BMCK-BOy KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. BEURSTHERMOMETER van Woensdag. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. SPORT. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Of ik onder in de grond graaf Of 'k zit boven op het dak, Of ik timmer, sjouw of metsel, BLACK-BOY is mijn pruimtabak. IU4D-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. AMSTERDAM, 8 Mei. Het eerste getal is de vorige notee- 'srng, daarop volgt de officieele notee- ring van heden- Ned. 31 1000-4 99—99%. Ned. 33 1000-4 99—99%. Ned. 34 1000-4 99—99%. Certificaten-3 86—86%. O. Indië 34 1000-4 97%—97%. Denemarken Oblig. 1926-5 89%—89%. Duitschl. pndst. 100-7 19%19% Engeland 1960-90 4 72% Zwitserl. oblig, '24-5 95 Zwitserl. Staatss. 1927-4% 88%— 89 Amsterdam 1933-5 99%—99% Amsterdam 1934-4% 99%— 97%. Rotterdam 1926-1930-4% 95—95. 's Gravenhage 1929-4% 100 Berlijn 1925-6% 16—16. Zeeuws. Hyp. B-5 97—97. Zeeuws. Hyp. B-4% 95%—95%, Cities Service Cy. P 1958 5 26%—26%. A Amsterd. Bank 114%114. C Rott. Bank ver. 104%—103%. A Twentsche Bank 9089. A Pref. Gruyter Zn A. 127%—127%. A Pref. Jürgens A 96%96%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 430-436, A De Schelde N.B. 17%19%. A Ver. Papf. v. Gelder 45—45%. C Am. Car Foundry 8%8%. C Am. Smelt Ref. 25%—25%. C Farbenind. I.G- 4441% C Stand, Brands 99%, C U. States St- C. 19%—18%-19, C North Am. Cy. 8%8% A Born. Sum. H.M. 144%143%. A Linde Teves en Stokv, 66%65 A Ned. Wol Mij. 81—80. A Singkep Tin M. 79 A J. C. Japan Ln. 27% A Rotterd. Lloyd 29% A S. M. Nederland 29%- A Amst. Thee C.M. 40%40%. GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK E98 (Ingez. Med VROUWENPOLDER. Na overleg heb ben de te Vrouwenpolder en te Gapin- ge gevestigde Chr. Hist, kiesvereenigin- gen besloten bij de a.s. gemeenteraads verkiezing met een gezamenlijke lijst aan de verkiezing deel te nemen, die als volgt is vastgesteld: 1, C. Langebeekc (aftr); 2. L. Duvekot Szn; 3. P. van den Bosse ;4. H. Maljaars; 5. C. Dingemanse Jzn.; 6. S. de Roo en 7. C. Langebeeke Czn. Jz, RAAD VAN WESTKAPELLE. Baatbelasting ingevoerd. WESTKAPELLE. Dinsdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester, voltallig. De voorz. deel de mede, dat volgens steunregeling B een bedrag van f 10 uitgekeerd kan wor den aan eiken ingeschreven werklooze. Het totaal bedrag bedraagt f 2260, waar in de gemeente 21 pet. bijdraagt. In verband met de noodlijdendheid der gemeente, deelde de inspecteur van de werkverschaffing, ir. Stevens mede, dat alsnog per jaar f 500 kan uitgetrokken worden voor werkverschaffing. Enkele werkobjecten, die daarvoor in aanmer king kunnen komen, werden genoemd. Van den inspecteur van de volksgezond heid waren enkele opmerkingen ingeko men naar aanleiding van de in de laatste vergadering aangebrachte wijziging der bouwverordening, vooral wat betreft den vereischten afstand van mestvaalten tot een naastliggend erf of regenbak. De in specteur gaf den Raad in overweging aan de redactie van art. 67 2e lid der bouwverordening toe te voegen, dat B. en W. omtrent den afstand van een mestvaalt' e-a. tot een naastliggend per ceel ontheffing kunnen verleenen, indien deze inrichting achter de woning ligt en tenminste 10 m verwijderd is van een op het naastliggend perceel gelegen be staande woning of van een daarop even tueel te bouwen woning van normale afmetingen, ter beoordeeling van B. en W. Z.h.s. vereenigde de Raad zich hier mee. Besloten werd tot invoering van een Baatbelasting no. Ill, wegens kosten van verharding van den Geertse's weg. Een schrijven van Ged. Staten betref fende een wijziging aan te brengen in ae schoolgeldverordening werd lin handen van B. en W. gesteld ter vaststelling. Een verzoek van belanghebbenden, om gedurende den zomer ook paarden 's nachts in „De Bocht" te mogen laten weiden, werd. ingewi.ligd, onder voor waarde, dat de belanghebbenden :elf voor een goede afsluiting zorgen, terwijl de paarden bij beurten een week ook naar het Noordervroon gebracht moeten worden. De heeren W. Huibregtse, K. Cijsouw en J. Lous stemden tegen. Bij de rondvraag vroeg de heer L. Minder- houd een verbetering aan te brengen aan den Schoonenweg" op den hoek van den Noordweg. B. en W. zullen dit overwe gen. A Houth. Alberts 21%—21%. C Baltimore Ohio 7%6%. A Southern R.w. 6%6. C Union Pac. Rr. 54%53%. C Int. Nickel Cy. 1716%. Duitschl. '30 1000-5% 18%—19%-%. A Koloniale Bnk. 4038%. A N.I. Hbk. 1000 68%—68%. C Ned. H. M. 1000 28%—28%. A Alg. Kunstz. U. 27%—28%-%. A v. Berkels Pat. 4848. C Calvé-Delft 61%60% A C. Suiker Mpij. 38%38%. A Ned. Ford A.M. 253—254%. A Philips Gem. B. afg. 245—240%-38% C Unilever 96%94%-93. C Anaconda Cop, 8%8. C Bethlehem St. 15%15%-%. C Kennec Copper 11%11%-%. C Un. States Leather 3%3%. A A.N.I.E.M.—N.B. 167—167% A Kon. Petr. Mpij. 163%—162%-60%. C Con tin. Oil Cy. 11%11% C Shell Union O C. 4%4%. RAAD VAN ZOUTELANDE, ZOUTELANDE. Dinsdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester D. Kodde, voltallig. Een adres van den Bond van Nederlandsche Brou werijen betreffende het maximum aantal ver.oven A, werd voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een circulaire van het Nationaal Crisis Comité werd be sloten f 34 aan het Plaatselijk Crisis Comité te geven voor extra-hulp aan de werkloozen; door het Nationaal Cri sis Comité wordt voor dit doel dan f 126 gegeven, zoodat in totaal f 160 zal kun nen worden besteed- Besloten werd de loopende huurover eenkomst met den heer C. Wondergem inzake het vroon met ingang van 1 Mei 1935 te doen eindigen en het vroon voor 5 jaren te verhuren aan den heer J. Dommisse voor f 100 per jaar. Naar aan leiding van een verzoek van den heer Franken te Rotterdam werd besloten; aaan den minister van financiën te verzoeken den weg, welke langs hel Noordervroon ligt en onder Domeinen ressorteert, over een breedte van 8 me ter aan de gemeente kosteloos af te staan; b. als genoemde weg aan de gemeente is afgestaan, over te gaan tot verharding van dezen weg met klinkers, zoodra de omstandigheden voor de uitvoering gun stig zijn. De belanghebbenden zullen in de kosten moeten helpen dragpn- Op welke wijze dit geschieden zal is nog niet geregeld.. Naar aanleiding van door den minister van economische zaken gemaakte op merkingen werd op voorstel van B. en W. besloten de verordening tot afwijking van de bepalingen der winkelsluitings wet te wijzigen. Het zal nu aan een Joodschen winkelier, die 's Zaterdags zijn winkel gesloten houdt, moeten wor den vergund zijn winkel des Zondags open te houden. De Raad besloot den minister te verzoeken dezen eisch te laten vallen. De rekening van het Burg. Armbe stuur werd goedgekeurd- Bij de rondvraag gaf de heer Maas te kennen dat hij de schoolgeldverorde ning gewijzigd zou willen zien en in overeenstemming gebracht met de La- geronderwijswet 1920, waardoor ouders met een groot aantal kinderen zullen worden ontlast. BIEZELINGE. Onder zeer groote be langstelling van de burgerij had de ter aardebestelling plaats van wijlen den hr. J. P. Cornelis in leven hoofd der Chr. Ned. Herv. school te Biezelinge. Het be stuur der school droeg het stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats, ge volgd door een rij van nabestaanden, trouwe vrienden en het personeel der school met de leerlingen van de hoogste klassen. Ook ouders der kinderen en het hoofd der Chr. school te Kapelle-Bieze- linge, de heer F. P. de Graaf sloten zich aan bij den droeven stoet. Verschillen de kransen dekten de baar. Het woord werd aan de groeve gevoerd namens het Rijksschooltoezicht door den heer Stoopman, inspecteur van het l.o., ver der door de heeren J. Smallegange, voor zitter van het schoolbestuur, Taal na mens het personeel, die de kinderen liet zingen: Zalig zijn de ontslapen vromen; C, Traas Jr., namens de ouders der schoolgaande kinderen; en den oud voorzitter van de Chr. school te Alm- kerk, waar de ontslapene ruim 8 jaar werkzaam was. Ds. J. P. van Steenber gen zeide o.m.: ontroering vervult mijn ziel nu staande voor de vierde maal aan een graf, maar nu aan het graf van hem, die mij als een vriend en leidsman was en inleidde in Biezelinge, wiens geloof ik mocht bewonderen en die geduldig droeg en gedragen was in het zwaarste lijden, in de hevigste pijnen. Een broe der van mevr- de wed. Cornelis dankte voor de belangstelling. f IERSEKE. Het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen te Middel burg deelt namens den minister van fi nanciën mede, dat de mosselkweekers dit jaar op hun pachtsommen een re ductie van 60 pet. wordt gegeven. Dit geldt voor de pachtsommen der percee- len verschenen 1 Maart 1935, Daarvan zijn uitgesloten de perceelen die min der dan f 26 pacht hebben, d.w-z. de kleine mosselkweekers uit Clinge en Graauw, die de goedkoopste mosselper- ceelen in pacht hebben en zij, die onder verhuren en hun huurders geen reductie wenschen te geven. KLOETINGE. Dinsdagavond hield de Kloetingsche Burgerwacht haar jaarver gadering onder voorzitterschap van bur- gemqpster Zandee. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig slot is van f 29- Tot bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de hee ren L. M. Oele en P. Polderman, die de ze benoeming aannamen. De oefeningen werden vastgesteld op 15 Mei en ver volgens om de 14 dagen met een door loopenden wedstrijd. Een wedstrijdcom missie is benoemd bestaande uit de heeren Oele, Polderman en Kramer. Di ploma's met zilveren kruis konden wor den uitgereikt aan de heeren P. Polder man en J. Meulendijk, de laatste thans wonende te Heinkenszand. De voorzit ter complimenteerde den heer Polder man met de door dezen geleverde pre statie. WISSENKERKE. De vergadering van ingelanden van den Willempolder alhier benoemde tot dijkgraaf, in de vacature, ontstaan door het aftreden, wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, van den heer S- J. de Regt, den heer A. I. Jan- se te Geersdijk en tot gezworene in de vacature ontstaan door aftreding van den heer Janse, den heer M. de Regt te Wissenkerk'e- De heer Janse wijdde aan den schei denden dijkgraaf, tevens voorzitter van het waterschap „Willem c.a." eenige we gekozen woorden van waardeering, voor hetgeen hij heeft gepresteerd en bood hem namens de verschillende pol derbesturen, die zich op gezette tijden vereenigen ter behartiging van verschil-, lende polderbelangen, een rookstel aan. De heer De Regt bracht hiervoor dank. De lieer De Regt is sedert 1914 dijkgraaf van den polder en voorzitter van hel waterschap geweest. Onder zijn leiding zijn vele kostbare werken tot verbete- r'ng van polder en waterschap uitge voerd. Ook van den Geersdijkpolder was de heer De Regt van 1911 tot 1923 gezworene en van 1923 tot heden dijk graaf- De besturen en de ingelanden zien den heer De Regt met leedwezen heen gaan, daar hij nog met volle toe wijding de werkzaamheden aan zijn functies verbonden, deed, maar voor wettelijke bepalingen moet hij zwichten BRESKENS. Naar wij vernemen, zul len de te Breskens gestationneerde ambtenaren van de Landbouwcrisis-or ganisatie naar Oostburg worden over geplaatst. GROEDE. De inzameling van gelden voor de oprichting van een monument van wijlen H .M. de Koningin Moede heeft alhier 15 opgebracht. GROEDE. De Chr. H. kiesvereeniging heeft de navolgende personen op de can- didatenlijst voor de a.s. Raadsverkiezing geplaatst: le J. I. Brakman; 2e S. van Strien; 3e M. de Wilde; 4e Iz. Basting en 5e C. W .Cysouw. SLUIS. De opbrengst van de Emma- bloemcolecte alhier bedraagt f 29. De gezamenlijke Chr. Partijen al hier hebben de volgende lijst voor de gemeenteraadsverkiezing vastgesteld 1 H. van Mazijk; 2 A. Scheele; 3 W. Trouw; 4 A. Lako; 5 P. F. van Over- beeke Sr. Naar we vernemen bestaat het plan om de steenfabriek alhier van elec- trische kracht te voorzien. Onderhande lingen zouden reeds gevoerd zijn met de P.Z.E.M. Overgeplaatst van hier naar Kerk- rade de hulpkommies J. de Jong. C Tide Water Ass. Oil 66%-6%. A K.N, Stoomb. Mij. 4%4%. A Ned. Scheepv. U. 33—31%-32%. A H.V. Amsterdam 186182-77%. A Java Cult. Mij. 98%97. A N.I. Suiker U, 94%93. A Deli Batavia 135131. C Deli Mij. 1000 125—120%-22. A Senembah 136%136%-34. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 104%—103-01. A Deli-Bat. Rubb* 6362%. A Hessa Rubber 86%85%. A Serbadjadi S.R. 56%55. Prolongatie 43%. WISSELKOERSEN. 7 Mei 8 Mei Markt Londen 7.17 7.14% Olie Berlijn 59.50 59.45 Suiker Parijs 9.75% 9.74 Brussel 25.03% 25.00 Zwitserland 47.84% 47.79 Kopenhagen 32.00 31.92% P—1 New-York 1.48 1.47% Ned. Herv. Kerk. Ds. W. A. Kastein, voorganger Vrijz. Herv. te Kampen, vroeger te M i d - d e 1 b u r g, heeft bedankt voor het beroep naar Blijham. „Weekend" door Noël Coward Ver. „De Kunstclub" Schouwburg Molenwater. Zou de tooneelnaam van de fa milie Bliss een dieperen zin hebben? Zou de auteur de zalige zelfgenoegzame ver zekerdheid in eigen zwijmelarij hier eens in een onschuldige persiflage ten voeten toe hebben willen uitbeelden? Zoo ja, dan mag hem dat gelukt hee- ten al heeft hij er minder een blij spel dan een schets mee geschreven. Want aan de eisch van een min of meer afgerond geheel te vormen of ze mekaar krijgen dan wel hartverscheu rend snikkend uiteen gaan, dat doet er minder toe, want dat kan allebei een voorloopig of voorgoed, een kwaad of een goed slot vormen voldoet „Weekend" niet; het derde bedrijf is gedecideerd zwakker dan de eerste twee en het doek zakt op een oogen- blik dat men denkt: nu wist de auteur er verder geen raad meer mee en daar om schreef-ie er maar Finis onder. het coron,at opus wijselijk weglatende. Coward heeft anders een lang niet al- ledaagsch onderwerp gekozen, en de dikwerf moeilijke situaties, de proble matieke overgangen van gedramatiseer de werkelijkheid naar toon|eel-op-het- tooneelspelende dramatiek heeft hij op soms heel knappe en heel amusante wijze teweeg gebracht. Ja, hij hanteert dit middel zóó knap, dat men er soms aan twijfelt of Simon, Sorel en David Bliss de vader die toch geacht worden bui ten moeders geëx,alteerdheid te staan, tenslotte wel gehéél van deze psychische besmetting vrij gebleven zijn. De hoofdrol speelde op een waarlijk voortreffelijke wijze Judith Bliss; om deze ex-actrice, die zelf niet meer weet wanneer ze zichzelf is, wanneer ze too- neelspeelt, en die aldus bijna steeds ac- teerende, ook nu ze van de planken, af is, het levenstooneel bespeelt, zoo aan vaardbaar te vertolken, dat eischt meer dan gewoon talent. David Bliss, de romanschrijver van professie, noodigt z'n vriendinnetje Jacky zoo-maar-es te komen weeken den; Simon de ietwat onverschillige, ro buuste maar toch niet kwaje boy heeft zijn vriendinnetje Myra over-gevraagd; z'n lieftallige maar wel wat extra-pitti ge zuster Sorel had harentwegen een heuschelijken doch of daarom min of meer onuitstaanbaren jongen diplo maat voor den Zaterdag en Zondag ge reserveerd en moeder Judith, die het toch óók niet zonder vereerder kan stellen, had dan maar een ondefinieer bare knaap, die vagelijk scheen te boksen of te worstelen, wortel- en peenhaar had en naar den fraaien naam van Sandy Tyrell (ook een nomenest- omen-geval?) luisterde, besteld. Dat alles moest volgens de oude en vrijmoedige gedienstige Clara allemaal in de Japansche kamer slapen, al ging dat niet door; dat alles werd weer in de meest onwaarschijnlijke varianten een klein beetje amoureus al kwam daar ook weer allemaal niets van maar de saus, die eigenlijk de substantie van den maaltijd vormde, was immer de onwezenlijke romantiek, de sfeer van de draak. In een geslaagd, zeer fraai en logisch gebouwd decor heeft „De Kunstclub" van deze merkwaardige society-sketch een welverzorgde opvoering gegeven; zij oogstte daarvoor telkenmale hartelijk applaus van het geamuseerde publiek, en voor de dames waren er veel bloe men. Naar wij vernemen overweegt „De Kunstclub" een tweede opvoering ten bate van het Crisis-comité Middelburg; gaat dit plan door, dan is het te hopen, dat er voldoende belangstelling zal zijn om een batig slot op te leveren! Aanwinsten Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Middelburg. Koster, S„ Als ik Greta Garbo was. RaedtDe Canter, Eva. Ons Anneke. Ritter jr., P. H. „Woeker". Sas, H. T„ Jacob Janson's liefde. Veenendaal, W. van. Cockpit. Wilma. Opstanding. Bordeaux, H. Le chêne et les roseaux. Bromberg, P. Practische woninginrich ting. Burckhardt, J. Kultur und Kunst der Renaissance in Italien. Luxemburg, Rosa door Henriette Ro land Ho'stVan der Schalk. Meyenhoff, W. M., en C. W. A. Oyens S Zweefvliegen. O. Aku Obl.Markt Koninkl. Philips Unilever - Tabak - Rubber Schepen Amerika (Wettig gedeponeerd.) Eindexamen Kweekscholen. De minister van O. K. en W. heeft- aangewezen als gecommitteerden en als plaatsvervangende gecommitteerden bij de in 1935 af te nemen eindexamens dar Rijks-, gemeentelijke en bijzondere kweekscholen voor onderwijzers en on derwijzeressen: in groep 10 o.m. als gecomitteerde ds, P. J. Steinz te Goes, voor de bïj-- zondere kweekschool te Oudenbosch e* te Bergen op Zoom en groep 12: als ge committeerden: A. Spiit Jzn., inspec teur van het L. O. in de inspectie Rot terdam, voorzitter (mede voor handen arbeid); J. W. Dippel predikant te Mid delburg; mevr. ir. L. van Nou-- huys, geb. Van Zwanenberg te V 1 t s-- s i n g e n (mede voor nuttige hand werken); als plaatsvervangende gecom mitteerden: mevrouw dr. G. M. Kooi man geb. Van Middendorp, leer ares bij het m. o. te Middelburg; J, A, Tavenier, oud-hoofd van een school te Middelburg, voor de bijzonde re kweekschool te Middelburg en de Rijkksweekschool te Middel burg en te Oostburg. Groep 16: o.m. als plaatsverv. gecom mitteerde ds, J, Koopmans te 's-H eer Hendrikskinderen, voor de gemeentelijke kweekschool te Rotter dam. EEN HARTIG WOORD. Voor den kantonrechter te Utrecht stond gisteren een Duitsche jongeman terecht, die op 28 Maart j.l- bij het fort Vreeswijk gearresteerd was, toen hij met een gezel bezig was schetsteekenin- gen te maken van deze versterking. De verdachte zeidé niet geweten tc hebben dat het een fort was; de teeke- ning was niets anders dan een kaartje van het gebied dat hij als „Missions- Gehilfe" van het Bijbel- en tractaten ge nootschap bewerken moest. Hij was ai- leen naar Nederland gekomen om mis- siearbeid te verrichten, zoo zeide de verd. Het fort zou hij voor een dijk heb ben aangezien. Tijdens het verhoor bleek dat ver dachte en zijn metgezel ook in de buurt van fort Honswijk hadden gecolpor teerd. De ambtenaar van het O.M. wees er op dat het met name Buitenlanders ver boden is teekeningen en foto's te maken van fortificaties, Spr. eischte twee we ken hechtenisstraf. De kantonrechter dacht er anders over. Spr. vroeg den verdachte: „Weet u wat er met een Nederlander zou gebeuren, die in Duitschland een teekening van een fort zou maken?".. „Die wordt tegen een muur gezet en zonder vorm van proces neergeschoten. Ik vind dit een geval van geraffineerde spionnage- De Lekdijk wordt tegenwoor dig platgeloopen door Duitsche spion nen. Dat is gewoon een schandaal! Ik zal het ter kennis van de betrokken autoriteiten brengen. En u, gaat u maar terug naar Duitschland of naar de Saha ra om uw tractaatjes te verkoopem! Ik acht het feit zéér ernstig en ik behandel u nog zéér clement, als ik u veroordeel tot een hechtenisstraf voor den tijd van vier weken!". Verd. en zijn metgezel dachten er klaarblijkelijk ook zoo over. want lachend trokken ze af. VOETBAL. R. BRAINE SPEELT MEE. Het is thans zeker dat de Belgis.che voetbalspeler R. Braine, die reeds enke le jaren als prof aan de club Sparta te Praag verbonden is, a.s. Zondag in het Belgische elftal op de middenvoor- plpats tegen Nederland zal optreden, nij komt met een speciaal vliegtuig naar Brussel, omdat hij Zaterdagmiddag nog te Praag moet spelen. Vérder wordt uit Praag gemeld, dat Braine zijn contract met Spart,a heeft opgezegd, om terug te keeren naar zijn oude club Beerschot te Antwerpen, die

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2