r «H'meictle GOESCHE COUPANTA^ I 250.-. BINNENLAND. ZEELAND. LANDBOUW. WEER EN WIND. Emanyil Tandpasta FINANCIEELE BERICHTEN. ONDERWIJS. NUMMER 126. TWEE BLADEN. WOENSDAG 29 MEI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. IJZENDIJKE. Emanyil Crème Emanyil Vanishing Cream Eau de Cologne Emanyil Koos Koen Puzzle MIDDELBURGSCHE COURANT psgblad Voor Middelburg, Goe» en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. ^Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17, Aangesloten bjj het Bureau voor Pnbliciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 13 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rutriak „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel»., a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coa- rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. EEN HANDELS- EN SCHEEPVAART VERDRAG MET FRANKRIJK. Het ministerie van buitenlandsche za ken maakt bekend, dat gisteren te Parijs een verdrag van handel- en scheepvaart tusschen de Fransche Republiek en het Koninkrijk der Nederlanden is onder teekend. Het verdrag schept, wat het goederen verkeer betreft, een toestand van weder- zijdsche meestbegunstiging, zoowel in de moederlanden als in de koloniën. Beide partijen hebben zich verplicht geen in- of uitvoerverboden of -beper kingen in te stellen, met de gebruikelijke uitzonderingen, onder andere in verband met de contingenteering. Er zak vrijdom van in- en uitvoerrech ten zijn voor zekere artikelen, bestemd voor wederuitvoer of wederinvoer. De wederzijdsche producten zullen tegen oneerlijke concurrentie en tegen misbruik van herkomst-aanduidingen beschermd worden, bepaaldelijk voor wijn en zuivelproducten. Van de meestbegunstiging zijn uitge sloten de gunsten aan een derde land verleend in het grensverkeer, alsmede die, voortvloeiende uit meer zijdige ver dragen, waarbij een der partijen niet is aangesloten, evenals uit verdragen tot voorkoming van dubbele belasting, voorts in zekere omstandigheden de voordeelen, verleend overeenkomstig de aanbevelingen van de conferentie van Stresa, (oeconomisch herstel van mid den- en Oost-Europa). Wat het scheepvaartverkeer betreft, dat tot nu toe tusschen Nederland en Frankrijk niet bij een verdrag geregeld was, is door dit verdrag in die leemte voorzien. Wat betreft de wederzijdsche moederlanden, blijven in het algemeen van toepassing de conventie en het sta tuut van Genève van 9 December 1923 over het internationale zeehavenréghne. Verder is nationale behandeling voor zien voor het emigrantentransport, is de vaststelling van de nationaliteit van schepen geregeld en is voor het gedwon gen binnenloopen van havens alsmede voor gevallen van schipbreuk en stran ding een regeling getroffen. Voor de vaart op de koloniën en over- zeesche gewesten van beide landen zal de meestbegunstiging worden toegepast met uitzondering van de kustvaart tus schen de havens in elk dezer gebieds- deelen. In een notawisseling, welke onderdeel van het verdrag uitmaakt, heeft de Fran sche regeering zich verplicht tot ophef fing op het oogenblik van de voorloopige inwerkingstelling van het verdrag van de verhoogde ,,taxe a l'importation", welke derhalve voor alle Nederlandsche en koloniale producten uniform op twee percent ad valorem wordt gesteld. De Nederlandsche regeering heeft zich verplicht tot opneming in het te sluiten contingenteeringsarrangement van een verlaging van den wijnaccijns voor Fran sche mijnen van f 36 tot f 24 per hl., met dien verstande, dat deze verlaging in elk geval uiterlijk 1 Juli in werking zal tre den. Het verdrag zal krachtens afzonder lijke overeenkomst op 31 Mei voorloopig in werking treden. Het verdrag is geslo ten voor den duur van twee jaar, te re kenen van de definitieve inwerkingtre ding af en is stilzwijgend verlengbaar telkens voor één jaar. DE WERKLOOSHEID. Bij 1058 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 11 Mei 1935 in totaal 377.505 (vorig jaar 322.499) werk zoekenden ingeschreven onder wie ■560.243 mannen. Hiervan waren werk loos 359.714 personen, o.w- 347,188 man nen. Op 27 April 1935 bedroeg het aan- tal ingeschrevenen bij een ongeveer ge lijk aantal organen 385.660, o.w. 368.484 werkxoozen- Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert 27 April 1935 verminderd met 8155, het aantal werk- Joozen met 8315. Jacht op wildsoorten. De minister van Econ. Zaken heeft bepaald dat de jacht op wilde eenden in Zeeuwse h-V laanderen zal zijn geopend van 15 Juli 1935 tot 9 Februari 1936; de jacht op patrijzen van 7 September 1935 tot 1 Januari 1936; op fazantenhanen van 5 Oct. 1935 tot 1 Januari 1936; op fazantenhennen van 5 October 1935 tot 1 December '35; verder gelden voor geheel Zeeland met toepassing der bovengenoemde be palingen, de volgende openstellingen: patrijzen 31 Aug.1 Januari; Korhen- nen, 5 Oct.10 Nov.; Fazanthanen, Korhanen en Houtsnippen, 5 October 26 Januari; Fazantenhennen en Hanen, van 5 October tot 1 Januari; watersnip pen 22 Juli10 April; ganzen, 22 Juli 10 April; eenden (alle soorten behalve berg- en eidereenden), 22 Juli9 Fe bruari; meerkoeten, 31 Aug.9 Febr.; goudpluvi'eren idem; watersnippen 22 Juli10 April. DE RAADSVERKIEZING TE 's-GRAVENPOLDER. Het bezwaarschrift tegen de geldigverklaring van de lijst- Schouten ongegrond verklaard. Ged. Staten hebben het door den heer Ch. Verhulst te 's-Gravenpolder inge- gestelde beroep tegen de beslissing van het Hoofdstembureau voor de Ge meenteraadsverkiezing te 's-Graven- polder van 22 Mei waarbij o.m. be sloten is geldig te verklaren de lijst be vattende namen van candidaten voor de te houden gemeenteraadsverkiezing waarop als eerste candidaat voorkomt de naam van L. Schouten ongegrond verklaart. Aan de overwegingen ontleenen wij: dat art. 41, derde lid, der Kieswet uitdrukkelijk toelaat het herstellen van eventueele gepleegde verzuimen en voorts bepaalt, dat dit herstel kan ge schieden door hem, die de lijst heeft ingediend en ter secretarie der ge meente, waar het Hoofdstembureau is gevestigd; dat in het eerste lid van art. 41 o.m. wordt genoemd als verzuim het geval, dat een lijst niet voldoet aan de ei- schen, gesteld in art. 35, derde lid, m.a. w. dat zij niet is onderteekend door 't ingevolge de wet gevorderde aantal personen die op het oogenblik der in levering kiezers zijn voor het lichaam waarvoor de verkiezing moet plaats hebben; dat herstel van dit verzuim waar van het bestaan tusschen partijen vast staat al niet anders kan geschieden dan door het doen plaatsen van 't als nog benoodigde aantal handteekenin- gen, hetgeen niet kan geschieden door dengene, die de lijst heeft ingeleverd, doch moet geschieden door de kiezers zelf; dat hieruit volgt, dat de hiervoor omschreven eisch van het derde lid van art. 41 nopens de wijze, waarop 't ver zuim dient te worden hersteld, in dien zin moet worden opgevat, dat degene, die de lijst heeft ingediend, bij uitslui ting bevoegd is, te zorgen, dat het ver zuim alsnog worde hersteld, doch niet, dat dit herstel steeds door hem en al leen door hem behoort te geschieden; dat van een andere uitlegging te minder sprake behoeft te zijn, nu in 't onderhavige geval, kwade trouw niet is verondersteld, veel minder bewezen en het feit, dat in het eene geval de man voor zijn vrouw, in het andere de vrouw voor haar man, in het derde de vader voor zijn zoon een naam heeft geplaatst veeleer te wijten is aan on voldoende bekendheid met de techniek van ons kiesstelsel; dat hetzelfde gezegd kan worden met betrekking tot het betoog, dat het aangevoerde verzuim niet ter secreta rie is hersteld; dat dit inderdaad door de wet met zooveel woorden wordt voorgeschre ven, doch dat voorschrift beschouwd dient te worden als een maatregel van orde en dat, mits slechts er tegen ge waakt wordt, dat bij het herstellen van het verzuim niet gezondigd wordt te gen de bedoeling van den wetgever, in het bijzonder men zich daarbij bepaalt tot het verduidelijken van de reeds tot uiting gekomen bedoeling der kiezers, gelijk in casu is geschied, miskenning van dit voorschrift evenmin behoeft te leiden tot het niet geldig verklaren eener lijst; Overwegende mitsdien dat, al zou 'n meer letterlijke naleving van de des betreffende wettelijke voorschriften wellicht aanbeveling hebben verdiend, de door of vanwege het Hoofdstembu reau verrichte handelingen niet geacht kunnen worden te zijn geweest in strijd met eenig bindend wettelijk voorschrift en dat derhalve het tegen de beslissing van het Hoofdstembureau gerichte be roep ongegrond behoort te worden ver klaard. Trouw is de rotsbodem, waarop al le gemeenschap steunt: vriendschap, huwelijk, volk, kerk en staat. Hoe lichtloos zou ons leven zijn, indien het geen trouw kende en niet in trouw geloofde! Bewijs van Nederlanderschap. Om teleurstelling te voorkomen, wij zen we onze lezers er op, dat bewijzen van Nederlanderschap niet dadelijk ver krijgbaar zijn, doch 1 dag tevoren aan gevraagd moeten worden. Herhaaldelijk komt het voor, dat men, door met het bovenstaande geen reke ning te houden, zijn reisplan in de war ziet sturen. TENTOONSTELLING VAN AQUARIUMS EN TERRARIUMS. In de voormalige Geref. Kerk in de Korte Vrouwestraat opent de Aquari um- en Terrariumvereeniging ,,De Wal- chersche natuurvrienden" hedenavond een tentoonstelling, die tot 11 Juni daar blijft en die, zooals ons hedenmor gen bij een bezoek bleek, een zeer goe den indruk maakt. Ongeveer 45 verzamelingen, de eene al interessanter dan de andere, zijn in gezonden en keurig opgesteld gecamou fleerd achter schuttingen. De bloemen en plantenversiering boven en voor de schuttingen geven een goede afwisse ling en dit doet niet minder de kunst matige vijver, die midden in het ge bouw is aangelegd en waar men kan genieten van gpudvisschen en andere vischjes, die daar hun element vinden. In de aquariums en terrariums bevin- planten. INTERNATIONAAL CONGRES VOOR PROPAGANDA VAN VREEMDE LINGENVERKEER. Ongeveer 20 deelnemers aan het te Den Haag plaats hebbende 9e congres van de internationale unie van officieele vereenigingen voor propaganda van vreemdelingenverkeer, kwamen heden (Woensdag) morgen ruim 10 uur met twee K.L.M.-vliegtuigen op 't vliegveld Vlissingen aan, nml. een deel met het gewone dienstvliegtuig, een Douglas- machine, en de overigen met een Fok ker-machine. Ter begroeting waren aanwezig, na mens Vreemdelingenverkeer te Vlis singen, den heer H. J. M. van Raalte; namens Vreemdelingenverkeer te Mid delburg mr. J. Moolenburgh en na- namens de Mpij. Zeeland, de heer J- G. W. van Rheenen. De heer van Raalte heeft de gasten in het Fransch welkom geheeten en verzekerd het op hoogen prijs te stel len, dat zij het eerst aan Walcheren 'n bezoek I^rengen. De V oorzitter van het Con gres, dr. Carlo Pugliesi uit Rome, zeide, dat de congressisten zeer gelukkig wa ren dezen tocht te kunnen doen, en prees zeer de mooie streeken waarover de tocht ging. Na het gebruik van een kopje koffie ving een rijtoer door Walcheren aan met o.a. een bezoek aan den Westkapelschen zeedijk en den Westkapelschen vuurto ren. Na de rondrit werd in Britannia te Vlissingen de door de Mpij. „Zeeland" aangeboden lunch gebruikt, en vervol gens naar Middelburg gereden, waar in de sociëteit ,,De Vergenoeging" op de Markt het bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer op Walcheren de gasten de thee aanbood. De bezoekers hebben er van kunnen profiteeren, dat de marktdag deze week op Woensdag viel, daar het morgen Hemelvaartsdag is en hebben bovendien kunnen genieten van hetgeen Middel burg aan oude gebouwen en musea bielt. COLIJNSPLAAT. De candidatenlijs- ten voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing zijn aldus genummerd 1. Christelijk Historisch; 2. Anti-Revolutionair; 3. Vrijheidsbond; 4. Gemeentebelang. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door G. C. BEVIN Zn DE BEPERKING VAN DEN MELKSTEUN. Het bedrag van de uitkeering wordt verhoogd. Het Hbld. schrijft: Eenigen tijd geleden hebben wij ge meld, dat de beperking van den melk- steun, welke ten doel heeft de pro ductie in te krimpen, per 1 Juni zal ingaan. Thans ontvangen wij 'n uitvoerige uiteenzetting van het systeem der in krimping welke voor een groot deel een herhaling is van hetgeen wij on langs hebben gepubliceerd. Wij bren gen in herinnering, dat het gemiddelde beperkingspercentage voor het land is vastgesteld op 11 pet. En dan vermelden wij deze nieuwe maatregel, verband houdende met de melkbeperking. Gelijktijdig met het inwerkingtreden van de melksteunbeperking op 1 Juni 1935 zal het bedrag van de uitkeering op alle tot zuivel- of melkproducten verwerkte melk worden vastgesteld op basis van 2.96 ct. per kg melk met een vetgehalte van 3.2 pet. Deze uitkeering stemt overeen met 77.70 ct. per kg. boter en 92.5 per kg melkvet. Om de uitkeering voor de boeren bij de geringere hoeveelheid melk, die wordt gesteund, gelijk te doen blijven, zou een verhooging van 2.56 tot 2.88 moeten zijn vastgesteld. Daar de uitkeering op 2.96 ct. is bepaald, is derhalve een ver hooging van den steun aanwezig. Door deze verhooging zullen de uit gaven van de afdeeling Zuivel van het Landbouw-Crisisfonds de inkomsten gaan overtreffen. De aanwezige reserve, als mede de z.g. „zuivelpot", gevormd uit de heffingen op den uitvoer van zuivelpro ducten naar geconlingenteerde landen, maken dezen maatregel mogelijk. De noodtoestand in de veehouderij gebiedt thans de reserves aan te tasten. De loop van de inkomsten van het Landbouw-Crisisfonds voor den zuivel en de bedrijfstoestand zullen in de toe komst over een verhooging of verlaging van de uitkeering moeten beslissen. De uitkeering voor de melkveehoude rij zou zeker verbeteren, indien men er ip slaagde de waarde der ondermelk te verhoogen. Plannen daartoe zijn bij de Crisis-Zuivel-Centrale in overweging en zullen aan den Minister worden voor gelegd. Vermoedelijk zullen in den loop van den zomer hierover nadere mede deelingen kunnen worden gedaan. Steun aan fruit en warmoezerij- gewassen. De minister van Econ. Zaken heeft bepaald aan ben, die als teler van ge wassen van den tuinbouw in het jaar 1934 waren aangesloten bij de Stich ting Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale, gevestigd te 's-Gravenhage, en tevens door genoemde Stichting wa' ren erkend als behoorende tot een der groepen A en C., bedoeld onder IV van de Crisis-Tuinbouwbeschikking 1934 I B, en voldaan hebben aan de met betrekking tot deze groepen in evengenoemde beschikking gestelde voorwaarden, steun te verleenen over eenkomstig de bepalingen van deze be schikking, in zooverre in afwijking van het bepaalde in artikel 4 van de Cri- sis-Steunbeschikking 1933, tot een to taal bedrag van ten hoogste f 300.000. Steun wordt verleend over de hoe veelheden van de hierna vermelde pro ducten, voor zoover zij van eigen teelt afkomstig zijn, en welke in het ach'ter elk product vermelde tijdvak van het jaar 1934 door de onder I genoemde telers van die producten zijn verhan deld op een wijze van afzet als bedoeld onder IV, A en C, van de Crisis-Tuin bouwbeschikking 1934 I B, tot de daar bij vermelde bedragen: per eenheid: Roode en witte bessen 25 Juni31 Dec. 0.50, zwarte bessen I Jan.30 Sept. 1,50, druiven 2 April 31 Dec. 4,25, frambozen 1 Jan.30 Sept. 2,75, kruisbessen 1 Jan.15 Juli 1,40 per 100 kg; meloenen 1 Jan.16 Sept. 1,60, augurken 1 Jan.30 Sept. 1,70, doperwten en peulen 1 Jan.30 Sept. 2,kaskomkommers 1 Jan.2 Sept. 1,70, platglaskomkommers 1 Jan. 2 Sept. 1,per 100 stuks; roode, ge le en witte kool 1 Jan.31 Dec. 0,20, bospeen 1 Jan.17 Juni 0,80, spitskool II Juni30 Sept. 0,45, schorseneeren 1 Jan.31 Dec. 0,50, glas-spinazie 1 April27 Mei 0,75, kastomaten 1 Jan. DONDERDAG 30 MEI a.s. (Hemelvaartsdag) zal ons blad NIET VERSCHIJNEN. M'burg, 28-V-'35. Dinsdag: hoogste luchttemperatuur 24.1 °C (75 °F); laagste 13.7 °C (56 °F). Heden 9 h: 15.6 °C; 12 h: 19.8 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 766 mm; laagste 762 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.3 mm te Jan Mayen; laagste 749.7 mm te Vardoe. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind, aanvanke lijk uit O. richtingen, later waarschijn lijk veranderlijk, half tot zwaar bewolkt of betrokken, toenemende kans op re gen of onweer, koeler, vooral in het Noorden. Zon op: 4 h 49; onder: 21 h 05. Licht op: 21 h 35. Maan op: 2 h 47; onder: 18 h 09. Donderdag 30 Mei. Zon op: 4 h 48; onder: 21 h 06. Licht op: 21 h 36. Maan op: 15 h 08; onder: 19 h 31. N.M. 1 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Mei. Hoogwater. Laagwater. Wo. 29 11.52 24.12 5.52 18.14 Do. 30 S 12.47 6.49 19.07 Vr. 31 1.05 13.37 7.41 19.59 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Wo. Do. Vr. 29 30 31 Mei. Hoogwater. 13.38 2.03 14.37 2.58 15.30 Laagwater. 6.48 19.22 7.48 20.17 8.40 21.08 De eenige tandpasta die Uw tanden de emailglans teruggeeft en blijvend doet behouden. Vraagt de bij Uw winkelier- Hoofdprijs 'Ingez. Med.) aaszacacaRcna 14 Oct. 2,60, tuinboonen 1 Jan.31 Dec. 0,45 per 100 kg. Bij beschikking van den minister van O. K. en W. a.i. is ingetrokken de aanwijzing van dr. Th. C. van Stockum hoogleeraar te Groningen, als gecom mitteerde bij het eindexamen van het Gymnasium te M> i d d e 1 b u r g, en is in zijn plaats aangewezen dr. G. G. Kloe ke, hoogleeraar te Leiden. Noordhollandsche Brandwaarborg Maat schappij van 1816 te Oudkarspel. Uit het verslag der Noord-Holl. Brandwaarborg-Maatschappij van 1816 te Oudkarspel blijkt dat niettegenstaan de de ongunstige tijdsomstandigheden de bedrijfsresultaten over 1934 goed ge noemd kunnen worden. Het premie-inkomen bedroeg op 31

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1