GOESCHE COURANTE ABPJSmOOP BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 87. TWEE BLADEN. VRIJDAG 12 APRIL 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Dat Slijm moet van Uw BoP&t Hoest-Griep-Bronckitis-Asifoma TO0EIBURG, GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. [ondag Irijdag lerdag d" en >litie". 8 uur. le ds. Geref- :lisatie kamp, 8 uur. iddel- ncert- avond van Volks an je 8 I'burg. mi MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8Ü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1'i regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer con- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent DE BEGRAFENIS VAN DE BEMANNING VAN DE LEEUWERIK. Bij de ter aardebestelling van de vijf, bij de Leeuwerik-ramp om het leven gekomen, K.L.M. mannen hebben, be halve de reeds in ons nummer van gis teren genoemde personen, verschillen de sprekers nog het woord gevoerd. De burgemeester van Nieuwer Amstel her dacht in het bijzonder de in deze ge meente wonende slachtoffers, Soer en Wingelaar .Namens den commissaris der Koningin in Drente sprak de heer Eggink, burgemeester van Havelte, de geboorteplaats van Soer. Mr. Stemer- ding, wethouder van Rotterdam bracht namens het gemeentebestuur van Rot terdam de gevoelens van deelneming over. Het lid der Eerste Kamer mr. Harm Smeenge sprak eenige woorden aan Soer's nagedachtenis, als Dren tenaar. Tenslotte heeft ds. J. C. Koningsber gen eenige woorden gesproken tot de nabestaanden. Na de plechtigheid in de aula wer den de kisten een voor een uitgedragen. De nabestaanden schaarden zich achter de baren. De baren werden gelijktijdig als door één kracht opgetild en elk door acht man op de schouders genomen. Terwijl „Ases Tod" weerklonk werden de kisten langzaam grafwaarts gedra gen. De kisten die boven het gemeenschap pelijk graf werden geplaatst, verdwe nen gelijktijdig in den schoot der aar de. Een groote schat van bloemen was rondom het graf neergelegd, terwijl ve len bloemen op de kisten strooiden. Na dat de gebeden, deel uitmakende van de beaardingsplechtigheid van den mar conist Van der Klein waren uitgespro ken door diens broer, r.k. geestelijke te Beverwijk heeft mr. Haspels, burge meester van Nieuwer Amstel op ver zoek van de familie dank betuigd voor de bewezen eer aan de vijf betreurde luchtvaarders. Begrafenis H. L. A. Briel. Op de begraafplaats de Bieberg te Ginneken is gistermiddag onder groote belangstelling een van de bij de Leeuwerikramp om het leven gekomen passagiers, de hr. H. L. A. Briei, hoofd procuratiehouder van de Aku, ter aarde besteld, nadat het stoffelijk overschot des morgens van Arnhem naar Ginneken was overgebracht. Op de markt te Ginneken werden kransen aan den wagen gehecht namens den raad van beheer, directie en per soneel der H.K-I. en voorts van de vele nevenbedrijven van deze industrie. Op de grens van Ginneken's grondgebied had de burgemeester, namens de ge meente een krans aan den lijkwagen ge hecht- Toen de kist langzaam in de groe ve was gedaald, had als eerste spreker ds. Ter Haar Romeny naar voren die woorden van troost tot de familie sprak. Namens bestuur en directie fvan de H.K-I. voerde de heer Stulemeyer het woord. Tenslotte spraken nog de heer A'n- dries, namens de Verkoopcentrale, de heer v. d. Paauw, namens de K.L.M. de heer Eggelte, een vriend van den overledene, waarna de zoon van den hr- Briel allen dank bracht voor de betoonde belangstelling. CONSUMPTIEMELK-GEBIED. Aanwijzing van het geheele land. Naar de ,,,Msb." verneemt, zal van Regeeringswege met ingang van 1 Juni geheel Nederland als consumptie-melk- gebied wordlen aangewezen, waardoor dus de Regeering overal den prijs der melk zal bepalen. FABRICAGE VAN ALCOHOL UIT SUIKERBIETEN. Op het departement van oeconomi- sche zaken heeft mr. dr. A. A. van Rhijn, de door den minister ingestelde commis sie voor een onderzoek omtrent de mo gelijkheid van de fabricage van alco hol uit suikerbieten geïnstalleerd. In zijn installatierede wees mr. Van Rhijn er op, dat het probleem, dat de commis sie zal bezig houden, zijn oorzaak vindt in de moeilijkheden, die de landbouw ondervindt. Behalve omtrent eenige kwesties van landbouwkundigen aapd zal de commis sie zich een oordeel moeten vormen om trent de kosten van spiritusfabricage, alsmede omtrent de beteekenis, die eventueele uitvoering van het project voor den benzine-import, overzeesche scheepvaart, verbruikers van motor brandstoffen, enz. zou kunnen hebben- Voor de rijksmiddelen heeft de kwestie beteekenis in verband met de opbrengst van den benzine-accijns, terwijl ook de Indische suikercultuur- bij dit vraagstuk geintéresseérd zou kunnen zijn, voor zoover een eventueele aanmoediging van de verwerking van bieten tot al cohol aanleiding zou kunnen zijn oor een vermindering van de bietsuikerpro ductie, welke gepaard zou gaan met een grootere afneming van Indische riet suiker. Tengevolge van ean lichten griep aanval zal de minister van economische zaken, mr. Steenberghe, eenige dagen zijn ambtsbezigheden ten departemente niet kunnen verrichten- De directie van den landbouw deelt mede, dat blijkens van den rijksland- bouwconsulent te Parijs ontvangen tele fonisch bericht in het Journal Offi- ciel van 12 dezer een invoerverbod voor versche of bevroren slachtafvallen in Frankrijk werd afgekondigd. verwijderd worden. Zeker is het dat Gij vannacht minder benauwd zult zijn, indien Gij vandaag Akker's Abdijsiroop neemt. Uw ademhalings organen worden dan bevrijd van de slijm die daar vastzit. Zonder moeite, zonder pijn wordt Gij dan Uw be nauwdheid of beklemming de baas. In ongelooflijk korten tijd werkt Ab- dijsiroop zuiverend, verzachtend en genezend. Morgen kunt Gii U reeds een ander mensch gevoelen. Door haar bijzondere samenstelling hèt geneesmiddel bij aandoeningen als: AKKE/ys (Ing. Med.) Al te dwaas. Wij hebben, met ons artikel .Bazuin - stooten", gekaatst en wij verwachtten derhalve den ba;. De hoofdredacteur van „De Vrijheid", heeft zich partuur ge steld en in zijn blad van 9 April j.l- den bal teruggekaatst; scherp, maar keur'g- Wij zullen in de laatste dagen voor de verkiezingen niet het schouwspel van een partijtje heen-en-weer kaatsen ver- toonen en derhalve gezegd hebbende wat wij in het waarachtige belang van het liberalisme meenden te moeten zeggen op de principieele punten niet in onderdeelen antwoorden. Maar één niet-polftieke quaestie i.s ons in het betoog van mr. Van Bolhuis toch al te dol, en verdient dus het brand merk der dwaasheid. De hoofdredacteur van „De Vrijheid" schrijft o.a.: „Is de heer Smeding een beetje te leurgesteld door Het feit, dat de meeste liberalen niet zoo met de nieuwe spel ling (welke wij overigens geenszins zul len saboteeren) dwepen als hijzelf'.... etc. Wij vragen ons af, of dit niet een beet je over de schreef is? Wij althans dwepen geenszins met de spelling-1934; wij dweepten zelfs niet met het betere stelsel van Kolle- wijn- Wij achtten en achten het echter zoo typisch-behoudzuchtig van de libe rale politici, dat zij zich als één man bij het verzet tegen de spelling-1934 aan sloten, zelfs de leiding namen soms- Wij hadden bij hen zoo gaarne ietwat meer nuchterheid gezien, erkenning van de waarheid, dat zeer vele liberalen vóór deze vereenvoudiging zijn; dat het géén politieke quaestie is en dat dus niets den liberalen gebood zich reactionair te toonen. De dweepzucht, het fanatisme, vind! men thans in hoofdzaak bij de b e s t r ij- d e r s der nieuwe spelling den nuch- Gij kunt niet te zachtmoedig wezen, waar het bijzonderheden raakt en niet te ontwrikbaar, waar het om het be ginsel gaat. teren werkelijkheidszin eerder bij hen, die er niet over praten, doch haar in voeren. Dat „De Vrijheid" ons „dwepen" met de nieuwe spelling in de schoenen trach+ te schuiven, vinden wij dus niet fraai; dat dit echter mede moet dienen ter ver klaring van onze critische houding ten aanzien van het laatste congres, is toch al te dwaas. De on-politieke spelling- quaestie is, in verhouding tot de groote politieke problemen van dezen tijd, van volstrekt ondergeschikt belang, en men zou niet beter kunnen doen dan haar uit de wereld te helpen. Door orde en een heid na veertien dagen onwennigheid. AVA LIMONADES, verrukkelijk van smaak. i lngez. Med.) DE WERKLOOSHEID. In Maart een daling van 25 pet. Overzicht van den stand der werk loosheid in de gemeenten, behoorende tot het gebied der districtsarbeidsbeurs te Middelburg op 31 Maart. De cijfers tusschen de haakjes geven den stand ,aan op 28 Febr. Middelburg 1101 (1162). Vlissingen 1145 (1272), Aagtekerke 13 (15), Arne- muiden 198 (215), Baarland 30 161), Biggekerke 2 (25), Borsselen 24 (78), Co- lijnsplaat 43 (88), Domburg 69 (85), Drie wegen 32 (35), Ellewoutsdijk 12 (20), Goes 238 (263), 's-Gravenpolder 1 (31), Grijpskerke 11 (26), 's-Heer Abtskerke 6 (8), 's-Heer Arendskerke 116 (190), 's-Heerenhoek 66 (52), Heinkenszand 30 (77), Hoedekenskerke 26 (80), Ierseke 174 (171), Kapelle 45 (83), Kats 25 (25), Kattendijke 14 (16), Kloetinge 22 (49), Kortgene 30 (44), Koudekerke 94 (117), Krabbendijke 51 (92), Kruiningen 86 (125), Meliskerke 15 (11), Nieuwfand 18 (48), Nisse 5 (30), Oostkapelle 25 (21), Oudelande 41 (46), Ovezande 40 (54), Rilland-Bath 32 (66), Ritthem 8 (24), Schore 35 (40), Serooskerke 40 (52), St. Laurens 16 (25), Souburg 290 (331), Vee- re 30 (34), Vrouwenpolder 37 (35), Waar de 31 (58), Wemeldinge 55 (90), West- kapelle 268 (310), Wissenkerke 88 (168), Wolphaartsdijk 46 (89), Zoutelande 17 (27). Totaal stonden per 31 Maart ,ils werk zoekende ingeschreven 4844 personen; op 28 Febr. j.l. was dit totaal 6064. Jubilea. Heden was de heer Joh- Dijke alhier veertig jaar in dienst bij Van Gend en Loos- Hij werd vanochtend op het kan toor toegesproken door den directeur, die hem een b'oemstuk en een gesloten enveloppe met inhoud aanbood. Van het personeel heeft de jubilaris een rooktafel gekregen. Na de huldiging is hij in een au'o thuis gebracht, om den dag verder in huiselijken kring te vieren. Heden herdenkt de heer J. Maar- tense den dag waarop hij 30 jaar werk zaam is als rijkswerkman magazijns- opper in het militair kleedingm.agazijn te Middelburg. De brandweer. Gisteravond reed de magirusautosp lit uit met enkele leden van de brandweer. Het gold hier slechts een oefening in de buitengemeenten. FEESTAVOND „VOLKSONDERWIJS." Drie uitvoeringen noodig. De feestavonden, die de afdeeling „Goes" van „Volksonderwijs" in de Prins van Oranje geeft, trekken een buitengewone belangstelling. Woensdag de uitvoering voor de kinderen was de zaal geheel bezet, Donderdag avond was er geen plaats meer vrij en waren er zoovele aanvragen binnenge komen, dat men met een tweede voor stelling niet volstaan kon en Zaterdag een derden avond voor de ouderen zal geven. Donderdagavond werd de bijeenkomst geopend door den w.n. voorzitter den heer H. v. d. Veen. Spr. heette allen welkom en zette uiteen, dat men ge meend heeft, in verband met het dertig jarig bestaan der afdeeling „Goes" van „Volksonderwijs" ditmaal aan den pro- paganda-avond een feestelijk karakter te moeten geven. Zoo is men gekomen, in onderlinge s,amenwerkingen van de scholen a, b. en c en de oudercommis sies, tot het opvoeren van het kinder- tooneelspel „De vroolijke schoenmaker". Spr. roemde de eendracht en de vriend schappelijke geest bij de voorbereiding en concludeerde hieruit, dat volksonder wijs de toekomst met vertrouwen tège- moet kan zien, want in dezen tijd van afbraak is vooral eendracht noodzake lijk. Spr. besloot zijn openingswoord om lid van „Volksonderwijs" te worden. Hierna werd, door een aantal leerlin gen van de scholen a, b en c het kin- dertooneelspel „De vroolijke schoen maker" opgevoerd. Het geheele stuk, dat een paar uur in besfag nam, werd op buitengewoon aan trekkelijke wijze opgevoerd. A.lle kin deren waren in passende vroolijke cos- tuumpjes gestoken, waardoor de kleu rige tafreelen het aankijken ten volle waard waren. En de diverse rollen, werden vlot gespeeld. Bijzonder aardig waren de zangnummertjes van elfen en kabouters en v,an de hofdames. Het zat er alles goed in. Het publiek toonde zich opgetogen en was gul met zijn applaus, dat ook ten- volle verdiend was. De pauzes werden gevuld met goede muziek van het V. O. ensemble, waarin we een aantal bekende kr,achten van Toonkunst ontdekten. Als geheel een prettige avond, waar mede Volksonderwijs zeker evenveel propaganda maakte als met een goecle lezing. De wereld in, om werk. De politie alhier heeft de 16-jarige jongens M. en N. uit Vlissingen aange houden. Zij hadden, zonder voorkennis van hun ouders, het ouderlijk huis ver laten, en waren v,an plan de wereld in te trekken op zoek naar werk. Verder dan Goes kwamen ze echter niet. Onder politiegeleide zijn ze naar Vlissingen terug gebracht. Rijkspostspaarbank. In den loop der maand Maart 1935 werd aan het kantoor te Goes op spaar bankboekjes ingelegd f 42,819 en terug betaald f 24,159. Derhalve meer inge^ egd dan terugbetaald f 18,660. Het aan tal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 31- Gemeenteraadsverkiezing. De verkiezing voor den gemeenteraad alhier is bepaald op 12 Juni a.s. Collecte Crisiscomité. De collecte voor het Plaatselijk Cri siscomité heeft deze week f 57,90 opge bracht. Spionnage. De politie te Vlissingen beeft een Nederfandsch onderdaan aangehouden, afkomstig uit Amsterdam, verdacht van spionnage. De man is ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. Op ons desbetreffend verzoek kon men ons geen nadere inlichtingen om trent deze zaak verschaffen. De assistent-zwemmeester L. Schot alhier is benoemd tot zwemmeester te Doorn. FELLE BRAND TE ARNEMUIDEN- Onder de gemeente Arnemuiden hecJt gistermiddag een vrij groote brand ge woed, nml. in de ongeveer 60 m lange schuur op de hofstede aan den Rijksweg Sloe-Middelburg, eigendqm van den hr. Burger Trimpe te Kloetinge en verpacht aan den heer Steendijk. De gehee'e schuur is een prooi der vlammen ge worden en wat nog aan muren restte is omver geduwd- Rappe en behulpzame handen hebben in het begin al het vee en ook de paarden uit de schuur gehaald en in een weide gebracht, zoodat geen dieren in de vlammen zijn gebleven- Als oorzaak van den brand moet aan genomen worden het springen van een vlam uit een motor, waarmede men in de schuur aan het hooipersen was. Spoe dig deelde de vlam zich aan het hooi en ander geschikt voedsel mede. Toen de brandweer uit Arnemuiden met de handspuit ter plaatse kwam, was er van de schuur niets meer te redden, doch het op eenigen afstand staande woonhuis bleef, mede dank zij de gun stige windrichting voor de vlammen, ge spaard- In een tegen de schuur aanga- bouwde betonnen hokje bevonden zich een drietal vaten benzine, die zijn ver wijderd toen de brand reeds eenigen tijd woedde, doch nog tijdig genoeg om verder onheil te voorkomen. Burge- Ttteyr. A. K.-V (U „Mijn man had er reeds meerdere malen op aangedrongen, dat ik een zenuw specialist zou raadplegen. 's Nachts deed ik geen oog dicht en overdag was ik voortdurend gejaagd en uit mijn humeur. „Alles de schuld van de coflfeïne", luidde de diagnose van den specialist. Op zijn advies gebruik ik nu uitslui» tend Koffie Hag." Koffie Hag is een keurmelange van de best® koffiesoorten, veredeld volgens de door nieuwö; octrooien beschermde werkmethode. De toe»| passing van dit verbeterde Hagprocédé laat dflj aromatische oliën tot volle ontwikkeling ko»| men. Dat is het geheim van het heerlijke aromi| en den fijnen, pittigen smaak van Koffie Hag^ Bovenstaanduitspraak is authentiek; de afbeelding van persoon dient echter alleen ter illustratie en heeft geen ffg&IPf keurige gelijkeni (Ing. Med.) Middelburg, 12-IV-'35. Donderdag; hoogste luchttemperatuur 15.6 °C (60 F); laagste 7.2 C (45 °F). Heden 9 h: 8.7 °C; 12 h: 9.6 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in bet afgeloopen etmaal; 761 mm; laagste 755 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 762.7 mm te Isafjord; laagste 738.8 mm te Röst. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit N. richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, later opklarend, regen buien, weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 5 h 13; vonder: 18 h- 50. Licht op: 19 h 20. Maan op: 24 h 06; onder: 2 h 53. V.M. 18 April. 8 Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) April. Hoogwater. Laagwater. Vr. 12 8.34 21.08 2.06 14.53 Za. 13 9.54 22.25 3.41 16.18 Zo. 14 11.04 23.19 4.52 17.16 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. April. Hoogwater. Laagwater. Vr. 12 9.59 22.38 3.04 15.56 Za. 13 11.20 4.35 17.22 Zo. 14 0.00 12.35 5.47 18.23 meester Horninge was op de plaats van den brand aanwezig en nam deel aan de leiding van het blusschingswerk. DOMBURG. Donderdagavond had 'n algemeene vergadering plaats in het café „Tramzicht" van de afdeeling Dom burg van het Groene Kruis. De verga dering werd voorgezeten door dr. B. Vaandrager. Uit het verslag van den penningmeesier melden we; Het goed slot over 1934 bedroeg f 387. De in komsten waren f 1085, de uitgaven f 939. De begrooting voor 1935 wijst in inkom sten en uitgaven resp. f 1412 en f 1317 aan, dus met een goed slot van 1 95. De vereeniging is financieel krachtig het verplegingsmateriaal zeer uitge breid en als nieuw materiaal noodig blijkt, wordt het onvoorwaardelijk aan geschaft. Het ideaal van het bestuur is, dat te Domburg nog eens een wijkge- bouw zal verrijzen. De geldelijke toe stand wijst wel op een mogelijke verwe zenlijking in een nabije toekomst. Het bure,au voor zuigelingenverzor- ging werkt prachtig. Er werden in 1934 50 zitdagen gehouden en 378 consulten gegeven. Dr. Vaandrager verklaarde, dat

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1