IBIS SHAG Dobbelmann GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Voor kleine tuinen. BEVOLKING. MARKTBERICHTEN. AGENDA» BELGIË. DUITSCHLANB. ENGELAND. RUSLAND. GRIEKENLAND. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. 10. 16. 18. 21. MIDDELBURG. BIOSCOPEN. GOES. kze werkloosheid geen kwaad is, dat al leen Goes, of Nederland omvat, maar da geheele wereld. Niemand, geen volk ook, was bekwaam dit kwaad te ontko men. En laten ze bedenken, dat er geen volk is, dat zoo voor zijn werkloozes, zorgt als ons dierbaar Vaderland. We sstaan in deze zorg vrijwel aan de spits En deze zegen is vooral ook te danken aan de wijze waarop ons land geregeerd wordt, en dat we gespaard bleven voor -revoluties, en dingen, die niet direct met den naam „revolutie" genoemc worden, die we buiten onze grenzen zien plaats hebben. Spr, uitte nogmaals zijn erkentelijk heid voor het werk der commissie en besloot met een woord van opwekking tot de jeugdige werkloozen, die toch nog in een bevoorrechte positie boven ve'e anderen staan. Bij deze opening waren o-a. tegen woordig de hr- Van Bailegoyen de Jong, gemeente-secretaris, wethouder Goed- bloed, de katholieke raadsleden, de hr. Joh. Pilaar, lid Nationaal CrisiscomPé, en de leiders der cursussen. De belang stelling van andere zijde was aanvanke lijk zeer matig. Tentoongesteld waren een aantal ge bruiksvoorwerpen van pitriet gevloch ten; houtsnijwerk; pijpenrekken, dag bladhangers, enz. Allemaal mooie din gen, met handigheid en smaak vervaar digd, Voorts kon men zich op de hoogte stellen van de schriftelijke P.B.N.A. lessen op allerlei gebied, en getuigden een aantal teekeningen van de vaardig heid der cursisten in het teekenen vatl staal- en houtconstructies, enz. Woensdagmiddag is op den West duinweg in Den H ,a a g d,e 29- jarige kraamverzorgster M. C. O., ge woond hebbende aan het Frankenslag, zoodanig door een auto aangereden, dat zij bijna onmiddellijk na het ongeluk ,;aan de gevolgen is overleden. NET BIJTIJDS. In de week vóór Paschen meldde zich bij een caféhoudster te Rotter dam een Duitsch paartje om onder dak. Zij vertelden op weg te zijn naar Zuid-Afrika. De caféhoudster had voor hen geen plaats, maar zij verwees hen naar een Duitsche juffrouw, die boven het café woont. Deze nam het paar in haar woning op. Gistermiddag kwam mejuffrouw S. evenwel tot de ontdek king, dat het paartje met alle bagage spoorloos was verdwenen zonder beta ling. Even later kwam zij tot de ontdek king, dat in haar woonkamer de lin nenkast was opengebroken en dat daar uit een partij gouden sieraden, een pas en een spaarbankboekje, w,aarop f 600 was gestort, waren gestolen. De juffrouw heeft hiervan dadelijk aangifte gedaan bij de politie, waarna zij naar het post kantoor aan den Coolsingel is gesneld. Daar vond zij vóór het loket van de spaarbank-afdeeling het paartje staan De jongeman had haar boekje in de hand en de jonge vrouw droeg een kof fer. Juffrouw S. maakte zich zóó kwaad dat zij de jonge vrouw pardoes ben blauw oog sloeg. Bij de vechtpartij, wel ke hier op volgde, viel het koffertje op den grond. Het sprong open en alle ge stolen voorwerpen kwamen er uit rol len. Juist op dat moment kwam een rechercheur het postkantoor binnen. Hij heeft het gezelschap meegenomen. De beide Berlijnsche deugnieten waren elk nog maar 19 jaar. Op den een is een pas gevonden, welke in April 1932 te Ber lijn was afgegeven ten namen van Kurt Wilhelm Waldmann. De foto was uit deze pas gescheurd. Men vermoedt, dat de pas van diefstal afkomstig is. (N. R. C.) DE CHAUFFEUR GING TIPPELEN. De 20-jarige chauffeur De W. uit Leiden, die, als gemeld, sinds eergis- terenmorgen werd vermist, nadat men aan den rijksstraatweg onder de ge meente Alphen aan den Rijn den A. P. C.-wagen, welken hij bestuurde, onbe heerd had gevonden, is gisterenmiddag aangehouden. Gebleken is, dat de jonge man in een vlaag van verstandsverbijste ring de auto in den steek heeft gelaten en te voekzoo maar verder is gegaan. DE GEVAARLIJKE BENZINE. Te Hilversum is in een steenen schuur achter een woning brand uitgebroken, doordat het 8-jarig zoontje des huizes, dat zijn rolschaatsen met benzine had schoon gemaakt, een brandende lucifer boven een blik benzine hield! In het blik was ongeveer vier liter benzine; deze vloog in brand en het jongetje trachtte de vlam nu met een hoeveelheid andere benzine te doven!! Een ontploffing volgde niet, maar de brandende benzine deed een cocos- springmat, houten springstandaard, bam boestok en een bobslee in brand vlie gen. De jongen bleef wonderlijk genoeg ongedeerd. De brandweer bluschte met een slang op de waterleiding het vuur VERDRONKEN. Te Oirschot is Woensdagmiddag broeder J. S. van het klooster Bijsterveld van de paters Montfortanen in een der grachten rond het klooster geraakt en verdronken. EEN TSJECHISCH BANDIET OVER LEDEN. In het ziekengasthuis te 's Hertogenbosch is overleden de Tsjech van O., die in den nacht van 10 op 11 April na den overval met roof in de pas torie te Teeffelen in een vuurgevecht met de gemeentepolitie van Oss ernstig VOOR DE PUP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG (Ingez. M«d.) was getroffen- Zijn medeplichtige is nog steeds voortvluchtig. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. In de Molenstraat te Helmond is de 60-jarige gehuwde vrouw M. v. R. bij het oversteken van den weg door een vrachtauto iaangere- den en op slag gedood. Zij kwam met het hoofd onder de wielen terecht. Het lijk is naar het Anthoniusgasthuis ge bracht. 400 KIPPEN VERBRAND. Bij een ingezetene van W e h 1 is een kippen hok verbrand met het gevolg, dat 400 dieren in de vlammen omkwamen. EEN HONDERD-JARIG GESCHIL. In de Woensdag gehouden vergade ring van den ïaad der gemeente Does burg werd besloten tot het maken van een stalen damwand in de haven; de kosten daarvan zijn geraamd op 13.500 gulden. Een bedrag van 4500 werd gevo teerd voor een nieuwe brug over het Broekhuizer water, de kosten daarvan zijn geraamd op circa 20.000. Deze twee besluiten beteekenen het einde van een geschil van een eeuw tus- schen rijk en gemeente, wie voor het onderhoud van deze brug had te zorgen, hetgeen tot een totale verwaarloozing ervan heeft geleid. Het rijk draagt thans 14.000 in de nieuwe brug bij, terwijl het onderhoud aan de gemeente komt. KERKKLOK OMLAAG GESTORT Te Spekholzerheide (gemeente Kerkrad e) is Woensdag de klok van de Nieuwe Kerk aan de Gracht al daar, toen men deze in den toren wilde hijschen, ten gevolge van het breken van een staaldraad ryaar beneden ge stort. De 700 kg zware klok zakte door twee plafonds heen en kwam beneden terecht. Het gevaarte was reeds 14 me ter hoog opgehaald, toen de draad knapte. Het beneden in den toren staan de doopvont werd volkomen verplet terd. Binnen enkele dagen zal men de*k!ok die slechts geringe schade heeft opge- loopen opnieuw ophijschen. (Hdbl.) ONTVANGEN BOEKEN. „Drogon", door Arthur van Schen del. Een woord vooraf door A. Diepen- broek. Tweede druk. Uitgegeven door J. M Meulenhoff, uitgever te Amsterdam, Bij denzelfden uitgever verscheen „Een Japansch huwelijk". Roman doe Etsu Sugimoto. Vertaald door J. E. i Kuiper. een telegram v,an koning George van opdat we deze belangrijke toekruiden Engeland. steeds voorradig hebben. Volgens de Duitsche bladen ontving A. G. Hitier talrijke geschenken. In de ont vangzaal van de rijkskanselarij waren op een reusachtige tafel bloemen en kleine blijken van genegenheid in enor me massa's opgestapeld. Onder de on telbare geschenken viel vooral op een reusachtige taart met een Paaschhaas van een meter hoog, die door een bak ker uit Mariendorf aan Hitler was ge schoken. Onder de grootere geschenken, wélke Hitler in ontvangst mocht nemen, be vond zich een cadeau van de S.A., be staande uit éen eskader van 28 jacht vliegtuigen en een escadrille van 14 ge-„Beteekent Technocratie he vechtsvliegtuigen, aangeboden door den bankroet van de Economische Weten schap?", door ir- K. F. Mallée. Uitgave J. Noorduyn en Zoon, N.V. te G o r i n c h e m „Even naar Indië", door Edwar-: Startz. Geaccentueerd in zwart en wit door Wladimir Bielkine. Verschenen bij A. J. G- Strengholt's Uitgevers Mij. te Amste rdam. „Mensch en moraal". Een Joodsche levensvisie, door opperrabbijn I. Maar sen- Uitgave W. J. Thieme Cie te Z u t p h e n- De elfde aflevering van „Wat is dat?", encyclopedie voor jongeren. De ze aflevering loopt van Goeverneur tot Hand- en Spandiensten. Artikelen ko men o.a. voor over goud, graadmeting graniet, graphologie, 's Gravenhage enz Ook ditmaal weer met vele mooie illu straties verduidelijkt. Uitgave N.V. Hol landia-Drukkerij te Baarn- VLAAMSCH EN WAALSCH. Sedert drie jaren mogen, ingevolge de bepalingen van de jongste militiewet, de voor den militairen dienst geschikt bevonden jongelieden zelf de taal van hun militaire opleiding kiezen, zoo meldt de Bruss. corr. van de N. R. C. aan zijn blad. Toen dit voor de eerste maal gebeurde verwachtte de legerleiding dat de meerderheid zich zou uitspreken ten gunste van het Fransch, sedert 1830 de taal van het Belgische leger en nu trouwens ook nog altijd de officieele taal van het officierenkorps en de mili taire administratie. Deze verwachting ging echter niet in vervulling, daar het referendum, mede ten gevolge van het lage geboortecijfer in de Waalsche provinciën, een flinke meerderheid gaf aan het Vfaamsche element. Ook djt jaar is het cijfer der miliciens uit de Vlaamsche gewesten, die de voorkeur geven aan het Fransch, boven het Ne- derlandsch, alweer afgenomen. In de provincie Antwerpen telde men 176 mi liciens die een Fransche opleiding ver langden, tegen 5280 die aan het Neder- l,andsch of Vlaamsch de voorkeur ga ven. Voor West-Vlaanderen (een kan ton in het Zuid-Westen van deze pro vincie is overwegend Wéalsch) zijn de cijfers respectievelijk: 502 en 3849. Voor Oost-Vlaanderen dat, eveneens in "liet Zuiden, eenige Waalsche gemeenten telt: 209 en 5040, Voor Limburg, waar de toestand ongeveer dezelfde is als in Oost-Vlaanderen: 105 en 1770. Voor 't Br.abantsche arrondissement Leuven 91 en 1402. Voor Brussel en de voorsteden: 2557 en 1278. Wat Hitier kreeg. Onder de tele grammen, die Hitier verleden Zaterdag op zijn 46en verjaardag ontving, was ook Kyffhauserbond (oudstrijders). Een mooie gift. De penningmees ter van het nieuwe St. Georgeziekenhuis op Hyde Park Corner te Londen, heeft een anonieme gift ontvangen van 10,000 pndst. voor de verbouwing en tege moetkoming in de exploitatiekosten van dit ziekenhuis. Dit is de grootste gift, tot dusver voor het verbouwingsfonds geschonken. In totaal is één millioen pond noodig. Vandaag wordt een straat- collecte te Londen gehouden, waaraan verscheidene dames uit de groote we reld deelnemen. De koning is bescherm heer van het St. Georgeziekenhuis en de hertog van Kent is president-com missaris ervan. Eerste proefritten van de ondergrond- sche. Dezer dagen zijn te Moskou de eerste proefritten met den nieuwen on- dergrondschen spoorweg gemaakt; tot de eersten, die van dit vervoermiddel gebruik maakten, behoort Stalin. Duizenden arbeiders op de perrons begroetten den sovjet-dictator op enthou siaste wijze toen hij, vergezeld van eer. aantal hooge autoriteiten, zijn triomph- tocht met de ondergrondsche begon- Moskou is zeer trotsch op zijn nieuw vervoermiddel en bij het bezoek van den Lord-geheimzegelbewaarder Eden, liet men hem o.a- de ondergrondsche bewon deren; er werd er zelfs een station naar hem genoemd zoolang als 't duurt De nieuwe lijn is, volgens de sovjets, beter dan die te Londen, daar de per rons voor de passagiers ruimer zijn. De sovjet-deskundigen hebben een studie reis naar Londen, Parijs en Berlijn ge maakt, alvorens in 1931 met den bouw werd begonnen. Alle bij den bouw gebezigde materia len zijn van sovjet-Russisch fabrikaat. Toch terechtgesteld. Generaal P,a- poelas, die de aanvoerder is geweest van de Grieksche troepen in j.viein-Azië, en generaal Kinisis, die beiden hebben deelgenomen aan den jongsten opstand en die deswege door den krijgsraad ter dood veroordeeld waren, zijn gister ochtend om 6 uur terechtgesteld. Welke groentensoorten moeten nu worden gezaaid? Wanneer we groentensoorten voor eigen gebruik willen teelen moeten we nu weer tal van soorten zaaien. De eerste doperwten en peulen komen al boven den grond, en de onder glas ge zaaide werden reeds buiten uitgeplant. Nu leggen we de zaden van opvolgende soorten als; krombek, Kaapsche groene, capucijners e.a. Om de vogels te weren spannen we een paar draden zwart garen op een handbreedte boven den grond. Bij de uitgeplante erwten plaatsen we nu reeds het erwtenrijs opdat zé daaraan eenige beschutting zullen heb ben tegen scherpe winden. Voor vroeg gebruik zaaien we nu ook kroten. We zaaien deze op rijen welke 25 a 30 c.M. uiteen komen, en dunnen later de plantjes uit tot op 15 c.M. Op dezelfde wijze kunnen we nu rammenas voor zomerge- bruik zaaien. We zaaien nu ook de sluit- koolsoorten ais: roode, savoye en witte kool. Spruitkool zaaien we iets later, n.l. einde April of begin Mei. Opdat de jonge plantjes zoo min mogelijk te lijden zullen hebben van aardvlooien zaaien we op krachtigen grond en helpen we ze, zoo noodig, met een overbemesting van Chilisalpeter. Tusschen de erwten en peulenrijen zaaien we weer spinazie en radijs voor opvolgenden oogst. Ook zaaien we voor opvolging weer kropsla en zomerpeen. Het peenzaad vermengen we met scherp zand om het gemakkelijk te kunnen uitstrooien. Wie de beschik king heeft over een bak kan daarin nu reeds postelein zaaien. Ook kunnen we in een bak nu komkommers, augurken, meloenen en tomaten zaaien om deze later op de daarvoor te bestemmen plaatsen uit te planten. Het is wensche- lijk om daarvoor in de bak eenige bodem- warmte aan te brengen, b.v. door een laag ruige paardenmest. De jonge plantjes eerst onder glas gespeend. Later worden ze met een kluitje buiten uitge plant. We planten ze dan in kleine greppeltjes op 30 c.M. afstand. Ze ver langen een krachtige grond en het is wel goed om ze tijdens den groei eenige malen te mesten met dunne koegier. Als toekruid voor tuinboonen zaaien we aan het einde van April ook een weinig boonenkruid. We verzuimen ook niet een In de gemeente GOES zijn Ingekomen Th. P. A. Merkx verz. insp., van den Haag, v. d. Boutstr 1 R. van Dijk, koopman, van Brielle Alb. Joach. kade 24. J. C. van Fraas- sen, verpleegster, van den Haag, Oost singel 104. H. M. Amperse, dienstbode, van Kortgene, Julianastr. 31. A. J. Mul der, reiziger, van Arnhem, Kleine Ka de 21. J. Westveer en gezin, loonslager, van Krabbendijke, Rommerswalestr. 6. C. Beuns geb. Zeevaart, zonder beroep," van Kloetinge, St. Jacobstr. 42. P. Griep zonder beroep, van Wemeldinge, Juli anastr. 22. L. J. van Burgh en gezin, rei ziger, van Kloetinge, Violenstraat 11. J. de Kramer en gezin, reiziger, van Kloe tinge, Violenstraat 9. T. de Witte geb. Wor, zonder beroep, van Sliedrecht, Scheldestr, 72. J.Vroonland, dienstbo de, van Nisse, Stationsweg 14. Iz. Ver- schage, winkelbediende, van Oostburg, L. Kerkstraat 6. M. Sinke, dienstbode, van Vlissingen, van Galenstraat 6. M Boone, huishoudster, van Kruiningen, St. Jacobstr. 1. A. J. van IJsseldijk, kantoor bediende, van Kloetinge, Violenstr. 11. T. van der Weele, zonder beroep, van Wissenkerke, Nieuwstraat 51. Vertrokken: P. L. Bleijenberg,' en gezin, koopman, naar Rotterdam, Car- nisselaan 127b. H. J. Hachmer en gezin, koopman, naar Bergen op Zoom, Emma straat 20. J. den Boer en gezin, chauf feur, naar Kloetinge B 54. J. W. Felius geb. De Keijzer, ,zonder Beroep naar Wemeldinge Noord Achterweg. D. en M. C. v. d. Velde, filiaalhoudsters, naar den Haag, Torenstraat 32. P. de Pan, pakhuisknecht, naar Kloetinge B 12. I. S. Kouman, dienstbode, naar Rilland Bath C 26. A. S. Verwer, winkelbediende, naar Venhuizen, Hem. I. L. van Daalen, reiziger, naar Breda, Dijkstraat 26. S. Ephrain, dienstbode, naar Vlissingen, Molenstraat 44. J. D. van Rijnbach, win kelbediende, naar Amsterdam, Chassee- straat 13. J. P. Butler, dienstbode, naar Middelburg, Noordstraat 292, A. de Leeuw en gezin, koopman, naar Kloe tinge H 46. Middelburg, 24 April. Op de vei ling deden: snijsla 25 c-, spinazie 2 14 c., postelein 2431 c., witlof 1621 schorseneeren 35 c-, koolrapen 0,5 1,5 c„ zuring 5 c,, peën 13,5 c., kro ten 1 c., nieuwe aardappelen I 30 c„ id II 16 c., alles per kg; raapstelen 22,5 c„ prei 29,5 c-, uien 1 c., selderie 0,5 2,5 c„ rabarber 25 c„ radijs 24,5 c., rammenas 3,5 c„ alles per bos; bloemkool 221 c., andijvie 12,5 c.r kropsla 0,56 c„ komkommers 616 c-, alles per stuk; tuinkers 9 c„ per doos; de eerste aardbeien 22 cent de 3 stuks; bloemen: ceneraria 8 c., primula 9 c„ spicata 31 c., alles per pot; narcis sen 6 c-, flieren 31 c., tulpen 816 c.. lathyrus 6 c., anjelieren 5 c., blauwe druifjes 4 c., alles per bos; vetgeet mij niet 2 c„ violen 913 c„ madelieven 12 14 c., dhalia 1420 c-, varens 7 c., alles per 10 planten. Goes, 24 April. Veilingsvereemging „Zuid-Beveland". Bloemkool 1215, Kropsla 2,205,10, Roode Koolplanten 0,01, alles per 100 stuks; Rabarber 36, Prei 5, Selderij 1,30, Tulpen 58, Nar cissen 5, alles per 100 bos; Spinazie 15 17, Bonte aardappels (Drielingen) 0,50, beiden per 100 kg; Stoofsla 0,28, per krat. Kap el le, 24 April. Veilings vereeri- ging Kapelle-Biezelinge en Omgeving. Kleine Veiling: Appels: Goudreinet- weinig snijselderij en peterselie te zaaien, ten 13, Zure Bellefleurs 14. Peren: JBergamotte d'Esperen 7, St. Remy 19, Kleiperen 616, Fransisca Borgia 916. Diversen: Spinazie 1014, alles per kg; Ster-Narcissen 5, Tulpen 13—15, Rabarber 3, Radijs 0,80—1,40, alles per 100 bos; Bloemkool 114, Kropsla 0,70 —4,70, Knolselderij 2,10, alles per 100 stuks; Violenplanten 1,50, per 100 plan ten. Eierveiling: Kipeieren 1,601,70, Eendeneieren 2, beiden per 100 stuks. - 0 Oostburg, 24 April. Veilingsver- eeniging „Avicultura". Aanvoer 109 kg boter, prijs f 1,14 tot f 1,48 per kg. Vergadering van den Raad der ge meente Middelburg, op Maandag, den 29 April 1935, des namiddags te 8 uur, ter behandeling van de onderstaande zaken: 1. Notulen vergaderingen 15 en 16 Fe bruari 1935. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming Voorzitter en plv. Voor zitter scheidsgerecht Gemeente ambtenaren. 4. a. Vaststelling aantal leden Raads commissie voor herziening salaris sen en loonen. b. Benoeming leden der sub a ver melde Commissie, c. Wijziging datum uitbrengen rap port omtrent herziening salaris sen en loonen. 5. Hernieuwde vaststelling verorde ning Politie-personeel. 6. Vaststelling maximum-aantal ver loven A. 7. Regeling rechtspositie personeel Avondschool voor Nijverheidsonder- 8. 9. 11 12. 13. 14. 15. 17. 19, 20. wijs. Vaststelling Parkeer-regeling, Regeling uitzetten kasgelden door Bedrijven en diensten. Instelling Commissie van Bijstand voor Gemeente-werken en Reini gingsdienst, Vaststelling nieuwe beheersveror- dening c.a. Reinigings- en Ontsmet— tingsdienst. Wijziging verordening heffing van gebruik gemeentewerken enz, Beslissing op verzoek vaststelling regeling autoverhuurbedrijf. Goedkeuring rekening 1934 Armen raad. Crediet voor rattenbestrijding. Verhuring woningen Molenwater, Crediet voor extra-hulp aan werk loozen. Verleening voorschotten aan Best. bijzondere scholen op vergoedingen 1935 ex. art. 103 L. O. Wet 1920. Crediet voor bouw cocesbluschto- ren Gasfabriek. Idem vernieuwing waterleiding-bui zennet en leggen telefoonkabel. Primitief kohier 1935 Hondenbelas ting. Middelburg, den 24 April 1935. De Burgemeester, M. Fesshout. i „Electro" (Markt). Vanaf Vrijdag 26 April tot en met Donderdag 2 Mei. „Eskimo" en „Ridders van de kousenband". lederen avond één voorstelling S uur- Zondag matinée 3 uur. City-theater, Noordstraat. Vanaf Vrijdag 26 April tot en met Don derdag 2 Mei- „De Blonde Engel en „Een Weddenschap om 100 Dollar". Avondvoorstelling 7,30 uur. Zon dag, matinée 3 uur- Donderdag 25 April. Evangelisatie Bogardzaal spr. de hr. J. Sevens- ma van Amsterdam 8 uur. Donderdag 25 April.i Uitvoering Don Kozakken Koor Platoff. Concertgebouw (Vlissingen) 8 uur. Donderdag 25 April. Groepsverga dering der N.S.B. kring 48 (Groep 2 Middelburg)- Groepshuis. V r ij d a g 26 April. Openbare avond Ned. Vereen, van Spiritisten door mevr. Wed- dr. Akkringa. Hotel de Schelde (Bergen op Zoom) 8 uur. Vrijdag 26 April. Tooneelavond Het Middelburgsch Dilettantentooneel „Ex-Koning Peter". Schouw burg 8,15 uur. V r ij d a g 26 April. Feestelijke vergade ring en feestréunie ter gelegen heid 25-jarig bestaan der Chr. Kweekschool. Schuttershof 2 u. Donderdag 25 April. Algemeene Vergadering v. Kunstlievende en werkende leden der Harmonie „Euphonia". Melksalon „De Landbouw" 8 uur- V r ij d a g 26 April. Groot kerkconcert „Don Kozakkenkoor" Platoff". Groote kerk 8 uur. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6