GOESCHE COURANTE mmimMrnmsmm De stembus .roept U BINNENLAND. ZEELAND WEER EN WIND. TWEE BLADEN MAANDAG EERSTE BLAD. 0. EN W. SOUBURG. Zeeuwsch Profetenbrood. Medio-Doozen. MIDDELBURG. I0£S» VLISSINGEN, WALCHEREN. *n Lichtstraal bij KINKHOEST fk^sê-Griep-ifcêncAffis-AséhBia ZIHD-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. NUMMER 89. 15 APRIL 1935. 178e JAARGANG, egg*ggrgr; n COURANT iüagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeeiingen 60 ct. p. r. Sij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg, felefóon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ci. Rubriek „Klein» Advertentiën", ten hoogste 6 regel* a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Men schrijft ons: Voor de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten bestaat veelal geringe re belangstelling dan voor die vtfor de Tweede Kamer en voor den Gemeente raad. Men zegt dan, dat het arbeids veld der Provinciale Staten meer de practische dingen des dagelijkschen le vens omvat, dat niet daar de groote lij nen worden getrokken, waarlangs men hoopt, dat onze maatschappij zich zal ontwikkelen, dat er daarom en d,aar door veel minder aanleiding bestaat voor het beleven en uitdragen van be paalde politieke beginselen en dat het dus bij deze verkiezingen meer aankomt op de persoonlijke hoedanigheden van den candidaat, op zijn kennis van de nooden en behoeften der provincie, dan op zijn politieke geloofsbelijdenis. Niets is minder waar! Wijl willen hier mede niet zeggen, dat ook bij deze verkiezingen het persoonlijk karakter van den candidaat, zijn positie in het maatschappelijk leven, niet van uitne mend belang zouden zijn, maar dit is, zoo zien wij althans de zaak, in de eer ste plaats ter overweging van de par tijen zelve. Zij hebben ieder voor zich, uitgaande van de gedachte, dat hun be ginsel in de Staten vertegenwoordigd be hoort te zijn, te overwegen of de perso nen, die uitverkoren zijn tot dragers yan het beginsel, ook overigens de aan gewezen .mannen zijn om de belangen van de provincie te behartigen. Is dit eenmaal uitgemaakt, dan is het uilein delijk het beginsel, dat den kiezer tot leidster moet dienen. En terecht! Want al moge veel v,an het werk der Staten buiten de eigenlijke politieke zóne lig gen, er blijven toch nog tal van onder werpen over, waarbij eigen en ande- rer levenshouding en overtuiging een woordje mede spreken. Herinneren wij slechts aan de telkens weder aan de orde gestelde vragen nopens den Zon dagsdienst op de Provinciale booten, aan de invoering, nu een zestal jaren ge leden, van het ambtsgebed, herinneven wij, niet het minst belangrijke, aan de taak der Provinciale Staten als kiescol lege voor de Eerste Kamer der Staten- Generaal, een taak, die in de komende zitting ook Zeeland's Staten weder zul len hebben te vervullen. Er zouden meer onderwerpen te noemen zijn, doch uit de- gegeven opsomming blijkt reeds, hoe zeer. naast kennis en ervaring, begin selvastheid een eerste eisch is, ook voor de leden der Provinciale Staten. Het bovenstaande geldt voor den Vrij heidsbond als voor elke andere partij, Daarom stemt het tot verheugenis dat de Vrijheidsbond in onze omgeving uitkomt met lijstaanvoerders die, evenals trou wens alle andere candidaten, zoo ten volle aan de hiervoor gestelde eischen voldoen. Goes komt, het spreekt van zelf, als lijstaanvoerder met onzen eminenten Gedeputeerde, den heer Van Bommel van Vloten, een man bekend met de nooden en behoeften v,an het Zeeuw- sche platteland, maar tevens, als oud raadslid en oud-wethouder van Goes, vertrouwd met de belangen der stede lijke conglomeraties. Als Gedeputeerde heeft hij ruimschoots gelegenheid ge had, te bewijzen, dat hij de juiste man op de juiste plaats is. Hem terugbren gen niet slechts in het Statencollege, doch ook op zijn zetel van Gedepu teerde is een eere-zaak voor de Beve- landsche liberalen! Middelburg brengt als nummer een Mr, Portheine. Ook hij is voor de kie zers geen vreemde. Als magistraat, als commissaris van den Polder Walche ren sedert 1922, als lid v,an den Raad van Middelburg, sinds 1923, staat hij' in het volle maatschappelijke leven. Over tuigd liberaal, heeft hij, waar dit pas gaf, nimmer nagelaten de liberale begin selen n,aar voren te brengen en te trach ten, ze ingang te doen vinden. Zijn ver schijning in de Statenzaal zou beteeke- nen een versterking der liberale frac tie en der door haar beleden beginse len, maar tevens winst voor het Staten college in zijn geheel, dat zich aange vuld zou zien door een man, rijk aan er varing juist op de gebieden, waar de Staten hij voorkeur werkzaam zijn. Wij meenen dan ook niet enkel de aanhangers van de Liberale Staatspar tij ,,De Vrijheidsbond", maar allen, die met ons van oordeel zijn, d,at ook thans nog de vrijzinnige gedachte waard is beleden en uitgedragen te worden tot heil van volk en land, in volle over tuiging te mogen toeroepen: STEMT OP DEN CANDIDAAT VAN DEN VRIJHEIDSBOND! STEMT IN DEN KIESKRING GOES OP J. M, VAN BOMMEL VAN VLOTEN! STEMT IN DEN KIESKRING MIDDELBURG OP: MR. TH. PORTHEINE! HET 100,000STE KIND VAN HET CENTRAAL GENOOTSCHAP. Zaterdagmiddag heeft het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie-kolonies te Egmond aan Zee in de kolonie Zwartendijk, aldus ge noemd naar één van de vele pioniers van de kinderuitzending, de opneming van het honderdduizendste kind fees telijk herdacht. De kinderen hebben al len een zilmeta-lepel en vork gekregen, waarin gegrift staat C. G., 1935 100,000 en een hoefijzer. Het honderd duizendste en het daarop volgende kind krijgen een couvert in zilver. Dit zijn Derkje Leseman uit Hilversum en Jo- han Wout uit Wormerveer- MANIFEST DER S.D.A.P. VERBODEN, Naar „,het Volk" meldt, heeft de mi nister van justitie aan de politie last ge geven tegen verspreiders van het mani fest, dat de S.D.A.P. wilde laten ver spreiden als antwoord op een N.S-B.- manifest, proces-verbaal op te maken en de manifesten in beslag te nemen- Bedoeld manifest van de S.D.A.P. be vat een scherpe veroordeeling van Diit- sche toestanden en is geheel gericht te gen de verkiezingspropaganda der N.S-R, Het partijbestuur verzocht den afdelingsbesturen tot nader order het manifest, dat in het bezit is van de af- deelingsbesturen, niet te verspreiden. Minister-president dr. H. Colijn heeft voor het doorbrengen van zijn kort binnenïandsch verlof zijn intrek geno men in hotel „Zilven" te Loenen o. d. Veluwe. Z.Ex. is vergezeld van zijn echt- genoote. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. DE WITTE Marnixplein, West-Souburg Het echte en de eenige. M. PETERSE, Hofleverancier, M'burg (lngez. Med.) Mr. M. M. KWINT BURGEMEESTER VAN VELSEN- Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente V e 1 s e n mr. M. M. Kwint, met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Zuilen. Mr. Kwint werd op 27 April 1898 te Middelburg geboren. In '10 vertrok zijn familie naar Utrecht. Sedert 1931 is de heer Kwint burgemeester van Zuilen- Medioburgum. tAlle leden en adspirantleden van Medioburgum hebben Zaterdagavond op de bovenzaal van de sociëteit De Vergenoeging een feestavond gehouden. Op dezen avond werd tevens feestelijk herdacht het feit dat de heer K. Bas- tiaanse 10 jaar geleden als bode werd aangesteld. De heer Bastiaanse en zijn echtgenoote, die uitgenoodigd waren aanwezig te zijn, werden bij monde van den voorzitter, den heer C. J. Mazure, toegesproken en geluk gewenscht. De voorzitter wees daarbij op de nauwge- zette plichtsbetrachting van den heer Bastiaanse- Allen mogen den bode gaar ne. Het is hem nooit te veel iets voor Medio te doen. Als blijk van waardee ring bood de voorz. een mooie aquarel aan. De heer Bastiaanse, zeer verrast, dankte voor de hem gebrachte hulde. Met muziek, zang, voordrachten, spelen en andere vermakelijkheden hebben de leden van Medio met Kun bode den avond verder feestelijk doorgebracht. De grootste vijand van het goede is niet de liefde tot het kwaad, maar de valsche schaamte voor het goede. Toen Zondagavond een bestuurder van een vierpersoons auto van den Ka- naalweg de Brug op reed, liep het liu- kerachterwiel van den auto af. Geluk kig had de wagen geen vaart en kon de bestuurder hem onmiddellijk doen stil staan. Met medewerking van omstan ders, o.a. enkele .eden van de voetbal- vereeniging „Longa", werd de auto aan de kant van de brug gezet, en begon de eigenaar direct met het herstellen. Hongaarsche Expositie. In het Schuttershof is Zaterdag een expositie geopend van Hongaavsche kunst. Organisator is de Hongaarsche kunsthandelaar Wiesel, hier in Zeeland geen onbekende. Wat de heer Wiesel brengt, heeft in den regel goede kwaliteiten, en dit is ook ditmaal het geval. De expositie om vat hoofdzakelijk schilderstukken en aquarellen, en hieronder is veel werk van buitengewone hoedanigheden. Er is velerlei te zien: groepen, portretten, landschap, riviergezichten, enz. en op elk gebied, hetzij water- of olieverf, 't zij met penseel of tempermes gestreken is er zoovel schoons, dat een enkel stuk te noemen niet wenschelijk is, Maar el ke kunstliefhebber zal hier zeker iets naar zijn smaak aantreffen. Opmerkelijk is de sfeer, die v,an de Hongaarsche kunst uitgaat, en die, in te genstelling met de kunst van deze lage landen, zooveel heller en blijder is. Lr is veel zon en kleur en vorm, zonder dj.t 't werk daardoor gezocht-contrastrijk of hard en gevoelloos aandoet. En dit vooral ook spreekt voor de capaciteiten van de kunstenaars. Verder zijn er nog fraaie kunsthand werken, die vooral bij de dames in den smaak zullen vallen. Er is veel schoons te zien, op deze expositie en een be zoek z,al voor eiken kunstliefhebber een waar genot zijn. Tot en met Dinsdag blijft deze ten toonstelling geopend. De werklooze cursisten. Naar de Goesche commissie voor de cultureele ontwikkeling van jeugdige werkloozen ons mededeelt, zal in het Schuttershof een tentoonstelling worcfen gehouden van het werk der cursisten. Woensdag 24 April, des avonds half acht, zal deze expositie door burge meester Van Dusseldorp geopend wor den. De Kon. Nederlandsche Bond van Oud-onderofficieren houdt op 5, 6, 7 en 8 Juli, zijn algemeene vergadering te Vlissingen. De Liberale Staatspartij, de Vrij heidsbond, heeft de volgende candidaat- lijst opgemaakt voor de verkiezing van den gemeenteraad: J. C. Paap, aftr.; W- Anker Sr. aftr.; L. J- M. Quasters, G. J. Kuijpers; mevrouw G. LaernoesZout man; J. Slooves en F, C. Matzinger. Het Raadslid Van Oorschot. Het „Volksblad" verneemt, dat de heer L, P. van Oorschot zich bij de a.s- ver kiezingen voor den gemeenteraad niet meer beschikbaar wenscht te stellen, DE DEVALUATIE VAN DEN BELGA. Door de devaluatie van den Belgi schen frank is het in de laatste weken niet zoo druk aan het bunkerstation aan de buitenhaven als voorheen. Daar de schepen goedkooper in België konden terecht komen, voeren zij daar heen om te bunkeren. Er is gelukkig alle hoop, dat de toe stand zich zal verbeteren. DOMBURG. Vrijdagavond had de al gemeene ledenvergadering plaats v,an de vereeniging voor Christ, Winterlezin- gen o.l. van ds. Queré. Tot bestuursle den werden herkozen ds. J. E. Visser en den heer J. Bimmel. De penning meester kon melden dat hij in tegen stelling met 't vorige jaar, thans een klein voordeelig saldo had. MELISKERKE. Van Hervormde zijde werd Vrijdagavond vergaderd om voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing candidaten te stellen. Op de Vrije lijst werden geplaatst de heeren: 1. Kr. Dek ker (aftr-), 2. Js- Koene, 3. H. Krijger. VEERE, Op de candidatenlijst der A.R.-kiesvereeniging komen voor de as. leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akkers Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanvai inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevrijdt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bij: gemeenteraadsverkiezingen voor le heeren P- Simonse, D. Gideonse, D. Kasse Dzn., L. C. Douw, A. P. Kasse, J Bakker, Jn. de Buck en J, Verton- HANSWEERT. De heer B. Vink, as sistent bij de Directe Belastingen enz., alhier wordt met ingang van 1 Mei a.s. overgeplaatst naar Tholen. HOEDEKENSKERKE. Van de door de jeugd-werkl'oozen dezen winter gemaak te artikelen in handen-arbeid werd jd. Zaterdagavond, door de Commissie voor dit doel alhier opgericht een tentoonstel ling gehouden, die zich in een zéér druk bezoek mocht verheugen. De ingezon den voorwerpen, waren vooraf aan het oordeel van den directeur van de am bachtsschool te Goes en diens zoon on derworpen, die zich daarvoor welwil lend hadden beschikbaar gesteld. De prijzen werden toegekend aan P. Linc- hout, P. la Grand en Jac. Marijs. Na af loop der tentoonstelling werden vel schillende artikelen daarvoor door de Commissie aangekocht, verloot- Niet minder dan 500 loten ad f 0,25 waren daarvoor geplaatst- Deze verloting gaf de Commissie een klein batig saldo, welk bedrag zal gebruikt worden voor den aankoop van een ouden motor. Deze zal den volgenden winter gebruikt wor den, bij de practische cursus in motor kennis. Deze cursus verheugt zich hier toch in een buitengewone belangstelling. Ds. Hulsbergen, voorzitter der Commis sie, sprak tenslotte de wensch uit, dat zoo de Commissie zijn werkzaamheden nog zal moeten voortzetten, wat spreker in verband met de tijdsomstandigheden waarschijnlijk achtte, het aantal inzen ders een volgend jaar nog grooter zal zijn en zoodoende alle prijzen, van de werkeloozen zelve kunnen worden aan gekocht, wat helaas nu nog niet het ge val was. Sor. drong nog op netter afwer king aan. Het geheel was een buitenge woon goed geslaagde avond- SCHORE. Tijdens het lossen van steen had Zaterdagmiddag het zoontje van den chauffeur v. L-, alhier het ongeluk spelenderwijs van de auto te vallen, tengevolge waarvan deze zijn arm brak. Het schijnt nogal aangekomen te zijn, da,ar de knaap naar het ziekenhuis te Goes is overgebracht. WOLPHAARTSDIJK. Voor een stampvolle zaal in het gebouw t.a.v.e.- n.u. trad alhier namens de S.D.A.P. op de heer J. Vink, met het „onderwerp: „Het gevaar van het fascisme". D.e N.S. B. moest het danig ontgelden. De velen die opgekomen waren om getuige te zijn van een scherp degat tusschen de S.D. A.P. en de N.S.B. zijn echter niet op hun kosten gekomen. Want hoewel de spre ker herhaalde malen tot debat uitnoo- digde, gaf slechts één persoon zich op en die dreef de zaak niet op de spits. Toen vervolgens niemand zich meer aanmeldde sloot de spreker de verga dering. Daartegen echter protesteerden de aanwezigen N.S.B.ers door te roepen dat zij thans nog debat wenschten waaraan de spreker niet wilde voldoen, Middelburg, 15-IV-'35. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 12.7 °C (55 °F); laagste 5.2 °C (41 °F). Heden 9 h: 8.2 °C; 12 h: 11.3 °C. Zater dag-Zondag 2 mm, Zondag-Maandag 0.3 mm regen of neerslag. Hoogste barome terstand te dezer stede, in het afgeloo- pen etmaal: 767 mm; laagste 755 mm. Hoogste barometerstand in het Etiro- peesche waarnemingsgebied: 767,1 mm te Toulouse en La Coruna; laagste 747.0 mm te Helsingfors. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Z, W. tot Z., later wellicht Z. O. wind, meest half bewolkt, weinig of geen neerslag, iets warmer overdag. Zon op: 5 h 06; onder: 18 h 55. Licht op; 19 h 25. Maan op: 15 h 35; onder: 3 h 36. V.M.: 18 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) April. Hoogwater. Laagwater. Ma. 15 11.50 5.47 18.02 Di. 16 0.01 12.29 6.29 18.38 Wo. 17 0.36 13.01 7.03 19.10 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, April. Hoogwater. Laagwater. Ma. 15 1.00 13.28 6.43 19.11 Di. 16 1.47 14.11 7.26 19.49 Wo. 17 2.26 14.48 8.02 20.20 omdat hij tijd genoeg gegeven en her haaldelijk tot debat had uitgenoodigd. De N.S.B.ers hieven toen een luid Hou-zee aan, wat de S.D.A.P.ers met het zingen van de Internationale beantwoordden. Na afloop der vergadering was het nog eenigen tijd rumoerig op straat, doch ongeregeldheden kwamen niet voor, WOLPHAARTSDIJK. Vrijdag sloeg bij de wed. Hannewijk de viam id een pan met vet die op de kachel stond. De vrouw had de onvoorzichtigheid water op de vlam te gieten wat de zaak nog erger maakte. Door het kordaat op treden van P. v. L. werd echter erger voorkomen. Nu verbranden alleen de gordijnen voor het raam en werd het verfwerk beschadigd, De vrouw kwam er met enkele brandwondjes in het ge zicht af. COLIJNSPLAAT. De Christ. Hist. kiesvereeniging heeft voor de gemeente raadsverkiezing de volgende candidaten gesteld: 1. P. Janse, 2. C. J. Kole, 3- J- Breure, 4. A. Schuit, 5- L- LI. Kievit, 6. Adr. Janse, 7. J. Schippers, 8. J. van Hekke, 9- S- van der Peyl, 10. M. Pro voost. Het aftredende lid, de heer S. de Regt, wenschte niet meer voor een her benoeming in aanmerking te komen. KATS. Zaterdagmiddag is de dorsch- machine van den heer De Fouw uit Co- lijnsplaat bij de hofstede van den heer v. d. Maas alhier in een sloot gereden. Het gevaarte raakte los van de tractor. Er is veel materieele schade aangericht. Met een bok werd de machine weer op het droge gebracht. KORGENE, Het „Kortgeensche Kin derkoor" gaf Vrijdag- en Zaterdagavond, o.l. van den heer A. Holster, een uit voering in hèt gymnastieklokaal der O. L. school alhier. Zaterdagmiddag werd er een voorstelling voor kinderen gege ven. Het koor zong een viertal liederen, die allen keurig uitgevoerd werden. „De grote toovenaar" en „De Sneeuwman", speelliedjes van H. van Tussenbroek, oogstten een daverend apalpus. Vooral het laatstgenoemde viel zeer in den smaak. In de pauzes gaf het strijkje „O. K.", onder leiding van den heer A. Hol ster, zijn medewerking. Na de pauze werd de operette „Reepelsteeltje" op gevoerd. ostumes, decor en verlicthing waren uitstekend in orde. De kinderen speelden het stuk voortreffelijk. Er werd blijk gegeven dat er lang en hard onder deskundige leiding gestudeerd was. Mej. A. van Oeveren begeleidde op de piano. De heer J. Eversdijk, voorz. van het koor, bedankte aan het eind de dames, die de prachtige costumes ver vaardigd hebben, en verder allen die meegeholpen hebben om de uitvoerin gen te doen slagen. De heer Chr. van Arenthals dankte Zaterdagmiddag het koor en den leider voor het prachtige, dat er te zien en te hooren was. Zater-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1