ZEELAND, BEIWSTHEBHOMETEfi van Vrijdag. LANDBOUW. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. BUITENLAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN. MiHDELSURfi» GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BELG1E. AMSTERDAM, 17 Mei. Het eerste getal is de vorige notee- 'jng, daarop volgt de officieele notee- ring van lieden- Ned. 31 1000-4 98%—98%. Ned- 33 1000-4 98%—98%. Ned. 34 1000-4 98%—98%. Certificaten-3 86%85%. O. Indie 34 1000-4 97%—97%. Denemarken Oblig. 1926-5 7274%. Duitschl. 100-7 17 Engeland 1960-90 4 72%—72%. Zwitserl. oblig. '24-5 94% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 85% Amsterdam 1933-5 100100 Amsterdam 1934-4% 98%98% 's-Gravenhage 1929-4% 100 Rotterdam 1926-1930-4% 95—95% Berlijn 1925-6% 15%—15 Zeeuws Hyp. B-5 97%97% Zeeuws Hyp. B-4% 94%94 Cities Service Cy. P. 1958 5 27%27% A Amsterd. Bank 114%115, C Rott. Bankver. 105%105%. A; Twentsche Bank 87—87%. A Pref. Gruyter en Zn. A. 126%126% A Pref. Jurgens A 9898%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 420420. A De Schelde N.B. 22%22%. A Ver. Papf. v. Gelder 45%^45%. C Am. Car Foundry 99%. C Am. Smelt Ref. 2627%. C Farbenind. I.G- 40%41%. C Stand. Brands 9%9%. C U. States St. C- 19%—21%-%. C North Am. Cy. 8%8% A Born. Sum. H-M. 144%145%. A Linde Teves en Stokv. 6767 A Ned. Wol Mij. 81%—80% A Singkep Tin M. 7778 A J. C. Japan Ln. 27 A Rotterd. Lloyd 27%27% A S. M. Nederland 27%27% A Amst. Thee C.M. 42%42% 7V-I~Tv>irv -r-rit-,om*1!wycun voor de a.s. wereldkampioenschappen en voor de Olympische Spelen 1936 over goede krachten te kunnen beschik ken. Tot nu toe is voor Zeeland slechts één renner, nl. J. v. d. Hiele uit Mid delburg, voor deelname aan deze selec tiewedstrijden, waarvan de tweede op 25 Mei zal worden verreden, aangewe zen, De meest in deze wedstrijden op den voorgrond tredende renners zullen ook uitkomen op buitenlandsche banen. De winkelsluiting. Het bestuur van de Vereeniging „Handelsbelang"' stelt een enquête in onder de winkeliers, die lid der ver eeniging zijn naar aanleiding van een vraag van B. en W„ om advies over een verzoek van het bestuur van de Middelburgsche Banketbakkersvereeni- ging om te willen bevorderen, dat ge durende de maanden Juni, Juli, Augus tus en September aan banketbakkers gelegenheid wordt gegeven hun win kels op Zaterdagavonden tot 10 uur open te houden, waarbij nog uur „Afhelptijd'" zou komen. Het bestuur van Handelsbelang vraagt de leden om hun oordeel en als dit gunstig luidt tevens cm dat over de beide volgende vragen. Ie. of alsdan niet tevens voor alle andere winkels het Zaterdagavondslui tingsuur op 10 uur zou behooren te worden bepaald; 2e. wanneer het antwoord op de eerste vraag ontkennend luidt of er dan geen bezwaar wordt gemaakt, dat het bestuur aan B. en W. adviseert aan het verzoek van het bestuur der Ban- ketbakkersvereeniging te voldoen. Een muzikale wandeling. Het vaandel van de muziekvereeniging „Crescendo" heeft een groote vernieu wing ondergaan en ziet er dank zij' van verschillende zijden ontvangen mede werking nu fraai uit. Het bestuur, de directeur en de werkende leden zijn zeer verheugd over deze vernieuwing en besloten gisterenavond met het vaan del een wandeling door een deel der stad te maken. Dit is ook geschied en trok alom veel belangstelling- alleen was het jammer dat het plan om bij verschillende personen een vaandel- groet te brengen niet kon worden ten uitvoer gebracht, omdat afwezigheid of andere oorzaken de bedoelde personen beletten den groet in ontvangst te ne men. Een uitzondering kon gemaakt worden met den heer A. Frenks, ma chinist bij den Houthandel Walcheren, die zich zeer verdienstelijk heeft ge maakt door het bewerken van het ko peren kopstuk van het vaandel. Hem is aan zijn woning Achter de Houttui nen een muzikale hulde en woorden van dank gebracht. Wat het korps betreft, is het na dezen marsch wel goed er eens op te wijzen, dat dit onder de leden een vier tal marsch-tambours telt, die bij muzi kale wandelingen zeer goede diensten bewijzen. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling dat voortaan iederen eersten Donderdag van de maand door „Cres cendo" een muzikale wandeling zal wor den gemaakt. De eerste Abdijuitvoering. Als het weer mede werkt zal Zondag a,s„ zooals gemeld, de eerste Abdijuit voering door het Middelburgsch Muziek korps plaats hebben. Het programma is verschenen, en be vat weder nummers, die in deze omge ving passen. Als ieder jaar zullen de dames-collec tanten aan de poorten met de bussen aanwezig zijn. Moge de opbrengst het voortzetten dezer uitvoeringen mogelijk doen blijven en de kas van het korps er nog iets door versterkt worden, Aangehouden. De politie heeft aangehouden en naar het Huis van bewaring overgebracht de koopman M. die reeds ter beschikking der regeering was gesteld en die het in een deel der stad onveilig maakte door o.a. jongens met een geopend mes achterna te zitten. A Houth, Alberts 20%21. C Baltimore Ohio 7%7%. A Southern Rlw. 6%6%. C Union Pac. Rr. 58%59. C Int. Nickel Cy. 17%17%. Duitschl. '30 1000-5% 17%—18%-17%. A Koloniale Bnk. 39%39%-%. A N.I. Hbk. 1000 71%—74%. C Ned. H. M. 1000 29%—29%-30%. A Alg. Kunstz. U. 26%—23-26%. A v. Berkels Pat. 48%48%. C Calvé-Delft 59%—59%-%. A C. Suiker Mpij. 37%37%. A Ned. Ford A.M. 255—254% A Philips G. B. afg. 245%—248%-51 C Unilever 96%99%-98% C Anaconda Cop. 9%10%-% C Bethlehem St. 16-17%-% C Kennec Copper 1212%-13 C Un. States Leather 3%—4 A A.N.I.E.M.—N.B. 166%—168 A Kon. Petr. Mpij, 173%—178-76. C Con tin. Oil Cy. 12%13-%. C Shell Union O.C. 5%6%-6%. HET BEZUINIGINGSRAPPORT EN DE CHR. SCHOLEN. Heden (Vrijdag) werd te Goes onder voorzitterschap van ds. A. C. Heij te Koudekerke een vergadering van het negende district van den Schoolraad van de Scholen met den Bijbel gehou den. Nadat de huishoudelijke z,aken waren afgedaan, sprak de heer J. La- port te Goes over: „Het bezuinigings rapport." Spr. gaf eerst een korte uiteenzet ting van het onderwijs vóór 1801. Toen was het een zaak van de ouders. In 1801 kw,am de eerste schoolwet en daarna wordt de in wezen Christelijke school, een godsdienstlooze. Het recht der ouders wordt terzijde gesteld. In de tweede helft der 19e eeuw stichten de ouders Chr. Scholen. Spr. schetst daarna in het kort den schoolstrijd ein digend met de gelijkstelling van 1920. Het verwijt dat de bijzondere scholen het onderwijs hebben duur gemaakt, wijst spr. op grond van de feiten af. De tegenwoordige tijdsomstandighe den (economische achteruitgang, werk- loozenzorg, enz.) maken echter dat de publieke uitgaven, ook die voor onder wijs, omlaag moeten. Een groote ver antwoordelijkheid draagt hij, die zou weigeren aan de oplossing der crisis naar vermogen mede te werken. We hebben tot taak in deze moeilijke tijden de Overheid zooveel mogelijk te «hel pen. Wij moeten offers willen brengen, teneinde de regeering in staat te stel len ons land voor den ondergang te be hoeden. Dit alles mag er echter ons niet toe leiden, de onaantastbare grondslagen van onze geestelijke vrijheid prijs te ge ven. Zoo zijn er in het bezuinigingsrap port onderdeelen, die voor de voorstan ders van het bijzonder onderwijs onaan vaardbaar zijn. Vooral in het opheffen van scholen voor bijzonder g.l.o. ziet spr. een prijsgeven van de rechten aan het bijz. onderwijs toegekend. Spr. wekt de schoolbesturen op te komen tot vrij willige concentratie. Dan staan we ook sterker in ons verzet tegen onrechtma tige aantasting van onze rechten en vrij heden. In het instituut kweekelingen ziet spr. wel geen principieele maar wel tal van practische bezwaren. Spr. is ten slotte van meening dat de oplossing moet worden gezocht in het gewijzigde Unie-rapport, De school moet weer het bezit der ouders worden. Zij en niet anderen moeten weer zeggen hoe het met de scholen moet gaan. In de middagvergadering sprak de heer dr. S, O. Los te Den Haag over: „Het goede in de reform-paedagogiek voor de scholen met den Bijbel". De heer F. Ph. Borgo, agent v.an politie alhier is met ingang van 1 Juli benoemd tot agent te Den Bilt. Hedenmorgen had de heer W. M- uit 's-Gravenpolder het ongeluk op de loopplank van een in de haven liggend schip uit te glijden. Met een gebroken be'en is hij naar het gasthuis aan den Oostwal vervoerd. Een aanrijding. Gisteravond had op den 's Heer Hen- drikskinderendijk een aanrijding plaats tusschen twee personen-auto's van M. P. J. en J. C. P. alhier, vermoedelijk door het plotseling stoppen van eerst genoemde. Beide auto's bekwamen schade. Pij beschikking van den Minister van Binnenlandsche zaken is besloten dat met 1 Augustus 't ingenieursbureau van den P. T. T. dienst te Vlissingen wordt opgeheven en met ingang van dien datum wordt overgegaan tot vor ming van een telefoondistrict Vlissin gen- Thans is de lijst der Rev. Soc. Arb partij ook voor kieskring 3 volteekend en kon ook deze lijst worden goedge keurd. ST. LAURENS. Op voorstel van eenige oud-voetballérs, werd alhier op gericht de veteranen-voetbalclub „De Pingelaars". Plm. 20 personen traden als lid toe. Uit hun midden werd het volgende bestuur gekozen: J. Roose, voorz.; A, J. Barentsen, secr.; A. Jan sen, penningm, en M. Vaane. De oefen avond werd bepaald op Donderdag. VEERE. Wij vernemen, dat de partij Algemeen Belang voor de raadsverkie zingen geen nieuwen candidaat zal stel len. Daarentegen is een voor Veere ge heel nieuwe partij ontstaan, namelijk de Neutrale Arbeiderspartij, die als can- didaten heeft voorgedragen de heeren J. Leer en W. de Jonge. BORSSELE. Donderdagavond verga derde alhier de zwemvereeniging „De Schelphoek". De in 1934 opgerichte vereeniging verkeert in bloeienden toe stand, het aantal leden neemt gestadig toe. De rekening wijst aan in ontvang sten f 182 en in uitgaven f 146. Zoodra Ged. Staten hun goedkeuring hebben verleend, zullen de kleeHhokjes weer aan den dijk worden gep.aatst en zal het badseizoen in deze gemeente geo pend worden. De bestuursleden, de heeren P. Warren en J. van de Velde, die aan de beurt van aftreden waren, werden bij acclamatie herkozen- Men ging accoord met het bestuursvoorstel om een derde paal te plaatsen bij de twee reeds staande, zóó, dat dan een springplateau kan worden getimmerd in den vorm van een driehoek. Door één der leden werd dank gebracht aan den voorzitter, den heer Warren, die zich zooveel moeite getroost, om alles zoo goed mogelijk in orde te brengen en te verbeteren. KRUININGEN. Vorige week is de werkverschaffing geëindigd. De groote sloot, loopende langs de R. K- kerk te Hansweert, is dezen winter gerioleerd en gedempt, wat een mooie verbetering is, terwijl één en ander aan velen werk gaf. IJERSEKE. Hedenmiddag heeft de schipper van de IJE 19 op de Schelde een paar jongens die in een vlet waren afgedreven opgepikt en aan den wal ge bracht. Door den hevigen wind waren ze in gevaar. WEMELDINGE, De Centrale voor jeugdige werkloozen alhier heeft ondei het devies „Jong Holland snakt naar werk" een geldinzameling gehouden de opbrengst daarvan bedroeg f 106, waarbij een bedrag van f 4 hetwelk te Katten- dijke is opgehaald. EEDE De Beide lijsten die voor de ge meenteraadsverkiezing zijn ingediend luiden als volgt: I 1 A. de Taeye; 2 M. Rodts; 3 M. Verstraete; 4 E. Lippens; 5 C. Sturtewagen. II. 1 E. Buzeyn; 2 E. Buyck; 3 A. Rodts; 4 A, Standaert; 5 B. Goossens; 6 A. v. d. Wiel; 7 Ph. A. van Graefschepe; 8 F. C. Gijsel. C Tide Water Ass. Oil 6%7 -7%. A K.N. Stocmb. Mij. 4%3%, A Ned. Scheepv. U. 31%32. A H.V. Amsterdam 177%174-76. A J.ava Cult, Mij. 91%93. A N.I. Suiker U. 91—89%. A Deli Batavia 133%136%-38. C Deli Mij. 1000 125-125-26. A Senembah 135%136%-38% C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 105—107%-06 A Deli-Bat. Rubb. 64%65-66 A Hessa Rubber 87%91 A Serbadjadi S.R. 57%59% Prolongatie 2%2 WISSELKOERSEN. 16 Mei 17 Mei Londen 7.21 7.25% Berlijn 59.37 59.40 Parijs 9.72 9.72% Brussel 24.95 24.99 Zwitserland 47.69 47.72% Kopenhagen 32,10 32.40 New-York 1.47% 1.47% Markt Het aantal geval'en van mond- en klauwzeer gedurende de maand April 1935 bedroeg in de provincie Groningen 2, Friesland 8, Drenthe 1, Overijssel geen, Gelderland 1, Utrecht geen, Noord Holland 5, Zuid-Holland 5, Noord-Bra bant 2, Limburg geen. De cijfers duiden het aantal eigenaars aan onder wier vee deze ziekte werd geconstateerd. Amerikaansche kruisbessenmeeldauw. Door de ongunstige uitkomsten van de kruisbessenteelt is er de laatste jaren weinig zorg besteed aan de verzorging der struiken. De bespuitingen tegen den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw zi;n niet zoo krachtig uitgevoerd als in den tijd van de loonende cultuur het ge val was en de gevolgen zijn niet uitge bleven; de aantasting der bessen, die eenige jaren zeer gering is geweest, neemt weer meer en meer toe. Tegen verslapping der bestrijdings maatregelen moet met klem gewaar schuwd worden. In den verzendtijd zal ter voorkoming van moeilijkheden bij den uitvoerhandel streng op de aanwe zigheid van „meeldauwbessen" wo"den gelet. Nu heeft de teler het nog in zijn macht meeldauw-vrije bessen te telen. Door één bespuiting met alcalische Bourgon dische pap, welke uitgevoerd moet wor den als de vruchtjes de grootte van een kleine erwt hebben, wordt de aantasting der bessen voorkomen. ;Aan telers van kruisbessen wordt daarom in hun eigen belang met nadruk aangeraden deze bespuiting uit te voe ren. De sproeivloeistof wordt gemaakt door in 100 liter water een mengsel van 1 kg fijne kopervitriool en 1 kg water- vrije soda (sodex) op te lossen. De pap mag alleen in houten of ge- ëmai leerde vaten worden klaar ge maakt. Bij de bespuiting moeten vooral de bessen goed geraakt worden; daar de meeldauw het eerst optreedt op de bes sen aan de onderste takken, dichtbij den grond, dienen deze bijzonder goed ge raakt te worden, wat alleen bereikt wordt door de onderste takken tijdens het spuiten op te lichten. Zij, die verdere inlichtingen wenschen, kunnen zich daartoe wenden tot den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen of tot de op verschillende plaat sen werkzaam gestelde ambtenaren van dezen Dienst, zoomede tot de Rijkstuin- bouwconsulenten. Ds. A. T- W. de Kluis, Ned. Herv. predikant te Vlissingen en beroe pen te Rotterdam zal 15 September af scheid nemen te Vlissingen en 22 Sep tember intrede doen te Rotterdam. De provinciale jaarlijksche verga dering der Vrijz. Hervormden zal op 28 dezer te Aardenburg worden ge houden. De agenda vermeldt o.m. een lezing van ds. A. Landstra: „Christen dom en humanisme." Ned, Herv. Kerk. Prof- dr. M. C. van Mourik Broekman te Huis ter Heide is beroepen te Moor drecht. Geref. Gem. Ds. M. Heikoop heeft bedankt voor het beroep naar Terneuzen. -Aan mej. C- Hillebrand is op haar verzoek, met ingang van 15 Juni a.s. eer vol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare bewaarschool te G o e s. Te Utrecht slaagde voor het exa men van leermeester-gezel-drukker de heer J- Kaashoek te Vlissingen. Geslaagd voor telegrafist 2e klas se C. v. Baren leerling van de „De Ruy- terschool" te Vlissingen. Voor het examen gemeente admi nistratie (schriftelijk gedeelte) slaagde de heer F. M. Geluk ambtenaar ter se cretarie te Wemeldinge. Unilever Olie pAmerika Young SPKoninkf. Tabak jRubber IPhilips Industrie Aku Suiker Schepen Mijnen Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 17 Mei. De volgende vonnissen werden uitge sproken: het verstoren van een bijeenkomst van het Leger des Heils: J. H„ 25 jaar, werk man, en L. B„ 20 jaar, koopman, beide te Zierikzee. Vrijspraak; overtreding van de Jachtwet: P. D„ 27 jaar, werkman, Nieuw- en St. Joos- land, vernietinging van het vonnis van den kantonrechter 4 x 7.50 of 4 x 5 d. h„ met verbeurdverklaring van 't ge weer; idem: P. de K„ 29 jaar, arbeider, Sou burg, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter 1 of 1 d. h.; oplichting: Ja. Ca. v. G„ 20 jaar, werk ster, Vlissingen 25 of 10 d. h.; verboden vervoer van aardappelen: P. B„ 24 jaar, veeknecht, Middelburg 15 of 10 d. h.; smaadschrift aangedaan aan een amb tenaar ter zake van de uitoefening van zijn bediening: A. I. C„ 49 jaar, gros sier, Aardenburg, 75 of 25 d. h.; mishandeling: J. A„ 28 jaar, zonder beroep, Middelburg, 3 maanden gev.; De volgende zaken werden behandeld: P. F. van E„ 24 jaar, vertegenwoordi ger, wonende te Axel, werd ten laste gelegd dat hij in November 1934 te Axel (Wettig gedeponeerd.) een gezegelde quitantie waarin erkend wordt de ontvangst van een bedrag van 49.60 als ontvangen voorschot van de Eerste Nederlandsche verzekeringsmaat schappij op het leven en Invaliditeit, v-al- schelijk heeft opgemaakt, door deze kwi tantie valschelijk te onderteekenen met den naam S. van Riesen, als ware deze ontvangst erkend door Van Riesen, en dit geschrift als echt te gebruiken, Eisch: 3 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met 3 jaar proeftijd en 40 of 20 d. h. De verdediger mr, J, Erasmus, bepleitte alleen een voorwaar delijke straf op te leggen; C. R. v. H„ 29 jaar, arbeider, wonen de te Philippine, werd ten laste gelegd dat hij op 4 April te Philippine M. Stok- kerman, echtenoote van R. L. Rammeloo heeft beleedigd. Eisch: 5 of 5 d, h.; J. R. M„ 38 jaar, landbouwer, wonen de te Hontenisse, werd ten laste gelegd dat hij op 10 April te Hontenisse opzet telijk een haan pijn of letsel heeft ver oorzaakt door een stuk van de kam van dien haan af te hakken, en een haan toebehoorende aan J. N. Cambier een gedeelte van den staart af te hakken. Eisch: 25 of 10 d, h.; C. S„ 25 jaar, landbouwer, wonende te Sas van Gent, werd ten laste gelegd dat hij op 13 April te Philippine in strijd met de Crisis-Invoerwet brooden uit België heeft ingevoerd. Eisch: 50 of 20 d. h.; D. H. de W„ 51 jaar, koopman te Hon tenisse, werd ten laste gelegd dat hij op 1 Februari in het Bewakingsgebied, waarin hem het verblijf was ontzegd door den Inspecteur van de Koninklijke Marechaussée, te Hontenisse is terugge keerd. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. LAVAL NAAR BERLIJN? Goering zou de uitnoodiging van Hitler in zijn zak hebben. De „News Chronicle" meldt, dat de Pruisische ministerpresident Goering uit Beriijn naar Warschau zou zijn ver trokken met" een uitnoodiging van Hit- Ier aan den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Laval, om een bezoek aan Berlijn te brengen. Het doel van het bezoek van Goermg aan Warschau is de bijwoning van de ter aarde bestelling vali maarschalk Pil- soedski, bij welke plechtigheid ook de Fransche minister aanwezig zal zijn. Laval is reeds te Warschau gearriveerd. Het blad verklaart van gezaghebbende zijde te hebben vernomen, dat Laval in dien hij een uitnoodiging van Hitier zou krijgen, deze met vreugde zou aanvaar den. De gestolen paneelen, Naar de N. R. C. weet te melden verwacht men binnen korten tijd nog interessante ont hullingen in de zaak van het gestolen paneel van het Lam Gods te Gent. Een familielid van Arseen Goedertier, den sedert verscheidene maanden gestor ven gewezen koster en makelaar in effecten uit Wetteren, in wiens papie ren men het bewijs vond dat hij de ge stolen paneelen waarvan er een is teruggegeven in zijn bezit heeft ge had, blijkt een nogal actieve rol in dit alles te hebben gespeeld. Er zouden ook nog andere personen, geen gewone burgers, in deze ophefmakende zaak betrokken zijn. Kortom men verwacht spoedig opzienba'rende onthullingen, die het zeer waarschijnlijk zullen maken het paneel met de „Onkreukbare Rech ters", indien het tenminste niet ver nield werd, terug te vinden. CONFLICTEN IN DE MIJNEN. In verschillende mijnen in het zuiden van België is Woensdag een staking uitgebroken, die zich gister nog heeft uitgebreid, Gistermiddag staakten in totaal ongeveer 3000 mijnwerkers. Deze conflicten zijn het gevolg van commu nistische agitatie. In verband met de devaluatie v.nn den belga hebben de mijnwerkers loonsverhooging geëischt. Terwijl daarover nog werd onderhan- deld, legden in verschillende mijnen de i arbeiders het werk neer, na door com- munisten opgeruid te zijn. De socialis tische vakbondbestuurders hebben hier

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2