m mmiimm mm ZEELAND» NUMMER 112. TWEE BLADEN. MAANDAG 13 MEI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. B1MEMUUB. HET BEZOEK VAN DE KONINGIN EN DE PRINSES AAN BRUSSEL. Een schoone oproep. DE OPHEFFING VAN KAMERS VAN KOOPHANDEL. BESPARING OP DE PENSIOENEN. BOUW VAN EEN NIEUWEN „STATENDAM". In principe overeenstemming bereikt. De regeering zou er acht milüoer voor over hebben. De onderhandelingen tusschen de re geering en de directie van de Holland Amerika Lijn over den bouw van een nieuwe „Statendam" zijn thans zoover gevorderd, dat men practisch wel kan zeggen, dat overeenstemming is bereikt. De regeering zal, naar in kringen van in gewijden wordt verondersteld, een be drag van acht millioen gulden voor de zen bouw ter beschikking stellen, maar zij behoudt zich daarbij het recht voor, de verschillende onderdeden van den^ bouw over de Nederlandsche werven te verdeden en de onderhandelingen met deze werven te voeren. DE KRUISER „DE RUYTER" IN ZIJN ELEMENT. DE MOTORISEERING VAN HET LEGER. KINDERVACANTIE-KOLONIES. De menschenroof te Hengelo. De ontvoerde zal in vrijheid worden gesteld. DE GEREE KERK EN DE N. S. B. Baldadigheid. Aanrijdingen. Overtreding Octrooiwet? GOES. Chr. Besturenbonden in Zeeland. föALGHEREH. Z1HD-BEVELAND. RAAD VAN BAARLAND, WEER EN mm. Middelburg, 13-V-'35. Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 16.8 °C (63 °F); laagste 6.7 °C (44 °F). Heden 9 h: 9.3 °C; 12 h: 12.8 °C. 0.3 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 771 mm; laagste 768 mm. Verwachting tot morgenavond: Matige N, tot W, wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk enkele regen- oi hagelbuien, weinig ver andering in temperatuur. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. tftouinciitU MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUBANT^Ü Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17, Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 rageis 2.10, elke r. m. 30 ct. RubHeè „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 rege's a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coa- rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent hmks*»-s-i In verband met het a-s. bezoek van de Koningin en de Prinses aan Brussel is in de aldaar verschijnende Nederlandsche weekbladen namens den bond van Ned. vereenigingen en lichamen in België een oproep gepubliceerd waarin blijk wordt gegeven van de gehechtheid aan het Huis van Oranje. In dezen oproep wordt on„ gezegd: „De Nederlanders in België zullen in de aanwezigheid van de Koningin en Prin ses Juliana op Belgischen bodem het symbool zien van wat hun het meest ter harte gaat: de broederschap van twee naburige volkeren, het land van hun in woning en het land van hun afkomst. Wij willen onze vorstin doen weten, dat wij in den vreemde onzen Nederiand- schen aard niet verloren en nimmer ver loochend hebben. Wij voelen ons ge scheiden van het vaderland, doch vol komen één met ons volk". Na gewezen te hebben op wat Neder land aan Oranje te danken heeft en de Koningin te hebben gesteld als een voor beeld van plichtsbetrachting, zegt de oproep verder: „Wij hebben steeds gezien hoe de Bel gen hun vorstelijk huis op diezelfde in nige en waardige wijze liefhebben als wij, en wanneer we dus straks koningin Wilhelmina aan de zijde zien van koning Leopold III, dan wordt het hoogste ver langen werkelijkheid: dan zien wij Bel gië en Nederland broederlijk vereenigd, en toch fier, onafhankelijk, gereed tot een samenwerking, waarvan wij alle heil voor beide volken verwachten. Wij ach ten het een geluk de Koningin en de Prinses te mogen toejuichen, maar toch wel een bijzonder voorrecht dit thans te doen". Naar de N.R.C. verneemt, is een com missie ingesteld, bestaande uit 2 ambte naren van het departement van oecono- mische zaken en 3 secretarissen van Ka mers van Koophandel en Fabrieken om het vraagstuk van de grenzen, tot weike de functies van op te heffen Kamers van Koophandel aan andere Kamers zullen worden overgedragen en daarmede ver band houdende kwesties uit praktisch tn oeconojnisch oogpunt te bezien- De minister van binnenlandsche zaken heeft op zijn departement een commis sie geïnstallerd welke is ingesteld om na te gaan, op welke wijze de reeds verleende pensioenen aan den tegen- woordigen stand der salarissen kan wor den aangepast. Zooals men weet uit de publicatie van het bezuinigingsplan, wil de regeering ook op de pensioenen eeni- ge millioenen besparen. Men stelt zich namelijk voor, ten aan zien van den bouw van dit nieuwe schip dat gelijk men weet waarschijnlijk de „Prinsendam" zal heeten onder gelijksoortige voorwaarden te doen ge schieden als men deed bij den bouw van de schepen voor de Shell. De onderhan delingen tusschen de regeering en de di recteuren van de Holland-Amerika Lijn zijn officieel nog niet tot een einde ge komen. Zoodra dat het geval is zullen ook de onderhandelingen tusschen de directie van de reederij en het Rotterdamsche gemeentebestuur kunnen beginnen. Im mers wanneer tusschen de regeering en de maatschappij volledige overeenstem ming is bereikt, zal de gemeente Rotter dam komen met haar concrete voorstel len om aan den bouw den steun te ver leenen, welken zij verleenen kan. In scheepvaartkringen wordt er op aangedrongen, dat, wanneer men inder daad tot uitvoering van dit zeer belang rijke object, waardoor tal van bedrijven werk zullen krijgen, zal overgaan, groo- te spoed zal worden betracht. Immers de „Prinsendam" zal nog in 1937 in de vaart moeten komen, zoo heeft men be cijferd, wil het schip dadelijk rendabel zijn- (De Crt.) Op de werf Wilton-Feijenoord tc Schiedr.m is Zaterdagochtend Hr. Ms. kruiser „de Buy Ier" welke op deze werf in aanbeuw is in zijn^element ge laten. De plechtigheid had een zeer een voudig karakter en geschiedde uitslui tend in tegenwoordigheid van de directie der werf „Wilton-Feijenoord", den com mandant van den nieuwen kruiser, kap. ter zee A. C. v. d. Sande Lacoste en het op den bouw toeziend personeel. Tegen half elf werden de deuren van het dok, waarin de nieuwe oorlogsbodem werd gebouwd, langzaam geopend. Om streeks 12 uur was de tewaterlating vol trokken. Deze had een zeer vlot verloop en geschiedde zonder eenige plechtigheid Eind 1932 is met den bouw van den nieuwen kruiser aangevangen. Het schip heeft een lengte van 170 m en een diep gang van 42 dm, terwijl de snelheid 30 mijl per uur zal bedragen- Ongeveer 1000 arbeiders werken geregeld aan het schip en de te maken onderdeden. Men overweegt om de goederen- en erplegingsvoertuigen der infanterie- compagnieën, waarvoor thans nog paar- den-tracfie voorzien is, te vervangen door vrachtauto's. De motoriseering van de treinen der groote eenheden heeft haar beslag reeds gekregen. O.a. zijn de vroegere infante rie- en artillerie-munutietreinen opge lost in de nieuw geformeerde auto-batal jons die het geheele materiaal-vervoer hebben te verzorgen. Het Centraal Genootschap voor kin- derhersteliings- en vacantiekolonies heeft Zaterdag te Amsterdam zijn alge- meene vergadering gehouden. De voorz. de heer Schuckink Kool deelde mede dat het Genootschap weliswaar den in vloed van de crisis heeft ondergaan, doch niet in die mate als werd gevreesd; 1934 is een „topjaar" geweest, immers op 27 Dec. konden 300,000 verpleegdagen wor den geboekt. Spr. memoreerde de uit zending van het 100.000ste kind. De eerste maanden van dit jaar toonden weder een vermindering van het aantal verpleegdagen, mede tengevolge van vermindering van gemeentelijke .subsi dies- Om het op de begrooting gerekende aantal van 285,000 verpleegdagen te be reiken zal hard moeten worden gewerkt. Aan de orde was o.a. een voorstel tot reorganisatie van het Centraal Genoot schap. Dit beoogt een Centraal punt voor het Genootschap te scheppen, waarin al le draden van de organisatie bijeenko men. Ook het centraal archief moet daar gevestigd worden. Het kwam het hoofd bestuur gewenscht voor het kantoor van Egmond aan Zee te verplaatsen naar Amsterdam; verder aan te stellen een „directeur van het Centraal Genoot schap", (salaris f 6000), welke de taak van het dagelijksch bestuur gedeeltelijk zal overnemen. Naast den directeur dient verder een medischen inspecteur te wor den aangesteld. Tenslotte was het be stuur van oordeel dat ten spoedigste een propagandist zal moeten worden aangesteld (salaris f 2800). Al deze voor stellen werden met nagenoeg algemeens stemmen aangenomen. Zooals men weet werd op Maandag 4 Februari j.l. een zekere Gutzeit, die in Hengelo werkte, door een Nederlander, afkomstig uit Haarlem, over de Duitsche grens bij Gronau gebracht. De Haarlem mer had Gutzeit voorgespiegeld dat hij hem een betrekking zou bezorgen in Haarlem, waarheen hij hem in een auto zeide te zullen brengen. Inplaats van naar Haarlem bracht de Nederlander, Gutzeit tegen zijn wil in over de Duit sche grens bij Gronau. De douane-af sluiting aldaar was geopend teneinde de auto door te laten, waarna Gutzeit on middellijk werd gearresteerd en in een cel opgesloten. Bij deze ontvoering was een Duitsche Kriminalbeambte betrok ken. Het Kamerlid Boon stelde naar aanleiding van dit geval onlangs vragen aan de ministers van buitenlandsche za ken en van justitie. De heer Boon vroeg daarbij o.m. of 't den ministers bekend was dat een Duitsche Kriminal-beambce dien dag op Nederlandsch territoir de laatste uitvoeringshandelingen heeft voorbereid, daartoe in Enschede een auto heeft gehuurd, welks huurprijs hij den volgenden dag heeft betaald, terwijl de Nederlander na het slagen van de onderneming zijn honorarium van den commissaris van politie uit Detmold in ontvangst heeft genomen- De ministers hebben thans geantwoord dat hetgeen de heer Boon in zijn vragen vermeldde in het algemeen overeenkom! met de feiten, welke ook den ministers bekend zijn. Naar aanleiding van dit ernstige voorval heeft op 4 April het gezantschap te Ber lijn in opdracht van de regeering zich tot de Duitsche regeering gewend en daarbij aan de Duitsche regeering verzocht een onderzoek in te stellen,- en onder meer de gevolgen van het gebeurde door te rugzending van Gutzeit naar Nederland ongedaan te maken. De ministers kunnen thans mededeelen, dat de Duitsche regeering zich bereid heeft verklaard, Gutzeit op vrije voeten te stellen en hem den terugkeer naar Nederla nd t e veroorloven- De Koningin heeft een belangrijke gift doen toekomen aan het bestuur der vereeniging Simavi, naar aanleiding van den oproep in de bladen om gelden bij een te brengen voor een blindenred- dingsplan in Noord-Sumatra, waarheen een reizend oogheelkundige zal worden uitgezonden. Naar aanleiding van een vraag inza ke het lid-zijn van Gereformeerden van de N. S, B. sprak de Classis T h o 1 e n uit: dat het lidmaatschap van de Ge- ref. Kerken met dat van de N. S. B. niet vereenigbaar is, en adviseert de kerken in overeenstemming hiermee te handelen. De politie kreeg bericht, dat ijzeren bouten aan het kantoor der A. P. C. aan de buitenzijde waren los gebroken. Men vermoedde inbraak, doch binnen werden geen sporen daarvan ontdekt. Wel waren in het kantoor van de Shell een tweetal ruiten stuk gesalgen of ge gooid. Men denkt nu met 't werk van baldadigen te doen te hebben. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen het verkoopen zonder bon en het vervoeren zonder geleidebiljet van een vuurwapen. Bij de politie is een klacht ingekomen over "een bewoner van Klein Vlaande ren, die eenige jongens met een geopend mes achterna ging. De politie heeft een jongen aange houden, die met een stok een der ver keersborden in de Langedelft bewerk te. Op de Loskade is een auto aangere den door een andere, waarvan de rem men niet goed waren vastgezet. De aangerichte schade werd onderling ge regeld. Op den hoek van de Lange Delft en de Burg is een zonnescherm stuk gere den door een passeerende, breede auto, hetgeen ook het geval is geweest met een zonnescherm in de Korte Delft. In samenwerking met een inspecteur uit Eindhoven heeft de politie alhier 'n paar radiotoestellen in beslag genomen, die van Amerikaanschen oorsprong zijn en die in strijd met octrooiwet zouden zijn verkocht. Alhier is in den ouderdom van 53 jaar overleden de heer J. F. Klunder, oud-leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Alkmaar, laatst hoofd der school te Burgh (Schouwen). Zaterdagmiddag vergaderden te G o e s onder leiding van de heeren J. Schipper en L. Vermeulen, leden van het Bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond, de afge vaardigden van de Chr. Besturenbonden en Chr. Soc. Studieclubs in Zeeland. De heer J. Schipper leidde in het on derwerp: „De arbeid in de studieclubs". Ruim 95 clubs hebben in den afgeloopen winter normaal gefunctionneerd. Tweede spreker was de heer Vermeu len over: „Het crisiswerk van ons ver bond". Eerst wees spr. op de groote ac tie voor de jeugdige werkloozen onder het motto „Jong Holland snakt naar werk". De bedragen hiervoor stroomen binnen. Van het crisiswerk van het C. N. V, noemde spr. verder de uitkeeringen uit de werkloozenkassen van de .aangeslo ten bonden. In 1934 is aan de werkloo- ze leden uitgekeerd f 21,3 miljoen, waar van 13.2 miljoen subsidie van Rijk en gemeenten, zoodat 8,1 miljoen uit de kassen kwam. Ten slotte deed de heer Schipper, se cretaris van „Jong Hollanl snakt naar Werk" allerlei mededeelingen over de werkloozenkampen. Dit comité had één groot centraal kamp voor de jeug dige werkloozen b.v. op de Veluwe kun nen inrichten, maar om verschillende redenen werd besloten tot eenige de centralisatie. Voor Zeeland is het moeilijk een groot werkobject en een voldoend aantal werkloozen te vinden. Ook de reisgeje- genheden bemoeilijken dezen arbeid Als het niet mocht gelukken een ge schikt object in Zeeland te vinden, kan worden overwogen de Zeeuwsche jon gens naar een der centrale kampen over te brengen. Verkeersdrama Hedenmorgen, voor de Wilhelmina- bank op den Dam, kruisten zich de we gen van een motorrijder en een kat. Bei den weifelden in links of rechts, stoppen of verder gaan, en het gevolg was een botsing. De motorrijder slingerde even, maar wist zijn evenwicht te bewaren. De kat bleef echter zieltogend liggen. Een zich juist ter plaatse bevindende agent van politie maakte aan het lijden van het dier dadelijk met een revolverschot een einde. ARNEMUIDEN, De visschers in deze gemeente hebben voor de a.s. gemeen teraadsverkiezingen een vrije lijst op gemaakt van 'n 6-tal candidaten te we ten: 1 Jacob van Belzen, Joosz.; 2 Wil lem van Belzen, Ding.zn.; 3 Marinus de Ridder, JTzn.; 4 Pieter Jobse, Johszn.; 5 Jacob de Nooyer, Cornzn. Onder leiding van den heer C. Schroevers vergaderde de B. V. Land storm afd. Arnemuiden. Besloten werd op den derden Pink sterdag een schietwedstrijd te houden, waarbij twee maal staande en eenmaal in knielende houding geschoten zal worden. Aan niet leden zal gelegenheid gegeven worden tegen betaling ook eens te schieten. Een commissie is benoemd om bij de bewoners bijdragen te verzamelen ter versterking van de financiën. BAARLAND. De linksche kiezers stelden voor de a s. gemeenteraadsver kiezing de volgende candidaten: 1- mevr H. C. Steketee-Hoogvliet, 2. J. Brugge- man, 3. P. Dronkers Gz„ 4. P- Schoe, 5. P. Bruggeman, 6, A. Burger. BAARLAND. Zaterdagmiddag verga derde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester Ermerins voltallig. Goedgekeurd werd een verordening tot heffing van 75 opcenten op gemeen- tenfondsbelasting. Aan D. Blok werd voor half jaar kwijtschelding hondenbelasting verleend. Een voorstel van B. en W. inzake steunverleening B. werd na eenige toe lichting aangenomen. De gemeente zal 46 bijdragen en het nationaal crissis- comitè vult de rest aan tot een bedrag van 220. De steuntrekkenden, die dit het hardst noqdig hebben zal in natura een gift verstrekt worden. Voor een er. ander zal een commissie worden be noemd. Aan den heer J. J. Hoogvliet w 5 per maand vergoeding toegeken wegens het bezoeken van een leerplich tig kind op een school in een andere ge meente en wel van 19 Maart tot 21 Juli 1935. Een voorstel van B. en W. tot het doen teren van een gedeelte van den nieuwen weg had niet de instemming van de leden. Allereerst verhief de heer Traas zich er tegen. Spr. had bezwaar tegen de hooge kosten voor zoon eindje weg. Ook de heer De R ij k achtte een uitgaaf van 280 voor een lengte van 200 m enkel ter bestrijding van stof een ongemotiveerde uitgaaf in dezen tijd. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.5 mm te Jan Mayen; laagste 754.1 mm te Mar seille. srui! Zon op: 4 h 11; onder: 19 h 42. Licht op: 20 h 12. Maan op: 14 h 30; onder 1 h 53. V. M.: 18 Mei. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Mei. Hoogwater. Laagwater. Ma. 13 10.02 22.21 3.53 16.19 Di. 14 10.58 23.07 4.53 17.10 Wo, 15 12.37 24.49 6.40 18.53 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Ma. Di. Wo. 13 14 15 Mei. Hoogwater. 11.29 23.56 12.28 1.46 14.15 Laagwater. 4.47 17.26 5.46 18.18 7.39 20.03 De heer Zeevaart kon zich er even min mee vereenigen. Het voorstel B. en W. werd dan ook verworpen met 5 te gen 2 stemmen. Tegen de heeren Traas, De Rijke, Zeevaart, Steketee en Koop man. DRIEWEGEN. Zaterdagavond hield de N.V. Weegbrug DriewegenÖvezand haar jaarvergadering in het café van A. de Korte. Uit het verslag van den penningmeester A. v. Loenhoud, bleek, dat de ontvangsten in 1934 hadden be dragen f 656 en de uitgaven f 922; na- deelig slot f 265. Tot commissaris werd herkozen C. Vermeule te Ovezand. Er waren 44 leden tegenwoordig. Er werd besloten 5 pet. dividend uit te keëren. De R.K. Kiesvereeniging heeft de navolgende candidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen opgemaakt: 1 Jacob de Winter (aftr.); 2 Corn. Rijk; L. L. Mattens. Wethouder Koeman, die door de C. H. kiesvereeniging niet op de can didatenlijst werd geplaatst, zal met een vrije lijst uitkomen. KAPELLE. Vanwege het fanfarekorps „Ons Genoegen" alhier, werd Zaterdag avond een concert gegeven op de mu ziektent op het Marktplein. Tengevolge van het minder gunstige weer was de belangstelling niet groot. Het korps speelde uitstekend, KRUININGEN. De R.K. kiesvereeni ging heeft voor de a.s. gemeenteraads verkiezing candidaat gesteld de heeren: A. v. Hootegem (aftr.), Kruiningen; 2 J. B. Martens, Hansweert; 3 J. M. de Leeuw, Hansweert; 4 M. v. d. Borgt, Hansweert. KWADENDAMME. Zondagmorgen is, waarschijnlijk door het spelen met luci fers door kinderen, een van stroo opge trokken bergplaats, toebehoorende aan C. de J. alhier, in vlammen opgegaan. Eenige konijnen en arbeidersgereed schappen verbrandden. Niets was ver zekerd. De brandweer bluschte dit brandje met een paar slangen op de wa terleiding. Gelukkig was de wind gun stig daar anders de belendende percee- len zeer zeker gevaar hadden geloopen. WEMELDINGE. Zaterdag gaf het Fan fare Gezelschap „O.K.K." haar eerste zomer-concert. Ondanks het minder aan gename weer waren velen opgekomen om „O.K-K." te beluisteren. AXEL. Door eenige vrijzinnige kie zers alhier is besloten een vrije lijst van candidaten in te zenden voor de a.s. Raadsverkiezing. Gezien de politieke situatie achtte men het niet gewenscht als een bepaalde partij naar voren Le komen, zoodat er geen sprake is van, een liberale lijst en zelfs wil men deze ook geen vrijzinnige lijst noemen, maar de politiek geheel en al buiten het ver-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1