BINNENLAND. ONDERWIJS. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 111. TWEE BLADEN. ZATERDAG 11 MEI 1935. EERSTE BLAD. 178c JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-8EVELAND. :|p MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8v contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUBANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17r Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1i regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt, a 75 ct. bfj vooruitbetaling Adv. maf „Brieven" of „Bevragen bureau dezer ecu- rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. HUURBEPALING WONINGWETWONINGEN. De minister van sociale zaken heeft bij schrijven van 7 December 1934 aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de Regeering ter bereiking van de noo- dige verlaging van de huren van wo ningwetwoningen ook den totalen loop tijd der voorschotten, die het Rijk heeft verleend, wilde verlengen tot 75 jaren. Nader is den minister gebleken, dat hier tegen in den kring der gemeentebesturen zelf overwegend bezwaar gerezen is. Dit heeft aanleiding gegeven tot nadere overweging van dezen maatregel, welke geleid heeft tot terugneming daarvan, De minister deelt thans mede, dat het d,aarop betrekking hebbend deel van bedoelde circulaire als vervallen moet worden beschouwd. Om toch de noodi- ge huurverlaging te bereiken, voor zoo ver men daartoe nog niet door de ver laging van de rente op 4 pet. is kunnen komen, is de regeering in den regel be reid de bijdragen te verhoogen of een nieuwe bijdrage toe te kennen, waarbij de gemeente 1/3 van de verhooging of de nieuwe bijdrage zal moeten voe gen. Deze bijzondere verhooging of bij zondere bijdrage zal ieder jaar vóór 1 Maart opnieuw moeten worden vastge steld. De reeds ingekomen huurverlagings- voorstellen, voor zoover die mede ge grond zijn op verlenging van den annu- ïteitsduur, zullen door den directeur- generaal van de volksgezondheid thans spoedig onderzocht worden, waarna zij nerzijds een nader voorstel zal worden gedaan. DE PRIJS VAN DE BOTER. Een laagte-record over 100 jaar Het Hbl. schrijft; De tóch al zoo lage en bij menschen- heugenis nooit bereikte boterprijs (ex portprijs) van 34 cents is niettemin niet te handhaven gebleken; de Leeuwarder commissienoteering is gisteren vastge steld op 32 centen per kilo. In het standaardwerk „Leerboek der Zuivelbereiding" van den zoo juist ont slapen heer H. B. Hylkema vindt men een opgave van het jaargemiddelde der hoogsls boterprijzen te Leeuwarden van het jaar 1831 af. Daaruit blijkt, dat de noteering var precies een eeuw geleden 1835 tot dusver (1933 en 1934 nie1 meegerekend) het laagterecord was, n.l. 68 cents, dat is dus nog ruim het dubbele der noteering van heden! Tusschen 1853 en 1914 is de boter prijs nooit lager geweest dan tusschen f 1 en f 1,40. Zelfs in de groote crisis tegen het einde der vorige eeuw kwam de goede boter nooit onder f 1 per kilo- In de laatste jaren vóór den oorlog (19081914) schommelde Leeuwarden tusschen f 1,30 en f 1,40. Na den oorlog (19221929) (toen de markt weer wat was „bedaard" na prijzen van f 3 en meer) noteerde Leeuwarden tusschen f 2,10 en f 2,40, dus 7 maal zoo hoog als thans. De prijs van f 0,32 steek daar wel heel scherp bij af! Gezien de noteeringen der afgeloopen 4Y> maand is het vrijwel ondenkbaar, dat de gemiddelde jaar-noteering van 1935 boven 40 cents zal uitgaan. ONZE TOMATEN-UITVOER NAAR DUITSCHLAND. Bulgarije vischt in troebel water. Men meldt aan de Msb. uit Berlijn: Volgens een mededeeling van de eco nomische afdeeling van het Bulgaarsche ministerie van buitenlandsche zaken zijn de mogelijkheden voor den afzet van Bulgaarsche voorjaarstomaten zeer gun stig. Tot dusverre betrok Duitschland deze tomaten hoofdzakelijk van de Ca- narische eilanden, terwijl de invoer uit Italië en Nederland in den loop van Mei een aanvang neemt. In verband met de bestaande moeilijkheden in het beta lingsverkeer tusschen Duitschland eener- zijds en Italië en Nederland anderzijds kan echter aangenomen worden, dat de invoer uit deze beide landen dit jaar aanzienlijk minder zal bedragen dan in voorgaande jaren. In verband met dit feit wordt aan de Bulgaarsche export firma's van tomaten aanbevolen speciale aandacht te schenken aan de Duitsche markt. Geslaagd voor technisch ambte naar bij den Rijks waterstaat de heer A. de Graag geb. van 's H. Abtskerke thans opzichter bij den Prov. Water staat te Breda. Geslaagd diploma boekhouden (Asso) J. Allewijn te Davos. Voor het examen gemeente-admi nistratie (schriftelijk gedeelte) slaagde de heer F. M. Geluk, ambtenaar ter ge meente secretarie te Wemeldinge. De Zuivelweek, Nadat gisterenmiddag het bezoek aan de demonstratie niet groot was geweest, was het gisterenavond weer drukker. In totaal hebben ongeveer 2000 personen de demonstraties gevolgd. Allen zullen nu zeker grootendeels de bon verzen den, voorkomende in het kleine kook boekje om zoodoende het groote in het bezit te krijgen. De heer C. Zwager man, heeft namens de „Kern" Zeeland allen hartelijk dank gebracht, die aan dit succes medewerkten en in het bij zonder de dames van het crisiszuivelbu- reau, zulks onder aanbieding van een Zeeuwsche délicatesse en een bloemen hulde. Men mag met voldoening op deze week terug zien. Moederdag. Het mag zeker een symphatiek ge baar genoemd worden van de firma Guyot alhier om in verband met den moe derdag op morgen, heden aan iedere moeder, die in het Gasthuis alhier ver pleegd wordt een plant te doen bezor gen, waarbij de firma de medewerking van enkele padvinders had. DE BELASTING OP HET GEBOUWD. Zooals juist 14 dagen geleden door ons bericht onthielden Gedeputeerde Staten van Zeeland hun goedkeuring aan het besluit van het waterschap „De Breede Watering bewesten IJerseke", en een belasting van 3 pet. op de gebouwde eigendommen te heffen. In een schrijven aan dit waterschap deelen Ged. Staten mede, hun goedkeu ring aan dit besluit te onthouden, omdat vele gebouwde eigendommen o.a- in de gemeente Goes, inzonderheid die der aldaar gevestigde bouwvereenigingen, daardoor bijzonder zwaar zouden wor den getroffen, terwijl de financieele po sitie van Uw waterschap", aldus G.S., „een dergelijke heffing niet onvermijde lijk maakt". Veertig jaar in betrekking. De heer G, Gorssen zal Maandag a.s. 40 jaar in betrekking zijn als timmer man bij de fa. W. J. v. d. Weert en Zo nen alhier. Meisjeskoor „Melodia". Vrijdagavond gaf het meisjeskoor „Me lodia", directeur de hr S. J. Tamminga, een uitvoering in Schuttershof. De schouwburgzaal was goed gevuld met belangstellenden. Het bleek, dat „Melodia" weer gewon nen heeft aan kwantiteit en, wat van nog meer belang is, ook aan kwalieit. Het programma bestond uit een veer tiental liederen, meerendeels van een voudige compositie, en enkelen, die wat meer van de jonge zangeressen eischten. Over het geheel genomen viel de zang te roemen. Men had tekst en melodie uitstekend in het hoofd; de uitspraak was behoorlijk verzorgd; de samenzang sloot en de stemmenverhouding was goed. Een enkele maal domineerden de eerste stemmen wel wat al te veel. Als bijzonder goed geslaagd willen we noe men „De heer is mijn herder" (A. Dys- serinck) en ,,'s-Heeren Intocht" (Han del), waarvan ook de voordracht goed gevoeld werd. Het koor sloot deze uit voering met de cantate „De Schoone Feestdag" van Cath. van Rennes, en het was in alle opzichten een waardig slot. Behalve het koor kregen we nog het duet „Moederke", van 'Galesloot, en de trio's „Morgenlied", van Viotta, en „Beter te geven dan te ontvangen" van v. d. Broecke te hooren. Een drietal nummers, dat keurig werd uitgevoerd, en waarbij bleek, dat „Melodia" ver scheiden goede solisten (in den dop) telt. Het publiek luisterde met groote aan dacht toe en was zeer gul met applaus. Aan deze uitvoering verleende voorts medewerking een strijkje, bestaande uit meerendeels leerlingen van den heer J. H. Tamminga, muziekleeraar, versterkt met eenige Toonkunst-krachten. Van/'t viertal nummers, o.l. van den heer J. H. Tamminga gegeven, willen we vooral noemen „Kirchen Alria" van Stradelle. Een bijzonder mooie compositie, die gaaf en met gevoel uitgevoerd werd. f Een niet minder fijn nummer was een „Adagio" van Nardini, door den hr Tam minga gearrangeerd als vioolsolo met orkestbegeleiding. De hr Tamminga, die zelf op knappe wijze de solo speelde, had met dit nummer een buitengewoon en welverdiend succes. Het vierde no. van het strijkje was een fluitsolo van den hr G. Remeijnse: „Serenade" van Jos Haydn. De hr Re meijnse bleek over een goed instrument te beschikken, en gaf deze solo met mooien toon. De uitstekende pianobe geleiding van mej. J. Kloosterman mag hierbij niet onvermeld blijven. Zoo was het geheel een mooie avond, die door de aanwezigen zeer op prijs gesteld en voor de heeren Tamminga, koor en orkest een succes was! OPHEFFING BAANVAK GOES- Naar wij vernemen kan de opheffing van het „baanvak Goes" bij de Spoor wegen verwacht worden. De verzorging en het onderhoud van dit baanvak zal gedee'telijk onder Bergen op Zoom en gedeeltelijk onder Vlissingen ressortee ren. Overplaatsing van opzichter en eenig personeel zal hier dan mede gepaard gaan. In den loop der maand April 1935 werd aan het kantoor te Goes op spaarbankboekje ingelegd f 39,706,30 en terugbetaald f 70,704,30. Derhalve min der ingelegd dan terugbetaald f 30,998,00. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 18., Ten zijnen huize te Vlissingen is op 78-jarigen leeftijd overleden de hr H. B- Moll, gepensionneerd generaal- majoor der artillerie. DOODFLIJK ONGELUK. Gisterenavond geraakte op het ran geerterrein van het station een locomo tiefpoetser, wonende te Souburg be kneld bij zijn werkzaamheden. Ernstig gewond is hij naar het St. Josephziekenhuis vervoerd, waar hij nog denzelfden avond aan de bekomen ver wondingen is overleden. TEGEN AUTO OPGEREDEN. Op de Paul Krugerstraat is gisteren een jeugdige fietser tegen een auto aan gereden en door de vooruit geslagen. Ernstig gewond is hij naar Bethesda overgebracht. DE KAMER VAN KOOPHANDEL OP BEZOEK. Op uitnoodiging van het Bestuur der N.V. Haven van Vlissingen maakten de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden Vrijdagmiddag een excursie naar het bedrijf dier N.V., terwijl hdt bestuur der N.V- „Vlismar" verzocht had hier aan een bezoek aan dat bedrijf te ver binden. Allereerst werden de heeren in het Directiegebouw der N.V. Haven vt Vlissingen door den directeur, den ftcei M. C. van Hall en enkele commissarissen ontvangen. De President-commissaris, de heer C. A. van Woelderen, sprak een welkomst woord, waarna de voorzitter der Kamer, de heer C. Boudewijnse, een woord van dank bracht voor de uitnoodiging. Nadat eenige ververschingen waren aangeboden, gaf de heer Van Hall eene uiteenzetting van hetgeen in het eer ste jaar van het bestaan der N.V. was verricht en een overzicht van hetgeen te zien zou worden gegeven, meer in het bijzonder de Steenkolen- en stookolie- bunkerinrichtingen. Nadat eenige leden nog nadere inlichtingen waren versterkt, werd het kantoorgebouw verlaten en al lereerst een bezoek gebracht aan de Oliebunkerinrichting van de Vlismar. Hier was men juist bezig een groote tankboot te lossen en de olie via 't als bunkerinrichting dienende schip te pom pen in de reeds aanwezige tanks. Ver volgens werd nogeen kort bezoek ge bracht aan het kolenbunkerbedrijf der S.H.V., waarna met een motorboot dier maatschappij een rondvaart door de ha ven werd gemaakt. Nadat aan de pon ton gemeerd was, begaf het gezelschap zich naar de Vlismar, waar verschillen de Commissarissen dier maatschappij met den directeur, den hr. O. G. Heldring, aanwezig waren. Deze heeren hadden het gezelschap ook reeds bij de bunker inrichting ontvangen. Na een rondgang over het terrein van de Vlismar, waarbij bleek, dat dit be drijf zich nog gestadig uitbreidt, werd in de directiekamer 'de thee aangeboden. Hier werd een woord van dank voor het bezoek gesproken door den presi dent-commissaris, den heer A. Ruijs, waarna de voorzitter der Kamer een woord van dank bracht voor de ook daar aan de leden der Kamer betoonde gastvrijheid. De ring Walcheren van den Bond van Christelijke Zang en Oratorium vet- eenigingen in Nederland is voornemens, evenals vorige jare een zangersfeest te organiseeren op Hemelvaartsdag op 'ne1 bekende „Eilandje" van Westhove te Oostkapelle. Ditmaal is er een concours aan verbonden (haar eerste), waarin als juryleden zullen optreden: de heeren J Otte en Ventevogel te Vlissingen en de hr. J.CF. van Kamer te Middelburg- D; opening zal plaats hebben door ds. J, W. Dippel te Middelburg, terwijl 't Chr. Mu ziekgezelschap „Oefening na den Ar beid" van Middelburg hare medewer king verleend. ARNEMUIDEN, De Staatk. Geref. kiesvereeniging heeft voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing candidaat ge steld: 1 J. Janse van Horsen; 2 M. de Ridder Johs. Pzn., 3 L. v. d. Gruiter; 4 J. Joosse jBzn., 5 J. van Belzen Dzn., 6 B. de Ridder Johs. Pzn. De Raadsverkiezing. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. De a. r. kiesvereeniging alhier heeft voor de a.s. verkiezing van raadsleden candidaat ge steld de heeren: 1. E. Verlare (aftr.), 2. J. Pouwer, 3. C. de Dreu, 4. J. Kwek- keboom, 5. A. Wisse, 6. Laurens Joosse. De V. D. kiesvereeniging heeft can didaat gesteld de heeren: 1. A. J. Klom- pe (aftr.), 2. C. A, Polderdijk, 3. R. Goedhart. F. P. Polderdijk wenscht geen nieuwe candidatuur te aanvaarden. Bij het vermelden der C. H. candi- daten is verzuimd mede te deelen dat de aftredende heer P. de Visser niet meer in aanmerking wenschte te komen. 'S HEER ABTSKERKE. Een groep kiezers stelde als candidaat voor den Raad 1. Jac. Braam (aftr,); 2. M. v. Wee- Ie (aftr.); 3. P. de Jonge (aftr.); 4. J. Kor- stanje; 5. F. Minnaard; 6. E. de Jager. ELLEWOUTSDIJK. De lijst der neu tralen voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing luidt als volgt: 1. C. v. d. Velde, (aftr.) 2. D. Zoeter (aftr.); 3. J. Houtha mer, (aftr.); 4. P. Hendrikse; 5. H, Koo- le; 6. J. Spruijt; 7. L. v. Boven; 8. M. de Vrieze en 9. A. v. d. Velde. KLOETINGE. Een groep vrijzinnige kiezers zal voor de aanstaande Raads verkiezing de volgende lijst indienen: 1. W. N. van Liere (aftr.); 2. J. Q. C. Lenshoek, 3. C. Trimpe Burger, 4. M. van de Linde; 5. M. J. Noteboom. KRUININGEN. Een groep kiezers heeft voor de ,a.s. gemeenteraadsverkie zingen de volgende lijst samengesteld: 1 A. v. d. Strate (aftr.) Hansweert; 2 M. Kole (aftr.) Kruiningen; 3 A. Dek Sr.,* (oud-raadslid) Kruiningen; 4 M. H. Krombeen, Hansweert; 5 Ph. Meijaard, Kruiningen. RAAD VAN KRABBENDIJKE De vergoedingen aan de scho len. De moeilijkheden met de plaatsjes van „Eigen Erf". KRABBENDIJKE. De Raad kwam Vrijdagmiddag in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester jhr. Strick van Linschoten. Afwezig de hr. Welleman. Ingekomen was o.a. een ministerieel bericht, betreffende de kosten van het onderwijs, dat, wegens bijzondere om standigheden, de cijfers der openbare lagere school, buiten beschouwing mo gen worden gelaten. Bij het bepalen van de kosten per leerling der andere scholen); voorts een ministerieel schrij ven, dat geen termen aanwezig zijn om voor de Geref- school eveneens een hon ger bedrag vast te stellen. Volgens adressante zouden voor deze school on geveer dezelfde bijzondere omstandig heden gelden als voor de openbare. Het schoolbestuur is tegen deze beslissing in hooger beroep gegaan bij de Kroon. De hr. Vogelaar zeide, dat deze school onrecht is en wordt aangedaan. Spr. hield vol dat er reden is om haar gelijk te stellen met de openbare school. Spr. nomde de moeilijkheden, die nu voor deze school bestaan. De V o o r z. wees er op, dat het schoolbestuur in dit geval om een bij- Middelburg, ll-V-'35. Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 8.8 °C (48 °F); laagste 21.6 °C (71 °F). Heden 9 h: 11.6 °C; 12 h: 14.8 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 770 mm; laagste 769 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- I eesche waarnemingsgebied: 777.6 mm te Akureyri; laagste 753.7 mm te Hapa- randa. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N. tot O wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, kans op nachtvorst en zelfde tempera tuur. Zon op: 4 h 14; onder: 19 h 39. Licht op: 20 h 09. Maan op: 24 h 12; onder: 1 h 29. Zondag 12 Mei. Zon op: 4 h 12; onder: 19 h 41. Licht op: 20 h 11. Maan op: 13 h 21; onder: 1 h 42. V.M. 18 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) Mei. Hoogwater. Laagwater. Za. 11 7.40 20.04 1.19 13.47 Zo. 12 8.54 21.16 2.34 15.10 Ma. 13 10.02 22.21 3.53 16.19 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Za. Zo. Ma. 11 12 13 Mei. Hoogwater. 9.11 21.39 10.21 22.48 11.29 23.56 Laagwater. 2.17 14.55 3.31 16.18 4.47 17.26 zondere bijdrage kan verzoeken. Vol gens spr. zou dit ook geadviseerd zijn. Ingekomen was verder een adres van de commissie tegen Alcoholisme, waar in verzocht werd, aan de kroon verla gingen van verloven A voor te stellen. De v o o r z. merkte op, dat deze zaak voor deze gemeente van weinig belang is. Er mogen 9 verloven A zijn, en er is er maar 1. B. en W. stelden voor dit adres v.k.g. aan te nemen. Aldus be sloten. Ged. Staten deelden mede, dat beroep ingekomen was van den hr. Guiran te gen het besluit van den Raad, om voor zijn te Goes schoolgaand kind een ver goeding van 10 per jaar toe te staan. Ged. Staten meenden dat dit bedrag op 35 gesteld moet worden. Aldus be sloten. De hr. Vogelaar uitte zijn leedwe zen over deze beslissing, daar ander zijds steeds op zuinigheid aangedrongen wordt, en de veldwachter één kind en een behoorlijk inkomen heeft. Verder kwam in, een adres van een vijftal eigenaars van plaatsjes, waarir» verzocht werd, de aflossingen op te schorten, daar adressanten financieel niet bij machte zijn om af te lossen. De v o o r z. zeide, dat dit onderwerp ook in de ver, van Ned. Gem. ter spra ke zal komen. De gemeenten zijn even eens onmachtig deze lasten te dragen. De ver. „Eigen erf" moet zoo echter pok vast loopen. Voorloopig moet men trach ten, van de eigenaars, indien maar eenigszins mogelijk, de lasten te halen. Thans- gaat deze zaak echter nog buiten de competentie van de gemeente om. Het is een kwestie voor de vereeniging. Men kan dit adres dus v. k. g. aanne men. De hr. H a v e r h o e k vroeg, of de vereeniging wel tijdig maatregelen heeft genomen om in dezen toestand te voor zien. Spr. zag tusschen letter en geest van de landarbeiderswet een groot ver schil- Volgens den letter moet betaald worden, maar volgens den geest moet getracht worden deze menschen in be zit van hun eigendom te laten. Minister Talma, die deze wet in 't leven riep, zou zeker ook zoo oordeelen. Burge meester Welleman, die met hart voor deze zaak werkt, merkte indertijd reeds op, dat de gemeente misschien wel eens bij zou moeten springen. Ten slotte gaat het niet om de rente, maar alleen om de aflossing. Ook burgemees ter Strick van Linschoten toonde reeds, voor steun aan de eigenaars te gevoelen, en spr. zou het betreuren als nu tot ver koop zou worden overgegaan. Spr. hoopte niet, dat het zoover zou komen. De v o o r z. deelde mede, dat het ge meentebestuur reeds pogingen tot ver lichting in het werk stelde. Men trachi- te de rente van 3 op 2 pet. te krijgen, maar zonder resultaat. Maar zelfs deze verlaging zou nog niet in staat zijn om

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1