Schoonmaak KUNST EN WETENSCHAP. BEURSTHERMGMETER van Zaterdag. KERKNIEUWS. BEURS- EM WISSELKOERSEN. WALCHEREN. 3UID-BEVELAND. AMSTERDAM, 6 April, wem Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt de officieele noteering van li e d e n. Ned. 31 1000-4 98%—99% Ned. 33 1000-4 98%—99% Ned. 34 1000-4 98%—99% Certificaten-3 87%—85% O. Indië 34 1000-4 97%—98% Denemarken Oblig. 1926-5 81%89% Duitschl. 100-7 19%—20 Engeland 1960-90 4 72%—72 Zwitserl. oblig. '24-5 94% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 9089 Amsterdam 1933-5 100% Amsterdam 1934-4% 99 's-Gravenhage 1929-4% 99% Roterdam 1926-1930-4% 94—95% Berlijn 1925-6% 18%18% Zeeuws. Hyp. B-5 96 Zeeuws. Hyp. B-4% 92 Cities Service Cy. P. 1958 5 21%21% Amsterd- Bank 113%- Rott. Bankver. 106- -113%. Twentsche Bank 93%91%. Pref. Gruyter Zn. A 130 e.d. Pref. Jurgens A 96%96%. Ned. Gist- en Spiritusfabr. 426 De Schelde N.B. 19%18%. Ver. Papf. v. Gelder 46%44%. Am. Car Foundry 7%7%. Am. Smelt Ref. 20%—20%. Farbenind. I.G. 44% Stand. Brands 9% e.d.9%. U. States St. C. 18%—19-18%. North Am. Cy. 7% e.d.8. Born. Sum. H.M. 146%145%. A Linde Teves en Stokv. 66%64%. A Ned. Wol Mij. 79—78%. Singkep Tin M. 76 J. C. Japan Ln. 28 Rotterd. Lloyd 32% S. M. Nederland 32 Amst. Thee C.M. 42%42%. jhr. F. Beelaerts van Blokland; R. A. Avink, J. Dronkers Jr., mr. B. J. Be sier, dr. S. S. Smeding, P. Dregmans (Serooskerke), mr. P. van Empel; E. Visscher, C. Roelands; P. Sandijck, J. J, Meijboom, J. A. van Overbeeke en mr. J. M. Pilaar. Wel werden nog enkele groepen naar voren gebracht, die men in het bestuur vertegenwoordigd zou willen zien, maar het bleek, d,at deze in het nu gevormde bestuur grootendeels ook een of meer ter zake kundigen hebben. Hierna kwamen eerst de statuten en toen het huishoudelijk reglement aan de orde. Ze werden goedgekeurd. Daarbij kwam naar voren waarom men spreekt van een vereeniging voor Mid delburg en omstreken en niet voor Walcheren. De Voorzitter hoopte, dat Vlissingen ook nog met een afdeeling zal komen en ook in andere deelen der provincie van die afdeelingen zullen ko men. Bij de oprichting daarvan zal Middel burg gaarnq medewerking verleenen. De personen uit omliggende gemeenten, doch ook uit verder gelegen plaatsen zullen gaarne als lid worden genoteerd, totdat elders vereenigingen zijn opge richt. Het bestuur werd gemachtigd om als 't de tijd daarvoor rijp acht Konink lijke goedkeuring der Statuten aan te vragen. In de zaal was ook nu weer een kleine tentoonstelling ingericht, waarop men kennis kon nemen van veel materiaal der vereeniging; van een verkleinde straat met verplaatsbare vervoermidde len ter demonstratie en van rijwielban den met spreuken over het verkeer er op aangebracht. 1 "^'3 55 Jaar in betrekking. De heer M. Govers is heden 55 jaar in betrekking bij de fa. H. J. Stieger en Zoon, in de Lange Kerkstraat. De bijna 70-jarige heer Govers ver richt zijn werkzaamheden nog steeds met ijver en tot groote tevredenheid v,an zijn principalen. De collecte voor het Plaatselijk Crisis Comité heeft deze week f 86 opgebracht. W. S. V. „De Wandelaars". Op de algemeene ledenvergadering, gehouden door de Goesche Wandel- sportvereeniging „De Wandelaars", is besloten tot het houden van 5 trainings- tochten totaal over 150 km. Hieraan kan ook door particulieren worden deelge nomen. De belooning voor hen, die de tochten volbrengen zal een fraai diploma zijn. De eerste zal plaats hebben op 14 April a.s. RAAD VAN ARNEMUIDEN. De typhus gevallen te Roosen daal Werkverschaffing, ARNEMUIDEN. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester H. G. Horninge, voltallig. Medegedeeld werd, d,at wegens onge steldheid van den gemeentebouwmees ter nog geen kostenberekening kon worden overgelegd van de rioleering achter de Nieuwstraat. Dientengevolge is er ook stagnatie ontstaan in de plan nen ten aanzien van den aanleg eener straat bij het bouwterrein van den heer Polderdijk. Met den heer Polderdijk is inmiddels overeenstemming verkregen omtrent de daaraan te verbinden voor waarden waartoe te zijner tijd een voorstel aan den Raad zal worden aan geboden. Inzake de typhusgevallen te Roosen daal, waarvan het gebruik van garnalen uit deze gemeente als vermoedelijke oorzaak werd genoemd, deelde de V o o r z. mede, dat op zijn initiatief onmiddellijk een onderzoek is ingesteld. Hij kan tot zijn groot genoegen mede- deelen dat het water onderzocht is dooi den Keuringsdienst van Waren te Goes, en geheel vrij was van ziektekiemen; dat hij verder een onderzoek heeft ge had met den inspecteur der Volksge zondheid den heer Bantjes en dat die, om alle gevaar te voorkomen, bèv 'en heeft dat al 't water waarin garnalen en visch worden gewasschen, vooraf moet worden gekookt. De Raad bracht bij monde van den heer A. Schuit den voorzitter hulde voor zijn activiteit in deze. Spr. vraagt verder, of dit géval. nu niet temeer een reden moet zijn om toch wat spoed te maken met den aanleg van een waterleiding in deze gemeente. De V o o r z. zegde, dat hij een deel van de hulde over moet brengen op het secretarie-personeel en dat hij uit be trouwbare Jjron weet dat het plan voor een waterleiding in deze gemeente in vergevorderden staat van voorbereiding verkeert- Tengevolge van de gewijzigde wet op de winkelsluiting was 't noodig de plaat selijke verordening opnieuw vast te ste1- len, door deze anders na 15 April krach teloos zou zijn. Aan de bijzondere lagere school werd een vergoeding toegekend van f 1443 voor 193 leerlingen zulks naar de kosten van f 7,48 per leerling der openbare school. Een verzoek van A. Kwekkeboom pachter van het veer over 't Arnekanaal om verlaging der pacht werd met 6 te gen 1 stem afgewezen, alleen de heer P. A. B a a ij e n s (wethouder) wilde f 100 vermindering geven. De schattingscommissie bestaande uit de heeren H- G, Horninge, C. Franse, D. Koujsemaker en C. van Waarde werd in zijn geheel her- •benoemd. De v o o r z. zegde, dat de werkver schaffing is aangevangen en wel bij de nieuwbouw van de firma de Hamer. Spr- vreesde, dat aan het bouwland van den heer W. G o v e r s e nog eenige schade zal worden betokkend. De Raad vond goed hiervoor een billijke vergoeding !e geven. Vervolgens zal de weg naar J. Labruijère worden opgehoogd. Wethouder L. P u ij p e zegde, dat deze weg (bij gebrek aan medewerking van een der aangelanden) met grond van den dijk bij de hofstede van Krijger zal worden opgehoogd. De heer B. F r a n s e vroeg of dit nu ook met kruiwagens kan plaats hebben, hij dacht dat gezien den afstand hiervoor zeker kipkarren benoodigd zijn. De heer P u ij p e zegde, dat de op zichter der Heidemaatschappij van mee ning is dat het best met kruiwagens en planken kan gebeuren. De hqpr A. Cornelisse achtte den grond van den dijk nog beter tot verbetering van den weg dan dien der aangelanden-percee- len. De heer F ranse was 't hiermee eens: echter de afstand blijft voor hem een bezwaar. Aan den heer B. Dijke pachter van het dijkgedeelte waar de grond afgegraven zal worden, zal 25 vergoeding voor het gras gegeven wor den. Na nog eenige bespreking werd een en ander goed gevonden (alleen wethouder Baaijens tegen.) De heer C. S. v. Eenennaam vroeg, of er in ploegen gewerkt wordt bij de werkverschaffing wat de voor zitter bevestigend beantwoordde. De v o o r z. zegde van den dokter te hebben gehoord dat voor mej. J. van Belzen de verpleegdagen krachtens haar verzekering in 't ziekenhuis te Middelburg teneinde loopen en dat de dokter adviseerde deze nog voor reke ning van de gemeente met een maand te verlengen. Na gehouden bespreking stond de Raad dit toe (alleen de heer Baaijens tegen). Bij de rondvraag drong de heer F r a n se er bij B. en W. op aan, nu de werkverschaffing een aanvang genomen heeft deze zoo veel mogelijk gaande te houden, hij vestigde nogmaals de aan dacht op den spoorsloot ten Noorden van de Nieuwfctraat. De heer Schuit zou gaarne zien dat op het Marktplein een steenen paal werd opgeruimd die hinderlijk is voor het parkeeren der auto's. A Houth. Alberts 22 C Baltimore en Ohio 6%—6%. A Southern Rlw. 5%<6. C Union Pac. Rr. 53% e.d.54%. C Int. Nickel Cy. 15% e.d.15%. Duitschl. '30 1000-5 20%-20%-22, A Koloniale Bnk. 41% A N.I. Hbk. 1000 70%—69%-67% C Ned. H. M. 1000 30—29% AAlg. Kunstz. U. 31%— 31 %-31 A. v. Berkels Pat. 44%44 C Calvé-Delft 6464%-62 A C. Suiker Mpij. 37%37 A Ned. Ford A.M. 260—245 A Philips G. B. afg. 236%—236-26 C Unilever 90%—91-87 C Anaconda Cop. 6%6%-6% C Bethlehem St. 15%—16%-15% C Kennec Copper 10% e.d.10%-% C. Un. States Leather 3%3% A A.N.I.E.M.—N.B. 168—167. A Kon. Petr. Mpij. 155%—157-47. C Contin. Oil Cy. 10%10%-%. C SheJ Union O.C- 4%4%-4%, geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. (Ingez. Med.i C Tide Water Ass. Oil, 5%5%-5% A K.N. Stoomb. Mij. 5%5% A Ned. Scheepv. U. 37%36%-34% A H.V. Amsterdam 188%186-76 A Java Cult. Mij. 98%96-97 A N.I. Suiker U. 94%—90%-87% A Deli Batavia 148%142 C Deli Mij. 1000 138%—136%-34 A Senembah 145136% C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 101—100%-96% A Deli-Bat. Rubb. 64%63%-62% A Hessa Rubber 91%87% A Serbadjadi S.R. 57%56% Prolongatie 2%3 WISSELKOERSEN. 5 April 6 April Londen 7.28 7.22% Berlijn 59.95 59.70 Parijs 9.88 9.81 Brussel 25.50 25.35 Zwitserland 48.40 48.10 Kopenhage 32.50 32.25 New-York 1.50 1.48% WEMELDINGE. Vrijdagmorgen is het geladen motorschip „Helene" van Wil lemstad in de Wemeldingsche Vlije om hoog gevaren en blijven zitten. De sleep boot „Zeehond" heeft het schip later vlotgebracht en alhier binnengesleept. WOLPHAARTSDIJK. Donderdagavond hield de vereeniging van kleinhandela ren in groenten en fruit een alg. verga dering. Besloten werd om zooveel mo gelijk tegen gelijke prijzen te verkoo- pên Verder werd besloten om als teler handelaar niet voor of beneden den vei- lingsprijs te verkoopen. Daar het meer malen voorkomt dat de teler verkoopt beneden den prijs van den venter zal getracht worden dit te voorkomen. LEZING ALBERT HELMAN? Ingeleid met een enkel woord door den heer Van Benthem Jutting hield gisteravond a ter gelegenheid van de boekenweek Albert Helman voor een groote schare belangstellenden in "„Sint Joris" te Middelburg een interessante lezing over: Nederlandsche auteurs in den vreemde- Spreker begon met uiteen te zetten hoe en waarom de Nederlander de eeuwen door steeds een groote drang gehad heeft naar den vreemde- Gebon den aan de enge begrenzing van het kleine land, heeft hij steeds zijn vleugels wijd uitgeslagen om de schepping in al zijn uitingen te ontdekken en te door gronden. Twee typen zijn er te onder scheiden hij de schrijvers: de honkvaste en hij, die gedrongen wordt de schoon heid van eigen land te ontvluchten en 't in extreme tegenstellingen te zoeken. Dat laatste is geen specilieke eigenschap van de huidige generatie, want ook de oude scheepsjournalen getuigen van de zen drang, die eveneens bij de schilders en musici der vorige eeuwen terug te vinden is. Zij maakten reizen en in hun werken openbaarde zich de nieuw ver worven eigenschappen. Zij zagen het contrast tusschen eigen volk en andere volkeren, iets, wat juist den literatoren uit dien tijd ontbrak, omdat zij thuis ble ven. Een literator had ook een maat schappelijke taak (koopman, drost e.l.) en daardoor vertoonen hun werken bij na geen buitenlandsche tendenzen. Dat er geen koloniale literatuur ontstaan is kwam volgens spr. door het zich niet verdiepen in de psyche van een ander volk. Men deed slechts zaken in de Oost, verdiende en patrieerde. Multatuli heeft de band van schoon heid zij het dan geboren uit fel ver zet tusschen beide landen gebracht. Van de tachtigers maakten alleen Jac. van Looy en Maurits Wagenvoort een uitzondering op de nationale kunst. Toen kwam de kentering. Arthur van Schendel ontvlucht den Nederlandschen bodem en den tijd, doch keert terug in zijn latere werken tot ons eigen land. Ook Louis Couperus bracht de exoti sche elementen nader in de literatuur. De gemakkelijker verplaatsing bevor dert de drang naar het buitenland voor deze generatie zeer, waarhij tocl^ de twee genoemde typen zich blijven hand haven. Anton Coolen contra Slauerhof bijvoorbeeld. Het rustelooze zwerverstype, dat de laatste vertegenwoordigt en waaraan spr. zich nauw verwant weet, gebruikt het buitenland niet als decor doch tracht het te herscheppen en innerlijk nader te brengen tot den lezer. Achtereenvol gens gaf spr. beschouwingen over Fa- bricius, dien hij de mode-schrijver zou willen noemen Slauerhof de wereld reiziger, die nergens rust vindt en den Doolaard, die zoo na verwant is aan den geest die uit de oude scheepsjournalen ons tegenwaait en die het reizen als een opgaaf ziet. Na de pauze behandelde spr. de hui dige koloniale literatuur, waartegen hij een grief heeft, nl. dat de schrijvers In dië zien met het oog van een Neder lander en niet doordringen in de psyche van de Indonesiërs. Spr. ziet het als een factor van beteekenis voor de Ne derlandsche literatuur dat d,at gebied ontsloten wordt, hetgeen misschien al leen door den Indonesiërs gedaan kan worden. Spr. zelf representeert de West. Het omjecht dat Multatuli tot zijn Max Ha- i velaar bracht heeft ook hij doorvoeld en doorleden en deed zijn boek „Zuid-Zuid- West" ontstaan dat eindigde met een j kreet omdat hij geen uitweg zag in het hoe en waarom. Hij vluchtte in het ver- leden en schreef „De Stille plantage een pessimistisch werk, dat hem terug- voerde naar Europa, naar 't Vaderland, dat het begrip is van verleden en toe komst. Wanneer de tijd rijp is, hoopt hij nog eens over het zelfde thema van „de Stille plantage" te schrijven, doch dan gericht op de toekomst. Moeilijk kan spr. over eigen werk iets zeggen. Het draagt het stempel van een dynamische structuur. Er is een ver langen naar rust, en toch wentelt hij steeds van punt tot punt, steeds voort gedreven. Het typische verschil met Slauerhof, met wien hij in Marokko voorstudies gemaakt heeft voor zijn „Orkaan bij nacht", is, dat deze voort gejaagd wordende reiziger soms tijd zoekt om te droomen over de levens verschijnselen, terwijl spr. steeds ver der moet, zonder rustpoozen, alsof hij achtervolgd wordt. Een worstelen en een vechten met de dingen en het ge heim zoekend achter de dingen. In het boek: „Waarom niet?" is daar veel van terug te vinden, hij stelt daar vragen in, maar kan geen antwoord geven op het hoofdprobleem: W,at is 't leven? Waar drijven wij naar toe? Wij vermoeden slechts, wat is achter de wanden van de put waarin wij leven en waarin wij de schaduwen zien bewegen. De gecon strueerde oplossing zooals geloof, een stelsel, overschilligheid, is geen oplos sing. Na uitvoerig de lijn aangegeven te hebben waarin zijn Werken zijn ver bonden, en waarin een systematiek is te vinden, eindigde spr. met het voorlezen van een fragment van het nog niet uit gegeven verhaal: „De stralende dood" dat zich afspeelt in Spanje tijdens de bloedige revolutiedagen en waarvoor de auteur met een hartelijk applaus be loond werd. Philips Markt Koninkl. Rubber Schepen Tabak Industrie Unilever Suiker H.V.A Amerika (Wettig gedeponeerd.) EDEN WEER THUIS. De Lord Grootzegelbewaarder An thony Eden is gisteravond om kivart voor negen te Londen gearriveerd. Hij heeft de reis van Keulen af per trein en boot gemaakt. Blijkbaar zat het avon tuurlijk vliegtochtje van Donderdag den heer Eden nog te veel in de beenen, om bij het winderige weer van gisteren door de lucht naar huis te durven ko men. Oud Gerei. Gem. Ds. P. Kolijn te Papendrecht heeft be dank voor het beroep naar Bruinisse. I. Afzenders onbekend stuk in de prul lenmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet teruggezonden. 4. Maakt het kort! 25 JUBILEUM VAN BURGEMEESTER FERNHOUT. Het comité dat zich te Middelburg heeft gevormd teneinde den heer M Fernhout op den dag van zijn 25-jarig burgemeesters-jubileum te huMigen, heeft zich thans reeds per omzendbrief tot een groot aantal stadgenooten gericht. Het is evenwel mogelijk, dat het daar bij nog iemand vergeten heeft. Ook was het de bedoeling van het comité, de bij dragen voor het huldeblijk 'hoofdzakelijk door hun aantal te laten spreken: een ieder moet het zijne, hoe gering ook, kunnen bijdragen- Van wie geen kwartje missen kan, wordt een dubbeltje gaarne aanvaard. Teneinde nu een ieder in de gelegen heid te stellen, alsnog het zijne bij te dragen, zijn een aantal kaartformulieren gedeponeerd bij: Boekhandel Van Benthem en Jutting; Fanoy; Hildernisse; Smits; Bureau Middelburgsche Courant; Drukkerij Littooy en Olthoff; Corns. Henning, Fotograaf. Sociëteit „St, Joris"; „De Vergenoeging"; Volksgebouw „De Gouden Poor te' en bij den penningmeester v, h- Comité, Notaris Terpstra, Dam (9-5 uur) Een ieder kan nu aan een der boven staande adressen een kaart invullen en onderteekenen en zijn bijdrage storten; zijn/haar handteekening wordt, alsdan nog in het aan te bieden album opgeno men. (Natuurlijk zonder vermelfling van het geschonken bedrag!). De gelegenheid, aldus een steentje bij te dragen, is opengesteld tot Zaterdag 13 April. Voor het Comité: Dr. S. S. Smeding, Voorzitter. Mr. M. W. G. van der Veur, Secr Notaris J. Terpstra, Penningm. Aan het Londensche station is hij o.a. verwelkomd door Sir John Simon. Omtrent den waarschijnlijken inhoud van het rapport van Eden weet dë Dai ly Tel. o.a. te melden dat dè Lord Grootzegelbewaarder tijdens zijn rood- reis tot de overtuiging is gekomen dat Europa nog steeds voldoenden tijd heeft om den toekomstigen vrede te organisee- ren. Het gevaar dat Europa plotsè&ng in vlam wordt gezet, is geenszins koo groot als men zich algemeen heeft wijs gemaakt. Engeland kan er veèl aan doen, Europa voor nieuwe oorlogsmm- pen te bewaren. Voorwaarde daartoe is dat Engeland zich in de toekomst efeit oprecht als vastberaden toont. DE WERELD KAN OP DUITSCHLANfD VERTROUWEN. Als het een verdrag aÉHt Rudolf Hess, de plaatsvervanger van den Leider, heeft in navolging van minister Goering te Dantzig een ver kiezingsrede gehouden. In die rede liet Hess zich uitvoerig uit over Duftsch- land's buitenlandsche politiek en «a het aijzonder over het Duitsche wantrouwen ten opzichte van Rusland. Kan de wereld het Duitschland kwa- ijk nemen, aldus de spreker, wanneer iet de grootste reserve in acht neemt tegenover plannen, waarbij Duitschland internationale verplichtingen - op moet nemen, zonder eenigen waarborg te hebben, dat alle verdragspartijen rich ïunnerzijds aan hun verplichtingen hou den? Hebben niet de Sovjet-Russische autoriteiten bij verschillende gelegenhe den verklaard, dat de radenstaat ver dragen met zoogenaamde kapitalistische landen waartoe Moskou toch ver moedelijk Duitschlands rekent slechts met dit doel sluit, om langs dezen weg die landen en hun staatshuishouding schade toe te brengen en de wereld revolutie verder te brengen- Dat Rusland derhalve als partij van 'n overeenkomst tot handhaving van. den internationalen vrede een moeilijke rol speelt, is in onze oogen bijzonder duide- lijk. Niettemin waardeeren wij de bemoei ingen van de Engelsche staatslieden, al kunnen wij over de begeleidende om standigheden van het bezoek aan Mos kou een lichten twijfel niet onderdruk ken. En in dit verband merkte Hess op, dat het niet onamusant was, te lezen, hoe de vertegenwoordigers van de we reldrevolutie toasten uitbrachten op den Koning van Engeland, het familie lid van wijlen Tsaar Nicolaas! Voortgaande zeide Hess: Al kunnen wij moeilijk besluit tot verdragen met een staat, die de wereldrevolutie wil, dan maken wij er toch aanspraak op, dat dit berust op bezorgdheid voor de Euro- peesche cultuur. Want als wij een ver drag sluiten, kan de wereld ër op ver trouwen, dat wij het onvoorwaardelijk zullen in acht nemen. Het Duitschland, dat thans verdragen sluit is een Duitsch land, dat zijn eer boven alles stelt. In dit verband wees spr. op het verdrag met Polen. Soldateske mannen hebben de kracht den vrede in de daad om te zetten. Het is nuttiger voor den vrede, te studeeren en van den vrede te spie ken dan dagelijks in de wereldpers de gevaren van een dreigenden oorlog te toonen. Duitschland speelt niet met de ze gedachte. KEIZER KANG TEH BRENGT KEIZER HÏROHITO EEN BEZOEK De jeugdige keizer Kang Teb van het nog veel jeugdiger keizerrijk Mamtsjoek- wo, (dat de Japanners een paar jaar geleden van het Chineesche rijk hebben losgewrikt) is op het oogenblik bij kei zer Hirohito van Japan op bezoek, Op een Japansch slagschip, luisterrijk door een aantal andere oorlogsbodems geës corteerd en een paar honderd vlieg-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2