GOESCHE COUBANTA2212 Hoofdpijn, Kiespijn. BINNENLAND. ZEELAND. middelburg. WEER EN WIND, walcheren. zuid-beveland. NUMMER 120. TWEE BLADEN. WOENSDAG 22 MEI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. GOES, MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17,, Aangesloten by bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Fatnilieberichïen en dankbetuigingen 1'i f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrieü „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regeU; a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co®- rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DEN HELDER. Bij het bezoek aan Den Helder zul len H. M. de Koningin en Prinses Juli ana zich o.a. inschepen aan boord van het pantserschip Hertog Hendrik. Ter reede zullen eenige oefeningen worden bijgewoond, te houden door schepen en vliegtuigen van de Kon. Marine, Op een ander te bepalen tijdstip zal een bezoek worden gebracht aan de ten toonstelling van het reddingwezen. S.D.A.P. CONTRA HET BEZUINIGINGSONTWERP. In de vergadering van de vereeniging van sociaal-democratische leden van gemeenteraden en Prov. Staten heeft de heer Ed. Polak, lid van den Raad en oud-wethouder van Amsterdam, spre kende ö.m. over het bezuini Jingsont- werp het volgende verklaard: De S.D.A.P, staat als een gesloten eenheid tegenover de afgekondigde af braakplannen. Mij persoonlijk, aldus de heer Polak, treft het meest de af braak van het onderwijs. Wat men af gebroken heeft is deze generatie nooit terug te geven. Van deze regeering zooals zij thans samengesteld is verwacht spr. in het belang van de gemeenten niets. Als de plannen der regeering doorgaan, zullen ook de gemeenten daarvan de treurige gevolgen ondervinden. Ge- meentepersoneel en middenstand zullen van deze golf van verarming de gevol gen ondervinden. Het wetsontwerp zal dan ook voor de Sociaal-Democraten onaanvaardbaar zijn. DE EERSTE DOUGLAS NAAR INDIë. Morgen zal het eerste Fokker-Dou- glastoestel, de Koetilang, van Amster dam naar Batavia vertrekken. DE STEUN AAN DE VISSCHERIJ. Naar wij vernemen, heeft de minister van oeconomische zaken bij de centrale commissie, bedoeld in artikel 27 van de landbouw-crisiswet1933 de volgende regelingen aanhangig gemaakt. Centraal verkoopkantoor voor mosselen. De huidige regeling ten behoeve van de mosselcultuur en mosselvisscherij, welke voornamelijk een prijszetting bij den uitvoer beoogt, blijkt in de prak tijk niet geheel te voldoen. Het hand haven van de minimumprijzen bij den uitvoer ondervindt groote bezwaren, zoodat thans wordt voorgesteld om over te gaan tot een geheel ander stelsel, dat vele visschers reeds lang hebben ge- wenscht, n.l. het vestigen van een cen traal verkoopkantoor voor mosselen. Dit centraal verkoopkantoor zal tot taak hebben bemiddeling te verieenen bij den afzet van mosselen door kwee kers en visschers aan den handel. Het in den handel brengen van mosselen zal alleen mogelijk zijn door bemiddeling van het verkoopkantoor. Indien dus een handelaar mosselen noodig heeft, zal hij zich hebben te wenden tot dit kantoor. Dit verdeelt de ingekomen or ders onder de kweekers. De aangewe zen kweekers voeren de orders uit te gen minimumprijzen, welke door den minister van oeconomische zaken zullen worden bepaald. De exportvergunningen zullen wor den gehandhaafd met dien verstande echter, dat geen minimumprijzen bij ex port meer zullen worden voorgeschre ven. Het ligt in de bedoeling het verkoop kantoor te vestigen te Bergen op Zoom. Minimumprijs-garantie voor garnalen. Evenals dit het geval was voor mos selen is ook bij de garnalenregeling ge bleken, dat het stelsel van minimumprij zen voor den export en den handel in de praktijk niet voldoet. Om aan de aan dit stelsel verbonden bezwaren tegemoet te komen, is thans een regeling voorge steld, waarbij aan de visschers een mi nimumprijs wordt gegarandeerd. De aflevering van consumptiegarna len door de visschers zal voortaan ge schieden onder controle. De binnen- landsche handel zal geheel worden vrij gelaten. De uitvoer zal, mede in verband met gerezen moeilijkheden, de contingentee- ring in het buitenland betreffende, wor den gemonopoliseerd. Tenslotte wordt meegedeeld, dat een heffing zal worden gesteld op den in voer van aal en paling en dat de uitvoer van tong wordt gemonopoli seerd. DE VERVROEGDE PENSIONNEERING VAN ONDERWIJZERS. De minister van Onderwijs heeft in een circulaire aan de besturen der ge meenten en schoolbesturen er de aan dacht op gevestigd, dat bij aanneming van het voorstel tot voorloopige pen- sionneering van onderwijzers op zestig- jarigen-leeftijd, op het Tijdstip van in werking treden dier regeling ongeveer 1600 personen voor voorloopig pensioen in aanmerking komen. De Pensioenraad zal zonder speciale maatregelen niet in staat zijn dit zeer groote aantal pen sioenen tijdig te verieenen. Het moet echter worden voorkomen, dat de be langhebbenden korteren of langeren tijd zonder inkomsten zullen zijn. In ge vallen, waarin tijdige regeling van het voorloopige pensioen niet mogelijk zal zijn, kan tijdig een voorschot erop wor den verleend. De minister verzoekt dus aan gemeentenr en schoolbesturen spoe dig opgave van het personeel, dat op 1 September zestig jaar zal zijn. ZIJN SCHIP OPZETTELIJK DOEN STRANDEN De marechaussee te Terneuzen heeft aangehouden en ter beschikking van de .Justitie te Middelburg gesteld zekeren C. J. d. O. schipper, gedomicilieerd te Hansweert, die er van verdacht wordt onlangs het vaartuig „de Hoop" waar op hij schipper was, op een zandplaat onder de gemeente Dinteloord opzette lijk te hebben doen stranden, H. W. J. Priems- f De ter aarde bestelling van het stof felijk overschot van wijlen den heer H. W. J. Priems, in leven directeur der R.H.B.S. alhier is bepaald op Vrijdag middag kwart over drie vanaf de wo ning aan de Loskade. Abusievelijk is vermeld dat de overleden directeur der R.H.B.S. alhier, de heer H. W. J. Priems, zijn voorgan ger zou zijn opgevolgd in 1932. Dit is ge weest in 1933. Voorts zij nog gemeld, dat de overledene doctorandus was in de wis- en natuurkunde. In de te Leiden gehouden voor jaarsvergadering van den R.K. Vrou wenbond in het Bisdom Haarlem werd bij de bestuursverkiezing het aftreden de bestuurslid mevrouw V. Schlüter de Nijs alhier herkozen- GEMEENTERAADSVERKIEZING. Hedenmorgen had in de vergadering van het hoofdstembureau voor de le den van den gemeenteraad de loting plaats voor de volgorde van de lijsten op het stembiljet. Het resultaat was: 1 Communisten; 2 R.K.; 3 Christ. Hist. 4 Fin. Ec. Par tij 1935; 5 Vrijz. Dem.; 6 Antirev.; 7 Anti-Fascisten; 8 Staatk. Geref.; 9 Vrijheidsbond; 10 S.D.A.P. De kanovereeniging „Triton" Gaarne hebben wij voldaan aan het verzoek van het bestuur der Kanover eeniging Triton om een kijkje te ko men nemen bij het clubhuis aan den Kinderdijk, waarin sedert de opening verschillende verbeteringen zijn aan gebracht. Inwendig bleek hoe er gezorgd was voor een goede bewaring van de boo ten gedurende de maanden, dat zij niet gebruikt worden, maar de grootste ver andering ontwaarden wij toch achter het clubhuis dus aan het Balkengat. Toen kort geleden het water sterk was afgelaten hebben vele der leden met rappe handen en zonder zich aan bagger en slijk te storen gezwoegd om de aanlegplaats voor de booten tegen den wal uit te diepen en te beschoeien en een flinke verlenging van den stei ger bij te bouwen. Als het water weer afgaat hoopt men het werk nog voort te zetten. Dezer dagen wordt een rol aange bracht om het aan wal trekken van de kano's te vergemakkelijken. Het aantal leden der vereeniging is de laatste weken weer toegenomen en er wordt eensgezind gearbeid ook aan het herstellen van de booten, als deze reparatie behoeven. Men helpt elkaar daarbij gaarne. Men beschikt nu reeds over een 35-tal booten en dit aantal is zeker nog voor uitbreiding vatbaar, maar het zal toch reeds een heele vloot zijn als het bestuur zijn plan om binnenkort met alle leden, die gelegenheid hebben, te samen uit te trekken, kan volvoe ren. Een deugdzaam mensch moet zoo wezen als de sandelhoutboom, die met zijn geur de bijl verkwikt, die hem omhouwt. Het gaat dus steeds vooruit met de watersport te Middelburg en er is daarvoor ook gelegenheid te over. Bescherm de dieren. 0 Dat bewoners van de singels en om geving voedsel voor onze watervogels in de vesten neerwerpen, kan zeker wor den toegejuicht. Jammer is het echter dat dit voederen, hoe goed bedoeld, overigens menig watervogel als slacht offer van het snelverkeer doet sneuve len- Ook Zondag weer geraakten 3 een den bijna onder de tram, welke echter bijtijds stopte, doch egn vierde werd door een auto vermorzeld. Daarom kan er ook niet genoeg op gewezen worden dat men het voedsel aan den waterkant moet deponeeren, dan houdt men de dieren zooveel mogelijk van den rijweg. DE ONDERDRUKKING VAN HET CHRISTENDOM IN RUSLAND. De „Rusland-avond", uitgaande van het Comité „De Zeeuwsche beker", gis teravond in de Hofpleinkerk gehou den was zeer druk bezocht. Ds. A. Koning opende den avond met psalmgezang, gebed en belijdenis, waar na de heer J. F. Heemskerk een inlei dend woord sprak. Ds. J. Kern heeft daarop gesproken over „Mijn lijdensweg als predikant in Rusland'. Welk een moeilijke lijdens weg de Christenheid in Rusland moet bewandelen is voor de wereld geen ge heim, aldus spr. Maar hoe de vervolgin gen plaats hebben, daarvan weet de we reld toch veel te weinig; zelfs Sowjet- burgers weten niet alles wat in hun land plaats vindt. Zij die het niet per soonlijk hebben ondervonden kunnen zich er geen voorstelling van vormen. Mijn lijdensweg, aldus spr. begon me! met den dag van mijn gevangenneming doch veel vroeger. De leuze, waaronder de goddeloozen en dus ook Sowjet Rusland strijden is: eerst de herder slaan, dan zal de kudde vanzelf ver strooien. De herder en de kudde echter zijn, en worden, geslagen. Alle predikanten worden bestempeld als staatsgevaarlijke elementen. Zulke personen isoleert men van de maat schappij. Ze worden gehinderd door hooge belastingen, onttrekking van broodkaarten, uitwijzing uit hun woning enz. Door zulk een druk wil men het daarheen brengen dat zij vrijwillig hun ambt neerleggen. Spr. vertelde hoe hij in 1923 uit zijn pastorie verbannen werd. Als men den Heer dient moet men zich veel kunnen laten welgevallen. In 1929 verlangde men van spr. 270- centenaar tarwe. Hoewel spr. geen zaad en dus ook geen oogst had moest binnen 4 dagen deze hoeveelheid geleverd worden. Wie zoo'n „vordering niet nakomt geldt voor staatsvijand, voor saboteur. Met de waarde in geld nam men geen genoegen terwijl tarwe koopen was uit gesloten, daar geen privaat-persoon doch alleen de Staat mag koopen. Spr.'s eisch werd toevalligerwijs teruggeno men, doch andere ambtsbroeders wer den deswege naar Siberië verbannen. In 1930 was de belasting voor spr. zoo hoog, dat zij slechts door het ver- koopen van al wat men in huis had en met hulp van gemeenteleden, betaald kon worden. Toch ging men nadien tot gevangen neming over, Spr. vertelde van zijn on dervindingen in de gevangenissen. Eerst na 3 maanden volgde het eerste ver hoor, waarbij spr. zelf moest zeggen welke wetten hij had overtreden. Ver volgens werd de predikant in een kel derruimte der Gpeoe opgesloten met steeds een wachtpost aan zijn zijde, die hem niet mocht laten inslapen. Spr. ver telde voorts van de bedreiging dat men vrouw en kinderen tot den bedelstaf zou voeren en van het feit dat men een executie van hem op touw zette. Alle voorbereidingen werden daartoe voor spr.'s oogen genomen. Men voerde hem in den nacht weg, doch na 'n poos keer de spr. weer in zijn cel terug. Tenslotte volgde 5 jaar concentratiekamp wegens godsdienstige en politieke agitatie. De weg ging door verschillende gevange nissen van Rusland en Siberië met boschwerkzaamheden, aanleg van ka nalen enz. Mijn lijdensweg, aldus spr., is de lijdensweg van alle predikanten in Rusland, tot welke belijdenis zij ook mogen behooren. Vervolgens sprak dr. Ed. Steinwaud over: „Wat kan de christenheid voor de noodlijdende broeders en zusters in Rus land doen?" De nood der Russische christenheid, aldus spr., bestaat hierin, dat de ge meente, de kerk, verwoest wordt. De Sowjet-regeering zegt dat ieder geloo- ven kan wat hij wil. Geloof is echter nooit privaatzaak, maar een z&ak van gemeenschap. De vervolgingen bestaan nu vooral hierin dat de gemeenschap verwoest wordt. Een eenvoudige gods dienst is in Rusland al een groote ge beurtenis, want de gemeente van Jezus Christus bestaat in de eerste plaats uit 2 of 3 personen. Spr. schetste den strijd van de ouders, die naast het vechten voor hun eigen geloof, ook de kinderen nog iets daar van mee moeten geven. Alleen Christus kan de wereld over winnen, niet wij. In Rusland beteekent overwinning van de wereld niets an ders dan martelaarschap. Zulk marte laarschap is genade die geschonken wordt. Spr. wees op eenige voorbeelden, van standvastigheid der geloovigen, waarbij hij zeide dat dit genade is, geen men- schenwerk. Wij kunnen betoogde spr. hun nu nog de hand reiken. De lijden den in Rusland zijn ontroerd voor elke gave. Hier ligt een zendingstaak te ver vullen. De gaven versterken het ge loof. Daarom niet moede worden. Ons geloof, zoo besloot spr., is de overwin naar die de wereld overwint. De heer A. Petermeijer heeft het ge sprokene door de beide sprekers ver taald. Ds. Koning heeft nog een opwekkend woord tot offervaardigheid bij de twee de hulpactie doen hooren, terwijl ds. J .W v. Kooten een slotwoord heeft ge sproken. UITVOERING TOONKUNST. Judas Maccabaus. „Toonkunst" voerde Dinsdagavond in de Prins van Oranje het oratorium „Ju das Maccabaus", van Handel uit. On der de aanwezigen de zaal was ge heel bezet merkten we burgemees ter Van Dusseldorp en zijn echtgenoote op. „Judas Maccabaus" is een oratori um, dat niet vaak op 't programma staat, en zeker ook niet tot het schoon ste werk van Handel moet gerekend worden. Over- het geheel genomen is het wat monotoon, heeft weinig diep ten en hoogten, en ook het onderwerp: strijd, verheerlijking van overwinning, van mannenmoed, van heldendom, enz. doet niet zoo sympathiek aan. (1914 1918 ligt nog te dicht bij ons), zelfs al wordt getracht God de eer te geven en krijgt de vrede en de juichende na tuur ook haar deel van den lof. En uit het geheele werk blijkt o.i. ook, dat Handel het niet met zulk een overtuiging en liefde gecomponeerd heeft, als, b.v. „Der Messias". Dit alles neemt echter niet weg, dal ook dit oratorium de groote gaven van den meester demonstreert, en vele goede kwaliteiten heeft. Bewonderens waardig is b.v. de steeds zoo innig ge houden samenwerking van solisten, koor en orkest, welke ook in de or kestbewerking van Otto Lies zuiver bewaard werd. En anderzijds is het ook belangwek kend weer eens van een minder „po pulair" werk van Handel kennis te ne men, waarin deze in elk geval ook- minder algemeene stemmingen tot uiting brengt. We zijn er dan ook van overtuigd, dat de geheele „zaal" deze opvoering met waardeering volgde, vooral ook, omdat Toonkunst dit. oratorium op voortref felijke wijze uitvoerde. Koor zoowel als orkest „hingen" aan den directeur, gaven blijk de stof goed aan te voelen en de capaciteit te bezitten dit in den zang te demonstreeren. Koren als: „Hiör uns, o Herri", „Fall ward sein Los!", en het „Chor der Jiinglinge", waren wel van buitengewone schoon heid. Ook de samenwerking van solist, koor en orkest in „Blast die Trommete! was in alle opzichten af. Als le sopraan verleende mevr. L. v. d. KreekeKerstens, Bergen op Zoom, haar medewerking. Deze sopraan bleek over een mooie, gevoelige stem te be schikken, waarin we alleen nu en dan wat meer actie hadden willen hooren. Tweede sopraan was mej. J. Kousema ker, wier stem technisch mogelijk nog iets minder geschoold is, maar waarin de actie, de voordracht, zooveel beter naar voren komt. Mej. J. Kloosterman, als alt, vervulde haar taak, vooral ook Middelburg, 22-V-'35. Dinsdag hoog ste lucht temperatuur 16,7 °C (62 °F); laagste 8,2 °C (46 °F). Heden 9 h: 10,5 °C; 12 h: 11 °C. 0,1 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 772 mm; laagste 769 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772,6 mm te Blacksod; laagste 750,8 mm te Mar seille. Verwachting tot morgenavond: Meest matige N. tot O. wind, afne mende bewolking, waarschijnlijk weinig of geen regen. Iets warmer overdag. Zon op: 4 h 58; onder 20 h 56. Licht op: 21 h 26. Maan onder: 8 h 16, L.K.: 25 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) Wo. 22 Do. 23 Vr. 24 Mei. Hoogwater. 4.44 17.07 5.33 17.54 6.24 18.45 Laagwater. 11.11 23,42 11.55 24.31 12.40 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Wo. 22 Do. 23 Vr. 24 Mei. Hoogwater. 6.36 19.03 7.23 19.49 8.13 20.38 Laagwater. 12.15 24.43 13.00 1.31 13.45 Al wat U noodig t heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. (Ingez. Mei) in de samenzang, weer op rustige en gave wijze. De h^.er Corn, van Munster, tenor 1e R'dam, begon niet al te sterk, scheen zich vooral in de hoogte te moeten forceeren; maar al spoedig kwam zijn stem beter los, werd voller en warmer, en toen was het telkens een waar ge not hem te beluisteren. De veteraan van het gezelschap, de bas, dr. H. v. d. Kamp, te Domburg, wekt altijd weer bewondering. Hij schijnt steeds te „spelen" met zijn diep en toch zoo gevoelig geluid; 't schijnt soms, al „zegt" hij de recitativen zoo maar voor zich heen. En hoe stefïf"Ts steeds de voordracht. Alleen meenden we een enkel slordigheidje te ontdekken Een gevolg van te groote zekerheid.? Noemen we ten slotte den pianist, den hr. Jan Rijn, die zijn cembalo-partij op keurige wijze uitvoerde. Zoo werd ook deze uitvoering van Toonkunst weer een succes voor allen en zeker voor den bekwamen directeur 'Otto Lies. De vele „open doekjes" welverdiend, bewezen d,at ook de aan wezigen cfeze uitvoering zeer waardeer den. ST. LAURENS. In de gister gehouden zitting van het hoofdstembureau werden de candidatenlijsten voor de gemeente raadsverkiezing op 19 Juni a.s, als volgt genummerd: 1 S.G.P., 2 A.R., 3 C.H., 4 Gemeentebelang. Arbeidsvoorwaarden landbouwbedrijf. De minister van oeconomische zaken heeft aan de landbouwers te E 11 e- woutsdijk en Driewegen mede gedeeld, dat „bij verdere ongemotiveerde weigering om inzake het loonsvraag- stuk overleg te plegen met de landar beidersbonden," op grond van de crisis- organisatiebeschikking dat overleg dwingend zal worden opgelegd. De arbeidersorganisaties zullen nu de landbouwers in die dorpen opnieuw tot besprekingen uitnoodigen. Daar ook de landbouw-werkgevers in de navolgende dorpen van Zuid-Beve land: Oude'ande, 's Gravenpolder, Waar de, Kloetinge, Kapelle, Biezelinge, Nisse, Schore, Hoedekenskerke, Borssele, We meldinge, Nieuwdorp, 's Heer Arends- kerke, Goes er. Wolphaartsdijk, geheel of voor een groot gedeelte, overleg in zake de vaststelling der loonen hebben geweigerd, hebben de chr. en r k. en mo derne landarbeidersbonden de tusschen-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1