mam-rmm BINNENLAND. REURSTHERMOMETER van Vrijdag. SIMK. middelburg» odes. vlissingen. walcheren. zuid-beveland. boy BEURS- EH WISSELKOERSEH. Het nieuwe pakje Perskroniek. AMSTERDAM, 3 Mei. Het eerste getal is de vorige notee- ting, daarop volgt de officieele notee ring van heden- Ned. 31 1000-4 99*4—98%. Ned. 33 1000-4 99%—98%. Ned. 34 1000-4 99%—98%. Certificaten-3 86% Q. Indie 34 1000-4 97%—97%. Denemarken Oblig. 1926-5 89%89%. Duitschl. 100-7 19%—19. Engeland 1960-90 4 72—72%. Zwitserl. oblig. '24-5 95 Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 91%91X Amsterdam 1933-5 10099%. Amsterdam 1934-4% 99%99%. 's Gravenhage 1929-4 99%100. Rotterdam 1926-1930-4% 96% Berlijn 1925-6% 17%—16%. Zeews. Hyp. B-5 98% Zeeuws. Hyp. B-4% 96%96. Cities Service Cy P. 1958 5 24%25% A Amsted. Bank 110% e.d.111%. C Rott. Bankver. 102% A Twentsche Bank 90%90. A Pref. Gruyter en Zn. A 126126. A Pref. Jurgens A 98 A Ned, Gist- en Spiritusf. 423% A De Schelde N.B. 17%—17%. A Ver. Papf. v. Gelder 47%—47%. C Am. Car Foundry 8%8% C Am. Smelt Ref. 24%24% C Farbenind. I. G. 45 C Stand. Brands 8%8% C U. States St. C. 19%—19%-% C North Am. Cy. 8—8% A Born. Sum. H. M. 146146 A Linde Teves en Stokv. 6566. A Ned. Wol Mij. 79—80%, A Singkep Tin M. 75%78. A J. C. Japan Ln. 2828% A Rotterd. Lloyd 30%30%. A S. M. Nederland 30%30%. A Amst. Thee C.M. 40%40%. Kortom, Gij zijt voor Uw eerste gemeen te een goed burgemeester geweest. Er was steeds een prettige samenwer king tusschen U én den Raad én de in woners. Men zag U dan ook noode ver trekken, als misgunde men U een rui meren werkkring niet. Ik twijfel er anderzijds ook niet aan, of Gij zult met genoegen terugdenken aan deze eerste vier jaren van Uw bur gemeestersambt. Wanneer wij aan den ingang van het leven staan, aanvaarden wij ons ambt of beroep met jeugdig enthousiasme. Wij zien dan nog enkel de zonzijde! Welnu, die gelukkige eerste jaren hebt Ge in Tienho ven doorgebracht. Juvat Meminisse! De herinnering is zoet! Toespraak nnamens Mijdrecht en Wilnis. Vervolgens was het woord aan den heer J. P. E n g e 1, sprekende namens de gemeenten Mijdrecht en Wilnis. Deze zeide ongeveer het volgende: Hooggeachte jubilaris, burgemeester Eernhout, mevrouw, kinderen en fami lie! Als burger van Mijdrecht word ik thans geroepen een enkel woord te spre ken namens de inwoners van Wilnis en Mijdrecht. Beide gemeenten hebben in U gehad een burgemeester die in het wel en wee van hun ingezetenen mede leefde. Uw vriendelijke omgang met rijk en arm, de prettige samenwerking op elk levensterrein, de intrede in onze ge zinnen waar de vader soms Uw Raads lid of wethouder was, dit alles heeft U in onze gemeenten bemind gemaakt en doet de gedachte aan U bij ons in aan gename herinnering voortleven, Gver allé zakéii, ohzè gemeenten be treffende, mochten wij steeds een open oor bij U vinden en U trad ons te allen tijde met vriendelijkheid tegemoet. Steeds hebt ge ons geholpen in alle moeilijkheden en zorgen, welke in de dagen der mobilisatie groot waren. Ge hebt met al de gaven die God U geschon ken heeft, getracht van onze gemeente te maken wat er van te maken was, niet vragende is de bodem veen of klei, maar.wat kan ik doen om ook deze plaats, welke door den Allerhoogste aan mijn zorgen is toevertrouwd, vooruit te brengen. Stilstaan is achteruitgaan! Ve le goede dingen zijn onder Uw burge meesterschap in onze gemeenten tol stand gekomen. Ik zal deze dingen niet noemen omdat ik kort wil zijn. Veel liefs mocht ge in onze gemeenter ondervinden, maar ook leed bleef U niet gespaard. Gelukkig meen ik als het grootste leed,hetwelk U in onze ge meenten is overkomen, te mogen aan merken het feit dat Ge in onzen kring Uw vrijgezellenleven moest begraven. Deze wond werd echter geheeld doo> dat Ge Uw vrouw bereid mocht vinden deze droefenis en zorgen met U te dee- len. En de uitkomst? Ieder die U aan ziet kan aan geheel Uw persoon zien dat mevrouw alle eer toekomt voor al d liefde en zorgen welke zij aan U heeft besteed. Burgemeester en Mevrouw, de bur gers van Mijndrecht en Wilnis denken nog steeds met genoegen terug aan de jaren dat U in ons midden vertoefde. 't Is dan ook namens al mijn mede burgers en burgeressen der beide ge meenten dat ik U van harte geluk- wensch met deze voor U zoo gewichti ge en vreugdevolle dag. God spaarde U 25 jaren. Gij mocht in dien tijd arbeiden aan 5 gemeenten. Van het kleine Tien hoven af tot het prachtige Middelburg. Ge hebt veel mogen doen in het belang van vele onzer landgenooten. God sierde U met gaven die voor Uw vrienden zoo wel als voor Uw tegenstanders aantrek kelijk waren. Hij zegende U rijkelijk in Uw arbeid, Uw gezondheid, Uw gezinn en familieleven. Welk een voorrecht dt' feest in alle bescheidenheid in kleinen kring te mogen herdenken. Spare U, jubilaris, vele jaren. Stelle Hij U tot een rijke zegen in deze tijden, waarin zooveel nood geleden wordt. Moge U verstand en wijsheid ontv- gen om nog vele jaren Zeelands hoe' stad te besturen en vooruit te brengen. En moge het U, Mevrouw Fernhout, gegeven worden met Uw kinderen nog vele jaren te genieten van de goede ga ven die God Uw man geschonken heeft. En dan, Middelburgers, houdt Uw Fernhout in eere. Spaar hem de critiek niet, want daar kan hij tegen, mits zij opbouwend en eerlijk is, en men strijdt met open vizier. Natuurlijk wordt van de open, ronde Zeeuwen niet anders verwacht. Ik wensch U, Middelburgers, ook van harte geluk met het jubileum van Uw burgemeester en hoop, dat hij nog vele jaren Uw burgervader moge zijn. Burgemeester, Mevrouw, het ga U wel! Na den heer Engel, sprak nog de heer J. H. Kok den jubilaris toe namens de vele vrienden, die de heer Fernhout te Kampen heeft achtergelaten. Daarop komen wij, evenals op het ant woord, dat de heer Fernhout sprak morgen nader terug, en ook op het verdere verloop van den middag. Ter eere van het jubileum waren op last van de meerderheid van het col lege van B. en W. (de beide wethou ders) de vlaggen v,an den Abdijtoren en Stadhuis ontplooid. Vooral in het cen trum der stad hadden verschillende par^ ticulieren het voorbeeld gevolgd en op die wijze blijk gegeven van hun mede leven" met den burgemeester en zijn fa milie. HET BEZOEK VAN DE KONINGIN EN DE PRINSES AAN BRUSSEL. In het Koninklijk slot te Laken wor den nu reeds de noodige toebereidselen gemaakt voor het bezoek dat Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana op 14, 15 en 16 dezer aan het Belgische hof en de Brussslsche wereldtentoonstelling zul- A Houth. Alberts 20%20% C Baltimore Ohio 6%6% A Southern Rlw. 6%6% C Union Pac. Rr. 53%54% C Int. Nickel Cy. 16%16% Duitschl. '30 1000-5% 20%—20%-% A Koloniale Bnk. 39%39% A N.I. Hbk. 1000 69%—69% C Ned. H.. M. 1000 28%—28% A Alg. Kunstz. U. 28%—28% A v. Berkels Pat. 43%—44% C Calvé-Delft 60%—62%-% A C. Suiker Mpij. 36%37% A Ned. Ford A.M. 242%—253 A Philips Gem. B. afg. 243—244%-42% C Unilever 92%94%-95 C Anaconda Cop. 8%8-8% C Bethlehem St. 15%—15%-% C Kennec Copper 11%11%-% C Un. States Leather 3%3% A A.N.I.E.M.—N.B. 163—163% A Kon. Petr. Mpij. 158%—163%-61 C Contin. Oil Cy. 11%11%-ex div. C Shell Union O.C. 4%4% bereids in het laboratorium voor Tuin- bouwplantenteelt te Wageningen proe ven genomen, welke aanvankelijk een gunstigen uitslag hebben opgeleverd. Men heeft een ongegisten drufven,- most verkregen, die geschikt wordt ge acht om als verfrisschende drank te worden gebruikt. Tot nu toe is de be reiding van een zoodanige drank echter niet Ioonend, omdat de wijnaccijns, waaraan ook ongegiste aftreksels van druiven zijn onderworpen, een beletsel vormt om den drank tegen een zooda- nigen prijs beschikbaar te stellen, dat hij behoorlijk kan concurreeren tegen limonades en andere uit onbelaste vruchtensappen vervaardigde dranken. Er is, naar de meening van den mi nister, aanleiding, dit beletsel weg te nemen. De ongegiste druivenmost is met wijnaccijns belast, omdat uit dezen most wijn kan worden vervaardigd. Indien nu voldoende voorwaarden worden ge steld, waardoor de mogelijkheid om uit den most wijn te vervaardigen wordt weggenomen, is er naar het oordeel van den minister geen bezwaar tegen, het ongegiste druivensap vrij te stellen van accijns. Men maakt het op deze wijze moge lijk, dat een gezonde alcoholvrije drank tegen een niet te hoogen prijs beschik baar wordt gesteld, terwijl tevens ver ruiming van het afzet'gebied van drui ven wordt verkregen. MENSCHENROOF. Een Duitsche politie-autoriteit zou zijn aandeel in de ontvoe ring te Hengelo hebben bekend. Eenige dagen ge1 eden hebben we ge len brengen. j meld, dat het lid der Tweede Kamer, Tijdens dit verblijf zal gravin Marnix mr. G, A. Boon aan de regeering vragen van St. Aldegonde, geboren gravin J gesteld heeft, naar. aanleiding van de d'Oultremont als Belgische eeredame berichten omtrent de ontvoering van ze- aan het gevolg van Koningin Wilhelmi-- keren Gutzeit, een gevluchte Duitscher, va o Ai*r! on InoriavrAorirl TT 1 i 1 ta 1 na worden toegevoegd Voor Prinses Juliana is de keuze ge vallen op de jonge gravin Jacqueline de Lannoy, dochter van den gewezen groot maarschalk van het Belgische hof. („N. R. C."j te Hengelo woonachtig, over de Duitsche grens, waarna G.'s arrestatie door de Duitsche politie is gevolgd. Deze ont voering zou zijn voorbereid en geregeld door de Duitsche politie, die daartoe ge bruik zou hebben gemaakt van de me dewerking van een Nederlander, te Haarlem woonachtig, met wien zij reeds vroeger in relatie had gestaan. Over dit geval bevat thans „Hei Volk" een zeer uitvoerig relaas, waar in o.a. wordt medegedee'd, dat de Duit sche Kriminal-beambte Kruschwitz, die in Enschede de auto gehuurd moet heb ben, waarmede Gutzeit over de grens zou worden gebracht, een volledige be kentenis zou hebben afgelegd voor den C Tide Water Ass. Oil 5%—5%. A K.N. Stoomb. Mij. 4% A Ned. Scheepv. U. 33%34%, A H.V. Amsterdam 186—188-86. A Java Cult. Mij. 98%98%. A N.I. Suiker U. 91%—91%. A Deli Batavia 128%—134%-35. C Deli Mij. 1000 123%—125%-26. A Senembiih 131%134%-35. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 100—101%-02. A Deli-Bat. Rubb. 61%—62-%. A Hessa Rubber 83%84. A Serbadjadi S.R. 54—54%. Prolongatie 3%3%. WISSELKOERSEN. 2 Mei 3 Mei Londen 7.16% 7.17 Berlijn 59.62 59,62 Parijs 9.76 9.75% Brussel 25.07 25.06 Zwitserland 47.90 47.90 Kopenhagen 32.02% 32.00 New-York 1.48 1.48 verhoudingen daartoe maar even de mo gelijkheid openstellen. Aan het drijven van scherpslijpers te rechterzijde heeft hij in Kampen meermalen kloek weerstand geboden en tegenover extre mistische eischen uit dien hoek recht laten wedervaren aan de billijke aan spraken van andersdenkenden. En deze gematigdheid van opvatting heeft het hem in zijn vorige standplaats ook mo gelijk gemaakt op vruchtbare en vriend schappelijke wijze samen te werken met opeenvolgende vrijzinnige wethouders, zooals hij dat thans te Middelburg pro beert in den Raad en in het college van B. en W. DE HANDELSBETREKKINGEN MET SOVJET-RUSLAND. Weer een delegatie naar Mos kou, Naar wordt gemeld, zijn in overleg en samenwerking tusschen het college van regeerings-commissarissen en het comité voor den handel met Rusland, de heeren Rethmeier, Horneman, Van Wijnen en Verduyn naar Rusland vertrokken, om een onderzoek naar de mogelijkheid van uitvoer van Nederlandsche producten, i '"echter-commissaris +e Almelo. Aanvan- ook van vee, naar de $ovjet-Unie in te j Lelijk had K. geweigerd, voor dezen te stellen. j verschijnen, daar hij van zijn chefs het Plet Volk schrijft in verband met het j verbod had ontvangen iets over de zaak bovenstaande: Ult *e laten, aangezien hiermede dienst in de delegatie, die thans.is uitgezon- belangen waren gemoeid. Toen de man den, zijn verschillende belangengroepen echter kort daarop voor een andere vertegenwoordigd, met die beperking zaak °P Nederlandsch grondgebied evenwe dat de industrie er buiten ge- moest zi)n- werd hij aangehouden en bleven is. De bemoeiingen van het coi- voor de" rechtercommissaris geleid, leeè van regeeringscommissarissen gaan i Laar bevestigde hij, volgens het soc - niet verder dan met de producten, die j dem- b5ad. de verklaringen van den reeds onder de landbouwcrisiswetgeving val- j 'n verhoor genomen Haarlemmer en er- Jen. kende het aandeel, dat hij in deze affaire Het initiatief tot deze samenwerking be®L gehad, tusschen het college van regeeringscom-- et soc.-dem. b ao blijkt op grond van missarissen en het comité voor den han- l een en ariAer vaT1 meening, dat de schuld del met Rusland schijnt te zijn genomen der Duitsche autoriteiten analoog aan door den heer S. van Zwanenberg, die bekende oeval-Jacob hiermede als commercieel adviseur van de regee- £lïdeende is gebleken, ring in het college van regeeringscom missarissen zitting heeft en die tevens j lid is van het genoemde comité. De delegatie heeft geen bepaalde op- drachten of aanbiedingen over te bren- i gen. Zij is echter nauwkeurig ingelicht i omtrent de opvattingen van de regee- Unilever Suiker Amerika Tabak Markt Koninkl. Schepen Industrie Rubber Akn (Wettig gedeponeerd.) ring, de mogelijkheden, die hier te lande Burgemeestersjubileum. Het Alg. Hbl. schrijft: De heer Fernhout heeft zich in Kam pen zeer populaire weten te maken, want voor export aanwezig worden geacht hij deed er zich kennen als een' man die niet alleen een goed spreker en een hoffelijk mensch is, die weet te overre den door rustige argumentatie. Aan de zelfde eigenschappen dankt de heer Fernhout dat Middelburg, waar men on gaarne een anti-revolutionnair zag als hoofd van de overwegend linksche ge meente, hem volledig geaccepteerd heeft als opvolger van den heer P. Dumon Tak eigenlijk van den direct na zijn benoeming overleden mr. A. A. de Veer. Want de heer Fernhout, hoewel van huis uit gereformeerd en een uitgespro ken aanhanger der antirevolutionnaire beginselen, waarvan hij de toepassing voorstaat ook in de gemeentepolitiek, i. uit druiven ongegisten druivenmost te toch niet van meening, dat deze begin vervaardigen en deze als verfrisschende selen a tort et a travers moeten wor- drank in den handel te brengen. Er zijn den doorgevoerd, wanneer de machts- en de voorwaarden, waarop transacties tot stand zouden kunnen komen. EEN MAATREGEL TEN BATE VAN DE DRUIVENTEELT, j Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp. ingediend, houdende bepalin gen omtrent vrijstelling van wijnaccijns van uit druiven vervaardigde ongegiste dranken. De omstandigheid, aldus de memorie van toelichting, dat de laatste jaren de uitvoer van druiven belangrijk is terug- gelooperi, is oorzaak, dat men pogingen in het werk stelt, den binnen! andschen afzet van druiven te bevorderen. Dit doel wil men o.m. ook bereiken door De heer C. P. Polderman opent morgen in de Leliestraat 150a, een win kel in, vleeschwaren, melkproducten, co mestibles en dergelijke. Z. H. D. I. Woensdagmiddag hield 't Bazar-Co- mité ten bate der Z. H. D. I. "naar slot vergadering onder 't presidium van me vrouw Quarles van Üfford. De penningmeesteresse, mevr. Van der Hoop bracht verslag uit. De bui tengewone uitkomst is u reeds bekend geworden, aldus spr. Het is daarom een behoefte van het gansche Comité om allen en dat zijn er zeer velen, die hier toe hebben meegewerkt, langs dezen weg nog eens heel hartelijk daarvoor te danken. Candidatenlijst SJJ.A.P. De candidaatlijst van de S D.A.P. voor den gemeenteraad is als volgt samenge steld: 1. J. Onderdijk, 2. P. P. Paul, 3. J. Mondeel, 4. J. Wondergem, 5. Ch. Bank, 6. L. P. J. Sulkers, 7. J. Schuit, 8. A. M. Witte, 9. L. J. Geers, 10. E, de Priester. Onbezoldigd veldwachter. De hr. P. de Wee, exploitant van den Nachtveiligheidsdijenst, is met ingang van 1 Mei, jJ. benoemd tot onbezoldigd gemeente-veldwachter te Goes. Zwemseizoen geopend. Gistermiddag is door onze bekende zwemster, mej. Clara v. d. Graaf, 't bad seizoen aan 't Sas geopend. Het water moet volgens mej- V. d. G., reeds „fijn zijn. Of het aanbeveling verdient, een proef te nemen? Motor verbrand. Woensdagavond, ongeveer half twaalf raakte de tractor van de expediteurs Den Herder en De Ronde, terwijl men, voor de garage aan den Vogelz. weg, benzine bijvulde, in brand. De aanhang wagen met een inboedel, kon men bij tijds verwijderen, maar de tractor be kwam beduidende schade. Met eigen middelen kon men het vuur blusschen. De tractor was niet verzekerd. Adviesbureau opgericht. De Middenstandscentrale besloot gis teravond tot oprichting van een advies bureau onder directie van den heer C. J. Booster te Middelburg en als be stuursleden P. I. Hamming en J. C. M. Henning. KOUDEKERKE. De Emmablo em collecte bracht op: te Koudeker.ce ruim f 27, 't Zand ruim f 10, Biggek.eiks f 13. Meliskerke ruim f 7, Zoutelande f 11, Samen ruim 72. RAAD VAN HEINKENSZAND. Verbetering van den Oudeka- merschen weg Er zal een on derwijzerswoning worden ge bouwd, HEINKENSZAND. Donderdag verga derde de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester voltallig. Een verzoek van de R. K. Middén- standsvereeniging om de leges op de ventvergunningen te verhoogen werd aangehouden tot een volgende vergade ring in verband met het feit dat door de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen der afd. Z. en N. Beveland deze zaak binnen enkele dagen in haar vergadering zal bespreken. Aangebo- t",; (Ingez. Med.j den werd het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim, waarin geen bijzonderheden voorkomen. Op voorstel van B. en W. werd met algemeene stem men besloten boete toe te passen voor te late oplevering van de Dorpsstraat door den aannemer. Ten behoeve van den Oudekamerschen weg werd besloten een geldleening aan te gaan tot een. be drag ad 2000 tegen ten hoogste 4% met een looptijd van 20 jaar. Een ver zoek van den heer M. v, Eijkeren te Biervliet om vermindering van school geld werd afgewezen, daar de aanslag tot het juiste bedrag is opgelegd conform de verordening. In principe is besloten tot het bouwen van een onderwijzers- woning. In een volgende vergadering zullen bereids plannen worden vastge steld na overleg met het hoofd der school. Bij de rondvraag merkte de heer Bos op, dat een gedeelte goot langs de dorpsstraat bij de aansluiting Zanddijk door een verkeerde ligging onbruikbaar is geworden. De v o o r z. zegde toe een en ander nader te zullen bezien en te doea ver beteren. De heer Beaufort vroeg, verplaatsing van den nachtbrander bij den dokter en deze te doen plaatsen waar hij vroeger was aangezien thans de lantaarn te ver van de toegang van de dokterswoning is verwijderd. Besloten werd de lantaarn op de vroegere plaats te doen aanbrengen. De heer Steke- t e e bracht dank aan B. en W. voor de wijze, waarop het Steenenslop is verbe terd en de grintweg zal worden verbe terd. KAPELLE. De vereeniging van Oud- leerlingen van de Tuinbouwcursussen, hield gisteravond haar jaarvergadering in het iokaal Obadje, onder voorzitter schap van den heer W. Glas. De Voorzitter heette inzonderheid welkom den nieuwen rijkstuinboiiwcon- sulent, ir. Bosnia en den controleur van den Plantenziektenkundigen dienst den heer Phaff. De secr. L. Willeboer gaf lecture van de voornaamste bizonderheden welke in het voobije vereenigingsjaar plaats grepen. Even stipte spr. aan de excursie Sint Truyen en de welgeslaagde ten toonstelling welke een drukke 'tijd met zich bracht. De vereeniging aestaat thans 22 jaar, reeds verschillende con sulenten zag men gaan en komen, steeds mocht geroemd worden op hun mede werking. De secretaris hoopte, dat ook de heer Bosma de vereeniging zal steu nen. Komende aan het interne gedeel te zegde spr. dat de vereeniging thans 106 leden telt en 52 begunstigers. Afname van leden bestaat niet steeds treden nieuwe toe, ook nu konden we der 7 nieuwe leden geboekt worden. De penningm. Johs. Oele deea reke ning en verantwoording over t gehou den beheer. .De jaarrekening eindigde met een klein te kort, hetwelk uit de reservekas kon aangevuld worden. De aftredende bestuursleden Johs. Oele en N. EversdijkMeulpolder wer den herkozen. Tot afgevaardigden voor den Bond van Oud-leerlingen werden benoemd de heeren: L. Willeboef en N. Eversdijk met als secundus D. Willeboer. Bespreking excursie. Twee voorstel len: een naar Heemstede en eer naar

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2