bimËÊii, AKKERTJE 'tnkuufie pakje pruim tabak y* i BURGERLIJKE STANG. sarktberiossten/ AGENDA, Deskundigen roemen deze tabak als Prima van smaak Stevig in de mond Wordt niet glad Lang houdbaar Geen gebruiker van pruimtabak verzuime met dit nieuwe pakje kennis te maken. Op doeltreffende fimancieelen steun van elders mocht vooralsnog niet wor den gerekend; men mag aannemen, dat de tijd daarvoor nog niet rijp was. Het Werkloozenvraagstuk behoefde nog niet noodzakelijk ingrijpen der regeering, zoodat het werk waartoe besloten was, geheel uit eigen middelen werd betaald en uitgevoerd ba gehouden aanbeste ding. Reeds op 27 April 1929 kon wor den medegedeeld, dat zoowel de uit dieping van den Vlissingschen water gang vanaf de wachtsluis in den noord oostelijken dijk van den binnenboezem der Westersluis te Vlissingen tot en met den zijtak van den watergang naar het Linkerkroonwerk, als het graven van den nieuwen watergang vanaf dit Linkerkroonwerk tot aan Koudekerke bij den Steenheulweg in 1928 was vol tooid. Het eerstgenoemde werk had een uitgave gevorderd van f 21,209,48, het andere werk, alle kosten daarbij inbe grepen f 92,641,59%. Intusschen had de Algemeene vergadering op 10 Maart 1928 besloten de werken tot ontwate ring voort te zetten. Daartoe had in niet geringe mate meegewerkt de groote re genval in den zomer 1927, die zoodanige hooge waterstand had tengevolge ge had, dat thans zelfs van landbouwers zijde op voortgang werd aangedrongen. WBELBURQ, „Wij blijven ons zelf." Neem een (A.A.) MIDDELBURG. GOES. *»y i o ©lm E81 (Ing. Mcd.) In deze vergadering werd besloten: het dag. bestuur te machtigen a. tot het stichten van een gemaal te Middelburg; b. tot het uitvoeren van die werken, welke voor den onmiddellijken aanvoer v,an het water naar het gemaal noodig zouden blijken te zijn. Terstond werd begonnen met het bou wen van een gemaal met bijbehoorende werken te Middelburg; het vergraven van een gedeelte van den Vlissingschen watergang tot loeleidingskanaal paar 't gemaal en 'het maken van een brug van gewapend beton in den Vlissingschen Singel te Middelburg. Gezamenlijk hebben deze werken ge kost f 184,228,26%. Teneinde den toevoer van het water naar het gemaal te bevorderen, werd reeds in 1928 bovendien aangevangen met de verbetering van den Domburg- schen watergang welk werk in de twee volgende jaren werd voortgezet. De totale kosten hebben bedragen f 21,833,05%. De nieuwe betonduiker bij de Lange- vielebuitenbrug, was een werk, dat dooi de moeilijke ligging niet gemakkelijk was tot stand te brengen, en vorderde derhalve een belangrijk bedrag nml. f 31,521,85. Thans restte nog het uitdiepen van de Vesten te Middelburg voorzoover zij een verbinding vormen van den Dom- burgschen watergang tot de brug bij den Vlissingschen watergang. Noodzake lijk wat dit werk niet, gewensc.ht wel. Daar echter niet het minst de gemeen te Middelburg bij de uitvoering van het werk zou zijn gebaat, vond overleg plaats. Dat overleg leidde er toe, dat de polder Walcheren het werk zou uit voeren, terwijl de gemeente Middel burg een deel der kosten zou dragen. De totale kosten van uitvoering hebben bedragen f 43,841,25. Thans was het ge- heele complex van werken gereed, die dus samen f 395,275,49% hadden ge kost. Hiervan betaalde het Rijk f 38,818,84 en de gemeente .f 17,613,23, zoodat voor den Polder bleef f 338,843,42% waarvoor een leening van f 330,000 werd aangegaan, terwijl het overige uit den gewonen dienst werd betaald. Voltooid waren de werken tot afwa tering hiermede niet. Men had. nog te kampen met de smalle sprinken en het was zeer wenschelijk, dat zoowel een watergang werd gegraven, welke die per naar het Noorden het eiland zou in dringen, aansluitende aan den gegra ven watergang vanaf de Steenheul te Koudekerke, als ook hef. graven van 'n watergang de verbinding vormende tas- schen een nieuw te graven watergang en den Domburgschen watergang. Het dag. bestuur zou in dezen tijd geen vrijheid gevonden hebben daartoe een voorstel te doen, indien niet iuist de zor- gerlijke omstandigheden aanleiding had den gegeven tot hernieuwd overleg met de regeering. Hoe de steeds toenemende werkloos heid zou kunnen worden bestreden, was een vraagstuk, dat steeds meer de aan dacht der regeering bezig hield en voor Walcheren stond de oplossing, althans voor geruimen tijd, in direct verband met de uitbreiding der werkzaamheden tot ontwatering, tengevolge waarvan ge durende enkele jaren minstens een hon derdtal arbeiders voldoenden arbeid zou kunnen vinden. De Regeering verklaarde zich bereid tot 95 pet. bij te dragen in de arbeids- loonen en voor 25 pet. in alle overige kosten. Een deel der arbeidsloonen zou dan voor een nader te bepalen deel der 95 betaald worden door de gemeen ten, waaruit de werkloozen werden be trokken. De besprekingen werden 3 Juli 1931 door Ged: Staten van Zeeland ingeleid en hadden in den aanvang van 1932 haar beslag gekregen, nadat inmiddels de al gemeene poldervergadering op 26 Sep tember 1931 een erediet van 75.000 verleend had voor uitvoering dezer wpr- ken. Aangevarïgen werd met het vergra ven van gedeelten van de Koudekerk- sche en de Koudekerke-Biggekerksche sprink, thans herdoopt en Meliskerksche watergang, genaamd; te beginnen bij den Steenheul te Koudekerke, waarna steeds noordelijker werd voortgegaan, terwijl tevens de verbinding met den Domburg schen watergang onder handen werd ge nomen en de Biggekerksche sprink tot watergang vergraven. Het werk, waarin vele kunstwerken zijn gelegen en dat bovendien omlegging van een gedeelte straatweg met zich bracht, heeft inderdaad enkele jaren aan ruim een honderdtal werkloozen werk verschaft. Op 1 Januari 1935 was het voltooid. De totale kosten bedragen rond 325.000 gld., waarin ruim 200.000 aan arbeids loon is begrepen. Van de totale uitga ven is door het Rijk ongeveer 240.000 betaald, zoodat ten laste van den polder ongeveer 165.000 is gekomen. Hiermede is in hoofdzaak de'verbe tering dér afwatering van Walcheren westelijk deel voltooid. Ook aan de gedeelten liggende ten oosten van het kanaal, kleven, zij het in mindere mate, dezelfde gebreken. Voor het Noordelijk deel, begrensd door het kanaal en het Arnekanaal zijn eveneens met subsidie van het Rijk, enkele verbeteringen tot stand gekomen. In het Zuidelijk gedeel te is tot op heden volstaan met intensie ver uitbaggeren der in dat deel gelegen watergangen zonder Rijkshulp. Plannen zijn in overweging tot het stichten van een gemaal in dit laatste deel, welke plannen echter nog in staat van voor bereiding zijn. Scheidsgerecht, Mr. M. W. G. Jolles, en mr. J- Moo- lenburgh, zijn periodiek aan de beurt van aftreding resp. als voorzitter en plaatsvervangend voorzitter van het scheidsgerecht voor gemeenteambte ren. Met hen bevelen B. en W, resp. aan dd heeren mr. F. B. Evers en mr- J. A. E. Rink. Commissie van bijstand. Reeds meermalen is de wenschelijk- heid overwogen om over te gaan tot de opheffing van de commissie van fabri cage en in te stellen een commissie van bijstand voor het beheer van gemeente werken en den Reinigings- en Ontsmet- lingsdienst. B. en W. bieden thans den Raad eene verordening tot regeling van de werking van de Commissie van Bij| stand ter vaststelling aan. Het ligt in de bedoeling een secretaris der commissie aan te wijzen op eene jaarlijksche vergoeding van 95, even als de secretaris der commissie van bij stand voor de bedrijven zal genieten na aanneming van het voorstel tot jaarwed- deherziening. Gebruik gemeentegrond. Bij de verbetering van den Blauwen- dijk is de vergunning voor het hebben van veranda's voor de café's aldaar op gezegd, waarvoor de betrokkenen 5 j per jaar betaalden. B. en W. verleenden hun nu vergun ning enkele stoelen en tafeltjes voor hun perceelen te plaatsen van 1 April tot 1 November, doch de daarvoor verschul digde f 0,50 per m2, maakte het veel duurder dan vroeger voor de veranda's en daarom stellen B. en W. voor een omwerking van de desbetreffende bepa ling, waardoor in gevallen als dit een billijker tarief zal kunnen gelden. Gisterenavond hield de afdeeling Middelburg van de Liberale Staatspartij ,,De Vrijheidsbond" een vergadering, aangekondigd als toegankelijk voor le den en introducées, waarin mr. G. A. Boon, lid der Tweede Kamer zou spre ken over bovengenoemd onderwerp. De voorzitter, mr. B. D. H. Teile gen heeft speciaal den heer Boon welkom en wees op de groote beteeke- nis van de statenverkiezing. Spr. uitte de hoop, dat het bekwaam lid van Ged. Staten, den heer Van Bommel van Vlo ten daarin terug zal mogen keeren en dat hij: sterker zal staan dan thans, waaraan ook de Middelburgsche kiezers kunnen medehelpen. Maar men wil van zekere zijde ons volk in andere richting stuuren, maar volgens spr. moet men vast houden aan het eigen vrijzinnige beginsel, Mr. Boon zeide,, dat de liberalen iets te beloven hebben, zij willen alle staatsschu.ld, inclusief de Indische af lossen, belasting verlagen, staatspensi oen geven, leger en vloot belangrijk ver sterken en het reizen zoo goedkoop ma ken, dat men voor 75 cent een retour Den HaagGroningen heeft. Spr. eindigde met deze parodie en vroeg of het geen dwaasheid is, dat er in Nederland menschen zijn en dan nog wel intellectueelen, die zulke dingen in ernst geloven, als de N.S.B. ze voor spelt? Deze beweren ook dat de warenhui zen zullen verdwijnen ten bate van de lijdende middenstanders. Als spr. dit hier in ernst kwam vertellen zou men toch zeker zeggen, cfat hij rijp was voor Meerenberg. De Liberalen hebben nooit meer beloofd, dan zij werkelijk konden nakomen. Van 1848 af zijn zij zich ge lijk gebleven, wat niet zeggen wil, dat zij staatsonthouders waren. De beste sociale wetgeving kwam v,an het mini sterie Goeman Borgius-Pierson, in den tijd toen er nog maar 3 S.D.A.P.-ers in de Kamer zaten. De Liberalen staan op het standpunt, dat de staat .aanvullend moet optreden. Waar oeconomische macht tot onrechtvaardigheid mocht leiden, moet de overheid ingrijpen. Maar het marxisme heeft veel bezwaren, o.a. keurt spr. de gelijkschakeling niet goed. De niet-liberalen willen zich met alles en nog wat bemoeien, de liberalen wil len het niet, als het niet noodig is. Men hoort niet meer van socialisatie, het nieuwe woord is de „ordening"- Maar ook daaraan kunnen de liberalen niet medewerken, want ook dit wijst volgens spr. op groote inmenning. De leiding komt bij ambtenaren, die niet deskundig zijn, of wel bij deskundigen, maar die zijn dan belanghebbenden. Dan is het beter in Engeland, waar de mid denstanders zelf aangeven, welke zaken goed zijn of niet. De ordening zal het aantal ambtenaren weer vergrooten. Men mag 't particulier initiatief niet ie veel aan banden leggen. Het liberale sy steem heeft veel goeds gebracht, maar thans zijn de zelfwerkzaamheid, het vrije verkeer enz- volkomen weg. Niettegen staande de bevolking van Nederland ieder jaar met 100,000 personen toenam, kon men toch allen werk en eten ge ven en dat zou dan nu toch ook moeten kunnen met de groote productie- en verkeersmogelijkheden. Men was gedwongen het vrijhandels standpunt los t.e laten, en het heeft geen zin er nu over te spreken voor 't heden maar in de toekomst zal het herleven. Men zal inzien, dat het zoo niet langer kan, dit zal ook het geval zijn met den bewapeningswedloop; met de ontwrich ting van het gezin en ook met de abso lute zelfvoorziening als nu het geval is. We beleven een crisis, maar daarom nog geen ondergang. De vrijhandel heeft zijn bekoring verloren voor invoer, maar niet voor uitvoer. Er komt reeds een kentering ten deze, anders zou land voor land naar den kelder gaan. Daarbij is ook hard noodig de stabilisatie van de wisselkoersen, mede opdat de aanne mers en anderen ook in het buitenland kunnen inschrijven- Zonder dat kan er geen herstel komen; op een wereldcon ferentie zal men de stabilisatie moeten vaststellen. Voor alles is een sluitende begrooting noodig en die is in deze tijden niet Le krijgen zonder het nemen van minder aangename maatregelen. Er moet nog 90 millioen gedekt worden en dat zal nu niet meer alleen kunnen door be zuiniging; het moet ook door aanpassing' ,Er zullen weer onaangename dingen moeten gebeuren. Heeft men een sluitende begrooting bereikt, dan kan men de werkverrui ming krachtiger ter hand nemen. Men kan dan bruggenbouw bespoedigen, evenals den bouw van een tweeden Sta tendam. Er is bijna niemand, die niet door de crisis getroffen is, maar het ergste toch degenen die werkloos zijn. Zeker zijn er die liever lui zijn dan moe, maar er zijn er tienduizenden, die zoo gaarne willen werken en die geen werk kunnen vin den. Het is onjuist, dat de liberalen I voorstanders zouden zijn van lage loo- nen. Een werkgever, die minder betaalt dan hij kan, is dom. Liberale werkgevers als Stork, Waller, Philips, geven een goed voorbeeld aan menschen als Re- gout en dergelijke. Maar thans betaalt men in de beschutte bedrijven te hooge loonen en dat moeten de consumenten dan toch betalen. De productiekosten moeten naar beneden. Dat is geen klas- sestrijd, maar een strijd van de eene groep arbeiders tegen de andere. Komende tot de meermalen genoemde tegenstelling van stad en platteland, zegt spreker dat zekere belangen diffe rent zijn. Het is juist, dat er 200 millioen steun aan den landbouw wordt gegeven, maar zonder dat zou hij naar den kelder zijn gegaan en waren de land- en tuin bouwers tot het pauperisme afgezakt. Men mag niet vergeten, dat ook de ste den gesteund worden door invoerrech ten, contingenteering enz. De stad moet begrijpen, dat het platteland niet zonder den steun kan en het platteland", dat de steun niet permanent kan zijn. Er zijn nu alleen voor den steun aan den landbouw 7000 crisisambtenaren. Spr, weet niet of het te veel is. Hij erkent, dat, niettegen staande de Kamer destijds hem en den heer Oud niet wilde volgen, de tarwe- wet goed heeft gewerkt en de landbou wers er groot voordeel van hebben ge had. De richtorüs daalt en zoo moet men komen tot normale prijzen. Wat betreft het defensie vraagstuk, zegt spr., dat de liberalen altijd tegen éénzijdige ontwapening zijn geweest en daarom door de Vrijz, Dem, meermalen zijn aangevallen en betiteld als militai- risten. Nu hoort men weer andere klan ken en roept men om een veel sterker leger. En het is juist, dat men op bepaal de deelen, als de vloot in Indië en de luchtstrijdkrachten ten achter is. Heel de wereld bewapent en dan moet Ne derland er aan mede doen, alleen reeds uit zeirespect. Het is wellicht een mid del om weer buiten een nieuwe oorlog te blijven, waarvan spr. ernstig hoopt, dat wij er voor bewaard zullen blijven. Men had zeker meer verwacht van den Volkenbond, maar de liberalen blijven er op vertrouwen en spr. wijst er op, dat inzake de Saarkwestie en na, den moord te Marseille de Volkenbond toch zeer goed werk heeft gedaan om een uitbarsting te voorkomen. De Vrijz. Dem. zitten er nu moeilijk mede, zij zitten in het kabinet, de mi nister van defensie verzekert, dat heel het kabinet achter zijn begrooting staat, maar toch stemmen de V. D. kamerle den er tegen. Langzamerhand zullen zij ook hun houding in de verstandige rich ting wijzigen. Spr. wijst ook op ds. Van Duyl, die tot voor kort lid was van Kerk en Vre de en die nu als N. S. Ber de liberalen verwijt, dat zij te weinig voor de defen sie hebben gedaan. Meer nationale op leving is op zich zelf goed. De liberalen hebben steeds gezegd, dat er te weinig gezagshandhaving was. Over de communisten wilt spr. het niet hebben, dat is een stelsel uit een half Aziatisch land, maar ook de S.D. A.P. gaat niet vrij tegenover het gezag, wat spr. met verschillende voorbeelden nader aan toonde. Spr. keurde het tf, dat de VARA allerlei mag uitzenden en met de Internationale eindigt. Het sta ken keurt spr. af en in Rusland, Italië of Duitschland zal men dat niet meer ongestraft kunnen doen, maar hier wel. Dan moet er echter ook vrijheid van ar beid tegenover staan en de werkwilli gen moeten op alle mogelijke wijzen worden beschermd. Het lid zijn van openbare colleges door vrijgestelden acht spr. zeer verkeerd. Verschillende S.D.A.P.sche wethouders hebben de fi nanciën in de war geschopt en nu moe ten anderen dit weer in orde brengen. Dat de N.S.B. zich niet ontziet dooden als Troelstra en anderen in haar propa ganda te betrekken en het voor te stel len of die het nu zeker met haar eens zouden zijn, keurt spr. scherp af. Als de N.S.B, spreekt over soberheid, die bij haar zal heerschen dan wijst spr. er op hoe de heeren in Duitschland leven, Het is makkelijk veel te beloven. Maar de N.S.Bers zijn valsche profeten en zij buiten de crisis en de ontevredenheid uit. Toen Mussert lid was van de afdee ling Utrecht van den Vrijheidsbond, heeft hij zijn sterk licht nooit doen schijnen. De N.S.B. heeft haar programma let terlijk van de Duitsche overgenomen. Als de N.S.B. de macht had, dan zou men niet zoo rustig kunnen vergaderen. Toen Hitier nog niet aan de regeering was, in 1932 keurde de Volkische Beo- bachter het af, d,at dr. Bruning wel door de radio mocht spreken en Hitier niet, en dat Noske, de sociaal-democratische Oberprasident van Hannover de Natio- naal-socialistische ,t,N ie o\er s,a ch 1 i s ch e Tageszeitung" verbood en noemde dat misbruik maken van politieke macht. Maar de wet van 14 Juli 1933 meldde, dat er in Duitschland bestaat als eenig politieke partij de Nationaal Socialisti sche Arbeiderspartij. Zij die zouden trachten een andere partij op te richten, zouden behalve d,at er nog zwaardere straffen toegepast konden worden, drie jaar tuchthuis straf krijgen of wel een gevangenisstraf van 3 maanden tot 3 jaar. Nederlandsche fascisten hebben ook reeds verklaard, dat bij hun regime andere vergaderingen niet toelaatbaar waren en dat alleen de fatsoenlijke pers zou mogen verschijnen. Zoo zou het Handelsblad maar alleen meer in oude archieven worden aangetroffen en vol gens spr. zou de Middelburgsche Cou rant ook wel verdwijnen. Ook al schreef zij critiek op de jongste vergadering van den Vrijheidsbond. Spr- mag dat overigens wel, als het gaat om de libe rale gedachte te dienen. Terreur bestaat er in Nederland 'niet. Maar het is goed dat iambtenaren geen. lid mogen zijn van de C. P. en de N. S. B. en militairen ook niet van de S. D. A. P. Als men ziet, dat Mussert gebruik maakt van particuliere brieven, die hem door een. vergissing in handen komen,, dan is de vrees gerechtvaardigd, dat ambtenaren, ook geheime aan den „lei der" zullen verstrekken. Men dat al zijn wij nog niet door de crisis heen, maar ook dat zal weer ko men en spr. wijst op het werk van Wla- dimir d'Órmesson, getiteld „La Grande crise mondiale de 1857". De schrijver be toogt, dat alle vroegere crisissen en ook deze groote wereldcrisis van 1857 weer door betere tijden zijn gevolgd en ook nu zal zeker de welvaart weer volgen. Men moet wars zijn van N.S.B,, van Communisten, van dictatuur en despo tisme en pal staan voor de vrije liberale gedachte en te Middelburg stemmen Op de lijst-Portheine- Spr- eindigde onder applaus van de ongeveer 80 aanwezigen. Van de gelegenheid tot vragen stellen maakten de heeren mr. v. d. Veur en Anker (Vlissingen) gebruik. Dit gaf den heer Boon nog aanleiding er op te wijzen, dat het verstrekken van gelden uit het werkfonds 1934 aan de gemeenten a fonds perdu, niet wel mo gelijk is- Om de loonen te verhoogea en dan door de koopkracht moet er geld zijn en spr. verwacht, dat daarvan ook in België niet veel zal komen. Het uitschakelen van machines uit het pro ductieproces is gelijk aan het terug zet ten van de klok. De cumulatie van be trekkingen is niet zoo erg als wel eens wordt voorgesteld, maar spr. acht bijv- het benoemen van een gepensionneerd officier van de marine tot burgemeester in dezen tijd ontoelaatbaar- De v o o r z. bracht mr. Boon dank en hoopte dat zijn rede zal mede brengeip dat men zijn raad opvolgt. ij Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, •nuwpijn, Rheumatische pijnen (Ingez. Med, Driewegen. Over de maand Maart. Getrouwd: J. Verdonk, 30 j. jon. te Heinkenszand en J- M. de Broekert, 29 j. jd- Bevallen: C, M. van der Maale, geb, van den Berg, z. fD.Z4' Nieuwvliet. Over le kwartaal. Bevallen: A. C- van den Ameele, geb. Mogré, z.; M. S. Minderhoud, geb. Faas, z. Overleden: S. M. de Groote 75 J- jd. (B.C.) Schoondijke. Over de maand Maart. Bevallen: J. J, Tournois, geb- Boon man, d.; F. E. Sijnesael, geb- Tellier, z.; Joh. de Feijter, geb- van Hoeve, z.; J, Ramondt, geb. van Weijns, d-; E. Hame link, geb. de Jonge, d. Getrouwd: C. P. Babijn 26 j- jm. te Biervliet en M. van den Broeke, 23 j- jd. Cadzand. Over de maand Maart- Bevallen: C. D. Adriaansen, geb. de Maillie, d-; A. M. Plog, geb. de Lijzer, d,; P- Vasseur, geb. Koster, d. Overleden: C. A. Welzoet, 79 j. wed, van A- Bril. (A.A.) Goes, 9 April. Veilingsvereeaiging „Zuid-Beveland". Appels: Zoete Belle fleuren 20, Zure Appels (Buitenlandsche) 6—13. Peren: St. Remy 16, Kleiperen 17— 18, Brederode 16, alles per 100 kg. Diversen: Hazelnoten 16, Spinazie 16. -20, Witlof 12-13, Uien 0,90-4,20, Schor- seneeren 2, Sjalotten 3—4, Aardappels (bonte) 2, idem Bevelanders 22,10, al les per 100 kg, Bloemkool 10—15, idem III 4, Kropsla 2—5, Andijvie 0,70, Pri mula planten 0,50, Kipeieren 1,50—1,70, Ganseieren 5,50—6,50, Kalkoeneeieren 4,30, Kievitseieren 5,80, alles per 100 stuks, Rabarber 8, Prei 1011, Radijs 2,10—2,80, Selderij 0,50—1,40, Tulpen 1517, Narcissen 1, Flieren 3, alles per 100 bos, Spirea's 19, Ceneraria*5 9, bei den per 100 pot, Knolselderij O.O1®0,26, per bak, Honing 0,30, per flacon Woensdag 10 April Donderdag 11 April. Tijdrede ds, G. H- Kersten. Kerk der Geref- Gem. (Segeersfraat) 7 uur Woensdag 10 April Donderdag 11 April. Feestavond Volksonderwijs, Opvoering van „De Vrolijke Schoenmaker", Prins van Oranje 8 uur.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6