GOESCÏf E COUQANT£!££ BINNENLAND. ZEELINO. soes. vlissingen. walcheren. zuid-beveland. WEER EN WIND. NUMMER 122. TWEE BLADEN. VRIJDAG 24 MEI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. MIDDELBURG. SCHOUWEN-DUIVELAND. lEEUWSBSf-VLAANBEREN W.D» MIDDELBURGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vliisingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en ;Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17„ Aangesloten bq het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel*- a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. maf „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co» rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cant IVANS BEGRAVEN. Onder groote belangstelling is Don derdag het stoffelijk overschot van mr. I. van Schevichaven, den bekenden schrijver Ivans", op Oud Eik en Dui nen te 's-Gravenhage ten grave gedra gen. Allereerst voerde de heer Ariens Kappers het woord. Hij zeide, dat mr. van Schevichaven het moeilijk heeft ge had in zijn leven, maar dat hij nooit bij de pakken neerzat. Spr. memoreerde mr. Van Schevichaven's voorzitterschap van het hoofdbestuur der vereeniging tot opvoeding van halfverweesde, ver waarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin, welke in 1912 zeer moeilijke tijden heeft doorgemaakt, maar die door mr. Van Schevichaven tot nieuwen bloei is gebracht. De heer Ariens Kappers zeide verder, dat Ivans' detectiveromans zich onder scheiden door een groote distinctie en spannende momenten aan fijne gedach ten paren. Duizenden in den lande heb ben zij uren bezorgd, waarin zij zorg of ziekte konden vergeten. De heer A. W. Bruna voerde het woord namens de uitgeversmaatschap pij van den ontslapene te Utrecht en sprak woorden van dank voor hetgeen de heer v. Schevichaven ook aan per soonlijke gevoelens heeft geschonken. Vervolgens herdacht spr. den auteur v. Schevichaven als den talentvollen sty list, die met zijn fijnen geest en tintelen de voorstellingswijze wel een bijzonder eigen plaats heeft ingenomen in de rij der schrijvers van onzen tijd. i enslotte trad de oud-kolonel Groen naar voren, om aan de tragiek uiting te geven, dat iemand van wien zóóveel lof kon worden getuigd, in de laatste jaren heeft moeten bedelen om een betrek king te verkrijgen. Nadat de baar grafwaarts was ge dragen, dankte een familielid voor de belangstelling. MINIMUMPRIJS VOOR SLAOLIE, Naar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren verneemt, is zeer binnen kort een regeeringsbeschikking te ver wachten, waarbij minimumprijzen voor slaoh'e worden vastgesteld. DE ,.PATRIA" AAN RUSLAND VERKOCHT. Gisteren is het koopcontract getee- kend, waarbij het Nederlandsche passa giersschip Patria van de Rotterdamsche Lloyd aan Sowjet-Rusland is verkocht ten behoeve van de Russische handels vloot. DE VERWARMING VAN DE TREINEN. Tot nu toe was het bij de Ned. Spoor wegen gewoonte, dat de verwarmings- slangen, welke dienen voor de verwar ming der treinen, op 1 Mei van de wa gens werden afgenomen. Deze wijze van handelen heeft nimmer ernstige bezwa ren opgeleverd, behalve dit jaar. Ook nu waren de slangen op 1 Mei afgenomen, doch in verband met de langdurige kou- deperiode heeft de directie moeten be sluiten ze weer aan de spoorrijtuigen aan te brengen. De treinen worden, voor zoover noodig nog steeds verwarmd en deze toestand blijft tot 1 Juni a-s. ge handhaafd. De directie heeft tevens gelast, dat ook 'n volgende jaren de verwarmings slangen tot 1 Juni aan de rijtuigen gela ten moeten worden. Naar de Ned. verneemt heeft H.K.H, Prinses Juliana het Beschermvrouw schap aanvaard van de Nederlandsche Vereeniging ten behoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit „Hospitaal Kerk schip". VERLAGING DER TARIEVEN DER P. Z. E. M. Bij het lezen van de nieuwe verla ging van de tarieven, die de N.V. P. Z. E. M. in een advertentie heeft aan gekondigd voor den stroom voor ver lichting en huishoudelijk verbruik, gaan de gedachten onwillekeurig een jaar of zes terug, toen de prijs nog 45 cent per K.W.U.* bedroeg en het vascrechttarief in Zeeland nog een vrome wensch was. Thans zal men van ongeveer 1 Juli a.s. af bij het gewone enkeltarief 30 ct., in enkele plaatsen 29 cent per K.W.U betalen, terwijl het vaste recht naar verhouding een zelfde vermindering zal ondergaan. Deze vermindering van het vaste recht geldt niet voor Schouwen- Duiveland, Tholen en St. PBilipsland, waar het pas kort geleden verlaagd werd, noch voor Terneuzen (kom). Inderdaad mogen de aangeslotenen over deze tariefsverlaging tevreden zijn, als men bedenkt, hoe weinig Zeeland, met haar vele eilanden, haar betrek kelijk weinige industrie, en haar over wegend landelijk karakter zich leent voor de electriciteitsvoorziening. En toch wordt in vrijwel alle ge meenten in de provincie electriciteit geleverd en is de P.Z.E.M. er steeds op uit, de stroom ook verder buiten de kommen der steden en dorpen verkrijg baar te stellen. Het streven van de P.Z.E.M. is dan ook, de electriciteit zooveel piogelijk overal verkrijgbaar te stellen tegen den laagst mogelijken prijs en zij wordt daarbij gesteund door de Provincie, haar voornaamste aandeelhoudster, die zich met een bescheiden dividend over het door haar gestorte kapitaal tevre den stelt. Naar wij vernemen was dit jaar ta riefsverlaging bijna achterwege geble ven tengevolge van de Omzetbelasting, die dreigde groote kosten met zich te zullen medebrengen, welke de P.Z.E.M. voor hare rekening zou hebben geno men en niet op haar afnemers zou heb ben verhaald. Maar gelukkig heeft de regeering deze belasting voor de elec- triciteitsbedrijven zoodanig verzacht, dat het bestuur der P.Z.E.M. de tariefs verlaging, waartoe thans besloten is, verantwoord achtte en tevens de mid delen vond om ook de omzetbelasting voor rekening van het bedrijf te nemen. OLIEBOLLENDAG. Succes tot het einde toe. Men is gisterenmiddag op verschil lende plaatsen tot laat voortgegaan met het bakken van oliebollen, ook toen de gratis ingrediënten op waren en de winst voor het comité dus kleiner zou zijn, maar ook hier is weer bewezen, dat vele kleintjes één groote maken. Moeluen op sommige plaatsen de tentjes reeds eerder opgeruimd worden, op de Markt vooral is men blijven door verkoopen tot 6 uur toe en als er weer een voorraad was aangevoerd, luidde even later de boodschap „uitver kocht". De dames en meisjes hebben met on vermoeide toewijding gewerkt om de ontvangst maar zoo hoog mogelijk te doen worden. Op het Stadhuis trokken dames en heeren aan het werk om den inhoud der busjes en van de kassen der tentjes te tellen en natuurlijk ging ook hier heel wat tijd in zitten. Te 7 uur kon men vaststellen welk bedrag was ontvangen. Maar eerst heden kon worden nagegaan welke kosten, vooral in de middaguren toen men moest gaan inkoopen, daar tegenover staan. Het zal daarom wel morgen worden eer wij de netto op brengst kunnen melden en dus opgeven wat aan de berooide kas van het comité ten goede zal komen. Wij willen nu wel verklappen, dat het eenige honderden guldens zullen zijn. Zooals gezegd, men is op de Huis houdschool, in het St. Josephgesticht en bij enkele bakkers blijven doorbakken. Er zijn in totaal ongeveer 20.000 bollen gewrocht, die in de magen van oud en jong zijn verdwenen en bovendien nog een 500 tal bolussen. Een woord van dank aan allen, die medewerkten op welke wijze ook, mag hier zeker gebracht worden, omdat het resultaat zal zijn weder eenige verlich ting te brengen voor hen, die het ergste onder de crisis lijden. Het was af en toe vermakelijk hoe de verschillende tenthoudsters, de ver schillende verkoopsters wedijverden in het maar steeds hebben van nieuwe voorraden om een aanslag te kunnen doen op de beurzen der stadgenooten en marktbezoekers. Baldadigheid. Gisteren hebben twee opgeschoten jongens met steenen naar een lantaarn op de Loskade geworpen waarbij deze vernield werd. De wapperende papieren. Vooral op de Marktdagen als het waait zooals bijv. gisteren vliegen er op de Markt tallooze stukken papier door de lucht en voor het Stadhuis schijnen deze een uitgezochte plaats, om te blij ven liggen, te vinden. Het gevolg daar van is dat de politie klachten krijgt over het schrikken van paarden. Al zal het niet makkelijk gaan dit euvel geheel te voorkomen, zoo ware het toch wensche- Een man zonder ambitie is als een vogel zonder vleugels. lijk dat men veel meer gebruik maakte van de aan de lantaarns aangebrachte papierbakjes. Goed afgeloopen. In de Schuiffelstraat kwamen steenen uit de muur van een pakhuis naar bene den, gelukkig is niemand getroffen. Opgesloten, doch weer bevrijd. Gisteren bleek, dat een vogelouder paar alhier zich zeer ongerust maakte over de pas geboren spruiten, die het niet kon terug vinden, omdat zonder opzet het nest met jongen, dat in een muur was gebouwd, was ingemetseld. Toen men de angst van de ouders ont waarde, is het gat in de muur weer opengemaakt en konden de kleinen weer gevoed worden. De Gemeenteraadsverkiezing. De loting voor de volgorde van de candidatenlijsten voor de gemeente raadsverkiezing had het volgende resul taat: 1. A. R.; 2. R. K.; 3. C. H.; 4. S. D. A. P.; 5. V. B. Verdronken, In den nacht van Donderdag op Vrij dag is in de buitenhaven ie Vlissingen de ruim 30-jarige werkman H„ wonen de Dijkstraat aldaar, van het kolenbun kerstation af in h.et water gevallen. Toen men hem ophaalde bleken de le vensgeesten reeds geweken. Het lijk is naar de woning overge bracht. Motorfiets in brand. Op den Nieuwen Vlissingschen weg nabij het vliegveld Vlissingen is door 'n lek in het benzine-reservoir een motor rijwiel in brand geraakt. De berijder liep lichte verwondingen op. Het mo torrijwiel is deerlijk gehavend. De po litie heeft den brand gebluscht- ARNEMUIDEN. Bij. gunstig weder hoopt de muziekvereeniging „Arne's GenoegenZaterdag a.s. haar eerste zo meravondconcert te geven op het Marktplein aanvang te 8 uur (n.t.) Het concert zal gedirigeerd worden door den heer F. Buys. Voor het eerst zal onder dezelfde lei ding de vereeniging deel nemen aan het te houden muziekconcours te Yerseke op den Tweeden Pinksterdag. Zij zal daar uitkomen in de tweede afdeeling fanfare. VERHOOGING SPOORWEGBRUG ENZ. TE VLAKE. Ged. Staten steiien aan de Prov. Staten voor een gedeelte weg nabij het kanaal door Zuid- Beveland te onttrekken aan het openbaar verkeer. In verband met de vernooging van de spoorwegbrug enz. over het kanaal door Zuid-Beveland nabij het spoorweg station Vlake doen Ged. Staten van Zeeland een voorstel aan de Provinciale Staten dier provincie tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een in de gemeente Schore gelegen gedeelte weg over een lengte van ongeveer 130 meter. Aan bedoeld voorstel is het vol gende ontleend. De spoorwegbrug over het kanaal door Zuid-Beveland wordt verhoogd, terwijl het gedeelte KruiningenGoes van den Rijksweg door Zuid-Beveland ter hoogte van Vlake en Schore onmid dellijk ten zuiden van den spoorweg zal worden aangelegd, met een verhoogde brug over genoemd kanaal. Tot de bei de bruggen voor gewoon verkeer en spoorwegverkeer zullen oostelijke en westelijke opritten toegang geven en tusschen den oostelijken kanaalweg en den oostelijken oprit naar de brug voor gewoon verkeer zal een verbinding worden gemaakt. In verband met deze werken zal de spoorwegovergang in den Vlaaksche- zouteweg (gelegen even ten oosten van het spoorwegstation Vlake) worden op geruimd, Het zuidelijk van den nieuwen Rijksweg gelegen gedeelte van den Vlaakschezouteweg zal door middel van een oprit in verbinding worden gebracht met den oostelijken oprit in den Rijks weg naar de kanaalbrug. Ook het van eerstbedoeld wegsgedeelte komende verkeer zal langs de reeds gemelde ver binding tusschen den oostelijken oprit naar de brug en den oostelijken kanaal- weg dezen laatsten kunnen bereiken. Het gedeelte van den Vlaakschezoute weg ten noorden van den spoorweg zal worden afgesneden. Tengevolge hiervan za! een gedeelte van dezen meerge- noemden weg (over een lengte van on geveer 130 m.) aan het openbaar ver keer moeten worden onttrokken en wel ter plaatse, waar de nieuwe weg en spoorweg zullen komen te liggen. De datum van ingang der onttrekking zul len Ged. Staten nader vaststellen YERSEKE. Het 10-jarig zoontje van den heer H. P. had gisteren het ongeluk van de trap te vallen en een ernstige hersenschudding op te loopen- Dr. Klin kenberg verleende geneeskundige hulp. YERSEKE. Ongekend is de tegen spoed die de kreeftenvisschers dit jaar ondervinden. De vangst is minimum, vis- schers die anders jaren dagelijksch 15 a 20 kg vischten, brengen nu 3 a 4 kg thuis. Het is dan ook te begrijpen, dat de kreeftenvisschersvereeniging .aange vraagd heeft de periode, dat gevischt mag worden, eenigszins te verlengen, al was het maar 14 dagen. Hoe komt nu, is de vraag, dat zoo weinig kreeften worden gevangen? De meeste denken dat dit komt door het koude weer en den hevigen wind, anderen wijten de schuld aan een dit j,aar veel voorko mend aas dat de kreeften veel eten be zorgt, nl. de zoogenaamde „spinnekop". De kreeften komen nu niet naar de kor ven, om aas te zoeken. Hoe het zij, de opbrengst is niet loonend wat voor de meeste visschers die allen een gemengd bedrijf hebben (in den winter oesterkweeker, in den zomer kreeften visschers) een tegenvaller is. KRUININGEN. Donderdag vergader de de ingelanden van het waterschap Kruiningen in hotel „Korenbeurs" alhier. Voorz. A. J. Lindenbergh, dijkgraaf. De rekening 1934/35 van den ontvanger griffier beliep in ontvangst f 23636, in uitgaaf f 22650, goed slot dus f 986. De begrooting 1935/36 werd goedgekeurd met een eindcijfer van f 27050; post on voorzien f 1086. Het dijkgeschot werd verlaagd van f 12 op f 11 per ha. (Voor de vroonen bleef het onveranderd op f 10), Besloten werd ook van het ge bouwd belasting te heffen, en met 4 pet. van de geschatte huurwaarde der grond belasting. De volgende aanbevelingen werden opgemaakt wegens periodieke aftreding van den hr. A- J. Lindenbergh dijkgraaf: No. 1. A, J, Lindenbergh, no. 2. A. v. Hootegem, no. 3, P. Karelse. Voor den gezworene A. v. Hootegem: no. 1. A. van Hootegem, no. 2. L. J. Kostense, no. 3. Joh. Glerum. Aangevuld werd de lijst van stemgerechtigden in gelanden door de heffing op het ge bouwd. Het bestuur werd gemachtigd tot verkoop van grond aan den Zeedijk ten behoeve van de inloophaven. Een verzoek van eenige ingelanden tot ver laging van den spoorduiker zal nader worden onderzocht. ONRUST TE BROUWERSHAVEN. Er heerscht, naar „Het Volk" meldt, groote onrust in Brouwershaven. Ten gevolge van het feit, dat de groote gar- nalenpellerij van de Firma C. Jansen Maandag j.l. haar poorten heeft geslo ten. Hierdoor worden 86 gezinnen ge troffen, die gezamenlijk een 600 per week als pelloon in dit bedrijf verdien den. Volgens het blad, is een persoonlijke veete de oorzaak van de ellende. Tot voor enkele jaren was de firma Jansen het eenige pellersbedrijf van Brouwers haven. Enkele van zijn visschers, de ge broeders Grootjans en v. d. Klooster, gingen deze firma echter concurrentie aandoen door voor zichzelf te beginnen. Het spreekt vanzelf, dat hierdoor een onaangename verhouding ontstond, die zich hoe langer hoe meer toespitste. Kinderen van den heer Jansen konden niet meer op straat komen zonder door de andere partij te worden lastig ge vallen en bedreigd. De heer Jansen en zijn vrouw werden bij elke gelegenheid uitgescholden en vaak gemolesteerd. Natuurlijk ging dit tenslotte over en weer en op alle mogelijke manieren maakte men elkaar het leven zuur- Ongeveer een jaar geleden trad de garnalensteunregeiing in werking ten bate van pellers en exporteurs. In deze regeling werd bepaald, dat de zg. „puf", de kleine garnalen, die niet voor de consumptie bestemd zijn, in gedroog- den toestand zou worden afgenomen Middelburg, 24-V-'35. Donderdag hoog ste luchttemperatuur 16.6 °C (62 °F); laagste 11.7 °C (53 °F). Heden 9 h: 13.3 °C; 12 h: 18 °C 0.3 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 764 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.1 mm te Stornoway; laagste 756.0 mm te Frankfort. Verwachting tot morgenavond: Meest matige O, tot N. wind, gedeel telijk bewolkt met weinig of geen regen in het Noorden, in het Zuiden betrok ken tot zwaar of half bewolkt met meer kans op regen, waarschijnlijk iets war mer. Zon op: 4 h 55; onder: 20 h 59. Licht op: 21 h 29. Maan op: 1 h 24; onder: 11 h 08, L. K.: 25 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Vr. Za. Zo. 24 25 26 Mei. Hoogwater. 6.24 18.45 7.22 19.44 8.32 20.53 Laagwater. 12.40 1.22 13.41 2.28 14.51 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Mei. Hoogwater. Laagwater. Vr. 24 8.13 20.38 1.31 13.45 Za. 25 9.07 21.31 2.20 14.46 Zo. 26 10.10 22.35 3.22 15.55 door de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee, om tot pluimvee voeder te worden vermaald. Aan de be staande, ingeschreven drogerijen, zoo als de firma Jansen er een heeft, werd de verplichting opgelegd om deze puf voor eiken visscher te drogen ingevolge art. 1 van het garnalenpelbesluit 1935. Tot dusver had de firma Grootjans v. d. Klooster steeds in Ouddorp laten drogen, doch toen bij ministerieel rond schrijven van 4 Mei j.l. nog eens extra aan de verplichting van de drogerij herinnerd werd, besloten Grootjans v. d. Klooster hun „puf" bij de firma Jansen te brengen om te drogen. Jansen zag hierin een nieuwe plagerij van zijtf vijanden en weigerde, waarbij tevens het motief gold, dat hij bang was, on deugdelijke partijen af te keuren, be vreesd als hij was voor de dreigementen van zijn tegenpartij. De pluimveecen trale kwam eraan te pas en enkele we ken geleden bracht ir. Ubbels een be zoek aan Brouwershaven. Deze stelde toen voor, dat Grootjans zijn puf op neutraal terrein zou afleveren, waar het later door Jansen afgehaald zou kun nen worden, zoodat de heeren dan niet met elkaar in aanraking zouden behoe ven te komen. Grootjans accepteerde dit, maar Jansen vroeg een week be denktijd. Tot Maandag als een bom de mede- deeling in Brouwershaven viel, dat Jansen zijn geheele bedrijf had stilge legd, omdat hij er niet aan dacht de puf van Grootjans te drogen. Er heerscht te Brouwershaven veel opwinding en verbittering over 't geval. AARDENBURG. We vernemen, dat het zoo goed als zeker is, dat de beide slechte weggedeelten die toegang ge ven naar de kom der gemeente, door een keiweg zullen worden vervangen. Over het soort keien dat gebruikt zal worden schijnt men het nog niet eens te wezen. CADZAND. De vorige week spoelde aan het strand alhier een visch aan, die van kop tot staart 2.77 m. lang was. Dr. G, C. A. Junge van het Rijksmu seum van Natuurlijke Historie te Lei den, die gewaarschuwd was, identifi ceerde het dier als een tuimelaar. De schedel is opgezonden aan ge noemd museum. CADZAND. De nummering der candi datenlijsten voor de raadsverkiezing heeft het volgende resultaat gehad 1. Chr, Hist.; 2. Vrijzinnigen en 3. arbei derspartij.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1