LEGER EN VLOOT. ONDERWIJS. Dames, RECHTSZAKEN. LANDR0UW. KUNST EN WETENSCHAP. DE STERRENHEMEL 10—16 APRIL 1935, 21 liMT. ZUID ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN TE MIDDELBURG. In de Woensdagavond onder voor zitterschap van jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland, gehouden vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, heeft de secretaris, mr. A. MeerKamp van Embden het jaarverslag over 19341935 uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen: Evenals vorige jaar traden twee nieu we conservatoren op, dr. L. A, J. Bur- gersdijk verklaarde zich bereid het be heer óver de steenenk,amer op zich te nemen, de heer H. S. C. Huijsman, oog arts te Middelburg, belastte zich met de zorg voor het Zeeuwsch Herbarium. Een woord van hartelijken dank brengt de secretaris aan den heer P. J. v. d. Feen Jr., den afgetreden conservator van de steenenkamer, voor het belangrijke werk, dat hij voor de afdeeling heeft verricht. Het Genootschap ontving verschillen de uitnoodigingen voor het bijwonen van plechtigheden enz. en het werd lid van de Nederlandsche Vereeniging voor Penningkunst te Den Haag. Toen de vereeniging Hendrick de Keij ser te Amsterdam aankoop overwoog van het huis ,,De Gouden Zojyie" te Middelburg verklaarde het Genootschap zich bereid tot het nemen van een obli gatie ad f 1000 tot versterking van de fondsen, waaruit die aankoop zou wor den gefinanceerd. De Nederl.andsche Heidemaatschappiji verzocht den Commissaris der Konin gin een instantie te noemen, aan welke eventueele praehistorische vondsten zouden kunnen worden medegedeeld. Het secretariaat van het Genootschap werd aangewezen en kan dit naar be vind van zaken handelen. Het Genootschap heeft het overlijden te betreuren v,un 10 leden. De algemeene vergadering van 1934 koos 35 nieuwe leden, van wie 30 het lidmaatschap aanvaardden. Het Genoot schap telt thans 4 eere leden, 38 direc teuren en 606 leden, 111 leden zijn te Middelburg gevestigd. Deze getallen be droegen het vorige jaar 4, 36, 602 en 113, Als een bijzonderheid vermeldt de secretaris, dat dit jaar twee heeren 60 jaar lid zijn van het Genootschap. Het zijn de heeren E. van den Bussche te Augres (Henegouwen) en mr. E. Fokker te 's-Gravenhage, Het museum ontving, 2431 betalende bezoekers, van wie 64 tegen verminderd tarief toegang kregen. Voor 1933 waren de cijfers 2589 en 37. Be conservator der Zelandia Illustra- ta meldt, dat de bewerking van het tweede deel v.an den nieuwen catalogus werd voortgezet. Behandeld werden dit jaar de doozen IX en X, Schouwen en Duiveland, de Bevelanden en Tholen bevattend. De aanwinsten waren ook dit jaar weinig talrijk en niet zeer belang rijk. De conservator v,an de geschiedkun dige voorwerpen en zeldzaamheden be richt, dat de toestand van zijn afdee ling onveranderd bleef, en hij voor een nieuwe catalogiseering geen tijd kon vinden. De afgetreden conservator van de steer.enkamer geeft een uitvoerig be toog, waarvan het slot luidt: Al deze voorbeelden mogen aantoo- fien, dat studie van geschreven bronnen, oudheidkundig onderzoek van den bo dem met d..arin gevonden voorwerpen en geologische onderzoekingen samen moeten gaan. Dit geldt dubbel voor Zee land waar ten allen tijde de menschelijke bewoning zoozeer met den waterstaat kundigen toestand in wisselwerking heeft gestaan- Op oudheidkundig gebied is er achterstand in Zeeland; wel be schikken wij over toevallige vondsten, maar in tegenstelling tot Mie andere provincies van Nederland hebben stel selmatige opgravingen onder deskundige leiding in Zeeland nog nergens plaats gehad. De Conservatrice van de ouderwet- sche Kamer en der Zeeuwsche kleeder drachten meldt, dat zij door de welwil lendheid van het bestuur in staat is ge steld een pop te koopen voor het Hul- stersche costuum, dat een paar jaar ge leden door freule Collot d'Escury uit Kloosterzande werd geschonken. De Huistersche boerin is een zeer welkome aanwinst voor de nieuwe boerekamer. De verzameling werd verder door schen king en aankoop weer uitgebreid. Betreffende de verzameling porselein en aardewerk bericht de conservator, dat door schenking twee Japansche bor den werden verkregen, doch dat rneer nieuws van deze afdeeling niet të ver melden is. De conservator der schilderijen meldt, dat in de opstelling daarvan eenige wij ziging is aangebracht. Stukken, betrek king hebbende op de geschiedenis der 17e eeuw werden in de „muntenzaal" bijeengehangen, zoodat hiermede ook door de grondige restauratie -van de zaal, een geheel werd verkregen. Ma tige verwarming der zalen blijft nog al tijd eisch. Door de groote temperatuurs verschillen heeft de verf der schilderijen te lijden. De conservator der Mollusca wijst er op, dat nu er een flinke plaats is inge ruimd voor de Zeeuwsche recente en fassiele soorten de belangstelling in de schelpenverzameling van het Genoot schap merkbaar is toegenomen- Er is nu gelegenheid voor de studeerende jeugd en voor anderen hun Zeeuwsche vond sten te vergelijken met de uitgestalde exemplaren in de showcollectie. Ook de oeiangsiel ing van niet Zeeuwsche schel penkenners is toenemende. Vooral de .ossieien trekken de aandacht. De ver zameling breidt zich nog steeds uit. Niet alleen Nederlandsche en tropische, naar ook buitenlandsche Europeesche schel pen zijn ingekomen of toegezegd. De conservator wekt de leden en an dere belangstellenden op alles wat zij op schelpen gebied vinden aan het mu seum te zenden. De Commissie voor de Zeeuwsche folk ore meldt, dat er geen aanwinsten zijn geweest, wat in de meeste der ge noemde afdeeiingen wel het geval was. Deze aanwinsten zijn intusschen reeds eerder gepubliceerd- Na de mededeeling van het jaarver slag besprak de secretaris De middeleeuwsche historische documenten, kortgeleden ge vonden bij de herstelling van een muur in het gedeelte van de Middelburgsche Abdij, in gebruik bij den Commissaris der Koningin in Zeeland. De spreker ontving als Rijksarchiva ris de gevonden stukken door bemidde ling van den Rijksgebouwendienst. Zij waren door de goede zorgen der heeren Quarles van Ufford aan vernietiging ontkomen. Om de beteekenis der vondst, bestaande uit eenige reepjes per kament en een aantal papieren, te kun nen doen begrijpen begon de secretaris met eenige feiten uit de geschiedenis in herinnering te brengen. Hij schetste den strijd tusschen Jacoba van Beieren en haar belagers Jan van Beieren en Phi lips van Bourgondië. De laatste won het pleit, dank zij de hulp der Kabeljauw- sche partij, in 1433. Anders liep het in Utrecht, waar de met de Hoekschen verbonden Lichtenbergers ten slotte, in 1432, den door hen gesteunden elect Ru- dolf van Diepholt door den Paus er kend zagen, na jarenlangen strijd tus schen Rudolf en Zweder van Kuilenburg, die aanvankelijk den bijstand van de Curie te Rome had genoten. Kort na den slag bij Brouwershaven, 13 Januari 1426, die tegen Jacoba's echt genoot Humphrey van Gloucester werd gewonnen door Philips, kreeg deze ge heel Zeeland in zijn macht. Daar Phi lips een bondgenoot was van Zweder van Kuilenbuig, is het begrijpelijk en zeer in het algemeen wordt het in de kronieken ook wel medegedeeld, dat de Zeeuwsche clerus Zweder als bisschop erkende. Maar het archief der Middel burgsche Abdij bevat hieromtrent geen enkel bewijsstuk. Wat leert nu de nieuwe vondst? De reepjes perkament en het best bewaar de stuk papier bevatten slechts aantee- keningen over pachten. Doch de overige papieren fragmenten lieten zich samen voegen tot twee documenten, die een zelfde strekking hebben en toch onge lijk van waarde zijn. Zij moeten blijkens de vele doorhalingen worden beschouwd als concepten. In het eene erkent en be vestigt Zweder, bisschop van Utrecht, een bul, aan de Abdij geschonken door paus Bonifacius. Daar de naam geen ranggetal achter zich heeft, zal wel de laatstmogelijke Bonifacius zijn bedoeld. Inderdaad bewaart het Abdij-archief een prachtige geconserveerde bul van paus Bonifacius IX d.d. 26 Augustus 1401. Maar zij geeft den Abt slechts het recht tot het uitdeelen van de lagere orden, het wijden van kerkelijke voor werpen enz. en kan niet bedoeld zijn. Evenwel kennen wij nog den tekst van een andere bul, gegeven op denzelfden dag, waarbij de Paus de Abdij losmaakt van alle jurisdictie door den bisschop van Utrecht en den aartsbisschop van Keulen. De thans gevonden tekst heeft zonder twijfel betrekking op deze bul. Het is ook begrijpelijk hoeveel de Abdij eraan gelegen was bevrijd te blijven van ingrepen door een zoo willekeurig heer- scher als Zweder was. Het andere con cept is nog merkwaardiger. Niet Zwe-" der alleen bevestigt daarin de pause lijke bul, maar naast hem doet dat Pros per de Columpna, prepositus (proost). Hier valt een onverwacht licht op een persoonlijkheid, die nog nimmer ge noemd is in verband met het Utrecht- sche schisma. Prosper de Columpna of Prospero Colonna was een neef van Odo Colonna, die als paus Martinus V tot zijn dood in 1431 steeds Zweder de hand boven het hoofd heeft gehouden. 4 Juni 1426 werd Prospero aangenomen als Domproost van Utrecht, een waar digheid, vóór hem bekleed door Zweder van Kuilenburg. Spreker heeft nu trach ten na te gaan of Colonna heeft voldaan aan zijn residentieverplichtingen te Utrecht. Aanwijzingen daaromtrent zijn echter niet gevonden, ook niet door den heer Gustavo Brigante Colonna te Ro me, tot wien spreker zich om ophelde ring richtte. Wel gaf de Rijksarchivaris te Utrecht de waardevolle inlichtingen, dat Zweder van Kuilenburg reeds lang voor den 4 Juni 1426 afstand deed van de Domproostdij ten behoeve van Co lonna. Het wordt nu duidelijk, dat dit een der middelen was van de Kuilen- burgsche partij om Prospero's oom, den Paus, gunstig voor Zweder te stemmen. Op den 19 Juni 1426 verloor deze voorgoed zijn macht over Utrecht en het bisdom. In September van hetzelfde jaar werd Diepholt als postulaat erkend, bij welke erkenning Philips van Bour gondië zich in 1428 aansloot. De con cepten, voorzichtig verborgen in een muurspleet der Abdij, hadden toen niet de minste kans meer om in geldige oor konden te worden veranderd. Zij zijn blijkbaar vergeten en verspreiden thans na meer dan vijf eeuwen nieuw licht over het schisma-tijdvak. De beteeke nis der vondst is in de eerste plaats, dat zij de erkenning door de Abdij van Zwe der als wettigen bisschop bevestigt en voorts, dat zij het tot dusverre geheel onbekende feit onthult van Prospero Colonna's middelaarschap tusschen paus Martinus V en Zweder van Kuilen burg. Aanwinsten. De aanwinsten, vertoond in deze ver gadering waren: Een officiersuniform der voormalige Middelburgsche Schutterij, geschonken door mevrouw SchulteMalgo te Ber gen op Zoom; een jakje uit Cadzand, begin 19e eeuw, geschonken door mevrouw Adriaanse Boutens te Oostkapelle; een spinmolen, een draaimolen, een scheermolen en een spoelwiel met toe- behooren, in gebruik geweest bij de fa milie Dormaar te Middelburg, aange kocht; een kruikje, zoogenaamd baardman netje, gevonden bij graafwerk voor de fundeering der electrische centrale van de Kon. Mij. ,,De Schelde", hoek Schel- destraatAagje Dekenstraat te Vlissin- gen, geschonken door den heer P. I. Roth te Middelburg; overblijfselen van ijzerbewerking en vermoedelijk ijzerwinning ter plaatse, in Frankischen tijd, gevonden in de dui nen van Westenschouwen, geschonken door den heer J. A. Hubregtse te Burgh; bewerkte en onbewerkte natuursteen, gevonden en geschonken ,alsvoren; scherven van Romeinsche terra sigil- lata, witte amphoren en dakpannen, Karolingische scherf met opgelegde ban den en indruksels, alles gevonden bij Westkapelle, geschonken door den lieer K. van Rooijen Wz. te Vlissingen; een gemummifieerde kat, ongeveer 70 jaar geleden gevonden bij de herstelling van een schoorsteen in het huis ,,De groote witte hazewind", Segeerstraat H 100". Middelburg, geschonken door dr. J. C. van der Harst te Koudekerke; een antieke glazen flesch, gevonden op de Kaloot bij Borsele, verkregen door tusschenkomst van den heer C. Brakman te Nieuw- en St. Joosland; twee antieke distilleerapparaten van metaal en van aardewerk, geschonken door mevrouw Van PienbroekVerhulst te Middelburg. Bestuur. De vergadering koos in de vacature van den heer ir. jhr. J. L. Boreel, die periodiek moest aftreden, den heer ir. J. P. Walland tot bestuurslid. Nieuwe leden. Tot leden benoemde de vergadering de volgende personen: Mej. dr. M. J. Baale, leerares, Am sterdam; prof. dr. L. F, de Beaufort, hoogleeraar, Amsterdam; G. Berghuys, majoor der infanterie, Middelburg; ir, J. D. Berdenis van Berlekom, ingenieur der Ned. Spoorwegen, Utrecht; H, Bier man, luitenant-kolonel, commandant van den bijzonderen vrijwilligen landstorm, Middelburg; ir. L. C. L. W. Sloth Blaau- boer, Nijmegen; mr, J. H. F. Bloemers, rechters in de arrond- rechtbank, Middel burg; M. C. van den Bout, notaris, Re- nesse; D. Bremmer, predikant, Middel burg; ir. J. W. Th. Cramer, leeraar Middelb. Nijverheidsonderwijs, Vlissin- gen;. P. Dregmans, burgemeester, Se- rooskerke (W.); prof. dr. B. G. Escher, hoogleeraar, Leiden; J. A. Everaard, ge schiedkundige, St. Janssteen; E. Flipse, musicus, Rotterdam; J. G. Geerling, arts, Middelburg; M. C. van Hall, directeur van het Havenbedrijf, Vlissingen; J. F. Hampe, inspecteur der directe belastin gen, Middelburg; ir. O. G. Heldring, di recteur der Vliss. Mineraalolie Raffina derij, Vlissingen; J. W. van 't Hoff, bur gemeester, St. Laurens; ir. F. A. Holle man, Veere; ir. G. A. Kemper, ingenieur bij de Kon. Mij. „de Schelde", Vlissingen; J. Kuiler, musicus, Middelburg; prof. mr. J. van Loon, hoogleeraar, Deventer; mr. C. E. Massee, candidaat-notaris, Am sterdam; C. Meertens, phil. docts. actu aris, 's-Gravenhage; W. J. J. Meertens, tandarts, Zandvoort; G. Mol, predikant, Heerlen; ir. J. Moll, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, Middelburg; mr. C. E. Muller, rechter in de arrond. recht bank, Middelburg; mejuffr. A. K. Oakes, Veere; mr. A. J. M. Oonincx, kanton rechter, Terneuzen; A. H. Oussoren, pre dikant, Middelburg; dr. Th. Raven, con servator bij het Mineralogisch instituut, Utrecht; prof. dr. L. M. R. Rutten, hoog leeraar, Utrecht; T. J. Smit, tandarts, Middelburg; J. A. Sonnenberg, kapitein- luitenant ter zee, ondërcommandant der marine, Vlissingen; B. J. A. Stoopman, inspecteur van het lager onderwijs, Goes; mejuffrouw D. de Veer, schilderes, Mid delburg; ir. R. Ver Loren van Themaat, Nijmegen; ir. J. Versteeg, 2e secretaris der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, Goes; ir. J. Blokland Visser, ingenieur bij de Kon. Mij De Schelde, Vlissingen; dr. I. M. van der Vlerk, conservator van het Museum van Geologie enz., Leiden, en A. J. de Weerd, arts, Nieuw- en St. Joosland. De sergeant-machinist W. Steen- haard is overgeplaatst van de Van Speijk naar het wachtschip te V1 i s- s i n g e n. Ster "/d 3' grootte, of kleiner Ster Ta 2' grootte. Ster v/d 1' gr. Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau Va Industrieelen Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 EERSTE KV. VOLLE MALW LAATSTE KVMHTER 0 NIEUWE MAAN VENUS MAKS JUPITER Q) SATURNUS© Sterretijd 10 h 13 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend- De maan: 10 Apr. nabij Castor en Pollux; 13 Apr. vlak bij Regulus van den Leeuw; 16 Apr., 2 dagen voor zij geheel vol is, na bij Mars, en Spica van de Maagd. Te Utrecht slaagde voor apothe kersassistent, mejuffrouw W- Nieuw- dorp te Middelburg. De heer Jac. Suurmond te G a p i n- g e is geslaagd voor het machnisten di ploma A. om ook kennis te maken met onze voor treffelijke Amilda-huidcrême ontvangt U bij een tube Ivorol-tandpasta tijdelijk een tube Amilda gratis- Ivorol in tuben van 60 en 40 ct. Verkrijgbaar in alle voorname zaken- „Wat Mijnhardt maakt is goed". (Ingez. Med.) In hooger beroep. J. J. S., 33 j-, chauffeur te Vlissin gen heeft cassatie aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet (aanrijding met den tram aan den Singel te Middelburg) in hooger be roep is veroordeeld tot f; 25 of 5 d.h- P. D., 27 jaar, werkman te Nieuw en St- Joosland heeft hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet is veroordeeld tot f 50 of 20 d.h., met verbeurdverklaring van het geweer en patronen. Idem, P. de K„ 29 jaar, fabrieksarbei der te Souburg, waarbij hij wegens overtreding van de Jachtwet is veroor deeld tot f 1 of 1 dag hechtenis, met verbeurdverklaring van geweer en pa tronen. Idem, P, B-, 24 jaar, veeknecht, te Mid delburg tegen het vonnis van den Kan tonrechter, waarbij wegens overtreding van het Crisis-Akkerbouwbesluit is ver deeld tot f 25 of 10 d.h., met verbeurd verklaring van 70 kg aardappelen. Politierechter te Middelburg. Voor den politierechter zijn verschil lende belastingzaken behandeld; Tegen C. I„ 26 j., Koewacht; L. v. L., 24 j., Selzaete; I, C. van C„ huisvrouw v. A. de L,, 43 j,, Koewacht; Th. de C., 47 j., Aardenburg, was de eisch f 25 b. en de uitspraak f 25 b. s. 10 d.h. Tegen J. C. B„ 40 j., Vlissingen, eisch f 25, uitspraak f 15 b. s. 5 d.h. Tegen A. B., 20 j., Sas van Gent (2 maal); D. H. de WL, 51 j., Lamswaardè; L. O., 24 j., Schoondijke; F. S., 44 j., Sint Jansteen; A. J. de C., 20 j„ Aar denburg; C. B., 19 j., de Clinge (B.) al len eisch f 40 en uitspraak f 25 b. of 10 dagen hechtenis. P. J. S., 32 j„ .Axel, eisch f 50 en f 100; uitspraak f 25 of 10 d.h. en f 40 of 20 d.h.; R. F. v. D., 21 j.F. H. de S., beide Kieldrecht, eisch f 35, üit- spraak f 25 of 10 d.h.; Th. v. H„ 34 j., E. M. v. D., 48 j., A. v. D. 46 jaar, A. B., 39 j., allen Hust, C. R. Clinge, Fr. A. F., 19 j. Clinge (B.) eisch f 30, uit spraak f 25 of 10 d.h.; J. M. v. O,, 27 j., de Clinge (B.) eisch f 50, uitspraak f 25 of 10 d.h.; A. v. R., 35 j., Koewacht, eisch f 40, uitspraak f 30 of 10 d.h.; P. F. de G., 28 j„ Moerbeke (B.)J. F. v. d. K„ 27 j„ Clinge, eisch f 50, uitspraak f 30 of 10 d.h.; A. L. v. H., 50 j., Koe wacht, eisch 3 maal f 50, uitspraak f 40 of 20 d.h., f 30 of 10 d.h. en f 25 of 10 d.h.; R. v. H„ Moerbeke (B.) eisch f 20 uitspraak f 20 of 10 d.h-; A. J. F. de G 23 j., Oostburg; M. M. J. de P., 41 j., Waterlandkerkje, P. de V,, 26 j., Ste- kene (B.) eisch f 30, uitspraak f 20 of 10 d.h.; J. F. B., 38 j., Hulst eisch f 40 uitspraak f 20 of 10 d.h.; M. M. J. de P., voornoemd te Waterlandkerkje, eisch f 30, uitspraak f 30 of 10 d.h,; S. F. L., 38 j,, Vlissingen, eisch f 15, uitspraak f 10 of 5 d.h.; A. J. de C„ 20 j., Aar denburg en A. B„ 20 j., Sas van Gent eisch en uitspraak f 5 of 2 d.h. VERGADERING „BIJENTEELT," Dinsdag j.l. hield de afdeeling Noord en Zuid-Ffeveland van de vereenïfing tot bevordering van de Bijenteelt haar jaarvergadering in de „Prins van Oran je" te Goes. De voorz. de hr S. A. de V i s- s e r wenschte den secretaris ir. A. W. van de Plassche geluk met zijn be noeming tot inspecteur van den tuin bouw voorlichtingsdienst. Hoe zeer spr. hem deze promotie gunt, voor de af deeling achtte hij het een verlies, om dat gedurende de 11 jaar dat ir. v. d. Plassche het secretariaat w,aarnam, hij dit met veel toewijding gedaan heeft en het ledental sterk is gestegen. Als blijk van waardeering bood spr. den secre taris behalve den grooten dank van de iifdeeling het eerelidmaatschap aan. Ir, v. d. Plassche dankte voor de ge sproken woorden. Het ging ook hem aan zijn hart afscheid te moeten nemen van zijn werk in Zeeland- Spr. dankte bestuur en leden voor de vele mede werking en de vriendschappelijke om gang en hij verheugde er zich in, dat hem ,als inspecteur van den Tuinbouw voorlichtingsdienst ook de bijenteelt is toegevoegd en hij dus nu nog meer kan doen ter bevordering van de bijenteelt in het belang van de fruitteelt. Gaarne aanvaardde spr. het eerelidmaatschap Van de afdeeling en hij wenschte haar toe, dat zij zich zal blijven ontwikke len in de richting die hij als secretaris steeds heeft voorgestaan. Uit het uitgebrachte jaarverslag blijkt de groote bloei der afdeeling. Gedurende 1934 gaven zich weer acht nieuwe le den op, zoodat het aantal steeg tot 137. De voorz., de heer S. A. de Visser, werd bij acclamatie herkozen. In de plaats van den heer A. W. van de Plas sche is nog geen nieuwe secretaris aan gewezen. Hij zal het secretariaat voorloopig nog verzorgen, waarna zal worden nagegaan of zijn opvolger zijn plaats als secretaris zal willen innemen. In het belang van de afdeeling werd het n.l. wenscheiijk geacht, om in een zoo nauw mogelijk contact met den rijkstuinbouwconsulent te staan. Besloten werd voor de te houden fruittentoonstelling te Goes een bedrag van 10 en een medaille beschikbaar te stellen en bovendien een stand in te richten ter demonstratie van het nut der bijenteelt voor de fruitteelt. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Utrecht werd aangewe zen de hr. C. M. Lindenberg te Bieze- linge. In Mei zal een excursie gemaakt wor den naar Brabant. Hierop kreeg de Rijksbijenteeltconsu- lent, de heer Van Giersbergen, 't woord, die het uitwinteren der bijen behandel de. Vooral legde spr- er den nadruk op, te zorgen voor: le, voldoende voedsel; 2e. een goede koningin; 3e. een juiste terugplaatsing van het broednest; 4e. dat er uitsluitend werkstercellen in het broednest aanwezig zijn en geen darren- raat; 5e. tot Mei de volken zwaar ge dekt houden; 6e. kleine volken vereeni gen; 7e. de wasmot bestrijden. Bij het laatste punt werd lang stil ge staan, omdat door de mooie weersge steldheid in 1934 er veel schade door de wasmot wordt aangericht. Nadat- nog enkele vragen waren ge steld en de wenschelijkheid van den aan plant van lindeboomen langs de nieuwe wegen was bepleit, sloot de voorzitter de vergadering met dank aan de aanwe zigen en wel in het bijzonder aan den rijksbijenteeltconsulent.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 7