KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 27 APRIL 1935. No. 99. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. METALEN UIT NEDERLANDSCHEN BODEM. Het nieuwe werkverschaffings- program van president Roose velt Men hoopt in den loop van een jaar voor 3% millioen werkloozen arbeid te vinden Permanente verbetering echter twijfelachtig De spoorwegen in Amerika werken nog steeds met verlies. Men staat in de Ver. Staten thans aan .den vooravond van de uitvoering van het nieuwe grootscheepsche werkver schaffingsprogram van president Roose velt. Zooals men weet heeft het Congre zich na wekenlange beraadslagingen met dit plan accoord verklaard. Niet minder dan 4.8 milliard dollars, welke geleenc moeten worden, zijn toegestaan, om de welvaart in Amerika te helpen terug- keeren. Hoe dit geweldige bedrag in het bedrijfsleven, dat hieraan in werkelijk heid niet al te veel behoefte schijnt te hebben, zal worend gepompt, is nog niet geheel duidelijk- Het ligt in de bedoe ling van de regeering, om een rondeta fel-conferentie bijeen te roepen, waar aan zooveel mogelijk vertegenwoordigers van handel en industrie zullen deelne inen. Ieder lid van de conferentie zal go-ede en practische" voorstellen rno gen doen voor het besteden van 250.000 dollar. U<t de gezamenlijke voorstelle zal de regeering dan de meest geschikte uitpikken, om deze voor haar rekening te doen uitvoeren. Men hoopt, aldus in den loop van een jaar voor 3% millioen werkloozen arbeid te vinden bij de uit voering van openbare werken, terwijl bovendien een zelfde aantal als gevolg van de opleving van zaken indirect te wex'k gesteld zou kunnen worden. Op deze wijze zou het aantal steuntrekken- den dat volgens de jongste cijfers 21 mil lioen bedroeg, tot 13 a 14 millioen kun nen worden verminderd. Een groot deel van de beschikbaar gestelde gelden zal vermoedelijk wor'den aangewend voor den bouw van nieuwe woningen, die tengevolge van de on gunstige economische ontwikkeling lan gen tijd heeft gestagneerd. In het .afge loopen jaar werden in Amerika naar schatting slechts 50.000 nieuwe wonin gen gebouwd tegen 400.000 in een nor maal jaar. Door zelf den bouw van nieu we huizen ter hand te nemen, of dezen krachtig te steunen door het verstrek ken van ruime voorschotten aan woning bouwverenigingen en dergelijke, zou ongetwijfeld gedurende een bepaalde periode werk kunnen worden gegeven aan een groot aantal bouwarbeiders, ter wijl ook de arbeiders in de aanverwan te industrieën van de toeneming der bedrijvigheid zouden kunnen profiteeren. Hetzelfde geldt voor de uitvoering van openbare werken, die reeds eerder ter hand was genomen, m,aar waarmede nóg krachtiger dan tot dusverre voortgang zal worden gemaakt. Of al deze plannen zullen leiden tot meer dan een tijdelij ke opleving, moet echter worden betwij feld. De bouw van nieuwe woningen heett slechts dan doel, wanneer er in derdaad gebrek aan woningruimte is. Dit laatste schijnt in de Ver. Staten in het geheel niet het geval te zijn; in de eerste plaats was er nog een groote re serve aan woningen uit vorige jaren aanwezig, en dan heeft de .algemeene verarming er toe geleid, dat men met minder woonruimte genoegen neemt, zoodat in vele huizen twee of meer fa milies wonen. Indien er werkelijk be hoefte aan nieuwe woningen was, zou hierin reeds door den particulieren wo ningbouw zijn voorzien. Wat voor de regeeringsuitgaven op het gebied van den woningbouw geldt, is ook v,an toepassing opvele andere gedeelten van het werkverschaffings programma der regeering. Zoo heeft 't aanleggen van nieuwe wegen, het uit voeren van electrificatiewerken e.d. slechts dan doel, wanneer hiervan in voldoende mate gebruik wordt gemaakt. zpn pogingen tot het doen terugkee- ren van de welvaart heeft president Roosevelt, in den tijd van twee Jaar, meer dan zeven milliard dollar uitge geven. -Het bovengenoemde cijfer van 't aantal werkloozen bewijst wel, clat ,al deze uitgaven, die tot een geweldige stngmg van de staatsschuld hebben ge- eid, niet, of in elk geval niet in vol gende mate aan hun doel hebben be- öPQilu* r, ^ans weer beschikbaar A dl f'mé Van 4"8 miIIiard, dat in besteed ,t0t 1 Juli 1936 zal worden, kunnen doei d zaTutrfrt evenniin lanóriike bjdelijk een be- gen en al evi,"g te wee£ kunnen bren gen, en al zal het dientengevolge leidert tot een aanzienlijke uitbreiding der be- industrie! Het spreekt vanzelf, dat dit vooruit zicht zich m een koersstijging van be paalde industrieeele aandeelen op de Wew-Yorksche beurs gaat afteekencn een koersstijging, die nog gestimuleerd wordt, voor het feit, dat een aantal ondernemingen in het eeifete kwartaal van dit jaar vrij gunstige financieele resuHaten heeft geboekt. Daar staat echter weer tegenover, dat de toestand voor de spoorwegen in de er. Staten nog steeds meer of min- «*-•- a i *r-;.v:7.;wr:3 herstelprogramma hun oplegt, te dragen Een door de spoorwegen aangevraagde verhooging der vrachttarieven is onlang voor een deel ingewilligd. Veel verbe tering voor de financiëele resultaten kan hiervan echter ook al niet verwacht worden. In de eerste plaats staat hier tegenover een verhooging van de loo nen der spoorwegemployé's, doordien een vroeger toegestane loonsreduciie van 10 pet. in den loop van dit jaar ge leidelijk moet worden opgeheven. En voorts is het de vraag, in hoeverre de spoorwegen werkelijk profijt kunnen trekken van de tariefsverhooging, omdat de concurrentie van het vrachtauto-ver voer hierdoor nog zal toenemen- Het spoorweg-vraagstuk wordt door de tariefsverhooging in elk geval niet opgelost; op zijn hoogst wordt de op lossing ervan naar een later tijdstip verschoven. Op den duur zal men ech ter niet kunnen ontkomen aan de nood zakelijkheid, het verkeersvraagstuk in zijn geheel aan de orde te stellen. Dat men dit tot dusverre niet heeft aange durfd, houdt verband met het feit, dat een afbakening der mogelijkheden van het spoorwegverkeer gepaard zal moe ten gaan met een financiëele construe tie van het geheele spoorwegsysteem die de erkenning van groote kapitaal verliezen en de afschrijving hiervan o;: het aandeelenkapitaal, en vaak ook op de uitstaande obligatieleeningen met zich zal moeten brengen. Zulk een in grijpende financiëele saneering lijkt ech ter te verkiezen boven de thans bij de meeste Amerikaansche spoorwegmaat schappijen bestaande ,,Defizitwirtschaft" waarbij de aandeel-, resp. de obligatie houders toch op den duur het gelag zul len moeten betalen. Toeneming van de vraag naar Amerikaansche fondsen Koersstijging op de Brusselsche Beurs Gedrukte stemming op de obligatie-markt Ver dere uitbreiding der Japansche Kunstzijde-productie, Een in de afgeloopen week op de New Yorksche fondsenmarkt ingetreden koersherstel heeft ook op de Amster- damsche beurs tot een toeneming v,an de vraag naar Amerikaansche fondsen ge leid. Voor een deel heeft men hierbij te doen met aankoopen van de zijde van beleggers, die in den onzekeren toestand op valuta-gebied aanleiding vinden tot omruiling van een deel van hun gul dens-fondsen in Amerikaansche stuk ken. Voor zoover het hierbij normale overwegingen van risico-verdeeling be treft, is daartegen weinig in te brengen. Onder alle omstandigheden is het niet gewenscht ,,alle eieren in één mandje te dragenWanneer de aankoopen van dollarfondsen echter ontaarden in een „vlucht voor den gulden", is een waar schuwing daartegen ongetwijfeld wél op zijn plaats. Men dient er zich immers der De precair blijft. meeste ervan hebben ook in het Nieuwe nationale nijverheid Exploitatie-plannen in Zuid- Limburg. (Van onzen correspondent.) De stichting van nieuwe welvaarts mogelijkheden is in deze tijden een ge- aeurtenis, die aller belangstelling ver dient. Zulk een gebeurtenis is, naar wij vernemen, spoedig te verwachten naar aanleiding van serieuze plannen, welke zijn ontworpen om te komen tot exploi tatie van in Nederlandschen bodem aan wezige ertsen. Recente wetenschappe lijke onderzoekingen hebben namelijk uitgewezen, dat er zich in het Zuiden van Limburg belangrijke voorraden lood- én zinkererts bevinden voor ontgin ning in aanmerking komen en waarvan de opbrengst zeer waardevol belooft te zijn. Een erts-industrie van eenige be- teekenis is er nog nimmer in ons land geweest, zoodat deze plannen aan onze nationale economie een geheel nieuw aspect geven. Behalve het over vele streken van ons land verspreide ijzerroer zijn er ook in in het gesteente van Zuid-Limburg ert sen gevonden. Men heeft deze vondsten tot nu toe echter meest van weinig be lang beschouwd. Een diepgaand wetenschappelijk on derzoek er naar was eigenlijk tot voor kort nimmer geschied. Door de instel ling van het Geologisch bureau voor het Nederlandsche mijngebied, dat steeds wetenschappelijk toezicht houdt op de resultaten der mijnwerkzaamheden in Zuid-Limburg en bij alle nieuw aange legde steengangen een geologisch on derzoek instelt, is de laatste jaren meer aandacht besteed aan de in de mijnen aangetroffen ertsafzettingen. De direc teur van dit bureau, prof. dr. W. J. Jongmans, die tevens hoogleeraar is aan de universiteit te Groningen, wees reeds herhaaldelijk op het belang van deze vondsten. Hij achtte het van het groot ste gewicht, dat deze ertsen door een wetenschappelijk specialist onderzocht terdege rekenschap van te geven, dat de dollar op het oogenblik wel feitelijk gestabiliseerd is, maar dat de Ameri kaansche regeering de bevoegdheid heeft, de goudwaarde verder te veria- beneden het gouduitvoerpunt gedaald, er hebben geen goudverschepingen op groote schaal meer plaats gevonden. De vorige week was er nog een betrekke lijk gering bedrag aan goud door de gen tot 50 pet. van de oorspronkelijke Nederlandsche Bank afgestaan, maar waarde, d.i. dus ten opzichte van den gulden tot f 1,25. Medegezien de infla- tionistische tendenz van de jongste Ame rikaansche regeeringsmaatregelen op 't gebied der werkverschaffing is de mo gelijkheid van een verdere waardedaling aangezien hier tegenover de biljetten circulatie is ingekrompen, is in de goud dekking nagenoeg geen verandering ge komen. De koersdaling op de obligatiemark t. der Amerikaansche valut^ stellig vol- die overigens tegen het einde der week door een licht herstel werd gevolgd, be hoeft dan ook niet te worden beschouwd als een uiting van nieuwe angst voor den gulden- Vermoedelijk heeft men hierbij voornamelijk te doen met de na werking van de hooge geldkoersen in de vorige week en de daaraan geknoopte verwachting, dat de koersstand der obli- gatiën zich geleidelijk aan de duurdere geldmarkt zal gaan aanpassen. strekt niet uitgesloten. De ervaring heeft geleerd, d,at de koersen der aan deelen zich aan zulk een waardedaling der valuta lang niet door een overeen komstige stijging aanpassen; de goud- waarde van de Amerikaansche aandee len, op basis van de tegenwoordige beurskoersen, is heel wat geringer dan de beurswaarde dezer aandeelen vóór de depreciatie van den dollar. j Met het oog op de in Amerika opge dane ervaring moet ook worden betwij- Bij hervatting van zaken na de Paasch- feld, of de koersstij'ging, die op de Brus- vacantiedagen heeft de aandeelenmarkt selsche beurs na de devaluatie van de een weinig bewogen verloop gehad. Het Belga is ingetreden, zich zal kunnen publiek legde siecbts weinig belangstel- handhaven. Evenals in Amerika zal ook aan jen en voor Jen beroeps daar te lande de beantwoording van die handel vormden de aanvankelijk weer vraag afhangen van de economische on - h geldkoersen een belemmering wikkeling waarvan op dit oogenblikhet'doen van zaken Het grootsf nog weinig valt te zeggen. Voorloopig. j T moet de regeering wel haar volle aan-j war?n no| de koersschommelingen in dacht wijden aan den strijd tegen de i aandeelen Philips', die eerst eenige pun- prijsverhoogingen. Aan de illusie va«i ten h-er' doch later krachtig in herstel een sterke stijging van den export Jswaren op geruchten over n uitbreiding gevolg van de devaluatie geeft men zichde.r bedrijvigheid en bevredigende fman- in Belgische regeeringskringen niet over) ciee'e resultaten tover het afgeloopen doch door een economisch herstelpro- i laar- Aandeelen Unilever konden Zlch gramma, dat veel gelijkenis vertoontgped in koers handhaven. Aku s blijven met de herstelplannen der Amerikaan- j zich op een koers van ca. 30 pet. be- sche regeering, hoopt de minister -pre- j wegen. Berichten over prijsverlagingen sident zijn land over de grootste moei lijkheden te kunnen heenbrengen. Niet alleen Belgische aandeelen, maar ook staatsfondsen waren goed gevraagd, met name de afgestempelde dollarleenin- gen, die tot dusverre alleen op verschil lende buitenlandsche beurzen, w.o. de Amsterdamsche, werden verhandeld, doch die binnenkort vermoedelijk ook tot de officiëele noteering te Brussel zullen worden toegelaten. Het schijnt in de bedoeling van de Belgische regeering te liggen, deze op belga's afgestempelde dollarleeningen te gelegener tijd te con- verteeren in gewone belga-leeningen met een lageren rentevoet dan de 7, 6% en 6 pet, rente, die deze dollarlee ningen thans dragen. Voor de houders dezer stukken zou dat in zooverre een bevredigende oplossing zijn, dat de on zekerheid over de vraag, of deze en eventueele volgende Belgische regee ringen de rente op de afgestempelde leeningen in Belga's zullen blijven be talen, erdoor zou verdwijnen. Voor Nederlandsche staats- en ge- meenteleeningen en pandbrieven is de stemming nog meerendeels gedrukt ge weest. Dit is te opmerkelijker, omdat de geldmarkt eenige ontspanning aantoont en de toestand op de valutamarkt ook heel wat kalmer is geworden. De aanval op den gulden is nog wel niet geheel ge ëindigd, zooals blijkt uit het disagio op termijnguldens. De wisselkoers op Frankrijk en op Amerika is echter tot rier te lande, ten deele in het buiten and, zulk een nauwgezet onderzoek ïeeft verricht. In besloten kring heeft hij onlangs hierover het een en ander medegedeeld. De resultaten van zijn on derzoek waren verrassend. Het moderne erts-onderzoek geschiedt angs microscopischen weg. Aan de ert sen worden spiegelende vlakjes gepo lijst, die onder verschillend invallend icht bekeken worden. Uit de wijze van terugkaatsing van het licht, gezien doo'r den microscoop, laten zich d,an allerlei conclusies vormen. In deze ertsen wer den zeer merkwaardige en zeldzame mi neralen gevonden. Bij deze studie wer voor kunstzijde in Amerika en over een verdere toeneming van de Japansche concurrentie doen aan de stemming voor dit fonds natuurlijk geen goed. Gemeld wordt, dat de groote Japansche kunst zijde-ondernemingen hun capaciteit nog voortdurend uitbreiden en dat de Japan sche productie in het loopende jaar op nieuw 40 pet. grooter zal worden dan in het voorafgaande jaar. Het ergste is, dat deze verdere uitbreiding der productie een daling der productiekosten met zich brengt, waardoor Japansche kunstzijde opnieuw tot lagere prijzen op de markt gebracht zal kunnen worden. Voor aandeelen Koninklijke Petro leum is de belangstelling van het bui tenland geluwd, maar de koers heeft zich op het verhoogde peil goed kun nen handhaven. Suikeraandeelen zijn weinig in koers veranderd, evenals ta bakswaarden. In rubberaandeelen ging, tot' vrijwel onveranderde koersen, ook niet veel om. Scheepvaartaandeelen verkeerden on der den druk van het jaarverslag der Stoomvaart Mij. .(Nederland", blijkens hetwelk het exploitatie-saldo wederom volkomen onvoldoende was voor het verrichten der noodige afschrijvingen. Voor den tweeden keer moet derhalve een belangrijk deel der afschrijvingen, 5.89 millioen tegen 7.71 millioen vorig jaar) aan de vroeger gekweekte reserves worden onttrokken. Onder de ze omstandigheden is er natuurlijk geen denken aan, de vloot uit de exploitatie overschotten te kunnen vernieuwen. De maatschappij heeft trouwens sinds 1931 geen schepen meer in aanbouw durven geven en zelfs het door brand verloren gegane motorschip „P, C. Hooft" is niet vervangen. De onzekerheid omtrent de economische vooruitzichten en omtrent den invloed, dien 't luchtverkeer op het post- en passagiersverkeer der maat schappij zal hebben, maakt het nemen van beslissingen betreffende den bouw van nieuwe schepen en hun klasse-in deeling nog moelijker. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4 Ned. Indië 97%97% Philips' 231227234 233 Unilever 89%90%90 Ford 251%—249—246 Aku 30%—29% Kon. Petr. 152%—154%—152% H. V. „Amsterdam" 179%181 180% Amsterdam-Rubber 98%99%98% Hessa Rubber 848786% Deli Batavia Mij. 135%134133. Bethlehem Steel 15%16%16% U. S. Steel 19%—20%—20 zink-mineralen gevonden op een diepte van 500 meter. Deze diepte hoeft voor een eventueele exploitatie ervan geen bezwaar te zijn, daar in de mijnen toch reeds schachten, galerijen en ophaal-in- stallaties aanwezig zijn voor het winnen van steenkool, zoodat de ontginning van ertsen geen hooge kosten met zich zou medebrengen. Practised kap men dus zeggen, dat de ertsen daar aan de op pervlakte liggen. Het is nu een kwestie van nader mijnbouwtechnisch onder zoek, of men met de exploitatie hier of elders in deze streek zal aanvangen. Voor een land als Nederland, dat in het algemeen aan grondstoffen zoo arm den ook vergelijkingen gemaakt met de, jSi zjjn aan deze plannen groote belan reeds lang uitgeputte ertsafzettingen in gen verbonden. Toot nu toe werd aan de de omgeving van de Nederlandsche exploitatie van metaalmijnen in ons land streek, in België, in het voormalige Mo- j niet gedacht. Het laat zich aanzien, dat resnet en in Duitschland. Een duidelijkbinnenkort ook Nederland tot de erts- aanwijsb,are samenhang kon worpen produceerende landen zal behooren. Er vastgesteld tusschen al deze gebieden.zaj njeuwe werkgelegenheid worden ge- De ertsafzettingen ten Zuiden en ten scbapen, hetgeen vooral voor Zuid-Lim- Oosten van Zuid-Limburg strekken zich b waaf de bevolking voortdurend uit tot aan de oppervlakte. Dat was ook sterker a£m den Hjve ondervindt< dat e.rs.e kwartaal van dit jaar weer niet Un 'as^en kunnen verdienen, en i-xTw,o,.ol «uuwiuun noc Hinder dan de industriëele onder-, z;ouden worden. Zoo kwamen ze in han- nemmgen zijn zij in staat, de extra las- den van jhr. ir. dr. P. J. C. de Wijker- en, welke de Nira-voorschriften en het slooth de Weerdesteyn, die ten deele de reden, dat men reeds zoo vroeg tot de exploitatie ervan is overgeg.ran. Sommige van deze mijnen zijn, als ge meld, uitgeput, andere zijn voortgezet tot op een diepte van 800 meter onder de aardoppervlakte, waardoor de ex ploitatie ervan met groote moeilijkhe den heeft te kampen. Uit het onderzoek v,an dr. De Wijkerslooth is nu, naar wij vernemen, gebleken, dat deze ertslagen in het buitenland niet anders zijn dan de uitloopers van belangrijke ertsafzet tingen in den Nederlandschen bodem, n zijn bovenvermelde voordracht heeft dr. De Wijkerslooth medegedeeld, dat de wetenschappelijke studies, die ove rigens nog in gang zijn, tot resultaat hadden, dat van de ertsvoorraden in Ne derland groote verwachtingen zijn te koesteren. Hoewel de spreker zich over de economische mogelijkheden niet uit liet, schijnen inderdaad, blijkens be trouwbare inlichtingen, welke wij hier over konden verwerven, deze verwach tingen van dien aard te zijn, dat een onderzoek in voorbereiding is naar de beste wijze v,an exploitatie van den ertsrijkdom in Zuid-Limburg. In enkele particuliere mijnen nabij Kerkrade, met name de Domaniale mijn en de mijn Julia, zijn lood-, koper- en de kolenmijn-industrie zulke moeilijke tijden doormaakt, van niet te onder schatten beteekenis $s. Daarbij komt, dat ons land door dit alles minder af hankelijk zal worden van het buiten land. Gaat men de cijfers na, welke hel Centraal bureau voor de statistiek te 's- Gravenhage daaromtrent beschikbaar heeft, dan ziet men, dat Nederland, on danks het verminderde verbruik in deze crisis-jaren, toch nog belangrijke hoe veelheden lood en zink-metalen, waar het hier in de eerste plaats om gaat invoert. In 1934 bedroeg de invoer aan lood 29.578 ton voor een waarde van 2.792.000 gulden; de invoer aan zink be droeg over dit jaar 11,659 ton voor een waarde van 1.462,000 gulden. Natuurlijk is nu nog met geen mogelijkheid te zeg gen, of de productie van de Zuid-Lim- burgsche lood- en zinkmijnen geheel aan de nationale behoefte zal kunnen vol doen, doch dat is vooralsnog ook geen vereischte. Wel blijkt uit deze cijfers duidelijk, dat er voor de nieuwe industrie een afzetgebied zonder export-moeilijk heden beschikbaar is. Dat is in deze tij den al heel veel waard! HET 60-MILLIOEN-PLAN. N. V. V. en R. K, Werkl. Ver bond vragen bespoediging der uitvoering en uitbreiding der werkverruiming. De besturen van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen en van het Roomsch-Katholiek Werkliedenver bond in Nederland hebben een adres aan den Ministerraad gezonden, waarin wordt geconstateerd, dat de werkloos heid in ons land zeer groot blijft en de laatste maanden zelfs een omvang heeft bereikt, die grooter is dan in eenig voor afgaand jaar. Adressanten betreuren het, dat de door de regeering in 1934 voorgestelde en door het Parlement aanvaarde voor stellen betreffende de financiering en uitvoering van werkverruiming als mid del ter bestrijding van de abnormaal omvangrijke werkloosheid tot nu toe zoo weinig gevolg hebben gehad. Door de wijze, waarop aan deze werkverruiming, onder de naam van het 60 millioenplan, bekendheid werd gege ven, werden bij de werkloozen en het geheele Nederlandsche volk groote ver wachtingen gewekt ten opzichte van het tewerkstellen van arbeiders. Zelfs werd, mede met het doel, de uit voering van dit 60 millioenplan te be spoedigen, een bijzondere organisatie in het leven geroepen, die de naam „Werkfonds 1934" kreeg. De verwachtingen zijn, aldus adr. ech ter geenszins verwezenlijkt, integendeel, groote teleurstelling is van den gang van zaken met het Werkfonds 1934 het ge- volg geweest. Volgens beschikbare gegevens is o dit oogenblik, krachtens het 60 millioen plan 20 millioen voor de uitvoering van werken toegezegd; doch van al deze werken is slechts een betrekkelijk klein aantal tHans feitelijk in uitvoering. De Besturen van genoemde V.akcen- tralen doen de Regeering het dringende verzoek, de uitvoering van het 60 mil lioenplan zeer te bespoedigen, maar bo vendien aan de werkverruiming belang-* rijke uitbreiding te geven, ten einde langs dezen weg de werkgelegenheid te bevorderen en de binnenlandsche koop kracht te versterken, waardoor boven dien het bedrijfsleven gunstig beinvloed zal worden. Dit klemt des te meer, om dat het aantal werken, dat de laatste jaren voor rekening van particulieren en overheid is uitgevoerd, voortdurend kleiner is geworden. Door werkverruiming, vooral wan neer deze er mede op gericht is, grond stoffen en materialen van de Nederland sche industrie te gebruiken, kan tevens industrieele opleving worden bevorderd. In de uitbreiding van de werkgele genheid door middel van werkverruiming zien ,adres. op dit oogenblik en voor de naaste toekomst een zoo groot belang voor de bestrijding van de werkloos heid en voor de verbetering van het bedrijfsleven, dat zij het verantwoord zouden achten, indien de regeering voor dit doel een grooter bedrag beschikbaar zou stellen dan aanvankelijk in baai- voornemen lag. NATIONAAL HERSTEL EN N.S-B. In een openbare vergadering van de afdeeling Utrecht van het Verbond van Nationaal Herstel heeft mr, dr- Wester man, lid van de Tweede Kamer betoogd, dat Nationaal Herstel en N.S.B, elkaar zullen moeten vinden. Tusschen beide bewegingen bestaat, zeide spr., slechts theoretisch verschil- Het verschil tus schen bewegingen ligt hierin, dat Na tionaal Herstel niet gelooft, dat het mo gelijk zal zijn dat de leiding, welke wel aanvaard kan worden voor den strijd naar het doel geplaatst wordt over heel het staatsbestel zonder eenige deugde lijke controle. Mussert zal, zoo hij aan het bewind komt, meende spr-, de eer ste zijn om te erkennen, dat de leiding een controle uit het volk noodig heeft, Het verschil is dus, dat Nationaal Her stel niet voor de éénhoofdige leiding der regeering is en Mussert zich daar over nog niet heeft uitgesproken. An-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5