Vrouwenhanden FUROL ARRIVED! GRATIS CIGARETTES IK sar? AMERICA'S MOST FAMOUS QUALITY leder pak HONIG's VERMICELLI ItET DRAMA OP WALCHEREN. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE beden Schreij- Wordt ïolders, sche- voor id bo- t. Br. ag__ Uw >r den srk in van Bo«r, De conferentie te Stresa. Geen wereldschokkende beslui ten te verwachten Frankrijk en Rusland maken een afspraak Hongarije wedt op het Duit- sche paard Gömbös heeft zich .van een geweldige stem busoverwinning meester ge maakt. Van de conferentie te Stresa ver neemt men nog niet veel belangrijk nieuws. Dat was trouwens te verwach te*. Van te voren liet zich aanzien, dat er vermoedelijk geen wereldschokkende besluiten zouden worden genomen. Wij hebben deze week uitvoerig uiteenge zet, dat de verschillende opvattingen zeer veel uiteenloopen. Engeland voelt er voorshands niets voor, een ornsinge- lingspolitiek tegenover Duitschland toe te passen. De Britsche staatslieden wil len de rol van bemiddellaars voortzet ten en beproeven alsnog mogelijkheden te vinden, welke Duitschland tot min- lijke deelneming aan het werk tot „be vestiging van den vrede in Europa" zou den in staat stellen. Het ziet er naar uit. dat de conferentie te Stresa niet meer zal komen te beteekenen, dan een ge wone schakel in de groote keten van diplomatieke onderhandelingen. Tenzij natuurlijk Frankrijk en Italië met z'n tweeën belangrijke afspraken gingen maken; anders gezegd een militair bond genootschap zouden sluiten, waarvan Rusland dan allicht ook deelnemer werd. Men heeft een paar dagen gele den gelezen, dat Frankrijk en Rusland weer bezig zijn de banden nauwer aan te halen. Voor zoover uit de vage be richten is kunnen worden opgemaakt gaat het hierbij om een belofte tot we- derzijdsche hulpverleening, voor 't ge val een van beiden wordt aangevallen. Zouden de Duitschers dus eens iets te gen de Sovjets ondernemen, dan moest Frankrijk het Derde Rijk te lijf. En, omgekeerd. Zoolang men de juiste tekst van de overeenkomst niet kent ,zal de beteekenis er van niet nauwkeurig vast gesteld kunnen worden. Het zou ons echter niet verbazen, als dit accoord eventueel het begin ging vormen van den ijzeren ring, die Frankrijk om Duitschland wil slaan. o Voor de politieke situatie in Europa lijkt de uitslag v,an de parlementsver kiezingen, die een dezer dagen in Hon garije zijn gehouden van eenig belang te kunnen worden. Reeds geruimen tijd heeft men in dit land twee stroomingen nnnen waarnemen, 'n anti- en een pro- Juitsche, vertegenwoordigd resp- door den vroegeren minister-president graaf Bethlen en den huidigen Gömbös. Deze beide mannen waren eertijds vrienden, doch dat werd anders, toen Gömbös het vorig jaar zekere sympathieën voor het nationaal-socialisme ging ten toon sprei den. Allengs verwijdde zich de breuk en eenigen tijd geleden kwam het tot een botsing, die een parlementscrisis tengevolge had. D w.z. Gömbös ontbond het parement en schreef nieuwe ver kiezingen uit. Dezen hebben hem thans een groote overwining bezorgd. De re- geeringspartij der nationale eenheid ver kreeg 169 van de 245 zetels, en daar mee de meerderheid van twee derden. Bovendien kan de regeering nog op den steun rekenen van de kleine boeren en de christelijke oeconomische partij, in welk geval zij over 207 zetels zou be schikken. Het merkwaardige resultaat is vooral te danken aan de eigenaardigheid van het Hongaarsche kiesstelsel. De ver kiezingsleiding kan in Hongarije n.l. groo- ten invloed op den uitslag uitoefenen en daar die leiding in handen der regeering was, heeft ze dus succes met haar werk behaald. Daaraan werd trouwens van te voren niet getwijfeld, al was misschien een zóó overtuigende uitslag boven de verwachtigen. De uitslag is van beteekenis voor de buifenlandsche politiek van Hongarije, die nu vastberadener dan ooit den Duit- Oorspronkelijke detective-roman door J. P. BALJé. 23). Weer zweeg Jack een moment, en ik dacht met weemoed terug aan de dagen, die ik met den armen Ronald had door gebracht. Op mij had de jongen een sympathieken indruk gemaakt, en het deed mij goed, Jack O'Neill's gunstig oordeel over hem te vernemen. De detective stak opnieuw zijn sigaar aan, die bij het vertellen was uitgegaan, en ik vulde de glazen. „Tja herhaalde Jack nog eens, „ik heb er teveel op vertrouwd, dat ze dat risico niet zouden durven nemen. Enfin. het had dit voordeel, dat ik thans jou als bondgenoot kreeg, en ik mij in mijn ware gedaante aan jou kon vertoonen. Zooals je bekend is, verdween ik een paar dagen. Laat ik je hier bij bekennen, dat ik töèn al een bezoek aan jouw woonplaats bracht. Ik deed hier in Am sterdam diverse nasporingen, en geluk kig ontdekte ik één en ander. Een ge deelte van de diamanten was hier aan den man gebracht, en ik slaagde er in een partijtje op te sporen, dat door den sjacheraar, dien je vanavond hebt gezien, w,as opgekocht. Natuurlijk wist de kerel, dat het ge schen koers kan uitgaan, waarvoor Gömbös, als gezegd, in tegenstelling met zijn voorganger Bethlen, het meest voelt. Gömbös behoort tot hen die van Mus- solini geen heil meer voor Hongarije verwachten. Jarenlang is de Hongaar sche politiek ten sterkste op Italië ge oriënteerd geweest. Nu dat land in Duitschland zijn grootsten bedreiger is gaan zien en zich van het revisionnisme heeft afgewend het althans in veel ge matigder vorm voorstaat dan weleer en goede vrienden met Zuid-Slavië wil vorden voelen de Hongaren zich ver raden. Zij vreezen, lang te kunnen wach ten voor zij van Mussolini medewerking verkrijgen bij het nastreven van hun na tionale doeleinden, en wedden nu liever op het Duitsche paard. Bethlen, die hier groote gevaren in ziet, heeft tegen deze nieuwe oriëntee ring gewaarschuwd, doch zonder succes. Zijn pleidooi, dat men geduld moest uit oefenen omdat de gestelde doeleinden voorloopig toch op geen manier bereik baar waren, vond geen gehoor. Men zal nu moeten afwachten, of de Hongaren door de Duitschers nog harder teleurge steld worden dan door de Italianen, ge lijk de vroegere premier heeft voorspeld. blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door (Ingez. Med.). VERKEERSTELLINGEN Ingevolge een door de Tweede Kamer uitgesproken wensch zal de regeering op eenige rivierovergangen verkeerstel lingen doen houden teneinde vast te stellen van waar de brug- of veerge- bruikers komen en waarheen zij gaan. Die telling zal plaats hebben op negen bruggen en drie ponten. Op de bruggen bij Katersveer, Arnhem, Westeryoort, Grave, Hedel, Heusden, K'eizersveer, Zaltbommel en Vianen, en op de ponten Moerdijk, Nijmegen en Hendrik Ido Am bacht. Deze verkeerstelling kan voor de weg en bruggebruiker van het grootste be lang zijn, daar de verzamelde gegevens wellicht mede van invloed kunnen zijn op de inzake de tolheffing te flemen be slissing Zonder medewerking v,an den automobilist kan echter de telling niet slagen. Er wordt op hem dus een be roep tot medewerking gedaan, door tot medewerking door het snel en juist ver strekken van de voor de telling noodige gegevens. Aan ieder die de rivierovergangen passeert tusschen 17 April en 1 Mei zul len drie vragen gedaan worden. Heeft men deze duidelijk en klaar voor den geest met het antwoord, vlot pan de tellers gegeven, dan bereikt men twee erlei le. Verkrijgt de rijkswaterstaat een zoo volledig mogelijke verzameling juiste gegevens; 2e. wordt het verkeer geen hinder in den weg gelegd. Dit laat ste wordt duidelijk wanneer men op merkt dat tusschen 17 April en 1 Mei de Paaschvacantie ligt, waarin de ver- keerscurve een top pleegt pan te wij zen Maar juist die periode is gekozen wijl zij het verkrijgen van een scherp beeld van het verkeer de verkeersver- deeling en -intensiteit mogelijit maakt. Welke vragen gesteld zullen worden door de tellers? Deze: a. Welke plaats was het uitgangspunt van Uw reis? b. welke plaats is het einddoel van Uw reis c. reist ge als zakenman, of als tou rist De teller zal het natuurlijk korter doen, en geen onbeleefdheid bedoelen als hij kortweg vraagt. A. vanwaar?, b. waarheen?, c. zaken of tourisme? De brug- of pontgebruiker is door de ze publicatie bij voorbaat gewaar schuwd, maar wordt op den weg nog tweemaal op de verkeerstelling gewe zen, 150 meter vóór den verkeersóver- gang wordt een waarschuwingsbord ge plaatst waarop „Langzaam, verkeers telling en op de brug een tweede waar schuwingsbord, waarop „Stop, post ver keerstelling". De rijkswaterstaat heeft de leiding, dag en nacht zullen er tellers zijn, waar toe voor deze zaak bekwame werkloo- zen zullen worden aangesteld uit de bij de rivieroverg&ngen gelegen gemeenten- Wanneer de weggebruiker mede ver ct, slaagt de telling. EEN GOED INITIATIEF. In verband met de huidige omstan digheden, die het voor ieder land, en voor een exportland als Nederland in het bijzonder, noodzakelijk maken, over de steeds hooger rijzende nationale mu ren heen te springen en voor eigen be langen op te komen, hebben eenige per sonen, die in nauwe betrekkingen tot Spanje staan, het plan gevormd, de be langen van Nederland wat meer naar voren te schuiven in de Spaanschspre- kende wereld. Onlangs is te 's Graven- hage opgericht de vereeniging tot stich ting van een Nederlandsch bureau te Madrid. De bedoeling is, door contribu ties en subsidies van personen en licha men op cultureel, oeconomisch en toe ristisch gebied, van allen, die willen dat ons land en zijn waarden gekend worden in die groote Spaansche wereld, de stichting en instandhouding van een informatief Nederlandsch bureau te Ma drid mogelijk te maken. Voorts zal de vereeniging regelmatig een tijdschrift m Spanje en Spaansch-Amerika doen ver spreiden, waarin door artikelen en ad vertenties de aandacht wordt gevestigd op al wat ons land en zijn koloniën te bieden heeft. Reeds zijn vele adhaesie- betuigingen ontvangen o.m. van de Maatschappij van Letterkunde, verschei dene Kamers van Koophandel en Fa brieken, de A.N.V.V., den Spaanschen gezant, vele intellectueelen in Neder land en Spanje. Het dagelijksch bestuur vormen prof. dr. ir. J. A. A. Mekel (voorzitter), mr. S. Roest Crollius (secre taris) en J. B. Kerpestein (penningmees ter). BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. Met ingang van 15 Mei zullen ongeveer 140 man afvloeien. De Directie van de Nederlandsche Spoorwegen heef-1 den Persóneelraad be richt gezonden, dat met het oog op het groote overcompleet van treinpersoneel en remise-personeel besloten is, met in gang van 15 Mei a s -te pensionneeren: alle hoofdconducteurs, conducteurs, lo- caaltrein conducteurs en hoofdgeleiders, die op dien datum 60 jaar of ouder zijn; alle arbeiders-remmer, die op dien da tum 55 jaar of ouder zijn en a'le ketel- wasschers, kolendragers en stokers-lo^. loods, die geboren zijn in de jaren 1876 en 1877; op wachtgeld te stellen: al het perso neel werkzaam op de depots en in de centrale werkplaatsen (hieronder vallen niet het administratief en locomotiefper- neel, alsmede het toezichthebbend per- sonel met uitzondering van assistent- werkmeester le en 2e klasse, en baas le en 2e klasse), dat geboren is in de jarer 1872, 1873 en 1874. N Deze afvloeiing betreft ongeveer 140 man, waarvan 60 werkzaam bij den dienst der exploitatie, en 80 in dienst van tractie en materieel. DE ROTTERDAMSCHE HAVEN EN DE DEVALUATIE VAN DEN BELGA. De burgemeester van Rotterdam heeft, vergezeld van de vertegenwoor digers van de Kamer -van Koophandel van de Rotterdamsche bankiersvereeni- ging en anderen, in een audiëntie bij den minister van oeconomische zaken met klem invoering op zoo kort mogelijken termijn bepleit van de volgende maat regelen, in verband met de devaluate in België. a. tijdelijke verleening van een resti tutie op de rijksloodsgelden, zoodat de ze komen op het tegenwoordige Belgi sche peil, waarbij de bereidheid word' uitgesproken tot verhooging, indien en zoodra ook België tot gelijken maatregel wil overgaan; b. tijdelijke invoering van Rijnvaart- premies voor over Nederlandsche havens getransporteerde goederen, van gelijken omvang en voor dezelfde goederencate gorieën, als waarvoor de Belgische re geering thans premies verleent ten bate van de Belgische havens, waarbij de be reidheid wordt uitgesproken tot intrek king van den maatregel, zoodra en voor zoover de Belgische regeering bereid is de Rijnvaartpremies af te schaffen; c. het beschikbaar stellen van midde len aan de gemeente Rotterdam tot het geven van een valuta-compensatie in den vorm van een restitutie op de door haar geheven haven- en kadegelden en ge vorderde huur voor kadeterreinen, even redig aan de waardevermindering van den Belga. De Nederlandsche bank hand haaft den gouden standaard. De disconto-schroef verder aan gedraaid. Onjuiste buiten- landsche opvattingen over de verhoudingen hici te lande. Afwisselend koersverloop op de Amsterdamsche obligatie- en aandeelenmarkt. Het streven van De Nederlandsche Bank tot handhaving van den gouden standaard wordt haar niet vergemak kelijkt. Telkens opnieuw wordt zij ge dwarsboomd door internationale specu latieve belangen, die, gebruik makend van de door de Belga-devaluatie ver oorzaakte consternatie, meenen, dat zij nu ook met de valuta van een ander klein land wel een kansje kunnen wagen. Zij beseffen blijkbaar niet, dat men hier bij te doen heeft met twee onvergelijk bare grootheden: België, met een zwak ke regeering, die zich uitputte in plato nische liefdesverklaringen voor den gouden standaard, maar die in gebreke bleef, haar liefde door daden te bewij- (lngez. Med.) stolen goed was, en nadat ik hem het mes op de keel had gezet, bekende de kerel. Maar straks meer hierover. Ik keerde nu als Jan Dirks naar Vlis- singen terug, en samen woonden wij de begrafenis van Ronald Graham bij. Ik rekende er namelijk op, dat mogelijk één der beide moordenaars op het kerknof aanwezig.zou zijn. Het duurde lang, voor ik ontdekte, dat dit inderdaad het geval was. Graham's „tante" was aanwfezig, maar thans in de gedaante van een sportieve jongedame. Ze had de onvoor zichtigheid begaan de broche te dragen, welke bij de verloren oorbel hoorde! Tenminste, dat meende ik op een af stand te merken. Ik wilde mij daarom trent zekerheid verschaffen, en haar van dichtbij eens goed opnemen- Vermoedelijk was ze per auto van Middelburg gekomen, en je herinnert je natuurlijk onze overhaasten autotocht, en de gefingeerde panne. We vingen haar op, en gelukkig herkende ze jou, als chauffeur niet, evenmin als mij in mijn nieuwe gedaante van Jan Dirks. Er was eenig gevaar aan verbonden, v/ant ze had ons in Britannia meegemaakt. De truc lukte evenwel, en ik had ge legenheid thans definitief vast te stel len, dat de broche bij de oorbel be hoorde. We zijn thans aan den marktdag te Middelburg gekomen, die jouw ergernis in zoo hooge mate heeft opgewekt. Laat ik je nu uit den droom helpen, en je meaedeelen, dat ons bezoek wel degelijk een doel had. Eén der markt kooplui was namelijk diamanthandelaar, en die zag ik met Macauley spreken. De handige dieven hadden dit zoo „en scène" gezet, om het gevaar van ont dekking tot een minimum te beperken. Zij deden natuurlijk alles graag zoo on opvallend mogelijk, en liefst onder een onschuldig mom. Isaac Levison, Tie man van vanavond, had mij ingelicht, in de hoop, zijn straf daardoor te verlichten. Ik telegrafeerde nu naar Amsterdam, en het antwoord luidde, dat de man, wiens signalement ik had opgegeven, inderdaad diamanthandelaar was, en tij delijk als marktkoopman fungeerde." De slapte in het diamantvak maakte zoo iets aannemelijk. Opnieuw verzond ik een tweetal te legrammen. Eén daarvan was gericht aan de Belgische posterijen te Antwer pen. Het was een slag in de lucht, want het berustte uitsluitend op vermoedens mijnerzijds, dat getracht zou worden de diamanten per post naar Antwerpen te verzenden, en dan natuurlijk niet ,als postpakket, doch onder onschuldigen vorm. Vermoedelijk dus als drukwerk. Ik verzocht daarom speciaal op derge lijke poststukken uit Zeeland te willen letten. En de slag bleek raak te zijn. ik had goed gezien. Een dergelijke zending is uit Middelburg te Antwerpen gear riveerd en bevatte uitstekend wegge- smokkelde diamanten. De twee telegrammen van vanmorgen blijven thans nog over. Het ééne werd op mijn verzoek door de directie van het Middelburgsche hotel, waar Alice Per cy logeerde, aan mij gezonden, eri het deed mij weten, dat deze jongedame ver trokken w,as. Het andere kwam uit Amsterdam, en ik vernam daaruit dag en uur der bij eenkomst ten huize van Isaac Levison. Niets stond dus nu nog een betrap ping op heeterdaad in den weg. Je hebt gezien, hoe wij het gezelschap aantrof fen. Onderhandelend over den verkoop van een nieuwe partij diamanten, die op het tweetal gevonden is, naar ik zoo even in de apotheek telefonisch van de Amsterdamsche recherche vernam. Het bewijzen van de beide moorden zal heel wat lastiger gaan. De gevonden oorbel en de vingerafdruk zullen hierbij een groote rol moeten spelen." Jack O'Neill zuchtte, en in één teug dronk hij zijn glas leeg. „Dat is alles", zei hij, „sjonge, daar krijg je een droge keel van". Maar ik was nog niet voldaan. „Ik heb nog één en ander in petto", begon ik, „waarom gingerï we naar Vee- re „Ah, juist, dat vergat ik nog. Het was namelijk noodig mijn vermoedens, dat Macauley daar logeerde, of gelogeerd had, tot zekerheid te maken. Vandaar dat uitstapje en mijn informaties bij den waard. En, beste jongen, het kon bo (Ingez. Med.) zen en de valuta offerde aan de ver meende belangen van een door en door voos bankwezen. Nederland daarente gen met een kerngezond banksysteem, en een krachtige regeering, die steeds een doelbewuste, elk gemanipuleer met de valuta afwijzende muntpolitiek heeft gevolgd en die, bij vorige gelegenheden toen de gulden het mikpunt van valuta speculaties vormde, de vuurproef glans rijk heeft doorstaan. Ook thans weder geen geweifel, maa resoluut optieden naar buiten binnen het kader, dat door een gezonde op handhaving van den gouden standaard gerichte valuta-politiek wordt voorge schreven: Eenerzijds afgifte van goud, zoolang de stand der wisselkoersen hiertoe aanleiding geeft; daarnaast ver hooging van het bankdisconto, als mid del, om een ongemotiveerde credietuit- zetting te voorkomen. Toen de discon- to-verhooging aan het eind der vorige week van 2K tot 3Y- pet. nog niet ef fectief genoeg bleek te zijn, is De Ne derlandsche Bank zonder aarzelen tot een verdere verhooging van haar ren tetarieven met een vol percent overge gaan. Mocht deze nog niet genoeg uit werking hebben, het is te begrijpen, dat onder de tegenwoordige abnormale omstandigheden harde maatregelen noo dig zijn, dan zal de disconto-schroef wellicht nog sterker worden aange draaid, tenzij De Nederlandsche Bank er de voorkeur aan geeft, met andere te harer beschikking staande middelen te voorkomen, dat in een te grooten om vang een beroep op haar crediet wordt gedaan. Men dient te bedenken, dat al deze maatregelen, inclusief de groote goud verschepingen uit ons land, die in zoo veel kringen ongerustheid hebben ge wekt, evenzooveel bewijzen zijn van den krachtigen wil van regeering en circula tiebank tot handhaving van den gouden standaard. Als dit alles niet zou geschie den, dan zou er reden tot bezorgdheid zijn. En wat de, door het buitenland gesuggereerde, maar helaas ook bij ve len hier te l,ande postgevatte meening betreft, dat „de Nederlandsche Bank 't niet kan volhouden", zoo, zou men toch bij eenig nadenken moeten begrijpen, dat beter dan alle buitenlandsche spe culatieve belangen, die slechts een vaag begrip hebben van de werkelijke ver houdingen hier te lande en deze over één kant scheren met die in België, de leiding van De Nederlandsche Bank in staat is, de situatie te beoordeelen. Juist omdat de jongste aanvallen op den gulden uitsluitend een reactie zijn op de gebeurtenissen in België en met de werkelijke financieele en economische positie van ons land niets uitstaande hebben, is De Nederlandsche Bank ten volle in staat, hier aan het hoofd te bie den door technische maatregelen, die de speculatie bemoeilijken en deze tenslotte zullen dwingen, het veld tc ruimen. Uit het koersverloop van de fondsen- markt in de afgeloopen week blijkt, dat de ongerustheid weliswaar geluwd, maar nog niet volkomen verdwenen is. Obligatiën, die na de eerste disconto- verhooging krachtig in herstel waren, hebben later weer een deel van de koerswinst moeten prijsgeven, en omge- vendien zijn nut hebben, het geheugen van den waard wat op te frisschen voor een eventueel getuigenis, indien dat la ter noodig mocht blijken. Hij herinnerde zich bijvoorbeeld, dat zijn gast een nacht afwezig was geweest en ook. welke nacht dat was geweest. Dit even vast te leggen, had waarde! Nog meer?" „Onze nachtelijke tocht naar V.alke- nisse. Ik heb nog steeds niet begrepen wat jouw doel daarmee was. Nu lachte Jack O'Neill smakelijk. „Ik óók niet, FritsIk verwachtte daar namelijk niets van. Maar jij was zoo geweldig ongeduldig,, en je werd zoo ontzettend lastig en humeurig, loen móést ik je wel even zoet houden. Echt detectivewerk kón mogelijk ie ongeduld wat verdrijven. En ik offerde mijn nacht rust maar eens op...." Ik had gelukkig nóg een vraag, die ik snel lanceerde, om het vorige onder werp te doen vergeten. „Hoe kwam het amice, dat je na dien eersten moord zoo laat op het terrein van den misdaad verscheen?" Eerst, kreeg de detective een kleur van ergernis, maar dan lachte hij. „Ik heb je al gezegd, dat één van mijn fouten was, Hendren 'lil het oo<5 te ■"er- liezen. En ten tweede: Ik kwam dien dao zoo laat te Valkenisse. omdat.... zelfs een detective zich wel eens verslapen kïn EINDE.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5