IN ZEELAND! MIDDELBURGSCHE MARKTBERICHTEN. BIOSCOPEN. COURANT AGENDA. De Wereldtentoonstelling te Brussel. MIDDELBURG WAAR IS WERK? Verkoopingen Verpachtingen in Zeeland. MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. 251 g| De expositie in wording Een gebeurtenis, waarop de oogen van de heele wereld gericht zullen zijn Deelneming van 26 landen. (V a n onzen *-c orrespon- d e n t.) Op 27 April a.s., des morgens om 11 uur, zal Koning Leopol III van Bel gië de Brusselsche wereldtentoonstelling openen. Voor dat het echter zoo ver is, moet er nog heel veel gebeuren op de zoogenaamde „Osseghem-wijk", waar deze belangrijke tentoonstelling op een 140 hectaren groot terrein wordt ge houden. Op uitnoodiging van het uit voerend comité der tentoonstelling heeft éen deel der Nederlandsche pers een voorbezoek aan de expositieterreinen gebracht waarbij gelegenheid was een indruk te krijgen van den grootscheep- schen opzet en de uitgebreidheid der werkzaamheden, die aan deze bijzon dere tentoonstelling zijn verboinden. Met man en macht wordt er allerwege gewerkt om op tijd gereed te zijn, en een twee a drie duizend arbeiders vin den er bezigheid. Aan de meeste gebou wen werkt men nog; het eene is bijna klaar, van het andere ziet men alleen nog maar het geraamte; wegen worden geplaveid, riolen, water- en gasleidin gen, electrische kabels en trottoirs wor den aangelegd. Toch was het al heel goed mogelijk, zich een voorstelling te maken, hoe het straks zal zijn, als alles gereed is gekomen, de werklui zijn ver dwenen en daarvoor in de plaats be zoekers uit allerlei landen over het ter rein dwalen. Het tentoonstellingsterrein 'grenst aan het koninklijk park van Laeken, waarin het zomerverblijf van het Bel gische koninklijke huis is gelegen. Het behoort aan de stad Brussel, die er wa terwerken en bosschen op heeft aange- gelegd. Naar het Noorden loopt het glooiend op, waarvan bij den aanleg op fraaie wijze partij is getrokken. Zoo heeft men van sommige punten een prachtig uitzicht over de stad, hetgeen des avonds een bijzondere attractie zal vormen. In totaal zijn er inzendingen van 26 landen behalve België, waarbij ook Ne derland. De tentoonstelling is algemeen en internationaal, dat wil zeggen, dat er naar gestreefd is om haar alle produc ten van alle landen, te doen bevatten. Op enkele onderdeelen wordt echter speciaal den nadruk gelegd: een ruime plaats is bestemd voor de uitgebreide afdeelingen van het verkeer, de electri- citeit en de radio. Op de twee laats gebieden zal de Belgische Philips-maat- schappij een toonaangevende plaats in nemen. Ook de koloniën hebben de bij zondere aandacht in verband met de vijftigste verjaring van de stichting van den Congo staal. De Nederlandsche afdeeling. Niet dan na eenige aarzeling is ook Nederland toegetreden tot de landen, die aan deze wereldtentoonstelling deel nemen. Veel geneigdheid daartoe be stond er in den aanvang hier niet, om dat men meende, dat het niet aanging om in deze tijden geld uit te geven ter verhooging van de attractie van een bui- tenlandsche onderneming, die de be doeling had veel vreemde bezoekers naar het buitenland te trekken. Men heeft echter ten slotte niet achter wil len blijven, omdat het hier een groole gebeurtenis betreft, waarop de oogen van de geheele wereld gevestigd zullen zijn. waarbij ons land zeker niet ontbreken mocht, De industrieelen hebben zich nog langen tijd van- medewerking onthouden omdat zij zeer terecht weinig voelden voor een expositie buiten de grenzen, die thans als schier onover komelijke afscheidingen het handels verkeer belemmeren. Terwille van het nationale prestige is men echter per slot van rekening van standpunt veran derd. De oud-minister mr. T. J. Ver schuur heeft als regeeringscommissaris de leiding van de Nederlandsche afdee ling, waarbij hij door enkele ijverige sub-commissies gesteund wordt. Als de zen zomer ook Nederlanders deze Bel gische onderneming bezoeken, hoopt men hen speciaal in het eigen paviljoen welkom te heeten; zij zullen kunnen zien, dat ons land, ondanks alles, op deze tentoonstelling in het buurland geen slecht figuur maakt. De heer Verschuur heeft ons door het gebouw, een schepping van den Haag- schen architect ir. D. Roosenburg, rond geleid en een uiteenzetting gegeven van wat er na de officieele opening door minister Steenberghe op 30 April alle maal te zien zal zijn. Alles in en aan het gebouw met zijn 45 meter hoogen to ren is Nederlandsch fabrikaat, zoowel de ijzerconstructie, bedekt met een bij zonder soort geperste cementplaten, ris de baksteenen moppen van het monu mentale terrassencomplex voor den in gang. In overleg met den architect zijn de gevels aan voor- en achterzijde ver levendigd door kleurige schilderingen, welke respectievelijk vervaardigd zijn door prof. Herman Rosse en Charles Eyck. Naast dit hoofdgebouw staat nog een echte Hollandsche boerderij waarin speciaal op de vaderlandsche veeteelt producten de aandacht zal worden ge vestigd, Bij het interieur van het hoofdgebouw is partij getrokken van het oploopende terrein, waardoor als vanzelf drie af deelingen zijn ontstaan, die onderling een meter in hoogte verschillen. De eerste afdeeling is in hoofdzaak gewijd aan groote openbare werken, zooals de sluizen te IJmuiden en de Zuiderzee werken. Ook de Nederlandsche Noord- zee-badplaatsen zullen hier gezamen lijk de aandacht vragen. De tweede af deeling is voor land- en tuinbouw be stemd. Aan de wanden komen hier een twaalftal schilderijen van gelijke afme tingen, waarop verschillende artisten Nederlandsche landschappen hebben af gebeeld. Om de noodige eenheid te ver krijgen gebruikten zij hetzelfde kleu rengamma en is de horizon overal op dezelfde gezichtshoogte, aangebracht. Middenin deze afdeeling komt een klei ne floralia van vaderlandsche bloemen en sierplanten en een bassin met vis- schen. Ter nadere toelichting zullen hier verder eenige statistieken en fo to's te zien zijn. De overzeesche ge westen zijn in de derde afdeeling aan het woord. Hier zal een demonstratie worden gegeven van het cultureele peil, waarop deze gewesten zich bevinden, terwijl vooral de nadruk zal worden gelegd op de verbindingen, te water, door de lucht en door den aether, tus- schen beide gebiedsdeelen. Zelfs zal er een cel worden gebouwd, van waaruit men met Indië zal kunnen telefoneeren. Tegen den achterwand komt een groot schilderwerk van Joep Nicolas, ver vaardigd op vermurail dat op allegori sche wijze de verhoudingen tusschen Nederland en Indië in beeld brengt. Over de heele lengte van het gebouw is een zijzaal de industrieele afdeeiing ingericht, waarbij een mooie collectie scheepsmodellen te bewonderen zal zijn. Ten slotte is aan de voorzijde naast den ingang een vijfhoekige hal gebouwd, bestemd voor de Nederlandsche kunst nijverheid, waarvan verschillende voor werpen in vitrines zullen worden ten toongesteld. Het interieur wordt hier door stemmige, neutraalgehouden glas in lood-ramen verlicht. Er komen ook de afbeeldingen in relief van de acht Nederlanders, wier wetenschappelijke arbeid door een Nobelprijs werd onder scheiden. Oud-Brussel. Een enkel woord moeten wij nog wij den aan de tentoonstelling Oud-Brussel, die reeds zoo goed als gereed is. Daar wordt een getrouw beeld gegeven van de Belgische hoofdstad in de eerste helft der achttiende eeuw met openbare plei nen, straten, een kerk en witte huizen met trapgevels. De oude boomen, die bij den bouw van dit onderdeel der ex positie alle zijn gespaard gebleven, ge ven in deze miniatuurstad vele scha duwrijke plekjes. Een kleine waterloop, gevormd door talrijke ter plaatse be staande bronnen, herinnert aan de Senne, die tusschen de oude huizen doorliep en onder de bogen verdween van de sluis met open brug, zooals oude schilderijen nog te zien geven. Aan den rand komen landelijke herbergen, half in de bosschen verscholen, evenals het oude Brussel die kende aan den zoom van de stad. Niet minder dan 136 hui zen werden er opgericht voor deze her schepping, waarvan er vele zijn uitge voerd naar oude teekeningen of naar bestaande voorbeelden. (Ingez. MecL) CITY Justitia. Twee dagen voordat de straf van den onschuldig veroordeelden, doch ge- vluchten gevangene, verjaard zal zijn komt de justitie hem op het spoor. Dan begint de strijd tusschen den steeds op- gejaagden man en de hem achtervolgen de dienaren der wet. In „Justitia" is dit boeiend uitgewerkt. Het gegeven in deze film is dus niet nieuw. Dit thema is al meermalen een dankbaar onderwerp gebleken voor de vervaardiging van spannend- dramatische rolprenten. Zulks is hier allerminst een bezwaar. Wanneer het gegeven uitstekend is verfilmd en dat is het hier zal men met 'ge noegen de boeiende avonturen en de angstige achtervolging van den vluch teling, op het witte doek gade slaan. De ontvluchte gevangene wordt op zijn huwelijksdag door de justitie ont dekt. Terwijl het bruiloftsfeest in vol len gang is, vlucht de bruidegom met zijn zoontje uit het eerste huwelijk. Op gejaagd als wilde dieren arriveeren zij, na intusschen angstige oogenblikken te hebben doorgemaakt in een havenstad. Het verspreide signalement doet den vluchteling ook hier waakzaam zijn, daar de achtervolgers hem kort op de hielen zitten. Aan de sFille havenkant en tusschen het luidruchtige kermisjo- lijt beleeft het tweetal benauwde mo menten. Tenslotte wordt de man dan ook gegrepen, doch thans daagt de ware schuldige op. Deze film geeft alle gelegenheid tot goed spel. Dat is Eugen Klöpfer en Hans Feder wel toevertrouwd. De Ca meraman is eveneens iemand die zijn vak kent, want nu en dan zijn er knap pe staaltjes van fotografie en tevens ook van regie te bewonderen. Een film die uitstekend voldoet. De dochters van Hare Excel lentie. De dochters van hare Excellentie zijn nu niet bepaald brave meisjes. Leoriïe is haar man ontrouw en heeft een oogje op 'n boemelenden graaf. Haar jongste zus Greti is daarmede, evenals de moe-) der niet ingenomen. Teneinde 't reisje van Leonie met den Graaf te verhinde - ren heeft zij 'n wel eigenaardige tactiek bedacht. Zij is nl. van meening, dat wanneer zij maar in de onmiddellijke omgeving van den graaf vertoeft al is dat nu 's nachts of overdag, daar trekt zij zich niets van aan 't voor genomen reisje van haar zus niet kan doorgaan. Edoch, de graaf heeft nog 'n zoon. Men zal de rest nu wel betfrüoen Van het reisje komt niets, terwijl Greti en de ionge graaf gelukkig worden. Aan komische situatifes vanzelfsprekend geen gebrek. In de hoofdrollen Kathe van Nagy en Willy Fritsch. ELECTRO. So endete eine Liebe. (-§-) Historieele films hebben het tot dusver niet al te nauw met de histori sche realiteit (voor zoover deze althans in finesses bekend is) genomen. Zij zou den trouwens die realiteit niet conse quent op den voet kunnen volgen dan ten koste van belangrijke artistieke kwaliteiten. Wij legden hier bij vorige gelegenheden (Catharina de Groote, Hendrik VIII) reeds den nadruk op. Maar het moest ditmaal opnieuw ge zegd worden, aangezien „So endete eine Liebe" op het stuk van „geschiedver- valsching" wel zoo ongeveer de kroon lijkt te spannen. Men zou zich kunnen verbeelden,; dat Karl Hartl, die deze film maakte, er op uit is geweest, de geschiedenis op haar kop te zetten. Al leen het historische feit, waar de film zich mee bezig houdt: de uithuwelijking van de Habsburgsche aartshertogin Ma- rie-Louise, dochter van keizer Frans I, aan Napoleon, stemt met de werkelijk heid overeen. De wijze, waarop op het witte doek, deze transactie tot stand komt, is vrijwel puur verdichtsel, even als de uitgebeelde karakters van de bei de hoofdpersonen: Marie-Louise en de graaf von Metternich dat zijn. Wat men aan betrouwbaars over hen kan lezen, is in lifnrechte tegenspraak met de fil mische voorstelling van zaken: de be roemde kanselier heeft vermoedelijk niet veel moeite gehad Marie-Louise tot een huwelijk met Napoleon over te ha len en allerminst staat vast, dat er van haar kant ernstige bezwaren rezen in verband met een liefdesgeschiedenis. De hertog van Modena, die in de film optreedt, als haar teedere beminde is in werkelijkheid een man geweest, van wien de geschiedvorschers al heel weinig nobels hebben kunnen ontdek ken. Noch hij noch Marie-Louise zelf ko men er in de litteratuur al te best af. Wij meenden deze historische correc tie voorop te moeten zetten, omdat we voor de film op zichzelf niets dan de grootste lof hebben. Moge zij in de v draaiing van geschiedkundige feiten de kroon spannen, als kunstzinnige presta tie doet zij dat op hare historieele zus teren niet minder. Karl Hartl heeft een stuk werks tot stand gebracht, dat met de beste producten van het witte doek den artistieken strijd kan aanbinden. En dat is tenslotte, waar het op aankomt en waarvoor de geschiedkundi ge realiteit ten eenenmale moet wijken Deze doet er in laatste instantie geen steek toe op een gebied, waar heel an dere criteria gelden. ,,So endete eine Liebe" wil het con flict in beeld brengen van de jonge vrouw, die den eenen man lief heeft, en gedwongen wordt den ander te trouwen, om redenen van staat. Het is een oud conflict, maar tot op den dag van van daag behield het zijn actualiteit, ook als onderwerp van kunstuiting. Marie- Louise is in dit geval de vrouw, in wie het conflict dramatische gestalte be komt; Marie-Louise gespeeld door Paula Wessely. Wie van film houdt moet niet verzuimen haar te gaan zien. Hij zal er rijker door worden, Een zoo zuivere en dus sobere, eenvoudige creatie als deze, komt men zelden te gen. Het is niet precies te zeggen, waar om haar spel zoo ontroert', maar het doet het; het doet het door het simpele gebaar van het langzaam heffen der han den voor het gezicht, en het onsamen hangende prevelen, als zij hoort, wat er over haar beslist werd; het doet het, als zij haar hoofd even buigt aan den schou der van Metternich, die haar de niet te ontvluchten noodzaak van de offerande harer liefde heeft doen beseffen. Paul Wessely is geen „ster" van het witte doek, volgens de maatstaven, die daar voor plegen te gelden. Maar zij speelt dan ook; d.w.z., zij beeldt een mensch uit en die mensch leeft. Gustav Gründgens is de filmische Metternich. Zijn creatie doet voor die van Paula Wessely weinig onder; ze wordt gekenmerkt door eenze'fde so berheid in stem en gebaar en. vormt er een prachtige eenheid van stijl mee. Trouwens de geheele film is, wat dit laatste betreft van superieure kwaliteit. Nergens een spelen met overladen mo tieven en spektakelachtige scènes, om een bepaalde atmosfeer te scheppen. De cineast heeft niet meer gefotografeerd, dan wat als 't ware logisch uit den gang van zaken voortspruit. En dat mag het eenige heeten, wat hem als cineast te doen stond. AMSTERDAM, leider der in- en ex- portafdeeling bekend met de interna tionale suikermarkt, dad. loon n.o.t.k. Aanbiedingen uitsluitend aan de or ganen der Arbeidsbemiddeling. ■SSBMmiiMa&mKMteKiaMi m Der De districts-arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Ooster- en Wester Schelde zendt ons de volgende aanvra gen binnenland: HILVERSUM, bekw. markiezenma- kers, moeten ook rolluiken kunnen ma ken; dad., loon voor bekw. vaklieden 0.60, voor onbep. tijd. UTRECHT, schaapherder, ni,et jon ger dan 25 jaar, te hoeden ong. 30 scha pen, bij voorkeur in het bezit van hond, liefst iemand die bekend is met boeren- werkzaamheden, bijv. melken, dad., loon n.o.t.k. en kost en inwoning, voor onbep, tijd. APELDOORN, voor Stoomververij- en Chem. wasscherij, bekw. vakkundig verver en chem. wasscher, moet het vak goed verstaan en het geheele bedrijf kunnen leiden, bij voorkeur ongehuwd; dad., loon n.o.t.k.; DEVENTER, bekw. verf- en lakspui- ter, dad., 20.000 25.p. week, voor onbepaalden tijd. NIJMEGEN, bekw. revolverklinkers, moeten zware nagels, 1 duims en 9/8 prima kunnen klinken en snapperen en aan groote overspanningen boven het water durven werken; genegen zijn proef te klinken zonder loonsvergoe- ding; loon n.o.t.k,, maximum 5052 ct. per uur. ROTTERDAM, bekw. biscuit- en kaakbakker, bekend met moderne in richting loon pl.m. 40 a 45 per week. ROTTERDAM, scheepvaartmij. vraagt bevaren sollicitanten voor de betrek king van assistent-hofmeester, Leeftijd 25 tot 30 jaar, bekend met moderne ta len, voornamelijk Fransch, moeten in le rangs hotels en restaurants werkzaam zijn geweest en zoo mogelijk ook bui- tenlandsche ervaring bezitten. MIDDELBURG, kapster, moet volle dig met het vak op de hoogte zijn, voor 1 Mei a.s., loon pl.m. 20 tot 25 per mnd. en kost en inwoning, reiskosten n. o.t.k. Middelburg 19 April. Op de vei ling deden: Snijsla 214 c., spinazie 9 22 c., postelein 3548 c., moskrul 11 12 c., spruiten 24 c-, witlof 824 c., koolrapen 1,52 c., peën 28 c., uien 15 c., kroten 2,5—3 c., zuring 512 c., bruine boonen 7 c-, andijvie 1417 c., al.es per kg; peën 1119,5 c., raap stelen 4 c., prei 3,59 c., selderie 0,5 2,5 c., knolselderie 0,5 c., peterselie 0,5 f c., rabarber 3,58,5 c., radijs 16,5 sla-uien 1,5 alles per bos; .boeirekool 0^5 c-, bloemkool 3,530 c., andijvie 0,55c., kropsla 0,56,5 c., komkom mers 1516 c., alles per stuk; Honing 35 c., per pot; kervel 9 c-, per chip, tuinkers 9 c., per doosje; Bloemen: Nar cissen 0,56 c., tulpen 720 c., flieren 37 c.. margrieten 8 c., alles per bos; Primula 58 c., cineraria 67 c.. cat- ceolaria 19 c., geranium 1012 c., be gonia 1030 c., fuchsia 15 c., cactus 5 c-, violen 11 c,, hortensia 2138 c., al les per pot; Vergeet mij niet 25 c violen 616 c., madelieven 912 c., primula 18 c., bakkruid 1126 c., flie ren 110 c., per plantjes, dahlia-knol len 20 per 10 stuks. K a p e 11 e 19 April- Veilings vereerd - ging Kapelle-Biezelinge en Omgeving. Kleine Veiling: Spinazie 2024, Stoofsla 37, beiden per kg; Bloemkool 1418, Kropsla 1,204,10, beiden per 100 stuks; Selderij 1,202, Tulpen 13 19, beiden per 100 bos; Violenplanten 1,502, Slaplanten 5, Savoye Kool- planten 17, alles per 100 planten. April. 24 Oostkapell, Inventaris, v. d. Harst- 24 Kapelle, Huis en Inb. Kram. 25 Krabbendijke, Inspan, v. Dipte. 26 Biggekerke, Inspan. Terpstra. 26 Koudekerke, Hofstede, Loeff. 26 Borsselen, Huis, Oele- 26 Kloosterzande, Hofsteden, Verbist. 29 Kapelle. Huis, Kram 30 Koudekerke, Inspan, Loeff. 30 Goes, Huizen, Verbist. Mei. 1 Baarland, Huizen, Vero'-s-t. 1 Kruiningen, Fluizen, v. Dijke. 2 Middelburg, Land, v. d. Harst. 3 Souburg, Inspan, Loeff. 7 Koudekerke, Inspan, Loeft. 7 Koudekerke, Inspan, Loelf. 10 Kloosterzande, Hofsteden, Verjbist. Kloetinge, Boomgaard, Jonkers. BIOSCOPEN. „E 1 e c t r o" (Markt). Vanaf Vrijdag 19 April tot en met Donderdag 25 April. „So endete eine liebe" en 12 Ambachten en 13 Ongeluk ken". lederen avond één voorstelling 8 uur. Beide Paaschdagen matinee 3 uur. City-theater. Noordstraat. Vanai Vrijdag 19 April tot en met Don derdag 25 April. „De dochters van Hare Excellentie" en „Gehetzte Menschen". Avondvoorstelling 7,30 uur. Zon dag, Maandag, Dinsdag 3 uur ma- tinée 3 uur met aparte program ma's- „Alhambr a"-t heater .Van Vrijdag 19 tot en met Donderdag 25 April: „Wonder-Bar" en „Een man met een hart". „L u x o r"-t heater Van Vrijdag 19 tot en met Donderdag 25 April: „Hannele's Hemelvaart" en „He denavond Bij mij". Zaterdag 20 April. Feestavond Brandweer. St. Joris". Zondag 21 April. Uitvoering Tooneel- stuk door „De Volksstem". Schuttershof. Maandag 22 April Dinsdag 23 April Zaterdag 20 April Zondag 21 en Maandag 22 April. Gezelschap Frits Hamels. Revue operette Marie Louise". Prins van Oranje, le dag 8 uur, 2e dag 7 uur. Maandag 22 April. Bondsdag Ring Zeeland C.J.V- Prins van Oranje. Dinsdag 23 April. Openbare verga dering Landbouw en maatschappij spr. de hr. De Lange, Schut tershof 1 uur. worl lidm vroij PH1 Trail jaar paar<| per, den. koeid jaar, schetl 3 ma| 1 gens gen, machl gelmfj moer gen, gang<j ken, de- el tingej wen, bloki ijzere pen, lige ziftr stolr[| met Md gebrl len karn] ben, i: wqerl eendt Eel Tafel meerB De KruiJ Aprill Krab| van TEKj conta 3 kalf moleil karn,| vorke verde aan ge De Grav« open! 26 A] 2 ure Wabe Het n d Nac strekt Not ar Mr. om bij d 8 len vet hen 42 2 va: 2 jaa maar 3 sch kar, Was div. aarc Veld en Wat Mee genz PAA pen, Zeef Kac hetg

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6