MAXIM AKKERTJES BINNENLAND. XRGNIEiC van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN MAANDAG 27 MEI 1935. No. 124. De bebossching der Zeeuwsch- Vlaamsche duinen en de ontsluiting der kust. Nerveuze slapeloosheid v. De Volkenbondsraad presteert 't een en ander. Het Itali- aanschAbessijnsch conflict in den Geneefschen molen ge wipt. Hoe Eden en Laval den Duce klein kregen, Het HongaajrschZuid-Slavische geschil geliquideerd, Is Eden aan het carrière maken? Het is ons een heel stuk meegevallen, dat de Volkenbondsraad kans heeft ge zien Mussolini voorloopig tot de orde te roepen met betrekking tot het Itali- aanschAbessijnsch conflict. De zaak leek er een van prestige voor den Duce geworden, als ze dat a priori in ver band met de vernietigende nederlaag, die de Abessijnen in 1896 bij Adoea, toen de Italianen op weg meenden te zijn naar de vestiging van een protec toraat over Abessynië, een Italiaansch leger hebben toegebracht niet al was. En de geweldige massa's troepen, die naar Oost-Afrika werden verscheept, mitsgaders de geweldige massa's mo derne oorlogsmiddelen, waarvan men ze voorzag, leken wel heel overvloedig voor een loutere verdediging van het koloniaal gebied. Toen verleden week de Volkenbondsraad zich met de kwes tie ging bemoeien, kon men dan ook niet veel anders verwachten, dan dat hij zou pogen, den Abessijnschen keizer, die zich telegrafisch met Geuèvè in verbinding had gesteld, meldende, dat er heel gauw ongelukken zouden ge beuren, als niet werd ingegrepen, met een kluitje in 't riet zou sturen. Het is een geluk, dat deze verwachtingen thans als te somber gelogenstraft kun nen heeten. Mussolini heeft na veel lo ven en bieden toegestemd in een ar bitrage-procedure, die de mogelijkheid van een minnelijke schikking wat dich terbij brengt. De kans op een gewapend conflict in Oost-Afrika is voorloopig van de baan. Het schijnt vooral aan Laval en Eden te danken, dat de Volkenbondsraad dit niet onaanzienlijke succes mocht boeken. Ze hebben ruggegraat getoond tegenover den Italiaanschen heerscher, die aanvankelijk met een zekere ver betenheid wie wel eens in de bios coop komt, zal zich voor kunnen stel len, hoe Mussolini dingen, die hem niet aanstaan, van de hand wijst hun bemiddelingsvoorstellen verwierp. Men kreeg den indruk, dat hij van een in terventie van den Raad niets wilde we ten. Laval en Eden waren echter taai en misschien op 't laatst ook wel een beetje verbeten. Ze hebben den Itali aanschen vertegenwoordiger, baron Aloisi, geen oogenblik losgelaten, gin gen hem voortdurend met nieuwe voor stellen en vertoogen te lijf en dan stel de Aloisi zich maar weer met zijn op persten chef te Rome in verbinding. Vrijdagavond eindelijk gaf Mussolini toe: een nieuw bemidelingsontwerp van Laval en Eden verwierf zijn goed keuring, Men heeft er daarop geen gras overheen laten groeien. In 't holle van den nacht werd de Volkenbondsraad bijeen geroepen, om op zijn beurt een beslissing over het voorstel te nemen. Met algemeene stemmen werd het aan genomen. Toen de Zaterdagochtend be gon te dagen, was het in veilige ha ven. In 't kort komt de inhoud er van hierop neer: een verzoenings-commis- sie, waarvan Italië en Abessynië ieder twee leden benoemen, zal de diverse grensincidenten, die zich de laatste maanden hebben voorgedaan, onder zoeken en ze zoo mogelijk uit de we reld helpen, Is dit laatste op 15 Juli a.s. niet gelukt, dan benoemt de Vol kenbondsraad een vijfde man, die moet beproeven partijen tot elkaar te bren- door OCTAVE FEUILLET. 36). „Geld!" zei juffrouw Marguérite, ,,o moeder, doe dat niet! Bezoedel het ge luk van dit kind niet met geld!" De uitspraak van dit fijne gevoelen dat de arme Christine, tusschen twee haakjes, misschien niet buitengewoon éeyaardeerd zou hebben, verwonderde nhj in den mond van juffrouw Margué rite, die in het algemeen zich niet laat voorstaan op zoo iets fijns. Ik geloof de zelfs, dat zij een grap maakte, hoe- nu i_ k.aar. !felaat geen neiging tot vroo- lijkheid liet zien. Hoe het zij, deze gril werd door haar moeder zeer ernstig opgevat en met geestdrift werd beslist dat men deze idylle haar onschuld en bloote voeten zou laten. Tengevolge van dezen mooien trek, viel mevrouw Laroque, die klaarblijke lijk zeer tevreden over zichzelf was, weer terug in haar glimlachende ex tase, en juffrouw Marguérite ging weer met verdubbelden ernst door met haar spel met den waaier. Een uur later be reikten wij het doel v,an onze reis. Evenals de meeste boerderijen van dit land, welks hoogten en plateaux bedekt zijn met dorre hei, is de boerderij van Langoat gelegen in de diepte van een dal, dat doorsneden wordt door een, beekje. De boerin, die veel beter was, ging dadelijk aan het werk, om het' eten klaar te maken, waarvoor wij ge zorgd hadden de voornaamste bestand gen. Is hij daarmede medio Augustus niet klaar gekomen, dan zal de Volken bondsraad een en ander onderzoeken en een uitspraak moeten doen. De af faire is dus in den molen van Genève terecht gekomen en, al maalt die soms langzaam, men kan in elk geval ho pen, dat hij haar op den duur fijnmalen zal. De verzoeningscommissie gaat zich, als boven gezegd, alleen met de inci denten (de botsingen tusschen Italiaan- sche en Abessijnsche troepen o.a. bij Oeal Oeal) inlaten. Niet met een uit- stippeling van de grens tusschen Eri- threa en Abessynië. Zooals men weet, is deze grens nooit nauwkeurig aange geven. Hierin ligt een der oorzaken van hét acuut worden van het coflict. Een speciale commissie nu zal, als de inci denten eenmaal van de baan mogen zijn, zich zoet houden met de bepaling van de grens. Men ziet het: van een de finitieve oplossing van het geschil zijn we nog een heel <jjnd af. Maar er zal nu tenminste een begin mee gemaakt worden. De grootste concessie, die Mussolini aan Laval en Eden gedaan heeft, be treft de benoeming van de Abessijnsche arbiters. De keizer van Abessynië had te kennen gegeven als zijn vertegen woordigers twee buitenlanders te zul len aanwijzen (vermoedelijk een Franschman en een Amerikaan). Daar tegen maakte de Duce echter bezwaar; die wilde, op 't eerste gezicht zonder ling genoeg, dat de keizer twee Abes sijnen zou benoemen', de Duce zelf nam twee Italianen, Bij nader inzien be grijpt men waarom het den ongekroon- den heerscher te doen was: hij wilde de zaak „onder ons" houden; geen vreemden er in mengen; dat zou zijn bewegingsvrijheid belemmeren. Met veel achterdocht zou men ook kunnen onderstellen, dat Mussolini e;r op uit was, een compromis onmogelijk te ma ken (twee Italianen en twee Abessij nen waren het toch nooit eens gewor den) en het dan te gelegener tijd op een botsing aan te laten komen. Hoe dit zij, Laval en Eden zijn er in ge slaagd, den Duce van zijn dwaze en zeer verdachte bezwaren af te brengen. Hij stemde er tenslotte mee in, dat Abessynië twee buitenlanders aanwijst. Daarmee heeft men nu de zekerheid verkregen, dat de affaire niet verdoe zeld en vertroebeld zal kunnen wor den. De 86ste zitting van den Volkenbonds raad heeft behalve ten aanzien van het ItaliaanschAbessijnsche geschil, nog ander goed werk gedaan. Zoo zijn een aantal Dantziger aangelegenheden met kans op een bevredigende oplossing be handeld, evenals een grenskwestie tus schen Perzië (dat tegenwoordig weer Iran heet) en Irak. En tenslotte is het Zuid-SlavischHongaarsch geschil in verband met den moord op koning Alexander van Zuid-Slavië (de Kro atische moordenaars hadden, zooals men weet, zich in Hongarije op de mis daad kunnen voorbereiden) geliqui deerd. De Hongaarsche regeering had een rapport ingediend, waarin het o.a. beloofde, strenger toezicht op politie ke uitgewekenen te zullen uitoefenen. De Zuid-Slavische gedelegeerde zeide zich met den inhoud van dit rapport te kunnen vereenigen, en daarop ver klaarde de Raad het geschil definitief voor geëindigd. De voorzitter, de Rus Litwinof, heeft Zaterdag, voordat hij de 86ste zitting sloot, speciaal den Engelschen groot zegelbewaarder Eden dank gebracht, voor al het werk, dat deze ten aanzien van het ItaliaanschAbessijnsch con flict en wat betreft verschillende ande re kwesties, presteerde. Eden, die wel eens als de toekomstige minister van deelen mee te nemen. Het werd op gediend op het gras van een weitje, in de schaduw van den enormen kas tanjeboom. Mevrouw Laroque, die, in een buitengewoon ongemakkelijke houding gezeten was op een der kus sens van het rijtuig, scheen hierdoor niet minder sltralend. Ons gezelschap herinnerde haar, zei ze, aan die troe pen maaiers, die men 's zomers in de schaduw van de heggen ziet, en naar wier landelijke maaltijden zij nooit zon der jaloerschheid had kunnen kijken. Wat mij betreft, in andere tijden zou ik misschien een bijzondere bekoring gevonden hebben in de nauwe en on gedwongen intimiteit, die zoo'n maal tijd op het gras, evenals alle dergelijke tooneeltjes, zonder twijfel, tusschen de gasten brengt, maar ik verdreef met een pijnlijk gedwongen g'evoel een be koring, welke zeker gevolgd wordt jfoor berouw, en het brood v,an deze kort stondige broederschap scheen mij bitter te smaken. Toen wij den maaltijd geëindigd had den, zei mevrouw Laroque tegen mij: „Bent u ooit naar boven geklommen?' en zij wees naar den top van een zeer hoogen heuvel, die boven de wei uit stak. „Neen, mevrouw." „O, maar, dat is jammer. Men heeft van d,aar af een heel mooi uitzicht. U moet dat zien. Terwijl men gaat in spannen, zal Marguérite u daarheen brengen, is 't niet Marguérite?" „Ik moeder? Ik ben er maar eens ge weest, en dat is al lang geleden Intusschen zal ik het wel vinden. Kom, buitenlandsche zaken van Engeland wordt gedoodverfd, kan inderdaad zeer tevreden over zich zelf zijn. Het suc cesrijke beloop van deze Raadszitting is voor een niet gering deel aan hem te danken. Zoek toch in den vreemde niet Wat het eigen land U biedt. De heer C. M. van den Broecke te Aardenburg schrijft ons: Het is een verblijdend verschjjnsel, dat ondanks de crisis, ja misschien wel tengevolge van de crisis, er een dran^ in de menschen komt, om rust of ver strooiing te zoeken in de vrije natuur. Men trekt naar zee, men zoekt het bosch om weer krachten te verzamelen voor den zwaren strijd om het bestaan. Zoo komt het, dat mede tengevolge van de verbeterde middelen van vervoer, de meest afgelegen oorden van ons va derland voor vacantiebezoek in aan merking kunnen komen. In dit verband is het goed ook de Zeeuwsch Vlaam- sche kust, van het Zwin of 'tot aan Breskens toe eens te bezien, bij het rei zen en trekken. h Hier ligt een stukje Nederland, voor velen onbekend, doch de moeite van het bezichtigen ruimschoots waard. De oude Zwinmond met zijn rijke flora, zich uitstrekkend tusschen Knocke en Retranchement lokte zelfs den Ko ning der Belgen en deed hem zijn villa bouwen vlak bij de Nederlandsche grens. Honderden ha natuurreservaat bieden hier den liefhebber van planten en dieren een studiebron of ontspan ningsgelegenheid. Waar in Nederland vindt men een strand van ruim 500 m diep, van duintop tot laagwaterlijn? De^Vlaamsche duinenrij zet zich met schilderachtige onderbrekingen voort tot het ongeveer 15 km verder gelegen Breskens. En over deze geheele breed te strekt zich een strand uit, zoo zui ver zoo vlak, met zoo'n rijke fauna, dat het wel niet anders kan of hier moet zich op den duur een badleven ontwik kelen. Meer en meer komt dit stukje Nederland dan ook in de belangstelling te staan. Moderne hotels zijn er ver rezen, die wat de inrichting betreft kunnen wedijveren, met de bekende badplaatsen in ons land, doch die thans nog voor hebben, dat zij den badgasten, naast een genoeglijk badleven ook lan delijke rust kunnen bieden, Het pano rama, dat men van de hotelkamers uit heeft op zee en duin, doch ook op de golvende korenvelden, maakt ongetwij feld een diepen indruk op den bezoe ker. Hoeveel aantrekkelijker zou men dB kustgebied nog kunnen maken, als nu onze plannen om tot bebossching^ d„r duinen te komen, in daden zouden wor den omgezet! Als ooit de tijd gunstig is voor een dergelijk grootsch opgezet plan dan is het nu. De gemeentebesturen zit ten met werke'oozen, men snakt naar werkobjecten. Hier kan een werk ver richt worden, dat in de toekomst de ren te tienvoudig zal opbrengen. De drang tot ontwikkeling blijkt voldoende, als men de rijen duinhuisjes in de duinen van Cadzand en Groede ziet, als men de on- dernemerslust bewondert van de pio niers, die thans hun moderne hotels in de ongerepte duinen neerzetten. Binnenkort zal een technisch rapport verschijnen over de mogelijkheid van be bossching. Met studie zijn de duinen be- bekeken en ongetwijfeld zal het mogelijk zijn, het landschap nog aantrekkelijke;:, de duinen nog sierlijker te maken. Hel beloop der duinen in verband met de heerschende winden, maakt bebossching aan de binnenzijde en in de duinpannen mijnheer, en bereid u voor op een moeilijke klimpartij." Wij begaven ons dadelijk op weg, juf frouw Marguérite en ik, om een erg steil pad te beklimmen, dat op een bergkant kronkelend naar boven liep, nu en dan door een boschje heen. De jonge vrouw stond van tijd tot tijd, ter wijl ze vlug en licht naar boven klom, stil, om te kijken of ik haar volg de, en dan lachte ze mij, zonder iets te zeggen toe, een beetje hijgend door het loopen. Boven op de kale hei aangekomen, die een plateau vormde, bemerkte ik, op eenigen afstand, een dorpskerkje, waarvan de kleine klokketoren zijn scherpe kanten tegen den hemel ,aftee- kende. „Daar is het", zei mijn jeugdige be geleidster, en zij, versnelde haar pas. Achter de kerk was een door muren ingesloten kerkhof. Zij deed de poort open en richtte, niet zonder moeite, tengevolge van het hooge gras en de kronkelende braamstruiken, welke het pad over het kerkhof versperren, haar schreden naar een soort van terr,as, dat den vorm had van een halven cir kel, en dat het einde van het kerkhof is. Twee of drie treden, die in den loop der lijden zijn afgebrokkeld, en vrij zon derling gedecoreerd zijn met massieve bollen, voeren naar een smal platform, zood.at men op de hoogte van den muur komt. In het midden van den halven cirkel verheft zich een granieten kruis Juffrouw Marguérite had juist het platform bereikt, en een blik geworpen in de ruimte, welke zich daar vóór haar zeer mogelijk. Zeeden, Corsikaansche den, Oostenrijksche den, vlier, peppel, i sneeuwbal, Meidoorn, wilde roos en ri bes, het zijn allen gewassen, die met succes op de duinen zullen groeien. Op de smalle duinstrooken zal men zich moeten beperken tot een verfraaiing der binnenzijden, tot het brengen van afwis seling in de thans bestaande begroeiing van duindoorn. Een zeer fraai geheel zal ongetwijfeld te maken zijn nabij Groede, waar een na tuurlijk duinmeertje thans reeds de aan dacht trekt. Oordeelkundige tusschenbe- planting, loofhoutsingels afgewisseld met naaldhout, zal hier wonderen kunnen verrichten. Typeerend voor dit duinge deelte en de omliggende plassen zijn de sierlijke, fraai geteekende bergeenden. Alle zorg zal moeten besteed worden om hier de bestaande flora en fauna in eere te houden. Alleen zal men middelen moeten bedenken om aan een te talrijke uitbreiding der konijnen paal en perk te stellen. Ook nabij Cadzand in de Kieviten en Vlamingspolder Is ongetwijfeld veel aan natuurschoon te winnen door bebos sching. We moeten ons echter de bebossching dezer duinstrook niet voorstellen, als een doorloopend geheel en ook niet be schouwen uit een oogpunt van houtex ploitatie. Het feit alleen, dat hier een kuststrook hunkert naar ontsluiting, legt den autoriteiten de plicht op, de kwes tie ernstig onder oogen te zien. Het geld, dat hier zal worden uitgegeven voor werk'oozenzorg kan nimmer beter worden besteed, hier is een voorbeeld van rationeele werkverschaffing bij uit nemendheid. Nu geen kortzichtige gë- meentepo'iliek; durf ock in deze tijdei van malaise vooruit te 'zien. Rijk en ge meenten, polderbesturen en provincie kunnen hier ons Zeeuwsch devies „luc- tor et emergo" in practijk brengen. Klimatologisch zal bebossching der duinen bevordelijk zijn voor den achter de duinen beoefenden landbouw; ook deze voordeelen moeten niet worden weggecijferd. EEN BROCHURE VAN MR. MARCHANT. „Tot verweer". Bij A. W. Sijthoff's Uitg. Mij. te Lei den is onder den titel „Tot verweer" een brochure van mr. Marchant ver schenen, waarin zijn overgang naar de r. Katholieke kerk o.a. wordt verde digd tegen zekere grieven, die men hem daaromtrent heeft meenen te moe ten maken, in verband met zijn ambt van minister van onderwijs. De toon van de brochure is beza digd, maar heel veel nieuws en heel veel belangrijks hebben wij er niet in kunnen ontdekken. In 't bijzonder wat betreft de redenen, die den schrijver noopten zijn opneming in de r.k. kerk, die reeds op 21 Dec. j.I. heeft plaats gehad, verneemt men geen dingen, die niet al gepubliceerd waren, In ver band met het bezuinigingsontwerp zou door te spreken het kabinet in moei lijkheden zijn geraakt, aldus mr. Mar chant. En in de tweede plaats noopten de ophanden zijnde Statenverkiezingen hem, in 't belang van den Vrijz. Dem. Bond, tot zwijgen. Anders zou het voor deze partij op een débacle hebben kun nen uitloopen. Dat hij aan zijn zetel kleefde, noemt mr. Marchant een onwaardige insinu atie. Verder ontkent schrijver dat zijn on derwijspolitiek overhaast is geweest. De concentratie van de openbare scho- opende, toen ik haar hand schuins bo ven haar oogen zag houden, alsof zij plotseling verblind werd. Ik haastte mi) om bij haar te komen. Deze mooie dag, die ten einde sjjoed- de, verlichtte met zijn laatsten glans een wijd, vreemd en prachtig tooneel, dat ik nooit zal vergeten. Voor ons, en heel diep beneden onder het plateau, strekte zich een onafzienbaar soort van moeras uit, dat als bestrooid was met lichtplekken, en dat er uit zag als een stuk aarde, dat zooeven overstroomd is geworden door den zondvloed. Deze breede inham reikte tot onder onze voeten, midden in de boogsgewijs uit gesneden bergen. Op de zand- en mod- derbanken, tusschen de plassen, tee- kende zich in duizende kleuren, een plantengroei af van riet en zeegras, sombere en ook heldere kleuren, wel ke een tegenstelling vormden met de blinkende oppervlakte van het water. Bij elk van zijn snelle schreden naar den horizon verlichtte of beschaduw de de zon enkele der talrijke meer tjes, waaruit de half uitgedroogde zee boezem bestond; zij scheen uit haar'he- melsche juweelenkistje het kostbar ste materiaal te putten: zilver, goud, robijn, diamant, om het te l,aten fonke len op elk punt dezer prachtige vlak te. Toen het hemellichaam aan het ein de van zijn loop was gekomen, werd plotseling een strook van damp en wa ter, die in de verte de uiterste grens vormde van de moerassen, purperrood, met den glans van een vuur, en was zij' een oogenblik stralend doorzichtig, als een wolk, welke gekliefd wordt door Kunt Gij den sloap niet vatten? Te helder, nog opgewonden van drukke besprekingen? Is Uw geest nog te veel vervuld van al die problemen, die het leven nu zoo moeilijk maken, zorg dan tot rust te komen en heerlijk in te slapen. Neem 'n "AKKERTJE" dat U kalm zal ma ken en een ongestoorde nacht rust zal geven. Morgen „frisch" Volgens recept van Apotheker Dumont Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent. Glazen kokert|e met 12 stuks 52 cent. (Jngez. Med.) len was reeds door zijn ambtsvoorgan ger voorbereid en die politiek was niet bijzonderlijk de zijne, doch die van het geheele kabinet, vooral niet in de laat ste plaats van Financiën. Hij deed het mogelijke, ook het bijzonder onderwijs tot concentratie te brengen, daarin het krachtigst gesteund door den voorzit ter van den ministerraad. Hij deed wat hij kon om het voorbereidend onderwijs tegen de moordaanslagen van Binnen- landsche zaken en Financiën (noodlij dende gemeenten) te verdedigen en beschermde ook het landbouwhuishoud- onderwijs. De brief van minister Oud aan den voorzitter van den ministerraad (waar in het alternatief van het aftreden öf van mr. Marchant of van mr. Oud was gesteld) noemt mr. Marchant ondoor dacht en overbodig, aangezien dr. Co- lijn zijn oordeel reeds had gevormd, voordat hij dien brief ontving. Omtrent de diverse geruchten, die nadat de zaak langen 'tijd gehe»m was gebleven begonnen te loopen wordt in de brochure het volgende op gemerkt: „Aanvankelijk was het gerucht in een zeer preciesen vorm geconstrueerd (dat mr. Marchant met Paschen ergens in Brabant zou zijn overgegaan. Red.) die tegenspraak gemakkelijk maakte zonder in strijd te komen met de waar heid. Het verhaal was onwaar van het begin tot het eind. „De heer Joekes heeft gemeend, on der verwijzing naar een stukje in Het Volk, dat hij mijn telefonisch een ant woord kon afdwingen op de vraag: zijt gij Katholiek of niet? „Daartegen had ik bezwaar. Ik was van oordeel, dat deze vraag aan mij aldus gesteld, niet te pas kwam. Ik achtte mij zelf competent om te beoor- deelen, wanneer het oogenblik om te spreken zou zijn gekomen. Ik wilde mij door den heer Joekes niets laten af dwingen. Ik heb hem gevraagdwat verbeeldt gij u? Daar kwam nog bij, dat principieel deze vrijzinnig-democra tische inquisitie in strijd was met iet vrijzinnig-democratisch beginsel. Ik deel de dit den heer Oud mede, en gaf hem inzage Van het concept van een schrif- den bliksem. Ik was geheel verzonken in de be schouwing van deze schilderij, 'welke werkelijk doortrokken was van godde lijke grootheid, toen een zachte en onderdrukte stem naast mij mompelde: „Och! wat is dat mooi!" Ik verwachtte heelemaal niet van mijn jonge makker deze sympathieke uiting. Ik keerde mij naar haar toe, met een haastige verbazing, die er niet min der op werd toen haar veranderde ge laatstrekken en de lichte trilling van haar lippen van dezen diepen ernst van haar bewondering getuigden. „U geeft toe, dat dit mooi is?" zei ik tegen haar. Zij knikte met haar hoofd, maar op hetzelfde oogenblik kwamen twee tra nen uit haar groote oogen te voorschijn, zij voelde ze over haar wangen loopen, maakte een beweging van verdriet; toen wierp zij zich plotseling tegen het granieten kruis, welks onderstuk haar voor steun diende en sloeg haar beide armen er om heen en leunde met haar hoofd tegen den steen, en ik hoorde haar hevig snikken. Ik meende deze plotselinge emotie met geen enkel woord te moeten verstoren en ik ging uit eerbied een paar passen achteruit. Een oogenblik later toen ik zag, dat zij haar hoofd oprichtte, en haar losse haren met een onwillekeurige bewéging van haar hand in orde bracht, kwam ik dichterbij. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5