker. Tenslotte vergaderden de stemheb bende ingelanden van den West- Kraaiertpolder. De rekening over het dienstjaar 1934-35 werd vastgesteld m ontvang op 8024 en in uitgaaf op 4855 alzoo met een goed slot van 3169. De begrooting voor het dienstjaar 1935-36 is in ontvang en uitgaaf vast gesteld op 8469, terwijl het dijkge- schot evenals over 1934-'35 bepaald is op 10 per h.a. schotbaar land en f 7.50 per h.a. vroon. Tot gezworene is de heer J. C. Ver- mue herbenoemd. KAPELLE. De nummering van de lijs ten voor de gemeenteraadsverkiezing op 19 Juni a.s- luidt als volgt: 1. S.D.A.P., 2. V.B. en V.D., 3. C.H., Kapelle, 4. A.R-,'5. lijst Fraanje, 6. C.H. Biezelinge RILLAND-BATH- De lijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing zijn aldus genummerd: 1. V.B., 2. S.G.P., 3. C.H, 4. A.R-, 5. R.K., 6. S.D.A.P, 7. Gemeen te-belangen. SCHORE. De werkman W. uit We- meldinge geraakte bij den brugbouw te Vlake, onder een neervallende baal ce ment van 50 kg. W. verkreeg daarbij zoodanige inwendige kneuzingen, dat hij zijn werk niet kon hervatten. 'S «EER ARENDSKERKE. De lijsten voor de verkiezing van de leden van den Raad zijn genummerd als volgt: 1 C. Philipse; 2 C. de Leeuw; 3 M, Moerdijk; 4 J. Hommes; 5 D. W. Lindenbergh; 6 P. van den Dries Johz. HEINKENSZAND. In verband met het bericht betreffende den heer A. H. v. d. Feen zij bericht dat deze niet is geboren te Middelburg doch te Hein- kenszand op 24 Februari 1873. RAAD VAN WISSENKERKE. De overbrugging van de Zand- kreek. De Raad verleent zijn medewerking. WISSENKERKE. Maandag verga derde de Raad voltallig onder voorzit terschap van burgemeester Geuze. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van M. Kramer om gedeelte lijke ontheffing van hondenbelasting we gens vertrek uit deze gemeente. Het voorstel van B. en W. om een half jaar in mindering te brengen, werd aangeno men. Een voorstel van B. en W. om de Oost-Voorstraat te bestraten met nieu we klinkers en de oude te verwerken in de zijkanten van de Voorstraat, werd goedgekeurd. B. en W. stelden voor, om in verband met een schrijven van het Nationaal Crisis-Comité omtrent ver strekking van kleeding, schoeisel en dekking aan werklooze steuntrekken- den, 21 pet. door de gemeente te doen bijdragen. De heer Kramer vroeg of de goederen toegezonden worden of hier gekocht kunnen worden. De v o o r z. zegde, dat het geld toegezonden wordt. Het plaatselijk Crisis-Comité moet de goederen koopen. Het voorstel werd aangenomen. Het voorstel van B, en W. tot in trekking van het besluit tot vernieu wing van den veerweg om te volstaan met de herstelling voor dit jaar, werd aangenomen. Het adres van Bierbrouwerijen om het getal verloven niet te verminderen en een van de vereeniging tot het be strijden van het alcoholisme om het aan tal vergunningen te verlagen, werden voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stelden voor, om te verzoeken bij Koninklijk besluit het maximum aantal vergunningen krachtens de drankwet te brengen op 8. Hierbij werd de opmer king gemaakt, dat er dan geen uitbrei ding meer plaats heeft en er niemand mede geschaad "wordt. Aldus besjoten. De periodiek aftredende leden der schattingscommissie, de heeren S. J. de Regt, L. Hoveijn, P. G. Leendertse en Th. de Ridder werden herkozen. Een aanvraag om overplaatsing van de onderwijzeressen G. C. Brons van de o. 1. school van Wissenkerke naar Geers- dijk en omgekeerd van T. de Kok van Geersdijk naar de o. 1. school te Wis senkerke, werd ingewilligd. Daarna kwam aan de orde de beslis sing over de gevraagde med/ewerking voor de brugverbinding over de Zand- kreek. De meerderheid van B, en W. stelde voor medewerking te verleenen. De heer De Boer vroeg eenige nadere toelichting hieromtrent.. De V o o r z. zegde, dat de secre taris in de vergadering met een com missie uit het college van Ged. Staten te Kortgene aanteekening heeft gemaakt van het aldaar gesprokene. Spr. ver zoekt zulks te willen voorlezen. Hier aan voldaan zijnde zegde wethouder Schippers, dat veel van de be zwaren Zijn weggevallen. De heer De Boer vroeg: indien de kosten v,an de brug eens tegenval len, wordt dan de bijdrage per inwo ner verhoogd? De V o o r z. zegt de eerste 20 jaar staat de bijdrage vast, wat na dien tijd zal zijn weet ik ook niet. Weth. Van der Maas zette uiteen, dat het de gemeente ongeveer f 1200 per jaar kost. Spr. kon er niet voor stemmen. De heer Noordhoek oordeel de, d,at men er met de brug op achter uit in plaats van vooruit zal gaan. De heer Schippers: Hoe is het gegaan met de electriciteitsvoorzie- ning? Toen was het een en al gejam mer en allerlei bezwaren werden ge opperd. Maar viel het niet mee? De heer Kramer noemde de zaak een streek belang en voordeelig voor de afzet van landbouwproducten. De heer B r e u r e wees er op, dat ook het nageslacht hiervan kan pro fiteered Bij stemming bleek dat de heeren Noordhoek en weth. v. d. Maas tegenstemmers w.aren. Dus met negen voor en twee tegen is de gevraagde medewerking verleend. Naar aanleiding van het feit, dat het muziekgezelschap Apollo" Zaterdag voor Pinksteren de nieuwe muziektent in gebruik wil nemen en dit eenigszins feestelijk wil doen door uitnoodiging van enkele andere muziekgezelschap' pen, vroeg Apollo om zooals gebruike lijk is die gezelschappen op het gemeen tehuis te ontvangen. De heer Kramer was tegen, De bevolking heeft veel ge offerd op den bazar enz. en nu nog op kosten van de gemeente gezelschappen ontvangen, gaat te ver, dat moet „Apol lo" zelf maar betalen. De heer Van Halst vond dat het een algemeen ge bruik is, het gaat niet om een bedrag, maar om een gewoonte. Voor inwilliging van het verzoek stemden de heeren v. Halst, De Looff, De Boer en weth. Schip pers. Het verzoek is dus van de hand gewezen. Op een vraag van den secre taris, of er bezwaar was tegen het ge bruik van het gemeentehuis voor de ontvangst, antwoordde de heer Kramer, als het maar geen geld kost, dan is er geen bezwaar tegen. Daarna sluiting. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Tijdens een kort onweder, gepaard met vrij hevigen regenval, is de land bouwer L. de J. Fzn- in den Bontepolder onder de gemeente Hoek door den blik sem getroffen. Daar hij met andere per sonen op het land vertoefde, was er aan stonds hulp. Zijn toestand was niet zon der gevaar. EEN OPLICHTER. Dezer dagen vervoegde zich bij een winkelier te St. Jansteen een persoon die de aanwezige winkeljuffrouw 7 kg koffie, merk Special en 5 kg van een andere soort bestelde. Nadat de 7 kg waren afgewogen en ingepakt, verwij derde de juffrouw zich teneinde de an dere soort koffie in het pakhuis te ha len. Toen zij in den winkel terugkwam, bleek de man te zijn verdwenen en de koffie natuurlijk ook. Bij onderzoek is gebleken, dat de persoon een Belg, afkomstig uit een der omliggende grensplaatsen, deze „truc" bij verschil lende winkeliers in de omgeving van St. Jansteen heeft uitgehaald. GROEDE. Maandagmiddag had alhier de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. L. Boone, in leven oud-gemeente ontvanger van Groede. Vermeld kan worden, dat de heer Boone ongeveer 25 jaren de functie van gemeente-ont vanger heeft mogen waarnemen, terwijl hij ook vele jaren secretaris-ontvanger van het B. A. hier ter plaatse is ge weest. Eveneens heeft hij verscheidene jaren het ambt van ontvanger-griffie." van het waterschap „Groede en Baanst" uitgeoefend. Gezegd mag dan ook wor den, dat de heer Boone veel voor de gemeente Groede heeft gedaan- De begrafenisstoet werd, behalve door familieleden gevolgd door den burge meester, den notaris en genoodigden, vertegenwoordigers van den Raad, den secretaris van het B. A. en den Amb tenaar ter secretarie. Aan het graf werd niet gesproken, behalve door ds. Derk- sen, die een korte toespraak hield. Ster v/d 3' grootte, of kUiaer Ster v/,i 2' grootte. "Ut Ster v/d 1* gr. ZZ— Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau v/d Industrieelen Eigendom onder No. 64222 C EERSTE KV: ©VDLLEMMN O LAATSTE KMHÜïER 0 NIHJVL' MMN VENUS® MAKS (m> JUPI FLTï SATUDNUS (D Sterretijd =r 14 h 26 min, In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De wassende maan van 4 Juni vindt men nog laag in het WNW, vlak bij Ve nus. Die scheuten in Uw schouder, in Uw arm of been, neem daarvooi nu eens wat van die wondervolle Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.) Zilveren priesterjubileum. Den 21 dezer vierde pastoor C. Vos te E e d e zijn 25-jarig priester-jubileum Werd dit feit dien dag in familiekring grootendeels gevierd, tegelijkertijd hield hij ook een mis in dezelfde kerk waarin hij als priester destijds gewijd werd. Gister werd het jubileum door zijn parochianen te Eede herdacht- Hij ont ving vele gelukwenschen van de burgi- rij en van collega's uit naburige gemeen ten, waarbij „Eede's Grenszangers" hem een zanghulde brachten. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag waren de volgende personen gedagvaard: A. M. R., huisvrouw van E. A. A„ 40 j„ zonder beroep te Koewacht, we gens mishandeling van Anna de Letter, te Koewacht op 4 Maart 1935, door haar te slaan. Eisch en uitspraak: vrijspraak. A. A. de S., 44 jaar, landbouwer, wo nende te Aardenburg, wegens mishan deling van C. J. Blondeel te Aarden burg op 24 Maart, door hem te slaan en verder hem ook nog te beleedigen. Eisch: 50 of 30 d. h.Uitspraak: 25 of 15 d, hecht. Mr. Kuipers vroeg een lichtere straf, A. L. L. B„ 25 j„ landbouwer, wonen de te Aardenburg, wegens mishandeling van A. A. de Smet te Aardenburg op 24 Maart 1935, door hem te slaan. Eisch 10 of 10 d. h.; Uitspraak 10 of 5 d. h. Mr. P. C. Adriaanse vroeg een lichte re straf. J. D. van D., 21 j„ landbouwer, wo nende te Clinge, wegens mishandeling van Marie van Dorsselaer, te Clinge op 8 April 1935, door hem te slaan. Eisch en uitspraak 5 of 3 d. h. D. F. E., 24 j„ werkman, wonende te Hulst, wegens mishandeling van P. J. Adriaanse te Kapellebrug, (Clinge) op 14 April 1935, door hem te slaan en te stompen. Eisch: 30 of 18 d. h.; Uitspraak 20 of 10 d. g. P. van S„ 21 j„ slager en J. W., 20 j,, werkman, beiden wonende te 's Hee- renhoek, wegens mishandeling van Jan Oosthoek te 's Heer-Arendskerke op 23 April 1935, door hem te slaan. Deze zaak werd uitgesteld. C. H., 34 j„ koopman, wonende te IJzendijke, wegens beleediging van den agent van politie Van Hurck te Sluis op 6 Maart 1.1. toen deze den verdachte proces-verbaal aanzegde terzake van een vermoedelijk gepleegd overtreding van de Politieverordening. Eisch: f 20 of 12 d. h. Uitspraak: 15 of 5 d .h. H. la G., 48 j., polderwerker, wonende te Cadzand, wegens beleediging van P. S. de Keuninck te Cadzand op 30 Maart 1935. Eisch en uitspraak 5 of 3 d. h. J. A. R., 35 j„ arbeider, wonende te Hoek, wegens diefstal van een jas, toe- behoorende aan Jan Kolijn te Hoek op 28 Maart 1935. Eisch: 1 maand voorw. pr. 3 jaar. Uit spraak: 1 maand gevang, pr. 3 jaar. A. A. van der K., 37 j., koopman, wo nende te Clinge, wegens beleediging van Camillus Hoefnagels te Clinge op 15 April 1935. Eisch: 20 of 10 d. h.; Uitspraak: 15 of 5 d. h. A. B„ 19 j., timmerman, wonende te Ter. Neuzen, wegens mishandeling van A. J. de Vries te Ter Neuzen op 14 April 1935, door hem te slaan. Eisch: '15 of 10 d. h. Uitspraak: 15 of 5 d. h. L. M. u' huisvrouw van G. F. Praet, 50 j„ huishoudster, wonende te Nieuw Namen, wegens beleediging van Emma Schuddings te Clinge op 13 April Eisch en Uitspraak: 10 of 5 d. h. J. W„ 35 j„ koopman, wonende te Hansweert, wegens mishandeling van D. Lansen te Oudelande, op 24 April 1935, door hem te slaan. Eisch en uitspraak: 10 of 5 d, h. Fr. V., 40 jaar, rivierventer ie Hans- weert, wegens mishandeling van zijn echtgenoote, door haar te slaan, ge pleegd op 24 April 1935. Eisch en uitspraak: 10 of 5 d. h. P. J. A. V., 35 jaar, koopman, wonen de te Middelburg, wegens verduistering van een rijwiel, toebehoorende aan J. Rozemond te Middelburg op 15 Maart 1935. Eisch: 2 maanden gevang. Uitspraak.» 2 maanden gev. voorw. pr. 3 jaar. Éénjarige klimplanten^ Deze groep van planten kan ons in kleine tuinen soms goede diensten be wijzen. Dikwijls komt het voor dat we in onzen tuin het een of ander door groen aan het oog -willen onttrekken^ Niet altijd is er voldoende ruimte voor het aanplanten van opgaand houtgewas en soms is de tijd van het jaar ook niet geschikt voor het aanplanten daarvan. In zulke gevallen hebben we in de één jarige klimplanten het aangewezen ma teriaal. Een snelgroeiende klimplant is Cobaea scandens. De zaden hiervan worden in Maart of begin April in een warme bak of kas gezaaid, waarna de kleine plantjes in stekpotten worden geplaatst. In Juni worden ze buiten uit- geplant, zoo mogelijk op een (zonnig plekje, waar ze dan in den nazomer zul len bloeien met groote, bekervormige, blauwe of witte bloemen. Een eveneens snelgroeiende klimplant is Ipomaea purpurea of purperwinde. Ze wordt ook wel klimmende Convolvulus genoemd en is dan ook een zusje van de :n het wild voorkomende haagwinde. Ze bloeit met groote, kelkvormige bloemen, wel ke blauw, rose karmijnrood of wit van kleur zijn. Daar ze moeilijk te verplin- ten zijn zaaien we nu direct ter plaat se of wel in potten, zoodat ze later met pot kluit kunnen worden uitgeplant. Ze bereiken een hoogte van 3 tot 4 m. Een bekende klimplant is O.-I, kers of Tro- paeolum majus. Ze stelt geen. hooge eischen en kan evenals voorgaande nu direct ter plaatse worden gezaaid. F en mooie kleinbloemige soort is Lpere- grinum. Zelfs op beschaduwde plaat sen geeft deze nog vrij goede resultaten te zien. Ze wordt 1 a 2 m hooger dan de gewone O.-I. kers, heeft sierlijke, handvormige, ingesneden blaadjes en bloeit rijk met kleine goudgele bloem pjes. Een zeer sterke eenjarige ,.i. - plant is de sierboom of PhasaeoLs mul- tiflorus. Zelfs op winderige plaatsen vol doet deze nog vrij goed. We wurmen ze het beste nu in kleine potjes onder glas zaaien en begin Juni met f-.otkiuit uit- planten. Verder worden ze geheel be handeld als stokboonen. De meest snel le groeier onder de eenjarige klimplan ten is zeer zeker de sierpompoen. Om streeks half April worden ze onder glas gezaaid, in potjes verder gekweekt,, en einde Mei of begin Juni buiten uit geplant. Ze verlangen een rijk bemeste grond en vooral voldoende vocht. Ze nemen met hun groote bladeren spoedig een groot oppervlak in beslag. Noenuci- we tenslotte nog de ;;t:kende siererwt of Lathyrus odoratus. We kunnen deze in Maart of begin April in kleine potjes onder glas zaaien en rr- buiten uitpian- ten. Ook kunnen we in April of Mei di rect ter plaatse zaaien. A. G. (Van Jeuj Het popuh de, In| staans maard in de gemist langrij Over spreid maakt nachti vijf ja net ii 70 jei eele sche ven, saties, ganisa vereer gen ei eenloo overtt Mar van w neer van d greper voor er ko levens verspr heid eigen des t< haar Ik met e noodif herbei land h bij ee den b bus ii wijze herbei en he gewor stokje de be< mogel betere halve jaagd rend, de ee ander< anderi en in met heb g Maar en w daan, gefunc wezen

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6