Grote Blue Band-Prijsvraag let op de advertentie van Vrijdagavond MAXIME ONDERWIJS. MARKTBERICHTEN. BEVOLKING. AGENDA. MIDDELBURG. GOES, „vette baan" moet dus weer terugge bracht worden tot nul, d. Salaris als voorzitter van den hoo- gen raad van arbeid, f 10,000 per jaar, plus f 25 presentiegeld. De waarheid is weer, dat ik voorzitter van den hoogen raad van arbeid ben, maar dat ook aan deze functie geenerlei honorarium ver bonden is. Al.een wordt voor vergade ringen slechts 3 a 4 per jaar een presentiegeld van f 5 betaald. Ook deze „vette baan" van f 10,000 per jaar moet dus teruggebracht worden tot 15 a 20 gulden per jaar! e. Salaris als lid van de centrale c >m- missie voor drinkwatervoorziening f 3000 per jaar, benevens f 15 presentiegeld per vergadering, terwijl deze commissie ge middeld tweemaal per week vergadei't- De waarheid is andermaal, dat ik lid ben van de centrale commissie voor drink watervoorziening, waarvoor echter gee nerlei salaris of vergoeding wordt ont vangen, behalve een presentiegeld van f 5 per vergadering, terwijl deze com missie echter gemiddeld per jaar niet meer dan 3 a 4 keer bijeenkomt- Der halve moet ook weer deze „vette baan" van f 3000 -(- f 1500 f 4500 per jaar worden teruggebracht tot 15 a 20 gulden! f. Salaris als minister van staat f 25,000 per jaar. Dit werd me heldhaftig per ano- niemen brief verweten en wordt ook in vergaderingen gecolporteerd, zelfs met bovendien de schandelijke bijvoeging da; benoeming opzettelijk op 31 December 1934 was geschied, omdat de regeering mij daarom dat bedrag ook over het jaar 1934 nog wilde „toestoppen". Dc waarheid is, dat ik inderdaad op 31 De- j cember 1934 tot minister van staat be noemd werd, maar dat daaraan geen en kele geldelijke be ooning of vergoeding verbonden is. Ook deze „vette baan" moet dus weer gereduceerd worden iot nul. Het „millionnairs-inkomen", dat de heer A. Korting mij welwillend uit hoofde van deze vette banen" toedacht, be droeg dus volgens N.SB-sche voorstel ling f 54,500 per jaar. De waarheid is, dnt het totale bedrag, dat ik uit hoofde van deze zes „vette banen" ontvang, niet meer is dan 30 a 40 gulden per jaar. Veel werkloozen zouden er dus niet van kunnen bestaan, a's ik ontslag nam. Ik heb me eens dit tot vroolijk slot aan deze in-nare zaak de moeite ge troost dit alles te antwoorden aan iemand, die me per brief verweet „een der ergste cumulanten" te zijn. En toen ontving ik dit, ook niet zeer gekuischte antwoord: „Ik heb u ten onrechte ver-- wijten gemaakt; die neem ik nu terug. Maar dat wil u nu wel als mijn meening zeggen: dat gij stapelgek zijt, dat gij al dat werk voor niets doet. Ik zou ze lek ker danken". Dat is ook een opvatting- Maar mis schien begrijpt men nu ook een beetje, hoe ik er toe kwam, om in November in de Tweede Kamer te spreken over de „vieze demagogie", die met het cumula tie-vraagstuk door sommigen wordt ge dreven. Eindexamen Gymnasium. De minister van O, K. en W. heeft be paald, dat het eindexamen van het Gymnasium te Middelburg voor wat het schriftelijk gedeelte betreft zal worden afgenomen op 4 en 5 Juni a.s. en van wat het mondeling betreft op 25 en 26 Juni a.s- Tot gecommiteerden zijn be noemd dr. P. Groeneboom, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; dr. Th. C. van Stockum, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; dr. E, van Everdingen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, wonen de te De Bilt; aan wie zal worden toe gevoegd: op 24 Juni, dr. L. G. M. Baas Becking voornoemd. Goes, 7 Mei- Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Aardbeien 1,441,86, Kleiperen 9, St. Remy 13, Brederode 17, Nieuwe aardappels 23, bonte idem 0,90 1,20, Bevelanders idem 2,10, Postelein 14—15, Spinazie 23, alles per 100 kg, Aardbeien 1,80, Groene Komkommers 5, Bloemkool 711, idem II en III 1,506, Kropsla 1,905, Bloemkoolplanten 0,10 0,13, Violenplanten 0,30—0,40, Ver geet mij niet planten 0,10, Kipeieren 1,701,90, alles per 100 stuks, Worte len 611, Rabarber 13, Radijs 0,80 1,50, Selderij 0,600,70, Tulpen 15, alles per 100 bos, Stoofsla 0,440,62,, Knolselderij 0,09, beiden per krat, Cal- la's 1417, Cactussen 68, Moeder plantjes 4, Vetp anten 3, alles per 100 pot, Honing 0,190,20, per flacon. Gedurende de maand April zijn in de gemeente MIDDELBURG. Ingekomen: M. M. Ekkebus, dienstbode van Stad- Vollenhove, Gravenstr. I 190; L. Schout los werkman, van Koudekerke, Graven str. I 285; Z- van den Broeke, dienst bode, van Serooskerke, L. Noordstraat L 112; J. J. Riemens, kleermaker, van Koudekerke, Vliss. straat K 60; F. J. Allewijnse, koopman van Zierikzee, Ko- ningstr. E 174; N. Minderhoud van Viis- singen, Beenhouwerssingel K 76; M. de Hamer, dienstbode van 's H. Arendsker- ke, Stationstr. P 213; J. P. H. de Graaff, reijziger van Breskens, Zusterstraat 1 206a; Jkvr. E. W. Beelaerts van Blok land, van Leiden, L. Gortstraat K 23; N. J. Kunst-Lipjes van Vlissingen, L. Delf* H 18; M. J. Gelton-Roberts, Siltard, Woonwagenkamp; M. v. Biene, koop man, Antwerpen. Woonwagenkamp; S. Simpelaar, Breskens, Markt I 9; W .J. Bijl, kinderjuffr. uit Vlissingen', Veer sche singel S 42a; D. Abrahamse, dienst bode uit Frankrijk, Pottenmarkt K 404; J. Riemens, huishoudster, Amersfoort, Noordweg R 27, M. Bimmel, dienstbode Meliskerke, L. Delft A 96; F. Sturm, bakkersknecht, Vrouwenpolder, R-otterd. kaai O 223; J. Geldof, uit Aalsmeer, Lombardstr. C 73; J. van Bijlevelt, Yer- seke, KL Vlaanderen M 151; A, D. J. Schut, steno-typiste, 's Gravenhage, Seisdam Q 28; M. J. Geldof, dienstbode, Serooskerke, Noordsingel S 168; P. C. Quist, verpleegster, 's Gravenhage, L. Noordstr. L 180; P. v. d. Meer, ver pleegster, 's Gravenhage, Parklaan 27 M- Louwerse, Arnemuiden, Segeerssin- gel V 99; J. de Valk, machinist, N, In- dië, Oud Arnemuidsche pad T 143; M. H. Kröller, Ede, Lange Singelstr. N 174 K. G. Daane, Rilland-Bath, St. Sebasti- aanstraat L 177; M. F. Huijgens, Geleen, Noordplein M 292; S. Buijsse, dienstbo de, Vlissingen, Teerpakhuizenstr. P 28b; J. Geldof, dienstb., Oostkapelle, Dam G 54; J. P. Butler, dienstb., Goes, Noord plein M 292; J. Wassink, monteur, Se rooskerke, Spanjaardstraat F 74; L. den Engelsman, fabrieksarb., Koudekerke, Jodengang R 213; G. Zoutewelle, venter, Hulst, Vlissingsche straat K 58; J. P. Glerum, sigarenhandel, Schore, Markt L 5; C. G. Gilden, hovenier, Zierikzee, L. Delft B 128; A, Gelton, harmonicaspe ler, Breda, Woonwagenkamp; C. Hack, zonder, Vlissingen, Molenwater M 271; A. N. Dekker, opziener der Domeinen, Noordweg S 231; H. Fleumer, 's-Graven- hage, Spanjaardstraat F 82a; A. C. Lous, geb. Wolf, Vlissingen, Wagenaarstraat D 92; M. B. Blondel, Nederweert, Bo- gardstraat D 58; H, J. R. Soeters, verte- genw. Texaco, 's-Gravenhage, Arm. Schuitvlot G 258; W. Stevens, N. Indië, Veersche singel S 39; Y. ten Siethoff, onderwijzer, Amsterdam, St. Pieterstraat F 51. J. Tjaarda, Leeuwarden, St. Jan straat H 201; P. J. Hillebrand, smid, St. Laurens, Noordweg S 237; M. A. de Ko ning, winkelbed., Vlissingen, Julianastr. W 12; J. G. Lubsen, verz. agent, Koude kerke, K. Burg D 12; T. Schoondorp, on derwijzeres, Rotterdam, Rouaansche Ka de G 138; W. Z. Ort, dir. houthandel, Rotterdam, Spanjaardstraat E 93; Wed. M. P. de Jong, geb. de Vos, Amsterdam, Kousteensche dijk P 3; P, van Soelen, Vlissingen, Rouaansche Kade G 115; J. M. Ridder, Vlissingen, Seissingel R 239; Wed. M. J. H. Warnau, Sliedrecht, Lan ge Delft A 97; J. Stevense, waterbouwk. opzichter, Kruiningen, Verwerijstraat N 127; N. Platteel, Leiden, Pluimstraat E 159; P. S. Lavooy, Vlissingen, L. Noord straat L 128; A. Mulder, Vlissingen, Ne- derstraat O 195; E. Calatz, Gouda, Ka poenstraat B 33; Wed. H. W. den Boer, geb. Calatz, Gouda, Kapoenstraat B 33. V ertrokken: C. J. H. van der Kam, van Hendrik straat W 68 naar Utrecht, Kromhout ka zerne; J. J. L. Risseeuw, Londensche Ka,ai H 50, N. O.-Indië; J. S. de Wit, Lange Delft B 147, Heemstede, Land zichtlaan 51; H. Haas, Vlasmarkt K 146, Hengelo, Breemanchweg 79; J. C. Ken- se, Dam N 5, Leerdam, dr. Voogdstr. 1; E. L. Ysebaart, Stationstraat P 267, IJzendijke, Roodehoek A 73; D. Boste laar, Jasmijnstraat W 138, Koudekerke 't Zand D 44; C. M. PoortvlietLa Brujeere, Oud Arn. pad T 86, Vlissin gen, Kenau Hasselaarstr.; L. Hubregt- se, Markt I 11, Westkapelle, Dijkstraat D 105; K, Willeboordse, Lange Burg C 102, Westkapelle, Dijkstraat D 110; G. M. Feij, Lange Burg C 106, Zierikzee, K, St. Janstraat 348; J. A. de Klerck, Veersche singel S 39, Vlissingen, Paul Krugerstraat 30; P. I. Bastiaanse, Seis- plein Q 290, Zierikzee, Houtstraat; 11, J. Haring, Stationstraat P 43, Neder Hardinxveld B 642; J, Bimmel, Been houwerssingel K 70c, N, O.-Indië; C. W. Flentge, Loskaai P 265, Delft Hoog- kade 20; J. I. Zwigtman geb. de Witte, St. Pieterstraat A 69, Den Helder, Van Galenstraat 12; J. F. Boutens, Brak- straat O 254, Zoutelande, Noordstraat 104; M. Eversen, Spanjaardstr.aat F 79, Koudekerke B 4; J. Wondergem, Noord weg S 237, St. Laurens B 59; P. C. Baas, Sleeperssingel Q 172, N. en St. Joosland A 109; M. P. de Ruyscher, Lange Delft A 96, Biervliet; M. S. Snoep, Verwerijstraat N 135, Bussum, Nieuwe van Gravenlandsche weg; N. Wouters, Singelstraet N 174, A'agteker- ke 62; M. E. van Meerendonk, Lom bardstraat C 75, Amersfoort, Utrecht- sche weg 266; A. J. Verhulst, Kalveren- markt K 283, Veere, Kampveersche to ren; W. Nieuwdorp, Veersche Singel S 47b, Amsterdam, Koninginneweg 1205; D. Schroeversv. d. Vijver. Klein Vlaan deren M 147, Oost- en West Souburg, Nieuwstraat 65; J. P. Westerveld Geelhoed, Rozenstraat W 199, Oost en West Souburg, 't Wissel 51; W. L- Pelle, Rouaansche Kaai G 138, Nieuwpoort, (België); S. D. Osté, Seisweg R 175, Amsterdam, Westlandgracht 227 II; F. Thie, B'auwendijk P 39 b, Voor brug, Brinckhorstlaan 28; M, v. d, Broe ke, L. Noordstraat L 112, St- Laurens, v Littersstr. A. 52; C. E. Bosdijk, St. Joris- straat L 122c, Zierikzee, Appelmarkt 360/1; J. van den Broeke, Noordweg R 20a, Vrouwepolder, Gapinge B 8; S. P. Grootjans, geb- Jellema, Korendijk P 63, Ned. O.-Indië; Mi. E. Schot, geb. Neufe- glise, K. Gortstr. K 16, Ned. O.-Indië; M. de Rijke, Brakstraat O 268, Enge- ♦4 land; L. C- Bondewel, geb. de Massier, Zuidsingel E 40a, Rotterdam; A. Ale- wijnse, Nieuwstr- G 219, Koudekerke 't Zand D 220; P. Spruijt, Langeviele K 212, 's Gravenhage, J. v. Nassaustr. 82; J. Jakobsen, Noordstr. L 128, Seroos kerke A 156; A. L. Ch- Vogel, Kuipers poort G 85, Veere, Campveersche to ren; S. Versprille, Noordweg R 27, Oost burg, Koepelstr. 5; C. M. Polderman, Heerengracht M 32, O. en W. Souburg, Spoorstr. 12; A- Caljouw, Noordstraat E 11, Bergen op Zoom, Moerstraatsche- baan 198; A. Schuit, Gravenstraat I 241, Vlissingen, Lampensstr. 6; E. Dekker, Stationstraat P 269, Vlissingen, Hotel Noordzee Boul,; G. Steutel, Langeviele K 229, Koudekerke E 144; G. C. var» Dorp, Rouaansche Kaai G 141, Zeven huizen Tweemanspolder 2; G. S» Lou- wers, Dam G 76, Vlissingen, Scheldestr. 52; C. Backx, Hendrikstr. W 76, Til burg, Pres. Steijnstr. 6; J. A. Labrujere, Lange Delft I 33, Maastricht, Hotel du Casqué; E. J. C, J. van Heusden-Frede- riks, Noordpoortstr. M 2, 's Gravenhage Fahrenheitstr. 381; A. H. Kamermans, Oude Vliss.weg V 13, O. en W. Souburg, Ritthemschestr- 70; F. de Koning, Dok straat P 180, Koudekerke, E 223a; F. M. Wilbrenninck, Hofplein E ld, Rotterdam, W. de Withstr. 18; J. Boone, Segeers- singel V 63, Utrecht, Oudewijkerdwarstr. 26. Tot en met 11 Mei. Etalage wedstrijd (w.b. letterraadsel) uitgaande melkslijters Vereen. „Onderlinge Samenwerking", Woensdag 8, Donderdag 9 en V rij d a g 10 Mei. Zuiveldagen. Kook demonstraties door de Ned. Zui velbereiding. Schuttershof, Woensdag 8 Mei. Ouderavond voor school C. School aan de Bree 8 uur. Woensdag 8 Mei. Generale Repeti tie Kon. Zangvereen. „Tot Oefening en Uitspanning". Concertzaal 8 uur- Donderdag 9 Mei. Uitvoering Kon Zangvereen. „Tot Oefening en Uitspanning", Concertzaal 8 u- Donderdag 9 Mei Inst. v. Arb. Ont wikkeling. Lezing met film en lichtbeelden. Aquarium Vereen- City Theater 8,15 uur- Woensdag8 Mei- Donderdag 9 Mei. tm B.B155-Ö229" (Ingez. Med.) door OCTAVE FEUILLET. 20). Deze dame, die mijnheer Laubépin zeer gunstig behandelde, toen hij haar eenvoudig kwalificeerde als een 'ver zuurd mensch, boezemt mij niet de min ste sympatie in. Echter heb ik mij, uit eerbied voor dit huis, ingespannen haar toegenegenheid te winnen, en ik heb het bereikt door een gewillig oor te leenen, nu eens aan haar ellendig ge klaag, over haar tegenwoordige om standigheden, dan weer aan de hoogdra vende beschrijvingen van haar vroege re fortuin, van h,aar zilver, van haar meubflair, van haar kant en van haar handschoenen. Ik moet bekennen, dat ik pp een goe de school ben, om te leeren veradhten de voorrechten, die ik verloren heb. Al len hier prediken mij inderdaad, door hun houding en woorden, op welspre kende wijze, het verachtelijke van rijk dom: mevrouw Aubry allereerst, die men vergelijken kan met die schaamüe- looze veelvraten, wier weerzinwekken de gulzigheid iemand alel eetlust ont nemen, en die je een diepen afkeer be zorgen van de schotels, welke zij je aanprijzen; dan die grijsaard, die zich op zijn millioenen uitstrekt, even treurig als Job op zijn mesthoop, die voortreffelijke vrouw, maar die romantisch en blasé is, die, temidden van haar lastigen voor spoed, droomt van de verboden vructit der eilende; tenslotte de trotsche Mar- guérite, die als een doornenkroon de diadeem van schoonheid en overvloed draagt, waarmede de hemel haar hoofd heeft bezwaard. Vreemd meisje! Bij na eiken morgen, wanneer het mooi weer is, zie ik haar te paard voorbij gaan, onder de ramen van mijn toren; zij groet mij met een ernstigen knik van haar hoofd, die de zwarte veer van haar hoed zacht doet bewegen, en daarna verdwijnt zij langzaam langs het scha duwrijke voetpad, dat door de ruïnes van het oude kasteel heenloopt. Gewoonlijk volgt de oude Alain haar op eenigen afstand; soms heeft zij geen ander gezelschap dan de enorme en trouwe Merwijn, die zich haast, wan neer hij naast zijn schoone meesteres loopt, als een peinzende beer. Zoo trekt zij de geheele buurt door, om avon turen op het terrein van liefdadigheid te zoeken. Zij zou best een beschermer kunnen missen; er is geen hutje binnen een omtrek van zes mijlen fin het rond, waar zijniet bekend is, en vereerd wordt als een weldoende fee. De boeren zeg gen eenvoudig, wanneer zij over haar spreken: „de juffrouw", alsof zij praat ten over een der koningsdochters, die hun sprookjes zoo bekoorlijk maken, en wier schoonheid, macht en mysterie c)e wolk van sombere verstrooidhelc?. zij, in hun gedachten, bezit. Ik zoek evenwel een verklaring voor welke onophoudelijk haar dele*»* be^gkt, voor de trotsche en wantrouwende strengheid van haar blik, voor de bit tere koelheid van haar woorden. Ik vr,aag mij af of dit de natuurlijke trek ken van een zonderling en gemengd ka rakter zijn, of de verschijnselen van de een of andere verborgen kwelling, wroe ging, vrees of liefde, die misschien dat nobele hart verteert. Hoe belangeloos men mag zijn op dit punt, 't is onmo gelijk zich van een zekere nieuwsgierig heid te onthouden, tegenover een zoo merkwaardig persoon. Gisteravond, ter wijl de oude Alain, in wiens gunst ik st,u, bij mij mijn eenzamen maaltijd be diende, zei ik: „Wel Alain! Wat een mooie dag van daag! Heb je vandaag gereden?" „Ja, mijnheer, vanmorgen, met de juf frouw". „O, werkelijk?" „Mijnheer heeft, ons wel 'zien voor bijgaan?" ,,'t Is mogelijk, Alain, Ja, ik zie jullie soms voorbijgaan. Je ziet er goed uit te paard, Alain". „Meneer is al te vriendelijk. De juf frouw ziet er beter uit dan ik". „Zij is een heel mooi meisje", „O, vo'maak.t, mijnheer, van binnen zoowel als van buiten, evenals mevrouw haar moeder. Ik zal mijnheer iets ver tellen. Mijnheer weet, dat deze bezitting vroeger toebehoorde aan den laatsten graaf van Castennec, dien ik de eer had te dienen. Toen de familie Laroque het kasteel kocht, had ik, dat wil ik mijn heer wel bekennen, een hart, dat, 'n beet je trotsch was, zoodat ik aarzelde of ik in dit huis zou blijven. Ik was opgevoed met eerbied voor den adel, en het kost te mij moeite menschen, die niet van adel zijn, te dienen. Mijnheer heeft kunnen merken, dat ik er een bijzonder plezier in heb tegenover hem mijn plichten te vervullen, dat komt, omdat, ik in mijn heer het karakter van een edelman vind- Bent u er wel zeker van, dat u niet van adel bent, mijnheer?" „Ik vrees het, mijn arme Alain". „Intusschen, dit is het, wat ik aan mijnheer wilde zeggen", ging Alain voort, terwijl hij een sierlijke buigir.g maakte, „ik heb in dienst van deze da mes geleerd, dat de adel van het gevoel wel opweegt tegen den anderen, en in het bijzonder tegen dien van mijnheer de graaf de Castennec, die de slechte gewoonte had zijn menschen te slaan Wel jammer, mijnheer, laten we het maar zeggen, dat de juffrouw geen edel man met een mooien naam kan trou wen. Dan zou aan haar volmaaktheid niets ontbreken". „Maar het schijnt mij, Alain, dat hij erg op haar gesteld is". „Als mijnheer mijnheer de Bévallan bedoelt: hij is inderdaad erg op haar ge steld, want hij heeft haar zes maan len geleden gevraagd. Mevrouw scheen nief erg tegen het huwelijk en het is een feit, dat mijnheer de Bévallan na de Laro- que's de rijkste van het land is; maar de juffrouw heeft, zonder zich positief uit te spreken, tijd van nadenken willen hebben". „Maar, als zij van mijnheer de Béval lan houdt, en, als zij met hem trouwen kan, wanneer zij wil, waarom is zij dan altijd treurig en verstrooid, wanneer men haar ontmoet?" „Het is waar, mijnheer, dat sinds twee of drie jaar de juffrouw heelemaal ver anderd is. Vroeger was zij een dartel vogeltje, tegenwoordig zou men zeggen, dat er iets is, dat haar verdriet veroor zaakt, maar ik geloof niet, excuseer, dat ik 't zeg, dat dit haar liefde is voor dien mijnheer"- „Je schijnt niet erg zacht voor mijn heer de Bévallan, mijn beste Alain. Hij is toch van voortreffelijken adel...." „Dat verhindert hem niet een slecht heerschap te zijn, mijnheer, die zijn tijd gebruikt om de meisjes van het land te verleiden. En, als mijnheer oogen heeit, kan hij zien, dat hij zich niet geneeren zou om den sultan te spe en op het kas teel, in afwachting van beter". Er was een pauze en een stilte, waar na Alain voortging: „Jammer, dat mijnheer geen honderd duizend francs inkomen heeft". „En waarom dan, Alain?" „Daarom", zei Alain, terwijl hij zijn hoofd schudde, als een droomer. (Wordt vervolgd.) Elec. Drukkerij G. W, den Boer, M'burg

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6