MAXIME KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN MAANDAG 15 APRIL 1935. No. 89. J tram |ddel- schje. weeft, maar wascht ook dekens Neem 'n AKKERTJE MIDDELBURG. be- ïsin- )nne- ïg 'n |nam, ver- sveld ;om. ter- v.h. d. U en ^gers van >ekt v Stresa brengt eemge ontspan ning) dank zij een telefoontje uit Berlijn. Naar een Oost- Europeesch non-agressie-pact met daarnaast een Fransch- Russisch en een Tsjechisch- Russisch verdrag tot mili tairen bijstand Op 20 Mei wil men een conferentie te Rome beleggen, waaraan ook Duitschland zou moeten deel nemen. De Volkenbonds raad en het Duische besluit tot invoering van den algemeenen dienstplicht. De conferentie te Stresa is gister tot een einde gekomen; met een beetje optimisme kan men zeggen: tot een goed einde. De politieke situatie in Europa is momenteel althans wat fleu riger dan de vorige week, toen de be raadslagingen aan het Lago Maggiore begonnen. Dat is intusschen minder te danken aan die beraadslagingen op zichzelf dan wel aan de Duitsche re geering, die tot algemeene verrassing van Berlijn uit een woordje is gaan meespreken. We hebben daar Zaterdag melding van gemaakt: Sir John Simon de Engelsche minister van buitenland- sche zaken, ontving Vrijdag een tele foontje van Von Neurath, den Duit schen minister van buitenlandsche za ken, waarin deze meedeelde, dat de Duitsche regeering in tegenstelling met de in 't buitenland heerschende opvat ting, wel bereid is mee te doen aan een veiligheidsverdrag voor Oost-Europa mits dit den vorm zou aannemen van een non-agressie-pact: een overeen komst dus, waarbij de deelnemers me kaar beloven, niet naar de wapenen te zullen grijpen, om de grenzen een beetje in hun eigen voordeel te wijzi gen en zoo. Dit gaat veel minder ver dan het oorspronkelijk door Frank rijk voorgestelde Oost-Locarno-ver- drag, waarbij de deelnemers mekaar hadden moeten beloven, zonder vorm van proces diengene te vuur en te zwaard te lijf te zullen gaan, die den vrede verstoorde. Tegen deze militai re procedure is 't, waar Duitschland bezwaar tegen heeft. Men wil te Ber lijn geen militaire verplich tingen op zich nemen. In het even- tueele non-agressie-pact mogen die niet voorkomen. Duitschland wil niet verder gaan dan de belofte, niet te zullen aanvallen en een afspraak, om voor 't geval toch de vrede ver stoord zou worden overleg te ple gen over een mogelijke gezamenlijke actie tegen den aanvaller. De moei lijkheid hierbij is echter, dat een goe de definitie van het begrip „aanvaller" tot dusver nooit is uitgevonden kun nen worden. Men weet, hoe het in 1914 gegaan is. Tot op den dag van vandaag loochenen alle landen, die in den we- r ldoorlog verwikkeld werden, dat zij zouden zijn begonnen. De een schuift den ander den schuld in de schoenen. Er schijnt geen aanvaller bestaan te hebben: maar desondanks kon de oor log uitbreken. Men heeft te Stresa het telefoontje uit Berlijn als een opluchting gevoeld en er de hoop uit geput, dat in de naaste toekomst wellicht dan toch nog een vorm van samenwerking tot stand zal kunnen komen, welke de politieke spanning in Europa geheel zal ontla den. Zulks dan alevel vooral dank zij het feit, dat de Duitsche regeering be halve de bereidverklaring tot deelne ming aan een non-agressie-pact, heeft te kennen gegeven, dat zij er genoegen mee neemt, dat andere landen verder strekkende verdragen sluiten, d.w.z., verdragen tot onderlingen bijstand. De mogelijkheid lijkt dus nu geschapen, dat er binnen afzienbaren tijd een al gemeen non-agressie-verdrag voor Oost-Europa gemaakt wordt, met daar overheen afzonderlijke militaire overeen komsten tusschen Frankrijk en Rusland en Rusland en Tsjecho-Slovakije, Dit door OCTAVE FEUILLET. 1). Parijs, 20 April 185.. Dit is nu al de tweede avond, dat ik in deze ellendige kamer zit en niets anders doe dan met een somber gezicht naar mijn leege haard te kijken, terwijl ik als een stompzinnige luister naar de geluiden en het monotone geraas van de straat, en mij, midden in deze groote stad, een zamer en verlatener gevoel en meer de wanhoop nabij dan een schipbreuke ling, die in volle zee op zijn gebroken plank zit te rillen. Maar nu, weg met die lafheid! Ik wil mijn lot onder de oogen zien, om het zijn spookachtigheid te doen verliezen: ik wil ook mijn hart, dat over loopt van verdriet, open zetten voor die eene vertrouwde, wiens medelijden mij niet kan kwetsen, voor dien bleeken en laatsten vriend, die mij in mijn spiegel aankijkt, Daarom wil ik mijn gedach ten, en mijn leven, op papier zetten, niet met een kinderlijke nauwkeurigheid van iederen dag, maar toch zonder wat be langrijk is weg te laten en vooral zonder leugen. Ik zal van dit dagboek gaan hou den: het zal als een broederlijke echo zijn, die mijn eenzaamheid zal verdrij ven, het zal mij tegelijkertijd als een toch zijn de drie landen, wien een non agressie-pact alleen niet ver genoeg gaat. Zooals men weet, zijn deze mili taire overeenkomsten reeds in de maak. Intusschen beteekent de huidige ont spanning niet meer dan een moge lijkheid van deze oplossing. In ver volg van tijd zal moeten blijken, wat er in de praktijk van terecht kan ko men. De werkelijke winst van dit oogenblik is op den keper beschouwd alleen, dat er weer met Duitschland te praten valt, al mag men dat dan wel licht een heele boel vinden. Het voornaamste besluit, dat in ver band met de tegemoetkoming van Ber lijn te Stresa genomen werd, is hel plan van een nieuwe conferentie, die denkelijk op 20 Mei te Rome bijeen zal komen. Gepoogd zal worden hier de grondslagen voor het Oost-Europesch non-agressie-pact te leggen. Tevens echter beoogt deze bijeenkomst het vraagstuk van midden-Europa, middels een verdrag tot garandeering van Oos- tenrijk's onafhankelijkheid, op te lossen Zooals men weet is dit het tweede groote probleem in ons werelddeel, Ook die aangelegenheid is nog lang niet in kruiken en kannen. Tot deel neming aan de conferentie te Rome za Mussolini alle midden-Europeesche Staten en Duitschland en Frankrijk uit- noodigen. Vermoedelijk zullen Enge land en Zwitserland een waarnemer zenden. o Vandaag is te Genève de buitenge wone zitting van Volkenbondsraad be gonnen, bijeengeroepen op verzoek van Frankrijk in verband met het besluit van de Duitsche regeering van 16 Maart tot invoering van den algemee nen dienstplicht. Het spreekt vanzelf dat op de conferentie te Stresa lang durig gepraat is over den vorm, waar in deze Duitsche stap „veroordeeld" moet worden. Wij hebben onlangs reeds uiteengezet, dat Frankrijk een beroep op den Volkenbond ten deze wellicht beter had kunnen nalaten. Gedane za ken nemen nu eenmaal geen keer. En een scherpe veroordeeling van zijn eenzijdige verbreking van het verdrag van Versailles, zou Duitschland slechts nog verder van Genève kunnen verwij deren. Het staat nu alevel wel vast, dat van een scherpe resolutie geen sprake zal zijn. Mede onder invloed van het telefoontje uit Berlijn, zijn de te Stresa verzamelde staatslieden over eengekomen, de veroordeeling zoo zachtzinnig mogelijk te doen uitvallen Waarschijnlijk zal de Raad zich in al gemeene termen uitspreken te gen de eenzijdige opzegging van ver dragen, gelijk die van Duitschen kant heeft plaats gevonden en zal hij in be ginsel besluiten tot een conventie, waarbij elke staat die zich voortaan aan een dergelijke verdragsschennis zou schuldig maken, met maatregelen wordt bedreigd. Tegen zulk een reso lutie kunnen de Duitschers die er overigens te Genève niet bij zullen zijn moeilijk bezwaren hebben. LEIDEN (sinds 1770) Inlichtingen bij Uw levera'ncièr, die voor verzending zorgt. (Ing. Med.] tweede geweten zijn, dat mij waarschuwt geen enkelen karaktertrek in mijn leven te dulden, dien ik niet met eigen hand fiks en ferm op papier durf zetten. Ik zoek dan nu, met een zekere droe vige begeerte, in het verleden, naar alle feiten, alle geburtenissen, die, sedert lang, licht in mijn leven hadden moeten brengen, als niet het ontzag, dat ik als zoon had, en het gewoon geraakt zijn aan, en onverschillig geworden zijn te genover een gelukkig niets-doen, mijne oogen voor elke lichtstraal gesloten had den. De voortdurende en diepe melan cholie van mijn moeder is mij duidelijk geworden: ook zie ik duidelijk vóór mij haar afkeer van de wereld, en haar een voudige kleeding, die altijd dezelfde was, die soms den spot, soms de veront waardiging van mijn vader opwekte: „je ziet er uit als een dienstbode", zei hij tegen haar. Het kon mij niet verborgen blijven, dat ons familieleven soms bedorven werd door kibbelpartijen, die een ern stiger karakter hadden, maar ik was er nooit persoonlijk getuige v,an De ge prikkelde en meesterachtige toon van mijn vader, het gemomper van een s_tem, die scheen te smeeken, onderdrukt te snikken, dat was al wat ik kon hooren. Ik schreef deze uitbarstingen toe aan de heftige en vruchtelooze pogingen om mijn moeder weer smaak te doen krij gen in het bruisende leven v,an een K.L.M.-NEEUWS. De derde F 22 gereed. De nieuwste F 22 de Kwikstaart, ver liet Zaterdagmiddag de montageloods van de Fokkerfabrieken op Schiphol, en onderging den luchtdoop. De invlieger van de Fokkerfabrieken, de heer Mei- necke, bestuurde de machine en maak te verschillende goedgeslaagde landin gen. Dit is de derde F 22 die thans door Fokker is gebouwd. Zoodra deze ma chine door de K.L.M. wordt overgeno men, komt de volgende F 22 de Roer domp naar de Fokkerloods. Daarme de is deze serie gereed. De vier-motorige F 22 vliegtuigen bieden plaats aan 22 passagiers- De bei de eerste de Lappland van de Zweed- sche lijn A.B.A. en de Papegaai van, de K.L.M- onderhouden den dienst Am sterdamMalmö. De „Pelikaan" heeft peen De middelste motor van het vliegtuig Pelikaan, dat zich te Calcutta (Br.-India bevindt, is defect en zal moeten worden vervangen. Gister vertrok de Oehoe onder gezagvoerder Blaak, met den nieu wen motor van Batavia naar Calcutta De Oehoe zal de post en de passagiers overnemen en doorvliegen naar Neder land, terwijl de Pelikaan, na het aan brengen van den nieuwen motor, naar Bandoeng terugkeert. De Ijsvogel, welke Vrijdagmiddag on der gezagvoerder Viruly te Bandoeng ar riveerde, zal reeds Woensdag 17 Apri. terugkeeren in plaats van 24 April- bij Hoofdpijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn (Ingez. Med.). DE ECONOMISCHE EN GEESTELIJKE ONTWIKKELING VAN NEDERLANDSCH OOST INDIE. IX. De heer Van der Veer vervolgde Za terdag zijn lezingen over Ned- Indië met te wijzen op de verbreiding van de ta bakscultuur. De Portugeezen brachten de tabak Eerst in de 2e helft van de 19e eeuw kwam de tabak op de ondernemingen Er zijn 3 centra voor de exporttabak Sumatra, de Vorstenlanden en Java's Oosthoek. Deli heeft de cultuur in eigen hand op concessiegronden met vast personeel, Midden-Java werkt me desamenschen op gehuurde gronden terwijl Oost-Java de teelt uitgeeft aar, desamenschen, die feitelijk voor eigen rekening werken. De prijzen verhouden zich ongeveer als 6: 2: 1. De arbeid onder poenale sanctie neemt een einde. Daarvoor komt Koloni satie. De ondernemingen konden gemak kelijker 300,000 menschen vinden voor een contract met poenale sanctie dan de Regeering 3,000 voor ondersteunde Kolonisatie- De oliepalm is de nieuwste onder de groote cultures- Alleen groote vlakke streken komen daarvoor in aanmerking. De plant komt uit Afrika, het produc: concurreert tegen de walvischvangst en de copra, Java heeft 5500 km spoor, Sumatra 1800 km. Enkele lijnen zijn geelectrifi- ceerd. Schitterende autowegen zijn aan gelegd door streken waar men van uit- geholden boomstam rechtstreeks over ging op de autobus. De Inïandjsche prauwenvloot vindt zijn steunpunten in elke haven die de Paketbooten aandoen. Met bijna 140 dame, waarvan zij zooveel gehouden had als een fatsoenlijke vrouw dit kan, maar waarin zij mijn vader niet meer volgde, tenzij dan met een afkeer, wel ke iederen dag heviger werd. Het ge beurde maar zelden, dat, na zulke scènes, mijn vader' niet het een of an dere fraaie juweel ging koopen, dat mijn moeder dan onder haar servet vond, wanneer zij aan tafel kwam, en dat zij nooit droeg. Op een keer ontving zij uit Parijs, het was midden in den winter, een groote kist dure bloemen: zij be dankte mijn vader uitbundig, maar ik zag, hoe zij, zoodra hij de kamer uit was, haar schouders even optrok, ter wijl zij met een doodelijken wanhoop omhoog keek Gedurende mijn kinderjaren en mijn eerste jeugd had ik voor mijn vader wel grooten eerbied gekoesterd, maar wei nig liefde. Gedurende deze periode ken de ik feitelijk maar den somberen kant van zijn karakter, die de eenige was, dien hij in het huiselijk leven, waarvoor hij weinig geschikt was, openbaarde. Later, toen ik op een leeftijd kwam, dat ik hun vergezellen mocht in de we reld, was ik verbaasd en verrukt, toen ik ontdekte, hoe hij een man was, zoo als ik niet had kunnen vermoeden. Het scheen, alsof hij zich, in de besloten ruimte van ons oud familiekasteel, be zwaard gevoelde door de een of ande re noodlottige betoovering, maar nauwe lijks was hij de deur uit, of ik zag zijn vaartuigen onderhoudt de K.P.M. de verbindingen. Vóór de ontwikkeling van de Radio was de Paketboot de eenige band met de rest van de wereld- De radio heft het pijnlijkst isolement op Men leest in Indië meer boeken dan 'n 't ongedurig Nederland. De geestelijke stroomingen in Indië hebben gewoonlijk iets bespiegelends. De Theosophie vond er vele aanhangers. De zeer moeilijke positie van den Indo-Europeaan zonder grondrechten beheerscht tal van maatschappelijke problemen. De Werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag ingeschreven: Geheel werkloos 961 mannen en 15 vrouwen; gedeeltelijk werkloos 63 mannen en 5 vrouwen; niet werkloos: 21 mannen en 1 vrouw. Algemeen tot,aal vorige week 1072, bijgekomen 39, afgegaan 45, over 1066. SLECHTHOORENDEN. Een uitstekend geslaagde her denking. Het 15-jarig best,aan van de af- deelingen Middelburg en Vlissingen van de Vereeniging tot Bevordering der belangen van slechthoorenden is Zaterdag herdacht in het gebouw St. Joris alhier. Des middags had een bijeenkomst plaats in de bovenvoorzaal, w,aar de presidente van de afdeeling Middel burg, mevrouw Troll, allen welkom heet te, in het bijzonder den heer Herman Snijders en mevrouw Snijdersvan der Harst, die de reis van Heemstede had den gemaakt om het jubileum mede te vieren. Verder ook de leden van de zus- ter,afdeeling Vlissingen en verdere be langstellenden. Terwijl in de kleine voorzaal gele genheid was instrumenten te beproeven waarvan verscheidene slecht hoorenden gebruik maakten, was er in de groote zaal een gezellige samenkomst, waarop onder het genot v,an een kopje thee met versnaperingen, geluisterd werd naar de uitstekende muziek van mej. De Hondt met haar strijkensemble, terwijl men met sjoelbakken en dergelijke zich ver maken kon. Namens de dameskrans uit de leden der afdeeling Middelburg, heeft mej. Nelly Bosschaart met woorden van groo te waardeering voor alles wat de heer Snijders steeds deed en nog doet voor de vereeniging en ook spe ciaal voor de afdeeling Middelburg, hem een kussen aangeboden, waarop het wapen v,an Middelburg is gebor duurd. Deze verrassing stelden de heer en mevrouw Snijders op hoogen prijs. On der de bezoekers merkten wij o.a. op den burgemeester van Middelburg, den heer M. Fernhout, die ook bleef toen mej. A. C- Bok, spraakleerares met n vijftal dames, die het liplezen geleerd hebben, een openbare les in dit voor de slechthoorenden zoo beteekenisvolle leervak gaf. Het bleek, dat deze leerlingen of oud-leerlingen het ver gestuurd hebben in het aflezen van de alleen met de lippen vertolkte letters, cijfers, wóór den of zinnen. Alle aanwezigen volgden de les met groote belangstelling. Des avonds had de bijeenkomst plaats in de benedenachterzaal, en toen waren meer belangstellenden aanwezig. Mevrouw Troll opende ook nu de samenkomst met enkele woorden, en gaf het woord daarna aan den heer Snij ders. De heer Herman Sn ij der s, voor zit van het hoofdbestuur, zeide gaarne af en toe in een afdeeling te komen, maar in het bijzonder nu waar het be treft de afdeelingen Middelburg en Vlis singen, waarmede hij zulke oude relaties heeft en aan welker geboorte spr. niet onschuldig is geweest. Spr. ontmoet nog personen, die aan de oprichting mede werkten. De beide afdeelingen zijn opge richt als Siameesche tweelingen, en eerst na een operatie zijn er twee afdee lingen uit ontstaan, die vreedzaam naast elkaar voortleven. Spr. wenschte beide geluk met het 15-jarig bestaan en bracht haar dank namens het hoofdbestuur, maar vooral ook namens zichzelf voor alles wat zij in die 15 jaar hebben ge daan. Het is vaak geen gemakkelijke taak. Toch is er prachtig gewerkt met goed voorziene proefkisten en in het be lang van het onderwijs aan slechthoo- rende kinderen, het hoofdpunt van de ze avondbijeenkomst. Het is 25 jaar ge leden, dat Otto Bultman voelde, dat men de slechthoorenden en vooral de kinderen niet langer aan hun lot mocht overlaten. De vier voornaamste vragen en hun antwoorden waren, dat men niet mocht berusten in den toestand van af zondering, waarin de slechthoorenden leefden, maar dat men hen naar het vol le leven kon brengen; dat men de slechthoorende jeugd moet doen op groeien en opleiden tot volwaardige menschen; dat men zich met klem moest en ook nog moet verzetten tegen aller lei kwakzalversmiddelen en dat men moest werken voor de verbetering van gehoorinstrumenten, hetgeen met succes is geschied. Nog veel te veel slechthoorenden loo- pen sukkelend langs den weg. En allen zijn verplicht hen te helpen om zich tot een volwaardig persoon op te werken, want er zijn er nog zoo heel velen, die niet genoeg aandacht schenken aan slechthoorenden. Daarom moet de ver eeniging propaganda maken, ook voor leerplicht voor de slechthoorende kin deren, aan de overheid de beslissing la tende of en wanneer daarvoor geld is. Men moet slechthoorende kinderen opsporen en zorgen, dat zij naar een (Ingez. Med.; gezicht opklaren, zag hoe zijn borst zich uitzette, hij werd weer jong! „Vooruit! Maxime", riep hij, „draven!" En, vroo- lijk, vlogen wij vooruit Dan stiet hij, als een jongen, vreugdekreten uit, was enthousiast, liet zijn fantasie den vrijen loop en uitte zijn gevoelens zóó, dat mijn jeugdige hart er door bekoord werd, en ik wilde, dat ik iets daarvan had cunnen brengen aan mijn arme moeder, die vergeten in haar hoekje z,at. Ik be gon in dien tijd mijn vader lief te krij gen en mijn liefde voor hem groeide zelfs tot zij, een ware bewondering werd, waneer ik zag, hoe hij in al de dingen van het mondaine leven, bij de jacht, bij wedrennen, op bals en diners, al de prettige kwaliteiten van zijn bril- ante natuur openbaarde. Hij was een bewonderenswaardig ruiter, kon schit terend vertellen, goed spelen, had een dapper hart, was vrijgevig dit alles maakte, dat ik in hem het volmaakte voorbeeld van mannelijke gratie en van ridderlijken adel zag. Zichzelf noemde lij, terwijl hij een ^oort van bitteren glimlach liet zien, den laatsten edelman. Zoo was mijn vader in de wereld, maar, zoodra hij weer thuis was, zagen wij, mijn moeder en ik, alleen maar een ongunstigen, gemelijken, heftigen ouden man. De driftbuien van mijn vader tegen over een zóó zacht en fijn wezen als mijn moeder was, zouden mij zeker in op stand gebracht hebben, als zij niet ge volgd waren, door die teere dingen, da delijk daarop, en die opeenstapelingen van attenties, waarvan ik reeds vertel de. Door deze bewijzen van berouw, in mijn oogen gerechtvaardigd, scheen mijn vader mij alleen maar een van na ture goede en gevoelige man, die ech ter zich soms niet kon beheerschen, ten gevolge van een hevig en stelselmatig verzet tegen hetgeen naar zijn smaak en volgens zijn voorkeur was. Ik dacht, dat mijn moeder in een toestand van ner- veusiteit verkeerde, een soort van duis tere ziekte. Mijn vader gaf mij dit te verstaan, hoewel hij, op dit punt een zekere reserve bewaarde, welke ik maar al te goed begreep. De gevoelens van mijn moeder tegen over mijn vader schenen mij onverklaar baar van aard. De blik, dien zij op hem vestigde, vlamde soms als een vreemd soortige uitdrukking van gestrengheid, maar dit was slechts een flits, en een oogenblik daarna getuigden haar mooie oogen, die vochtig waren, en haar nog onveranderde gezicht, alleen maar van een teedere gehechtheid jegens hem, en van een hartstochtelijke onderworpen heid. (Wordt vervolgd.) I J' I

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5