GOISCHE COUBANT£!2£ BINNENLAND. ZEELAND. aois. WEER EN WIND. NUMMER 88. DRIE BLADEN. ZATERDAG 13 APRIL 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Waarom toch Liberaal LIJST 6. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. provincial* tg 3*#vurgch* MIDDEL6UROSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. ;BÜ contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer ccu< rant" 10 ct. extra Bewysnomraers 5 cent. Osschoon wij het nog nimmer bij de hand gehad hebben, toch hoorden wij meermalen verluiden dat het woord dubbel-boekhouden ook nog een geheel andere beteekenis kan hebben dan een zuiver boekhoudkundig-technische; n.I één boekhouding voor de zaak en een andere.... voor de belastingen. In de eerste worden de cijfers gegeven en ge groepeerd, de conclusies omtrent winst en verlies getrokken, zóó als ze over eenkomstig de zuivere en strenge eischen der boekhoudkundige wetenschap be- hooren gezet en getrokken te worden; in de boekhouding voor de belastingin specteur daarentegen is niet de accoun tant aan het woord, maar de man die binnen de grenzen v,an het mogelijke en aanvaardbare de winsten tracht neer te schroeven, den toestand zoo weinig gunstig mogelijk tracht voor te stellen, ten emde zoo weinig mogelijk aan 's Rijks schatkist te behoeven te betalen. Een soort van financieele dubbele mo raal dus Hetzelfde verschijnsel v,alt, mutatis mutandis, bij onderscheidene politieke partijen den Vrijheidsbond niet uit gezonderd waar te nemen. Alleen is nu het algebraïsche teeken tegenge steld: in de privé-boekhouding ziet men, hoe treurig de zaken er voor staan, en voor het inspecteerend oog van den bui tenstaander, den politieken vijand, doet men alsof er geen vuiltje aan de lucht is. He. werd .aardig geïllustreerd door een versje, hetwelk men bij den aan vang van het laatste congres op onze tafels en stoelen had gelegd, en dat luidde als volgt: ,,Geen groote mond, Maar goed en rond En kerngezond: DE VRIJHEIDSBOND!!" Wij hebben er wat om geglimlacht, en ged.acht: Och, had de Vrijheidsbond maar een ietwat grooter mond, ware zij maar eens flink Zeeuwsch-rond, en bo venal: is die kern wel zóó gezond? Wij. en vele liberalen met ons dat is ons den laatsten tijd wel gebleken zijn van die kerngezondheid nog niet zoo overtuigd, als wij toch wel heel graag zouden willen zijn. Dit versje w,as dan ook kennelijk voor de buitenwacht bedoeld. <u m Deze dubbele moraal treft men bij vele politieke partijen aan Bij de S. D. A. P., waar men, haar rose-optimistische pers lezende, ook geen zwart vuilje aan de locht zou wanen; bij de N. S. B waar het gehalte der leden en der leis dende leden dikwerf in tegenspraak zijn met de op zichzelf schóón-klinkende leu zen, waaronder zij (met meesterlijk be sef van de wijze, waarop de snaren van de massa-ziel betokkeld moeten wor den) den strijd voert; bij A. R. en C H., bij V. D. en R, K, overal speurt men scheurtjes, hoort men 't kraken en naar buiten is er nergens één donder- wolkjje aan den hemel te bespeuren. Het wordt tijd, dunkt ons, d,at wij; met dit stelsel breken. Dat wij de nuchtere werkelijkheid weer gaan zien, dat wij in de politiek wat eerlijker en wat on- bevaiigener, wat breeder en wat door tastender gaan worden Dat wordt ijd, hoog lijd, wil ons politieke leven weer w,at irisscher, opgewekter, en gezonder worden. Want dat heeft het noodig. Ook om een factor van beteekenis te worden tegenover het nu aan bod ko mende fascisme Dit alles geldt niet de Liberale Staats partij in het bijzonder, doch zoo onge veer alle groote politieke partijen van dezen tijd. Helaas geldt het ook niet in mindere mate voor den Vrijheidsbond dan voor andere partijen. En aangezien wij er reeds eerder blijk van gaven, dat onzes bedunkens een volledige gezondheid pas zal kunnen intreden nadat de kwalen onderkend en duidelijk aangewezen zijn, hebben wij onze meening ter zake niet onder stoeten of banken gestoken. Het liberalisme moet niet ten tweeden male door weltfremdheit en eigendunkelijke zelfgenoegzaamheid een harde knauw krijgen éénmaal, door de miskenning van de waarden welke het toen opko mende socialisme in zijn vurige drang periode stuwden, is al meer dan genoeg. Zooals wij reeds eerder schreven: het fascisme is nu aan bod. Het heeft niet den minsten zin, dat te ontkennen, te verdoezelen, het niet te willen zien. Het is 'n kwestie van politiek-logische ont wikkeling: de tot op zekere hoogte heilzame reactie op het marxistische socialisme is het fascisme. Wij hebben er rekening mede te houden dat, zooals de politieke wereld-situatie thans is, ook en ondanks alles ,wat men hierte gen oogenschijnlijk terecht kan aanvoe ren, het fascisme waarschijnlijk een macht van beteekenis in Nederland gaat worden, zoo als het socialisme dat, na het liberalisme, is geworden. Het doet er minder toe, of deze ko mende ontwikkeling ons verheugt. Meer van belang is, of onze prognose juist zal blijken te zijn. Is dat het geval, dan rijst de vrahg: hoe de liberaal algemeen vrijzinnig denkende mensch) daar tegenover staan moet? Ons antwoord zou dan luiden: zich schikkende in het onvermijdelij ke, aanvaardende het goede, dat iedere nieuwe toestand pleegt mede te bren gen, en zich tenslotte met hand en tand verzettende tegen dat, wat in den nieuwen toestand in strijd zal zijn met de vrijheid, de liberale vrijzin nige) gedachte en beginselen, welke ons zoo dierbaar zijn. Fiere, forsche, principieel-liberale po litiek zullen we naar de mate onzer krachten moeten voeren; ten minste er voor getuigen. We zullen daarbij moe ten streven naar een niets en niemand ontziende politieke oprechtheid, naar rechtschapenheid van politiek beleid, van handel en wandel in ons publieke en politieke leven, welke respect af dwingen. Dan zullen we Nederland kunnen la ten zien, dat ook de dragers van de on sterfelijke liberale idee kerels van sta vast zijn, dat ze krachtig en sterk te midden van de woedende baren kunnen staan, strijdende voor de onschatbare waarde van de menschelijke persoon lijkheid in zijn geestelijke of gewetens vrijheid. Dien kant kan en moet het uit. Dit zij onzen vertegenwoordigers in de publieke lichamen gezegd. En onzen velen liberalen kiezers. Wij zouden geen scherpe kritiek op het georganiseerde liberalisme van deze dagen hebben laten hooren, indien dit liberalisme ons niet na aan het hart ge legen hadde. Wij hebben getracht, het wakker te schudden, en we zijn daarin misschien even een beetje geslaagd. We zijn er echter nog lang niet. Er is nog werk aan den winkel. Het liberalisme moet weer ,,op pöo- ten gezet worden", zooals men dat noemt. Eerste eisch daartoe is, dat er liberale vertegenwoordigers in parle ment, staten en raden zijn. Daar wordt j de practische politiek gemaakt. Daar moet de stem der liberalen blijven klin ken, vooral nu, nu er een beweging in opkomst is, die op een kostelijk liberaal bezit van onze natie: de vrijheid van denken, spreken en schrijven wellicht een aanslag zal beramen. Daarom: wij zijn geen slaafsche vol geling van partijbestuurders; wij hebben de roede niet gespaard. Wij vragen des alniettemin, en zelfs daaróm: bedenkt wat er op het spel staat, beseft welke waarden het liberalisme voor ons heeft en voor ons zal moeten verdedigen. Dat is de reden, waarom iedere libe raal denkende en voelende Zeeuw a.s. Woensdag zijn stem moet uitbrengen op een der candidaten van de Liberale Partij: „VOLKSONDERWIJS" VRAAGT VERLENGING VAN DEN LEERPLICHTIGEN LEEFTIJD. Het hoofdbestuur van de vereeniging Volksonderwijs heeft zich met een adres tot de regeering en Staten Generaal gewend waarin zij wijst op de door de alg- vergadering van deze vereeniging, op 3 en 4 Nov. van het vorig jaar gehou den, kenbaar gemaakte opdracht aan 't hoofdbestuur, al datgene te doen, wat er toe zal kunnen bijdragen, den leerplich tigen leeftijd met een jaar te verlengen. Het hoofdbestuur merkt daarbij op dat de invoering van leerplicht voor de la gere school tot minstens 14 jaar, in de kringen van „Volksonderwijs" steeds als een wensch heeft geleefd en is blijven leven. ïn een memorie van toelichting voert zij de gronden aan waarop de verlenging van den leerplicht berust. Zij acht één jaar langer onderwijs voor die kinderen, die na de lagere school geen onderwijs meer ontvangen van de grootste betee kenis. Beter en langer onderwijs is een Gewent er u aan uw gebreken met een helder oog ie zien; uw blik scherpt gij zoo tegelijk, om de deugden van anderen te ontdekken. maatschappelijk, een volksbelang- Ook economische argumenten pleiten voor verlenging, meent het hoofdbestuur, daar de werkloosheid zal verminderen terwijl de kloof tusschen arbeidswet en leerplichtwet verdwijnt. Het aantal werkzoekende onderwijzers en wacht gelders vermindert, terwijl bestaande schoolruimte de invoering vergemakke lijkt. DE HUIDIGE BOTERPOSITIE. Voorshands geen verhooging van het mengpercentage van boter in margarine. Uit Den Haag wordt gemeld: In verband mei de vraag van het mengpercentage voor de margarine hebben wij inlichtingen ingewonnen om trent het standpunt der regeeringsorga- nen. Men wees er ons op, dat het aspect, dat onze boterpositie vertoont, den laatsten tijd een groote afwisseling heeft te zien gegeven. Het spreekt vanzelf, dat de loop der gebeurtenissen op dit terrein met groote aandacht wordt ge volgd. Zooals bekend is, was met ingang van 13 Januari j.l. het mengpercentage van boter in de margarine teruggebracht van 25 op 15 pet. Deze maatregel was eenerzijds het gevolg van de (overigens geheel normale) sterke daling van de boterproductie en anderzijds gegrond op de meening, dat het zeer wenschelijk moest worden geoordeeld, het op de Engelsche markt verworven afzetgebied te blijven voorzien, ten einde het ge wonnen terrein aldaar niet meer te ver liezen. Sindsdien steeg de boterproductie aanmerkelijk en werd er van verschil lende zijden bij herhaling op aangedron gen, het mengpercentage voor de mar garine weer op 25 pet. te brengen. Hier toe werd vooralsnog echter niet overge gaan. Verwerkt in de margarine toch brengt de boter feitelijk niet meer op dan de prijs van de grondstoffen van eerstgenoemd product, zijnde een aan merkelijk geringer bedrag dan bij ex port van de boter wordt verkregen. Met het oog op de inkomsten van het land bouwcrisisfonds dient dus de verhoo ging van het mengpercentage zoolang mogelijk te worden uitgesteld, waarbij nog komt, dat handhaving en zoo mo gelijk uitbreiding van den boterexport naar Engeland om de reeds genoemde redenen aanbeveling verdient. Boven dien heeft ook de boterpositie ondanks de zelfs boven het normale uitgaande seizoenstijging eenige verbetering on dergaan door het in de markt komen van Amerika voor ons product. De ex port daarheen heeft aanzienlijke afme tingen aangenomen, hetgeen zich weer spiegelt in het oploopen van de zooge naamde Leeuwarder commissienotee- ring. Als gevolg hiervan kan het tijdstip om tot verhooging van het mengpercen tage over te gaan op dit oogenblik nog niet als aangebroken worden be schouwd. Men gaat de situatie evenwel van dat tot dag na om, zoodra de nood zakelijkheid dwingt, tot verhooging van het mengpercentage te besluiten. VERLAGING VAN DE HEFFING OP APPELEN GEVRAAGD, Het lid van de Tweede Kamer de hr. Vos, heeft den minister van oeconomi sche zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat er nagenoeg geen Nederlandsche appelen in ons land te verkrijgen zijn? Is de minister niet van meening, dat het onder deze omstandigheden ge- wenscht is, in het belang van de volks voeding, den invoer van buitenlandsche appelen te vergemakkelijken? Is de minister bereid, de heffing :>p appelen, zijnde 4 ct. per kg en betiteld met den populairen term v,an monopo lierechten, voorshands te verlagen tot 2 ct. per kg? MOEILIJKHEDEN IN DEN RADIO- RAAD, In den boezem van den Radioraad hebben zich volgens den parlementsver- slaggever van het Volk moeilijkheden voorgedaan, die ertoe hebben geleid, dat de secretaris van dien raad, de heer E. P. Weber, met verlof gezonden is. De waarneming van het secretariaat is op gedragen aan het lid, mr. B. de Gaay Fortman. De heer Weber zal, als het blad wel is ingelicht, niet in zijn functie terugkee- ren. Zijn herplaatsing bij de Posterijen, waar hij vroeger werkzaam was, is waarschijnlijk. De hoofdoorzaak van de gerezen moeilijkheden zou gelegen zijn in een artikel van 's heeren Weber's hand over den radio-omroep in ons land, welk ar tikel is gepubliceerd in het Haagsch Maandblad. EMMABLOEMCOLLECTE. De oudste en vermoedelijk sympa thiekste der straat-bloempjescollectes is die der Emmabloem, bestemd voor leniging van den nood dier ver woestende volksziekte, de tuberculose. Deze collecte zal Dinsdag 16 April te Goes, Woensdag 17 en Donderdag 18 April te Middel burg worden gehouden. Aangezien zulks op den practischen offerzin wellicht van invloed zal zijn, vermelden wij hier bij, dat de opbrengst dezer collecte in h,aar geheel ten goede komt aan de beide plaatselijke vereenigingen tot bestrijding der t.b.c. DE BAZAAR VOOR DEN DIACONESSENARBEID, Een prachtig resultaat. Meermalen is ons gevraagd of de op brengst van den Bazaar, die verleden week in de Concert- en Gehoorzaal is gehouden ten bate van den Z.H.D.I. nog niet bekend was. Thans kunnen wij melden, dat de zui vere opbrengst f 3859,53 heeft be dragen. DE GASTHUIS ADMINISTRATIE, Het botert nog niet! Naar men zich herinneren zal, werd in de laatstgehouden raadsvergadering be sloten, het tweede rapport van het Veri- ticatiebureau van de Ver, voor Ned. Ge meenten aan te houden, omdat het Gast- huisbestuur zich over dit rapport met een schrijven tot den Gemeenteraad zou richten. Thans vernemen wij, dat het Gasthuis- bestuur, wat de afwerking der kwest'e betreft, zeer ontevreden is over den gang van zaken, eenerzijds om den lan gen duur en anderzijds omdat ook weer in de rapporten van genoemd Verifica tiebureau verschillende onjuistheden voor moeten komen. De raadsvacature. Volgens regel zijn in de raadsvacature Adriaanse, achtereenvolgens benoemd de heeren Van Bommel van Vloten, Van Poelgeest en Schrijver. Zooals reeds medegedeeld, bestaan er ook voor den hr. Schrijver bezwaren en zal hij zijn benoeming zeer waarschijnlijk niet kunnen aanvaarden- Opvolger is dan mr. Zaayer, die in dit geval bereid zal zijn de vacature te ver vullen. Middenstands Centrale. De R. K. en Chr. Middenstands Ver eenigingen besloten tot de oprichting van een Middenstandscentrale, en von den den heer C. J. Boosters, directeur van de Nederlandsche Middenstands- banken te Middelburg en Vlissingen be reid als adviseerend lid en secretaris penningmeester in het bestuur zitting te nemen. De Neutrale Middenstandsvereeniging „Gemeenschappelijk Belang' zag geen reden voor een centrale, maar wilde in ieder geval over al of niet samenwer ken beslissen. De MARINE BESTOLEN. De recherche te Vlissingen heeft in een café en in een woning tal van le vensmiddelen en andere goederen in beslag genomen, afkomstig van een ma rine-vaartuig. Va!n deze verduistering wordt verdacht een inmiddels ontslagen schepeling der marine. De hoeveelheid van het gestolene was zoo groot dat er een handkar noodig was om de verschil lende goederen naar het politiebureau over te brengen. ZIJN OUDERS BESTOLEN. De politie te Vlissingen heeft een jongeman aangehouden, die door inslui ping in de woning zijner ouders een hoe veelheid geld heeft gestolen. Het geld is nog in zijn geheel teruggevonden. Middelburg, 13-IV-'35. Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 10.5 °C (51 °F); laagste 5,7 °C (42 °F). Heden 9 h: 8.6 °C; T2 h: 9.8 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 767 mm; laagste 755 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767,1 mm te Biarritz; laagste 744.0 mm te Stock holm. Verwachting tot morgenavond Matige tot zwakke N. tot W, wind, meest half bewolkt, mogelijk lichte ha gel- of regenbuitjes, kans op nachtvorst, weinig verandering in temperatuur over dag. dag. WMi Zon op: 5 h 11; onder: 18 h 52. Licht op: 19 h 22. Maan op: 13 h 17; onder: 3 h 09. Zondag 24 April. Zon op: 5 h 09; on der: 18 h 54. Licht op: 19 h 24. Maan op: 14 h 26; onder: 3 h 23. V.M. 18 April. a a Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij,) April. Hoogwater. Laagwater. Za. 13 9.54 22.25 3.41 16.18 Zo. 14 11.04 23.19 4.52 17.16 Ma. 15 11.50 5.47 18.02 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. April. Hoogwater. Laagwater. Za. 13 11,20 4.35 17.22 Zo. 14 0.00 12.35 5.47 18.23 Ma. 15 1.00 13.28 6.43 19.11 KOUDEKERKE. De afd. Koudekerke der S-D.A.P. heeft candidaat gesteld voor de Raadsverkiezingen: 1. D. San- derse, (aftrj, 2. K. C. de Baare, 3. S. Buijs, 4- J. W- Ponsen, 5. D, Gans. VEERE- De inzameling voor het Ko ningin-Moeder Emma Herdenkingsfonds heeft alhier f 22 opgebracht. Men deelde ons mede, dat het in Je bedoeling ligt om met den verkoop van de speldjes voor het Zeeuwsche gedenk- teeken voor wijlen H.M. de Koningin- Moeder in e k geval te wachten tot na Paschen. WESTKAPELLE, Vrijdagavond trad alhier in „Het Koffiehuis" in een open bare vergadering als spreker op de heer F. van Spanning, secretaris van het Prov. Werkloozen-comité, te Vlissingen met als onderwerp: de beteekenis van de a.s. verkiezingen. Een veertigtal per sonen, niet allen kiezers, was aanwezig. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd geen gebruik gemaakt. RAAD VAN DRIEWEGEN. De veldwachterskwestie, Een voorstel aangenomen, om den bevoegden autoriteiten een eigen veldwachter te vragen- DRIEWEGEN. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van wet houder P, Koeman. Afwezig burgemees ter L. W- B. A. Mulder en wethouder W. Noels, béiden wegens ziekte. De voor zitter deelde mede, dat het in het voornemen ligt van den Commissaris der Koningin om den veldwachter van Eile- woutsdiik ook voor Driewegen aan te stellen Een concept-verordening voor een ge- meenschappelijken veldwachter en voor een gemeenschappelijke regeling inge volge art. 129, der gemeentewet, was den Raad toegezonden. De standplaats van den veldwachter zal te Driewegen zijn. Het salaris zal door elke gemeente voor de helft worden betaald, terwijl Driewegen de aan te leggen dag- en nacht telefoonverbinding zal moeten be talen. Verder zal 't verlies d,at door den veldwachter te Ellewoutsdijk wordt ge leden bij verkoop van zijn woning, voor de helft ten laste van de gemeente Drie wegen komen. De v o o r z. zegde, dat er tegen deze regeling hoe langer hoe meer bezwaren komen. Ook heeft hij gehoord dat de veldwachter geen genoegen zal nemen met de bestaande ambtswoning te Driewegen. De heer de Witte is wel voer een gezamenlijken veldwachter, maar hij maakte bezwaar tegen de bijdrage in het waardeverlies van de woning. Deze gemeente kan toch niet helpen dat een huis van f 3000 op Ellewoutsdijk bijna

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1