Voorraad op - dan sluiten wij 3 MAXIME KRONIEK van den DAG. GRATIS BIJ ELKE TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DINSDAG 28 MEI 1935. No. 125* BINNENLAND. Nog slechts korten tijd krijgt U bij elke 3 pakken Presto Zeeppoeder een fraai glazen gebalcschaaltje cadeau! Indien U hiervan nog geen gebruik hebt gemaakt doe het dan nu dadelijk want zulk een welkom voordeeltje moet geen enkele huisvrouw zich laten ontgaan en de voorraad raakt uitgeput. Presto Zeeppoeder komt in huis altijd te pas en kost maar 7 72 ets. per pak. Dus gauw naar Uw winkelier voor het te laat is. PAKKEN PRESTO CENT 10 et, ookte 20 ct, pond, burg. ■i*f ■■Si GING ■tsdag r. Don- n zit- Don- stuur. ~Mu- Mid- Ver- 12 u. ïiden. stuur, emel- Vrij- d. en laats- a, L. "an 8 p. 8 n f 2 3.50 ir. bij rg' nder- Don- reld- inch- elef. Na de rede van Hitier. De geruchten over een nieuwe Haagsche vredesconferentie. Ze zijn op zichzelf nog zoo gek niet. Vat het oplosbare aan; daarna kan men verder zien. Bereidt Engeland een actie voor Men heeft zich in Duitschland nogal in zijn nopjes getoond, met de pers, die de redevoering, welke Hitier van daag voor een week in den Rijksdag afstak, in het buitenland heeft gekre gen. Op een enkele ietwat zure Fran- sche beschouwing na, waren de beoor deelingen inderdaad vrij gunstig. Het beroep, dat de Führer op de wereld deed om vertrouwen, vooral vertrou wen in zijn vredelievende verklaringen, blijkt niet zonder uitwerking te zijn ge bleven, De Ëngelsche kranten in 't bij zonder hebben menig goed woord voor deze uitlatingen over gehad. Zij vinden, dat men het wantrouwen tegen nazi- Duitschland nu maar eens op zij moet zetten (al blijft waakzaamheid, nuch tere waakzaamheid geboden) en met Berlijn contact moet worden gezocht, teneinde breede onderhandelingen over al de problemen, die de politieke span ning in ons werelddeel zoo zeer heb ben opgevoerd, geopend kunnen wor den. Sommige bladen zijn wat dit be treft al vast maar een heel eind op de komende gebeurtenissen voorub ge- loopen door te gewagen van een nieuwe vredesconferentie te Den Haag. Het is niet onmogelijk, dat ,n regeeringskrin- gen te Londen dit denkbeeld werkelijk overwogen wordt, maar er zal nog heel wat moeten gebeuren, voor het hiertoe kan komen. Op zichzelf zou de idee als een logisch uitvloeisel van Hit ler's redevoering beschouwd kunnen worden. Hitier heeft immers nadruk kelijk verklaard, dat de Duitsche re geering bereid is aan eiken vorm van internationaal overleg deel te nemen, mits vooraf niet twee of drie deelne mers een programma opstellen, dat de anderen dan maar in zijn geheel moe ten goedvinden (of niet goedvinden, maar dan loopen ze de kans, dat de opstellers hun heel listig gebrek aan welwillendheid, oprechtheid enz. in de schoenen schuiven). De Duitsche Füh rer meent, dat men er mee beginnen moet, niet te veel hooi op zijn vork te nemen. Er zal, zegt hij, van allerlei nu al te regelen zijn, als men dat allerlei maar losmaakt van de kwesties, waar voorloopig niet veel mede aan te van gen valt. Is één vogel in de hand niet profijtelijker dan tien in de lucht? Die tien kan men in vervolg van tijd altijd nog beproeven te vangen. Er is inderdaad veel voor deze op vatting te zeggen. Als het mocht geluk ken een conferentie bijeen te krijgen, welke zich voorloopig alleen bezig hield met oplosbare vraagstukken, zou daarmee vermoedelijk reeds veel ge wonnen zijn. Elk goed resultaat van internationaal overleg, zij het dan ook van beperkten omvang, moet in staat zijn ontspanning teweeg te brengen en internationaal meer vertrouwen te be werkstelligen, hetgeen noodzakelijke voorwaarde kan heeten voor het met kans op succes aanvatten der groote problemen. Dat men in Engeland aan een conferentie te Den Haag zou den ken, hoeft niet te verwonderen. Van Genève, dat overigens het aangewe zen centrum voor internationaal over leg is, kan geen sprake zijn, als Duitsch land, nu het buiten den Volkenbond staat, mee zal doen. Neutraal terrein moet worden gekozen. Welnu veel neu traler dan Den Haag kan het niet, en onze residentie verleende eerder huis vesting aan internationale conferen ties, eenige malen met uitstekend re sultaat (de liquidatie van de kwestie door OCTAVE FEUILLET. ïo«r. 37). „Wat ben ik een dwaas!" mompelde zij. r „Wees liever gelukkig, en waak er voor de bron van uw tranen niet te doen uitdrogen; zij is heilig. En zeker m zoover bij u komen." oet riep het jonge meisje met een soort van heftigheid. „Overigens, t is voorbij! Deze aanval overviel mij Al wat mooi is, al w.at beminnelijk is ik wil het haten.. ik haat Fetl" „Waarom dan?" Zij keek mij in mijn gezicht, en voeg de er, met een gebaar van onuitspre- kelijken trots en smart, aan toe: „Om dat ik mooi ben, en niet bemind kan worden!" En toen, als een stroom, die lang is tegengehouden en ten slotte zijn dijken verbreekt, ging zij verder, met een buitengewonen hartstocht: „Dat is im mers waar!" En zij hield haar hand op haar kloppende borst, „God had in dit hart van mij alle schatten gelegd, waar mee ik den spot drijf, en die ik v'er- ^oek, elk uur van den dag! Maar toen Hij mij rijkdom oplegde, ach, toen heeft Hij mij met de eene hand ontnomen, T3 u i' iv/i me* de andere hand toebe deelde. Waarom mijn schoonheid, waar-- om toewijding, teederheid, geestdrift, waardoor ik mij voel •verteerd wor- der herstelschulden werd er o.a. voor bereid). Men zou zich b.v. op een Haag sche conferentie ten doel kunnen stel len, de voorwaarden te scheppen voor Duitschland's terugkeer tot den Vol kenbond. Zin voor de werkelijkheid aan Franschen en een beetje goede wil aan Duitschen kant zouden wellicht voldoende zijn, om het zoover te krij gen. Daarna kon dan in het kader van den Volkenbond de koe der Europee- sche pacificatie bij de horens worden gevat. Het lijdt geen twijfel, dat de Ëngel sche regeering in elk geval zint op de een of andere actie. Ze heeft haar ge zant te Berlijn, Sir Eric Phipps, n.l. bij den Duitschen minister van buitenland- sche zaken, Von Neurath, laten aan kloppen, om eenige ophelderingen over de rede van Hitler. Sir Eric en Von Neurath schijnen geruimen tijd met el kaar gepraat te hebben. O.a. kwam ter sprake, wat Hitier precies bedoeld had met de uitlating, dat Duitschland o.a. aanspraak maakt, op volledig herstel van zijn „Besitzrechten", voordat het tot den Volkenbond zou kunnen terug- keeren. Men meende dit zoo te moeten uitleggen, dat Duitschland zijn koloni ën terug wenschte. Gebleken is echter, dat Hitier alleen te kennen wilde ge ven, dat de tirade in het Verdrag van Versailles, welke Duitschland brand merkt als een mogendheid, ongeschikt om koloniën te bezitten, geschrapt moet worden. Dat het koloniën wil hebben, voor het naar Genève terug keert is dus onjuist; dat is van later zorg. Het wachten moet nu zijn op hetgeen Londen zal ondernemen. Veel moet de Ëngelsche regeering in de gegeven om standigheden kunnen doen; als ze maar met stelligheid te kennen geeft, dat te zullen nastreven, wat de realiteit der staatkundige situatie van de verschil lende regeeringen eischt. DE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN De partijraad van de S.D.A.P. heeft in zijn vergadering van Zaterdag de vol gende candidatenlijst voor de Eerste Kamer vastgesteld: Voor Noord-Holland en Friesland: dr. Henri Polak (aftr.), Carry Pothuis Smit (aftr.), K. Vorrink, S. de la Bella, dr. H. B. Wiardi Beekman. E. Boekman, mr. E. Ribbius Pelletier, C. J. J. Wey- kamp en F. van Meurs. Voor Utrecht, Zeeland, Limburg en Brabant: P. Moltmaker (aftr.), J. E. Stokvis, J. Reinalda, C. J. van Lienden, C. Woudenberg en H. Ploeg. EEN GECAMOUFLEERDE NAT.-SOC. JEUGDORGANISATIE. De N.R.C. schrijft: Den 27sten April is te Utrecht opge richt de vereeniging Nationale Jeugd Storm. Als voorloopig bestuur is opge treden: C. van Geelkerken (voorz.), ir. J. R. G. de Veer (secr.), mej, W. H. J. Rozendaal, J. M. Birkhoff en G. J. Beerthuis. Op Hemelvaartsdag zal voor de eerste maal te Hilversum een veld- dag worden gehouden met de heeren van Geelkerken, de Veer en Beerthuis als sprekers, wier redevoeringen zullen worden afgewisseld door demonstraties van de jeugd. Dezer organisatie staat de naam van Geelkerken bewijst het reeds onder leiding van de N.S-B. In de statu ten is echter alles weggewerkt, wat den argeloozen lezer op die gedachte zou kunnen doen komen. De organisatie is ingedeeld in troepen, vendels, groepen, bannen en commando's onder troeplei ders, vaandrigs, luitenants, hoplieden en commandanten met adjudanten. Doel is: den! Ach! het zijn niet deze bekoorlijk heden, waarom zooveel lafaards mij las tig vallen met hun hulde! Ik raad het, ik weet het ik weet het al te goed! En, als ooit een onbaatzuchtig mensch, een edel, heldhaftig karakter mij zou liefhebben, om wat ik ben, niet om wat ik waard ben.... dan zou ik niet we ten.... ik zou het niet gelooven! Al tijd het wantrouwen! dat is mijn ver driet, mijn straf! Ook dat is be paald.... ik zal nooit liefhebben! Nooit zal ik het riskeeren, in een gemeen, on waardig, baatzuchtig hart, de zuivere passie uit te storten, die mijn hart ver brandt. Mijn ziel zal ongebruikt in mijn binnenste sterven!.... Nu, ik heb mij, er bij neergelegd; maar al wat mooi is, al wat doet droomen, al wat mij van de verboden handen spreekt, al wat in mij die nuttelooze vlammen op wekt ik werp het van mij, ik haat het, ik wil het niet!" Zij hield op, en zij trilde van ontroering; daarop zei ze met een zachte stem: „Mijnheer, ik heb dit oogenblik niet gezocht.... ik heb mijn woorden niet overwogen deze heele bekentenis was niet voor u bestemd; maar eindelijk heb ik ge sproken, u weet allesen als ik ooit uw gevoeligheid heb kunnen wonden, ik geloof, dat u mij nu vergeeft." Zij stak mij haar hand toe. Toen mijn lippen die warme hand aanraakten, die nog vochtig was van tranen, scheen 't mij, dat een doodelijke zwakheid mijn bloed doordrong. Wat Marguérite be treft, zij keerde haar hoofd af, wiero „beoefening van een gezonde sport en ontspanning". Gehoorzaamheid aan het wettige ge zag en de regeering komt niet voor on der de verplichtingen, welke aan de le den worden opgelegd. Verder is de or ganisatie geheel op het leidersbeginsel opgetrokken; als leider zal de heer Van Geelkerken optreden, die na de ophef fing van den Nat.-Soc. Jongeren Bond door den leider van de N-S.B. is belast met de organisatie van dezen Nat. Jeugd Storm zonder uiterlijk partijcachet. ZIEKENHUISVERPLEGING. Maandagavond vergaderde de afdee- ling Middelburg van de Vereeniging Ziekenhuisverpleging op Walcheren on der voorzitterschap van den heer J. J. van Aartsen bij ontstentenis van den heer H. J. van Geuns. De voorzitter wees er met voldoening op, dat het bezoek in verhouding tot andere jaren grooter was, want al moge uit geringe opkomst blijken, dat men volkomen vertrouwen stelt in het be stuur, toch is het goed dat men be langstelling toont en op de hoogte komt van de wijze van werken der vereeni ging. De secretaris, de heer L. Onderdijk, kreeg gelegenheid uitvoerig het jaarver slag, dat reeds gepubliceerd is toe te lichten. Daarbij vond hij gelegenheid er op te wijzen, dat het hoofdbestuur steeds paraat is controle in te voeren, als niet zeker op de volle medewer king der behandelende geneesheeren is te rekenen. Dat men zich vergissen kan ondervond spr. zelf, toen het hem leek dat er te Middelburg een langdurige op name is over het algemeen. Dit kwam bij het opmaken der gemiddelden an ders uit. Het gemiddelde was voor Middelburg 17 dag, Vlissingen 11% dag, algemeen 17.67. Het blijft vast staan, dat voor per sonen boven 65 jaar het risico grooter is. Er is over 1934 een klein financieel overschot, maar een opname van 26 op de 1000 leden is feitelijk reeds te veel, een opname van 25 is wel het maxi mum. Als men zou komen tot een verzeke ring tegen operatief ingrijpen, dan wij zen de cijfers der vereeniging met haar 23.000 leden op 16 per 1000 en dit komt uit met de gegevens van de landelijke federatie met haar half millioen leden. Onder de huidige omstandigheden heeft men zelfs 1300 leden meer gekregen, van wie 200 te Middelburg, niettegen- staande de vele bedankjes in verband met werkloosheid enz. Wel kwamen er door de gemeente lijke regeling velen terug, maar niet al len. Het bewees dat nauwere samen werking steeds meer noodig wordt. De secretaris kreeg o.a. gelegenheid er nog eens met klem op te wijzen, dat men even goed buiten als op Walcheren verpleging en ook reiskosten vergoed krijgt. Ais afgevaardigden naar de algemeene vergadering op Zaterdag a.s- benoemde de vergadering de heer Van Aartser, Flierman, Gillissen, Graafhuis, Lude- kuse en Peeman. Besloten werd bij de bestuursverkie zing de candidaturen te steunen van de heeren jhr. mr. A. F. C- de Casembroot; P. de Haas en L. Onderdijk en voor de voorziening in de vacature in de finan- cieele commissie den heer S- Caljouw aan te bevelen. De afgevaardigden zullen er mede in stemmen, dat het Centraal Bestuur de kwestie van de verzekering tegen ope ratiekosten en van eene verzekering bij een blik naar den donker gewonden ho rizon, en, terwijl zij langzaam de tre den afliep, zei ze „Laten we gaan." Een langere weg, maar die gemak kelijker was dan de steile helling van den berg, bracht ons naar de boerderij terug, zonder dat een enkel woord tus- schen ons geuit werd. Helaas, wat zou ik hebben moeten zeggen? Meer dan iemand anders was ik verdacht. Ik voelde, dat ieder woord, dat aan mijn boordevolle hart ontsnapt zou zijn, den afstand, die mij van deze achterdochti ge en aanbiddelijke ziel scheid de, slechts zou vergroot hebben! Het duister, dat reeds gevallen was, verborg de sporen van ons beider ont roering. Wij vertrokken. Mevrouw ba roque uitte haar tevredenheid over de zen dag, en ging daarna er van droo men. Juffrouw Marguérite, die, in het donkere rijtuig onzichtbaar en onbe wegelijk bleef, scheen, evenals haar moeder, in slaap gevallen; maar toen bij een bocht van den weg, een straal van een zwak licht op haar viel, be wezen haar open, en starende, oogen, dat zij, zwijgend, waakte, alleen met haar troostelooze gedachten. Wat mij betreft, ik kan nauwelijks zeggen, dat ik aan het denken was: een vreemde gewaarwording, vermengd met een die pe vreugde en icen diepe bitterheid, had mij geheel in beslag genomen, en ik gaf er mij aan over, zooals men zich soms overgeeft aan een droom, waar men het bewustzijn van heeft,, en men heeft niet de kracht de bekoring er- 7'/, CTS ZEEPPOEDER P>aa A60-OQ1H (Jngez. Med.J tweede klasseverpleging grondig zal be studeeren, waarmede het reeds een aan vang heeft gemaakt. Verschillende vragen van meer inter nen aard heeft de heer Onderdijk uit voerig beantwoord. Verkeersweek. Evenals in vele andere gemeenten van ons land, zal ook alhier van Dins dag 11 (derden Pinksterdag) tot en met Zaterdag 15 Juni een verkeersweek worden gehouden, waaraan ook de om- liggende gemeenten, nml. Nieuw- en St. Joosland, Koudekerke, St. Laurens en Serooskerke zullen medewerken van van zich af te schudden. Wij kwamen tegen middernacht thuis. Ik stapte uit het rijtuig, bij den ingang van de laan, om mijn kamers langs deiï kortsten weg, door het park te berei ken- Toen ik in een donker laantje liep, werd mijn oor getroffen door een zwak geluid van stappen en stemmen in de nabijheid, en ik onderscheidde, vaag, twee schaduwen in de duisternis. Het uur was laat genoeg, om het begrijpelijk te maken, dat ik de voorzorg nam ver borgen te blijven in het dichte bosch, en deze nachtelijke zwervers te bespie den. Zij gingen, langzaam, aan mij voor bij: ik herkende juffrouw Hélouin, steu nend op den arm van mijnheer de Béval- lan. Op hetzelfde oogenblik werden zij opgeschrikt door het geluid van het rij tuig, en met een handdruk gingen zij haastig uit elkaar, juffrouw Hélouin ont snapte in de richting van het kasteel, en de ander in de richting van het bosch. Thuis gekomen, en nog vervuld van deze ontmoeting, vroeg ik mij zelf, met woede, af, of ik mijnheer de Bévallan zijn dubbele liefde moest laten voort zetten, en het dulden mocht, dat hij te gelijkertijd in hetzelfde huis een bruid en een minnnares zocht. Zeker ben ik fe veel man van mijn leeftijd en tijd, om tegenover bepaalde zwakheden den he- vigen haat van een puritein te gevoelen, en ik heb niet de schijnheiligheid, om hem voor te wenden; maar ik denk, dat de meest-vrije en ongebonden moraliteit in dit verband nog enkele graden van terwijl de verschillende takken van po litie, dus de gemeentepolitie, de Rijks- veldwacht, de marechaussée en de mi litaire politie bij het waarschuwend op treden tegen verkeersovertreders zul len s,amenwerken. Want het is de bedoeling, dat de wegverbruikers extra op de verkeers- fouten, welke Z;ij maken, worden ge- wezn. Het is niet de bedoeling om in gevallen, waarin anders geen proces verbaal zou worden gemaakt, zulks nu wel te doen, doch om de weggebruikers op kleine tekortkomingen te wijzen, opdat zij zich bewust worden, verkeerd te hebben gehandeld. Voor het ontvangen van deze waar waardigheid, van adel en geest, van fijn heid van gevoelens, erkent. Men loopt min of meer recht op deze dwarswegen. Vóór alles: de verontschuldiging voor de liefde is, dat men liefheeft, en de banale overdaad van teederheden van mijnheer de Bévallan sloot allen schijn van geest drift en hartstocht buiten. Dergelijke liefdes zijn niet eens meer fouten; zij hebben absoluut geen moreele waarde: het zijn slechts berekeningen en wed denschappen van een dommen paarden- kooper. De verschillende gebeurtenissen van dezen avond, welke in mijn geest werden saamgevoegd, gaven mij ten slotte het bewijs, hoe volkomen deze man de hand en het hart, welke hij durf de begeeren, onwaardig was. Deze ver bintenis zou monsterachtig zijn- En even wel begreep ik spoedig, dat ik, om het plan te breken, geen gebruik kon maken van de wapenen, welke het toeval mij in handen gaf. Het beste doel zou lage middelen niet kunnen rechtvaardigen, en er bestaat geen eerbiedwaardige ver- klikkerij. Dit huwelijk zal dus tot stand komen! De hemel zal het toelaten, dat een der edelste wezens, die geschapen zijn, in handen valt van dezen kouden libertijn! Hij zal deze heiligschennis toe laten! Helaas, hij laat zooveel andere toe! (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5