V GOESCHE £OUQANT£!2£ ZEELAND, NUMMER 80. TWEE BLADEN. DONDERDAG 4 APRIL 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. MOERLAND EN DE DUITSCHE HERBEWAPENING! üKiEiülHD, De exeeufie van landelijke eigendommen. MIDDELBURG. WEER EN WIND. GOES. m a g 4 Z-H. Con- ËA3 £>3 ^ÉSS® MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"'; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou< rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. „Voor het Nederlandsche volk is het oogenblik gekomen om de «ogen wijd te openen voor de gevaren die zijn rustig be stas* bedreigen". De herbewapening van Duitsch- land heeft de wereld een oogenblik in beroering gebracht en vanzelf de vraag doen rijzen Welke houding zal Nederland aannemen? Mundus vult decipi, de wereld wil 'be drogen worden! Vermoedelijk is dit een kwaal, waar van het menschdom nimmer zal genezen en er zullen altijd weer nieuwe leugens worden uitgevonden om de goedgeloo- vige massa tot offer bereid te maken. Honderdduizenden, ja wellicht millioe- nen, zijn gedurende den wereldoorlog den dood ingegaan met het vaste geloof dat wanneer hun leiders den oorlog zou den winnen, deze oorlog de laatste zou zijn. Geëerd als een Profeet uit het Oude Testament kwam Wilson met zijn 14 punten naar Europa om den eeuwigen vrede te brengen tusschen de volken der aarde en toen in de vredesverdragen van die 14 punten vrijwel niets overbleef, toen heette het - en plechtig werd het in het Volkenbondsverdrag vastgelegd dat de Volkenbond later zou overgaan tot een nieuw onderzoek van onuitvoer baar geworden verdragen en van inter nationale toestanden, welker handha ving den wereldvrede in gevaar zouden kunnen brengen.' Indien ooit de ijdel- heid van menschenwerk in een onmee- doogend licht is getreden, dan is het wel het geval bij de machteloosheid van den Volkenbond om over te gaan tot een nieuw onderzoek van het onuitvoerbaar geworden Verdrag van Versailles, dat ten doel had een volk van 60 millioen zielen in blijvende slavernij te houden en om dat volk de rechten te ontzeggen, die door de geheele geschiedenis van de metischheid heen, zijn gebleken niet te kunnen worden aangetast zonder den vrede in gevaar te brengen. Misschien zal thans, nu Duitschland de rechtsgelijkheid, die de Volkenbond het niet verschaffen kon, zelf heeft her nomen, dit nog op den duur aan den Bond ten goede komen. Maar voor het Nederlandsche volk dat vredelievend van aard, geen enkele reden heeft zich in de twisten van anderen te mengen, is het oogenblik gekomen om de oogen wijd te openen voor gevaren, die zijn rustig bestaan bedreigen. Duidelijk heeft onze Regeering verklaard, dat de pre ventieve waarde van onze weermacht verloren gaat, indien het verband met het bewapeningspeil der anderen niet bewaard blijft en even duidelijk is de stijging van het peil der anderen. In het pers-communiqué van het Co mité voor Nationale Veiligheid lezen wij: „Het Comité is van oordeel, dat ten einde de waarde van onze bewapening in een voor onze veiligheid noodzake lijke verhouding te brengen, thans on danks de economische crisis en met blij vende verzorging van sociale belangen een betere ontwikkeling ten bate van de nationale en algemeene veiligheid kan en moet plaats hebben van de krachten die irn onze natie schuilen". En terecht wijst het Comité erop, dat zulks ook bij kan dragen tot werkver •ruiming, evenals dit het geval is in lan den. die evenmin als Nederland van agressieve bedoelingen verdacht kun nen worden; daarbij hebben wij b.v- te denken aan Zwitserland. Er wordt gezegd, dat een wedstrijd in bewapening tot algemeene verarming zou leiden. Maar zonder over het hoofd te zien de gevaren, die er uit kunnen voortvloeien, wanneer uit winstbejag „de oorlogsindustrie een rol gaat spe len in de internationale betrekkingen, is het volkomen ongegrond, dat het in juis te verhouding brengen van onze Neder landsche bewapening, tot verarming van ons volk zou leiden. Ook dat in Nederland in één jaar lijd voor f40 millioen gulden aan tabak, si garen en cigaretten verrookt' wordt leidt niet tot verarming, maar verschaft aan tienduizenden een bestaan, terwijl de rook in de lucht verdwijnt en van den „productieven" arbeid niets overblijft Evenmin kan het geld, dat in eigen land ier verhooging van de preventieve waarde van de weermacht wordt be steedl, tót veraiming leiden, integendee het zal ook aan talrijken een bestaan verschaffen en bovendien is het bestemd om de veiligheid van het volksbestaan te verhoogen- Wat wél verarming brengt, dat is wan neer wij door onze steunmaatregelen meewerken om de levenskosten in an dere landen te verlagen en daardoor de concurrentie-mogelijkheid voor onze eigen bedrijven nog meer beknotten. Dit zien we o.a. bij de verlaging der Ant- werpsche haventarieven in verband met de daling van het indexcijfer in België, waar men onze Nederlandsche boter voor 49 cent per pond kan krijgen, ter wijl wij 90 cent betalen en onze Neder landsche aardappelen voor 3% cent, waarvoor wij 8 cent hebben neer te tellen. Zal nu eindelijk de Duitsche herbewa pening de oogen van het Nederlandsche volk doen open gaan en doen zien, dat men zich niet langer met leugens in slaap mag wiegen Zal men nu eindelijk gaan begrijpen, dat ook in ons volk dezelfde krachten schuilen, die men tot ontwikkeling moet brengen voor 'men op de krachten van anderen vertrouwt? Zal men nu eindelijk tot de overtui ging komen, dat zoowel mèt als zonder Volkenbond, Nederland alleen recht en aanspraak op veiligheid kan doen gel den, indien het Nederlandsche volk toont en op overtuigende wijze blijk geeft, naar vermogen zelf daarvoor op te willen komen? H. Mathoa, GIFT VAN DE KONINGIN, Naar wij vernemen heeft H. M. de Ko ningin een belangrijke gift geschonken ten bate van de Fika-kinderbescher- mingsweek. GOEDKOOPE GROENTEN VOOR WERKLOOZEN. Met de distributie van goedkoope groenten aan werkloozen blijft het goed gaan. Terwijl in de laatste week van December 1934, 1214 kg werd af geleverd ,aan slechts twee gemeenten, bedroeg deze hoeveelheid in de voor laatste week van Maart jl. reeds 85.085 kg aan een 27-tal gemeenten. Aan de gemeente Middelburg werd, evenals aan de gemeente Vlissingen, 780 kg gele verd. Het ligt in het voornemen om zoodra een aanvang kan worden gema,akt met de verstrekking van versche groenten een andere meer soepele methode bij de distributie toe te passen dan de tot nu toe gevolgde. De Ned. groenten- en fruitcentrale zal alsdan elke week aan de bij de regeling aangesloten gemeen ten een voldoende hoeveelheid groen ten v,an verschillende soorten welke alsdan op de veiling verkrijgbaar zijn, zenden zonder voorafgaande bestelling De overgebleven groenten zullen wekelijks door de betrokken gemeen ten worden vernietigd. Ook voor de arbeiders is deze nieu we methode veel gemakkelijker. Zij behoeven niet meer vooraf te bestellen doch kunnen afwachten welke groen ten voor distributie beschikbaar zijn. Tegen afgifte van een bon kunnen zij dan a,an de distributielokalen koopen alsof zij dit doen op de vrije groenten- markt. Hiervoor zal een distributie kaart met aangehechte bonnen worden beschikbaar gesteld als in den oorlog met broodkaarten geschiedde. Bedoel de kaart zal geen bepaalde geldigheids duur hebben, zoodat de bonnen niet zullen vervallen indien in een bepaalde week niet of maar weinig wordt ge kocht. Dit laatste is van belang omdat de arbeiders hun kaart bij het in ont vangst nemen moeten betalen. EEN FASCISTISCHE CONFERENTIE TE AMSTERDAM. Wie is „graaf Oberdorff". Het Tweede Kamerlid Schalker (Comm.) heeft zich tot den minister ge richt met de volgende vragen: 1. Is het den minister bekend, dat op Vrijdag 29 Maart j.L, in het Amstelhote! te Amsterdam een bijeenkomst heeft plaats gehad van leidende personen van fascistische partijen, o.a. uit Italië, Frankrijk, Noorwegen, Denemarken, Zwitserland en Ierland waar politieke besprekingen zouden zijn gehouden? 2. Is het den minister tevens bekend, dat aan deze besprekingen, welke o.m. zouden hebben geloopen over den cor poratieven staat en over hetgeen er is bereikt, ook is deelgenomen door A. Mussert, algemeen leider der N. S. B die vergezeld was van „zijn chef van de Een klein verzuim baart dikwijls [smart. Ernst is het leven, o zalig die ['t weten; Arbeid en roeping en edele strijd. afdeeling buitenlandsche zaken", graaf Oberdorff? 3. I£an de minister mededeelen, waar om hier niet in tegenstelling met het optreden der regeering tegenover anti fascistische buitenlanders door de bevoegde autoriteiten is opgetreden te gen deze bijeenkomsten met politieke doeleinden van fascistische vreemde lingen, en dezen, hetzij in verzekerde bewaring gesteld of het land uitgewezen zijn? 4. Kan de minister mededeeien of de in vraag 2 genoemde „graaf Oberdorff van Nederlandsche, dan wel Duitsche of andere nationaliteit is en indien 't eer ste niet het geval mocht zijn is er dan naar de meening van den minister geen aanleiding dezen vreemdeling in verze kerde bewaring te stellen, dan wel hem het verder verblijf in Nederland te ver bieden, daar hij zich blijkbaar schuldig maakt aan politieke werkzaamheid, wat naar de meening der regeering hier voor vreemdelingen niet geoorloofd is. 5. Is de minister niet van meening dat er aanleiding is een onderzoek in te stellen naar wat precies het doel en de werkzaamheid is van de z.g. „afdeeling buitenlandsche zaken", die A. Musserf er op na blijkt te houden en van de re sultaten van een dergelijk onderzoek de Kamer op de hoogte te stellen? De besprekingen van belang hebbenden met de betrokken ministers. Dinsdagmiddag hebben vertegenwoor digers van de Vereeniging van directeu ren van Hypotheekbanken, de Neder landsche Vereeniging ter bevordering van het Levensverzekeringswezen, de Nederlandsche Spaar'oankbond en de Broederschap v,an Notarissen in Neder land, waarbij tevens tegenwoordig wa ren de Coöperatieve Centrale Raiffei- senbank te Utrecht en de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, op het departement v,an justitie een be spreking gehad met de ministers van justitie, van oeconomische zaken en van financiën omtrent de door de regeering getroffen maatregelen tot het tegengaan van executie van landelijke eigendom men. Omtrent deze besprekingen vernemen wij het volgende. De vertegenwoordigers v,an de ver schillende organisaties zijn allen in de gelegenheid gesteld de wenschen en be zwaren, waartoe de getroffen regeling hun aanleiding gaf, ter kennis van de ministers te brengen. Hunnerzijds hebben de ministers voor al de nadruk gelegd op het zeer bijzon der karakter van den maatregel in twee ërlei opzicht. In de eerste plaats is de maatregel alleen bedoeld als een voor- loopige, in afwachting van het tot stand komen van een zich in vergevorderden staat v,an voorbereiding bevindende wet telijke regeling. Wanneer de regeering deze wettelijke regeling aanhangig zou hebben gemaakt zonder eerst dezen tijdelijken maatregel te treffen, zou 't groote gevaar hebben bestaan, dat in middels minder scrupuleuze crediteu ren als hoedanig de regeering de ter conferentie vertegenwoordigde instel lingen zeker niet beschouwde talloo- ze executies zouden hebben geforceerd. In de tweede plaats vestigen de mi nisters er de aandacht op, dat zoowel de getroffen tijdelijke maatregel als het in te dienen wetsontwerp zich uitslui tend bewegen op het terrein van de landbouwhypotheken, waar de positie een geheel andere is dan bij de hypo theken op andere eigendommen. Immers de overheid verleent aan het landbouw bedrijf in zeer belangrijke mate steun om dit bedrijf voor ondergang te be hoeden- Zij moet daarbij evenwel invloed kunnen uitoefenen op de verstrekking van dezen steun en weten aan wie en in welke mate hij uiteindelijk ten goe de komt, opdat hij aan zijn doel zal blij ven beantwoorden. Indirect worden de hypothecaire ere dieten door den steun zeer gebaat. Zon der dezen steun zou er waarschijnlijk van de betaling van rente en aflossing op de landbouwhypotheken in verreweg de meeste gevallen weinid of niets te recht komen. De getroffen tijdelijke maatregel doet nu niet anders dan eer regeling treffen, waardoor wordt voor komen, dat van de door dien steun ver oorzaakte waardevermeerdering van 't onderpand in gevallen van onredelijke executie partij wordt getrokken. Eenige bezwaren tegen de getroffen regeling ingebracht, zal de regeering in overweging nemen. Zij is bereid om, waar blijkt, dat de regeling leemten vertoont, deze aan te vullen. Tenslotte hebben, de ministers er prijs op gesteld nog eens nadrukkelijk te constateeren, dat zij zelf voor niets zoo huiverig zijn als voor maatregelen, die het credietwezen zouden ondermijnen. Juist met het oog daarop is de rege ling bij algemeenen maatregel van be stuur slechts als zeer tijdelijk bedoeld en is zij bovendien omgeven met waar borgen, om willekeur bij de toepassing uit te sluiten. De minister van oecono mische zaken doet zich toch, alvoren eenige beslissing te nemen, adviseeren door een commissie, welker samenstel ling den waarborg geeft, dat zij bij het uitbrengen van haar adviezen met het algemeen belang, dat is gelegen in een op vertrouwen gevestigd credietwezen, ter dege rekening zal houden. De voor zitter der commissie, de oud-minister van justitie mr. J. Donner, heeft bij de installatie van de commissie daarvan reeds aanstonds doen blijken De regeering vertrouwde, dat de ge houden bespreking aan de vertegen woordigende organisaties de overtuiging zou hebben gegeven, dat zij den verde ren loop van zaken met gerustheid kon den afwachten. Uiteraard zal, wanneer het wetsontwerp, dat deze materie ver der zal regelen, bij de Sfaten-Generaal zal zijn ingediend, nog alle gelegenheic bestaan om van de opmerkingen, waar toe de voorgestelde regeling aanleiding zal geven, te doen blijken. DUITSCHLAND'S MILITAIRE LUCHTVLOOT. Even sterk als die van Enge land. De Er^eische minister van buiten landsche zaken, Sir John Simon, heeft gistermiddag in het Lagerhuis de ver klaring afgelegd, dat volgens een mede- aeeling hem door Hitier gedaan. Duitschland's militaire luchtvloot mo menteel al even groot is als de Engel- sche. Begrijpelijkerwijze wekte deze ont hulling groote beroering. Van andere zijde wordt nog gemeld dat 't Derde Rijk thans reeds over niet minder dan 1800 gevechts- en bombar dementsvliegtuigen zou beschikken- DE „KERTOSONO" WORDT HERSTELD. Het stoomschip „Kertosono" van den Rotterdamschen Lloyd, dat, veranderin gen zal ondergaan waardoor het een grootere snelheid krijgt, is uit den dienst genomen en naar Amsterdam ver trokken waar het voorschip bij de Ned. Dokmaatschappij 20 voet zal worden verlengd, meldt Het Handelsblad. Later zal 't schip bij de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen veranderin gen aan ketels en turbines ondergaan. Na voltooiing der werkzaamheden zal het schip een snelheid van 15 mijl krij gen. DE HEER O VERWIJN UIT DE N.S.B. Naar de „Voorwaarts" uit goed inge lichte bron verneemt, heeft nu ook de heer J. F. Overwijn de N.S.B. verlaten. De heer Overwijn behoorde met Tusenius tot de oudste medestrijders van ir. Mussert. Was Tusenius de op richter van den kring IJmuiden, Over wijn was stichter en eerste leider van den kring Rotterdam. Liberale Staatspartij. Naar wij vernemen zal mr. G. Boon, lid, ook voor Zeeland, van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Dinsdag avond a.s. hier ter stede een spreek beurt vervullen, over het onderwerp: ;,,W ij blijven onszei f". De vergadering is voor leden en introdu- cees. De bazaar voor de Z-H.D.L Het is gistermiddag druk geweest, vooral met de jeugd, maar gisterenavond is het zeer druk geweest, in totaal zijn niet minder dan 930 betalende bezoe kers gisteren de controle gepasseerd. Er heerschte een opgewekte stem ming, alom was he1 vol, ook bij de at tracties en in de theesalon. 'Aan de stands deér! men goede zaken, mede om dat de prijzen niet te hoog zijn. Maar Middelburg, 4-IV-'35. Woensdag: hoog ste lucht temperatuur 9 °C; (48 °F); laagste 3.6 °C (38 °F). Heden 9 h: 5.6 °C; 12 h: A% °C. 2.5 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand le dezer stede, in het af geloopen etmaal: 764 mm; laagse 757 mm. Hoogste barometerstand in het Eu- ropeesche waarnemingsgebied: 773.3 mm te Akureyri; laagste 746.9 mm le Lerwick. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige, later afnemen de Z.W. tot N.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regen- of natte sneeuw buien, weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 5 h 31; onder: 18 h 36. Licht op: 19 h 06. Maan op: 5 h 21; onder: 20 h 36. E.K. 10 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 3" min. latei fS Springtij.) April. Hoogwater Laagwater. Do. 4 1.23 13.49 8.10 20.14 Vr. 5 S 2.04 14.29 8.49 20.56 Za. 6 2.46 15.14 9.30 21.41 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, April. Hoogwater Laagwater. Do. 4 3.28 15.54 9.03 21.19 Vr. 5 S 4.11 16.36 9.42 21.59 Za. 6 4.51 17.19 10.25 22.46 ook voor heden is er nog voorraad ge noeg op te kwiteeren. Gistermiddag heeft een strijkje van jeugdige krachten afwisseling gebracht. Gisterenavond zou de heer W- L. Heij- boer declameeren, maar hij was door ongesteldheid verhinderd. Thans was de heer J. Beïderok jr. zoo vriendelijk om aan de piano verschillende liederen te zingen, waarmede hij wel verdiend succes had. V.V.V.V. Voor zoover de plaatsruimte het toe laat zullen morgenavond ook niet-leden van de Vereeniging voor veiilg verkeer, toegang hebben tot de vertooning van de verkeersfilm in het Schuttershof. Spoedig gebluscht. 1 Hedennacht deelde een bewoner van den Dam aan de politie mede, dat hij een bij hem ontstanen schoorsteenbrand persoonlijk had kunnen blusschen. De politie heeft ter plaatse nog een onderzoek ingesteld, doch er was geen gevaar meer aanwezig. Het licht bleef aan. Het gebeurt herhaaldelijk, dat des nachts in perceelen, al of niet bewoond licht blijft branden. Als de politie meent dat dit op onraad zou kunnen wijzen, neemt zij maatregelen voor onderzoek. Zoo is in den afgeloopen nacht een on derzoek ingesteld in een pand op den Wal. Ook hier bleek vergeten te zijn het licht uit te draaien. Afblijven. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen een meisje, dat bezig was reclamebiljetten af te trekken. Euphonia. Het bestuur van de Harmonie „Eupho nia" deelt ons mede, dat in de Donder dag j.l. gehouden vergadering van Kunst lievende- en ^werkende leden nog geen definitieve beslissing omtrent het voort bestaan der vereeniging genomen werd. De rekeningen der afgeloopen jaren toonen weliswaar een steeds stijgend te kort en ook de begrooting van het loo- pende jaar ziet er zeer ongunstig uit, maar toch meende men aan de thans bijna 50-jarige vereeniging geen plotse ling en definitief einde te moeten ma ken voordat alle pogingen in het werk gesteld zijn om een blijvende verbetering in den financiëelen toestand te bewerk stelligen. Verschillende middelen werden aan de hand gedaan om in het thans bestaan de tekort te voorzien, maar van be stuurszijde werd erop gewezen, dat ook wanneer dit weg gewerkt zou kunnen worden, het voortbestaan alleen dan verzekerd is, wanneer de vaste inkom sten verhoogd kunnen worden. Het be stuur meent, dat het huidige tekort nieï

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1