Hoe onze gulden belaagd wordt. CORRESPONDENTIE. INGEZONDEN STUKKEN LAATSTE 3ERSe§STEi. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERIOEfTEfi. VER. STATER De Notarissen Van Dissel, Jonkers en Hamelijnck te Goes, geven hierbij kennis, dat hunne kantoren op Vrij dag 19 en Zaterdag 20 April 1935 gesloten zullen zijn. dat ik niet tot deze „bewe ging" behoor en ook geen enkele relatie met haar on derhoud. Het arsenaal van de baissiers. Angst en gewetenlooze speculatie door goed bankbeleid geneutraliseerd. (Van onèen b ij zonderen medewerker.) De jongste aanval op den gulden is al weer afgeslagen. Onze munt-eenheid staat weer stevig als weleer en de aan vallers hebben met groote verliezen den aftocht moeten blazen. Heel Neder land juicht, maar waarom juichen we eigenlijk? Wat beteekent een aanval op den gulden en hoe slaat men zoo'n aanval af? Deze vragen leken ons in teressant genoeg, om er voor onze le zers nader op in te gaan. Vlucht uit den gulden. Beginnen we met een normaal geval, dat geen speculatief karakter draagt: de z.g. vlucht uit den gulden. Zoo iets doet zich voor, wanneer Nederlanders die bang zijn dat over eenigen tijd de gulden zijn oude waarde zal verliezen, hun saldi bij hun bankiers opvragen en daarvoor vreemde waarden (bijv. pon- tien, dollars en Fransche francs) koopen. Hierdoor ontstaat vraag naar alle moge lijke valuta's, die daardoor ir waarde zullen stijgen. Het gevolg zal zijn een da ling van den (steeds aangeboden) gulden ten opzichte van andere waarden; Er ontstaat een sfeer van onrust, die be werkt, dat guldens tegen een steeds la- geren prijs worden aangeboden. Wan neer echter het vertrouwen terugkeert, zal men van zelf weer guldens terug- koopen (vooral in dezen tijd, nu buiten landsche valuta's zoo weinig houvast bieden). Daarbij worden natuurlijk ver liezen geboekt, omdat men eerst guldens tegen afbraak-prijzen heeft verkocht en daarna weer duurdere terugkoopt. In een dergelijke handelwijze zit niets immoreels: men verkoopt iets, wat men contant heeft, en koopt er andere con tante waarden voor in de plaats. Het kan echter wel speculatief zijn, omdat men tenslotte rekent op de omstandig heid, dat onze gulden het niet zal hou den. Ook het buitenland kan op deze wijze onze munt belagen, door de hier aanwezige saldi op te vragen. Tegen dit alles is weinig te doen. De waarde van een valuta is nu eenmaal denkbeeldig en als men er minder voor gaat geven, zal die waarde vanzelf da len, Dat kan al het goud in de kelders der banken niet verhinderen. Het eeni- ge, wat in zoo'n geval nog succes kan hebben, is discontoverhooging, d.w.z. verhooging van de rente voor bedragen, die men van de Nederlandsche ba krijgt voorgeschoten op zekere onder panden. De banken in Nederland zijn meerendeels zeer liquide, ze hebben groote saldi te goed bij De Nederland sche Bank. Doordat echter vraag naar guldens komt, raken die saldi op en moeten de banken gaan leenen. Willen ze nu het benoodigde goud koopen bij de Nederlandsche bank, dan moeten ze een debet-positie gaan innemen. Wan neer daar echter een hooge rente voor moet betaald worden, kan het voordeel voor de cliënten zoo verminderen, dat ze er niets meer aan hebben. Langs de zen weg heeft de Nederlandsche bank een grooten invloed op den toestand op de geldmarkt. Speculatie, Een geheel speculatief karakter draagt een aanval op den gulden, wan neer het geval zich voordoet, dat een Nederlander, die geen vertrouwen heeft in^ den gulden, ,,in den wind gaat", d.w.z- hij koopt op termijn een andere valuta Niet contant, omdat hij veelal het be noodigde geld niet zal hebben en om dat dan ook de marge te klein is- Wie nu ponden op termijn koopt, betaalt al een koers, die z0 cent hooger is dan de contante koers. De speculant in kwestie verwacht echter, dat de gulden intus- schen van goud afraakt en dat hij de ponden, die hij te zijner tijd geleverd krijgt, van de hand kan doen tegen een koers die nog belangrijk hooger is. Voor een dergelijke transactie is evénwel een tegenpartij noodig. Nu hebben de voornaamste banken in Ne derland zich echter verbonden, om bij zulke affaires niet als tegenpartij op te treden, hetgeen het totstandkomen van zulk een speculatieve affaire na tuurlijk zeer bemoeilijkt- Het bezwaar hiervan is evenwel, dat het verschil tusschen contante ponden en ponden op termijn steeds grooter wordt door de voortdurende vraag. Dat op zichzelf werkt echter weer remmend op de spe culatie, omdat, indien te zijner tijd de berekening van. den lager genoteerden gulden niet doorgaat, de klap voor de speculanten des te harder zal zijn. Ze moeten dan immers over drie maan den de reeds voor een hooger bedrag gekochte ponden afnemen en betalen, terwijl ze er dan zelf maar een lagere koers voor krijgen, omdat de gulden zich heeft gehandhaafd en het pond ten opzichte van den gulden zijn oude waarde heeft behouden. De reden, waarom de Nederlandsche bank niet wenscht, dat de banken als tegenpartij optreden, is de volgende. Wanneer een bank wel zulk een trans actie aangaat, verplicht zij zich dus, over drie maanden het overeengekomen aantal ponden te leveren. De bankier, die het zekere voor het onzekere wil nemen, z,al zich dus dekken, door nu reeds, op de contante markt, de be noodigde ponden te koopen. Het gevolg is een grootere vraag naar contante pon den, waardoor deze zullen stijgen en de gulden dalen. Er heeft dan dus een ver schuiving van de termijnkoers naar de contante koers. Het behoeven geen Nederlanders te zijn, die zich aan derglijke speculaties schuldig maken. Ook een buitenlander kan het doen, door guldens op termijn te verkoopen. In het algemeen zal het voor hem niet gemakkelijk zijn om daar voor in zijn eigen land een tegenpartij te vinden, dus zoekt hij in Nederland iemand, die bereid is per drie maanden van hem ponden te koopen. Ook hier zal zich hetzelfde geval voordoen en z,al geen Nederlandsche bankier als te genpartij willen optreden. Boosaardige opzet. De bovenomschreven speculatie heeft al veel immoreels, omdat raen zich tracht te verrijken ten koste van ande ren. Door die termijnaankoopen wordt het vertrouwen geschokt, de gulden kan het niet houden en de waarde vermin dert. De speculant heeft zijn vermogen niet onaanzienlijk vermeerderd en de Nederlandsche bevolking ziet alle prij zen stijgen doordat de gulden in waar de is gedaald. Nog boosaardiger opzet ligt in de baisse-speculatie opgesloten, die we als volgenden vorm van aanval op den gulden hier willen beschrijven en die zich onlangs ook heeft voorge daan. Een buitenlander wil guldens verkoo pen. Hij wil echter liever op de contan te markt verkoopen dan op de termijn- markt, omdat hij, indien hij die guldens op de contante markt verkoopt, meer voordeel heeft, daar de termijnmarkt zelf al hooger ligt, hetgeen zijn winst bij verkoop op de termijnmarkt vermin dert. Hij heeft echter geen guldens en moet dus nu een bank bereid vinden, om zijn crediet beschikbaar te stellen voor een dergelijke transactie. Bij de voorgaande transacties w,as van crediet- verleening van de zijde der tegenpartij geen sprake. In dit geval echter legt de credietverleenende bank, die als tegen partij fungert, den baisse-speculant con tante guldens voor, die deze op de con tante markt kan verkoopen en die hij te zijner tijd bij depreciatie aanzienlijk lager hoopt in te dekken. D.w.z. hij hoopt deze schuld in guldens aan de bank na afloop der termijn in guldens van lagere waarde te kunnen voldoen. Hij leent dus contante guldens op ter mijn. De bankier draagt daarbij geen risico, want hij krijgt zijn guldens met de ver schuldigde rente. Nationaal-economisch is deze handelwijze echter funest en ge lukkig zal geen enkele bank in Ne'der- land. die zich respecteert, aan een der gelijke immoreele affaire meedoen. Daarom is deze handelwijze zoo immo reel, omdat het kapitaal zich dekt en voordeel geniet van een affaire waar van de volkomen weerlooze bevolking het slachtoffer is. in een maand, maar als de toestanden zich blijven ontwikkelen als in de beide j' afgeloopen jaren, en als de vrede be waard blijft, dan zullen wij gaandeweg en geleidelijk ook dat laatste vraagstuk oplossen, dat met uw terugkeer tot een standaard van redelijke welvpart ver band houdt. overschot geraamd van ruim 5% mil lioen pond. Er is tenslotte ook nog een aantal kleinere maatregelen tot verlichting van den belastingdruk aangekondigd. De voornaamste hierv,an is een verhoogde Kinderaftrek, waarmede vooral de groo te gezinnen gebaat zijn. Hiertegenover staat intusschen ook een belastingyerhooging: de rechten oP ruwe olie zullen nl. van 1 stuiver op 8 stuiver gebracht worden. De bedoeling hiervan is echter vooral, te beletten, dat degenen, die ruw-olie-motoren gebrui ken een onnatuurlijke voorsprong heb ben op de gebruikers v,an bënzine-mo- toren. De belasting op benzine bedroeg n.I. reeds 8 stuiver. Optimistische beschouwing. In de toeliching van zijn begrooting heeft minister Chamberlain o.a. gezegd, dat deze begrooting zijn weerga ter we reld niet vindt. In algemeene termen gesproken, geloof ik te mogen beweren, dat wij 80 procent van onze welvaart heroverd hebben. Het zal dus onze taak zijn in de eerstkomende jaren de noó overblijvende 20 pet. te herwinnen zon der de reeds bereikte 80 pet. in de DE ZANDSTORMEN. De zeven staten .in het Midden-Wes ten, die nu al verscheiden dagen door zandstormen geteisterd worden, waren gisteren in dichte duisternis gehuld. De stofwolken waren zóó dicht, dat een Ellewoutsdijk. Van 1 tot en met 10 April. Bevallen: L. M. C. Dieleman Schrijver z.; Getrouwd: J, H. L. Oei, 28 j., j.m H. A. van Wijck 31 j, j.d. Overleden: M. de Pree, 81 j. j.m. (D. Z.) en geb. j Onze correspondenten behoeven ons geen uitslagen te zenden van de Sta tenverkiezingen in hunne gemeenten, aangezien wij alle uitslagen recht streeks krijgen van den verkiezings- dienst, georganiseerd door de Nederland sche Dagblad Pers en Vas Diaz. BRUGPLANNEN. Met groote interesse volg ik de N.- overgang van den dag, naar den nacht j Bevelandsche brugpiannen. niet te bemerken was. Steeds weer j Maar mi)n belangstelling kwam voort voerde de stormwind uit het Noord- het belang dat ik heb bij een nog icaiaaBsasasisSEHazi Westen nieuwe zandmpssa's aan en wierp deze neer boven de vruchtbare korenvelden van Kansas. Mijlenver» zijn de velden in woestenijen veranderd. Ook midden op den dag w,as het zóó donker, dat auto's alleen met behulp van schijnwerpers den weg konden vin den. Alle voorwerpen, ook die binnen de huizen, werden met dikke stoflagen bedekt. Op straat moesten de menschen zich vasthouden, om niet door den stormwind tegen den grond te worden geworpen. In vele door de zandstormen getrof fen gebieden doet zich een eigenaardig verschijnsel voor. IJzeren palen, prik keldraad en vooral de wieken van wind molens vertoonen electrische ladingen. In sommige gevallen is de electrische lading zoo sterk, dat menschen en die ren bij aanraking zware schokken kre gen. Men verklaart deze verschijnselen hiermede, dat de wrijving van de uiter mate fijne zandkristallen, die de storm zouder ophouden meevoert, een elec trische spanning verwekt. Men beweert, dat groot en klein vee, ja zelfs hazen door electrische schok ken zijn gedood. weegschaal te stellen. Wanneer wij den vrede kunnen handhaven, waarop ik vast vertrouw, zie ik geen reden waar om wij niet zouden voortgaan op den weg van het herstel naar de welvarend heid van eertijds. Het is in deze over tuiging, dat ik mijn begrooting heb op gemaakt, die ik u hier thans aanbied. Voor de radio heeft de minister gis teravond het Engelsche volk nog toege sproken, om de cijfers en de beteekenis van zijn millioenennota te verduidelij ken. Daarbij richtte hij zich speciaal föt de werkloozen, zeggende: Bij al dezen voorspoed en reden tot dankbaarheid wil ik de twee millioen werkloozen niet vergeten en vooral niet hen, die in de noodlijdende gebieden wonen, waar de werkloosheid perma nent haar intrede heeft gedaan. Gij al len, die daar woont en thans naar mij luistert, schept moed en bedenkt, dat duizenden nobele harten en hoefden alle dagen in de weer zijn om ook een oplossing voor uw probleem, d,at tevens onze zwaarste taak is, te vinden. >Wij willen den zonneschijn weer in uw le ven terugbrengen, waarop gij recht 1LA rvx l r DE TREINRAMP IN FRANKRIJK. Het treinongeluk bij Marcheprime op de lijn Hendaye-Parijs heeft nog een vierden slachtoffer geëischt. In een der vernielde wagons werd bij het oprui- mingswerk, nog het onherkenbaar ver minkte lijk van een conducteur gevon den. WERVELSTORM, In de districten Krzemieniec en Wolhynië in het ZW, van Polen heeft een wervelstorm groote schade aange richt. 150 Huizen werden vernield- SAMENZWERING TEGEN HET LEVEN VAN VOOR AANSTAANDE STAATSLIEDEN De Fransche politie heeft te Marseille drie anarchisten gearresteerd, die er van worden beschuldigd, dat zij betrokken zouden zijn bij een samenzwering, die zou hebben gepoogd te Stresa een aan- slpg te doen op het leven van de daar vergaderende ministers, in het bijzonder van Mussolini en Flandin. De Fransche politie heeft gisteravond den autoritei ten te Genève er van op de hoogte ge steld, dat deze zelfde samenzwering plannen zou hebben, zoo mogelijk te Ge nève, tijdens de raadszittng van den Volkenbond, een aanslag te doen op 't leven van den Tsjecho-Slowaakschen minister van buitenlandsche zaken Be- nesj en v,an den Roemeenschen mnister van buitenlandsche zaken, Titulescu. HET ZWARE KARWEI TE GENèVE. De geheime zitting van den Volken bondsraad, die vanmorgen om elf uur zou beginnen ter behandeling van de Fransche klacht over de invoering van den algemeenen dienstplicht in Duitsch- land is uitgesteld tot vanmiddag. De re den van dit uitstel was, dat men tenge volge van de bestaande tegenstelling over de behandeling van deze kwestie bij de voorbesprekingen, nog niet ver genoeg is gekomen om behandeling van de zaak in een officieele raadszitting doelmatig te doen schijnen. Waarschijnlijk zal zelfs de commissie van drie, die belast zal worden met de uitwerking van het ontwerp-resolutie en die men vanmorgen had willen be noemen, niet voor vanmiddag worden ingesteld. Hedenmorgen vonden tal van particuliere besprekingen plaats tus schen de verschillende delegaties, die eenerzijds betrekking hebben op de ko mende raadszitting, anderzijds op de verdere behandeling van het Donaupro- bleem. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen he den de volgende prijzen: 25000 1938 vluggere verbinding op Schouwen en Duiveland. En nu is het mij onbegrijpe lijk dat die verbinding met een veel grooter eiland, zelfs niet genoemd wordt. Trekt men S. en D. er bij, dan betreft de verbeterde verbinding 30.000 men schen en deze plannen slechts 7000, ei genlijk te weinig voor dit groote plan. Uit S. en D. is alles gewoon naar Rot terdam te gaan (vloeiing) en mijn mee ning is, dat Ged, Staten toch die afvloei ing van koopers en reizigers moeten en kunnen tegengaan door de boot voort aan na havenverbetering 5 a 6 maal per dag te laten varen naar K o lij n s p 1 a a t. Dat is Vv uur varen en 1 uur voor een bus naar Goes, iets langer naar Middel burg en voor particuliere wagens nog korter, n.I. 1% uur naar Middelburg. Is die mogelijkheid uitgesloten? Waar door? Toch niet over 't hoofd gezien. Zeeland voor de Zeeuwen is toch een ge oorloofde leus? X. [Wij weten zeer stellig, dat deze moge lijkheid natuurlijk niet over het hoofd gezien is. Dat ware toch een al te dwaze veronderstelling, dat men zoo iets voor de hand liggends niet zou zien! Maar wij meenen te weten, dat er zeer ernstige en wellicht technisch onoverkomelijke be zwaren tegen dit plan bestaan. Is dat juist, dan zouden wij zulks, mèt den in zender, betreuren, want voor een gezond provincialisme voelen wij alles. Red.] 468STE STAATSLOTERIJ. 3de kl. 1ste lijst. Trekking van Maandag 15 April. PRIJZEN VAN: 5000: 13905 2000: 1942 1500: 5247 1000: 10010 400: 9544 12218 200: 658 1181 1358 19001 100: 2167 6022 6441 6750 7094 11621 11791 14061 16001 PRIJZEN VAN f 45: 2011 2023 2063 7417 7428 7484 8406 8427 8436 8457 8486 12402 12406 12418 12430 12479 12493 17829 17872 17889 17898 18783 18797. 1500 5663 f 1000 4619 6404 8854 9976 400 i'113 5480 200 17926 'f 100 9464 14606 15950 18266 19060 19579 Goes. Ondertrouwd: R. Verbeem jm. 29 j. en J. J. B,aas jd. 33 j. Bevallen: C- Krijger geb. van Liere z C. Louisse geb. Zoeteweij d. Westkapelle Van 815 April. Overleden: D. Verstraate 72 j. vrouw hebt. Dit gaat niet in een dag en niet van J. P. Janse. TER OPHELDERING. Middelburg, 14 April '35. Naar aanleiding van de verslagen, die in uw blad gestaan hebben betreffende mijn rechtszaak zou het toch voor velen ophelderend werken indien ook mijn voor de Rechtbank afgelegde verklaring daarin gestaan had. Deze luidde als volgt: „Ik heb op de bewuste vergadering ge zegd, dat tal van antifascisten door de bloedhonden van Hitier en Goering ver moord zijn en die personen met bloed- ïonden bestempeld, die in de concen tratiekampen de antifascisten afranse- en en vermoorden". W, den Engelsman- [Het valt moeilijk het bovenstaande niet te zien als een later gevonden handige formuleering om door de ma zen van de wet heen te glippen. Merk waardig dat de, volgens de verslagen, zenuwachtige spreker nu zoo héél pre cies weet, wat hij op dit punt zeide! Red.] Goes, 16 April. Op de veemarkt waren 63 biggen aangevoerd. Veiling V.P.Z. aanvoer 16952 eieren, f 1,60. Roomboter 85 c., boerenboter 70 c., win kelprijs 80 c., afwijkende boter 69 c kipeieren f 1,40; winkelpprijs f 2,40; gan zeneieren 7; poelje-eieren f 1,25. K a p e 1 1 e, 15 April. Kleine vei ling. Spinazie 1820 per kg.; Kropsla 2.503.40 per 100 krop; Bloemkool 10 13 per stuk: Bloemen: Tulpen 1213 per bos (10 stuks); Viooltjes 1,60. Rotterdam, 16 April. Op de vee markt van heden was de aanvoer in totaal 5809 dieren- Ongeveer verdeeld als volgt: vette runderen 904, magere runderen 2116, vette kalveren 268, gras kalveren 79, nuchtere kalveren 1974 varkens 2, paarden 229, schapen of lam meren 204, bokken of geiten 33. Vette koeien: le kw. 55, 2e kw. 48, 3e kw. 3238- Vette ossen: le kw. 52. 2e kw. 46, 3e kw. 3842. Stieren: le kw. 48, 2e kw. 43, 3e w. 3638. Vette kalveren: le kw. 80, 2e kw. 70, 3e kw. 4550. Slacht nuchtere kalveren: le kw. 20, 2e kw. 16. Slachtpaarden: le kw. 39, 2e kw. 34, 3e kw. 30. Schapen: le kw, 37, 2e kw- 33, 3e kw. 30. Lammeren: le kw. 39, 2e kw, 34, 3e kw. 30, alles per kg- Stieren: le kw. 235, 2e kw, 185, 3e kw- 140. Graskalveren: le kw. 60, 2e kw, 50, 3e kw. 40. Slacht nuchtere kalveren: le kw. 5, 2e kw. 4, 3e kw. 3Fok nuchtere kalveren: le kw. 12, 2e kw. 8 3e kw. 6. Slachtpaarden: le kw. 165, 2e kw. 125, 3e kw. 80, Werkpaarden: le kw. 225, 2e kw. 145, 3e kw- 85. Hitten le kw, 90, 2e kw- 70, 3e kw. 60. Scha pen: le kw. 16, 2e kw. 12, 3e kw- 8 Lammeren: le kw. 13, 2e kw. 10, 3e kw. 7. Kalfkoeien: le kw. 215, 2e kw. 165, 3e kw. 115. Melkkoeien: le kw. 210, 2e kw. 160, 3e kw. 110. Vaarzen: le kw 115, 2e kw, 95, 3e kw- 75. Pinken: le kw. 80, 2e kw. 70, 3e kw. 60, alles per stuk. Eieren. Rotterdamsche veiling Aangevoerd 225,000 stuks. Prijzen voor: Kipeieren f 1,752,75 Eendeieren f 1,752,15- AdverteBtiën. Verloofd: MAAIKE VAN DUFFELEN met ABRAHAM KRIJGER Amsterdam, Amstel 51, 17-4-1935. Middelburg, Zusterstraat I 209. Zij, die voornemens zijn mij Vrij dag 19 April a.s. geluk te komen wenschen, zullen gaarne ontvangen worden in het Catechisatie Ge bouw Koorkerkhof te Middelburg, 's namiddags tusschen 2 en 4 uur. W. P. CALLIBER, Godsdienstonderwijzer. IS te Middelburg. ZUSTER WANJON IS VERHUISD naar Vlasmarkt K 163. Het adres van Zuster TISMEER blijft Dam F 7. Het Bestuur. Naar aanleiding van het feit dat in het Zeeuwsche orgaan van de N, S. B. mijn naam wordt gebruikt en mij gebleken is dat hieruit on juiste conclusies worden getrok ken, deel ik mede C. F. NOLTE. t

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 3