GOESGffi COURANT ^12 BINNENLAND. RECHTSZAKEN. WEER EN WIND. ZEELANP :r- lik lG NUMMER 113. TWEE BLADEN. DINSDAG 14 MEI 1935. EERSTE BLAD. 178c JAARGANG. Minister Marchants overgang. De Koningin en de Prinses naar Brussel. mm i De Zomertijd. GOES. erd n. pte een en en die :ek te het oo- uis iet sen ich en. le- ior is ag ek en ier 's, u- len iet fe- ler en ile pn en ja !e Lr. |i- MIDDELBURGSCHE COURANT jag'olad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux bange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17, Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1— regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriti „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei Brieven" of „Bevragen bureau dezer coa* 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cent rant Naar liberale opvatting is iemands ge loof zijn partikuiiere aangelegenheid en indien een lid van de Liberale Staats partij De Vrijheidsbond op zekeren dag tot den roomsch-katholieken godsdienst zou overgaan, dan zou ons dat poli tiek en publiek gesproken in het minst gee>n belang inboezemen. Wij zouden zoo iemand onzentwege, en mits hij overigens de liberale opvattingen, zoo ten aanzien van de politiek als ten aanzien van de verhouding tusschen kerk en staat, bleef toegedaan, met evenveel oprechte vreug de binnen onzen kring blijven behouden, als wij hem er voordien zagen. Ten aanzien van den Vrijzinnig De- mocratischen Bond lijkt ons de zaak er principieel niet anders voor te staan, en wij zouden, ook na ampele bestudee ring van de beginselverklaring dezer partij, zooals die is vastgesteld in Nov. 1924, noch van het verkiezingsmanifest 1933, niet kunnen zeggen, waarom, van V.D'.-kant bekeken, een goed vrijzinnig democraat op grond van dat programma en dat manifest, niet privatim den roomsch-katholieken godsdienst zou kunnen en mogen belijden. Partikuiiere omstandigheden kunnen evenwel door de publieke funktie van den betreffende tot publieke aangele genheid worden. Dit is het geval met den overgang van onzen minister van onderwijs, mr. Mar chant, tot den roomsch-katholieken godsdienst. Waarom? Omdat hier iets scheef zit. Omdat wij hier het gevoel van een zekere onprettige achterbaksheid krij gen. En de heer Marchant is daarvan zelf uitsluitend en alleen de oorzaak. Uit de berichten ter zake blijkt, dat deze overgang reeds ongeveer een half iaar geleden plaats moet hebben gehad. En nu herinnert men zich de opzien barende rede, door den heer Marchant gehouden, bij de opening van de ten toonstelling van de Abdij van Egmond, op 3 September j.l. te 's Gravenhage. Naar veler oordeel sprak deze vrijzin nig-democratische minister toen al te katholicophiel. De vraag is nu: wie sprak daar toen? De nog oprecht vr ij zinnige, en verder democratische, minister van onderwijs, of een reeds heimelijk roomsch-katholiek geworden, of althans in het geheim katholiseerend, en overi gens ook wel democratisch minister? Het zal duidelijk zijn, dat de beteeke- nis en de waarde van zijn woor den in het eene en in het andere g val geheel verschillend moest zijn voor den argeloozen buiten staander. Was de heer Marchant toen al roomsch-katholiek, dan aarzelen wij niet zijn optreden toen en daar en op die wijze verregaand smakeloos te noe men. Een tweede vraag is: was het in feite, aan den binnenkant zijner ziel, een vr ij zinnige minister of een roomse h - katholieke demo- kraat, die geroepen was tot handhaving en uitvoering van punt VII, 3, van het V. D. verkiezingsmanifest-1933: „Hand having der openbare school; wegnemen der misbruiken, waartoe de bestaan- wijze van uitvoering der financleele gelijkstelling op onderwijsgebied aanlei ding geeft, met behoud van het begin sel dier gelijkstelling" Ook op dit punt lijkt ons, wat overi gens wellicht een uitsluitend partikuiiere .aangelegenheid te achten ware, tot een publieke zaak te worden. Indien de maatregelen, die genomen werden ten aanzien van de openbare scholen, van een oprecht vrijzinnig man uitgingen, dan zou men ze slechts kunnen en mo gen verstaan als een noodzakelijke stap. fatsoenshalve éérst te nemen al vorens een krachtige bezuiniging op 't bijzondere onderwijs met recht van spre ken aan te vatten ware; zijn dezeAmaat- regelen echter door een crypto-katho- liek genomen, dan krijgen ze toch we een ietwat zuur bijsmaakje. In elk geval zouden wij, ten aanzien v,an de lagere-scholen-quaestie, dan nu buitengewoon veel voelen voor het aanblij. ven van den roomsch-katholie ken ex-vrijzinnig-demo- cratischen minister van onderwijs niemand toch zou meer dan hij zedelijk verplicht zijn nu óók het mes in het bijzonder onderwijs te zetten en van een geloofs-, althans coalitiegenoot, zou men dat ter recher- zijde zeker heel wat vlotter ,aanvaarden dan van een vrij sterk linksch geori ënteerd man! O O Geloofszaken zijn, naar onze opvat ting, binnenkamer-quaesties; ze zijn te teer voor het wreede oog des publieks. Daarom betreuren wij het, dat de wij ze, waarop minister Marchant in deze aangelegenheid, al laveerende, z ij n koers hield, het noodzakelijk maakte publiek te behandelen, wat eigenlijk als private aangelegenheid behandeld R,ad moeten worden. Maandagmiddag hebben H. M, de Ko ningin en Prinses Juliana de reis naar België aanvaard. Van het Loo werd per auto naar Utrecht gereden, waar de Kon. trein gereed stond om Koningin en Prinses met gevolg naar het grensstationrietje Riel te vervoeren, waar de nacht zou worden doorgebracht. Vele honderden belangstellenden te Utrecht hebben H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana uitgeleide ge daan. De Koninklijke trein, die den gehee- len dag op een dood spoor aan het eer ste perron had gestaan, had voortdurend nieuwsgierigen naar dit perron gelokt, waar zij op eerbiedigen afstand werden gehouden. Het komt slechts zelden voor, dat de geheele Koninklijke trein met al de daarbij behoorende wagens, voor een reis van de Koninklijke Familie wordt medegenomen. Toen de trein voorreed, was de bagage, met rood-wit-blauwe la bels, reeds in den bagagewagen ingeladen en in de eetsalon was voor 'n koffiemaaltijd gedekt. Achter deze af- deehng bevond zich nog de rooksalon van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik en dan volgden de compartimenten voor het gevolg. Personeel van de Hofhouding, in de kleurige livrei of gewoon in burger, had reeds zijn plaats bezet. Ongeveer zes uur ging er onder de honderden die zich op het Stationsplein verdrongen, een luid gejuich op. Hoeden vlogen af- H. M. de Koningin en Prinses Juliana arriveerden, Op het perron waren de rijen nog dichter geworden en toen de vorstelijke personen eenmaal binnen waren, wer den de perronkaart-automaten bestormd en kwamen de nieuwsgierigen naar het eerste perron. H. M. onderhield Zich in de wachtka mer le klas even met den stationschef en eenige andere personen en toen de begroeting van de buitenstaande be langstellenden in een ovatie overging, liep H. M. de Koningin vergezeld van de Prinses langs de ramen van de wachtka mer en groette, lachend en wuivend de juichende menigte. Ongeveer tien minuten vóór het tijd stip van vertrek begaven de vorstelijke reizigers zich in het salon-rijtuig en vingen de wachtenden op het perron met hun begroetingen aan. H. M. in het wit gekleed, verscheen onmiddellijk voor het raam van Haar rijtuig en even later voegde ook Prinses Juliana, die een grijzen bontmantel droeg, zich bij Haar Moeder. Ook hier gingen de hoeden af en, schuchter eerst, maar spoedig uit volle borst gezongen, klonk het „Wilhel mus" onder de overkapping. Weer kwam H. M. wuivend aan het venster en toen de laatste klanken van het tweede couplet verwaaid waren, klonk het fluitje en te 18.22 uur gleed de prachtige trein_ langzaam het perron voorbij. Langs heel het eerste perron bleef H. M. groeten naar de enthousi aste nieuwsgierigen. Het was een grandioze uittocht. De Koninklijke trein arriveerde 7.20 op het station Tilburg,, waar slechts even werd gestopt; reeds te 7.21 werd het vertreksein al weer gegeven en ver trok de trein in de richting Baerle-Nas- sau tot Riel, waar hij zou blijven. Te Riel werd de trein op een dood spoor gereden. Hier brachten H. M. en Prinses Juliana den nacht door. Een de tachement marechaussee was belast met de bewaking van het terrein. Riel is een landelijk stationnetje, waar de nachtrust niet wordt verstoord door voorbijrijdende treinen of andere geraasmakende vervoermiddelen. Tusschen een bedreiging in woorden en de daad ligt dikwijls een wereld van vrees. Langs den spoorweg van 's Herto genbosch naar Tilburg en vandaar tot Riel waren alle onbewaakte overwe gen door politie bezet. Hedenmorgen is de reis naar Brussel per auto voortgezet. Men zie verder Laatste Berichten. DE BEGRAFENIS VAN MR. HARM SMEENGE. Zooals in ons vorig nummer reeds in het kort werd gemeld, is gisteren te As sen het stoffelijk overschot van wijlen den liberalen senator, mr. Harm. Smeen- ge, onder ontzaglijk groote belangstel ling, teraarde besteld. Honderden voor aanstaande personen uit alle deelen van het land, hebben goeddeels als afge vaardigden van de tallooze corporaties, waarvan de overledene deel uitmaakte, hem op zijn laatsten tocht vergezeld. Aan de groeve werd het woord ge voerd door mr. dr. A. H. baron De Vos van Steenwijk, commissaris der Konin gin in Drenthe, mr. D. Fock, \roorzitter der liberale fractie in de Eerste Kamer, mr. W. C. Wendelaar, voorzitter van de liberale Staatspartij De Vrijheidsbond, de heer Hortensius, waarnemend voor zitter van „Schuttevaer", mr. Grosheide, namens de Vereeniging Binnenvaart, jhr. mr. De Marees van Swinderen, namens de Nederlandsche Hypotheekbank te Veendam, de heer Klaas de Vries, secre taris van „Volksonderwijs", mr. Hughes, namens de liberale Statenfractie Drenthe, de heer Tabak namens „Vak opleiding" en de heer Westerhof uit naam van het Nederlandsch onderwij zersgenootschap. Er hadden zich nog meer sprekers aangemeld, maar mr. H. Smeenge jr., kleinzoon van den overledene, verzocht dat men het bij hetgeen er reeds gezegd was zou laten, daar de familie te ver moeid en ontroerd was om nog verdere toespraken aan te hooren. Hij bedankte alle sprekers voor hun woorden, alle aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en verzocht hun het voorbeeld door zijn grootvader gegeven, na te volgen en zijn arbeid voort te zetten, zoodoende op de beste wijze zijn nagedachtenis eer bewij zende. TEGEN DE OMZETBELASTING OP FRUIT, Het centraal bureau voor de veilingen in Nederland heeft een adres gericht tot den minister van financiën, waarin be zwaren wórden aangevoerd tegen de heffing van de omzetbelasting op fruit. In het adres wordt erop gewezen, dat het vreemd aandoet, dat de fruitkwee- kers, die op hun producten als gevolg van de crisis in den tuinbouw steun ontvangen, op diezelfde producten om zetbelasting moeten betalen, alhoewel het in de bedoeling van den minister heeft gelegen de noodzakelijkste levens behoeften van de belasting uit te scha kelen. Vooral in den tegenwoordigen tijd kan het fruit toch zeker daaronder berekend worden. Adressante verzoekt den minister nog maals dringend aan den Staten-Gene raai te willen voorstellen ook het fruit van de omzetbelasting vrij te stellen. De nood in den tuinbouw is zoo groot ge worden, dat deze last voor de fruit telers niet meer te dragen is. HET DRAMA TE HOOFDDORP. Het Amsterdamsche Gerechtshof zette gisteren de behandeling voort van de strafzaak tegen den 24-jarigen electro- technicus W- K, N„ die zich te verant woorden had wegens doodslag op zijn pleegvader, den 43-jarigen Van Brussel te Hoofddorp. De verdachte zou hem in den nacht van 5 op 6 Sept. van het vo rig jaar hebben gedood. N. bleef, even als op 31 Jan. voor de Haarlemsche rechtbank, welke hem van het ten laste gelegde heeft vrijgesproken, hardnekkig ontkennen den moord te hebben ge pleegd. De deskundige verklaarde dat zelfmoord van B. uitgesloten moet wor den geacht, terwijl uit het getuigenver hoor bleek dat de vermoorde als een zonderling bekend stond. De proc.-generaal was in zijn requi sitoir van oordeel, dat er opzettelijke le- vensberooving heeft plaats gehad. In huis of op het slachtoffer is geen gel gevonden; zeker is hier diefstal gepleegd, Verdachte heeft zich te voren hieraan reeds meermalen schuldig gemaakt. Vast staat, dat in de laatste maanden het le ven tusschen Van Brussel en verdachte onhoudbaar was; dit was nog moeilijker geworden, toen Van Brussel op de hoog te was gekomen van de betrekking, die ontegenzeggelijk bestond tusschen ver dachte en diens pleegmoeder, al wordt deze door de betrokken personen ont kend. Echter moest spr. erkennen niet te we ten welke motieven verdachte tot zijn beestachtige daad hebben gedreven. Het bewijs dat verdachte zijn pleegvader heeft gedood achtte spr. geleverd. De proc.-generaal drong aan op ver nietiging van het vrijsprekend vonnis der Haarlemsche rechtbank en eischte tegen den verdachte, wegens doodslag, 10 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 23 Mei. „Witkiel". Wat weten wij toch soms weinig van het bestaan van onze medemenschen af totdat we toevallig er eens iets van vernemen! Zoo kregen wij nu b.v, een groot stuk van den heer Iï. de Wit, voorzitter van den Ned. Stationskruiers- bond, over de positie van den „witkiel". Het volgende is daaraan ontleend: De toestand van de stationskruiers is thans zoo slecht geworden, dat een spoedige verbetering daarvan meer dan noodzakelijk is. Een stationskruier is verplicht om ten behoeve van de Nederlandsche Spoorwegen de pei- rons schoon te houden, de portieren der treinen te openen, het voorplein van 't stationsgebouw rein te houden enz. enz zonder dat hij daarvoor ook maar iets ontvangt, behalve de toestemming van de Directie der Ned. Spoorwegen om haar passagiers behulpzaam te zijn door het verrichten van kruiersdiensten. De kruier is echter verplicht een uniform pet uit eigen beur s, te Pe talen, te zorgen dat hij steeds een witte jas dr,aagt, ook voor eigen rekening na tuurlijk, maar de Spoorwegen bepa'len de tarieven, om haar passagiers te ge rieven. Bij de vaststelling van die tarie- venAvordt zoo goed als geen rekening gehouden met de belangen van de krui ers. Voor Den Haag en Amsterdam is thans zij het ook bij wijze van proef een tariefsverhooging ingevoerd, met het ge volg, dat het reizend publiek thans veel minder van de diensten van den kruier gebruik maakt. De stationskruiers zijn practisch rech teloos. Eiken dag kan aan hen zonder opgaaf van redenen den toegang tot de perrons worden geweigerd. Een sta tionskruier maakt een arbeidsweek va a ten minste 60 uren en heeft slechts ge middeld een vrijen dag per 14 dagen, terwijl op de kleine stations de eenige daar aanwezige kruier nimmer een vrij en dag kent. Tot recht verstand der zaak zij.hier medegedeeld, dat er twee categorieën kruiers zijn: de kruier die geheel voor eigen rekening werkt en de kruier welke onder een z.g.n. pachter zijn werk ver richt. De Spoorwegen zijn er eenige ja ren geleden toe overgegaan om het „recht" van kruien op enkele stations te verpachten en zij sn'vangen daarvan voor de grocte stations belangrijke be dragen. De onder zoo n pachter werken de kruie*- heelt een garantieloon, waar van het hoogste ongeveer de werkloo- zenuitkeering nadert. Maar daartegen over staat, dat zoo'n kruier, om aan een loon te komen, geheel is aangewezen op de goedgeefsohheid van het publiek. Want al hetgeen door de kruiers vol gens tarief ontvangen wordt, komt aan den pachter. Aan een der grootste sta tions bestaat zelfs de regeling, dat de kruiers 30 pet. van het vastgestelde ta rief moeten afdragen aan den pachter. Onder de kruiers die voor eigen reke ning werken, zijn er die per week niet meer dan 6 en 7 gulden verdienen en daarvan met vrouw en kinderen moeten rondkomen. Verzoeken aan de Directie der Spoor wegen om een toelage hebben niet ge baat; een request aan den Minister van Waterstaat is na bijna twee jaren nog steeds niet afgehandeld. Tot zoover hetgeen de voorzitter van den Witkielenbond ons schrijft. Wij zijn eens op informatie gegaan, en zijn be toog is ons in hoofdzaak als juist beves tigd; alleen was nagelaten tegenover de verplichting van het schoonhouden van perrons etc. te stellen het verleende recht van vrij reizen. Volgens onze inlichtingen is de positie van den eenling-kruier zoo als bv. in Middelburg, 14-V-'35. Maandag hoog ste lucht temperatuur 13.2 °C (55 °F); laagste 7.4 °C (46 °F). Heden 9 h: 7.7 °C; 12 h: 9 °C. 2mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 771 mm; laagste 765 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied; 772.6 mm te Thorshavn; laagste 757.8 mm te Mar seille. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige veranderlijke wind, later afnemend uit N. richtingen, afnemende bewolking, aanvankelijk nog kans op regen- of hagelbuien, kans op nachtvorst, later iets zachter, Zon op: 4 h 09; onder 19 h 44. Licht op: 20 h 14. Maan op: 15 h 41; onder: 2 h 06. V. M.: 18 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) Mei, t Hoogwater. Laagwater. Di. 14 10.58 23.07 4.53 17.10 Wo. 15 12.37 24.49 6.40 18.53 Do. 16 13.12 7.19 19.29 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Mei. Hoogwater. Laagwater. Di. 14 12.28 5.46 18.18 Wo. 15 1.46 14.15 7.39 20.03 Do. 16 2.32 14.55 8.21 20.41 Sö5jeB£*B526S23aï5'5S^SïiSKSSS3@Sei8eeiCTi Goes en Middelburg nóg slechter dan in het vorenstaande omschreven; de ons genoemde wekelijksche inkomsten be dragen enkele guldens en voor de rest zijn zij op den steun aangewezen. Wij kregen den indruk dat het hier ech ter in hoofdzaak een hoe betreurens waard voor den betrokkene ook ver schijnsel van veranderde tijdsomstandig heden is. Als hoofdfactor komen dan in aanmerking: le dat het taxivervoer der mate billijk werd, dat de reiziger zich liever voor hetzelfde geld mèt zijn ba gage per taxi naar huis laat brengen dan van de diensten van den witkiel gebruik te maken; 2e dat het doorbevrachten, bv. naar Domburg etc., zoo is toegeno men; 3e dat Van Gent Loos e.d. hu" service uitbreiden; 4e dat het reizend publiek óók meer op de kleintjes past. Indien echter al deze factoren werk zaam zijn om de positie van den witkie, te ondermijnen, dan zijn er slechts twee mogelijkheden; de eerste is, dat hij, als economisch niet meer houdbare figuur, verdwijnt; de tweede is, dat er in zijn positie zoodanige verandering gebracht wordt, dat hij weer een fatsoenlijk be staan krijgt. Iemand, die „van den steun" moet trekken, een heele week hard te laten werken voor luttele gul dens en hem dan nog keurige wit! jasjes en uniformpetten uit z'n eigen por temonnee te laten betalen, dat is inder daad te gek om los te loopen. Wij herinneren eraan, dat vannacht de zomertijd ingaat- Men zette vanavond de klok een uur vooruit. Reclasseeringsdag- De Reclasseeringsinstellingen in Ne derland zijn tot samenwerking gekomen, ten einde met gemeenschappelijke mede werking over het geheele land den Na- tionalen Reclasseeringsdag te organisee- ren. Deze collecte-dag zal te Goes ook worden gehouden op Zaterdag 18 Mei a.s. In onze gemeente heeft zich daar toe een Comité gevormd, dat de col lecte verder zal voorbereiden. Geruimen tijd geleden is men echter reeds geko men tot het samenstellen van een plaat selijk Comité van aanbeveling, waarin de volgende personen zitting hebben mr. R- M. van Dusseldorp, burgemees ter, E- C. van Dissel, pastoor L, Dolle, mr. J. W. Goedbloed, ds. J- J. Homburg. A. L. van Melle, Joh. Pilaar, mr. J. H. M, Stieger, ds. W. H. v. d- Vegt, A- Ver- maire, ds. M. v- d. Vis, I- Wessel, J. S. Visser. Hieruit blijkt wel, dal er sprake - van een zeer alg'emeenen opzet en dat

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1