#rovinriaW 0 >ciu'j5cl<c B 22* GOfSCHE COURANT^ Maugreen Hats DE SPORTHOED 'middelburg. NUMMER 109. TWEE BLADEN, DONDERDAG 9 MEI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG, TWEE BLADEN. DONDERDAG EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. SIKNEIUND. DE PRINSES NIET NAAR 's HERTOGENBOSCH. MINISTER MARCHANT EN HET ROOMSCH-KATHOLICISME. OPEN BRIEF. DE GEWRAAKTE VERKIEZINGS PLATEN TE AMSTERDAM. DE ONHOUDBARE TOESTAND IN DE VEEHOUDERIJ. BEPERKING ANSJOVISZOUTERIJ. TEGEN ZIJN WIL OVER DE GJ.2 GEZET SIR MAC PHERSON ROBERTSON IN ONS LAND. VREEMDE ARBEIDSKRACHTEN. STATEN-GENERAAL, INDISCHE BEGROOTING. Zoo juist ontvangen de nieuwste modellen ENGELSCHE FA. WED. C. PATERIK MIDDELBURG ZEELAND DE ZUIVEL WEEK. Het carillon. Ouderlingenconferentie. VLISSINGEN. Gemeenteraadsverkiezing WALCHEREN. WEGENVERBETERING IN DOMBURG. (Ingez. Med.) WEER EIS WIND. Middelburg, Woensdag hoog Verwachting tot morgenavond: Meest matige wind uit O. richtingen, helder tot licht bewolkt, droog weer, iets warmer. Hoog- en Laagwater te Viissingen. Mei. MIDDtLBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17, Aangesloten b|j het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. familieberichten en dankbetuigingen 1— regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rnbricl „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 rege'ï, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me! „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coo- rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. Zooals indertijd gemeld zou H.K.H. Prinses Juliana heden naar 's Hertogen bosch vertrekken voor een tweedaagsch bezoek aan den Commissaris der Konin gin in Noord-Brabant, mr. dr. A. v Ryckevorsel. Naar de Msb. verneemt, heeft H.K.H- wegens het optreden van de mazelen in de provincie Noord-Brabant, van Haar voornemen afgezien. Gelijk men weet, heeft H.K.H. deze ziekte als kind niet gehad. Naar ons thans van zeer betrouwbare po litieke zijde wordt medegedeeld, moe ten de geruchten, dat minister Mar- chant naar het Roomsch-Katholicisme is overgegaan, inderdaad juist zijn. Wij ontvangen een Open brief aan alle officieren en oud-officieren van het Kon. Ned, Leger, van de Kon. Ned. Marine en van het Kon. Ned.-Ind. leger, naar aanleiding van het feit, dat de Ge- neraal-Majoor b.d. E. H. v. d. Akker ontslagen is als eerelid van de „Vereeni ging van officieren van de Koninklijke landmacht" (V. 0. K. L.) Vervuld van verontwaardiging wen den de onderteekenaars van dezen open brief zich tot allen, leden en oud-leden van de Nederlandsche en Indische Weermacht, om uiting te geven aan hun weerzin, ontstaan door den smaad een oud wapenbroeder door eenige of ficieren aangedaan. Zij kunnen niet aannemen, dat in een neutrale vereeniging van Officieren zoodanige politieke verdwazing zou heerschen, dat men alleen omdat de generaal Van den Akker staatkundig een eigen standpunt meende te mogen innemen, tot zulk een ongehoorde daad kan komen. De onderteekenaars vragen daarom: Beteekent deze handeling van het Hoofdbestuur van de V. 0. K. L. niet een stuitend onrecht hun wapenbroeder en oud-voorzitter aangedaan Deze brief is onderteekend door 40 oud-officieren, w.o. 4 luitenant-gene raals; 1 schout bij nacht; 5 generaal- majoors; 2 kolonels; 1 kap. ter zee enz, enz. Op de vragen van den heer Boon no pens de verwijdering van liberale ver kiezingsplaten voor de Prov. Statenver kiezingen te Amsterdam (er stond een concentratie-kamp c.a. op afgebeeld) heeft de minister van Binnenlandsche zaken thans het volgende geantwoord: Op 3 April heeft de Amsterdamsche politie zich gewend tot het bestuur van de afdeeling van de Liberale Staatspar tij de Vrijheidsbond te dier stede, naar aanleiding van een klacht van den Duit- schen consul-generaal te Amsterdam over het z.i. stuitende karakter van een der verkiezingsreclames van die partij. De leiding van genoemde afdeeling ver klaarde zich niet bereid tot het doen verwijderen van die reclame doch zeg de toe, erkennende de mogelijkheid, dat de afbeeldingen in een enkel opzicht verkeerde indrukken konden doen ont staan, de noodige wijzigingen te zullen doen aanbrengen, om elke aanleiding tot het betrekken van de voorstellingen op een bepaald land weg te nemen. Deze wijzigingen waren op 4 April niet aangebracht. Op dien datum is van de zijde der Amsterdamsche politie in overweging gegeven, de platen te verwijderen. Een last daartoe is niet gegeven, terwijl rok van regeeringszijde geen inmenging heeft plaats gehad- De leiding der afdeeling van den Vrijheidsbond zegde toe, tot verwijdering te zullen overgaan, In enkele opdichten kon de indruk worden gewekt, dat de bewakers van 'i afgebeelde concentratiekamp in Duit- sche uniformen waren gestoken. Aangezien de leiding van bovenbe doelde afdeeling zelf erkende, dat door de op de openbare straat aangebrachte afbeeldingen de indruk kon worden ge wekt, dat zij betrekking hadden op een Staat, waarmede ons land vriendschap pelijke betrekkingen onderhoudt, komt het den minister voor, dat hier van toe geven aan overgevoeligheden niet ge sproken kan worden. (Een der afbeeldin gen toch stelde o.a. voor een man in uniform, die een anderen, op d'en grond liggenden man geeselde). De Hollandsche Mij. van Landbouw heeft gisteren de volgende motie aange nomen en opgezonden aan den minister van economische zaken: „De Holland sche Maatschappij van Landbouw in al- gemeene vergadering te Amsterdam bij een, gehoord de besprekingen, brengt beleefd onder de aandacht van Uwe Ex cellentie den onhoudbaren toestand waarin de veehoudersbedrijven verkee- ren; is van oordeel, dat directe verbetering in het belang der bedrijven in het belang van het platteland en van ons volk, dringend noodzakelijk is; verzoekt Uwe Excellentie den bijslag op de melk direct te verhoogen en zoo de fondsen uitgeput raken, uit andere hoofde geld voor dit doel beschikbaar te stellen; is overtuigd, dat bij niet-inwitliging van dit verzoel» door de voortschrij dende armoede, extensieveering en werkloosheid de offers voor het Neder landsche volk belangrijk grooter zullen zijn; verzoekt Uwe Excellentie voorts den afzet vermeld in eigen land te vergroo- ten door verplichtstellen van de berei ding van melkbrood tegen consumptie melkprijs; de afzet van boter en andere dierlijke vetten door hoogere belasting en con- tingenteering van vetten, ingevoerd of voortgebracht met ingevoerde grondstof fen". Naar aanleiding van een tegenspraak in verschillende bladen van het onlangs gepubliceerde bericht omtrent de ansjo- viszouterij hebben wij ons tot de Neder landsche Visscherijcentrale om lichtingen gewend. De centrale deelde aan de Msb. me de, dat deze tegenspraak in alle op zichten onjuist is. Inderdaad ligt het in het voornemen het zouten van ansjovis te verbieden, zoodra een hoeveelheid van 15,000 ankers gezouten zal zijn. Bij de jongste wijziging van het Crisis-Ans- jovis-besluit 1934 I, welke wijziging 1 Mei j.l. van kracht is geworden, is een bepaling opgenomen, welke de mogelijk heid daartoe opent. Het Eerste Kamerlid Hermans heeft den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van een artikel in Het Volk van Zater dag 4 Mei, ochtendblad, eerste bladzijde, vierde kolom, waaruit blijkt: a. dat op Donderdag daaraan vooraf gaande, een Joodsche jonoe man afkom stig uit Duitschland en in het bezit van tien mark, in een café gelegen aan den straatweg Dorp LosserOverdinkel om logies vroeg; b. dat de caféhouder geen gelegenheid daartoe had en dat eenige bezoekers bereid waren den Duitscher te verge zellen naar Losser, waar wel logeerge- legenheid te vinden was; c. dat, toen deze menschen op weg waren, twee rijksveldwachters het ge zelschap aanhielden, den Duitscher be vallen zijn handen omhoog te houden en hem fouilleerden; d. dat bij de fouilleering niet verdachts op hem werd bevonden; dat hij ook naam en beroep heeft opgegeven en tevens den rijksveldwachters heeft medege deeld, dat hem in Duitschland gevan genisstraf te wachten stond, omdat hii 2 jaar geleden kritiek op de machthebbers zou hebben uitgeoefend; e. dat de rijksveldwachters hem, niet tegenstaande hij smeekte niet terugge bracht te worden, hetgeen door de om standers duideüjK is vernomen, toch naar de Duitsche grens hebben gebracht en hem aldaar bevolen hebben, volgens eigen getuigenis, terug te gaan en te zor gen, dat hij niet weer in Nederland kwam; f. dat weliswaar de rijksveldwachters ontkennen, dat de Duitscher gewaagd zou hebben van de sraf, die hem in Duitschland stond te wachten, maar dat daartegenover verschillende personen, die bij het geval tegenwoordig waren, pertinent verklaren, dat hij ook tegen over de politiemannen mededeeling had gedaan van het lot, dat hij had onder gaan en van het lot dat hem wachtte? 2. Zoo ja, is de minister dan niet van meening, dat bedoelde rijksveldwachters eerst advies of instructies bij den burge meester, bij den grens-commissaris te Enschede of bij andere autoriteiten had den moeten inwinnen? 3. Is de miniser verder niet van mee ning, dat de handeling van deze rijks veldwachters streng moet worden afge- De hevigsie hartstochten laten ons somtijds nog met rust, maar de ijdel- heid drijft ons altijd altijd tot in de meest ernstige en plechtige toestanden zelfs. keurd en is de minister bereid maatre gelen te treffen, dat iets dergelijks niet meer kan gebeuren? Gistermiddag is met het K.L.M, dienst- vliegtuig uit Londen op Schiphol aange komen de bekende Australische indu strieel Sir Mac Pherson Robertson, de man die de Londen-Melbourne-race in October j.l. organiseerde. Sir Robertson, die vergezeld was van zijn vrouw, werd o.a. door Parmentier begroet. In een onderhoud dat Sir Robertson met eenige persvertegenwoordigers had zeide de Australiër dat wat de Neder landsche piloten gedaan hebben het meest heeft benaderd hetgeen hij in zijn gedachten'had, toen hij het geld voor de race beschikbaar stelde. Niet met een speciaal gebouwde race-machine, doch met een passagiersvliegtuig zijn de Hol landers in 3 Y> dag van Londen in Australië gearriveerd. Sir Robertson had overigens de hoogste bewondering voor hetgeen de Engelschen deden met hun Comet-vliegtuig. Hij was er van overtuigd dat de race sterken invloed heeft uitgeoefend op de ontwikkeling van het luchtverkeer En gelandAustralië, terwijl in Australië de belangstelling voor de luchtvaart be langrijk is toegenomen- De luchtrace Londen-Melbcurne had hem bijna 25.000 pond gekost. Om gén ding zou ik haast zeggen dat i?et mij spijt dat ik den prijs voor de race heb beschikbaar gesteld, aldus Sir Robertson, want sindsdien wordt zoowel Lady Robertson als ik zeh geen rust meer gelaten door lieden, die om geld bedelen. Sir Robertson sprak zijn waardeering uit over de uitnoodiging van de K.L.M om naar Nederland te komen. Zelfs heeft de K.L.M. een vliegtuig te zijner be schikking gesteld, zoodat hij in Neder land overal heen kan vliegen. De Austra lische industrieel denkt ongeveer een week in Nederland te blijven, in welken tijd hij slechts drie zakenbezoeken zal maken. Tenslotte zeide Sir Robertson te ge looven dat de K.L.M. zeker goede kans heeft de uitbreiding van de lijn Amster- dam-Batavia naar Australië te zien ver wezenlijken. Voor een nieuwe Melbour ne-race zal hij het initiatief niet nemen. Aan hen, die vreemde arbeidskrach ten in hun dienst hebben, is slechts roox een bepaalden termijn, daarvoor toe stemming verleend en deze termijnen loopen op verschillende tijdstippen af- Nadien moet weder opnieuw bij de or ganen der arbeidsbemiddeling toestem ming worden aangevraagd. Daar nu sommige toestemmingen op het einde Loopen zal ieder, die zulkeen toestem ming heeft, goed doen bijtijds verlenging of vernieuwing aan te vragen, opdat hij geen last van de politie krijgt. De Eerste Kamer is gister begonnen met de behandeling van de Indische be grooting voor 1935. De heer M e n d e 1 s (s. d.) oefende critiek op de financieele politiek van den minister van Koloniën, welke een liquidatie-politiek is. Bpr. betoogde, dat de criminaliteit onder de zoo inschik kelijke inlandsche bevolking sterk toe neemt. De heer Janssen (r.-k.) gaf net hef fen van een aardoliebeLasting in overwe ging. Mogelijk kan industrialisatie ver betering brengen in de positie der Indi sche bevolking. Spr. wenscht betere sa menwerking tusschen regeering en Volksraad. De heer De Savornin Lobman (c.-h.) bracht hulde aan den financieelen saneeringsarbeid van den Gouverneur- Generaal, de regeering en in 't bijzonder den minister van Koloniën. Spr. betoogde dat het onmogelijk is, in Indië een rechtsstaat in te voeren met de consequenties die we hier in het Westen kennen, Spr. waarschuwde tegen vermindering van het Indische leger, en de Indische marine is veel te zwak. Spr. wilde versterking van den histo- rischen band tusschen Nederland en In dië. De vergadering werd hierop ver daagd tot heden. Het bestuur van het departement Middelburg van de Nederlandsche maat schappij voor nijverheid en handel, ver zoekt ons te willen berichten, dat op een onlangs gehouden algemeene vergade ring het bestuur als volgt werd samen gesteld: W. Berdenis van Berlekorn, Middelburg, voorzitter, jhr. F. Bee- laerts van Blokland, Middelburg, secre taris, mr- J. A. Dumon Tak, Middelburg, pénningmeester, Arie Smit, Viissingen, ir. J, van Poelgeest, Goes, leden. De collecte voor het Chr. Doof- stommeninstituut „Effatha" bracht op f 75. De belangstelling voor de demonstra ties in het Schutershof was gisterenmid dag flink en gisterenavond zoo groot, dat niet allen, die kwamen, konden worden toegelaten. Hedenmorgen kwamen er enkele tien tallen van buiten, die de uiteenzettingen volgden en zich overtuigden van den heerlijken smaak der aangeboden spij zen. Wij hebben nader een kijkje genomen bij de etalages van de 12 winkeliers, die deelnemen aan den etalagewedstrijd, uitgeschreven door de slijtersvereeni- ging „Samenwerking". Wij ontwaarden enkele zeer goed ge slaagde en typische étalages en ook de flinke letters voor den wedstrijd voor het publiek om een slagzin samen ;e stellen. Het is zeker de moeite waard de ver schillende etalages eens langs te wan delen en zich te wapenen met een bij de deelnemers te verkrijgen stem- en aan- teekenbiljet. Zooals bekend, zijn de twp» laatste demonstraties hedenmiddag en heden avond. De wedstrijd duurt tot en met Zater dag. Hedenmorgen is men begonnen met de muziek van den trommel van het ca rillon van den Abdijtoren af ie nemen. In de eerste dagen van de volgende week zullen de nieuwe nummers gesto ken worden en zullen wij dan melden welke nummers ter gehoore wmden ge bracht. Enkele dagen zullen wij hel alleen met het slaan van de Lange Jan moeten doen. DOES. De speldjesdag voor de afdeeling Goes van „Kinderhersteliings- en va- cantiekolonies" heeft in deze gemeente 384 opgebracht. Woensdag werd te Goes, onder voor zitterschap van den heer Prins, uit Viis singen, de zestiende Geref. Ouderlingen conferentie voor Zeeland gehouden. In de morgenvergadering hield de heer J. Idoogerheide, ouderling te Wemel- dinge een referaat over: „Huisbezoek en vakorganisatie". In de middagvergadering sprak prof. dr. G. M. den Hartogh te Rampen over: „De ambtelijke opwekking tot zelfon derzoek". De lijst der Vrijz. Dem. voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, luidt als volgt: 1. M. J. Harts, aftr.; 2. A. C. Hil- dernisse; 3. mevrouw Ir. L. van Nou- huijsVan Zwanenberg; 4. mevrouw A. OuburgGeelen; 5. P. Schouwenaar en 6. J. de Wilde. We hadden al eens gelegenheid te wijzen op verbeteringen te Domburg, crisisvruchten van practischen, sanitai- j De aanleg van deze wegen wordt f ei- ren of aesthetischen aard. We rele- 1 telijk betaald door de aangelanden. Er veeren als zoodanig nog even de water-j zal een baatbelasting voor worden inge leiding, de rioleering, het ondergrond- j voerd, die öf ineens of in een aantal sche lichtnet, parken. De correctie, die j jaren kan worden opgebracht, 't Onder- we thans op het oog hebben, valt onder j houd komt voor rekening van de ge- alle drie rubrieken tegelijk; we bedoe- j meente, die daarvoor weer een subsidie len de verbetering van de straten, ge- van den „Polder Walcheren" geniet. ste luchttemperatuur 15.1 °C (59 °F); laagste 8.2 °C (46 °F). Heden 9 h: 11.1 °C; 12 h: 16 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 776 mm; laagste 772 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 775.8 mm te Aberdeen en V. Manoer; laagste 758.0 mm te Toulouse. Zon op: 4 h 18; onder: 19 h 36. Licht op: 20 h 06. Maan op: 10 h 01; onder: 24 h 56. E.K.: 10 Mei. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) Hoogwater. Laagwater. Do. 9 5.37 17.56 11.45 Vr. 10 6.33 18.53 0.20 12.38 Za. 11 7.40 20.04 1.19 13.47 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Mei. Hoogwater. Laagwater. Do. 9 7.22 19.44 0.37 12.53 Vr. 10 8.12 20.34 1.20 13.46 Za. 11 9.11 21.39 2.17 14.55 deeltelijk voltooid maar langzamerhand in alle hoofdstraten uit te voeren. De bestrate breedte was tot nog toe slechts een meter of drie; aan de kanten zand of schelpstof op een vasten ondergrond. De harde .breedte zal waar moge lijk 4,5 a 4,75 m. worden. Voorts worden de kanten voorzien van ook in werkverschaffing gemaakte betontrot- troirs en zullen de overblijvende stof- en stuifbanen worden verhard met brik. Een kijkje in de Korte Noordstraat overtuigt U van de practische en aes- thetiscbe vordering, terwijl ieder, die weet, hoeveel stof de winden en de auto's hier plegen op te jagen, ook zal toegeven, dat de gezondheid er door wordt Devorderd. Een waardevol crisis- werk! Degenen, die intusschen gehoopt had den tegen den zomer den Westkap- pelschen weg (Schelpweg) voltooid te vinden, zullen tot hun teleurstelling ver nemen, dat met dat werk nog niet be gonnen is, vermits een paar aangelanden het zoolang mogelijk tegenhouden. Een K. B. zal dus noodig wezen om de zaak door te kunnen zetten; een wet is daar voor niet meer vereischt. De hinderlijke zandvlucht is dus bij westenwind van die zijde nog te duchten. In den laatsten tijd zijn ook binnen wegen verhard op een breedte van 21-2 m. Eerst is onderhanden genomen de Baaiweg-Geertsesweg voor gezamen lijke rekening van Domburg, West kapelle en Zoutelande. Thans wordt de Geschiereweg-Meliiskerkscheweg ter lengte van plusm. 2Y< k.m. bestraal.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1