binnenland. zeeland. Emanyll Tandpasta STATO-aENERAAL WEER EN WIND. NUMMER 121. TWEE BLADEN. DONDERDAG 23 MEI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG Ziende blind. Steun aan de zeevaart Emanyll Crème Emanyll Vanishing Cream Eau de Cologne Emanyll Koos Koen Puzzle IBIDDELBURG. Neem 'n AKKERTJE Wtovincinlt MIDDELBUrQSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per •egel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. ccntr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. •i,i, ii«——ra«a s2* goesche courant^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsché Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17* Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteit» waar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1'1 regel» f 2.10, elke r. na. 30 ct. Rubrics „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regï'v a 75 ct. b\j vooruitbetaling Adv. ma' „Brieven" of „Bevragen bureau dezer eoa- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent BES Het is den liberalen bij de Statenver kiezingen nu niet bepaald voor den wind gegaan of ze het erkennen willen, zooals wij deden, of niet, zooals onder scheidene andere bladen van liberale richting. Het feit staat als een paal bo ven water. Naast die paal staat een tweede: dat er wat gebeuren moet, willen we 't georganiseerde liberalisme in ons land niet finaal naar de barrebiesjes zien gaan. Wat moet er dan gebeuren? Een interne partij-bestuurs-revolutie? Het idee was nog zoo kwaad niet, en er zou heel veel voor te zeggen zijn. Maar het is niet de hoofdzaak. Een nieuwe partij oprichten en een flink deel der aftandschelingen in een politiek panoptikurn wegzetten? Het idee is ook niet zonder bekoring, en het zou ons allerminst verwonderen als het er eens van kwam ook- Maar het is al wéér niet de hoofdzaak. Want waar het op aan komt, dat is, naar het inzicht van degenen die nu nog meenen aan de liberale touwtjes te trekken, van veel minder onmiddellijk belang, wijl het met volksvertegenwoordigerszetels noch par tij functionaris-baantjes van doen heeft, terwijl het daarentegen onzes bedunkens voorloopig het eenige is, waarop het aan komt: den nieuwen geest, ge grondvest op inzicht in den wa ren staat van zaken. Daaraan ontbreekt het echter maar al te zeer. Men is in leidende kringen ziende blind. En zich daarvan niet bewust. Een bewijs voor' deze stelling vindt men in de noodkreet, door mr. J. Huges dezer dagen in de N. Arnh. Crt. geuit en elders indit blad overgenomen. Een tweede bewijs vindt men in het hoofdartikel, waarmede „Magister" het laatstverschenen nummer van de oude „Vrijheid" opent. Met een lichtzinnigheid, die even ge vaarlijk als ongelooflijk is, vangt hij zijn beschouwing aan met een „opwekkend": „A re we downhearted? No. Er is voor de onzen geen reden om met het oog op den ongunstigen uitslag van de Statenverkiezingen de komende Ge meenteraadsverkiezingen met 'n zeker gevoel van machteloosheid en krachte loosheid tegemoet te gaan." Goedzoo, magister, laat ons niet neer slachtig wezen! Er is immers geen vuil tje aan de lucht! In het verdere vertoog vinden we dan de gewone gemeenplaatsen, die we nu al jaar-in-jaar-uit (zoo voor de verkie zingen) hooren: „we moeten „integendeel een verdubbelde krachtsinspanning ont wikkelen om het verloren terrein te herwinnen. Maar daarvoor is wilskracht en geestdrift noodig." 2 X 0 0. Verdubbelde afwezige krachtsinspanning is: wederom geen krachtsinspanning. Wilskracht en geest drift..waar zijn die momenteel in het liberalisme te vinden? Natuurlijk bedoelt „Magister" het wel goed. Zoo kunnen wij in hoofdzaak wel met hem meegaan, wanneer hij wil, dat bij onze propaganda tegenover de soci alistische crisis-bestrijding de liberale worde gesteld. Maar wanneer hij meent, dat in den strijd dezer dagen van offensief, met den dag sterker wordend, fascisme, tegen defensief en numeriek nog sterk marxis me, de noodige geestdrift enkel met het voordragen der liberaal-econo mische aanpassingspolitiek zal worden bereikt, ja, dat zelfs de „arbeiders" zul len zeggen: die kant moet het uit, en wij zullen ook maar op de goede libe ralen stemmen.... eilieve, dan heeft deze magister het toch wel heel erg bij het verkeerde eind! „Wanneer door de onzen zoo be sluit hij in dezen geest geageerd en gepropageerd wordt bij de komende Raadsverkiezingen, dan maken wij ons over den uitslag niet ongerust. Maar dan moet er ook worden aangepakt. En dan moeten de jonge liberalen (al dan niet met hoofdletter!) flink meehelpen met het verspreiden van strooibiljetten, krantjes en wat dies meer zij. In dit op zicht kunnen onze jongeren een voor beeld nemen aan de jongeren in andere politieke partijen!' Ziet, dat slot toont ons toch wel de wereldvreemdheid van dezen schrijver. Verstaat hij zoo weinig van wat er van daag aan den dag gaande is, van wat er woelt en werkt, kolkt en kookt, borrelt en bruist in den boezem der Jonge Li beralen.... dat dezen zich zullen laten gebruiken om strooibiljetten en verkie zingscourantjes voor de Oude Liberalen in de brievenbussen te stoppen, en dan van oordeel zullen zijn hun naast voor de hand liggend kinderplicht je vervuld te hebben? Men moet wel ziende stekeblind zijn, om nog steeds te meenen, dat er geen vuiltje aan de lucht is. Maar de schipper die zijn zeilen pas gaat reven als de storm losbreekt, loopt groot kans dat zij hem uit de lijken waaien! Bij de Tweede Kamer is thans inge diend een wetsontwerp tot steun aan de zeescheepvaart. Daarin wordt voorge steld een bedrag van f 8,200,000 uit te trekken, ter verstrekking van renteloo- ze voorschotten aan reederijen, die zor. der hulp het hoofd niet langer boven water kunnen houden. De steun moet 'n voorloopig karakter dragen en in aan merking zullen alleen die ondernemin gen komen, die een nationaal belang vertegenwoordigen (de groote scheep vaartlijnen op Amerika etc.). Het ligt in het voornemen de „Maat schappij ter behartiging der Nationale scheepvaartbelangen" de „Benag" met de uitvoering der steunregeling te be lasten. Deze maatschappij beschikt reeds in verband met de tot dusver door haar statutair verleende credieten over tal rijke gegevens ter beoordeeling van de positie der verschillende reederijen. -Bovendien kan men, door ook den nieu wen vorm van credietverleening in haar handen te leggen, voorkomen, dat het beoogde effect der loopende credieten in gevaar wordt gebracht. Met het oog op deze nieuwe taak van de „Benas" zullen de statuten van deze maatschappij een wijziging ondergaan. DE NOOD IN DE PLUIMVEE- FOKKERIJ- De heer Van Rappard (lib.) heeft den minister van oeconomische zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister van meening, dat ter verbetering van den pluimveestapel de instandhouding van een goed fokkenj- wezen noodzakelijk is? 2. Is het den minister bekend, dat de fokkerijen, die reeds vóór de instelling der teeltregeling moeilijke jaren achter den rug hadden, in het nu geëindigde broedseizoen-1935 onvoldoenden afzet hebben gevonden voor haar producten (ééndagskuikens en broedeieren) en zulks tegen prijzen, welke niet in staal waren de onkosten der fokbedrijven te dekken, zoodat vele der krachtens de teeltregeling erkende fokkerijen met ondergang worden bedreigd, althans niet in staat zullen zijn haar bedrijf voort te zetten met inachtneming der eischen, die aan een goed-geleid fokbedrijf moeter. worden gesteld? 3. Is de minister, bij bevestigende be antwoording van vraag 1, niet van oor deel, dat een financieele steun aan ae fokbedrijven moet worden verleend, ter voorkoming, dat met het fokkerijwezen de teeltregeling voor de pluimveehoude rij in gevaar zal worden gebracht? 4. Zoo ja, is dan de minister voorne mens financieelen steun aan de erkende fokbedrijven te verleenen op zoodanigen grondslag, dat een bedrag per in 1934 goedgekeurde fokhen of -haan aan de bedrijven zal worden toegekend en zoo spoedig mogelijk zal worden uitgekeerd? 5. Zoo neen, welke overwegingen ver zetten zich tegen zoodanigen vorm van steunverleening, waarmede indien f 1,30 per goedgekeurd fokdier zou wor den toegekend, gelijk door het Bestuur der Algemeene Nederlandsche Pluimvee- teelt-Vereeniging (A.N-P.V.) als nood zakelijk wordt berekend een bedrag van omstreeks f 260,000 gemoeid zoude zijn? 6. Indien de minister van meening mocht zijn, dat een andere wijze van steunverleening de voorkeur verdient, in welken vorm stelt hij zich dan voor daartoe over te gaan? ENCEPHALITIS NA INENTING. Blijkens mededeeling in de Staats courant zijn in de maand April j.l. hier te lande wederom twee gevallen van encephalitis na inenting, voorgekomen. Het eene betrof een meisje van 5 jaar het andere een meisje van 10 maanden. Het laatste kind is overleden. Evenmin als het vuur het vuur kan blusschen, kan ook het kwaad het kwaad overwinnen. Over het kwade kan alleen het goede zegevieren. LANDBOUW EN MIDDENSTAND. Een comité van overleg gevormd, In Februari is onder leiding van den voorzitter van den Middenstandsraad ten departemente van oeconomische za ken een bespreking gehouden tusschen afgevaardigden van de drie centrale landbouworganisaties en de drie lande lijke middenstandsbonden. Doel van deze bespreking was, eenig overleg tot stand te brengen betreffen de het complex van vraagstukken, wel ke de betrekkingen tusschen landbouw en middenstand beheerschen. De bespreking is Donderdag 16 Mei j.l, voortgezet, met het resultaat, dat zich een comité heeft gevormd uit de bovengenoemde 6 landelijke organisa ties. Het comité heeft zich bereid ver klaard aangelegenheden, als boven aan geduid, mits ter kennis van het co mité gebracht door een van de hoofdbe sturen van bovengenoemde organisaties te onderzoeken en te trachten deze langs minnelijken weg tot een bevredi gende oplossing te brengen. Het comité is samengesteld uit de heeren N. H. Blink (Kon, Ned. Land bouw Comité); mr. H. van Haastert (Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond; mr. W. Rip (Chr. Boeren- en Tuinders- bond in Nederland); F. L. van der Leeuw (Kon. Ned. Middenstandsbond): W. G, Scheeres (Vereeniging van den Christelijken Handeldr. en Industr. Mid denstand in Nederland), en mr, F J. H. Bach (Ned. R.-K. Middenstandsbond.) NIEUWE ORGANISATIE VAN DEN VRIJWILLIGEN LANDSTORM, Bij Kon. besluit is bepaald, dat van 1 Januari 1936 af de Vrijwillige Land storm zal bestaan uit: A. den staf van den vrijwilligen land storm; B. de vrijwillige landstormkorpsen motordienst, vaartuigendienst, lucht wachtdienst, spoorwegdienst; C. den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm, bestaande uit de in voorkomend geval te vormen landstormkorpsen, waarbij dienst- en reserveplichtigen en vrijwilligers van den vrijwilligen land storm in werkelijken dienst komen ter handhaving of tot herstel van de open bare orde en rust. De samenstelling van den staf en de korpsen, genoemd onder A en B, zal na der bij Kon. besluit worden gefegeld. De geheele vrijwillige landstorm kom onder bevel van den inspecteur van de~ vrijwilligen landstorm, die rechtstreeks ressorteert onder den minister van de fensie. Het ligt in het voornemen het voor oefeningsinstituut van den vrijwilligen landstorm met ingang van 1 Januari '36 op te heffen. WERING VAN DUITSCHE ARBEIDS KRACHTEN GEVRAAGD. De heer Moltmaker heeft den minis ter v,an sociale zaken vragen gesteld of er geen aanleiding toe bestaat Duitsche arbeidskrachten te weren. De heer Moltmaker vraagt of, indien de gege vens in de dagbladen juist zijn, dat bijv. te Venlo de werkloosheid hoog is ge stegen en desondanks zoovele Duitsche arbeiders de plaats v,an Nederlandsche arbeiders innemen, terwijl de Duitsche regeering de Duitsche gepensionneer- den te Venlo verplicht terug te keeren naar Duitschland, er geen aanleiding bestaat voor onze regeering, speciale maatregelen te treffen, ter bescherming onzer Nederlandsche arbeidskrachten en ter wering der Duitsche. BFERTA KOMT ONDER DE REGEERINGSVOOGDIJ VANDAAN. De minister hoopt, dat het ge val leerzaam zal zijn geweest. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot intrekking van de wet van 29 December 1933 tot voorziening in het bestuur der gemeente Beerta. De minister van binnen!andsche za ken merkt in de toelichting o a. op, dat de regeering zich over den gang van za ken heeft beraad in verband met de Ge meenteraadsverkiezingen. Het is redelijk, dat een nieuwe Raad, op welks totstandkoming de correctieve maatregel van invloed kan zijn geweesi, in de gelegenheid wordt gesteld, te too nen, dat het uit den loop van zaken leering heeft geput. Voorts in aanmer king nemende, dat het bezigen van uit zonderlijke middelen met groote spaar zaamheid dient te geschieden, meent de minister te mogen voorstellen, met in gang van de bestuursperiode van den nieuwen Raad, aan den abnormalen toe stand ten opzichte van het bestuur van Beerta een einde te maken. EEN BROCHURE VAN Mr. MARCHANT. Naar de Msb. verneemt, zal aan het einde van deze week bij A. W. Sijt- hoff's Uitgevers Maatschappij te Leiden een brochure verschijnen van mr. H. P- Marchant, getiteld: „Tot verweer". HET WETSONTWERP INZAKE DE ONDERNEMERSOVEREENKOMSTEN. Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp inzake bindend en niet-bindendverklaring van onderne mersovereenkomsten in de Eerste Ka mer heeft de heer Van Emden (v - d.) gistermiddag betoogd, dat het voor stel een stap in de goede richring ge acht kan worden. Spr. waarschuwde te gen vertraging der technische ontwik keling hier te lande door de werking dezer wet. Spr. gaf de regeering in overweging, deze wet te noemen: Kartelwet. De heer Knottenbelt (lib.) ver dedigde het liberale standpunt inzake individueel en algemeen belang. Dit ontwerp brengt het gevaar mede van het binnendringen der politiek in het bedrijfsleven, Spr. kan er zijn stem niet aan geven. De heer De Bruijn (r.-k.) betoogde, dat economisch handelen geen parti culiere liefhebberij is. Er is een van een autoriteit uitgaande leiding noodig. Dit wetsontwerp is een eerste stap naar noodzakelijke ordening, Spr. achtte het wetsontwerp noodza kelijk om het verstoord economisch evenwicht te helpen herstellen. De heer P o 11 e m a (c.-h.) ontkende dat het wetsontwerp in strijd zou zijn met de staatkundige orde van zaken. Maar het is in strijd met onze econo mische orde. Niemand weet, waarheen deze wet ons zal brengen. De vrije werking der maatschappelijke krachten moet zoo veel mogelijk geeerbiedigd worden. De vergadering werd hierop verdaagd tot heden. De eenige tandpasta die Uw tanden de emailglans teruggeeft en blijvend doet behouden. Vraagt de bij Uwwinkelier. Hoofdprijs f 250»" flngez. Med.) Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 12 tot en met 18 Mei in de provin cie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Bors- selen 3, Goes 2, Kruiningen 1, Ovezan- de 1, Vlissingen 1, OLIEBOLLENDAG. Algemeene samenwerking, drukke verkoop, vermoede lijk goede financieele resul taten. Zoo heeft dan ook Middelburg heden haar oliebollendag gehad en op het oogenblik dat wij dit schrijven, precies te 12 uur, staat het reeds vast, dat het een succes zal blijken te zijn. Dit dank zij aller samenwerking, het dames-co mité, dat de organisatie op zich nam, de verschillende firma's, die de ingre diënten belangloos afstonden, de bak kers en andere, die zich aan het bak ken zetten, de timmerman, die de tentjes op Markt, Pottenmarkt, Groen markt, Balans, Dam, Houtkade, Mo lenwater en Noordpoortplein plaatste, de dames verkoopsters en onder haar de groote schare leerlingen der In dustrie- en Huishoudschool, die te ruim negen uur in rijen van vier, alle keurig in het wit, van de school naar de Markt trokken om zich daar in dienst van dit menschlievend werk te stellen. Als wij nu deze school noemen, zij hier eerst een korten indruk gegeven van het bezoek, dat wij daar brachten, om ongeveer half elf, toen men reeds van 6 uur af onafgebroken aan het bol len bakken was, en waar ondanks dezen arbeid, ja wellicht juist daardoor, zulk een opgewekte stemming heerschte. Leerlingen, leeraressen, bestuursleden, personeel alles werkten mede om te trachten eenigszins het hoofd te bieden aan de steeds gehoorde vraag om meer bollen, want men kwam overal aan de Middelburg, 23-V-'35. Woensdag hoog ste luchttemperatuur 14.8 °C (59 F); laagste 9.7 °C (49 °F). Heden 9 h: 12.3 °C; 12 h: 16.5 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.4 mm te Aberdeen; laagste 748.1 mm te Mar seille. Verwachting tot morgenavond: Matige, aanvankelijk nog krachtige O. tot N. wind, betrokken tot half of zwaar bewolkt, kans op regen of onweer, vooral in het Oosten, iets zachter des nachts, overdag iets kouder. Zon op: 4 h 56; onder: 20 h 58. Licht op: 21 h 28. Maan op 1 h 02; onder: 9 h 42. L, K.: 25 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) Do. Vr. Za. 23 24 25 Mei. Hoogwater. 5.33 17.54 6.24 18.45 7.22 19.44 Laagwater 11.55 24.31 12.40 1.22 13.41 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Mei. Hoogwater. Laagwater Do. 23 7.23 19.49 13.00 Vr. 24 8.13 20.38 1.31 13.45 Za. 25 9.07 21.31 2.20 14.46 bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid en*. (Ingez. Med.) kraampjes bollen tekort. Het liep dus gesmeerd. Met gejuich werd de aankomst van nieuwe ingrediënten aangekondigd; men wist te kunnen doorwerken. Was dit zeker wel de voornaamste bron, waarvan de bollen kwamen men zorgde dat de burgemeester speciaal een baksel van de school kon gebrui ken ook elders is hard gewerkt, o.a. ook op het St. Joseph gesticht op de Burg, bij zeer vele bakkers en zelfs bij enkele particulieren Er waren enkele bakkers, die liever bolussen beschikbaar stelden en ook die lekkernij heeft wel zijn weg gevon den, al was het hoofddoel, verkoop van bollen- Na ons bezoek aan de Huishoud school namen wij een kijkje bij alle kraampjes, en ontmoetten onderweg telkens de vlugge verkoopstertjes die bestellingen wegbrachten of wel tracli- ten hun lekkere waar aan den man te brengen. In ieder der kraampjes ontwaardden wij gelukkige gezichten van de dames, die zich verheugden over de goede za ken, die gedaan werden, al was het een tegenvaller, als men tijdelijk moest zeg gen: Uitverkocht, komt U straks even terug. Wij zagen ook gevallen, dat een voor bijganger geen lekkernij kon of wilde medenemen, maar toch zijn gave voor j het zoo sympathieke doel offerde. Wat de tentjes ze'f betreft, zij waren

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1