GOISCHE COURANTE EilBEL%5flR ROOKT a NIEMEIJER'S BINNENLAND. ZEELAND» WEER EN WIND. Zonderling geval. DOMBURG J(XuMef (genotf MIDDELBURG. GOES. NUMMER 118. TWEE BLADEN. MAANDAG 20 MEI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. MIM MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per Kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide 'veel lager; tar. op aanvr. <ammm Uitgeefster Naamlooxe Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 -Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17,, Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 rsgeia 2.10, eüke r. m. 30 ct. Rafctist „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regc'v a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. cvs: „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cast rant" 10 ct, extra Bewijsnommers 5 cent. MM 11 g:. VOOR NATIONALE VEILIGHEID. Het Hoofdbestuur van het Comité voor Nationale Veiligheid schrijft ons; Het Comité voor Nationale Veiligheid beeft, in overleg met zijn Raad van Bij stand, in een pers-communiqué van den 13en Februari j.l. er op gewezen, dat ten einde de waarde van onze bewape ning in een voor onze veiligheid nood zakelijke verhouding te brengen, on danks de crisis en met blijvende verzor ging van sociale belangen, een betere ontwikkeling ten bate van de nationale en algemeene veiligheid kan en moet plaats hebben van de krachten, die in onze natie schuilen. Sindsdien is het veiligheidsvraagstuk meer en meer klemmend geworden, terwijl thans opnieuw bezuiniging op on ze defensie wordt aangekondigd. Hoe wel niet iedere bezuiniging verdere af takeling behoeft te beteekenen en wij vertrouwen kunnen, dat onder de huidi ge omstandigheden onze Regeering zich daarvoor hoeden zal, zoo is toch zsker, dat nog geen maatregelen, die kunnen strekken ter verbetering van geoefend heid, samenhang en materieelvoorzie- ning van onze weermacht, zijn in uit zicht gesteld. Wanneer wij ondanks de crisis een be tere ontwikkeling der volkskrachten ten bate der nationale veiligheid moge lijk en noodzakelijk achten, dan zij daar bij de aandacht gevestigd op het feit, dat het verschijnsel der werkloosheid be schouwd moet worden los van de crisis. Het is immers onloochenbaar, dat in het tijdperk, hetwelk aan de crisis voor afging, in de Vereenigde Staten tege lijkertijd een ongekende welvaaxt en een ongekende mate van werkloosheid heerschten en dat daar zelfs een v lij- vende en steeds toenemende welvaart werd voorspeld, gepaard met een steeds toenemend overschot aan menschelijke werkkrachten tengevolge van de nt- wikkeling der techniek. Daarnaast is gebleken, dat toen Duitschland werkelijk ontwapend was en alle werkkrachten voor productieven arbeid vrij kwamen, die vroeger voor de weermacht werden in beslag genomen, voor deze werkkrachten geen plaats was in het productie-proces en dat een snel groeiend leger van werkloozen ont stond, doordat de wereld de producten van den arbeid niet kon opnemen. Het Comité voor Nationale Veiligheid vestigt de aandacht van het Nederland sche volk op deze onweerlegbare fei ten, nu gesproken wordt over een „Plan van den Arbeid", waarin voor arbeid ten behoeve van de nationale veiligheid geen plaats zal zijn, juist nu verhooging dier veiligheid een zoo dringende eisch is. Het Comité stelt vast, dat het alge meen Europeesch peil van bewapening nog zeer aanmerkelijk is gestegen, sinds onze Regeering in de Memorie van Ant woord op de Algemeene Beschouwingen van de Tweede Kamer in 1934 gewezen heeft op het noodzakelijk verband, het welk met dat peil bewaard moet blijven, indien men de preventieve waarde van onze weermacht niet wil zien verloren gaan. En wellicht nog meer met het oog op de integriteit van ons rechtsgebied in Indië, rust op het thans levens geslacht een zware verantwoordelijkheid^ omdat de welvaartsbronnen aldaar voor latere geslachten zullen verloren gaan, indien wij den plicht om naar vermogen die in tegriteit te handhaven, zouden verwaar- loozen. Het Comité voor Nationale Veiligheid doet een beroep op het Nederlandsche Volk in al zijn geledingen, om eensge zind te streven naar het behoud van on ze volkswelvaart. Daarbij mag men vooral niet vergeten, dat voor het be houd van die volkswelvaart, zoowel hier als in de overzeesche gewesten, de vei ligheid een onmisbare voorwaarde is. MR. MARCHANT VOORZITTER VAN „HOOGE VELUWE," Het „Utrechtsch Dagblad" verneemt uit Den Haag, dat oud-minister Mar- chant tot voorzitter van de stichting „De Hooge Veluwe" is benoemd. Bij informatie vernam de Tel., dat de voorzitter van de stichting „De "Hoogc Veluwe" door het bestuur dezer instel ling uit zijn midden wordt gekozen. De bestuursvergadering, waarin deze be noeming moet geschieden, is nog niet gehouden. N,aar ons werd medegedeeld, is het inderdaad waarschijnlijk, dat mr. Marchant voor de functie van voor zitter zal worden aangewezen. HILVERSUM BINNENKORT OP 120 K.W. Sedert eenigen tijd werden door Hil versum 's nachts reeds proef-uitzendin- gen verricht met een nieuwen zender, welke beschikt over 120 K.W. draag- golfvermogen. Door de omroepvereenigingen is daarop aan den minister verzocht van dezen versterkten zender gebruik te mogen maken en hierop is thans door den minister gunstig beschikt. Binnenkort zullen dus, althans voor een deel van den dag, de uitzendingen op den 301,5 meter via den versterkten zender plaats hebben DE „FLORA" GESLOTEN. Gisteren is de bloemententoonstel ling Flora te Heemstede gesloten. Za terdag en Zondag hebben, ondanks het slechte weer, nog velen een bezoek aan de Flora gebracht. Deze dagen werd aan iederen 150sten bezoeker een gratis rondvlucht boven het terrein aangebo den. Ongeveer 50 personen maakten daar gebruik van, In totaal hebben meer dan 600.000 personen de tentoonstelling bezocht. Als slot van de Flora werd gis teravond een groot vuurwerk afgesto ken, dat zich, niettegenstaande den re gen, in een groote belangstelling mocht verheugen. De ontvoerde Duitscher wei gert terug te keeren. Zaterdagmiddag werd de op 4 Febru ari jl. uit Hengelo ontvoerde Duitsche beeldhouwer Gutzeit bij den grensover gang te Glanerbrug in de gelegenheid gesteld om zich weer naar Nederland te begeven. Aanwezig waren van Ne derlandsche zijde de hoofdinspecteur van politie te Enschedé, de heer l3oer- rigter, een luitenant van de marechaus see en eenige subalterne marechaus sees. Tevens was aanwezig de huis schilder Joncers uit Hengelo bij wien Gutzeit in pension is geweest. 1 ot groote verrassing der aanwezi gen weigerde Gutzeit, die in gezelschap verkeerde van drie in burger gekleede Duitsche politiebeambten, de Neder landsche grens te overschrijden. Nadat hiervan officieel acte was opgemaakt in het Duitsche douanegebouw, werd Gutzeit wederom per auto, vergezeld door de Duitsche politiebeambten, te ruggevoerd naar Detmold, waar hij wederom in de gevangenis is opgeslo ten. (Hbld.) ,,De Courant" meldt omtrent deze zonderlinge zaak nog het volgende: Het besluit van Gutzeit verwekte ui teraard groote verbazing bij de aanwe zige Nederlanders, maar ook, naar wij vernamen, bij de Duitsche politieman nen. De Duitschers, hadden er reeds stellig op gerekend, dat Gutzeit over de grens zou gaan, waarom men in con cept reeds een proces-verbaal gereed had, waarin de terugkeer van Gutzeit naar ons land officieel was geconsta teerd. Door de weigering v,an Gutzeit om naar Nederland terug te keeren, is het concept niet onderteekend. Het concept moest nu worden ver vangen door een rapport, waarin door Gutzeit en de aanwezige Nederland sche en Duitsche vertegenwoordigers verklaard wordt, dat Gutzeit van de hem door de regeering gegeven vrij heid geen gebruik wenschte te maken. Men hoorde de veronderstelling oppe ren, dat het voor Gutzeit geen bezwaar zou zijn, aan zijn weigering de verkla ring te verbinden, dat hij vrijwillig uit ons land naar Duitschland zou zijn te ruggekeerd. Dit zou uiteraard een machtig wapen zijn geweest in de han den van den verdediger, als Dinsdag de ontvoeringskwestie voor de recht bank te Almelo wordt behandeld, ten profijte van zijn cliënt, den thans gede tineerden schoorsteenbouwer Klein Snuverink, die Gutzeit in een Ensche- deesche taxi onder valsche voorspie geling van een reis naar Haarlem en Lei den in begin Februari 's avonds over de grens naar Glane wist te brengen. Een zoodanige verklaring heeft Gut zeit echter, naar wij uit zeer betrouw bare bron vernemen, niet lafgelegd. In tegendeel, luitenant De Hoog en hoofd inspecteur Boerigter zijn nog in de ge legenheid geweest Gutzeit op het Zol- lamt een kort verhoor af te nemen. Daarbij heeft hij verklaard geheel te gen zijn wil door Klein Snuverink over de grens te zijn gevoerd. Van deze ver klaring, die uiteraard van zeer groote beteekenis is, in verband met de rech bankzitting is een rapport opgemaakt, dat Gutzeit met zijn handteekening heeft bekrachtigd. Men hoort verschillende mogelijkhe den opperen omtrent de reden van Gutzeit's besluit. Men denkt aan inti midatie door represaillemaatregelen op Er bestaat misschien geen mensch op aarde die niet onverwachts iets goeds heeft ondervonden. Houd dat voor oogen, en ge zult nooit aan de toekomst wanhopen. vrouw en kind of andere verwanten, die bij eventqeelen terugkeer naar Ne derland in het vooruitzicht zouden zijn gesteld. Deze zouden hem dan hebben weerhouden naar ons land uit te wij ken. Een andere lezing wil, dat hij de voorkeur geeft aan het ondergaan van een bepaalde straf boven het leven als banneling in het buitenland. Men rede neert zoo, dat de Duitsche regeering' wel beeft toegezegd, hem op vrije voe ten te stellen en hem te veroorloven, naar ons land terug te maar dat er niet gesproken wordt van kwijtschel ding van straf. Hij zou daardoor bij 'n eventueel bezoek aan Duitschland steeds weer de kans loopen gearres teerd te worden. Pogingen om hierom trent nadere inlichtingen in Duitsch land te verkrijgen, bleven zonder resul taat. Evenmin zijn wij te weten gekomen waarom precies de Gestaoo (de ge- heele affaire-Gutzeit is in handen van de geheime staatspolitie) dezen beeld houwer zocht en evenmin of hij reeds veroordeeld is. De N.S.B.-er in het Gasthuis. In een no. van het Amsterdamsch Gemeenteblad staat het antwoord van B. en W. van deze stad op vragen van het Raadslid Sajet inzake de beweer de „terreur" tegen een N. S. B.-er. Dit antwoord behelst dat van een „terreur" niets gebleken is. Dat is ook wel juist, althans wanneer men het woord „ter reur" niet opvat in den zin, welke er in N.S.B.-kringen en -pers aan gegeven wordt, doch in de engere beteekenis van ons dagelijks spraakgebruik. Maar daarmede is dan ook wel alle goeds ge zegd, want overigens kunnen wij voor dit fraaie stukje verweer van B. en W. van Amsterdam al heel weinig waardee ring hebben. Om ons tot één onderdeel te bepa len. In het begin van dit stuk spreken B. en W. van „de geldende voorschrif ten, volgens welke geen propaganda van politieken aard mag worden ge voerd. Voor zooveel noodig geven B. en W. de verzekering „dat de neutra liteit in de gemeenteziekenhuizen strikt wordt gehand haafd". [Spatieering van ons Red] Toegegeven wordt dan, dat eenmaal „De Internationale" werd aangeheven, toen er géén verplegend personeel aan wezig was; een verpleger ontkent, dat hij de „Internationale" meezong; dat was waarschijnlijk „het meeneuriën van.... „Morgenrood". Dit is n.b, een zeer bekend, socialistisch lied, dat, naar in de publicatie van B. en W. staat, „uitgezonde n", dit is dus per luidspreker in de zaal gedistribueerd, werd. „Dat de patiënt inplaats van den kerkdienst, waar hij om gevraagd had, op Zondagmorgen een socialistische toespraak voor mijnwerkers via de „V.A.R.A." te hooren kreeg zoo ver volgt de publicatie vindt zijn oor zaak in het feit, dat het gebruikte ra diotoestel van een verouderd type is".. We zullen het hier bij laten. De „In ternationale" (clandestien); „IvTorgen- rood" openlijk uitgezonden en door een verpleger „meegeneuried"; een so cialistische toespraak voor de mijnwer kers van de V.A.R.A. op Zondagmor gen, als men om een kerkdienst vraagt. en dan durven de burgemeester èn de wethouders van Amsterdam (de zelfde lieden die optochten met de na tionale vlag, als „provoceerend", ver bieden) te schrijven „dat de neutrali teit strikt (vooral dat strikt is mooi!) gehandhaafd wordt." De N. S. B. mag deze heeren in de hoofdstad wel dankbaar zijn: B. en W. van Am sterdam hebben weer een keurig stuk je propaganda voor de N. S. B. gemaakt. Dat ze te kortzichtig zijn om dit in te zien, is droevig. Maar het zal hun wel ingepeperd worden. Tenminste: als lands- en stedelijke regeeringen voort gaan prima brandstof aan te dragen voor Musserts vuurtje! Abonnementen en Advertentiën voot dit blad worden aangenomen door den Agent W TDTCTTr" (Ing. Med.) MEJ. M. G. A. DE MAN 80 JAAR. De 80-jarige mejuffrouw Marie G. A. de Man heeft gisteren talrijke bewijzen van belangstelling in ontvangst mogen nemen. Velen kwamen haar persoonlijk geluk wenschen en daaronder was o.a. een de putatie uit het bestuur van 't Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, waarvan Mej. De Man eerelid is. Maar ook in den vorm van bloemen en van schriftelijke gelukwenschen mocht de jarige ervaren hoe zij in wij den kring geëerd en gewaardeerd wordt. OLIEBOLLENDAG. Mr. F, B. Evers schrijft ons: Het Plaatselijk Crisiscomité te Mid delburg zal op Donderdag a.s. in het openbaar oliebollen te koop aanbieden- De kas van het subcomité A is uitge put, zoodat het van den uitslag dezer onderneming zal afhangen, of'dit comité zijn arbeid zal kunnen voortzetten. In tegenstelling met het subcomité B, hetwelk uitsluitend werkzaam is ten be hoeve van werkloozen en zijn middelen ontvangt van Rijk en Gemeente, is het subcomité A, hetwelk voorziet in de be hoeften van andere crisis-slachtoffers dan werkloozen, geheel aangewezen op den steun der burgerij. Deze ondervindt in toenemende mate den invloed van de zen tijd en zoo doet zich alom het ver schijnsel voor, dat de ontvangsten van comité A verminderen en ten slotte on toereikend zijn om het werk voort te zetten. Zoo ziet thans het comité te Middel burg zich gesteld voor de keuze: ophou den of naar nieuwe bronnen van inko men zoeken. Daar ophouden nameloos leed zou veroorzaken aan degenen, die met den zwakken steun van het comité zich nog juist het allernoodigste kun nen verschaffen, dient elk middel te wor den aangegrepen om dit te voorkomen. Zoo heeft dan het comité, aangelokt door het welslagen in andere steden, thans zijn hoop gevestigd op den oliebollendag. Moge die dan ook een groot succes wor den! Een damsecomité heeft met voorbeel- digen ijver de onderneming op touw gezet en ondervindt allerwegen steun. Calvé-Delft levert kosteloos olie, stad- genooten-grossiers en winkeliers zegden eveneens belangloos meel en de overige benoodigdheden toe en de Huishoud school en onze bakkers zullen de bol len bakken. Op acht plaatsen in de stad zullen tentjes verrijzen, van waar rappe meisjes zullen uitzwermen om het kostelijk gebak in zakjes met twee stuks te verkoopen. De prijs is 10 cent per zakje, doch hoogere bedragen wor den ook dankbaar aanvaard. Zij, die bestellingen wenschen te doen, kunnen deze daags tevoren opgeven aan de Huishoudschool. Moge de geestdrift der toegewijde helpsters aanstekelijk werken op stad genoot en marktbezoeker en mogen dezen Donderdag a.s. een voor henzelf en het Crisiscomité weldadigen eet lust bezitten! Zij kunnen verzekerd zijn van de dankbaarheid v,an menigeen, die afhan kelijk is van den steun van het Crisis comité. Ditmaal mis. Zaterdagmiddag hield een agent een vreemdeling aan, die met naalden leur de en in verschillende winkels om kaas enz. vroeg. De agent meende aan de houding van den man te bemerken, dat hij wat meer op zijn kerfstok had en zeide hem mede te gaan naar het bu reau om zich te legimiteeren. Toen zet- Middelburg, 20-V-'35. Zaterdag-Zon dag hoogste lucht temperatuur 14.6 °C (58 °F); laagste 5.4 °C (42 °F). Heden 9 h: 10 °C; 12 h: 12.2 °C. Zaterdag-Zon dag 3 mm, Zondag-Maandag 5.3 mm re gen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 767 mm; laagste 761 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772.4 mm te Thorshavn; laagste 757.8 mm te Va lencia. Verwachting tot morgenavond: Matige tot zwakke, later weer toene mende Z, tot O. of N. O. wind, gedeelte lijk bewolkt, kans op enkele regenbui tjes, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 5 h 00; onder: 20 h 53. Licht op: 21 h 23. Maan op: 23 h 48; onder: 5 h 51. L. K.: 25 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) Ma. Di. Wo. 20 21 S 22 Mei. Hoogwater. 3.16 15.42 3.59 16.22 4.44 17.07 Laagwater. 9.50 22.11 10.27 22.57 11.11 23.42 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Mei. Hoogwater. Laagwater. 20 5.12 17.41 10.47 23.11 21 S 5.54 18.21 11.27 23.56 22 6.36 19.03 12.15 24.43 Ma. Di. Wo te de man het op een loopen. De agent vroeg een rijwiel aan een jongen te leen, en volgde den man door de Gra venstraat en de Zusterstraat en trof hem in den St. Jansgang aan. Nu greep de agent den vluchteling beet en bracht hem naar het bureau, waar bleek, dat de man niet gesignaleerd stond en dus zich alleen had schuldig gemaakt aan het venten zonder vergunning. Hij zeide in andere plaatsen, ook dank zij zijn lange beenen, door de vlucht aan zulk een verbaal te zijn ontkomen. Hier was het dus mis. Opgepast. Zaterdag vervoegde zich bij het St. Joseph gesticht een dame(?), die voor gaf geld in te zamelen voor den R. K. vrouwenbond. Men was zoo verstandig haar geen geld te geven. Des nachts vertoefde dezelfde per soon in een hotel en ging Zondagmor gen vroeg weg zeggende naar de kerk te gaan. Zij is niet meer teruggezien en liet de hotelrekening onbetaald achter. Begin van brand. Hedenmorgen te 7 uur is een begin van brand ontstaan in de woning van N. aan de Meidoornlaan. Het vuur is door krachtig ingrijpen der buren in den aanvang gestuit. DE STEM DES VOLKS. Een mooie avond. De Goesche Arbeiders Zangvereeni- ging „De Stem des Volks" gaf Zondag avond een uitvoering in de Prins van Oranje, De zaal was flink bezet. De eerste helft van den avond was voor de zang gereserveerd. Na een in leidend woord van den voorzitter, den hr G. L. Groenendijk, werd als eerste no, „Strijdliederenfantasie" van Hendrik Altink gegeven. Een klein orkest, ge vormd uit enkele leden van „Euphonia' verleende hierbij zijn medewerking- Dit orkest, dat voor de mooie en vaak moei lijke overgangen zorgde, kweet zich zeer verdienstelijk van zijn taak. Ook het koor bleek dit nummer behoorlijk inge studeerd te hebben. Voorts zong het koor nog een zestal liederen, waarvan we vooral waardeer den „Des morgens", van Olivier Knoop en de Wiegeliedjes van Mozart en Schu bert. Het eerste wiegelied had iets lang zamer gekund. Over het algemeen was de toon mooi en zuiver en vonden we vooral de voordracht weer verbeterd. Toch kan men nog beter; er zijn nog dames en heeren, die te weinig zorg aan hun zang besteden, die met ernstige mondsoefeningen mooieren toon kunnen geven. Ook de uitgangen der woorden

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1