IMS .SHAG Dobbelfflomn lekker... man! BOEKENSCHOUW. SOES VUSSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. taximeters zou verder een zwaren last leggen op de taxi-bedrijven, terwijl toch hun tarieven voldoende bekend zijn en van bedriegelijke handelingen bij hun toepassing nimmer is gebleken. Voorts zijn de door verzoeker aange geven minimum-tarieiven zóó hoog, dat èn het publiek èn de ondernemers zel ve daardoor benadeeld zouden worden Tenslotte bieden de desbetreffende be palingen van het Motor- en Rijwielre glement en van de Motor- en Rijwiel beschikking, met het betreffende arti kel der Alg. Politieverordening maar- borgen voor afdoende controle op het rij-materiaal. B. en W. meenen dan ook te mogen voorstellen om afwijzend op het ge dane verzoek te beschiken. HET VERKEERSVRAAGSTUK. B. en W. stellen een voor- loopige parkeerregeling voor. Reeds meermalen is in den Raad aangedrongen op regeling van het ver- keersvraagstuk in zijn geheel en in dien de regeling daarvan nog op zich zou moeten laten wachten, althans over te gaan tot het vaststellen van bepalingen voor het parkeeren. B. en W. hebben overweging toegezegd van het denkbeeld om het parkeervraag- stuk te doen behandelen los van het verkeersvraagstuk. Uitwerking van het denkbeeld heeft hun doen inzien, dat, indien het parkeeren zou worden geregeld op den voet zooals door den Commissaris van Politie in zijn aan hen uitgebracht rapport in overweging werd gegeven, daarmede een niet on belangrijke uitgave (rond f 1400) zou gemoeid zijn voor het aanbrengen van de 131 z.i. uit dien hoofde noodzake lijke verkeersborden. Het ligt in het voornemen binnenkort over te gaan tot aanvulling van de plaatselijke verkeerscommissie, en haar dan in de gelegenheid te stellen haar nadere beschouwingen kenbaar te maken nopens het verkeer in zijn geheel, daarbij ook inbegrepen de par keerregeling. Het ware h.i. alleszins gewenscht, alvorens eenigerlei ingrijpende beslis sing te nemen, het totaal aantal bor den te kennen, welker aanschaffing uit de aanvaarding van de voorstellen der verkeers-commissie zou voortvloeien, zoomede de totale uitgaaf, daarmede uiteindelijk gemoeid. Zoowel welstands motieven als overwegingen van finan- cieelen aard maken het volgens de meening van B. en W. noodig, deze zaak in haar geheel te overzien. Zij meenen derhalve, dat men zich, in afwachting van het genoemde rapport, voorloopig zal dienen te bepalen tot het uitvaardigen van een parkeerverbod op enkele punten, waar dat zeer urgent is te achten, t.w. voor de Korte Noord straat en de Korte Delft en tot de aan wijzing van .enkele parkeerplaatsen. Voor het aanbrengen van de daarvoor noodige borden zal naar raming rond 250 noodig zijn. B. en W. verzoeken dat bedrag ter hunner beschikking te •stellen. Naar aanleiding van een opmerking van een der leden van de commissie voor de strafverordeningen deelen B. en W. nog mede, dat het in de bedoeling ligt" Bij elk parkeerterrein een voldoen den rijweg voor het verkeer vrij te hou den buiten de borden. Waar een ander lid een zekere tegenstrijdigheid aanwe zig acht tusschen beide ontwerp-beslui- ten, omdat z.i. het ontworpen parkeer verbod voor Korte Noordstraat en Kor te Delft de geheele verdere gemeente tot parkeerterrein zou stempelen, mer ken B. en W. op, dat het parkeer-ver- bod, absoluut'zal zijn, terwijl in de ove rige straten parkeeren alleen geoorloofd zal zijn, voor zoover geen hinder wordt veroorzaakt, en de politie geen last tot doorrijden heeft gegeven. Het is daar om juist van belang, dat officieel door den Raad bepaalde parkeerterreinen aangewezen zijn, naar welke betrokke Henr. Roland HolstVan der Schalk, Rosa Luxemburg, haar leven en werken. W. L. en J. Brusse's Uitg. Mij. Rotterdam 1935. Onder de biografieën, die Mevrouw Roland Holst heeft geschreven, neemt haar boek over Rosa Luxemburg een bijzondere plaats in. Niet alleen dat zij de bekende Poolsch-Duitsche socialiste persoonlijk heeft gekend, maar ook door temperament en idealisme moet zij Rosa Luxemburg zeer na staan. Zoo ontstond een diepdoorvoeld werk, een levensbeschrijving, die in sommige blad zijden stellig heel wat autobiografie be vat. Rosa Luxemburg werd den 5en Maart 1870 geboren in een klein Poolsch stadje, bezocht het gymnasium te War schau en week al spoedig uit naar Zwit serland om daar haar studie te vol tooien. Reeds in haar kinderjaren ont waakte haar revolutionnaire gezindheid, haar haat tegen de Russische autocra tie. Tenslotte schonk het socialisme, speciaal het marxisme, haar geestelijke bevrediging en de onwankelbare over tuiging, dat zij haar levensdoel moest zoeken in den strijd voor de rechten van het proletariaat. Haar scherp cri- j tisch verstand heeft steeds alle vormen van vaag gevoelssocialisme bestreden; nen door de politie kunnen worden ver wezen en alwaar zij hun voertuigen rus tig kunnen laten staan. Systeem van de wet is, dat verbod tot parkeeren en vol komen vrijheid van parkeeren steeds door desbetreffende borden moeten worden aangegeven. Pro-gas-heetwaterapparaat. Dinsdagavond vond in St. Joris te Middelburg een demonstratie plaats met het pro-gas-heetwaterapparaat, georga niseerd door de gemeente-bedrijven in samenwerking met de afdeeling Mid delburg van den Bond van loodgieters- en fitterspatroons in Nederland. De be doeling van deze demonstratie was de genoodigden kennis te laten maken met deze practische toestellen waarvan hier te lande reeds vele zijn geplaatst. Nadat de directeur der bedrijven de aanwe zigen welkom had geheeten, g,af hij het woord aan den heer Koningsberger van de N.V. Heijbroek's Groothandel (welke firma de alieenverkoop heeft van deze toestellen, welke hier te lande gefabri ceerd worden) voor het houden v,an 'n causerie zulks aan de hand van een aantal op het tooneel bedrijfsklaar op gestelde toestellen. Hierbij bleek dat deze inderdaad in vele gevallen in een behoefte v,an warm water voorzien, in het bijzonder in de keuken, waar zij op de plaats van de bestaande koudwater- tapkraan worden aangesloten. Na afloop der vlotte causerie werden de .aanwezi gen in de gelegenheid gesteld de op 't tooneel opgestelde apparaten te bezich tigen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt, Tevens kon men orders opgeven, waarbij men speciaal op dezen .avond het voordeel had, dat de plaat sing en aansluiting, van de toestellen aan de gas- en waterleiding gratis door de installateurs zou geschieden, Eenige ap paraten werden d.an ook reeds verkocht. Voorts werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld kennis te maken met een gaswaschketel, welke veel be langstelling trok. Tenslotte vond een gratis verloting plaats met als hoofd prijs een pro-gas-apparaat. Wij hebben den indruk gekregen, dat deze avond alleszins geslaagd mag wor den genoemd en er toe bij zal dragen het contact tusschen de bedrijven, installa teurs en verbruikers te versterken en vinden het d.aarom jammer, dat het aan tal bezoekers niet grooter was. Rekening Armenraad 1934. Ter goedkeuring leggen B. en W. aan den Raad over de rekening van den Ar menraad over 1934, in ontvangst en uit gaaf aanwijzende f 1224. De Goesche Wandelsportvereeni- gingen „De Wandelaars" en „De ama teurs", hielden een „gezellige avond" in de Melksalon „De Landbouw". Doel van dezen avond was onderling contact te krijgen, en dit doel werd vol komen bereikt. Het amusante deel van den avond werd verzorgd door mej. Van Liere, lid van „De Amateurs", die de muzikale begeleiding voor haar rekening nam, en door den heer Van Vredeghem, lid van „De Wandelaars", die als humorist op trad. Beide hadden veel succes met hun optreden. Ned. Landarbeidersbond. Naar men ons mededeelt is de heer F. Bax, propagandist van den Ned. Landarbeidersbond, in gelijke functie benoemd voor het district Overijsel GelderlandUtrecht. Voor dit rayon zal de heer Bax op gevolgd worden door den heer J. C. Borgman, te Aalsmeer, thans tijdelijk propagandist voor Oostelijk Friesland. Aan den heer P. Schouwenaar, hoofdconducteur bij de Ned. Spoorwe gen alhier is met ingang van 13 April a s. eervol ontslag verleend, na een 36- jarigen diensttijd bij de Ned. Spoor wegen. Marx verschafte haar de intellectueele wapens om de economische ontwikke ling van het moderne Europa te analy seeren. Zoo kennen wij Rosa Luxemburg, de sarcastische spreekster op volksverga deringen, fel, hartstochtelijk, als schrijf ster de traditie van Marx voortzettend door de jongste geschiedenis van het kapitalistisch stelsel uiteen te rafelen in haar magistrale studie Die Akkumula- tion des Kapitals. Maar nu komt Hen- riette Roland Holst en hierin schulit misschien de grootste verdienste van haar werk ons 'n andere Rosa Luxem burg toonen, een die zoekt naar schoon heid en poëzie, vol romantische bespie geling over de diepste gronden van ons bestaan en ons lijden. „Aangeboren moed, door de opvoeding thuis goddank niet ontijdig gekneusd en gebroken, vermengde zich in haar aanleg met een sterke behoefte, het le ven te ide.aliseeren, dat is, met een neiging tot poëtische romantiek. Haar scherp verstand kon de elementen der werkelijkheid nóg zoo onbarmhartig ontleden, haar poëtisch gemoed weefde in zijn stille kluis, uit verlangen en ver- j wachting, uit verheerlijking en vergo- j ding, onbekommerd verder aan het gou- j den weefsel, dat een deel dier werke lijkheid in onwerkelijke schoonheid glan- zen deed. Hier lag in ha.ar natuur een tweespalt, die zij nooit overwon" (blz. 21). De Stoomvaart Maatschappij Zee land te Vlissingen heeft ook dit jaar weer het boekje „Goedkoope retours naar Londen" gratis beschikbaar gesteld. Dit boekje voor het seizoen 1935 bevat, naast een voorwoord van Clinge Dooren- bos, vele mooie foto-illustraties van de Engelsche steden, kustplaatsen, beziens waardigheden etc. etc. Zooals te begrij pen, ontbreken evenmin de noodige in lichtingen en nuttige wenken voor hen die dit jaar voor korten of langeren tijd Engeland willen bezoeken. RAAD VAN SEROOSKERKE. Verlaging van 't maximaal aan tal vergunningen? Geen verharding van den Zoekweg III. SEROOSKERKE. Dinsdagmiddag ver- gaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester P. Dregmans- Het ko hier der hondenbelasting voor 1935 werd j vastgesteld op een bedrag van f 204. Tot leden der schattingscommissie werden herbenoemd de heeren W. C. i Allaart, Adr. Goedbloed, P. Melis en L. Melse Jz- Hierna werd de rekening over 1934 i van den Vleeschkeuringsdienst, kring Oostkapelle, voorgelezen, waaruit bleek, dat er een dusdanig surplus was dat aan deze gemeente f 600 terug betaald kon worden. De heer Hoegen vroeg nadere in lichtingen inzake de hoogen uitgaafpost: onderhoud meubelen, enz. De v o o r z. zal hiernaar informeeren. Een voorstel van B. en W. om aan de Kroon voor te stellen: a. Eet maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank met ingang van 1 Jan- 1936 vast te stellen op 2; b. het aantal verloven A eveneens op 2, vond bij den hr. H o e g e n voor wat punt a aangaat geen instemming. Spr. zeide, dat het dan in den vervolge, wanneer iemand zich eens moderner zou willen installeeren door stichting van een hotel, daartoe geen vergunning zou kunnen worden ge geven. De voorz. antwoordde beves tigend, en zégde, dat B. en W, destijds hebben verkregen de vergunningen voor vijf op drie te brengen, terwijl om twee was gevraagd- Thans wilden B. en W. omdat twee vergunningen reeds meer dan voldoende zijn, trachten de destijds door de Kroon gestelde drie op twee !e zien gebracht. Daar 'Serooskerke niet aan zee ligt achtte hij het depkbeeid; door den heer Hoegen naar voren ge bracht te verwaarlopzen, Tenslotte werd het voorstel met alg- stemmen aangeno men. Tot ambtenaar van den Burgerl. Stand in de plaats van wijlen den heer I. de Buck werd benoemd de heer L. Corne- lisse. Over het voorstel van B. en W., om afwijzend te beschikken op het adres van Jan Wattel e.a. om van gemeente wege den Zoekweg III te verharden met klinkers en de kosten daarvan te ver halen op de aangelanden door het hef fen van een baatbelasting, ontspon zich een drukke discussie, waaraan allen deelnamen. Men zou gaarne willen me dewerken om de twee gezinnen, welke de meeste baat zouden hebben bij ver harding van dien weg, te helpen, doch men meende om verschillende redenen, dat het gemeentebestuur het verzoek niet kan en mag inwilligen. Ook merkte de Voorz. op, dat de gemeente direct geen profijt van deze verharding heeft, terwijl een baatbelasting een on- redelijken druk zou uitoefenen op die aangelanden, die het adres niet onder teekenden. Het voorstel van B. en W, werd met 6 stemmen vóór en 1 onthou ding (de heer Cornelisse) aangenomen. In de commissie voor het nazien dei- rekeningen van de bijzondere scholen over de j,aren 1931 tot en met 1933 wer den benoemd de heeren Goedbloecl, Hoegen en P. Melis. De Voorz. zegde, dat nog was Zoon innerlijke tegenstrijdigheid te beschrijven, is een moeilijke taak. Me vrouw Roland Holst weet het gecom pliceerde karakter van Rosa Luxem burg voor ons te doen leven. Het hoogtepunt van haar activiteit bereikte Rosa Luxemburg in en na den welreldoorlog. Meermalen moest zij haar pacifistisch-communistische agita tie met vestingstraf bekoopen. Doch steeds weer herhaalde zij haar aanval len op de keizerlijke regeering. Ten slotte, toen in November 1918 alles in eenstortte, kreeg zij de k,ans om samen met Karl Liebknecht junior, de Duitsche revolutie in principieelmarxistische richting te sturen. Met kracht bestreed de Spartakusgroep de gematigde meer derheidssocialisten. Reactionnaire ele menten profiteerden van de verdeeld heid in de socialistische gelederen. De fout van Ros,a Luxemburg en Liebknecht was, dat zij te veel vertrouwden op de revolutionnaire stemming der Berlijn- sche arbeiders. In Januari 1919 werd Noske tot gouverneur-generaal van Ber lijn benoemd en deze wist een „witte garde" te vormen, sterk genoeg om communistische woelingen te onder drukken. Rosa Luxemburg, die haar le ven nu niet meer zeker w,as, vluchtte naar een der Berlijnsche voorsteden, maar men spoorde haar op en arresteer de haar den 15en Januari. Men zou haar voor een verhoor naar Moabit brengen. Onderweg, in een auto, werd zij echter neergeschoten en vervolgens ingekomen .een schrijven van het Na tionaal Crisiscomité, betreffende extra hulp aan werkloozen in 1935. Spr. lichtte dit nader toe en zegde, dat voor die e*c- tr,a hulp in deze gemeente 22 personen in aanmerking komen, wien f 10 in natu- ra kan worden uitgekeerd, mits de ge meente aan het genoemd comité fM6,20 uit de gemeentekas afdraagt. Z.h.s. werd hiertoe besloten. Voor de verdeeling der graskanten werden ,aangewezen weth. Goedbloed, L. Cornelisse en A. Melis. Bij de rondvra.ag vestigde de heer A 1 i a a r t de aandacht van B, en W. op den minder goeden toestand van den Zoetendaalschen weg. De Voorz. zegde dat deze zaak reeds de nandacht van B. en W. heeft. De heer P. Melis kon zich met de tegenwoordige schoolgeldheffing, zoo als deze geschiedt volgens de inkom stenbelasting niet vereenigen. De Voorz. beaamde, dat er on billijkheden zijn en zal zien, of er een billijker maatstaf te vinden is, VEERE. Woensdag hield de V.V.V. te Veere onder voorzitterschap van den heer D. Huinink haar half-jaarlijksche ledenvergadering in de zaal der bewaar school alhier. De voorz. memoreerde wat de vereeniging sedert haar oprich ting reeds heeft gedaan. Als eerste ge meente in ons land wordt hier gelegen heid geboden aan particuliere vliegers om, zoo zij willen landen, olie en ben zine te koopen .De vereeniging heeft 'n plakzegel en een vouwblad uitgegeven; in een binnenkort te verschijnen perio diek, dat door een der bestuursleden geschreven wordt, zal ook de aandacht gevestigd worden op Veere; correspon dentie is gevoerd tusschen de vereeni ging en menschen, die zich te Veere wilden vestigen. Plannen voor de op voering van een gehoorspel in de Groo- te Kerk, zijn voorloopig uitgesteld moeten worden, daar de kerk dezen zomer in ieder geval nog vol steiger- werk zal staan. Van de betrokken auto titeiten is echter vergunning verleend de kerk te gebruiken voor zulke doel einden, terwijl Monumentenzorg zeer svmpatljiek stond tegenover het plan. Het bestuur stelt zich voor in over leg te treden met de V.V.V. Vrouwe polder ten einde te trachten de autocar- ondernemers te bewegen hun route ook eens zoo te veranderen, zoo dat de deel nemers aan zulk een tocht meer gele genheid krijgen zich in die gemeenten op te houden. Een voorstek om den heer J Martijn het werk van secretaris te helpen ver lichten werd met algemeene stemmen aangenomen. Te zijner tijd zal er een tweede secretaris komen. Daarna deelde de secretaris mede, dat de toestand der financiën niet slecht te noemen is, doch dat in ieder geval met overleg te werk moet worden ge gaan. Er zijn nu 71 leden. Een bestuursvoorstel om voor aan koop van een wisselkrans voor de ring- rijderij een maximum bedrag van f 10 beschikbaar te stellen werd met alg. st. goedgekeurd. Voorwaarden voor het beschikbaar stellen van deze krans is, dat in hoerendracht wordt gereden. Op een desbetreffende vraag deelde de Voorz, mede, d,at het bestuift- alsnog stappen zal doen ten einde een bord bij de sluis geplaatst te krijgen waardoor degenen die met hun jacht daar liggen gewezen wordt op de bezienswaardig heden van Veere. Gebleken is, dat van een biologisch reinigingsmiddel, teneinde de ondraag lijke lucht v;an het Middelburgsch af voerkanaal achter de sluizen weg te krijgen, geen sprake kon zijn, daar de onkosten daarvan ten eerste niet uit het werkfonds mogen komen, en ten tweede veel te hoog zouden zijn, daar het water in dit kanaal steeds vloeit. Hiern,a hield ir. F, A. Holleman een lezing over „de naaste toekomst van 't Luchtverkeer". Spr. vond een zeer aandachtig ge hoor en de voorzitter was zeker aller werd haar lijk in een kanaal geworpen. Ook Liebknecht werd dien dag ver moord. Achterin het boek vindt men eenige brieven afgedrukt, die Rosa Luxemburg van 1904 tot 1911 aan Mevrouw Roland- Holst heeft geschreven. B VOOR DE PIJP ONTVANGEN BOEKEN. In de Libellenserie verschenen bij de uitgevers Bosch Keuning te Baarn: „Möttlingen", door ds. W. A. Plug- „Zielszorg aan eigen ziel", door di J. H. Bavinck te Djokjakarta. „De Zoon des menschen". Inleiding tot de vier evangeliën, met bloemlezing door prof- dr. A. M. Brouwer. Wij ontvingen een exemplaar van „Rondom het boek", het geschenk dat ditmaal wederom gedurende de Neder- landsche boekenweek, van 30 Maart tot 6 April, door alle boekhandelaars in Ne derland aangeboden werd bij aankoop boven een zeker bedrag. Deze uitgave is van de vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels. Van ver schillende bekende schrijvers o.a. Antho- nie Donker, A. Viruly, Anton Coolen, prof. dr. W- J. Aalders, Jef Last, ir- P. Telder enz, zijn artikelen in dit boek op genomen. „Onze litteratuur in beeld", door J j Kuypers, en dr. Th- de Ronde, met me-1 ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG (Ingez. Med.). tolk, toen hij aan het slot den inleider hartelijk dank zegde. BORSSELE. Een groep vrije kiezers heeft de volgende candidaten voor den gemeenteraad gesteld: J, Bruinooge (aftFr); M. Almekinders (aftr.)A. v. Zweeden; W, Goetheer; J. v. d. Velde; Joh. Zweemer. RAAD VAN 'S GRAVENPOLDER. 'S GRAVENPOLDER. Woensdag ver gaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester Van Meerendonk vol tallig. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Ged- Staten, dat de ge- meentebegrooting 1935 is goedgekeurd, met de aanmaning tot uiterst zuinig be heer, daar de toestand der gemeente lijke financiën zéér zwak is. Naar aan leiding van een verzoekschrift van de Nationale Commissie tegen het Alco holisme bleef op voorstel van B. en W. het aantal vergunningen bepaald op 2. Het aantal verloven werd ook op 2 be paald. Het verzoek van E. Kesselaar, herbergier, om intrekking van de ver plichte Zondagssluiting werd met vier stemmen tegen verworpen. Vóór inwil liging de heeren: Schouten, Vermue en Oele. Het verzoek van denzelfde tot ontheffing van het vergunningsrecht kon op wettelijke gronden niet worden ingewilligd. Naar aanleiding van een circu aire van het Nationaal Crisiscomi té betreffende de extra hulp aan werk loozen over 1935 werd besloten van ge meentewege 2.10 per «persoon toe ie staan. Het comité zelf draagt dan tot een maximum van 18 werkloozen f 142,20 bij. Het voorstel van B. en W. om het getal opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting te verhoo- gen van 70 op 75 werd aangenomen. De winkels mogen gedurende den zomertijd tot 9 uur open blijven. Bij de rondvraag wees de heer Ver hulst op het eeuwenoude Schutters gilde. Het getal leden is sinds jaren tot 3 geslonken. Hij verzocht den burge meester zijn invloed aan te wenden om deze oude instelling nieuw leven in te blazen. De heer Schouten een der leden van 't gilde zegde, dat het be stuur met de goederen en baten van die instelling kan doen wat het wil. Op voorstel van den burgemeester werd voor de a.s. schietwedstrijden een zil veren medaille beschikbaar gesteld. De heer Schouten had liever de onkos ten daarvan door de leden van den Raad gedragen gezien. Daar was de heer Verhulst tegen. dewerking van dr. J- G, M. Moormann en D. Wouters. Uitgave N.V- Erven P. Noordhoff te Groningen „Brei zelf" kleding voor baby's en kleuters, door Willy Cassee. Prak tische handleiding met een groot aan tal foto's van smaakvolle modellen in de natuurlijke kleuren. Uitgave N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos" te Amster dam. „Klassenstrijd en religieus-socialis- me", door F. Kalma-Koops en J. Kalma. Verschenen in de serie „Religieus-soci alistische vragen" bij Van Loghum Sla terus' Uitgevers Mij. N.V. te A' r n- h e m. In dezelfde serie verscheen bij deze uitgevers: „Poëzie en maatschappelijke vernieuwing", door Henriette Roland Holstvan der Schalk. Bij Van Loghum Slaterus' Uitg. Mij. te Arnhem verscheen in de serie Klein bibliotheek van heden- daagsch cultuurleven: „De vijand van den oorlog". Dc houdbaarheid van den oorlog in verband met de moderne tech niek, door W. L. v.an Warmelo, oud kapitein der artillerie. Bij Querido Verlag N.V. te A m- t e r d a m verscheen de Duitsche uitgave van „Oriënt Express". Roman van A. den Doolaard.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6