MAXIME leder pak HONIGPs VERMICELLI HON I CPs ^BOUILLONBLOKJE GRATIS KRONIEK van den DAG. Van mm Adverteerders. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 20 APRIL 1935. No. 94. 6). PERSKRONIEK. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. ^3 De radio in, dienst van den vre de. Het plan van een Volken bondsconventie voor dit doel. Wij hebben den laatsten tijd op deze plaats helaas maar al te vaak de aan dacht moeten vragen voor veel drei gends, dat er weer in de wereld is ge komen. De politieke situatie in Europa en in het Verre Oosten vervult vrijwel iedereen met groote bezorgdheid. Aan den vooravond van het Paaschfeest mo gen de bezorgde gedachten echter op zij worden gezet en moge men beden ken, dat er toch ook altijd nog zeer be langrijke krachten in dienst v,an den vrede werkzaam zijn. Ook de Volken bond, zij het dan dat men dit instituut gaarne anders zag ingericht (dat wil vooral zegéeIi: minder als een politiek instrument van de voormalige geallieer de mogendheden) heeft nog wel dege lijk beteekenis voor de bevordering van de orde en de veiligheid in de wereld. Naar de mate van zijn krachten draagt hij daartoe voortdurend het zijne bij'. Ook in den vorm van een propaganda- instituut, om het aldus te zeggen. In in ternationaal verband worden elkens van Genève uit pogingen ondernomen, om de vredesidee in woord en geschrift te propageeren. Zoo heeft dezer dagen de secretaris generaal van den Volkenbond voor de tweede maal een ontwerp-internationa- le conventie met betrekking tot het ge bruik van de radio ten dienste van den vrede aan de regeeringen toegezonden Een commissie van deskundigen had reeds verleden jaar op verzoek van het Volkenbondsbureau voor intellectueele samenwerking te Parijs een tekst opge steld, die aan de Volkenbondsvergade ring van September was voorgelegd en waarover de regeeringen hun oordeel hadden te kennen te geven. In October 1934 heeft een kleine com missie aan de hand van 32 antwoorden der regeeringen, waaronder er dertien ondanks principieele instemming met 't doel der conventie toch verschillende amendementen hadden voorgesteld den tekst nog eenigszins gewijzigd. Het is deze gewijzigde tekst die thans ander maal aan het oordeel der regeeringen wordt onderworpen. Van de 32 regeeringen, die geant woord hebben, zijn er slechts twee, n.l. de Ver. Staten en Brazilië, die werkelijk ernstige bezwaren hebben gemaakt. Duitschland, waar deze conventie juist zoo doeltreffend zou kunnen werken, heeft natuurlijk geenerlei antwoord ge zonden. Voor de toepassing der conventie wordt voorgesteld, dat de bepalingen niet alleen bindend zouden zijn voor de radiodiensten doch een karakter zullen dragen van wederzijdsche verplichting van toetredende staten zelf- De regee ringen dier staten zullen dus een nauw lettende controle op d'e zendstations moeten uitoefenen, dat de conventie in derdaad wordt nageleefd. Het doel der conventie is te verhoe den. dat de radio gebruikt wordt op een wijze, die de goede internationale ver standhouding zou kunnen schaden. Dit middel van gedachtenoverbrenging moet juist worden aangewend Voor de be vordering van een betere wederzijdsche verstandhouding tusschen de volkeren. Om dit doel te bereiken zullen de sta ten zich moeten verplichten op hun ge bied alle uitzendingen te verbieden, eventueel onmiddellijk stop te zetten, die de bewoners van een andere ver- dragssluitende partij zouden aansporen tot handelingen in strijd met de binnen- landlsche vrede of veiligheid van die lan den. Verder zouden de verdragssluiten- de staten ervoor moeten waken dat de uitzendingen op hun gebied een aan moediging tot den oorlog zullen inhouden of tendentieuze berichten zullen ver spreiden die de internationale verstand houding kunnen schaden. Zij zullen een door OCTAVE FEUILLET. Mijnheer Laubépin keek mij strak aan. „Om dit loffelijk doel te bereiken", hernam hij, „moet u er niet aan denken, mijnheer de Markies, op uw leeftijd de langzame promotie in regeeringsbetrek- kingen en officieele functies af te wach ten. U zoudt een betrekking moeten hebben, die u, bij het begin reeds, een inkomen van vijf a zesduizend francs verzekert. Ik moet u zeggen, dat bij den toestand van onze maatschappelij ke organisatie, het niet genoeg is, zijn hand uit te steken, om dit desideratum te vinden. Gelukkig kan ik u enkele voorstellen, die van dien aard zijn, dat zij, vanaf heden, en zonder groote in spanning, uw omstandigheden kunnen verbeteren." De oogen van mijnheer Laubépin zijn, met scherper aandacht dan ooit, op mij gericht, en hij gaat verder: „In de eerste plaats, mijnheer de markies, wil ik bij u de tusschenper- soon zijn voor een knappen speculant: hij is rijk en heeft invloed. Deze per soon heeft het plan bedacht voor een belangrijke onderneming, waarvan de aard u dadelijk zal worden uiteengezet, j en welke niet kan slagen dan met de bijzondere medewerking van de aristo- j cratie van dit land. Hij denkt, dat een oude en schitterende naam als 3è uwe, mijnheer de markies, wanneer deze scherpe controle moeten uitoefenen op de juistheid van de uitgezonden berich ten met betrekking tot den interna tionalen toestand, vooral in tijden van internationale crisis. Mocht een onjuistheid blijken dan zo i deze onmiddellijk moeten worden ver beterd. Voorts zullen de regeeringen maa1- regelen moeten treffen om he+i uitzenden van inlichtingen over andere volkeren, die een beter onderling begrip zouden kunnen aankweeken, te vergemakke- ken. Aan de ontwerp-conventie is nog een aanbeveling toegevoegd waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat in tijden van internationale spanning de verdragssluitende iparftijen zullen be- raadsslagen over de mogelijkheid om door onderrichtende uitzendingen een gemeenschappelijke actie te voeren ten einde tot ontspanning en kalmeering te komen. De regeeringen zijn uitgenoodigd voor 1 Juli a.s. hun oordeel over deze gewij zigde ontwerp-conventie aan den Vol kenbond mede te deelen; en tevens of een speciale conferentie voor dit doel bijeen geroepen moet worden dan wel of de Volkenbondsvergadering de zaak zal kunnen aannemen en afdoen. Veroordeeling. De (s.d.) Arbeiderspers over den verkiezingsuitslag. (n.s.) „De uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten, zoals die thans voor op één na alle gewesten be kend is, betekent een buitengewoon hard aankomend vonnis over het kabi- net-Colijn en de nu sinds twee jaren door deze regering met niets ontziende hardheid doorgezette aanpassingspoli tiek. Hij betekent een genadeloze veroor deling van alle vijf de regeringspartij en, die dit ministerie en deze crisispoli- tiek, hetzij met onverdeelde instemming, hetzij onder 't uiten van bedenkingen, maar niet minder standvastig, gesteund hebben. „Het is karakteristiek voor de beteke nis dezer verkiezingen, die een straf vonnis over de regerende partijen in houden, dat de beide partijen, die het meest in zeteltal daalden, de liberalen en de vrijzinnig-democraten zijn, van 50 op 29, dus met meer dan twee-vijfden, en van 33 op 26. Het hardst geslagen is de partij, wier liberalistische economi sche inzichten haar stempel drukten op het kabinet, en anderzijds de partij, die haar ganse verleden door het steunen en voltrekken van die politiek het he vigst verloochende „Ook alle drie rechtse partijen leden een zwaar zetelverlies, de katholieken van 160 op 154, de anti-revolutionnai- ren van 73 op 68, de christelijk-histori- schen van 61 op 52. Van deze drie bo den de beide eerste het best weerstand aan de fascistische aanstorm, de R.K. Staatspartij doordat haar leuze van de „katholieke eenheid" op haar kiezers grote indruk blijft maken, de anti-revo- lutionnairen doordat zij in hun beginsel over dezelfde onbuigzame weerstands kracht tegen het fascisme beschikken, die de sociaaldemocratie bezit. De chris- telijk-historischen, wier leiding anti fascistisch genoeg is, missen niettemin dat weerstandsvermogen, doordat zij in feite niet veel anders dan kerkelijke li beralen zijn „Het geheel van de verkiezingsuitslag toont aan, dat twee jaar Colijn-bewind uitgewerkt hebben: bijna 8 pet. fascisme, een verscherping van de officieel-com- munistische zuiging in de extremistische groepen en een uittocht van de recht se kleine luyden, die breken met de rampzalige aanpassingspolitiek en de rechtse regeringspartijen verlaten. Zullen deze voo het huidige bewind zo fnuikende verschijnselen althans eni ge van de partijen van het burgerblok tot inkeer brengen? Zullen zij thans ein delijk klaar gaan beseffen dat hun nood lottige crisis-politiek het land aan het extremisme prijsgeeft en een stijgend volksdeel ook in eigen rijen hun de rug toekeert? Nog is het niet te laat." de oplosbare KUNSTMEST mum voor kamerplanten, 40 ct. p. fl. I Uil Uil m- Ératis verzorgingsaan wijzing bij de Bloem- en Zaad w.nk els (Ingez. Med.) Onjuiste berichten over den gulden van Engelsche zijde De Nederlandsche regeering heeft geen devaluatie-plannen Tegenovergestelde stroomm- gen op de Amsterdamsche Obli- gatiemarkt, Kalme stemming op de aandeelenmarkt. Hoewel de toestand op de valuta markt heel wat kalmer is dan enkele weken geleden, is de rust nóg niet vol komen teruggekeerd. De, voornamelijk buitenlandsche kringen, die belang heb ben bij een waardedaling van den gul den, schijnen er zich nog altijd niet bij te kunnen neerleggen, dat hun actie wel moest doodloopen, omdat zij ditmaal 'n regeering en een circulatiebank-leiding tegenover zich hebben, die vastbesloten zijn, den gouden standaard te handha ven, en die hiertoe ook de middelen be zitten. Telkens opnieuw wordt van bui tenlandsche zijde getracht, nieuwe on rust te zaaien, door het publiceeren vim weinig steekhoudende beschouwingen en het verspreiden van onjuiste geruch ten. Het sterkste staaltje leverde in de afgeloopen week een van de leidende Engelsche financiëele bladen „Finan cial News" die „mir nichts dir nichts" kwam vertellen, dat de Nederlandsche regeering zorgvuldig een plan heen op gesteld voor een devaluatie van den gulden met 20 pet. en dat dit zal worden toegepast, zoodra de hangende verkiezin gen achter den rug waren. De President van de Nederlandsche Bank heeft dit fraaie bericht, annex de daaraan vastgeknoopte beschouwing, „van a tot z onjuist" verklaard en hier aan toegevoegd, dit behoorde tot de categorie tendentieuze en onware berichten, die den laatsten tijd in „Fi nancial News" voorkomen. Ten over vloede is hierop nog een duidelijke en pertinente tegenspraak van de Neder landsche regeering gevolgd. Officieel werd nl. medegedeeld, dat geruchten, verspreid door „Financial News", als zou de Nederlandsche regeering voorne mens zijn, den gulden te devalueeren, van allen grond ontbloot zijn. t De obligatiemarkt heeft in de afge loopen week een kalm aanzien gehad. Wel heeft een aanvankelijke koers ver betering hier en daar weer voor een nieuwe inzinking plaats moeten maken, met name voor de 4 pet. Nederlandsche en Ned. Indische staatsleeningen, maar daartegenover staat, dat de meeste ge- meenteleening'en hun koersherstel heb ben voortgezet. In de laatste weken heeft men op de obligatiemarkt feitelijk met twee tegenovergestelde stroomingen te doen gehad- Eenerzijds hebben de discontoverhoogingen van De Neder landsche Bank, als bewijs van den krachtigen wil der regeering tot hand having van den gouden standaard, het begin van een „vlucht uit de guldens- obligatiën" gestuit en aldus tot een koersherstel geleid- Vooral de eerste disconto-verhooging heeft deze directe uitwerking gehad. Nadat de kalmte was teruggekeerd, konden bij aankoopen van guldensobligatiën weder normale over wegingen, verband houdend met den al- gemeenen rentestand, tot hun recht ko men. Een hoog bankdisconto nu leidt ge makkelijk tot een algemeen hoogerea rentestand, ook voor obligation. Van- daar dat het betrekkelijk hooge disconto van 4 pet., dat na de tweede disconto- verhooging thans geldt, de stemming op de obligatiemarkt eerder flauwer heeft gemaakt. Indien het hooge disconto langen tijd gehandhaafd blijft, zal deze tendenz hoe langer hoe duidelijker tot uiting gaan komen. Men mag echter aannemen, dat het disconto betrekkelijk spoedig weder verlaagd zal kunnen worden, evenals dit in 1933 het geval is geweest, toen De Nederlandsche Bank eveneens van het disconto-wapen gebruik moest maken, ter beteugeling van de beweging tegen den gulden. Alsdan zullen de koersen op de beleggingsmarkt weder geleidelijk kunnen verbeteren, onder den gezamen- lijken invloed van twee belangrijke fajetoren: vertrouwen in den gulden n lage geldkoersen. Op de aandeelenmarkt bleven de koersbewegingen ditmaal binnen be perkte grenzen, odk al een bewijs, dat de „devaluatie-stemming" terrein ver liest. Een lichte koersverbetering van aandeelen Koninklijke Petroleum werd gemotiveerd met de overweging, dat de Koninklijke op termijn goedkoop de guldens kan inkoopen, die zij voor de aanstaande dividendbetaling noodig zal hebben. Zoo heel veel zal dit, op het bedrag van enkele millioenen guldens, die zij noodig heeft, echter niet uitma ken, Tot de gunstige stemming voor het fonds droeg ook het bericht bij, dat de Amerikaansche regeering zal trachten nog in deze zitting van het Congres een definitieve wetgeving tot controle van de petroleumproductie te doen aanne men- Of deze wetgeving meer succes zal opleveren dan al haar voorgangsters moet inmiddels worden afgewacht. Van industriëele aandeelen zijn Phi lips' wat in koers afgebrokkeld. Unile ver konden zich daarentegen vrij goed handhaven. Een door de Unilever Ltd. en de N.V. Unilever voorgestelde kapi taalswijziging is slechts van interne be teekenis en brengt geen ingrijpende ver andering in de positie van het concern. Een gunstigen indruk maakte het jaarverslag, waaruit blijkt, dat de wins zoowel van de Nederlandsche als van de Engelsche Unilever, nog iets geste is en wel van resp. 14.00 tot 14.68 millioen en van 1.63 tot 1.80 lioen, bij welk laatste cijfer echter het verschil in de waarde van het Pond aan het eind van 1933 en van 1934 in aan merking dient te worden genomen. De Unilever N.V, heeft ook dit jaar weer alle koersverschillen ten laste der loo- pende resultaten gebracht, met inbegrip van de zeer zware verliezen, welke wer den geleden bij de realisatie van sur- plus-kasmiddelen in landen met beperk te deviezen verkeer (vermoedelijk voor namelijk Duitschland). De liquiditeit van het concern kon op 't peil van 1933 worden gehandhaafd. Het totaal aan vlottende middelen van alle, tot h Unileverconcern behoorende maat schappijen bedraagt 34.15 millb dat vrijwel geheel in guldens, ponden Sterling of goud beschikbaar is. 'Ingez. Med.i voorkomt onder die van de oprichters van deze onderneming, de uitwerking zal hebben, d,at hij er sympathie mee wekt in de kringen van het bepaalde publiek, tot hetwelk het prospectus zich zal moeten richten. Met het oog op dit voordeel biedt hij u allereerst, wat men gewoonlijk een premie noemt, dat wil zeggen een tiental gratis-aandeelen, waarvan de waarde, geschat naar die van heden zal bedragen tienduizend francs, welke waarschijnlijk door het succes der onderneming, verdriedub beld zal worden. Bovendien...."' „Bepaal u hierbij, mijnheer. Zulke on eervolle voorstellen zijn niet waard, dat u moeite doet ze te formuleeren." Plotseling zag ik de oogen van den ouden man onder de zware wenkbrau wen schitteren, alsof er een ster in was. Een lichte glimlach ontspande de harde gelaatstrekken. „Indien dit voorstel u niet bevalt, mijn heer de markies", zei hij, terwijl zijn stem brouwde, „het bevalt mij evenmin als u. In ieder geval meende ik het u te moeten voorleggen. Ziehier een ander, dat u misschien meer zal toelachen, en dat in werkelijkheid aangenamer is. Ik tel, mijnheer, onder mijn oudste cliënten een achtenswaardig koopman, die zich, sinds korten tijd, uit zaken teruggetrok ken heeft en die voor de toekomst het rustige genot heeft met zijn eenige doch ter, die dientengevolge door hem wordt geadoreerd, van een gulden bestaan, dat ik schat op een inkomen van vijf en twintig duizend francs. Het toeval wilde, dat, voor drie dagen, aan de dochter van mijn cliënten uw omstandigheden ter oore kwamen; ik geloof opgemerkt te hebben, ik heb mij er zelfs van kunnen overtuigen, om ronduit te spreken, dat het meisje, dat overigens een prettig uiterlijk heeft en kostbare kwaliteiten, geen oogenblik zou aarzelen om uit uw hand den titel van markiezin de Champ- cey te aanvaarden. De vader heeft zijn toestemming en ik wacht slechts op een enkel woord van u, mijnheer de markies, om u den naam en de woonplaats van deze.... interessante familie te vertel len." „Mijnheer, dit brengt voor mij de beslissing: ik zal, vanaf morgen, een naam prijs geven, die in mijn omstan digheden een bespotting is, en die bo vendien mij schijnt te moeten blootstel len aan de ellendigste pogingen van in trige- De oorspronkelijke naam van mijn familie is Odiot: dat is de eenige dien ik voortaan wil dragen. En nu, mijn heer, terwijl ik ten volle uw ijver en belangstelling erken, die u bewogen hebben om de tolk te zijn van deze zon derlinge voorstellen, zou ik willen ver zoeken mij al die te besparen, welke van 'n dergelijke karakter mochten zijn". „In dat geval, mijnheer de markies", antwoordde mijnheer Laubépin, ,Jieb ik in het geheel niets meer aan u té zeg gen". Tegelijkertijd kreeg hij; een aanval van jovialiteit en wreef zijn handen tegen Poets met wat goeds, met I VOROL, de ivoor tandpasta Per tube 40 en 60 ct., doos 20ct. Tijdelijk een tube Amilda mat cream gratis ter kennismaking. 1^2. Wat Mijnhordt maakt is goed Vingez. Med.) Van tabaksaandeelen waren Senem- bah's wat vaster, dank zij het feit, dat deze maatschappij op de tweede ta baksinschrijving een gemiddelde prijs maakte van f 1.58 per half kg. teiwijl dezelfde merken in het vorige jaar 1.50 bedongen. De Deli Mij. maakte daarentegen een lageren gemiddelden prijs dan het vorige jaar, nl. 1.45 te gen 1.67 en voor de Deli Mij. is het nadeelige verschil zelfs nog belangrijk grooter (dit jaar 1,50 tegen 2.35 in 1934). Over het geheel genomen is de stemming op de tweede inschrijving echter nog meegevallen en derhalve be oordeelt men de vooruitzichten voor de verdere inschrijvingen ook wat minder pessimistisch dan aan het begin der campagne, wat in de koersen van ta baksaandeelen tot uiting komt. Rubberaandeelen zijn weinig in koers veranderd, daar ook de prijs van het product nauwelijks fluctueerde. De grondstemming was echter vrij gunstig, mede op de optimistische uitingen van den voorzitter der Engelsche Rubber Growers Association op de jaarverga dering dezer producentenvereniging. Deze verwacht, als gevolg van de restrictie, zoowel een bevredigenden prijs voor de producenten als een toe neming van het verbruik. Suikeraandee- len konden zich eveneens goed in koers handhaven. De afdoeningen van de N. I.V.A.S. gaan geregeld voort, zoodat de suikervoorraden op Java geleidelijk verminderen. o O Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4 Nederland '34 9999%98% 3% Nederland 97%—97 4 Ned. Indië 98%91% Philips' Gloeilampen 231232 226%—229% Unilever 88%90%89% Kon. Petroleum 148%153 H.V. Amsterdam" 179%178%180 Amsterdam Rubber 89%99 Deli Batavia Mij. 139134138 Senembah 132—130%—134—132% elkaar, wat een geluid gaf van perka ment, waarlangs gestreken wordt. Ver volgens voegde hij er lachend aan toe: ,,U zult een moeilijk man zijn om ergens een plaats te krijgen, mijnheer Maxime. Ach! ach! zeer moeilijk om een plaats te krijgen. Het is buitengewoon, mijn heer, dat ik niet eerder de treffend-- ge lijkenis heb opgemerkt, welke het de natuur behaagd heeft tot stand te bren gen tusschen uw utielrijk en dat van mevrouw uw moeder. De oogen, en de glimlach in het bijzonder.... maar la ten we niet afdwalen, en, aangezien 't uw begeerte is slechts door achtens- waardigen arbeid een middel van be staan te willen vinden, staat u mij toe, j dat ik vraag, welke gaven en bekwaam- heden u hebt?" „Mijn opvoeding, mijnheer, is van na ture die geweest van een man, die De- stemd is rijk te zijn en werkloos te blij ven. Echter heb ik rechten gestudeerd. Ik heb zelfs het diploma van advocaat". „VaH advocaat? Wat duivel! U. bent advocaat? Maar het diploma is niet vol doende: bij de balie komt het, meer dan nog dan ergens anders, op den persoon aanen wat dat aangaatlaat eens zien. hebt u het gevoel van wel sprekendheid te zijn, mijnheer de mar kies?" „Zóó weinig, mijnheer, dat ik geloof heelemaal niet in staat te zijn in het 2U' bliek twee zinnen voor den vuist te spreken." „Hm! Dat is nu juist niet, wat men Lumière. Onder den naam „Electro en Radio- technisch bureau Gebr. Kunst, v.h. Wol- ders" wordt de zaak van de fa. Wolders te Middelburg, die eind Januari aldaar uitbrandde, voortgezet. De nieuwe ge heel verbouwde winkel, die den naam „Lumière" draagt, wordt Zaterdagmid dag geopend. noemen kan een roeping van een rede naar, u zult'u dan tot iets anders moe ten wenden, maar dit onderwerp ver- eischt de meest ernstige overdenking. Ik zie bovendien, dat u vermoeid bent, mijnheer de markies. Hier is het dos sier, dat ik u verzoek op uw gemak te bestudeeren. Ik heb de eer u te groeten, mijnheer. Sta mij toe, u bij te lichten. Pardon.... moet ik op een opdracht wachten om de opbrengst van de juwee- len en byouterieën, welke in mijn han den zijn, te besteden voor de betaling van uw schuldeischers?" „Neen, zeker niet. Bovendien neem ik aan dat u vooraf van dit bedrag af houdt de billijke betaling van uw voor treffelijke diensten." Wij waren on het trapportaal geko men- Mijnheer Laubépin, wiens lichaam een beetie gebogen is, wanneer hij loopt, richtte zich opeens op. „Wat betreft uw schuldeischers, mijnheer de markies", zei hij tegen mij: „ik zal aan uw opdracht gevolg geven. Wat mij zelf betreft, ik ben de vriend uwer moeder geweest en ik vraag, nederig, maar nadrukkelijk, aan den zoon uwer moeder, mij als vriend te behandelen". Ik stak mijn hand uit naar den ouden man, die hij krachtig drukte, en wij na men afscheid van elkaar. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5