GOESCHE COURANT^ Tandpasta Emanyll BINNENLAND. ZEELANS. WEER En WIRES. MIDDELBURG, SOES. VLISSINGEN. M00RD-SEVELANB. Emanyli Crème Emanyll Vanishing Cream Eau de Cologne Emanyll Koos Koen Puzzle ZWD-BEVELANÜ. üsèSEI MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17^ Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen l—"- regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. RubriaL „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regdi a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. moi „Brieven" of „Bevragen bureau dezer core- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent DE OPVOLGER VAN MR. SMEENGE. In de gistermiddag gehouden zitting van het Centr,aal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Ka mer, is in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. H. Smeenge, tot lid van deze Kamer benoemd verklaard de heer H. D. Louwes te Westpolder (gemeente Ulrum), thans lid van de Tweede Kamer. ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET ITALIë. De Nederlandsche delegatie, belast met het voeren van onderhandelingen met de Italiaansche regeering over een nieuwe handels- en contingenteerings- overeenkomst, bestaat uit de volgende heeren; A. Th. Lamping, directeur van de handelsaccoorden van het departe ment van oeconomische zaken, voorzit ter; mr. C. J. M. Schaepman, referen daris aan het departement van buiten- landsche zaken; prof. J. van Gelderen, hoofd van de afdeeling crisiszaken van het departement van koloniën; Ch. J. I, M. Weiter, voorzitter van den onder- nemersraad van Ned.-Indië; ir. S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor de steunverleening van den akkerbouw en de veehouderij; mr. B. J. M. van Spaendonck, vertegenwoordiger van het Centraal Instituut ter bevordering van het normale handelsverkeer. De onderhandelingen zijn vandaag te Rome aangevangen. BUZIAU GEHULDIGD. Maandagavond is Buziau ter gelegen heid van zijn 40-jarig tooneeljubileum in een uitverkocht „Scala" te 's-Gra- venhage op grootsche wijze gehuldigd. Als sprekers kwamen o.a. naar voren de burgemeesters van s-Gravenhage en van Rijswijk. Den jubilaris werden vele geschen ken overhandigd. STAKING IN DE GRONINGSCHE STEENFABRIEKEN. In de meeste steenfabrieken in Noord Groningen is Maand,ag een staking uit gebroken, in verband met een eisch tot loonsverlaging van de werkgevers. Bij de volgende fabrieken is het werk neergelegd: N.V. Steenfabrieken te Onderdendam en Ruisscherbrug, N.V. Ver, Steenbuizen en Pannenfabrieken De Feerkerd te Middelstum en Zuid- wolde, de firma Timmer en de firma Timmer en Weg beiden te Winsum, H. W. J. PRIEMS f Wat reeds eenigen tijd gevreesd werd en sedert enkele dagen nog in hooge mate, is thans een feit; de heer H. W. J. Priems, directeur van de Rijks Hoogere Burgerschool alhier is hedenmorgen te 8 uur in het gasthi^s overleden. De heer Priems, die op 17 Augustus 1878 te Warnsveld geboren was, be zocht eerst de burgerschool te Zutphen en later de Rijkskweekschool te De venter. Als onderwijzer was de over ledene o.a. werkzaam te Rotterdam en bekwaamde hij zich met succes voor verschillende acten. Zoo kon hij benoemd worden tot leeraar en was o.a. te Amsterdam bij het middelbaar onderwijs werkzaam. In dien tijd volgde wijlen de heer Priems colleges aan de universiteit in de wis- en natuurkunde. Daarna was hij leeraar o.a. te Kam pen en van 1919 tot 1921 directeur der R.H.B.S. te Sappemeer. In laatstgenoemd jaar trok hij naar Indië waar hij te Semarang aan de bur gerschool werkzaam was en tiïdèliik waarnemend directeur. Ziin lidmaat schap van den gemeenteraad deed hem ook eenigen tijd het burgemeesterschap van die gemeente bekleeden. Een ernstige ziekte dwong hem naar Nederland terug te keteren, waar hij zich voorloopig te Kampen als ambte loos burger vestigde, om als secretaris van de Liberale Staatspartij ..den Vrif- heidsbond", zijn krachten in dienst van de hem na staande beginselen te .stel len. In 1928 werd de heer Priems be noemd tot directeur der R H B. S. te Terneuzen en toen de heer C. D. A. Zimmerman zijn taak als directeur der R.H.B.S. te Middelburg neerlegde, volg de de heer Priems hem in het voorjaar 1932 od. De leeraren en leerlingen verliezen in den heer Priems een kundige en hu mane directeur en ook buiten de school zal het heengaan op 56-jarigen leeftijd met diepen weemoed worden vernomen. Ten teeken van rouw zijn de blinden in de Burgerschool gesloten „De Gouden Zonne." Zooals wij op 14 Maart jl. meldden is hel pand „De Gouden Zonne" door de tegenwoordige combinatie, die eigena res is, verhuurd aan den heer Jos. van Waegeningh. Het pand is nu inwendig flink onderhanden genomen en geheel gemoderniseerd. Het is voor het aanzien van onze hoofdstraat van beteekenis, dat „De Zon" hedenmiddag heropend is. Zeeuwsche Bakkersbond. De Zeeuwsche Bakkersbond zal Don derdag 25 Juli zijn jaarvergadering te Middelburg houden. Tevens zullen Ier eere van het 25-jarig bestaan belang rijke wedstrijden plaats hebben. ADMINISTRATEUR GASTHUIS. 70 sollicitanten. Naar wij vernemen, hebben naar de vacante betrekking van administrateur van het Gasthuis alhier 70v gegadigden gesolliciteerd' De reclasseeringsdag in deze ge meente heeft f 262 opgebracht. VEILINGSVER. „ZUID-BEVELAND". Besloten tot stichting van een Koelhuis. Dinsdagmorgen is in het Schuttershof de algemeene vergadering van de Vei- lingsvereeniging „Zuid-Beveland" ge houden. Ook ir. A. W- van de Plassche was aanwezig. De Voorz. de heer H. A. Hank en deelde bij de opening mede, dat men dit maal wat later is dan anders in verband met de aanhangige plannen. Spr. wijst er op, dat een en ander, als steeds, ge beurde in het belang der leden, Door het gezamenlijk werken werd de Zuid-Be- velandsche veiling één der besten van het land. Spr. uitte een bijzonder woord van welkom aan ir. v. d. Plassche, die blijkt zijn oude veiling en de Zeeuwen nog niet te kunnen vergeten. Jaarverslag. De secr., de heer v. d. Poest Cle ment, bracht hierna het jaarverslag uit en memoreerde, dat 1934 een rijk fruit- jaar was, al trad vrij sterke schurftaan- tasting op. De totale omzet bleef be duidend beneden den omzet van vorig jaar, met 604.168 waarvan 81.779 per groote veiling. Het kleine fruit bracht abnormaal lage prijzen op. Van de kruis bessen moest 2/5 deel vernietigd worden. De steun bleek onvoldoende om de ex ploitatie van groenten en klein fruit eenigszins loonend te maken. Ook de omslachtige wijze van uitkeering is een groot bezwaar. Het aantal leden bleef stationnair, n.l- 620. Door den minderen omzet en daardoor minder ontvangen provisie, is minder afgeschreven kunnen worden dan het bestuur gewild had. Verloop elite-veiling en le kwaliteit was goed te noemen. Het pakstation werkte uitstekend. Herinnerd werd aan de tentoonstellingsplannen en die voor een koelhuis. Met medewerking der spoorwegen werd een breede strook grond langs de achterzijde van het vei- linggebouw verkregen, zoodat op de al lerbeste plaats een koelhuis gebouwd kan worden met een capaciteit van 500.000 kg. Besloten werd met een woord van dank aan ir. v. d. Plassche die zooveel voor de veiling deed. De commissie tot nazien der reke ning 1934, verklaarde eenparig, dat de rekening volkomen in orde was en bracht hulde voor de keurige admini stratie. De commissie adviseert, waar mogelijk te bezuinigen, mede omdat op de gebouwen die op f 61,000 staan nog slechts 1800 afgeschreven is. De voor z. merkten op, dat het be stuur ook graag meer afgeschreven had, maar zoolang deze veiling de goedkoop ste is, en de tijd zoo ongunstig, is dit een moeilijke kwestie. Balans en verantwoording der inge houden veilingspercentages werden als ingediend vastgesteld. Voorgesteld werd de volgende per centages provisie te heffen: leden gr. veiling 2 pet., kl. veiling 4 pet,; gasten gr, veiling 4 pet., kl. veiling 6 pet. Aldus werd besloten. De contributie werd op hetzelfde be drag gehandhaafd. Bij de bestuursverkiezing, drukte de voor z: er zijn spijt over uit, dat de heeren Hollander en Lous, meende te moeten bedanken. Spr. uitte zijn waar deering voor hetgeen beide voor de vei ling deden. Herkozen werden de heeren J. Brug- Rechten zonder plichten, zijn als de afgesneden bloem, die verwelken moet. geman, C. Nijsse en Joh. Pieterse. In de plaats van de heeren Hollander en Lous werden gekozen de heeren J. C. v. d. Linde en J. Q. C- Lenshoek, beideu te Kloetinge. Het koelhuis. Ir- v. d, Plassche hierna het woord verkrijgende, uitte er zijn genoegen over hier aanwezig te zijn. Hij had kunnen zeggen, ik ben nu inspecteur, zoek dit nu maar zelf uit. Maar spr. heeft het initiatief voor het koelhuis genomen, heeft/nu een overzicht over het ge- heele land, en kan beter de noodzake lijkheden betoogen. De fruitteelt heeft vele moeilijkheden te overwinnen, en toch is men bezig te trachten de Neder landsche markt weer geheel terug te winnen. Het moet niet voorkomen, dat het eene oogenblik de markt over stroomd wordt en net andere oogenblik ei gebrek is. De regeering kan geen steun verleenen, als niet voor een re gelmatige voorziennig gezorgd wordt. Wil Zeeland mede gaan, dan moet he! over koelhuizen beschikken; ook el ders in den lande bouwt men koelhuizen of is men p: mede bezig. Het is niet juist, dat ieder voor zich daar zorg voor moet dragen. We heb ben daar juist voor gewaarschuwd^ al dus spr., alleen met één flink koelhuis kan men het vraagstuk oplossen. Er worden wel koelhuizen geëxploiteerd door particulieren, doch om technische redenen moet het koelhuis bestaan in de streek zelf, opdat het fruit .gr da delijk van de boomgaarden in gebracht kan worden, anders lijdt het fruit door blijven staan. De eenige oplossing is, een koelhuis aan de veiling verbonden. Dit voorstel is van groot belang en een bestaanskwestie voor de Zeeuwsche fruittelers. Het is niet alleen van be lang voor de groote telers. Als deze hun partijen op de markt werpen, is dit juist van schade voor de kleine telers; terwijl de prijzen gesteund worden, als dan in een koelhuis opgeslagen wordt. Dan zal nimmer zulk een sterke prijs- v,al optreden. Spr. brengt het bestuur hulde voor dit plan en raadt aan het aan te nemen. Het schijnt duur, doch kan niet goedkooper- Het moet tech nisch geheel in orde zijn. Na nog eenige bespreking werd het bestuursvoorstel aangenomen met 100 tegen 44 stemmen en 11 blanco. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Del 29-jarige man, die dezer 'dagen bij het voetballen op het strand een trap tegen den buik kreeg, is in het St. Joseph Ziekenhuis aan de gevolgen overleden. RAAD VAN KORTGENE. Hebben B. en W, een besluit van den Raad „verkracht?" Motie van wantrouwen in hun beleid verworpen, KORTGENE. Maandagmiddag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. D. Koster, vol tallig- De voorz. betuigde er zijn spijt, over, dat de hr. Hollestelle heeft bedankt als lid van den Raad, en dank te hem voor al het geen hij deed voor het belang der gemeente. De geloofsbrieven van den hr. G. Heijboer werden nage zien en in orde bevonden. Van B. en W- van' Colijnsplaat was be richt ontvangen, dat ze niet treden in de voorgestelde regeling aangaande de kos ten voor het U.L.O. De heeren A. Maas Sr, en C. Vierge ver betuigden hun tevredenheid over '1 onderwijs aan de OL. school. De Nationale Commissie tegen Alco holisme vroeg, zoo noodig, het wettelijk maximum verloven (thans 5) te verla gen. De Raad vond daartoe geen aan leiding. De heeren C. V. en H. v. St. vroegen, een steunregeling in te voeren- B. en W. voelden hier niet veel voor, daar het beter is dat de werkloozen tewerk ge steld worden. B. en W. hebben besloten de werkverschaffing stop te zetten, daar er betrekkelijk weinig werkloozen zijn Een paar mènschen, die groote gezinnen hebben, worden aan 't werk gehouden. Het stuk werd voor kennisgeving aange nomen. De pensioengrondslagen voor de le den van den Burgerl. Stand werden vast gesteld. De hr- A, A. Schuit op f 161, de hr. Th. Wolse op f 18. Een voorstel van Ged. St. om subsidie te verleenen aan de plannen voor over brugging van de Zandkreek werd aange houden tot de gecombineerde vergade ring van Ged. St- met de polder- en ge meentebesturen op Woensdag a.s. ge houden is. Er was een verzoek ingekomen van den hr. M. D. Plantsoen e a. om een goot te leggen langs den Molenweg van het meentehuis tot bij Iz. Krello. De kosten zijn op f 275 geraamd. B. en W- stelden voor hiertoe over te gaan. De hr. Salomé wilde dit plan aan houden, in verband met de brugplannen, waarbij de weg toch verbeterd zal moe ten worden. Ook de hr. Hollestelle stond op dit standpunt. De hr. Dorst veronderstelde dat de brug er na 3 jaar zal zijn, en vond hel kras zoolang op een goot te moeten wachten, daar het water over de tuinen en erven loopt. Er werd tenslotte beslo ten, toch maar deze goot te laten leggen. Het dagelijksch bestuur van de Z.L.M. verzocht om een cursus in landbouw- huishoudkunde te mogen houden en om een zaal. Dit werd toegestaan. B. en W. stelden voor een uitgave goed te keuren van 40, welk bedrag gebruikt is voor verbetering van het voetbalterrein. Het werk is door werk loozen gedaan. Op de heeren Boot en Dees na, die bezwaren hebben tegen voetballen op Zondag, ging men hier mee accoord. Het kohier hondenbelasting over '35 werd op 165 vastgesteld. De gemeente heeft indertijd grond ge kocht van den hr. J. M. de Kater, 19 ca behooren evenwel aan het ambacht Rhoon en Pendrecht en Kortgene. De Raad vond goed, ook dezen grond in erf pacht te nemen. Ged. Staten willen den weg Kortgene- Geersdijk in onderhoud overnemen. De totale afkoopsom bedraagt voor de ge meente 6770. Er kan ook 270,66 per jaar betaald worden, doch dat is dan altijddurend. Hiertoe werd besloten, daar men een geldleening liever niet wilde afsluiten. De voorz. memoreerde het feit dat het Centraal Bureau uit het Neder- landsch Landbouw Comité G. A. te Rot terdam in Aug. '34 een pakhuis op hel haventerrein wilde plaatsen. B. en W. hebben toen een erfpachtsrecht a 6 per m- voor bouwterrein in den dijk gevraagd. Er werd toen z.h.st. aangeno men om bij eventueele aanvragen ver gunning te geven, om in den dijk voor den koopprijs van 6 per m2 te mogen bouwen zulks in en tegen den dijk. Het Centraal Bureau heeft dit toen tertijd niet aangenomen. Inmiddels was van Ged. Staten toestemming gekomen om in en tegen den dijk pakhuizen te mogen bouwen. De hr. W o 1 s e heeft nu echter verno men, dat het Centraal Bureau tóch plan nen heeft om een pakhuis te bouwen. Ook heeft de hr. W o 1 s e vernomen, dat het terrein op de haven reeds aan het Centraal Bureau is verkocht. ,,B. en W. hebben", aldus spr. „dezen verkoop zon der medeweten van den Raad uitge voerd." De hr, W o l.s e protesteerde tegen deze handelwijze van B. en W., daar het terrein niet verkocht mag worg den, doch wel den dijk waarin en waar tegen de pakhuizen gebouwd kunnen worden. Naar de meening van den voorz. is tegen de handelwijze van B. en W. niets in te brengen daar in en te gen den dijk onbeperkt is. B. en W. zijn door den Raad gemachtigd aan eventu eele gegadigden grond te verkoopen in en tegen den dijk voor 6 per m2. De hr. Salomé was een beetje ach terdochtig over dit geval. De Raad wordt naar spr.'s meening door B. en W. achteruitgezet. De geheele haiJ »iiag van dit college had in een vorige ver gadering verteld kunnen worden. Nu is er geen terugtrekken meer mogelijk. Naar spr.'s meening behoorde de zaak geheel tot het verleden, daar de gega digden voor den bouw van pakhuizen zich teruggetrokken hadden. De raads leden staan nu geheel onvoorbereid te genover het geval. Spr. voelde zich ge griefd. De hr. Wolse: Ik protesteer! Er mag geen grond op het terrein ver kocht worden. (De voorz. hamerde voor stilte). De hr. Wolse diende daarna een motie van wantrouwen tegen B. en W. in „daar het voorstel verkracht is". Het voorstel werd met 4 tegen 3 stem men verworpen (de rechterzijde stemde tegen). B. en W. stelden daarna voor, om rails te leggen over het haventerrein en wel De eenige tandpasta die Uw tanden de emailglans teruggeeft en blijvend doet behouden. Vraagt de bij Uw winkelier Hoofdprijs f aDUi" Hngez. Meö.J Middelburg, 21-V-'35. Maandag hoog ste luchttemperatuur 14.8 °C (59 °F); laagste 8.7 °C (47 °F). Heden 9 h: 10.4 °C; 1 2h: 14.6 °C. 14 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laagste 767 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.0 mm te Stornoway; laagste 756.3 mm te Biar ritz. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N. tot N. O. wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk nóg kans op regenbuien, iets zachter over dag. Zon op: 4 h 59; onder: 20 h 55. Licht op: 21 h 25. Maan op: 24 h 30; oidcr: 6 h 58. L. K.: 25 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) Di. Wo. Do. 21 S 22 23 Mei. Hoogwater. 3.59 16.22 4.44 17.07 5.33 17.54 Laagwater. 10.27 22.57 11.11 23.42 11.55 24.31 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Mei. Hoogwater. Laagwater. Di. 21 S 5.54 18.21 11.27 23.56 Wo. 22 6.36 19.03 12.15 24.43 Do. 23 7.23 19.49 13.00 over de middelste straat van dit terrein zulks voor het Centraal Bureau. De hr. Hollestelle was hier te gen, daar er op die manier werk ontno men wordt aan de werklieden. Er werd besloten om toestemming te geven aan het Centr. Bureau om rails te leggen. De voorz. deelde mee, dat het her ziene uitbreidingsplan op' de secretarie ter inzage heeft gelegen en dat er geen bezwaren zijn ingediend. De bedoeling van het plan is zich onteigeningsrecht 1e verzekeren. De eigenaresse van de in het verlengde gedeelte Burgemeester Van Snellenstraat gelegen grond, is met bereid tot verkoop. De hr. Hollestelle dankte daar na den Raad voor de prettige samen werking. HEINKENSZAND. In de laatste ver gadering van den gemeenteraad werd besloten, het woonhuis der openbare school af te breken en te vervangen door een modern huisje. Door J. Kreune is aan B. en W. verzocht, zoo mogelijk, niet over te gaan tot uitvoering van dit besluit, vóór een deskundige eener vereeniging tot instandhouding van ste den- en dorpsschoon, zich van de nood zakelijkheid daartoe heeft kunnen over tuigen. KLOETINGE. Bij beschikking van den Minister van Financiën is aan deze ge meente een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f 3145, ter verstrekking aan de vereeniging, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van on roerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landar beider benoodigd bedrag voor de ver krijging van een plaatsje. OUDELANDE, In de heden gehou den zitting van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van den

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1