DE IN DE PIJP. MAAR.,. RECHTSZAKEN, ONGELUKKIG /N NET5PEL... GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ROORD-BEVELAND. Oouwc Egberts Echte f riesche Heeren - 8 aai en Baai-TabaH- Melange van rijpe tabaKnen. vingez. Med.) de Christelijke Besturenbonden, met verzoek plaatselijk een comité van actie te vormen, welk comité dan den op 27 April a.s. te houden collectedag zal or- ganiseeren. De Chr. Besturenbond alhier heelt dit werk ter hand genomen en een comité gevormd. Het dagelijksch bestuur be staat uit de heeren: P. Meliefste, voor zitter; A. Flipse, secretaris, en notaris J. Terpstra penningmeester. Verder ver- leenen hun medewerking: de Chr. Jon- gemannenvereeniging, de Hervormde meisjervereeniging, de drie Geref. Jon gelingsvereenigingen en de twee Geref. meisjesvereenigingen. Verder heeft zich een comité van aan beveling gevormd dat deze collecte ten zeerste aanbeveelt. Dit comité bestaat uit: den burgemeester, den heer M. Fernhout; de predikanten ds. Tjebbes, ds. Van Voorst Vader, ds. Dippel, ds. Van Empel, ds. Bremmer, ds. Oussoren en ds. Nolte. Verder dr. Huizenga, voor zitter Geref. Jeugdcentrale, en mevr. Kruiswijk, vice-presidente Chr. Vrou wenbond. Het verkeer. De politie alhier meent, dat het nu maar eens uit moet zijn met de ver keersovertredingen en zij treedt de laat ste dagen streng op tegen hen van wie een verkeersfout wordt geconstateerd. Het aantal processenverbaal is reeds groot. Zoo zijn er 12 personen, die een bonnetje kregen wegens bet niet aange ven van het plan.om van richting te ver anderen, ook een, die rechts geen voor rang verleende. Men zij dus gewaar schuwd. Pas op de fietsen. Tijdens de drukte van de Paaschda gen zijn alhier twee rijwielen ontvreemd Een er van is inmiddels teruggevonden doch zonder belastingplaatje en zonder lampje. Mooie en drukke Paschen. De beide eerste Paaschdagen hebben zich gekenmerkt door mooi weer en vooral Maandag was het in de stad en op de Walchersche wegen zeer druk met auto's rijwielen enz. Natuurlijk zijn er ook altijd personen die op eigenaardige manier van een vrijen dag gebruik maken en zoo moest de politie een maal ter assistentie ko men in een café bij een ruzie en liep een te luidruchtig persoon procesverbaal op wegens burengerucht. „Marie Louise". Het Revue en Operettegezelschao Frits Schakels" heeft beide Paaschda Jen in de „Prins van Oranje", de operette Marie Louise" opgevoerd. Het is een raar ding, deze operette- De auteur en componist Renee de Vos heeft waarschijnlijk bedoeld de komi sche zijde, die zelfs ook aan een revolu tie gezien kan worden, te belichten, maar dan was het o.i, verkieselijker ge weest geen bepaalde revolutie tot on derwerp te nemen. Namen van figuren als Danton, Desmoulin, Bonaparte e.a, wekken tenslotte herinneringen op, die slecht passen in het kader van een operette. Evenzoo zeu het b.v. aanstoot geven de jongste Occtfnrijksche revolu tie ais operette opgevoerd te zien- De auteur-componist heeft zulks waar schijnlijk ook eenigermate gevoeld, en getracht deze klip te omzeilen, door ziin groote figuren in hoofdzaak een ernstige rol toe te bedeelen, naar in den aard is het geheel daardoor ook nog halfslachtig geworden. Beurtelings wordt den toe schouwer de bloedige Fransche revolutie in al haar ernst gesuggereerd, dan weer het dronken-mansgedlpe van een ver liefden korporaal. En soms ook zijn ernst en clownerie zoo innig dooreen ge karnd, dat men niet weet of men het voor vieesch of visch moet nemen. Maar buiten deze critiek op den in houd is van deze opvoering veel goeds te zeggen. Er waren behoorlijke décors, zeer goede musici met den violist orkestleider Renee de Vos aan het hoofd en ook de actrices en acteurs, zangeressen en zangers waren voor hun taak berekend. Het geheel was, ondanks den inhoud, en zang, spel en komische situatie, wel het volgen waard. Het publiek toonde zich zeer voldaan. Zeeuwsche Bondsdag van Geref, Jongelingsvereenigingen. Op 1 weeden Paaschdag werd te Goes de zeer druk bezochte 42ste jaarverga dering van de afd. Zeeland van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref- Grondslag gehouden. Zoowel de huishoudelijke morgenvergadering in 't Schuttershof, als de openbare middag vergadering in de Geref. Kerk stond on der voorzitterschap van den heer J. P. Kögeler, te Zwijndrecht, In de morgenvergadering werden o-a. de jaarverslagen en het centraal rapport over het Bondsbezoek besproken en werd het reglement der afdeeling vast gesteld. In de middagvergadering sprak de hr. C- Smeenk, lid der Tweede Kamer over; ,,De behandeling van maatschappelijke onderwerpen op de J'.V." Spr. wees er op dat de behandeling van maatschappeijlke onderwerpten op de Geref. Jongelingsvereen. van groote beteekenis moet worden geacht- Het is een belangrijk onderdeel van den 'prin cipieel vormenden arbeid der J.V. Waar de Jongelingsvereeniging is sa mengesteld uit personen uit verschil lende maatschappelijke groepen kan een bespreking van de maatschappelijke vraagstukken bij het licht van Gods Woord niet anders dan een heilzamen invloed hebben op de verhoudingen tus- schen de Christenen onderling. De Tweede spreker ds. J. C. Brus- saard te Bloemendaal sprak over: „Ware en valsche geestdrift". In een inleidend woord wees spr. er op hoe nagenoeg ieder mensch op zijn tijd behoefte heeft aan verkwikkende bezieling en opheffend idealisme- Maar de groote vraag is steeds: hoe en waar kunnen we zulk een hei ige geestdrift verkrijgen? Zoo gemakkelijk kan men ware en valsche geestdrift met elkaar verwar ren. Van de laatste noemde spr. enkele voorbeelden zooals dronkenschap, geestdrijverij, heidensche extase, enz. Dit alles pleegt te eindigen met bitter ste telseurtelling en in het bangste le vensverlies. Daarna ontwikkelde spr. het karakter van de ware geestdrift als gepaard gaande met rustige zelfbezinning en ge loofsgemeenschap met God, waardoor het kan komen tot een vervuld worden met den IJ. Geest. ciers van diverse scheepsbenoodigdhe- den. Thans heeft de visschersvereenigmg „Arnemuiden" zich genoodzaakt gezien een telegram te zenden aan den minister van eonomische zaken met 't verzoek spoedig hulp te verleenen om de vloot in het bedrijf te houden daar eze an ders aan den wal zal komen te liggen en wat dan ARNEMUIDEN. Na bijna hersteld zijn van een zeer ernstige operatie, trad Zondagmorgen voor 't eerst weer op ds. H. Scholing, Geref. predikant. Bij vernieuwing verbond ds. Scholing zich aan zijn gemeente. Prov. Bondsdag. Gisteren hield de Prov. afd. Zeeland van het N. J. V. te Goes haar Bondsdag De morgen- en middaijvergadering werd in de Prins van Oranje, de avondbijeen- j komst werd in de Groote kerk gehou- j den. De middagvergadering werd zoo druk bezocht, dat er voor allen geen plaats meer was. Ds. Homburg opende den Bondsdag op de gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord naar aanleiding van Openb. 1 vers 17 en 18. Ook de burgemeester van Goes, mr. Van Dusseldorp, hield een opwekkende toespraak. In de middagvergadering werd onder regie van dr. v. Selms te Hansweert opgevoerd Vondels „Jospeh in Do th an". In de avondvergadering sprak de heer J. Geelkerken uit Ovezand over: jDe grenzen van het nationalisme." Ds. E. Raams te Hoek sprak vervol gens over: ,,Hedend,aagsche geloofsmoei- lijkheden". De avondbijeenkomst werd afgewis seld door orgelspel van den heer A. Kousemaker, organist der Groote Kerk en zang van een zangkoor uit Ierseke, onder leiding van den heer J. P. Kou semaker. Het monument voor wijlen Koningin Emma. Onder voorzitterschap van den bur gemeester is alhier een eere-omité ge vormd voor de door den Vlissingschen Oranjebond op 30 April te houden inza meling voor het te Middelburg op te richten Monument voor wijlen de Ko ningin-Moeder. Nationale Veiligheid. Voor Vlissingen en omgeving is een comité voor Nationale Veiligheid opge richt, met den burgemeester als eere voorzitter, terwijl in het comité o.a. ook zitting hebben de burgemeesters van Westkapelle, Zoutelande, Biggekerke, Koudekerke, Souburg en Ritthem. De nood der visschers. ARNEMUIDEN. Het mag als bekend worden geacht dat de motorvisschers- vloot in deze gemeente reeds langen tijd een zeer kwijnend bestaan lijdt en dat is thans nog zeer verergerd, vooral voor den schipper-eigenaar. Krijgen cle matrozen der visschersschepen bij werk loosheid of niet varen nog een steunuit- köering, de schippers-eigenaars van 't vaartuig ontvangen totaal geen steun of bijdrage. Toch moeten zij alle onkos ten dragen, zooals het onderhoud van het vaartuig, visscherijbenoodigdheden plus de rente der hypotheek welke op 't vaartuig rust en er zijn zelfs vaartui gen waar alles verhypotheekt is. Zoo dat de nood niet enkel op de visschers bevolking drukt doch tevens op de hy potheekhouders alsmede op de leveran- ONTHULLING GEDENKSTEEN TOOROP. DOMBURG. Met het comité voor de huldiging van de nagedachtenis van Jan Toorop waren Zaterdagmiddag te drie uur voor de woning, waarin wijlen de groote kunstenaar werkte en leefde, velen aanwezig, die bijdroegen aan de huldiging en belangstellenden voor het bijwonen van de onthulling van den steen, die in de muur naast de deur is aangebracht en waarvan het ontwerp is van den heer van der Haar te Veere, Op den steen staat: Met trots werd voor op Mijn front gegrift; Flier roerde Toorop Penseel en Stift. M C M VI M C M XV Van de stoep sprak de voorzitter van het comité, jhr- mr. R- L. vanHumal- da van Eijsinga; hij begon met er op te wijzen dat, in de St- Pauls Kathe draal te Londen een opschrift zegt, dat het monument voor den bouwer de kerk zelve is. Een ander monument achtte men voor den bouwmeester niet noodig en dit is ook het geval met een kunste naar als Toorop, omdat de wereld is overstroomd met zijn kunstwerken, waaronder vele van groote reputatie. Maar toch was er alle aanleiding om te Domburg een gedenkteeken voor hem op te richten, en spr. meende dat de heer v. d. Haar gelukkig is geweest in zijn ontwerp en de uitvoerders in het be reikte resultaat- De heer Tichelaar, eigenaar van het pand was niet alleen bereid toe te staan, dat de steen in den gevel werd aangebracht, maar ook om in het Schuttershof en zaal voor een tentoonstelling af te staan. Jammer, dat er geen geld genoeg bijeen kwam om. de cementlaag van den gevel te verwijderen en de Zeeuwsche moppen weder aan 't daglicht te brengen. Spr. meent om den persoon van Toorop als kunstenaar te demonstreeren zich te kunnen beroepen op verschil lende door hem voorgelezen beoordee lingen van vooraanstaande kunstenaars en kunstcritici. Het laatst voorgelezene besluit met de vermelding dat Toorop zich te „Domburg Voor goed thuis ge voelde". Daarom was het juist gezien den steen hier aan te brengen en een blijvenden band te scheppen tusschen Domburg en de nagedachtenis van een der grootste Nederlandsche Kunstenaars Spr. bracht dank aan allen, die iets voor dit doel bijdroegen en aan de aan wezigen voor hun belangstelling, voor al ook aan mevrouw Charley Toorop en haar dochter, die zich bereid verklaar den over tè komen om den steen te ont hullen. Spr. wees er op, dat mevrouw Charley Toorop ook een wijd vertakte bekendheid heeft. Mevrouw Charley Toorop verrichtte daarop de onthulling en bracht den voorzitter dank voor de wij ze, waarop hij de nagedachtenis van haar vader herdacht en aan allen, die voor deze huldiging bijdroegen. De burgemeester van Domburg, de heer J. L. v. V o o r t h u y s e n, bracht dank aan het comité voor deze huldi ging, en in de eerste plaats aan den voorzitter, die het initiatief daartoe nam. Spr. bracht vooral ook dank, om dat niet alleen de nagedachtenis van een groot man wordt geëerd, maar namens Domburg, dat nu naast een standbeeld voor dr. Mezger deze herdenkingsplaat heeft voor een groot man op geheel an der terrein. Aan mevrouw Charley Toorop en haar dochter waren bloemen aangebo den. Hiermede was deze plechtigheid af- geloopen en men begaf zich nu n het Schuttershof voor de opening d tentoonstelling van werken van den ge huldigden meester. Hier heeft de burgemeester ten eerste een korte levensbeschrijving ge geven van Jan Th. Toorop, die 20 De cember 1858 te Poerworedjo op Java werd geboren. Hij studeerde te Delft Amsterdam en Brussel. Drie jaar lang was Toorop pensionnaire van wijlen Z M. Koning Willem III. Na zijn huwelijk in 1886 vestigde hij zich in den Haag, daarna te Brussel, Katwijk, den Haag Amsterdam, Domburg en Nijmegen en ten slotte weer in den Haag. Daar overleed hij op 3 Maart 1928 en werd op 7 Maart d.a.v. begraven op het R.K. kerkhof aan de Kerkhoflaan aldaar. In 1905 ging hij over tot het Katholicisme, wat van grooten invloed werd op zijn oeuvres. Spr. vroeg zich af hoe dikwijls hij in vroeger jaren een „Toorop-tentoonstel- ling" in Domburg heeft geopend. Hij weet het niet, maar wel dat tijdens het leven van den grooten meester er te Domburg jaren achtereen, eiken zomer een plaats had. Niet alleen Jan Toorop, maar vele andere vrouwen en mannen van naam exposeerden er. Waar zijn vrouw en hij het groote voorrecht hadden, persoonlij ke vrienden van Toorop te zijn, was het spr. altijd een genoegen die opening te verrichten, vooral opdat hij wist dat da delijk daarna Toorop zelf aan het woord kwam en op de hem eigen innemende wijze een technische uiteenzetting gaf van zijn werken. Mevrouw Charley Toorop was, toen haar vader voor het eerst naar Dom burg kwam, nog een kind, dat van tijd tot tijd in Zeeuwsche dracht rondliep, en de trots was van haar ouders. Hoe heer lijk, dat de meester het heeft mogen beleven, dat ook zij een onzer bekend ste kunstenaressen werd. In 1911 expo seerde ook zij op de „Toorop-tentoon- stelling". Spr. herinnerde er verder aan hoe van de personen, die het toenmalige re gelingscomité van de Tooroptentoonstel- ing vormden, er nog slechts 2 in leven zijn en dat mevrouw Elout-Drabbe een van hen, ook deel uitmaakt van het tegenwoordige comité. Zij is het die ze- ter een der voortreffelijkste portretten van haar leermeester heeft vervaardigd, die er ooit zijn gemaakt. Spr. eindigde met hartelijken dank namens het comité aan allen, die groo- tere of kleinere kunstwerken hebben willen afstaan om de kleine, intieme Toorop-tentoonste/lling te doen slagen. (Ingez. Med.) SOUBURG. Zaterdag j.l. had de ope ning plaats van de Pluimvee- en Konij nententoonstelling van „Samenwerking bevordert Welvaart", alhier. In zijn openingswoord dankte de Voorziter, de leer Montfoort de aanwezigen voor ïu nbelangstelling. Voorts bracht hij dank aan schenkers van eereprijzen en aan inzenders voor hun inzendingen en aan neringdoenden voor zoover zij in deze hun steun hebben verleend, waar na hij de tentoonstelling voor geopend verklaarde. Er waren 170 inzendingen. Over het algemeen waren de dieren in loede conditie en van goede kwaliteit. 3e prijs voor het mooiste hoen der ten toonstelling viel ten deel aan J. Mont- oort en die voor het mooiste konijn aan P. Hoekstra te Haren. De Souburgsche muziekvereeniging Vlijt en Volharding" heeft in de voor gaande week twee serenade's gebracht; de eerste bij een harer leden den heer J. de Hondt, ter gelegenheid van diens ïuwelijk en de tweede bij den heer J. Wezemer ter gelegenheid van diens 55- jarig huwelijk. Op beide avonden was er veel belangstelling. VROUWENPOLDER. De A. R. Kies- vereeniging in de afd. Gapinge Heeft be sloten voor de a.s. gemeenteraadsver- tiezing de navolgende personen candi- daat te stellen: 1 L. Dingemanse Lzn. (aftr.), 2 M. Arendse Pzn. (aftr.), 3 J. Looise Sr., 4 A. A,arnoutse, 5 A. P. Wou ters Jzn. IERSEKE. Zondagmiddag had de ren ner P. van Ierseke het ongeluk met een nieuwe race-fiets tegen het ijzeren hek van een hofstede te Kapelle te rijden en ernstige verwondingen aan het hoofd op te loopen. Dr. Pfeiffer van Kapelle verbond den jongen man, waarna hij door een auto van den heer Blok naar huis is vervoerd. 's-GRAVENPOLDER. Ter gelegen heid van haar 123^-jarig bestaan heeft de Burgerwacht alhier schietwedstrijden uitgeschreven voor Burgerwachten, Bijz. Vrijwilligen Landstorm, Politiecorpsen en Schietvereenigingen. De wedstrijden, te houden op 21, 23 en 24 April, werden' Zaterdag met een toespraak door Bur gemeester Van Meerendonk geopend, waarna hij ook het eerste schot loste. Er zijn 14 medailles beschik baar gesteld en tal van fraaie kunst voorwerpen, waaronder een zeer mooie zilveren plaquette, geschonken door den Ambachtsheer," den heer Vader van 's-Gravenpolder. Geschoten zal worden op twee vrije banen en één eerebaan in de Kolfbaan der Dorpsherberg en 2 corpsbanen en 1 personeele baan, aange legd in den tuin daarnaast. KORTGENE. De heer G. Heijboer is benoemd tot lid van den gemeenteraad. Zaterdagavond heeft het muz. en semble „O. K.", onder leiding van den hr Holster een uitvoering gegeven. De muzieknummers, waarin als violisten de hm. Tamminga en v. Zee medewerk ten waren 'n succes. De tooneelnummers welke daarna werden opgevoerd, oogst ten veel bijval. Het was voor O. K. een schitterenden avond. Jammer, dat de zaal zoo matig bezet was, temeer nog, waar O. K. den geheelen winter voor andere vereenigingen is opgetreden en dan volle zalen trok. Misschien een ver keerd gekozen datum? WF' rechtbank van 12 April j.l,, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet is veroordeeld tot 2 geldboe ten van 25 of 2 maal 25 dagen hech tenis, en intrekking van het Rijbewijs voor den tijd van 8 maanden. Hooger beroep. C. I., 31 jaar, landarbeider, wonende te Koewacht, heeft hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis van den Po litierechter te Middelburg van 9 April j.l., waarbij hij wegens weigering van vi sitatie is veroordeeld tot 25 of 10 da gen hechtenis. Cassatie. I. B. de G., 35 jaar, molenaar en chauf feur, wonende te Kloetinge, heeft cas satie aangeteekend tegen het vonnis der MIDDELBURG—WILLEM II 0—1 Middelburg stelt teleur en tee kent protest aan tegen een «riet- toegestane strafschop. De belangrijke wedstrijd tusschen Middelburg en de eerste-klasser Wil lem II voor de promotie-degradatie-com petitie mocht zich in een buitengewoon groote belangstelling verheugen. Ruim 4000 personen, waaronder vele Willem Il-supporters, omzoomden het veld toen scheidsrechter Van Welzenes beginnen blies. De tweede promotiewedstrijd is voor" Middelburg met een nederlaag geëin digd; tenzij Middelburg het pa den: wedstrijd aangeteekende protest wint, waardoor de uitslag 11 zou worden. Wij betwijfelen echter of dit protest zal worden toegewezen. Middelburg heeft geprotesteerd tegen een handsgeval na de rust door een der Willem II spelers in het strafschopgebied veroorzaakt. De scheidsrechter had deze overtreding wel geconstateerd doch achtte een pe nalty te zwaar gestraft. De kans op toe kenning van 't protest is dus gering. Na afloop werd de strafschop alsnog door P. Ploegaert genomen en ingeschoten. Middelburg stelde zeer teleur. De groen-witten kunnen beter, dan wat zij gistermiddag te zien hebben gegeven. Het elftal verscheen volledig in 't veld Dirkse speelde linksbinnen terwijl aan vankelijk P. Ploegaert spil, G. Ploegaert rechtshalf en Hertogs linkshalf stonden opgesteld. Deze opstelling voldeed niet: en voor de rust werd deze linie dan ook geheel gewijzigd, met Hertogs als spil. Het ging daarna iets beter, doch het bleef onvoldoende. Dit geldt eveneens voor de voorhoede. Deze linie word voor een groot deel lam gelegd door de sterke bewaking welke Vogel onder vond. De andere spelers wisten hiervan niet te profiteeren. Het gebeurde enkele malen dat de midvoor door drie tegen standers werd beschaduwd. Dit werkte verlammend op het goede verband in de voorhoede. Ook werd het spel te kort gehouden. Verder viel het slechte plaatsen der groen-witten op, zulks in tegenstelling met de Tilburgers. De bal kwam herhaaldelijk bij de tegenpartij te recht. Het combinatie-spel was voorts bij de Tilburgers stukken beter. Deze spelers verstonden en hielpen e Daar ontbrak het bij Middelburg nog al eens aan. Een uitzondering vormde de verdediging, die het beste deel van Ce Middelburg-ploeg vormde. Dank zij haar resoluut ingrijpen bleef de score iaag.. De spelers stuk voor stuk hier opnoe men heeft geen zin; middenlinie en voorhoede waren er dezen middag uit en alle acht speelden even slordig en on doordacht. Een opmerking nog: hoe ?s het mogelijk dat zoo dikwijls de ingooi fout was? Dat zulks eenige malen bjj eenzelfden speler voorkomt is onbegrij pelijk. Van het Willem II-elltal vonaen we de voorhoede het zwakste deel. In de tweede helft is er van de vijf voor- waartsen weinig uitgegaan. De midden linie met spil Horsten aan 't hoofd speel de zoowel voedend als verdedigend een goede partij,. Het afnemen en aangeven van den bal verstonden ze best. Ook de achterhoede en keeper Mes weerden zich kranig. Als geheel genomen zal dit elftal niet gemakkelijk uit de eerste klasse gewipt kunnen worden- Dat wil echter geenszins zeggen dat deze ploeg onoverwinlijk is voor de tweede klasse kampioenen. Een Middelburg in gewo nen vorm spelend had een goede kans gehad. In de eerste helft was het spel verdeeld met Willem II het meest en met beter opgezette aanvallen, in de meer derheid- Na de rust waren de aanvallen van Middelburg talrijker. De hoekschop verhouding 5—1 voor Middelburg wijst' dit ook aan. In deze periode wijdde de middenlinie der Tilburgers meer aan dacht aan de verdediging. De Middel- burg-voorwaartsen hadden dan ook geen gemakkelijke taak. Met een tikje meer

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2