KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LEGER EN VLOOT. RECHTSZAKEN. BEURSTHERMOMETER van Woensdag. FINANCIEELE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. BEURS- EH WISSELKOERSEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BELGI& SS AMSTERDAM, 10 April. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt de officieele noteering van fc e den. Ned. 31 1000-4 99%— 99. Ned. 33 1000-4 99%99. Ned. 34 1000-4 99%—99. Certificaten-3 87%86%. O. Indië 34 1000-4 99 98%. Denemarken Oblig. 1926-5 91—89%. Duitschl. pndst. 100-7 19%—19%.' Engeland l%0-90 4 71%—71%. Zwitserl. oblig. '24-5 94% Zwitserl. Staatss. 1927-4% 91%92. Amsterdam 1933-5 100%—100- Amsterdam 1934-4% 99%—99%. 's Gravenhage 1929-4% 100%1-, Rotterdam 1926-1930-4% 9896%. Berlijn 1925-6 18% Zeeuws. Hyp. B-5 98 Zeeuws- Hyp. B-4% 96%96%. Cities Service Cy. P. 1958 5 22% A Amsterd. Bank 108%109%. C Rott. Bankver. 106103. A Twentsche Bank 9090%. A Pref. Gruyter en Zn. A. 129129%, A Pref. Jurgens Al 98%98%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 426425%. A De Schelde N.B. 18%—18%. A Ver. Papf. v. Gelder 4647. C Am. Car Foundry 7%8%. C Am. Smelt Ref. 20%—20%. C Farbenind. I.G, 43%—45%. C Stand. Brands 9%10- C U. States St. C. 18%—19%-%. C North Am. Cy. 7%7%. A Born. Sum. H-M. 144144. A Linde Teves en Stokv. 6465. A Ned. Wol Mij. 76%—77%, A Singkep Tin M. 7575. A J. C. Japan Ln. 27%27%. A Rotterd. Lloyd 32%—30%. A S. M. Nederland 32—30%. A Amst. Thee C.M. 39%—42. bleek dat het ledental was gestegen tot 1261. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de ontvangsten over 1934 bedroegen 2724 en de uitgaven 2322 goed slot 402. Bij acclamatie werden de aftredende bestuursleden de heeren C. Flipse en C. van Halst herkozen. Besloten werd tm over 1934 voor de bijkomende kosten verbonden aan ziekenhuisverpleging 50 pet bij te dragen. Besloten werd cm niet als vorig jaar 2 maanden contribu tie als reductie te geven maar een maand n.l. Januari, dit om meer steun in de bijkomende kosten der verpleeg den te kunnen verleenen. Daarna kwam in behandeling de agenda van de algemeene vergadering. Als afgevaardigden werden aangewezen de heeren Verhoeks en Heijboer, secre taris en penningmeester en het lid cle heer Dingemanse- Besloten werd het voorstel Kamperland niet te steunen i u het prae-advies van het bestuur is, in dien mogelijk in de extra vervoerkosten voor Noord-Beveland te gemoet te ko men. De secretaris spoorde de leden aan om wanneer het kindertal grooter wordt dit op te geven, evenzoo vlugger inzending van de doktersverklaring bij opneming in een ziekenhuis zulks in verband met de administratie. GROEDE. Maandagmiddag hield de Onderlinge Brandwaarborg-Mpij. van 1818, gevestigd alhier, haar algemeene jaarvergadering in hotel ,,De Drie Ko ningen". De voorz. de heer P. van Kruij- ningen herdacht den overleden oud-se cretaris-ontvanger. Uit het verslag van den secretaris-ontvanger bleek, dat in de le en 2e klasse waren verzekerd 974 gebouwen door 826 deelgenooten. De brandschade in het afgeloopen jaar be droeg f 11,90. Uit de rekening bleek, dat was ontvangen f 8823 en uitgegeven f 5637. Batig saldo f 3186. De periodiek aftredende directeur de heer P. de Fouw, werd bij acclamatie herkozen. De presentlijst werd door 62 deelgenooten geteekend- A Houth. Alberts 21% C. Baltimore Ohio 6%6%. A Southern Rlw. 5%6%. C Union Pac. Rr, 5355%, C Int. Nickel Cy. 15%15%. Duitschl. '30 1000-5% 22%—20-21%.. A Koloniale Bnk. 38%39%-%, A N.l. Hbk. 1000 68-70-69. C Ned. H. M. 1000 28%— 29%. A Alg. Kunstz. U. 30—30%-29%. A v Berkels Pat. 42%-44%. C Calvé-Delft 62%—63-62%. A C, Suiker Mpij. 35%35%. A Med. Ford A.M. 253%—255. A Philips Gem. B. afg. 231-232-33. C Unilever 88%89-90. C Anaconda Cop. 6%6%. C Bethlehem St. 15%16%-%. C Kennec Copper 10%10%.' C Un. States Leather 2%3%. jA A.N.I.E.M—N.B. 172—173 A Kon- Petr. Mpij. 149%152%-50. C Contin. Oil Cy. 10%10%. C Shell Union O.C. 44%. Op de Paaschveetentoonstelling te Rotterdam werden in de rubriek ge mest vee o.a. de navolgende prijzen toegekend: voor den fijnsten en zwaar - sten os, uitsluitend met hard voeder ge mest, afgewisseld: 2e pr. A. Wisse, An na Jacobapolder, 3e pr. J. J. van de Zande, Nieuwerkerk. Voor den fijnsten en zwaarsten os, uitsluitend met hard voeder gemest, niet afgewisseld: le pr. Jac. Fr. Brooymans St. Annaland, 3e pr. Jac. Fr. Brooymans, St. Annaland. Voor den fijn.sten en zwaarsten os, uitsluitend met hard voeder gemest, met niet meer dan vier breede tanden: 3e pr. Jac. Fr. Brooymans, St. Annaland. In de rubriek Koudbloed. Fijnste en beste s'achtpaard van 4 jaar of jonger. 2e pr. Gebr. Leijnse, Middelburg. DE ZEEUWSCHE RIJKSLANDBOUW- PROEFVELDEN IN 1934. Aan het verslag over 1934 der rijks- landbouwproefvelden in Zeeland ont- leenen we onderstaande resultaten. Bemestingsproeven. Stikstof. Te Rilland (S.M. proef) won op Princessegerst, de Chilisalpeter het van de zwavelzure ammoniak, kalk- salpeter en ammonsalpeter, doch de ver schillen waren te klein om voldoende zekerheid te geven. In den Wilhelmina- polder (S.M. proef) gaf op Julianatarwe eveneens de Chili de hoogste opbrengst; het verschil met zwavelzure ammoniak was groot genoeg om betrouwbaar ge acht te kunnen worden. Te Nieuw- en St. Joosland (S.M. proef) won op aard appels de ammonsalpeter het; doch de verschillen met de andere objecten wa ren te klein om betrouwbaar te zijn. Te Colijnsplaat (S.M. proef) stond bij sui kerbieten de Chili weer aan de spits; het verschil met zwavelzure ammoniak was zelfs groot genoeg om zekerheid te kunnen geven. Te Wouw (S.M. proef) kon bij tarwe de zwavelzure ammoniak het winnen, maar de verschillen waren veel te klein om betrouwbaar geachte te kunnen worden. Fosforzuur. Op het op zware klei gelegen fosforzuuronttrekkings- proefveld in de Bathpolders, was nu voor de derde maal geen verschil in op brengst tusschen het geregeld met fos forzuur (superfosfaat) bemeste veldje en de, de laatste drie jaar, onbemeste veld jes. Op het op lichte klei gelegen fosfor- zuuronttrekkingsproefveld gaf het gere geld met fosforzuur (superfosfaat) be meste veldje een omstreeks 5 pet. hoo- gere opbrengst, dan de perceeltjes, die in drie jaar geen super hadden ontvan gen. Het fosforzuurproefveld op gras land bij den den heer S. Meijers te Se- rooskerke (W gaf een hoogere op brengst, naarmate de bemesting met Thomasslakkenmeel gedurende de laat ste vier jaar grooter was. Het planten- bestand wijzigt zich langzaam; reukgas, kamgras, meelraai en ruwbeemdgras gaan achteruit, terwijl Engelsch raai, fi- orien en rietzwenkgras toenemen. Het fosforzuurproefveld op grasland bij den heer A. Kluijfhout te Serooskerke (W.) gaf op de met slakkenmeel bemeste i veldjes een meeropbrengst van pl.m. 10 pet., tegenover de nu sedert 1932 niet met slakkenmeel bemeste. Tusschen de met verschillende hoeveelheden slakken meel bemeste veldjes waren geen be langrijke oogstverschillen. Ook hier een langzame verandering in plantenbe- stand. Kalktoestand. Op het proefveld te Zuiddorpe (zandgrond) was de invloed van de zuurgraad op de op brengst van aardappels niet duidelijk. Evenmin was op het proefveld te Scher- penisse (kleigrond) de invloed van de bekalking duidelijk merkbaar. Te Sou burg werd wel een opklimming in de zuurgraad verkregen, doch de oogstver schillen waren onbelangrijk. Ook te Kloetinge schijnt de toegediende kalk de opbrengst der erwten weinig te heb ben beïnvloed, hoewel de onbekalkte perceeltjes in opbrengst pl.m. 5 pet. ach ter bleven bij de bekalkte, waren de met verschillende hoeveelheden hydroka be kalkte perceelen onderling vrijwel gelijk in opbrengst. Op het nieuw aangelegde proefveld te Brouwershaven werd tot opvoering van den kalktoestand gebruik gemaakt van hydroka en Silica-kalk. Van den invloed van de bekalking op de opbrengst valt weinig te zeggen ,de wer king was onduidelijk. Andere proeven. Op het aardappelschurftproefveld te Nieuw en St. Joosland werden zoowel chemische middelen als groenbemesting en levende plantendeelen aangewend. Bemesting met levend plantenmateriaal (groene tarwe, gras, koolrapen, mangel- wortels), of kg per pol, had weinig succes; aanwending van formaline, car- bolzuur, sublimaat en Californische pap bleek evenmin van veel beteekenis, hoe wel er wel eenige aanwijzing was, dat sublimaat en Californische pap een gun- stigen invloed oefenen op de schurfaar;- tasting. Proeven met nieuwe bestrij dingsmiddelen werden genomen tegen de gewone aardappelziekte, doch de resul taten waren niet te beoordeelen omdat de ziekte niet uitbrak. Kiembeschadi- gingsproeven bij ontsmetting van aard appels lieten zien, dat sublimaatbehan deling kort voor 't poten de opkomst vertraagt, aretanbehandeling eveneens, doch minder. Ds. M. Heuzevelt is voornemens Zondag 28 April afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Nieuwerkerk en Maandag 6 Mei, intrede te Hazerswoude te doen- Als bevestiger zal optreden ds. J, P, Unger te Bruinisse, Gerei. Gem. Ds. A. Verhagen te Middelburg is be roepen te Rijssen (Walstraat). Te Bergen op Zoom is in den ou derdom van 53 jaar overleden ir. L. Löb, leeraar in de wiskunde, natuurkunde 4n scheikunde aan de R.K.H.B.S. en H.H. S. aldaar. Bij Kon. besluit is, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ont slag uit den milita'ven dienst verleend aan reserve-eerste luitenant C. A. van de Velde, van het 14e regiment infan terie. Een Meineedzaak. In hooger beroep heeft terecht ge staan voor het Haagsche Hof de hulp postbesteller W. de K. uit 's Heer Arendskerke, thans ged-, die door de Middelburgsche Rechtbank ter zake van meineed is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Verdachte had in een jachtzaak voor de rechtbank onder eede verklaard, dat hij degene is geweest, die een zak met drie hazen zou hebben verborgen, ter wijl uit de verklaringen van twee ver balisanten kwam vast te staan, dat niet verdachtte, maar diens vriend, zekere W. M., door hen met die hazen is aan getroffen. Verd. hield tegenover de hernieuwde getuigenverklaringen vol, dat hij de waarheid had gesproken. De advocaat- generaal vorderde bevestiging van het vonnis. Mr. A. H- Kuipers uit Middelburg concludeerde na een uitvoerig pleidooi tot vrijspraak. Arrest 17 April a.s. Melk bij het water. Voor het kantongerecht te Alphen aan den Rijn heeft zich te verantwoor den gehad een veehouder uit Ter Aar wegens melkvervalsching. Bij de behandeling bleek, dat eigenlijk niet de veehouder zelf, maar diens 18 jarige zoon de schnldige was. Deze ver klaarde ronduit 's morgens na het mei ken een paar emmertjes regenwater, welke klaar stonden voor de koeien, bij de melk in de bussen te hebben ge daan. Almbtenaren van den keuringsdienst van waren hadden een monster geno men, waaruit kwam vast te staan, dat bij 100 1 melk niet minder dan 65 1 re genwater was gevoegd. De ambtenaar van het O. M. meende dan ook, dat hier geen water bij de melk, maar melk bij het water was ge daan, en eischte een geldboete van f 300 subs. 1 maand hechtenis. In verband met den leeftijd van den verd. en diens financieelen toestand verminderde de kantonrechter de straf tot f 60 boete, subs. 20 dagen hechtenis. HET GEVERFDE RENPAARD. Op 23 September j.l. werden te Gro ningen harddraverijen gehouden, waarin de herfstprijs werd gewonnen door een paard, dat ingeschreven was als Wees kind S.W. Reeds dadelijk na het einde van den rit gingen er geruchten, dat het winnende paard niet Weeskind S.W was, maar een ander paard der eerste klasse, dat vermoedelijk sneller en stel lig regelmatiger kon harddraven en dat dus meer kans had dan Weeskind S.W. om deze harddraverij te winnen. In ver^ band hiermede werd de winner gedis kwalificeerd. Deze ging echter van deze uitspraak in beroep bij den raad van appèl van de Kon. Ned. Harddraverij en Renvereeniging en om zijn zaak in ,appèl in zijn voordeel te doen beslissen heeft hij enkele menschen verzocht naar Woudesteijn te Rotterdam te komen om hun het paard Weeskind S.W., dat de draverij gewonnen had, te toonen en voor te geleiden. Te voren was de win ner echter naar Voorburg gegaan, v.*?far hij aan den kapper L. J. M. van Dam vroeg om een verfmiddel tot het ver ven van een paard. Met dien kapper was hij daarop naar de zaak in toiletartiken van A. EI- Mes- ker in Den Haag gegaan, waar het haar verfmiddel Instanto Vite, een hoeveel heid waterstofsuper oxyde en een haar borstel werden gekocht. Hiermede is het paard Weeskind S.W. geverfd ten einde het dier een donkerder kleur te geven en het te doen gelijken op het oaard Olympia, dat in de plaats van Weeskind S.W. te Groningen had ge- loopen. Aldus veranderd is het dier op het terrein van Woudesteijn voorgere den aan eenige heeren, aan wien daar na een verklaring werd voorgelegd, dat zij in het hun voorgeleide paard het dier herkenden, dat de draverij te Gro ningen had gewonnen. De winner, de 29-jarige trainer J. K uit Scheveningen, had zich nu terzake van oplichting, althans poging daartoe voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden. Den 50-jarigen trainer J. D. M. S., die mede terechtstond, was ten laste gelegd, dat hij K. gelegenheid, middelen en inlichtingen heeft verschaft om de oplichting mogelijk te maken en hem daarbij behu'pzaam is geweest en C Tide Water Ass. Oil 5%5%-5%. A K.N. Stoomb. Mij. 54%. A Ned. Scheepv. U. 35%35%-34%. A H.V. Amsterdam 182%185-82. A Java Cult. Mij. 98%98%. A N.L Suiker U. 93%93%. A Deli Batavia 142%143%-41%. C Deli Mij. 1000 136%—136-32%, A Senembah 137%137-34%. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 98%—99%-100%, A Deli-Bat. Rubb. 59%—61. A Hess,a Rubber 88%89%-88. A Sbredajadi S.R, 55%55%. Prolongatie 2%3%. WISSELKOERSEN. 9 April 10 April 7.17% 7.20% 59.75 59.75 9.77% 9.78 25.15 25.15 47.98% 48.02% 32.05 32.20 1.48% 1.48% Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York subsidiair dat hij het misdrijf heeft uit gelokt. Het O.M. eischte tegen beiden een, gevangenisstraf van 3 maanden. Opnieuw disconto-verhooging. De Nederlandsche Bank heeft met in gang van 10 April het wisseldisconto verhoogd tot 4% pet. Het promessen- disconto en de disconto op beleening van effecten van goederen en op voor schotten in rekening-courant zijn vast gesteld op 5 pet. ISuiker JöAmerika Aku Unilever Philips Markt KoninkL Rubber Tabak Young Schepen Mijnen (Wettig gedeponeerd.) BLOEDVERGIFTIGING. Bij het scheren had de heer v. d. W. te Ber gen op Zoom een puistje in het ge laat opengehaald. Hierdoor ontstond bloedvergiftiging aan de gevolgen waar van hij thans is overleden. INBREKERS SLAAN GOEDEN SLAG. In den nacht van Zondag op Maan dag is er ingebroken in het heeren modemagazijn van de firma T. aan "den Coolsingel te Rotterdam. De inbrekers hebben zich via de Nieu we Kerkstraat toegang verschaft tot 'n brandgang. Door forceering van een deur aan de achterzijde van het pand kregen zij toegang tot het magazijn. Daar hebben zij de brandkast op vak kundige wijze opengescheurd en het zich daarin bevindende bedrag f 1581 meegenomen. Het gereedschap, dat zij voor de be werking van de kast noodig hadden, hebben zij achter gelaten. Langs den zelfden weg als zij binnengekomen zijn, hebben zij het pond verlaten. Personeel van de firma T. heeft Maan dagochtend de inbraak ontdekt en de politie gewaarschuwd die een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld. HET MES. Gisteravond ontstond in het café van S. op den Steenweg te Helmond ruzie tusschen een man, die bij de politie bekend staat als een vechters baas en een zekeren C. woonachtig te Antwerpen. \De 28-jarig'e C, werd op een gegeven 'oogenblik met een mes zoodanig in het dijbeen gestoken, dat ie slagader werd geraakt. In ernstigen toe stand is het slachtoffer naar het zieken huis vervoerd- WERKLOOZEN OVERVALLEN N.S.B. 'ERS TE IJMUIDEN. Woensdagmid dag waren zes leden van de N.S.B. te IJ ra u i d e n bezig met het verspreiden van een extra-nummer van „Volk en Va deriand", in de arbeiderswijk IJmuiden Oost. Plotseling werden zij overvallen door een groep van 50 a 60 man, meest werkloozen, die de N.S.B.'ers ernstig mishandelden. Een van de colporteurs werd daarbij ernstig aan het gelaat gewond, een an der werd verscheidene tanden uit den mond geslagen, en daar hij viel, werd hij getrapt en geslagen, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Een van de aanvallers moest op last van de politie kalkletters van een schut ting verwijderen. Hij sloeg een van de colporteurs met een groote teerkwast op het hoofd, terwijl zijn kleeren over goten werden met carbolineum. Toen de politie verscheen heeft zij de aanvallers met de blanke sabél uitesn gejaagd, waarbij menig rake klap is ge vallen. De aanvallers zijn bekend. DE WIJZE KADI. Twee mannen, twee fatsoenlijke mannen, op wier le venswandel niets valt aan te merken, melden zich bij „meneertje" in de Groote Paauwensteeg te Rotterdam ter be slechting van een geschil. Tusschen hen in voeren zij een hond mee, als stuk vaa overtuiging. Kijk eens hier, meneer, zegt de eene man. Dit is mijn hond- *t Is niet, zegt de ander- Met uw permissie, 't is mijn hond. Ik heb hem zelf gekocht. Pardon, ik heb hem gekocht. Ik ben de laatste kooper. Dus dan heb ik de oudste rechten En toch is het mijn hond. Het zou uw hond kunnen zijn, als het toevallig niet mijn hond was- Houdt u het mij ten goede, maar AMSTERDAM "hobbemastraat ffl 5taowoudehskaos Telefoon 26600. Kamers met ontbijt vanaf f 4. Eigen garage in het Hotel. (Ingez. Med.)' het kan uw hond niet zijn, want het '.S de mijne De wijze kadi zucht en legt beide mannen het zwijgen op. Is dit de hond, dien u hebt ge- tocht? vraagt hij dan den een- Ja, meneer, zoo zeker als tweemaal twee En is dit ook de hond, dien u hebt gekocht? vraagt hij den ander. Ja, meneer, zoo zeker als tweemaal twee.... Dus u hebt beiden denzelfden hond gekocht? Juist, meneer, en nu moet u uitma ten. aan wien dien hond behoort. De wijze kadi vraagt verder. Het dijkt, dat de eene eigenaar een tijd ge leden den hond heeft gekocht, dat het dier opeens zoek was, dat het een paar dagen later weer te voorschijn is geko men en dat de ander in dien tusschentijd den hond van een hem niet met name bekend persoon heeft gekocht. Dan doet de wijze kadi uitspraak: De hond behoorde eerst aan den eer sten meneer. Toen is hij blijkbaar op straat door een of anderen hondenmep per opgepakt en, ten onrechte, aan den tweeden eigenaar verkocht. Zoodra het dier zijn kans schoon zag, is het van den tweeden eigenaar teruggegaan. De hond vindt dus, dat de eerste eigenaar zijn baas is, en daarom moet men hem het dier laten. Maar de eerste eigenaar moet voortaan beter op het dier "passen en de tweede eigenaar moet den onbekenden verkooper opzoeken en dezen voor den kadi leiden, opdat de booswicht de kooppenningen kan teruggeven <en de tweede eigenaar voor dat geld een nieu wen hond kan koopen. De politie zal helpen zoeken. (N.R.C NOG STEEDS ITALIAANSCHE TROEPEN NAAR O.-AFRIKA. Gisteren is een gedeelte van de bij wijze van voorzorgsmaatregel gecaobui- seerde Gavinana divisie uit Napels naar Oost-Afrika vertrokken. Ook uit ver schillende andere havens vertrekken nog voortdurend troependeelen, munitie en voorraden naar Oost-Afrika, De slimme procureur des koaimgs. Een niet-alledaagsche geschiedenis, die het vertellen waard is, heeft zich dezer dagen in Waalsch-Brabant afgespeeld, meldt de Msb. Een industrieel te Braine - Ailoud ontving Zaterdag per postpakket eea levende duif plus een schrijven, waarin den geadresseerde vriendelijk, doch dringend een respectabel aantal baiiK- biljetten van duizend francs werd ge vraagd, dat aan de duif moest meegege ven worden. Mocht aan dit verzoek niet voldaan worden, dan zou zijn leven ia gevaar komen. De bedreigde persoon diende onmid dellijk een klacht bij het parket in en de zaak kwam in handen van den pro cureur des konings. Deze nam een be sluit, dat Salomon, indien hij in onzen modernen tijd geleefd had, hem wellicht niet verbeterd zou hebben: hij charter de n.l. een militair vliegtuig en droeg den piloot op, den vogel in zijn vlucht huiswaarts te volgen. De duif werd hierop losgelaten niet op den voet, maar op de wiek gevolgd door het vlieg tuig, Het dier vloog snel. doch nog snel ler droegen de ronkende motoren zijn achtervolger. De tocht bleek maar kort te zijn, want op slechts 17 kilometer af- stand, in het plaatsje Court St. Etienne, wist de vlieger zonder al te veel moeite de woning te onderscheiden, waar de gevleugelde boodschapper verwacht werd. Onmiddellijk maakte de piloot rechtsomkeert en was in vijf minuten ■m

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2