TIJDELIJKE AANBIEDING VAN BEURSTHERMOMETER van Zaterdag. BIOSCOPEN. BEURS- ER WISSELKOERSEN. 27 Mei tot 15 Juni. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. MIDDELBURG AMSTERDAM, 25 Mei. Het eerste getal is de vorige notee- ïing, daarop volgt de officieele notee- ring van heden- Ned. 31 1000-4 98%—98% Ned. 33 1000-4 98%—98% Ned. 34 1000-4 98%—98% Certificaten-3 84% O. Indië 34 1000-4 96%—96% Denemarken Oblig. 1926-5 7877% Duitschl. 100-7 16%—16% Engeland 1960-90 4 73%—73% Zwitser 1. oblig. '24-5 94% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 89% Amsterdam 1933-5 100 Amsterdam 1934-4%^ 98%98% 's-Gravenhage 1929-4% 100—99% Rotterdam 1926-1930-4% 94—93% Berlijn 1926-6% 14%—14% Zeeuws. Hyp. B-5 97%97% Zeeuws. Hyp. B-4% 9393 Cities Service Cy. P. 1958 5 27%27% A Amsterd. Bank 116%- C Rott. Bankver, 107107. A Twentsche Bank 89%89%. A Pref. Gruyter Zn A. 127% A Pref. Jurgens A 98%—98%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 416-412%, A De Schelde N.B. 21—21%. A Ver. Papf. v. Gelder 44%44%. C Am, Car Foundry 9%9%. C Am. Smelt Ref. 27%—27%. C Farbenind. I.G. 41% C Stand. Brands 9%9%. C U. States St. C 20%—21%-%. C North Am. Cy, 88%, A Born. Sum. H.M, 146%146%. A Linde Teves en Stokv. 68% A, Ned. Wol Mii. 81%—81%. A Singkep Tin M. 77%78. A J. C. Japan Ln. 24%24%. A Rotterd. Lloyd 3031. A S. M. Nederland 3030%. A Amst. Thee C. M. 41%—41%. Prachtig zijn de nieuwe legpuzzles bij 2 pak 1.2.3. Gedurende een maand krijgt U 2 pak zelfwer kend waschmiddel 1. 2. 3. voor slechts 30 cents en daarbij een van de vier prachtige legpuzzles. Doet thans Uw wasch - vlug, veilig en goed met 1.2.3.Holland's beste zelfwerkende waschmiddel. En verblijdt Uw kinderen met zoo'n eenige legpuzzle. HAND CISONDERNEMING ARSOV APELDOORN A Houth. Alberts 21%21%. C Baltimore Ohio 7%6%. A Southern Rlw. 6%6%. C Union Pac. Rr. 58%58%. C Int. Nickel Cy. 17% Duitschl. '30 1000-5% 18%—18%-19, A Koloniale Bnk. 40%41 A N.I. Hbk. 1000 76—80 C Ned. H. M. 1000 30%—31 A Alg. Kunstz. U. 27%—27%-% A v. Berkels Pat. 54%—56 C Calvé-Delft 64—63%-64 A C. Suiker Mpij. 38%—39. A Ned. Ford A.M. 253%—255 A Philips Gem. B. afg. 259-259-64 C Unilever 98%—98%-99%. C Anaconda Cop. 10%—10%-% C Bethlehem St. 16%—16%-17 C Kennec Copper 12%12% C Un. States Ueather 4%-4% A A.N.I.E.M.—N.B. 174%—171% A Kon. Petr. Mpij. 188%—186%-88%. C Contin. Oil Cy. 13%13-%. C Shell Union O.C. 6%6%-6%. (Ingez. Med.) ne vergadering de heeren G. v. d. Louw en B. Ventevogel werden afgevaardigd. ARNEMUIDEN. De afd. Middelburg en omstreken van den Ned. Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters heeft zich met een adres tot den Raad dezer gemeente géwend met het ver zoek tot vermindering van de perso- neele belasting voor de categorie van koffiehuis- en restauranthouders. Adr. wijzen op een door de Staten Generaal aangenomen wet, welke hel mogelijk maakt, dat thans nog in den grondslag huurwaarde voor koffiehui zen e.d. vermindering wordt gebracht. Het komt adr. voor dat een dergelijk raadsbesluit nog met terugwerkende kracht van 1 Jan. 1935 af van toepassing zou kunnen worden verklaard. RAAD VAN KRUININGEN. Eischen van het Rijk voor de beschikbaarstelling van een ex tra bijdrage uit het werkloos heidssubsi diefonds; o.a. ver hooging schoolgelden. KRUININGEN. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester B. C. de Mul. Afwezig de heer De Bat. Ingekomen was een brief van het be stuur der R. K. school te Hansweert, waarin gewezen werd op een misver stand bij het verzoek om betere ver warming der school. Verzocht werd als nog de gewenschte kosten goed te keu ren. Na eenige bespreking werd aldus besloten. Ingekomen was verder een verzoek van het bestuur der Chr. school te Kruiningen om nieuwe leer- en hulp middelen toe te staan tot een bedrag van 275.40. De v o o rz. zegde dat het verzoek wettelijk in orde is, doch B. en W. weten momenteel niet waar de gel den te vinden. Het verzoek werd inge willigd. Jan Dek en anderen verzochten in eer. adres het bouwen van een schuur met varkenshok voor G. Hamelink niet toe te staan daar dit in de woonhui zen veel stank enz. zal veroorzaken. De v o o r z. zegde dat volgens de bouw verordening dit niet kan worden tegen gegaan doch B. en W. zullen alles nauw keurig onder oogen zien. Een verzoek van de aannemers van het zandvervoer per auto voor de werkverschaffing Mar tens en Flipse om uitbetaling van het meerdere zand dan oorspronkelijk ge raamd was, werd daar het 's morgens pas was ingekomen, in handen van B. en W. om advies gesteld. Aan J. de Looff werd een perceeltje uingrond en grond bij hem in gebruik voor terras verhuurd. De v o o r z. deelde vervolgens mede, dat B. en W. op aanwijzing van Ged. Staten enkele voorstellen moesten doen om in aanmerking te komen voor een extra-bijdrage uit het Rijks Werkloos- heidsubsidiefonds voor het tekort over 1935, (dat is ontstaan door het ingrijpen van het Rijk in de gemeente-financiën. het mindere gasverbruik en de groote post steun en werkverschaffing: f 12000). De eischen zijn: verhooging der vergun ningsrechten en verhooging der school gelden. De eerste verhooging is slechts theoretisch, daar de bedragen voor div jaar gefixeerd zijn. Enkele sprekers vreesden echter, dat volgende jaren ten gevolge van een hoogere schatting de betrokkenen meer zullen moeten beta len. Na eenige bespreking werden de voor stellen aangenomen met 9 tegen 2 stem men. Bij de rondvraag vroeg o.a. de heer Burkunk of de gemeente of het B.A, in het algemeen iemand hooger mag la ten lijden die met een vrouw leeft en een -kind heeft. De v o o r z. zegde, dat de Overheid het leven in concubinaat niet mag bevorderen. De hr. B u rk u n k zegde dit ook niet te willen, doch het kind mag er niet onder lijden. De hr. Gr o off wees op het gevaar lijk hard rijden der Bootauto's op den hoek bij ,,den Boer" te Hansweert, De V o o r z. merkte op, dat deze binnen een gestelden tijd dit traject moeten af leggen, doch zegde toezicht toe. Voor.s wees de heer G r o o f f op den slechten toestand van den Zanddijk, die wordt bijna levensgevaarlijk. De v o o r z. zal daarvan niet veel zeggen in een open bare vergadering. B. en W. hebben de verantwoordelijkheid daarvan aan Ged Staten toegeschreven. Indien de nieuwe weg er ligt zullen B. en W. met voor stellen komen dienaangaande. De heer G r o c f f vroeg tenslotte nog, wanneer er een nieuwe onderwijzer benoemd zal worden aan de o.l. school te Kruiningen, De V o o r z. zegt dat dit waarschijn lijk in de volgende vergadering zal zijn. Daarna sluiting. ELLEWOUTSDIJK. De nummering der lijsten voor de gemeenteraadsverkie zing luidt als volgt. Bij loting werd als no. 1 aangewezen: 1 lijst; Van de Velde (Neutraal). 2 lijst; Goetheer (lijst werk nemers). 3 lijst; Meulenberg (A.R.). 4 lijst; P. M. Smallegange (Vrije kiezers). YERSEKE. Den heeren pachters van oesterperceelen zal dit jaar een reduc tie worden verleend van 95 Uitge zonderd een 8-tal dat goede oesterver zending heeft gehad. COLIJNSPLAAT. B. en W. hebben aanbesteed het uitdiepen van de naven Er mocht slechts ingeschreven worden door werklooze hoofden van gezinnen of kostwinners. Het werk is gegund aan D. Serier c.s. voor 284. SLUIS. De maréchaussée alhier heeft aangehouden een Rus, die ontvlucht bleek te zijn uit een werkinrichting te Merxplace (België) Gisterochtend is de man over de grens gebracht. SLUIS- De lijsten voor de Raadsver kiezing zijn als volgt genummerd: 1 Vrijheidsbond, 2. S.D.A.P., 3. Chr- Par tij, 4. R.K. Staatspartij, 5. R.K. Arb. Par tij. (Iz, Baas e.a.) SLUIS. Naar we vernemen hoopt op Zondag 9 Juni a.s. een gezelschap van Engelsche oudstrijders een kort bezoek te brengen aan onze gemeente, waarna de reis via Eede zal worden voortgezet naar Balgië. RAAD VAN BIERVLIET. Geen doorverbinding met de dokters te IJzendijke. Post voor werkverschaffing ver hoogd. BIERVLIET. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester Verplanke. Ingekomen was een verzoek van de nationale commissie tegen alcoholisme tot vermindering van het aantal drank vergunningen en verloven. Dit were voor kennisgeving aangenomen. In nadere behandeling kwam het adres van C. I. de Kamer c.s. met verzoek de doorverbinding te behouden naar de ge- neesheeren te IJzendijke, dat in de vo rige vergadering werd aangehouden. De v o o r z. zei, dat B. en W. nog op hetzelfde standpunt staan. Ze zijn in hun meening zelfs versterkt door de dokters zelf. Deze deden het voorkomen alsof hiermede slechts een gemeentebelang was gemoeid. Nu zich te Biervliet een nieuwe dokter heeft gevestigd, zijn door de dokters van IJzendijke zelf doorver bindingen ter beschikking gesteld. Dat za wel niet uit philantropische overwegin gen zijn geschied, of om het algemeen belang van Biervliet te dienen. Wat er ook van zij, thans hebben we voldoende van het goede en is er voor de gemeen te geen taak meer in dezen. De heer Van Hout zei, dat de vo rigen keer door den heer Du Fossé is gezegd, dat de heer De Smet alleen voor „lieve kinders" gereed zou hebben ge staan om deze te helpen den dokter des nachts op te bellen. Hij heeft dat onder zocht en protesteert scherp tegen zulk een losse beschuldiging in een openbare 'raadsvergadering. Hierna werd met algemeene stemmen het afwijzend voorstel van B. en W aangenomen. De winkeliers hadden gezamenlijk 'n adres ingediend met verzoek de vent vergunningen te beperken en daarvoor een leges te stellen van 0.50 per dag of gedeelte daarvan. Hoewel dit 'n moei lijke materie is en zeker moeilijk voor regeling en billijke utivoering vatbaar, wat bij de discussie tot uiting kwam, be sloot de Raad met 5 tegen 2 stemmen C Tide Water Ass. Oil 7%7%-7% A K.N. Stoomb. Mij. 4% A Ned. Scheepv. U. 3434% A H.V. Amsterdam 181%181-84 A Java Cult. Mij. 9394 A N.I. Suiker U. 93%93% A Deli Batavia 137%—138-40 C Deli Mij. 1000 128%—128%-31 A Senembah 142%144-45 C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 109%—110-09 A Deli-Bat. Rubb. 66%—66% A Hessa Rubber 94%95% A Serbadjadi S.R. 62%64 Prolongatie 2%2% WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 24 Mei. 25 Mei. Londen 7.31% 7.33% Berlijn 59.65 59.70 Parijs 9.75 9.74% Brussel 25.06 25.19 Zwitserland 47.07 47.85 Kopenhagen 32.67 32.75 New-York 1.48% 1.48 Markt Suiker Philips Olie KoninkL Suiker Industrie Amerika Aku Schepen ltUfuen de heeren Du Fossé en Maas) aan het verzoek te voldoen. Vervolgens kwam in behandeling het al of niet verder medewerken aan het voortbestaan van het centraal agent schap voor arbeidsbemiddeling in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, In besloten ver gadering liad de heer Melse uit Middel burg de verdere medewerking bepleit. Besloten werd dit punt tot de volgende vergadering aan te houden om de ge dachten ten dezen te doen bezinken en rijpen. Het kohier voor de hondenbelasting werd vastgesteld. Er zijn 157 honden in de gemeente, waarvan 30 losloopend. De belasting bedraagt f 6 en f 3 p. jaar. Aangezien het bedrag voor steunver- leening ad f .6000 was uitgeput, zelfs reeds overschreden, en de werkeloos heid nog blijft aanhouden, werd de post verhoogd tot f 7500. Tot leden der schattingscommissie werden herbenoemd de heeren P. -de Dobbelaere, P. Provoost Sr., P. J. de Baerdemaecker en J. C. v. d. Hooft. Bij de rondvraag werden nog eenige inlichtingen gevraagd en verstrekt om trent het nieuwe gemeentehuis. Na den verbouw nadert thans ook de inrichting haar voltooiing. CITY. Het groote warenhuis. (-§-) Als ze het op hun heupen heb ben, kunnen de Amerikanen voortreffe lijke films maken. De rolprent, die thans in de Noordstraat draait, is er weer eens een bewijs van. De regisseur, Roy del Ruth, was, voor ons tenminste, tot dusver een vrijwel onbekende heer. NIa „Het groote warenhuis" gezien te heb ben, zullen we zijn naam niet gauw ver geten. De geschiedenis heet zich af te spelen in een dier monsterachtige Amerikaan- sche warenhuizen, waar alles wat men maar bedenken kan, te koop is. Een {jaar maal geeft de film een suggestie van de ontzagelijke afmetingen der in richting: kort en fel, als in een flits. De cineast heeft het oog van zijn camera nu eens niet langs allerlei on- derdeelen laten glijden, bouwt geen ein- delooze reeks van beefden op, om aldus op de lange baan een totaal-indruk van iets geweldigs te scheppen; hij fotogra feerde een „overzicht", 'n expressief ge heel, waarin geen enkel detail domi neert.. Dat verschijnt dan een paar se conden op het witte doek, daar waar de leiderscapaciteiten van den man, die aan het hoofd van het geval staat, even geaccentueerd moeten worden. Het is een harde, verbeten, maar in het zakelijke toch wonderlijk emoti- oneele kerel, deze leider. Fritz Rasp beeldt hem uit, bijna geniaal; Napoleon tisch van allure, hij beveelt zijn_ leger van employée's als de veldheer zijn sol daten; kort, onverbiddelijk; er is geen hooger beroep op zijn besluiten; er is geen pardon. Zijn levensbeschouwing kent geen problemen, is volstrekt ce rebraal. Als je wat wilt worden, moet je vechten, zonder ophouden en hard, Aandoeningen van het gemoed zijn uit den booze. Liefde, een vrouw? Onzin: die maken je week, eischen je op, ha len je uit je werk, verhinderen je de volstrekte, rationeele heerscher te zijn. Prachtig bouwt de film op deze thesis het conflict op. Er is een jonge em ployee in de zaak, die ook over leiders capaciteiten beschikt. Hij trekt de aan dacht van den chef, die en zie hier nu een van de voortreffelijke psycholo gische momenten van de film hem op zijn wijs, als een vader zijn zoon gaat liefhebben. De merkwaardig^ affectie wordt niet „hineininterpretitert". Ze vormt het logisch uitvloeisel van het Ka rakter van den geweldige, wien tenslot te niets menschelijks vreemd is, die diep in zijn wezen zijn eenzaamheid voelt en nu grijpt naar de genade van de ge meenzaamheid met een anderen mensch, dien hij waant te behooren tot zijn gees telijke sfeer. Hij maakt hem adspirant- chef, en ziet in hem zijn opvolger. De jonge employee is alevel van een ander slag. Hij irouwt in het geheim met een der mannequins van het warenhuis. De typische bezetenheid van den man, die buiten zijn werk, buiten hetgeen hij zakelijk middels zijn genie opbouwde, (Wettig gedeponeerd.) geen emoties kent, waarmee het de moeite waard is rekening te houden, blijkt hem vreemd te zijn.. De oplossing van het conflict vormt natuurlijk de breuk tusschen de beide mannen. In een soms adembenemende vaart stevent de film daarop af. Het tempo is het geheele verhaal door trouwens geweldig straf. Als een reeks van onontwijkbare noodwendigheden, de een logisch uit de ander voortvloei end, verschijnen de gebeurtenissen op het witte ddek. De aandacht wo*dt ij- wel nooit op zijpaden afgeleid. De mon tage lijkt soms van een nuchterheid, die bijna stug aandoet. Bij geen enkel de tail staat men langer stil dan noodzake lijk is, om de gewenschte suggestie bij te brengen. Er komen close-ups voor, waarin een gezichtsaandoetr'ng ah upt schijnt te worden afgebroken terwijl men de emotie toch ten volle onder gaat, Van filmtaal gesproken! Een paar episodes in de rolprent blij ven beneden haar algemeen peil. Maar dat heeft voor den totalen indruk nau welijks eenige beteekenis. De geheime opdracht, lil plaats van „Haar neef uit Ameri ka", de tweede geannonceerde hoofd film, die hier reeds eerder vertoond bleek te zijn, draait „De geheime op dracht", een wildwestachtig gedoetje, waarin het aan de gebruikelijke seusati- oneele spanning niet mankeert. ELECTRO. Da Stimmt was nicht, 't Is een ingewikkelde en dwaze ge schiedenis die deze week onder den ti tel „Dat zaakje is niet pluis" in Electro vertoond wordt. Het gegeven van de heer die den knecht speelt en de knecht die den baron uithangt is niet bepaald nieuw en in reeds vele variaties uitge werkt, zoodat men zich bij den aan vang van de film een beetje nieuwsgie rig afvraagt wat er nu weer van gp- maakt ia. En ja, eigenlijk weet men tevoren reeds hoe het geval zal ver- loopen. Dat het toch opnieuw weer amusant is, komt voor een groot deel op reke ning van (Victor de Kowa en Ralph Roberts, die kostelijke creaties geven, respectievelijk van den charm anten ba ron-chauffeur en den Staatsraad Wink ler. Met zulke typen kr,ijgt het eento- nigste verhaal nog kleur. Met de gevonden familiepapieren van den baron, die voor eenigen tijd naar Amerika is, weet de huisknecht 't zoo ver te sturen, dat hij trouwt met des Staatsraads dochter. Alleen evenwel om met den buit i.e. een groote som gelds, te gaan strijken. De baron (de echte) komt op den trouwdag terug van zijn reis en ziet zich in de eigenaardi ge positie geplaatst van getrouwfl te zijn zonder zijn wil en medeweten. Hij heeft het zaakje gauw door en komt als chauffeur bij zijn onbekende vrouw terecht.. Nu zou men zoo denken dat de zaak spoedig in 't reine komt. Doch dat is mis. Integendeel nu begint een aardig spel van verwikkeling en geheimzinnig heid. Dat laatste alleen voor papa Winkler en zijn dochter. Deze snappen er niets meer van. Van het eene <omt het ander, en juist als de kluwen bijna onontwarbaar is geworden trekt de mist plotseling op en het huwelijk wordt niet ontbonden als zijnde onwettig, doch blijft gehandhaafd, omdat de heusche baron door zijn tijdelijk chaufieurschap, z'n vrouw heeft leeren kennen en de kennismaking van een permanenter ka rakter wilt doen zijn. Alzoo: Es ist eine alte Geschichte, die, al niet nieuw, toch waard is er kennis van te nemen. Het vliegende Circus, Het begint met ratelende en daveren de vliegtuigmotoren en tot aan het bit tere eind blijft dat geluid het Leitmo tiv" van deze film vol moedige men- schen, zooals je ze niet eiken dag te genkomt. Men behoeft nog niet van sensatie te houden, om toch bewondering te heb ben voor de lucht-acrobatiek. Met ver bazingwekkende snelheid en zekerheid bewegen de ranke vliegtuigen zich door de lucht, zwevend, draaiend, vallend en weer naar de wolken opklimmend, als vreemde vogels. Vol dramatische sp.an- nin<? is het verhaal. Alle menschelijke liefde en haat komen naar voren, en vinden hun synthese in de offerende daad. Maar dat is hier het minste. Mooi

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2