MAXIME AGENDA. WALCHEREN. ZIHD-BEVELAND. Polder Walcheren. weeft, maar wascht ook dekens MIDDELBURG. SOES. seam het contingent en het verlengen van den eerste-oefeningstijd voor een deel van de landmacht, gepaard met afschaffing van een deel der burgercorveeërs, is af gezien. Capitulanten-Reglement Een der desiderata, welke de minister van Koloniën heeft uitgesproken bij ie installatie van de Commissie-Idenburg was, dat zij zou nagaan, of het mogelijk ware om bij de opleiding der dienst plichtigen voor het leger hier te lande een ruimer gebruik te maken van reser vekader, om aldus te komen tot een be sparing op 's lands uitgaven. De commissie-Idenburg heeft die vraag bevestigend beantwoord en nagegaan, of het capitulantenstelsel niet bruikbaar zou zijn voor andere takken der Weer macht, zoowel hier te lande als in de overzeesche gebiedsdeelen. De Regeering heeft zich met de denk beelden der Commissie-Idenburg in al- gemeenen zin wel kunnen vereenigen, maar zij acht het niet mogelijk, om de door de Commissie-Idenburg genoemde aantallen capitulanten te bereiken, om dat de burgerlijke Overheids- en Semi- overheidsdienst niet een voor die ge tallen voldoend aantal betrekkingen ter beschikking heeft. Uiteraard zal dit tot gevolg hebben, dat ook het door de commissie becijferde te bezuinigen be drag niet zal verkregen kunnen worden. Echter maakt de toestand der publieke geldmiddelen, zoowel hier te lande als in Nederlandsch-Indië, het dringend noodzakelijk, om dit bedrag zooveel mo gelijk te benaderen, en dientengevolge meent de regeering, dat ten aanzien van het benoemen van militairen en gewe zen militairen in burgerlijke betrekkin gen thans moet worden heengestapt over bezwaren, welke vroeger ais zeer gewichtig, zoo niet overwegen, werden erkend. Vandaar dat nu een regeling is ont worpen, waarbij alle Overheids- en setni- overheidsorganen betrokken zullen zijn. DOMBURG. De bloemendag ten bate van de Chr- Vereeniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekte heeft alhier opgebracht f 49, O. EN Wl SOUBURG. Het bestuur der vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" hoopt, dat de ingezetenen Dinsdag 30 April a.s. ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana de nationale driekleur zullen uitsteken. De muziekvereeniging Vlijt en Volharding" zal des avonds om 8,30 uur een muzikale wandeling door de gemeente maken. De jeugd voorzien v,an brandende lampions kan zich bij den stoet aansluiten en moet alsdan om 8,15 op het Oranjeplein aanwezig zijn. SEROOSKERKE (W.) Zaterdagmid dag werd in het militair tehuis te Mid delburg de jaarvergadering gehouden door de assurantievereeniging „Helpt Elkander" gevestigd te Serooskerke, o. 1, van den heer L. Maas. Uit het jaar verslag bleek, dat 112 nieuwe leden toetraden, zoodat de vereeniging ultimo Dec. 1937 leden telde met een verz. kapitaal van f 12.391.003. Met een pre mieheffing van 50 cent per f 1000 verz. kap., gaf de rekening een eindcijfer aan van f 10,804 w.o. een goed slot van ruim f 3900, welk bedrag bij de reserve werd gevoegd. De aftredenden in ver schillende functies werden allen herko zen, terwijl in de vacature van den heer J. H. Geschiere Pz. tot bestuurslid ge kozen werd de heer P. S. Geschiere en als commissaris in de vacature wij len den heer I. de Buck, de heer Johs. Wondergem. SEROOSKERKE. Bij gunstig weer hoopt het fanfarekorps E-M.M. met me dewerking van de zangver. „God is mijn door OCTAVE FEUILLET. 12). Ik heb een rijtuig moeten huren in het stadje, om de twee mijlen af te leggen die mij nog scheidden van het eindpunt van mijn reis- Gedurende den tocht, die niet een van de snelste was, herinner ik mij onduidelijk aan mijn oogen te heb ben zien voorbijgaan bosch, open plek ken in het bosch, meertjes, frissche be groeide plekken in de dalen; maar, daar ik dicht bij het kasteel der Laroques was, voelde ik mij door duizend benau wende gedachten bevangen, welke wei nig plaats lieten voor de overleggingen van den toerist. Nog enkele oogenblik- ken, en ik zou binnen komen bij een on bekende familie, in den vorm van een soort verkapte dienstbaarheid, in een functie, welke mij met moeite de achting en eerbied van de bedienden van het huis zou bezorgen; dit was iets nieuws voor mij. Op het oogenblik, dat mijnheer Lau- bépin mij het voorstel van die betrek king van rentmeester had gedaan, was mijn geheele natuur, was mijn geheele verleden hevig in opstand gekomen te gen de bepaalde en eigenaardige afhan kelijkheid, welke aan dergelijke betrek kingen e'gen is- Ik had echter gemeen i, Lied" op Woensdagavond a.s. des avonds 8 uur een concert te geven op de muziektent, WESTKAPELLE. Van Vrijzinnige zij de zijn voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing de volgende candidaten gesteld: 1, K. Minderhoud Jz. (aftr.), 2. B- Lou- werse (aftr.), 3. J. Lous Lz. (aftr.), 4. Jaks. Minderhoud Pz-, 5. H. Verhuist Hz., 6- L. Roelse Az., 7. A, Minderhoud Hz. KRUININGEN- De Chr. Historische Kiesvereeniging Kruiningen-Hansweert heeft de volgende candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezing vastgesteld: 1, J. J. Fran<;oys aftr,, Kruiningen, 2. J. Polderman aftr., Kruiningen, 3. J- van de Kreeke, Hansweert, 4. B. G. Netelenbos, Hansweert, 5, Z, Klaassen, Kruiningen, 6. S- C. Verbrugge, Kruiningen, Algemeene vergadering. Zaterdagmorgen werd in het Polder huis in de Abdij te Middelburg de alge meene vergadering gehouden van het bestuur van den Polder Walcheren. Af wezig waren met kennisgeving de hee- ren Krijger, Portheine en Van Woelde- ren. Voorzitter was mr. H. F. L a n t s- h e e r. Jaarverslag. Bij de behandeling van het jaarverslag over 1934, vroeg de heer Jeronimus of hij daaruit kan concludeeren, dat bij Oostkapelle de duinen achteruit gaan en of daar geen versterkingen moeten wor den aangebracht. De voorzitter wees er op, dat deze kwestie reeds eerder aan de orde is geweest, nu rust deze kwestie echter. De duinen nemen ter plaatse zeker af. Het dag. bestuur is ter zake diligent. De heer Van Doorn bracht er dank voor, dat bij het verslag ook een exem plaar van den „Zeeuwschen Polder" was gevoegd, waardoor men op de hoogte kon komen van de afwateringswerken. Het verslag werd goedgekeurd. Geldleening. Het voorstel tot het aangaan van een 4 pet. leening van 60.000 a pari met de Holl. Sociëteit van Levensverzekerin gen, gaf den voorzitter aanleiding op te merken, dat een deel van deze lee ning ook zal kunnen dienen voor dek king van een deel eventueel tekort op de kosten der verbetering van de af watering. Overige voorstellen. Alle overige voorstellen, die wij ver leden week publiceerden, gingen zon der discussie onder den hamer door, met uitzondering van dat tot verbetering van den Noordweg tusschen St. Laurens en Serooskerke. Daarbij zeide de heer Jeronimus, dat het plan hem sympathiek is, doch de wijze, waarop het voorstel is ingediend, heeft z.i. iets bedenkelijks. Men gaat de LEIDEN (sinds 1770) v"i ;.vv v. Inlichtingen bij Uw leverancier, die voor verzending zorgt. (Ing. Med.) dat het onmogelijk voor mij was haar te weigeren, zonder den schijn te geven van een soort van ontmoedigenden blaam te werpen op de ijverige pogingen met het oog op mijn belangen van mijn ouden vriend. Bovendien kon ik niet ho pen in een meer onafhankelijke positie de eerste jaren, die voordeelen te ver krijgen, welke ik hier reeds bij het be gin bereikte en welke mij in de gelegen- stelden onverwijld voor de toekomst mijner zuster te gaan werken- Ik had miin innerlijk verzet dus overwonnen, maar het was wel sterk geweest en het kwam weer boven, met nog meer kracht, toen ik stond vóór de dreigende werkelijk heid. Het was noodig voor mij in het wet boek, dat ieder mensch binnenin zich draagt, de hoofdstukken over den plicht en het offer na te lezen; terzelfder tijd herhaalde ik bij mij zelf, dat er geen om standigheden zijn, zóó nederig, of de persoonlijke waardigheid kan behouden blijven, en zij kan moedig makeji. Ver volgens ontwierp ik voor mijzelf een ge dragslijn tegenover de leden der familie Laroque, en legde voor mijzelf de be lofte af, dat ik voor hun belangen ijverig en nauwgezet zou opkomen, dat ik voor hun persoon een gepasten eerbied zou hebben, welke heel iets anders zou zijn dan slaafschheid of strakheid. Maar ik kon mij niet ontveinzen, dat dit laatste stuk van mijn taak, zonder twijfel het gemeenten nadoen en eerst een besluit nemen en dan zien of er geld voor is te vinden, en niet zooals de polder ge woon was, direct de dekkingsmiddelen aanwijzen. De voorzitter zeide, dat er ver schillende dekkingsmogelijkheden zijn. Het kan zijn er geld overblijft van de rekening van straat- en zandwegen. Is dit niet mogelijk, dan is er wellicht over op den kapitaalsdienst en ten slotte is er de leeningsmogelijkheid. Het voorstel werd aangenomen. Bij dat inzake verbetering van een bocht in den Noordweg te Serooskerke en aankoop van grond in verband daar mede, werd de heer Hoegen van Hooge- lande geacht te hebben tegengestemd, omdat hij er bij betrokken is. Begrooting 1935. Van de gelegenheid om algemeene be schouwingen over de begrooting te hou den, maakte niemand gebruik. Bij de artikelsgewijze behandeling vond de heer Groosman gelegenheid te verzoeken bij aanstelling van nieuwe opzichters van den polder dezen te ver bieden, nevenbetrekkingen te vervullen, spr. verklaarde zich tegen cumulatie van betrekkingen. De voorzitter zeide deze zaak gaarne eens in het dag. bestuur te wil len bespreken. Er zijn echter wel geval len, die toelaatbaar zijn, zooals bijv. het les geven aan een avondschool. Maar toch zal spr. de combinaties eens na gaan. De heer Groosman zeide dat de opzichter van de Westwatering, J. A. Louwers, toch ook gemeente-opzichter te Oost- en West-Souburg is en als dit kan, dat komt bij spr. de vraag op of er dan aan den polder geen opzichters te veel zijn. De heer Van Doorn zeide, dat Louwers 600 bij de gemeente verdient, en dat er door zijn arbeid prettige rela ties met den polder bestaan. De heer Jeronimus meende, dat men zulke banden met de gemeente moet tegengaan, de opzichter mag alleen het polderbelang op het oog hebben. De heer Wisse zeide, dat het zeker nog gaat als het enkele werk zaamheden betreft, maar voor Souburg zal het werk toch wel te veel omvat tend zijn. De heer Groosman meende, dat toch ook te Zoutelande zich 'n zelf de geval voor doet. De heer Bosselaar zeide, dat er een groot verschil is tusschen het geven van teekenlessen in de avond uren of ander werk over dag. Dat laat ste moet hooge uitzondering zijn. De V oorzitter zeide, dat hij de opzichters toch niet steeds kan cun- roleeren en dat het toch beter is dat zij zulk werk doen, dan d,at zij bijv. gaan biljarten. Maar in ieder geval zal het dag. bestuur alles nog eens nauwkeurig overwegen. De begrooting gaf verder geen aan leiding tot-opmerkingen en werd in alie onderdeelen z.h.s. goedgekeurd. Rondvraag. De heer F ranse vroeg of het dag. bestuur geen termen aanwezig vindt het daarheen te leiden, dat de' gebouwde eigendommen meer gaan be talen, zij profiteeren toch in hooge mate met name van de goede wegen van den Polder. De V oorzitter zeide, dat dit niet zoo makkelijk zou gaan, want ook al zou het dag. bestuur daarvoor voe len, wat niet het geval is, dan moeten Ged- Staten het nog goedkeuren. Spr. vernam, dat dit college juist goedkeuring heeft onthouden aan het besluit van de Breede Watering Bewesten Ierseke in zake de heffing van dijkgeschot van het gebouwd. Schouwen heeft aan Ged. Staten ge vraagd of het zich onder het algemeen reglement mag scharen, om zoodoende meer uit de gebouwde eigendommen te kunnen halen. Hier betaalt het gebouwd thans ongeveer f 2 per ha, maar als dit verhoogd wordt, z,al het ook meer in vloed willen hebben. De tijden zijn voor meest-delicate of eenvoudig of bijzon der moeilijk moest zijn, al naar gelang van den bijzonderen aard van de karak ters en de leefwijze van hen, met wie ik in nieuwe aanraking zou komen. Nu, mijnheer Laubépin die ten volle erkende hoe gewettigd mijn bezorgdheid was, met het oog op deze persoonlijke kwes ties, had zich beslist zeer karig getoond met zijn bijzondere inlichtingen op dit punt. Evenwel, op het uur van vertrek, had hij mij een vertrouwelijken brief ter hand gesteld, terwijl hij mij aanried hem in het vuur te gooien, zoodra ik mijn voordeel er mee gedaan had. Ik heb de zen brief uit mijn portefeuille gehaald, en ik ben aan het werk gegaan om deze sybillijnsche zinnen te bestudeeren, wel ke ik hier precies zoo overschrijf. Kasteel Laroque (d' Arz) Lijst der personen, die genoemd kasteel bewonen. Ie. de heer Laroque (Louis Auguste), tachtigjarige, op het oogenblik hoofd der familie, voornaamste bron van het for tuin; oud-zeeman, onder het eerste kei zerrijk beroemd als erkend kaper; schijnt zich rijk gewerkt te hebben op zee, in allerlei wettige ondernemingen van verschillenden aard; heeft lang in de koloniën gewoond. Geboortig uit Bre- tagne, is hij er teruggekomen, om er zich blijvend te vestigen, voor ongeveer der zulkeen maatregel zeker niet gunstig. De heer Koster meende, dat de hr. Jeronimus zijn zetel reeds voelt wanke len, maar meende toch ook, dat er alle reden is het gebouwd meer te laten be talen. Veel meer dan vroeger worden de gelden besteed aan werken voor het al gemeen belang, zooals verbetering van wegen, aanleggen van fietspaden, wer ken in werkverschaffing uitgevoerd voor ontwatering, wat met het oog op de toenemende rioleering ook niet meer enkel als een landbouwbelang mag wor den beschouwd. Zeker het rijk betaalt daarvan maar moet dan het restee- rende Vu met alle administratieve ar beid ten bate van alle bewoners van Walcheren, alleen blijvend door de boe ren worden betaald. Zeker zijn de las ten wel wat verlaagd de laatste jaren, maar ze zijn toch nog altijd f 6 hoogcr dan in de vooroorlogsche jaren. De grondeigenaren verkeeren nu toch niet in zulkeen gouden tijd, dat zij al die ver beteringen de gemeenschap cadeau blijven geven. Volgens de statistiek ont vangt de landbouw dank zij den regee- ringssteun in verhouding met de jaren 19101913 80 pet., en nu gelooft spr. niet, dat ook voor de burgers het inko men met 20 pet. is gedaald, en daarom geen weldenkend en welwillend burger, die voor verkeersverbetering is, er be zwaar tegen kan hebben daarvoor een steentje bij te dragen. De heer Jeronimus begrijpt niet de opmerking, dat zijn zetel wankel zou staan en erkent, dat men zeker mede moet betalen. Maar daarom is spr. steeds voorstander geweest van het vormen van wegschappen voor aanleg en onder houd van wegen, waarvan de polders o.p. dan ontlast zouden worden. Maar nog beter is, 't dat de rejeering 't beheer neemt van alles, wat een gemeen belang is. Nu dit niet zoo is zeide spr., dat hij niet in ziet het verband tusschen de wegen en de opbrengst van de ge bouwde eigendommen. Spr. vroeg of het dan de huiseigenaren zoo goed gaat, men zie slechts de vele ledig staande groote huizen te Middelburg. Van de op brengst van de straatbelasting voor ver betering der straten in de stad, profi teert ook het platteland. Spr. zou 'niet gaarne de tegenstelling bevorderen tus schen stad en platteland, want die heeft hij nu ook steeds betreurd. De v o o r z. zeide, dat men nog ver der afhankelijk zou worden van Ged. Staten en daar zijn ook niet alleen plat telanders. Men moet er voor waken geen onvoorzichtige dingen te doen. Wat de wegen betreft, deze worden grootendeels bekostigd uit den afkoop der tollen, en dat geldt komt toch groo tendeels uit de steden. De heer K O s t e r bleef er bij dat men in de stad zegt als jelui maar beta len. De Voorzitter herhaalde, dat als men het gebouwd verder gaat be lasten, het ook meer te zeggen zal krij gen en gelijke rechten heeft met hel ongebouwd. De heer M, e 1 i s vroeg'in verband met de uitbaggering der vesten te Mid delburg of er te Veere wel uitwatering voldoende kan worden gegeven en of de buitenstand van het water niet té hoog is. De Voorzitter zeide, dat be paald is, dat als het hoog noodig blijkt, geordend kan worden, het water door de vesten te loozen, doch dit zal men men alleen in hooge noodzakelijkheid eischen. De heer Jasperse vroeg hoe het staat met de plannen voor bemaling van het deel van den polder ten Oosten van het Kanaal, De Voorzitter zeide, dat het hem verheugde, dat de heer Jasperse hier naar vroeg. Het plan is gereed en met het oog op het 60-millioen plan is steun uit het werkfonds gevraagd* en gekregen ook. Dit is tot H van de kos ten. Er was nog een kwestie nml. van het mede betalen van de achterliggen de polders. Dit is nu ook in orde ge komen en Ged. Staten zijn met een en tig jaar, met wijlen Piere Antoine Laro que, zijn eenigen zoon, echtgenoot van 2e. mevrouw Laroque (Joséphina Cla ra), schoondochter van bovengenoemde van geboorte een Creoolsche, oud veer tig jaar, traag van karakter, romantiscn van geest, heeft enkele eigenaardighe den, iemand met een goed hart; 3e. mejuffrouw Laroque (Marguérite Louise), kleindochter, dochter en ver n.oedelijke erfgename van de twee vo rige, twintig jaar oud, Creoolsche èn Bretonsche, heeft enkele grillen, een goed hart; 4e. mevrouw Aubbry, weduwe van mijnheer Aubry, makelaar in effecten gestorven in België; nicht, in den twéé den graad, opgenomen in het kasteel, een verzuurd mensch; 5e. mejuffrouw Hélouin (Caroloine Ga brielle), zes en twintig jaar, vroeger on- derwijzerés, tegenwoordig (gezelschaps dame, ontwikkeld, twijfelachtig karak ter. Verb randt dit. Dit document, ondanks het voorzich tige, dat er typisch in is, is mij wel van nut geweest: ik voelde, dat een deel van mijn vrees en ook de angst voor het on bekende werden weggenomen. Boven dien, wanneer er, zooals mijnheer Lau bépin beweerde, twee menschen mei een goed hart in het kasteel Laroque 10 Cf. p. 1/2 ons. THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN. (Ingez. Med.) ander in kennis gesteld. Binnenkort is een afgerond voorstel te verwachten, dat zoo noodig in een buitengewone verga dering zal worden behandeld. De heer Van Teijlingen kwam terug op het afnemen van de duinen in zijn gemeente. De toestand gaat wel steeds achter uit, maar is toch nog niet direct gevaarlijk en daarom is spr. zelf niet met een voorstel gekomen om in te grijpen- Toch vertrouwt spr., dat liet dag. bestuur het niet te ver zal laten komen, Spr. vroeg of een andere wijze van verdediging niet beter is 'toe te passen met steenen hoofden als bijv. in België, De voorzitter herhaalde, dat de zaak zeker nog wel ter sprake zal ko men. Men moet niet vergeten, dat het ge bouwd de helft zal betalen, en daarvan Vlissingen en Middelburg samen weer hef.2/3. Een steenen hoofd is zeer duur, wat niet geldt voor België, waar men den steen maar voor het pakken heeft. De hr. Jeronimus meende, dat het wellicht ook iets is om steun uit het werkfonds te vragen- Het is niet strikt noodzakelijk, maar wel wenschelijk. De heer Hoegen van Hooge- lande meende, dat men bij de herstel werken aan den Noordweg niet vol doende maatregelen neemt voor een veilig verkeer. Vooral in den avond is het voor minder ter plaatse bekende personen gevaarlijk. De voorzitter zeide toe er den aannemer van het werk attent op te zullen maken en sloot daarop de ver gadering. Maandag 29 April- Algemeene Ver gadering Middelburgsch Muziek korps. De Vergenoeging 8 uur Maandag 29 April. Alg. V arg. N.V. J. G. en J. J. v. d. Harst's Handel in Kol, Waren. 8 uur. Dinsdag 30 Alpril. Julianadag. Con cert door het muziekgezelschap „Oefening na den Arbeid", .uit gaande der Buurtcommissie, Lan- gevielePottenmarkt Potten- markt 8.30 uur. Dinsdag 30 April. Julianadag. Kinderfeest georganiseerd door de Middelburgsche Oranjevereeni- ging 2 uur afmarsch Markt. Ma an da g 29 April. Alg. Vergadering Ingelanden „De Breede Watering bewesten Yerseke" „De Prins van Oranje" n.m. 2 uur. Dinsdag 30 April, Openbaar Con cert „Euphonia" Groote Markt 8 uur. Dinsdag 30 April. Oranjevereeniging Vertooning Juliana-film. Schut tershof 6.30 en 8.30 uur. Dinsdag 30 April. Uitvoering „De Schouwspelers". Tooneelspel „Jan Ongeluk". Prins van Oranje, 8 uur. waren, was dit beslist meer dan men recht had te verwachten bij een getal van vijf bewoners. Na een tocht van twee uren hield de koetsier stil voor een hek, dat geflan keerd was door twee paviljoens, welke als woning dienen voor een portier. Ik liet daar mijn groot bagage, en ging op weg naar het kasteel, terwijl ik in mijn eene hand een nachtzak droeg, en in de andere mijn wandelstok, waarmede ik de madeliefjes, die op het gras groei den, onthoofde. Nadat ik een paar hon derd pas geloopen had, tusschen twee rijen enorme kastanjeboomen, kwam ik in een grooten, cirkelvormig aangeleg- den tuin, die een beetje verder in een park scheen te veranderen. Ik bemerkte rechts en links verre uitzichten, tusschen dichte boschjes, die reeds groen waren, plekken water, dat onder de boomen stroomde, en witte bootjes, die onder rustieke afdaken vastgemaakt waren. Voor mij stond het kasteel, een aan zienlijk gebouw, in den sierlijken stijl, half Italiaansch, van de eerste jaren van Lodewijk XIII- Er voor ligt een terras, dat een soort van particuliere tuin is, aan den voet van een stoep, onder de hooge vensters van den voorgevel, dat men beklimt langs enkele lage, breede treden. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6