222* GOESCHE COURANTE BINNENLAND. Weet U, wat ik prettig vind? ZEELAND. Persil werkt desinfecteerend. WEER El WIND. NUMMER 81. TWEE BLADEN. VRIJDAG 5 APRIL 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. WEER AANVALLEN OP DEN GULDEN. De Nederlandsche bank i hoogt haar disconto. DE OPBRENGSTEN VAN HET STAATSBEDRIJF DER P.T.T. Ze vallen tegen. EEN GROOTE BESTELLING EIEREN VOOR DUITSCHLAND. BEHANGSELPAPIER. MIDDELBURG. DE BAZAAR VOOR DE Z.H.D.I. De laatste dag. Wie was hij Kolendiefstal. 3CESb Chr, Hist. Unie. WATERLEIDING M - „ZUID-BEVELAND." Herdenking van het 25-jarig bestaan. Dat Mammie al mijn kleer tjes in Persil wascht l Want daardoor blijft alles zóó zacht en soepel, dar ik nooit last heb van schrij nen en me altijd even be- haag'lijk voel. Middelburg, 5-IV-'35. Donderdag: hoog ste luchttemperatuur 5.8 °C (43 °F); laagste 2.2 °C f36 °F). Heden 9 h: 4.7 °C; 12 h: 8 °C. 9 mm regen. Hoogste ba rometerstand te dezer stede, in het af- geloopen etmaal: 757 mm; laagste 755 mm. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 757 mm; laagste 755 mm. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige, tijdelijk afnemen de Z.W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, regen- en sneeuwbuien, weinig verandering in tem peratuur. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, April. Oitermann& Co's Handel Mij N V Amsterdam Fabriek te Jutphaas bjj_ütrecju VLISSINGEN. WALCHEREN. 3UID-BEVELAND. RAAD VAN HEINKENSZAND. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. visasssass Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Het was te verwachten, dat na de devaluatie van den belga opnieuw een aanval op den Nederlandschen gulden zou worden ondernomen. De lieden, dje uit zoo'n devaluatie een slaatje we ten te slaan, zijn de laatste dagen hard bezig geweest onze munt te onder mijnen. De Nederlandsche bank moest heel wat goud afgeven en het werd gister duidelijk, dat afweermaatregelen vereischt werden, wilde men het niet op een bedenkelijke situatie laten aan komen, De Nederlandsche bank heeft deze afweermaatregelen gezocht in een verhooging harer rentetarieven; met ingang van heden zijn ze alle met 1 pet verhoogd. Vermoedelijk zal deze daar op de buitenlandsche speculatie wel een vol doend grooten indruk maken. Donder dagavond kwamen uit Londen weer de dolste geruchten over den gulden: de gouden standaard zou zijn opgegeven en zeer spoedig zou een regeeringsver- klartng te wachten zijn. De: Nederlandsche Bank heeft zeer nadrukkelijk antwoord op die geruch ten gegeven door deze discontoverhoo- gmg, welke méér zegt dan een dozijn verklaringen. De diensten der posterijen, telegra fie, telefonie en postchèque- en giro- rodienst hebben in Februari opgebracht respectievelijk: 2,685,749, 284,842, 1,762,541 en 611,473, vergeleken met dezelfde maand van het vorige jaar: 155,166, 68.745, 193,368 en -j- 51,103, en vergeleken met de begrooting: 81,401, 29,258, 39,559 en 51,023. Totaal 5,344,605, vergeleken met dezelfde maand vorige jaar 366,176 en met de begrooting 99,195. In de eerste twee maanden bedroeg de totale opbrengst 11,012,914 verge leken met verleden jaar 683,402 en met de raming 150,536. Naar het Nederlandsch weekblad voor kruidenierswaren verneemt, heeft de Reichsstelle für Eier te Berlijn een bestelling gedaan van 17% millioen eieren, te leveren in April, in koelhuis verpakking, voor opslag in Duitsche koelhuizen. Men schrijft ons: „Fabriceert ons land niet genoeg behangselpapier Hierover hadden in de Tweede Ka mer discussies plaats, bij welke gelegen heid eenige Kamerleden opmerkten, dat de fabricage van dit artikel slechts van zeer beperkten omvang zou zijn, en hoofdzakelijk in de goedkoopste kwali teit. Men vreesde een tekort. Bij de nationale behangselpapier-in dustrie hebben deze uitlatingen de grootste verwondering gewekt, aange zien alleen al de grootste Nederland sche behangselpapierfabriek die vijf honderd menschen employeert, een jaar productie heeft van tien millioen rollen juist in de goedkoope kwaliteiten, ge noeg voor 1 millioen kamers; voor de fabricage daarvan wordt het allergroot ste gedeelte Nederlandsch ruw papier gebruikt. Hier moet dan nog aan w den toegevoegd de hoeveelheid, die de tweede fabriek in Nederland produ ceert. Beide industrieën zijn in staat, reeds de helft te produceeren van huldigen totaalimport behangselpapie in Nederland. Het was gisteren weer zeer druk in de Concert- en Gehoorzaal. Toen wij gisterenavond nog eens een kijkje gin gen nemen was er in de groote zaal haast geen door komen aan. Ook in de kleine zaal kostte het stuurmanskunst om zonder botsingen te komen waar nlen wezen wilde. De attracties hadden het ontzettend druk, waarbij wij o.a. denken aan de sjoelbakken en het touwtjestrekken. Het rad van avon tuur draaide er nog maar lustig op los om allerlei voorwerpen aan den man te brengen. De „Kleine Symphonie" speelde on der leiding van den heer C. P. A. de Graaf goede, muziek en verhoogde de stemming ten zeerste. Te kwart over tien begon men met het op Amerikaansche wijze verkoopen van het Ziekenhuis, vervaardigd door de oud-diaconessen, dat reeds een flink bedrag door het terbezichtiging stel len had opgebracht. Al heeft deze vei - koop wel heel veel tijd in beslag geno men, om elf uur werd medegedeeld, dat het 30 had opgebracht. Men moest toen eindigen, want de toestemming voor den verkoop liep maar tot elf uur. De voorzitter der afdeeling Middel burg, ds. P. F. van Voorst Va der, heeft er op gewezen, dat hij bij de opening dank kon brengen aan allen, die aan de voorbereiding van den ba zaar hadden medegeholpen. Nu bracht spr. dank aan alle bezoekers, maar voor al ook weer aan de dames, die in de stands enz. hare krachten gaven en ook in het bijzonder aan den leider van het werk bij het rad van avontuur. Natuurlijk kon spr. nog geen financi eel rusultaat vermelden, doch het staat wel vast, dat dit zeer gunstig zal zijn. Allen verlieten de zaal, de bazaar be hoorde tot het verleden. Omstreeks 10 uur Donderdagmorgen is een wielrijdster die uit de Segeer- straat naar de Oude Kerkstraat wilde oversteken aangereden door een uit de richting van de Markt komende wiel rijder, die haar als rijdende rechts van hem de voorkeur had moeten geven. Zij kwam te vallen en liep een vrij ern stige inwendige verwonding aan den arm op. De wielrijder was zoo onbe schoft om door te rijden, alsof er niets gebeurd was. De politie za gaarne ve-- nemen of iemand hem heeft herkend. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een persoon, die er van verdacht wordt steenkolen te hebben weggenomen van het stationsemplace ment. De Chr. Hist. Unie heeft gisteravond een verkiezingsvergadering gehouden in „De Prins v,an Oranje". Spreker was de heer Krijger, lid der Tweede Kamer. De belangstelling was gering.. Ongeveer vijftig menschen waren aanwezig. In de Schouwburgzaal van het Schut tershof vond heden de herdenking plaats van het 25-jarig bestaan van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zuid- Beveland." De zaal was geheel gevuld met genoo- digden. Aanwezig waren o.a. de hh. jhr. mr. J. W. Quarles van Uf.ford, Comm. der Koningin in Zeeland; Lietaert Peerbolte, directeur-generaal van de Volksgezondheid; Krul, directeur van 't Rijksbureau voor Drinkwatervoorzie ning; de griffier der Staten en verschil lende leden van Gedeputeerden Staten; Van Leeuwen, hoofdingenieur van den Provincjalei Waterstaat; jhr. de Graaf en Van de Velde, inspecteurs der Volks gezondheid en vrijwel alle Zuid-B'eve- landsche burgemeesters en secretaris sen. Voorts de leden van den Raad van beheer en de directeuren van de jubi- feerende waterleiding maatschappij, ir. Jan v,3n Poelgeest. Vele heeren waren van hun echtgenooten vergezeld. De voorzitter van den Raad van Be heer, de heer Joh. Pilaar, opende den middag met woorden van welkom, in het bijzonder gericht tot de hierboven ge noemden. Spr. wees er dan op, dat he den voor 25 jaar, de akte werd gepas seerd, waarbij de waterleiding mij. werd opgericht. Hij brengt daarbij dank aan den minister van sociale zaken, verte genwoordigd door den hr Lietaert Peer bolte, die ook bij de opening deze wa terleiding tegenwoordig was, en den verderen loop steeds met "Belang- ling volgde. Dank betuigt spr. ook aan den Commissaris der Koningin. De maatschappij weet, dat ze Uw belang stelling heeft, aldus spr., en zij waar deert het ten zeerste, dat U ook op dezen dag door Uw overkomst v,an Uw mede-leven met de Maatschappij doet blijken. Een nauwe band zal waarschijn lijk tusschen haar en het Provinciaal Bestuur ontdaan, wanneer in het ver volg de watervoorziening v,an Walche- Niets is verleidelijker en teleurstel lender tegelijkertijd dan weelde. Het is verbazend lastig haar te verwerven, te behouden, te besteden en te verlie zen. ren voor een deel met water der Zuicl- Bevelandsche Waterleiding geschieden zal. De Maatschappij is bereid daaraan hare medewerking te verleenen. Spr. dankte vervolgens alle dames en heeren, die in zoo ruime mate aan de uitnoodiging gevolg gaven. Hierna wierp spr. een terugblik en noemde de vroegere watervoorziening van Zuid-Beveland treurig. Welwater zoowel als het regenwater, d,at eerst daken en goten schoonmaakte, waren niet zuiver meer bij de consumptie, ver oorzaakte tal van ziektegevallen, en bij droogte was er gebrek. Spr. herin nerde er dan aan, d,at wijlen dr. Jenny Weyerman de man was, die op zeker oogenblik vond, dat het zoo niet langer ging. Hij ontvouwde zijn denkbeeld t, het Bestuur der Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen in Zuid- Beveland, bestaande uit de heeren jhr. Lewe van .Nijenstein, Dominicus, V,nn Gorsel, Risseeuw en Elenbaas, van wie de eerste voorzitter en de laatste se cretaris was. Daar vond zijn denkbeeld instemming, een comité werd samenge steld. Voorzitter van dat Comité was de in ons midden zijnde heer Lewe van. Nijenstein, secretaris was wijlen de hr Elenbaas. Het past hier aldus spr. een woord van groote hulde te brengen aan de mannen, die een vooruitzienden blik hadden en den moed bezaten, om een denkbeeld niet te verwerpen, dat inder tijd door zoovelen een onmogelijkheid en een dwaasheid wehd genoemd. Dr. Jenny Weijerman heeft den bal aan het rollen gebracht, maar Lewe van Nijenstein en Elenbaas hebben hem op gevangen en in 't doel doen terecht ko men. Voor het uitmuntende werk, dat zij verricht hebben, staat de waterlei ding daar, als een monument te hunner eere. Het Comité assumeerde zich mannen van naam op waterleiding-gebied, en toog aan het werk. Den 19 April 1909 had onder leiding van het comité een tocht plaats naar het terrein in Brabant, van waar liet water zou betrokken worden. Ook ik was daarbij als Lid van den Raad der Gemeente Goes tegenwoordig en ik heriner mij nog zeer goed, dat een der deelnemers mij attent maakte op de on aangename lucht van het water, waarop de heer Penning, directeur der Amster- damsche waterleiding en deskundige van het comité, antwoordde: „Het wa ter zal als het in Zuid-Beveland getapt wordt, zuiver van smaak en zonder lucht zijn. Het water is ijzerhoudend en ruikt naar zwavelwaterstofgas, onaf scheidelijk aan ijzer verbonden. In Duitschland is het staalwater een geld bron, maar in Zuid-Beveland verlangt men drinkwater; men krijgt zuiver wa ter". De heer dr- Van Ledden Hulsebosch voegde er aan toe: „Het is het voor treffelijkste water, dat wij in Nederland kennen, het zal bijna aan regenwater ge lijk zijn". Spr. ging het verdere verloop der be sprekingen en onderhandelingen na en vervolgde dan: Den 5en April 1910 werd op het Raadhuis te Goes, de oprichtings akte der Naamlooze Vennootschap Wa terleidingmaatschappij „Zuid-Beveland" gepasseerd. 23 Gemeenten in Zuid-Be veland traden als aandeelhouders op. Al leen de gemeenten Borssele en 's Gra venpolder hadden zich afzijdig gehouden. Zoo was de eerste Intercommunale Naamlooze Vennootschap van groote be- teekenis in Nederland opgericht, die !a- ter tot voorbeeld voor vele andere heeft gediend. Het kapitaal bedroeg f 1,457,000 in 1457 aandeelen a f 1000, verdeeld over de 23 gemeenten-aandeelhouders. Daaren boven werd door ieder aandeelhouder 8 pet. van het bedrag zijner aandeelen in de kas der Vennootschap gestort ter vorming van een reserve voor de dek king der verliezen, welke in de eerste iaren verwacht werden- De Naamlooze vennootschap was op gericht! Het juridische werk was vol tooid; de voorbereiding voor het enorme technische werk kon beginnen. Spr- ging de verdere werkzaamheden na. Met 1 "April 1911 trad ir. Jan van Poelgeest als directeur der vennootschap in functie en nam de leiding op zich. En in 1913 waren de werkzaamheden zoo ver gevorderd, dat 21 Mei de feestelijke Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me) „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou< rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 775.2 te Isafjord; laagste 744,3 mm te Lerwick. o Zon op: 5 h 29; onder: 18 h 38. Licht op: 19 h 08. Maan op: 5 h 42; onder: 22 h 02. E.K.: 10 April. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 3° min. later (S Springtij.) April. Hoogwater Laagwater. Vr. 5 S 2.04 14.29 8.49 20.56 Za. 6 2.46 15.14 9.30 21.41 Zo. 7 3.32 15.57 10.14 22.30 Hoogwater Laagwater. Vr. 5 S 4.11 16.36 9.42 21.59 Za. 6 4.51 17.19 10.25 22.46 Zo. 7 5.31 17.56 11.16 23.35 (lngez. M<?d opening der Waterleiding kon plaats hebben. Voorts beschreef spr. de winning van het water te Ossendrecht en bijzonder heden van vervoer en distributie. De oorlog, die in 1914 uitbrak, deed ook op de waterleiding zijn ongunstigen invloed gelden, doch daarna nam het bedrijf ge stadig toe. Pas 9 December 1930 werd Borssele als de laatste Zuid-Beveland- sche gemeente aangesloten, waarvoor spr. burgemeester Rutgers a. snog hulde brengt- In 1932 kon het restant van het door het rijk verstrekte voorschot afbetaald worden, en werd men geheel eigen mees ter. Een volgende belangrijke gebeur tenis was het in gebruik nemen van het nieuwe kantoor met magazijn aan den Stationsweg in 1934. De aansluiting, aldus spr., is inPde ver schillende gemeenten wel zeer uiteen loopend. Op 1 Jan. 1934 waren per 100 woningen, die aan het buizennet gele gen zijn, aangesloten: te Borssele 100, te Kaftendijke 94, Waarde 93, Goes 92, enz. daarentegen te Driewegen 38, te Ove- zand 43, te Heinkenszand 44, enz. Komt de aansluiting in alle gemeenten op peil der eerstgenoemden, dan zou nog een belangrijke vermeerdering van wa tergebruik geboekt kunnen worden. Dat het verloop der Maatschappij 'n de 25 jaren van haar bestaan gunstig ge weest is, blijkt daaruit dat de werkelijke ontvangst wegens waterverkoop verre overtreft die, welke door het voorloo- pig comité bij den opzet is geraamd. De raming van het comité loopt tot en met het twintigste boekjaar en geeft aan een bedrag wegens waterverkoop van f 151,767 in dat jaar. De werkelijke op brengst is over dat jaar geweest f 198,240 d.i. alzoo f 46,473 meer. Werd in het boekjaar, eindigende 31 Dec. 1913, een hoeveelheid van 110,000 m3 in rekening gesteld, in het boekjaar 1934 kon de opbrengst van 581861 m3 water in ontvangst gebracht worden met f 194,954. Spr- wendde zich dan tot den heer Van Poelgeest, die, aldus spr. de jubi- leerende Maatschappij nu^24 jaar als directeur bestuurd heeft, die haar met vaste hand door de vele moeilijkheden heen geleid heeft en die onwrikbaar stond, wanneer het naar Uw inzicht de belangen der Maatschappij gold- Vol mondig moet thans erkend worden, dat U met alle maatregelen, waarmede het groote publiek' niet altijd instemde, hef bij het rechte eind gehad heeft. Groot is Uw ijver, onbegrensd Uw werkkracht voor de Maatschappij. Wat de Maat schappij thans is, is Uw werk! Namens de Naamlooze Vennootschap W aterleidingmaatschappij „Zuid-Bev e- land" zeg ik U daarvoor hartelijk dank. Uw naam is thans 24 jaren aan de Maat schappij verbonden, moge ook in de toe komst dien bana nog vele jaren, in het belang der Maatschappij bestaan. Spr. dankte tenslotte het personeel der Maatschappij, dat steeds trouw zijn plicht vervulde, en zijn medeleden van den Raad van Beheer en den directeur, voor de aangenome samenwerking, waardoor het belang der maatschappij gediend en zijn taak als voorzitter zoo zeer vergemakkelijkt wordt. Toen de directeur der directe be lastingen en accijnzen te Breda zich .aan boord van het douane-recherche vaar tuig „Albatros" begaf voor het maken van een inspectietocht, kwam hij door de gladheid v,an het dek te vallen en brak een -enkel. Na voorloopige behan deling door een marine arts is de gewon de per auto naar Breda vervoerd. ARNEMUIDEN. Naar wij. vernemen is bij den burgemeester dezer gemeen te bericht ingekomen van den inspec teur der Volksgezondheid te Nijmegen, dat het onderzoek negatief was bij den garnalenkoopman, welke verdacht was bacillendrager of althans garnalen be smet met typhusbacillen, te Roosendaal verkocht te hebben, waardoor aldaar gevallen van typhus zouden zijn ont staan- ARNEMUIDEN. Als 2e brugwach'ter op de Arnespoorbrug is aangewezen de heer L. van den Boomgaard, woonach tig te Wouw, zulks wegens op wacht geldstelling van den heer C. ReijnoudT. HEINKENSZAND. Donderdag ver gaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester Mes voltallig Op een verzoek om het gevoelen van den Raad te kennen inzake het doen meetellen der jaren die enkele burge meesters als wethouders hebben ge fungeerd (voor de pensioenberekening) werd besloten aan Gedeputeerde Sta ten te berichten dat de Raad van mee ning is, dat deze jaren niet in aanmer-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1