BINNENLAND. WEER EN WIND. it SPORT, NÜMMER 116. TWEE BLADEN. VRIJDAG 17 MEI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Minister en Spelling. Koningin en Prinses op Het Loo terug. ll led.] Iging Lste- fpels 7or- 13,30 al- :idem llen- leni- }ing. per iem- >0— per dos, erij- [ip- P- dag ■dag g dag- dag en Lon- [an- ten- >aar ote ring doI- (frovmcistu msddelburgsche courant dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. gaaan— *2* goesche courant^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon Ylr Aangesloten bg het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrisl „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bg vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer tos rant" 10 ct. extra Bewy snommers 5 cent Wij zouden de quaestie zeker niet te berde gebracht hebben, indien ons niet gebleken ware, dat er thans, in verband met het aftreden van minister Mar- chant, van verschillende kanten, ver wacht, of althans gehoopt wordt, dat het nu met die vermaledijde nieuwe spelling ook wel weer uit zal zijn. Onzes bedunkens is bij degenen, die zoo spreken, de wensch toch wel heel erg de vader van de gedachte! Men stel le zich daarentegen nu eens even de nuchtere feiten voor oogen: niet de een of andere sympathieke of onsympathie ke meneer, maar d e minister van on- derwïjis benoemt met instemming zijner xnedeministers een spellingscommissie, bestaande uit in elk geval bevoegde des kundigen. Deze commissie doet voor stellen; de regeering gelast derzelver pu blicatie; er komt verzet en een Tweede Kamer-interpellatie; de minister krijgt twee moties, en voldoet aan deze mo ties, niet alleen op zijn wijze, maar ook naar de meening van den ministerraad. Er komt vervolgens een Koninklijk Besluit, en men weet dat, de tout son coenr of a contre-coeur, in elk geval de geheele regeering achter dit besluit staat. Het wordt met straffe hand uitge voerd; het losbarstend verzet vindt zijn weg naar de Eerste Kamer, en een mo tie tegen het spellingsbeleid wordt ver worpen, nadat minister Colijn heeft laten blijken: het was beleid der h e e 1 e regeering, niet van den eenen mi nister. Hoe denkt men zich nu in viedes- naam, afgezien van de potsierlijke fi guur die men zou slaan, een anderen mi nister van Onderwijs, die deze regeering ten aanzien van de spelling weer zou om-praten, die H. M. de Koningin een besluit zou durven voorleggen, waarin de Kroon het een jaar geleden, op het zedelijk gezag van gansch den minister raad steunende, genomen besluit „maar weer ongedaan zou maken"? Dat ware werkelijk een zóo onmoge lijke figuur dat wij prof. Van Poeljes welhaast Marchantiaansch-felle formu- leeriimg zouden willen onderschrijven: „zelfs al werd de heer Taverne minister van Onderwijs, dan nog zou die er m.i. niets meer aan kunnen doen." Inderdaad: de zaak is in kracht van gewijsde gegaan! De terugkeer van de Koningin en de Prinses in het vaderland, na het bezoek aan het Belgische Koningspaar, is over al waar de vorstelijke personen pas seerden met hartelijke betuigingen van aanhankelijkheid vergezeld gegaan. De Koninklijke auto's waren, zooals gemeld, te kw,art voor 12 uit Brussel vertrokken naar Tilburg, waar met den Kon. trein de reis naar het Loo werd voortgezet. Nadat de Koningin en de Prinses de grens nabij Goirle gepasseerd waren, werd in de kom van dit dorp, waar schoolkinderen met vlaggetjes stonden opgesteld, even halt gehouden. Een dochtertje van den burgemeester bood bloemen ,aan. Hierna werd de reis voortgezet naar Tilburg. De doortocht door deze stad heeft tot een spontane huldiging aanleiding gegeven. Duizenden kinderen met oranje getooid stonden in een dubbele haag langs den weg dien de Koningin en de Prinses zouden vol gen, opgesteld, terwijl van bijna ,alle huizen de vaderlandsche driekleur wap perde. Behalve de schoolkinderen ston den dichte drommen menschen langs de straten, toen om even half drie met groote vaart de koninklijke auto's na derden, De Koningin en de Prinses werden geestdriftig toegejuicht. Op 'n viertal plaatsen werden bloemen aan geboden. Omstreeks kwart voor drie arriveerde de Kon. stoet aan het sta tion, waar de belangstelling van het publiek eveneens buitengewoon groot was. Voordat de Kon. auto's het perron opreden werd door een deputatie van de huishoudschool te Tilburg een spe ciale versnapering, ten gebruike bij de lunch in den Kon. trein aangeboden. Op hei perron onderhield de Koningin zich eenige oogenblikken met den com mandant van de Tilburgsche Trans portcolonne van het Roode Kruis, wel ke aldaar stond opgesteld. Even drie uur vertrok de Kon. trein in de richting Den Bosch. Ook hier werder de vorstelijke personen door 'n groote menigte, die zich op het perron had verzameld hartelijk toegejuicht, ter wijl spontaan het Wilhelmus werd ge zongen. De Koningin en de Prinses, die juist den maaltijd geëindigd hadden, dankten wuivend voor de hulde. Inmid dels waren de salonrijtuigen aan den Utrechtschen trein gekoppeld. Te Utrecht was er eveneens veel be langstelling. Hier werd de Kon. trein aan den sneltrein naar Apeldoorn ge koppeld. Toen de salonwagen, voor T perron schoof, was de Koningin in 'haar lectuur verdiept en bleef onopgemerkt zitten tot het vertreksein werd gegeven. Te kwart over vijf arriveerden de Ko ningin en de Prinses te Apeldoorn. Per auto begaven zij zich naar het paleis het Loo. Ook hier waren vele perso nen bijeen die de vorstinnen hartelijk toejuichten. Een telegram aan Koning Leopold. Na haar terugkeer heeft de Koningin het volgende telegram gericht aan Ko ning Leopold: ,,In Mijn land teruggekeerd, zie Ik met levendig genoegen terug op de on vergetelijke dagen, met U en Astrid doorgebracht. De hartelijke ontvangst, aan mij en Juliana door beiden bereid, blijft bij ons in voortdurende herinnering. Het is ons een vreugde geweest tevens Uwe lieve kinderen te hebben leeren ken nen, Wil voor U zeiven en voor Astrid nogmaals de uitdrukking van onzen warmen dank aanvaarden. Het ver heugt mij oprecht, dat deze hernieuw de persoonlijke aanraking Onze banden wederom nauwer heeft aangehaald. Gij weet op welken bijzonderen prijs ik de ze banden stel, niet alleen wegens Je voldoening, welke zij mii Juliana persoonlijk geven, m.aar ook wegens de beteekenis, welke zij: kunnen hebben voor de verdere ontwikkeling van de vriendschappelijke gevoelens, welke reeds op zoo gelukkige wijze tusscben de wederzijdsche volken bestaan. Sta mij toe, deze gelegenheid te baat te nemen, U nogmaals geluk te wen- schen met de grootsche tentoonstelling, die een welsprekend blijk is van den durf en den ondernemingsgeest van België en deszelfs hoofdstad." DE RIJKSMIDDELEN, April Is 4 millioen bij de raming ten achter gebleven. De Rijksmiddelen brachten in April ongerekend de directe belasten en die van het gemeente- en verkeersfonds 28.9 millioen op tegen 26.7 millioen in April 1934. De opbrengst bleef ech ter ruim 4 millioen ten achter bij een evenredig deel der raming, vooral door de geringe opbrengst van de invoer rechten en accijnzen, terwijl ook de Om zetbelasting nog steeds aanzienlijk be neden de raming blijft. In de eerste 4 maanden van 1935 is het totaal geweest 119.9 millioen, ter wijl de raming der middelen voor 4 maanden 132.7 millioen is. DE VOORGESTELDE BEZUINIGIN GEN OP HET ONDERWIJS. Voor de jonge onderwijzers wordt elk perspectief weg genomen. Het Hoofdbestuur der Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland heeft een adres aan de 2de Kamer gezonden, waarin het bezwaren maakt tegen het groote bezuinigings plan pensioen- en salarisverlaging, vermindering van het aantal onderwij zers, verhooging van de leerlingen- schaal, en het aanstellen, op wettelijke basis, van bezoldigde kweekëlingen, enz. Adr. betoogt o.a. dat voor de jonge onderwijzers feitelijk elk perspectief voor de toekomst wordt weggenomen. In het ontwerp wordt berekend, 'aai na de pensionneering van de 60-jarigen nog een 1100 wachtgelders zullen óver- blijven. Maar dit aantal zal door af danking van de boventallige leerkrach ten en tengevolge van de bij het bij zonder onderwijs door te voeren con centratie 'met minstens 4000 stijgen. Dan is er nog geen rekening gehouden met de afvloeiing, die bij het u.t.o. zal moeten geschieden door de verhooging van de leerlingenschaal. Van de 65 leerkrachten bij het chr. u.l.o. in de pro vincie Groningen bijv, zullen er niet minder dan acht door dit lot getroffen worden. Een gelijk percentage voor 't geheele land aannemende, wat, gezien de stijging van de uniforme schaal met 1/5 niet te hoog zal zijn, beteekent dit voor het chr. onderwijs opnieuw een vermeerdering van het aantal wacht gelders met plm. 120. Daarom is het zeker niet overdreven, wanneer het to taal aantal wachtgelders, bij verwezen lijking van dit bezuinigingsplan, binnen afzienbaren tijd tot tenminste 5500 zal Onberaden woorden behooren tot s menschen groote vijanden. stijgen. Deze wachtgelders zullen vrij wel allen herplaatst moeten zijn, voor de mogelijkheid bestaat de thans reeds zoo lang werklooze jonge onderwijzers in het corps op te nemen. Daarmee zal stellig 4 a 5 jaar gemoeid zijn, wat voor velen beteekent. dat ze dan den leef tijd bereikt hebben waarop ze onder normale omstandigheden hun eerste 10 dienstjaren volbracht zouden hebben. En dan zal de eindelijk gevonden arbeid bij ongewijzigde aanneming van deze ontwerpen voor de meesten nog slechts beteekenen, dat ze een totaal gedeprecieerde positie gaan innemen, wat hun bestaansmogelijkheden betreft. Wij vreezen, dat een dergelijke toe stand op den duur tot zeer ongewensch- te dingen zal moeten leiden, die zoo wel moreele ,als politiejke gevaren ople veren. Adr. dringt er daarom op aan, dat de Kamer al haar invloed zal aanwenden om de noodlottige gevolgen van dit ont werp voor het onderwijs en de onder wijzers zooveel mogelijk af te wenden of te verzachten. HET BEZUINIGINGSONTWERP. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben naar het Volk meldt, gisteren vergaderd over het „wetsontwerp ter verlaging van de openbare uitgaven". Er bestond voor dit afdeelingsonderzoek groote belangstelling. Alle vijf de af deelingen waren goed bezet. De verga deringen duurden, met een korte mid dagpauze, van 's morgens 11 tot 's mid dags 5 uur. Heden is het onderzoek voortgezet. De verwachting bestaat, dat de afdeelingen in dezen tweeden dag met haar werkzaamheden gereed zullen ko men. Het ligt verder in de bedoeling alle werkzaamheden ^an de voorbereiding van de openbare behandeling van dit wetsontwerp verbonden, zooveel doen lijk te bespoedigen. HET WERKFONDS. In de vacature, ontstaan in het be stuur van het Werkfonds door het ver trek van mr. Beyen is voorzien door de benoeming tot bestuurslid van den heer Crena de Iongh. De heer De Iongh volgt mr. Beyen evenwel niet als voorzitter op. Zijn benoeming is meer in het bijzon der geschied om in het bestuur van het Werkfonds wederom een financieel ex pert zitting te doen nemen. TEGEN OPHEFFING VAN KAMERS VAN KOOPHANDEL Er kan op een minder drasti sche wijze heel wat bezuinigd worden. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland te Leiden heeft bij den minister van oeconomische za ken een voorstel aanhangig gemaakt, teneinde te komen tot een besparing op de kosten van de inschrijving in het handelsregister op een andere wijze, dan door de regeering bij het bezuini- gingsontwerp is voorgesteld, waardoor het mogelijk gemaakt zou worden dat alle Kamers van Koophandel kunnen blijven voortwerken. Dit plan komt aan het bezwaar tege moet, dat er Kamers zijn die jaarlijks groote sommen overhouden. Anderzijds worden bij dit plan de kleinere Ka mers gespaard. Desondanks is dit plan ook voor de grootere Kamers van Koophandel voordeeliger dan het plan door de regeering thans voorgespeld, terwijl het voor het bedrijfsleven een verlichting van lasten geeft. Het nieuwe plan komt er op neer, dat de bijdragen van f 2,50 en f 5 onveran derd blijven, de overige bijdragen met 25 pet. worden verminderd, terwijl de maximum bijdrage teruggebracht wordt van f 500 tot f 75. De gevolgen van een en ander betee kenen voor alle Kamers van Koophan del tezamen een vermindering van in komen van pl.m. f 300.000. Wel is het bedrag van de bezuiniging van het regeeringsvoorstel f 100.000 hooger, maar bij het hier gedane voor stel zullen practisch alle Kamers van Koophandel kunnen blijven voortwer ken en zullen handel en nijverheid niet op hoogere kosten worden gejaagd doordat zij zich telkenmale ter bescher ming van hun belangen, het verkrijgen van inlichtingen enz. tot een verder af gelegen centrum moeten wenden. De daaraan voor handel en nijver heid verbonden kosten zullen ongetwij feld dit bedrag van f 100.000 verre over treffen. WAPENEN EN MUNITIE VOOR ABESSINIë, Het Eerste Kamerlid mevrouw Pot huis—Smit (s d.) heeft den minister vaa koloniën, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het bericht in het Alg. Handelsblad van 15 Mei 1.1., ochtendblad, dat ook Nederlandsche schepen via het Suez- kanaal Abesslnië van wapens en munitie hebben voorzien? 2. Kan de ministers mededeelen, of dit bericht waarheid bevat, en zoo ja ia hoeverre? 3. Acht de minister in dat geval geen termen aanwezig voor het treffen van maatregelen om zulke zendingen voor 't vervolg onmogelijk te maken? DE HEER PLESMAN KRIJGT DE GENERAAL SNIJDERS-MEDAILLE. In 1932 is opgericht te stichting „Ge neraal Snijders-fonds" welke ten doel heeft elke 3 jaar een „Generaal Snijders medaille" toe te kennen aan hem, die zich bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt voor de luchtvaart in den ruim- sten zin des woords. Deze medaille wordt alleen aan Ne derlanders toegekend. Voor de eerste maal is deze in 1932 toegekend aan den generaal Snijders. In de Donderdag gehouden vergade ring van het bestuur der stichting is met algemeene stemmen besloten de medail le voor 1935 toe te kennen aan den heer A. Plesman, directeur der K.L.M. en der K.N.I.L.M. DE SNELSTE JAGER TER WERELD? De Nederlandsche vliegtuigenfabriek Fokker heeft, naar wij vernemen, een nieuw type jachtvliegtuig ontworpen, dat bij gereedkomen de snelste en meest moderne Jager ter wereld zijn- Het toe stel, aangeduid als type D 21, is een laagdekker met vrijdragenden vleugel. De bewapening zal bestaan uit een auto matisch werkend 20 mm snelvuurkanon, dat door de holte van de schroefas schiet, benevens uit twee machinegewe ren, aangebracht in den vleugel,, rechts en links van den romp. In plaats van een automatisch kanon, kunnen ook twee machinegeweren worden gemonteerd, liggende bezijden den motor en schieten de door het schroefveld door middel van het Fokker synchronisatie-systeem Uitgerust met een door vloeistof ge- koelden Hispano Suiza Ycrs motor, be reikt de D 21 een maximum snelheid van niet minder dan 445 km per uur, terwijl de stijgtijd naar 5000 m 6 minuten 15 sec. bedraagt. De practische hoogtegrens ligt op 10.000 meter. INVENTARISATIE VAN DEN LANDBOUW. Met ingang van 20 Mei 1935 zal een inventarisatie worden gehouden van al het land dat voor akkerbouw, veehou derij en tuinbouw in gebruik is- Ook het vee moet worden opgegeven, behalve geiten en bokken. Hoenders en eenden behoeven alleen te worden opgegeven indien zij worden gehouden met het oog op den -verkoop van eieren. DE NEDERLANDSCHE ONDERZEEëRS TE BRUSSEL. Gisterochtend zijn, zooals gemeld, in de Brusselsche haven de Nederlandsche duikbooten O 15 en O 13, afkomstig uit Den Helder, aangekomen. De booten hebben gisteren den geheelen dag door veel bekijks gehad. Voor den middag nog begaven de commandanten van de O 15 en O 13, luitenant ter zee jhr. Van Holthe en luitenant te zee Beckering Visschers zich naar het graf van den Belgischen onbekenden soldaat, waar zij werden ontvangen door den Belgi schen majoor der grenadiers Robbrecht, die het departement van landsverdedi ging en het Belgische leger vertegen woordigde. Ook de Nederlandsche gezantschaps attaché, baron van Voorst tot Voorst en jhr. Van Lennep waren aanwezig en woonden de gebruikelijke kranslegging bij. De krans met rood-wit-blauw lint en oranje droeg geen opschrift. Na een mi nuut stilte te hebben in acht genomen en het graf nogmaals militair te hébben gegroet, verlieten de Nederlandsche zeeofficieren deze plek. Vervolgens hebben jhr. Van Holthe en luitenant Beckering Visschers, de eerste als sommandant van de groepvormende Nederlandsche oorlogsbodems, de gewo ne protocolaire bezoeken afgelegd bij den militairen commandant van de pro vincie Brabant, generaal Six, den ci- vielen provincie-gouverneur baron IJou- tart, bij Hr. Ms. gezant jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en na den Middelburg 17-V-35 Donderdag; hoog ste luchttemperatuur 11 °C; (52 °F); laagste 4.7 °C (40 °F). Heden 9 h: 6.6 °C; 12 h: 9 C. 1 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 766 mm; iaagste 763 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769,9 mm te V, Manoer; laagste 751.2 mm te Genua. Verwachting tot morgenavond: Meest matige wind uit W, richtingen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen, waarschijnlijk nog regen- en natte sneeuwbuien, mogelijk nachtvorst later iets zachter. Zon op: 5 h 05; onder 20 h 49. Licht op; 21 h 19. Maan op: 19 h 27; onder: 3 h 55. V.M.: 18 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) Mei. Vr. Za. Zo. 17 18 19 Hoogwater. 1.23 13.46 1.57 14.22 2.37 15.02 Laagwater 7.59 20.08 8.35 20.49 9.14 21.30 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Vr. Za. Zo. 17 18 19 Mei. Hoogwater, 3.10 15.35 3.49 16.16 4.31 16.59 Laagwater. 8.58 21.16 9.32 21.54 10.10 22.32 middag bij burgemeester Max. Generaal Six en Hr. Ms. gezant brachten van hun kant, een tegenbezoek aan de twee on derzeebooten. DE BEWEERDE WAPENHANDEL VAN DE N.S.B. De minister antwoordt ontken nend op de vragen van den heer Wijnkoop, Op vragen van het communist Wijn koop, of het den minister bekend zou zijn, dat de N. S. B. een voortdurenden smokkelhandel in wapenen drijft en sommige kringhuizen een opslagplaats voor munitie zouden vormen, enz. enz. heeft de minister van justitie thans het volgende geantwoord: Dat bij de N.S.B. welke min of meer geslaagde pogingen heeft aange wend om te komen tot de vorming van z.g. weerorganisaties een voorduren de bewapening en smokkelhandel m wa-* pens plaats heeft, is den ondergetee- kende ook na een ter zake ingesteld onderzoek niet kunnen blijken. Afgezien van een incidenteel, in strijd met het verlangen van de leiding der N. S, B. plaats gehad hebbend geknoei met vuurwape nen, heeft het uitvoerig mede naar aan leiding van de hierbedoelde verklarin gen in de pers, d.w.z. in De Tribune, in gesteld onderzoek niet kunnen aanioo- nen, dat de kringhuizen der N.S.B. be waarplaatsen of depots van vuurwape nen en munitie zijn of dat door de N.S. B. wapenen uit België en Duitsdiland worden gesmokkeld. Het mogelijk smokkelen, verhandelen en verstrekken van vuurwapenen door of vanwege de N.S.B. blijft natuurlijk 's ministers aandacht houden. NATIONALE SCHAAKWED STRIJDEN TE MIDDELBURG. Aanvankelijk zouden de wedstrijden om het schaakkampioenschap van Ne derland dit jaar te Eindhoven plaats hebben, doch dit bleek op bezwaren te stuiten. Na onderhandeling met het be stuur van den Nederlandschen Schaak bond heeft thans de Middelburgsche Schaakvereeniging besloten de sdha- kers, die deelnemen aan den nationa- len wedstrijd te ontvangen. De wed strijden zullen plaats hebben van 5 tot 10 Augustus, Het ligt in de bedoeling te trachten een afzonderlijken wedstrijd voor het kampioenschap voor dames er aan te verbinden. Wielersport Zaterdag zijn te Rijswijk, zooals in 't kort gemeld, door de N.W.U. georgani seerde selectiewedstrijden gehouden. Hiervoor zijn uit iedere provincie eenige renners uitgezocht met de bedoeling Él

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1