ZEELAND MIDDELBU&GSCHE LANDBOUW. ADVERTENTIEN. AFLOOP AANBESTEDINGEN.] AFLOOP VERK00PINGEN. LAATSTE IFJIOMTEM DE COURANT BURGERLIJKE STAWL ENGELAND. DENEMARKEN. ZUID-AFRIKA. w VEREENIGDE STATEN De ramp van de Leeuwerik. fE K0UDEÜ AANBESTEDINGEN BEKENDMAKING. rechtstreeksche inmenging van den staat in kerkelijke zaken en wel in den vorm van ontbinding v,an de adminisira tie der Belijdenisbeweging en haar Sy node en van de Duitsch-christehjke kerk. Een dergelijke maatregel zou, naar de meening van de Belijdenisbewe ging, tot veel verwarring leiden en de ze zou den staat aanleiding kunnen ge ven tot de stichting van een staatskerk. Stuckart zou, naar de oppositie vreest, in dat geval het bestuur van de staats kerk kiezen uit de rijen van de gema tigde Duitsche christenen en ook bij cle Belijdenisbeweging naar aanhangers van zijn denkbeelden zoeken. De Belijdenisbeweging zou zich ten sterkste tegen dergelijke plannen kan ten. De gevangen genomen predi kanten moeten dwangarbeid verrichten. De Times verneemt uit Berlijn dat den predikanten, die reeds 14 dagen in een concentratiekamp zijn opgesloten, de hooiden zijn kaalgeschoren en dat zij ge- vangeniskleeren hebben aangekregen en dwangarbeid moeten verrichten. GEEN STAATSSUBSIDIES MEER VOOR DE BADENSCHE KERKEN. De laatste Badensqhe kerksubsidie- wet, die de subsidiés van den staat Ba den aan de Kathpliekè, de Evangelische en de Oud-Katholieke kerk regelde, is per 31 Mrt jl. vervallen; waardoor de sub sidies van den st,aat Baden aan genoem de kerken bij de bezoldiging van hun predikanten en priesters ophouden. In het afgeloopen jaar heeft de Katholieke kerk 670,000 Mark, de Evangelische kerk 404,300 Mark en de Oud-Katholie ke kerk 14,600 Mark subsidie van den st,aat Baden ontvangen. Op welke wijze de kerken thans zullen voorzien in de middelen tot bezoldiging van hun gees telijken is nog niet bekend. Furitwaengler bij Hitier. Staatsraad dr. Furtwaengler had eenigen tijd gele den een audiëntie bij Hitier aangevraagd. Deze is gisteren ingewilligd en heeft tot resultaat gehad, dat volledige overeen stemming bleek. ZELFMOORD. Het onderzoek van den lijkschouwer naar den dood van de beide Duitsche vrouwen dr. Fabian en Wurm, die dezer dagen in de woning van eerstgenoemde te Londen dood werden aangetroffen, heeft tot de uitspraak geleid: zelfmoord in een oogenblik van geestelijke aber ratie. Zooiais men zich zal herinneren, werd aanvankelijk ondersteld, dat de twee vrouwen, die uit Duitschland waren ge vlucht, toen het Nazi-régime daar were ingevoerd, door Duitsche spionnen zou den zijn vermoord. Ze hebben echter zelf vergif ingenomen. Een ongelukkige lief de van Frau Fabian schijnt niet vreemd aan 'i drama te zijn. Door een wonder gered. De won deren zijn de wereld niet uit! In een trein uit Odense, die Zondagmorgen bij Rinze op een trein uit Svendborg reed bevond zich een jong echtpaar. De jonge vrouw stond op bet voorbalcon van den motorwagen met haar kleine in een kinderwagen. Daar het kind vast sliep zeide de conducteur tot de moeder dat zij gerust binnen kon gaan zitten; hij zou wel op de kleine passen. Bij de botsing werd het voorbalcon geheel in elkaar gedrukt en de ongelukkige ouders, die beiden schrammen opliepen, verwacht ten hun kleine dood of verminkt terug te vinden. Toen men den kinderwagen uit de overblijfselen had bevrijd was deze in elkaar gedrukt maar het kind lag vol komen ongedeerd onder de dekens. Het was niet eens wakker geworden! Noodweer. Over het gebied tus schen de Zandrivier (Transvaal) en de Njelelerivier heeft een hagelstorm ge woed, zooals men sinds menschenheu genis niet heeft meegemaakt. Vele huizen werden totaal verwoest en allerlei huishoudelijke Voorwerpen als potten en pannen en ook kleeding stukken werden over 't veld verspreid Vele vogels, springbokken en zelfs koedoes (antilopen) en zebra's werden gedood. Toen de storm bedaard was, lag de hagel bijna een meter hoog. weer een zandstorm, Van de door een vorigen zandstorm vernielde tar wevelden van West Kansas, Texas en Oklahoma blies gisteren een nieuwe zandstorm in Oostelijke richting naar de Mississippi. De landbouwers in West Kansas beschouwen dezen storm als 't einde van hun laatste hoop voor den a s tarweoogst In Oost-Colorado schijnt de zandstorm het hevigst te zijn gew-eest De menschen moesten in huis blijven en de scholen bleven gesloten. Het zaken leven lag geheel stil en ook op het plat teland kon niet worden gewerkt. Aan den oogst is voor honderdduizenden dol lars schade aangericht. van de omgekomen vliegers en vele le den van 't personeel der K.L.M. In de afgesloten kapel stonden op een katafalk vijf kisten bedolven onder een schat van bloemen en kransen opge baard. i Te half twee werden de deuren van Cuba gesmokke de emigranten worden de aula geopend en zij, die gekomen wa- dikwijls in zakken genaaid, zoodat het j ren, om een laatste afscheid te nemen, ijkt alsof het smokkelschip een groen-! stelden zich rond de katafalk op. Onder telading pan boord heeft. Bij het nade- ten die geen toegang tot de Ver. Staten hebben, doch toch het land willen bin nenkomen, soms voordoen. Het smokke en van emigranten wordt bedreven door de ergste misdadigers, die er in ge val van nood niet voor terugschrikken n slachtoffers te vermoorden. Naar ren van douanevaartuigen, wordt de on gelukkige levende lading eenvoudig overboord geworpen. De emigranten worden meermalen t gebit ingeslagen om zich meester té ma ken van het goud dat dparin is ver; werkt. Soms worden de slachtoffers op eenzame eilanden nabij de kust van Flo rida aan land gezet waar zij verhonge ren. Roosevelt is optimistisch. President Roosevelt verklaarde dat hij het moge- ijk achtte met behulp van de nieuwe werkverschaffingswet het land uit de crisis te helpen zonder volledig gebruik j te maken van het beschikbaar bedrag van 4,8 milliard dollar, waarvan hij ïoopte een aanzienlijke som in de schat- j kist terug te kunnen storten. riep van een bewoner van de eerste étage. Deze heeft toen met een bijl de deur geforceerd. De beide buren zijn j vervolgens naar de eveneens afgesloten keuken gegaan waar zij de vrouw en de beide kinderen bewusteloos vonden. WELKOM VREEMDELING. Heden konden wij de eerste sympto- nen vast stellen van vreemdelingenbe- zoek (Engelschen) aan Middelburg, mo gen de enkele tientallen, spoedig door duizenden worden gevolgd. DOOR SCHERM GETROFFEN. Hedenmorgen geraakte door den wind een scherm voor een der winkels in de Langedelft te Middelburg los en viel op het hoofd van passeerende in die straat wonende dame, die bloedend aan het hoofd werd gewond en door een ter hulp geroepen dokter met diens auto naar het gasthuis is vervoerd. VERKEER GESTREMD. De K.N.A.C. bericht, dat het ver keer op den straatweg DonaiHulst, wegvak AalstDendermnode, gestremd] is wegens verrichten van werkzaamhe den aan het wegdek. De om'egging zal geschieden langs de wegen WichelenErpe en Brussel Oostende en verder langs den provin cialen weg GentDendermonde. Begrafenis van de vijl omgeko men leden der bemanning. Vanmiddag heeft op de begraafplaats Zorvliet aan den Amsteldijk te Amster dam de droeve plechtigheid plaats ge had van de teraardebestelling van de 5 omgekomen leden van de bemanning van de „Leeuwerik", die Zaterdag j.l. te Bri- lon zoo noodlottig verongelukte. Reeds ver voor den tijd heerschte op en om het anders zoo stille kerkhof een groote drukte. Auto's reden af en aan, honderden waren gekomen om de laat ste eer te bewijzen aan de koene vlie gers, die vielen tijdens de uitoefening van hun plicht. De politie had voor een sterke afzetting gezorgd. Om het graf was een enorme bloe- menschat opgestapeld; kransen van ver schillende K.L.M.-diensten en vliegvel den: een krans van 't Londensche vlieg veld Croydon, alsmede bloemstukken van de K.N.I.L.M., de Twentsche aero- club, de Fokker-fabrieken, de Twent sche zweefvliegers, de luchtvaartafdee- ling Bandoeng (Java), de marine-lucht vaartvereeniging, de Ned. Ver. van Ver keersvliegers, de Tsjechische Lucht vaart Maatschappij; van den comman dant van de luchtvaart-afdeeling Soes- ter&erg en van officieren en manschap pen van Soesterberg; voorts van de ge meente-besturen van Amsterdam, Rot terdam en Haarlemmermeer, van den directeur van W. Müller en Co te Lon den, de Koninklijke Shell, en een bouquet narcissen „from an English garden, over which had Soer flown many times (van een Engelschen tuin, hen bevonden zich ook burgemees Ier De Vlugt en zijn beide zoons. Plechtig ruischten 3e orgeltonen door het gebouw. Diep waren allen onder den indruk. Hier en daar hoorde men een gedempt gesnik. Als eerste spr. voerde de heer A. Plesman, directeur der K. L. M. het woord. Spr. zeide o.a. het volgende: Vrienden, als wij straks aan den schoot der aarde het stoffelijk overschot van 5 jonge luchtvaarders toevertrouwen, gaan onze gedachten ook uit, naar de beide omgekomen passagiers. Als wij afscheid genomen hebben, zullen wij huiswaarts gaan, vervuld van goede herinneringen aan de vijf mannen Zij deden onvervaard hun plicht. Zij kenden geen vrees; zij leefden slechts ir. den vreeze des heeren, Wat nu mogelijk is, was 10 jaar geleden onmogelijk. De techniek is voortgegaan en nog steeds volgt zij haar weg opwaarts, doch thans is een zwarte schaduw gevallen, op de K.L.M. Het offer echter, dat deze vijf kranige mannen gebracht hebben zal niet tever geefs zijn geweest- Gij, die gevallen zijt gij hebt uw leven oneindig veel gegeven. Ik dank U voor uw werk en uw toewijding. Veel waar deering hebt gij in uw werk gevonden: gij waart één uurwerk en ook in den dood zijt gij één geweest. Rust in vrede. Rust zacht. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer E. Enthoven, voorz. v,an den Raad van Bestuur der K.N.I.L.M. Het is slechts luttele jaren geleden, al dus spr., dat wij hier op dezelfde plaats stonden met voor ons de baren van hen, die in de uitoefening van hun plicht ia 't Verre Oosten omkwamen. Spr. dacht hierbij ,aan de ramp van de „Oievaar" te Bangkok. Heden staan staan wij weer voor de baren van een vijftal mannen, die dit maal dicht bij 't vaderland hun strijd met de elementen met het leven moes ten betalen.. Onze gedachte gaat aller eerst uit naar hen, voor wie deze man nen het meeste waren, wat ze op aarde hadden. Als ik na hetgeen door den di recteur der K. L. M. hier is gezegd, een woord van laatsten dank en hulde wil brengen, dan is dat vooral tot een de- Z zer mannen, die van den beginne af "1 «Woensdag 1 Mei des dienst der K.N.I.L.M. heeft gestaan en gedetacheerd als hij was bij de K.L.M. feitelijk in dienst der K.N.I.L.M. hel le ven moest laten. Het is daarom, dat ik als voorzitter v,an den Raad van Be stuur van de K.N.I.L.M. aan onzen Prill witz een laatste groet wil brengen. Spr. schetste den loopbaan van den omge komen vlieger. Het was bekend, dat hij altijd het uiterste deed om zijn passa giers zoo rustig mogelijk over te bren gen en men had het volste vertrouwen als hij aan 't stuur zat. Bij voorkeur werd hij bestemd, om '1 vliegen te populariseeren- Zoo herinner de spr. er aan, dat Prillwitz in de twee Paaschdagen in 1929 niet minder dan 1600 passagiers te Palembang de lucht invoerde. Van iemand, die zulk eer. staat van dienst heeft, kan worden ge tuigd, dat hij een welbesteed leven heeft gehad; een leven dat geheel ir. dienst stond van de hooge taak, die hij op zich had genomen- Moge zijn oude vader in Malang hierin eenige troost vinden bij den wreeden slag, dien hem heeft getroffen. De nagedachtenis var den koenen vlieger zal hij ons in dank baarheid blijven voortleven. De derde spreker was de heer J. Ter- Haar, wethouder der gemeente Amster dam, die sprak namens het gemeente bestuur. In deze plechtige ure bij het stoffelijk overschot v,an de 5 jonge om- J in twee perceelen. gekomen K. L. M. mannen wil ik ge tuigen aldus spr., van de groote waar Vrijdag 12 April v.m. 11 uur in de gemeenteraadskamer te Kats na mens het bestuur der Waterkee- ring van den Calm. Leendert Abrahampolder te Kats: 't aan leggen steenglooiïngwerk en 't onderhouden tot 30 April 1936 der waterk. e.a. werken aan bo vengen. Polder. Raming f 5426 Z:e Middelb. Crt. 19 Maart '35 terdag 13 April v.m. 11 uur ver gaderlokaal te Kortgene namens bestuur Waterkeering Calm. Jonkvrouw-Annapolder aldaar: aanleggen en verbeteren steen glooiïngwerk en 't onderhouden tot 30 April 1936 der waterk e.a. werken bovengen, polder. Raming f 4487. Zie Middelb. Crt. 19 Maart '35. oensdag 17 April des v.m. 11 u. gebouw Prov- bestuur te Mid delburg: 't herstellen aanlegstei ger voor zeesleepboten aan de W. zijde der buitenhaven van 't kanaal door Walcheren te Vlls- singen. Raming f 2000. Zie Staatscrt. 16 Maart 1935 Donderdag 18 April n.m. 3 uur m de Directiekeet te Borssele na mens het bestuur van den Calm, polder Borssele: het herstel, de vernieuwing en 't onderhoud tot 30 April 1936 der aarde, kram rijs- en steenglooiïngswerken aan genoemden Polder. Zie Middelb. Crt- 2 April 1935. Woensdag 24 April des v.m. 11 uur in Geb. Prov. bestuur te Middel burg: het uitvoeren van zuigwerk in de Sardijngeul te Vlissingen. Zie Staatscourant 21 Maart '35. v.m. 11 uur I Middelburg, 11 April. Op de eier- veiling waren heden aangevoerd 49.000 stuks. Gew, witte kippeneieren 5254 kg 1.56, 54—56 kg. 1.70; 56—58 kg. 1.67—1.69; 58—60 kg. 1.73—1.79; 60 —62 kg. 1.86—1.90; 62—64 kg 1.96 —2.00; 64—66 kg. 2.04—2.05. Bruine: 5860 kg 1.871.90; 60— 62 kg. 1.96—1.99; 64—66 kg. 2.08. Eendeneieren 2.05; Ganzeneieren 9.00; Kalkoeneieren 5.00. Middelbu/rg, 11 April. Aange voerd door Walchersche boerinnen (offi- cieele prijsnoteering van den markt meester) boter 0.72 K; eieren 2.00; eendeieren 2.50; ganseieren 10. Aangevoerd door handelaren: boter 0.71 K; eieren 1.90; eendeiere f 2,50; ganseieren f 10; kalkoeneieren 5.00. De marktzetter van den landbouw geeft dezelfde prijzen aan, maar boven dien als particuliere prijs; boter 0 A kipeieren 3; eendeieren 3.30 W geb. Prov. bestuur te Middelburg 't verrichten, herstellingen aan de draaibrug over 't kanaal door Walcheren te O. en W. Souburg- Raming f 3750- Zie Staatscrt. 27 Maart 1935. De commissienoteering voor Ne- derlandsche boter is heden vastgesteld op 40 cent per kg. RIJKSTUINBOU W CONSULENT VOOR ZEELAND. Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van ir. B. Bosma, rijkstuinbouwconsulent te Zwol le, tot rijkstuinbouwconsulent voor Zee-| land, zulks in de plaats van den tot in- j specteur van den tuinbouwvoorlichtings- dienst benoemden hr. Ir- A. W. van de Plassche- K a p e 11 e, 10 April. Veilingsvereeni- ging Kapelle-Biezelinge en Omgeving- Kleine Veiling: Spinazie 1618, Snij- sla 1617, Sjalotten 1, Witlof 12, Wijn peen 2, alles per kg; Kropsla 2,603,80, per 100 krop; Radijs 1,503,60, Selderij 2,202,40, beiden per 100 bos; Kipeieren 1,601,80, per 100 stuks. Getrouwd: J. L. DE KEYZER en M. C. VERMEULEN die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk onder vonden. Biervliet, 11 April 1935. Voor de vele blijken van belang stelling bij de geboorte van onzen Zoon ondervonden, zeggen wij har telijk dank. J. DE NOOD. W. DE NOOD—DEKKER. Middelburg, 11 April 1935. Voor de belangstelling tijdens de kortstondige ziekte en ondervon den deelneming na het overlijden van onze geliefde Moeder, Be huwd-, Groot- en Overgrootmoe der NEELTJE VERWIJS, Wed. van Andr. Neele, te St. Philipsland, betuigen wij on zen hartelijken dank. Uit aller naam, JOH. NEELE. N. St. Joosland, 11 April 1935. PRALINE- CARAMEL- NOUGAT-Eitjes. M. PETERSE MIDDELBURG. De Polder Walcheren heeft heden middag te Middelburg aanbesteed de uitvoering van werken aan de zee- weringen aan de Zuid- en Westwatering Inschrijvers eerste perceel: J. J. Jan-1 sen, Middelburg f 5982; L. J- Dekker, deering en de bewondering die het ge-l Veere f 5550; firma de Jager, Sliedrecht c - meentebestuur steeds heeft gekoesterd! f 5495; Jz. Lagasse en Zoon, Koudekerk e waar Soer vaak overheen gevlogen was). voor het prachtige werk der K. L. M„ f 5469; P. Dekker, Veere f 55339; A. A In de omgeving van t grat was een I ,,Ani. vAr&rV nnL van rnlnten. meca- 9 jf cm/i, n ,r j omgeving van 't graf was een groot aantal luidsprekers geplaatst, wel ke het mogelijk maakten de redevoerin gen te volgen. Om ruim 1 uur klonk het geronk van zware motoren. Het was de F 22, die laag over de begraafplaats de Wilde, Middelburg f 5294; C. v. d.l marconisten. Zij toch be-jjQipp^ Vlissingen f 5248 en J- Linden- groote mate van berg Czn Wemeldinge f 5220- gaande aanj Tweede perceel: Iz. Lagasse f 5980;] O. Dekker f 5889; C. v. d. Klippe f 5788; 'A, A. de Wilde f 5530, J- Lindenberg voor het werk ook van piloten, mepa niciens en schikken over een moed en kunde gepaard groote voorzichtigheid. Een hoogere macht heeft met een UK wuue i j-jju j^juu vloog, teneinde een groet aan de omge-1 harden slag een einde gemaakt aan de j p' "T"o 519R komenen te brengen. Tegen kwart ovei 1 jonge levens der Leeuwerik bemanning. één arriveerden de eerste rouwauto's. Wij moeten het hoofd buigen en berus- Onder de aanwezigen waren: de hee.en I ten. Spr. hoopte dat de nagelaten be- A. Plesman, directeur der K.L.M., I trekkingen steun zullen vinden in den E. Enthoven, voorzitter van den Raad I Heer en dat Hij hen troosten zal- Weest van Bestuur van de K.N.I.L.M., de Am- overtuigd van de waarachtige deelne ming van het Amsterdamsche gemeen tebestuur. Emigranten-wee. Bij de behande ling van een voorstel tot uitbreiding van de volmachten .van het dep. van arbeid inzake emigratiekwesties, gaf de emi gratiecommissaris, Mac Cormick, voor de emigratiecommissie van het huis van aigeyaardigden, een opzienbarende be schrijving van de gruwelijke toestanden die zich bij het smokkelen van emigran- sterdamsche wethouder J. Ter Haar, het Eerste Kamerlid, mr. H. Smeenge, en ir, H. C. E. van Ede van der Pais, waarne mend directeur van den luchtvaart dienst, als vertegenwoordiger van den minister van Waterstaat. De directeur- Generaal van P.T.T. werd vertegen woordigd door den algemeenen secre taris mr. J. F. Royen en den heer W. R. van Goor. Van de K.N.I.L.M. waren ver der aanwezig de directeur, jhr. H. K. B. Rendorp, en de secretaris van den Raad van Bestuur den heer H, Steenbeek. Voorts een detachement van de Lucht vaart-afdeeling te Soesterburg, een de- HET DRAMA TE DEN HAAG. Omtrent het drama te Den Haag wordt nog gemeld: Toen de echtgenoot en vader, de 50 jarige T. omstreeks half vier in den na middag de woning had verlaten om eeni ge boodschappen te doen was er niets bijzonders aan de hand, dat tot veront rusting aanleiding kon geven. Zijn vrouw had weliswaar sinds eenigen tijd last van waandenkbeelden, doch de medici hadden den toestand niet al te ernstig Notaris R- Batten heeft gisteren in het café van den heer A. Caljouw aai den Veerschen straatweg, publiek ver kocht: De hofstede „Het Huis Halfwege" aan j den Veerschen straatweg te Vrouwe polder groot 52 a 90 ca. Kooper G. F- Bakx te Amsterdam voor de som van f 3120, tachement van het vliegkamp De Kooy, -geoordeeld. Tegen half zes keerde cie dr. ir. E. B. Wolff en dr. ir. H. J. v. d. 1 man terug, doch vond de tusschendeur Maas, van den rijksstudiedienst voor de naar de tweede étage gesloten. Hij waar- Luchtvaart; tenslotte talrijke collega's schuwde een buurvrouw, die de hulp in- STEMMING. Goes. Getrouwd: F. Felius jm. 28 j. en J. W. de Keyzer jd- -21 j. Overleden: D. Bouterse 55 j. echtge noot van L. Westerweele, Wissenkerke Bevallen: C. A. Schrijver, geb- Win- 1 terswijk, z. De Burgemeester van Middel burg brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 17 April 1935, van des morgens acht uur tot ,des namiddags vijl uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zeeland. Herinnerd wordt aan de ver plichting, opgelegd bij artikl 72, tweede lid, der kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze ver- plichting niet voldoet, wordt, ten zij van eene geldige reden van ver hindering blijkt, gestraft met geld boete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroege re veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onher roepelijk is geworden, wordt geld boete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aanaacht ge- vestigd op: Artikel 128 van het wetboek van strafrecht, luidende: Hij die opzet telijk zich voor een ander uitge vende, aan eene krachtens wette lijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste één jaar. Artikel 150a der kieswet, luiden de: Hij die bij eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een per soon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één maand of geld boete van ten hoogste duizend gul den. Middelburg, 8 April 1935. De Burgemeester voornoemd, M. FERNHOUT.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 3