gemengd nieuws. KERKNIEUWS. BUITEKÜND. INGEZONDEN STUKKEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. iËURSTHERiraiïEi van Woensdag. BELGÏE. FRANKRIJK. ZWITSERLAND. TSJECH0-SL0WAKIJE. MANDSJ0ERIJE. GRIEKENLAND SPANJE. AUSTRALIË. AMSTERDAM, 3 April. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt de officieele noteering van eden. Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%. Ned- 34 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 89%88%. O. Indie 34 1000-4 99%—99%. Denemarken Oblig. 1926-5 86^-85%. Duitschl. 100-7 18%—18%. Engeland 1960-90 4 70%70%. Zwitserl. oblig. '24-5 94% Zwitserl. Staaissp. 1927-4% 9494. Amsterdam 1933-5 100% Amsterdam 1934-4% 99%99%, 's Gravenhage 1929-4% 101 Rotterdam 1926-1930-4% Berlijn 1925-6 1918%. Zeeuws. Hyp. B-5 9999. Zeeuws Hyp. B-4% 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 21%—21%. A Amsterd- Bank 112115. C Rott. Bankver. 106 A Twentsche Bank 9092. A Pref. Gruyter Zn A. 130% A Pref. Jurgens A 98%97%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 426 A De Schelde N-B. 19% A Ver. Papf- v. Gelder 4848%. C Am. Car en Foundry 7%7%. C Am. Smelt en Ref. 20%19%. C Farbenind. I.G. 4644%. C Stand Brands 9%9%. C U. S.tates St. C. 17%—17%. C North Am. Cy. 7%7%. A Born. Sum. H.M. 141 142. A Linde Teves en Stokv. 6061. A Ned. Wol Mij. 76—76. A Singkep Tin M. 69%69%. A J. C. Japan Ln. 28 A Rotterd. Lloyd 32% A S. M. Nederland 32%—32. A Amst. Thee C.M. 42% Ger. Gem. Ds. J. Fraanje te Barneveld is beroe pen te Aagtekerke. Ds. G. H. Kersten te Rotterdam heeft bedankt voor het beroep naar Waarde. JONGETJE AAN BRANDWONDE' OVERLEDEN. In het R.K. zieken huis te Den Haag is overleden een 1%- jarig jongetje, M. van der V., welk knaapje een dezer dagen in de ouder lijke woning bij ongeluk een pan met heete bouillon over het lichaam had ge. kregen, tengevolge waarvan hij ernstige brandwonden had bekomen. DE TYPHUS TE ROOSENDAAL. Met betrekking tot de ernstige ge vallen van typhus, welke te Roo sendaal reeds eenige slachtoffers heeft gemaakt, wordt nog gemeld, dat wederom een patiënt, die door de ziek te was aangetast, is overleden. Nog vijf patiënten worden thans ifi de barakken verpleegd. De toestand van allen is ernstig. IN EEN KELDER DOODGEVALLEN. Gistermiddag is de 53-jarige M. van den B. te S c h ij; n d e 1, die daar ten huize van de dames L. vertoefde, na het openen van een verkeerde deur in de kelder gevallen. De man viel met het hoofd omlaag en kwam op den steenen vloer terecht. Met een schedel breuk werd hij bewusteloos opgenomen. De man overleed spoedig. FRAUDE BIJ DE POSTERIJEN. In de gemeente Waarder is een postbode geschorst wegens gepleegde fraude ten nadeelevan de Posterije'n, zoo meldt de „Tel." De postbode, die een zeer goede reputatie genoot en zeer gezien was, heeft een bedrag groot f 800 verduisterd. De man heeft bekend. HET ONGELUK TE ST. MICHIELS GESTEL. H. M. de Koningin heeft den burgemeester van Vught verzocht aan de families van de slachtoffers van het ongeluk te St. MichielsGes- t e 1 Hare deelneming te betuigen. LICHTGEVEND SPEK. Maandag avond meldt de Msb., vervoegde zich aan het politieposthuis Korvel te Til burg een man, die een bord, waar op een stuk spek, bij zich droeg. Het bord met het spek werd op de tafel onder den neus van den dienst- doenden agent van politie neergezet. Vóór de politieman een woord van verbazing of afkeuring had kunnen ui ten, begon de man-van-het-spek zijn verhaal. Hij verklaarde dien avond het spek bij een spekslager te hebben gekocht. Toen hij ermee thuis was gekomen en toevallig in een donker vertrek kwam stelde de man tot zijn verbazing vast, dat het spek licht gaf, alsof er zich een ;aantal glimworpjes op bevonden. De man vond dit uiteraard verdacht en hij ging terug naar den slager, om van zijn bevinding mededeeling te doen. De slager wist echter met het geval ook geen raad. Hij zei alleen, dat het in orde was, m.a.w. dat het spek z.i. goed was. De man ging terug naar huis, om daar opnieuw het eigenaardige ver schijnsel vast te stellen. En daar hij er tenslotte niets voor voelde het lichtge vende spek te nuttigen, was hij naar het politieposthuis gekomen. Natuurlijk keek de dienstdoende po litieman wel 'n tikje verbaasd. Maar, men zou de proef op de som nemen. De lichten van het posthuis werden gedoofd.... en jawel: daar zag de be waarder der openbare orde en veilig heid met. eigen ambtelijke oogen, het spookachtig lichtende spek vóór zich op de tafel liggen. Na deze ambtelijke vaststelling van het zeer eigenaardige feit, heeft de po litie zich ten einde raad maar met den directeur van het Gemeentelijk Slacht huis in verbinding gesteld, die het spek ter onderzoek mede nam. Zijn voorloo- pige conclusie was. dat het soek ver moedelijk ondeugdelijk was. Het geval zal nader door hem worden onderzocht. Het is geen April-mop. Was het dit wel, dan zouden we er nog aan hebben kunnen toevoegen, dat Philips bereids octrooi op alle spek-licht heeft aange vraagd A Houth. Alberts 22%—21. C Baltimore Ohio 5%5%. A Southern Rlw. 5% C Union Pao. Rr. 5353. C Int. Nickel Cy. 1515. Duitschl. '30 1000-5% 26- A Koloniale Bok. 37%39-38%. A N.I. Hbk. 1000 69%—69%-70%. C Ned, H. M. 1000 29%—29. A Alg. Kunstz. U. 30%—30%-31%. A v. Berke's Pat. 40%41%, C Calvé-Delft 6465-64%. A C. Suiker Mpij. 36%36%. A Ned. Ford A.M. 250—256- A Philips Gem. B- afg. 229%—233-29. C Unilever 89%91-92. C Anaconda Cop. 6%:6-6%. C Bethlehem St. 15%15%-%. C Kennec Copper 10%10%. C Un. States Leather 2%2%. A A.N.I.E.M.—N.B. 175—175. A Kon. Petr. Mpij. 143%—147-148. C Contin. Oil Cy. 10-10%-%. C Shell Union O.C. 3%— 3%-3%. DUITSCHE OPLICHTSTER AANGE HOUDEN. Dinsdagmorgen heeft de politie te Leiden op transport ge steld om naar Duitschland te worden uitgeleid, een 18-jarig Duitsch meisje uit Kaldenkirchen, dat zonder middelen van bestaan was. Toen de trein onge veer bij Zevenaar was, kreeg de politie te Leiden bericht uit Haarlem, dat de juffrouw zich aldaar aan oplichting van byouterieën had schuldig gemaakt. De politie stelde zich onmiddellijk in ver binding met Zevenaar en kon nog tijdig voorkomen dat het meisje over de grens werd gezet. Zij is hierop naar Leiden terug gebracht en wordt ter beschikking gesteld van de Justitie. „PAAPSCHE STOUTIGHEDEN".. Dr. C. Hille Ris Lambers schrijft onder vorenstaanden titel het volgende aan de N.R.Crt.: ,,Wat ik hieronder ga meedee- len heeft zich afgespeeld in Lith en kan door getuigen worden bewezen- In een arbeidersgezin aldaar, bestaan de uit man, vrouw en 5 kinderen, bene vens den schoonvader, die bij zijn kin deren inwoont, werd eerst de schoonva der erg ziek. Toen deze ietwat beter werd, maar nog veel zorg vereischte, werd ook het hoofd van het gezin zelf ziek, een hevige longontsteking. Deze man was vroeger R.K. geweest, maar was, uit eigen beweging, na zorgvuldige voorbereiding en ernstige studie, voor enkele jaren tot de Herv. kerk overge gaan. De waarnemende geneesheer, zelf Protestant, oprdeelde dat de man thuis niet goed verpleegd kon worden. En daar deze het ook bedenkelijk vond, den patiënt naar het ver afgelegen den Bosch te vervoeren, oordeelde hij dat 't beste was dat de patiënt in het klooster te Lith, waar een ziekenkamer is, eeni ge dagen werd verpleegd. De patiënt zelf zag daar tegen op en zeide, dat het daar zijn plaats niet was- Ook wilde hij de eerste dagen er weer uit. Maar, dat kon natuurlijk niet, omdat zijn toestand dP niet toeliet. De eerste paar dagen werd hij door den predikant aldaar opgezocht maar den derden dag was hij opeens, naar verluidde, R.K. geworden en had hij gebiecht. Twee pastoors zijn daar aan te pas gekomen. De patiënt werd nu sinds dien bijna nooit meer alleen gelaten: steeds waren één of twee nonnen in zijn kamer- Hij drong er nu ook bij zijn vrouw op aan, dat zij Roomsch zouden trouwen en beweerde: gij zijt mijn vrouw niet en men zeide haar ook, dat dit ker kelijk huwelijk ook wel in het klooster kon worden voltrokken. De echtgenoote wilde hier niet van weten en ging later nooit meer naar haar man dan in gezel schap van een Protestantsch familielid. Tenslotte is de patiënt op 2 Maart in het klooster overleden. En hoewel de vrouw verlangde dat de doode naar huis zou worden vervoerd en dan op het Protestantsch kerkhof zou worden be graven, verklaarde de pastoor, dat hij het lijk niet zou uitleveren, hoewel hij erkende dat art. 982 van het burgerlijk wetboek de vrouw recht gaf op den doode. Hij zou dit alleen doen, als hij door het gerecht werd gedwongen. De pastoor vertoonde ook een stuk (uit de verte) waarop de patiënt zou geschreven hebben, dat hij katholiek was en katho liek wilde sterven, maar later erkende hij, dat de patiënt dit toch niet zelf ge schreven had- Ook durfde hij te verklaren, toen men hem vroeg: of hij het niet erg vond, dat de patiënt zoo droef optrad tegen zijn vrouw, zeggende: je bent mijn vrouw niet", dat dit ook juist was; zij was zijn vrouw niet, maar slechts een „hokster". Zoo wordt met de wetten van Neder land gesold. Er zijn partijen, die men als als onwettig brandmerkt, maar: wat vin den de lezers van dezen Roomschen eer bied voor de wet? Van de zijde der weduwe is in de be graving op het R.K. kerkhof berust om des vredes wil maar: alle rechten voorbehouden. Hoe het met het Roomsch worden van dezen patiënt is gegaan, is moeilijk te zeggen. Eens, in een „onbewaakt" oogenblik, toen geen zusters bij hem waren, heeft hij op een vraag van een zwager: „Waarom zijt ge toch Roomsch geworden" geantwoord: „Ik moest wel" Ook was de dokter van oordeel, dat hij, tijdens zijn ziekte, niet altijd wist wat hij deed! HET C Tide Water Ass. Oil 4%4%. A K.N. Stoomb. Mij. 55%. A Ned. Scheepv. U. 36%37-36, A H.V. Amsterdam 178%184-80. A Java Cult. Miji. 9495%. A N.I. Suiker U. 87—88%-89%. A Deli Batavia 146149-47. C Deli Mij. 1000 137%—138%-40. A Senembah 138%—141%. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 96%98%-99%. A Deli-Bat. Rubb. 63%64%. A Hessa Rubber 9090. A Serbadjadi S.R. '54%55%-56%. Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. 2 April 3 April Londen 7.14% 7.13% Berlijn 59.45 59.65 Parijs 9.77 9.79% Brussel 25.15 25.20 Zwitserland 47.95 48.06 Kopenhagen 31.90 31.87% New-York 1.48% 1.48% IT ALIAANSCH-ABESSIJNSCHE CONFLICT. Spitst de situatie zich toe? De Daily Tel. meldt uit Addis Abe ba, de hoofdstad van Abessinië, dat wilde geruchten over nieuwe grensin cidenten opwinding onder de militairen heeft gewekt en dat de toestand met betrekking tot het geheel met ItaTë gevaarlijk wordt. Krijgszuchtige stam men in het Noorden van Abessinië z.ou- den moeilijk in bedwang zijn te houden. De oorlogsvoorbereiding wordt openlijk getroffen, terwijl in het geheele land troepen worden aangemonsterd. HET GELD KOMT LOS! De regeering overweegt o.a, verruiming van den invoer van vleesch en boter. Speculatie in deze artikelen. Ook gister heeft' het publiek in de meeste Belgische steden weer storm ge- loooen op de winkels en warenhuizen- De middenstand beleeft „gouden da gen" en ziet zijn voorraden, die zoolang onverkoopbaar bleven, met den dag slinken. Uit a'le spaarpotten en oude kousen komt het igeld los! Inmiddels zint de regeering op aller hande middelen, om aan de ongemoti veerde prijsverhoogingen een einde te maken. O.a. wil zij naar de Rrussel- sche correspondent van het Hbl. ver neemt de invoercontingenten voor boter en vleesch verruimen en de in voerrechten op deze producten verla gen ten einde op deze wijze een nor malen aanvoer van vleesch en boter mogelijk te maken. Reeds thans immers valt er een onrustbarende inkrimping van den aanvoer van vleesch op de vee markten in de belangrijkste provincie steden waar te nemen, daar de boeren klaarblijkelijk de kat uit den boom wil len kijken en in de hooo van een a.s- stijging van de vleeschprijzen hun vee terughouden. Uit verschillende deelen des lands wordt gemeld dat b.v. de aan voer van varkens oo de veemarkten hier en daar tot op 10 pet. van het nor male cijfer gedaald is. Daar men tege lijkertijd voor de toekomst als gevolg van de verwachte herleving van de industrieele bedrijvigheid en de daarme de gepaard gaande vermindering van werkloosheid rekening dient te honden met een toenemende vraag naar vleesch en boter, zouden deze beide factoren dalend aanbod en toenemende vraag onvermijdelijk een krachtige opwaart- sche beweging der prijzen veroorzaken. Bij handhaving van de tegenwoordige contingenten en invoer-tarieven zouden de binnen1 andsche prijzen naar men be rekent met 40 pet- oploopen en den Bel gischen producenten derhalve een vol komen ongemotiveerde extra-winst tn den schoot werpen. Ten einde dit te verhinderen zal de invoer van vleesch en boter vergemakkelijkt worden. Minister van Isacker heeft gister zijn besprekingen met de vertegenwoordigers van den handel alsmede van de produ centen- en importeurs-organisaties voort gezet en daarbij nadrukkelijk verklaard dat de regeering voor Belgische produc ten vervaardigd uit Belgische grond stoffen, geen prijsverhooging zal dulden. Als Belgische producten in dezen zin gelden suiker, cichorei, bier, Kongo- koffie, verschillende graansoorten, aard appelen, linnen en hennepweefsels. Me degedeeld wordt dat de margarineprij- zen onveranderd blijven. De zeepprijzen zijn met 5 ct. per kg verlaagd. Voor Belgische producten, vervaar digd uit buitenlandsche grondstoffen, zullen de prijzen na uitverkoop van de thans voerhanden grondstofifen-voorra- den natuurlijk eenigszins stijgen, maar daar het aandeel der grondstoffen in den eindprijs van het product slechts gering is, zal deze prijsverhooging naar de meening van de regeering niet meer dan ,10 pet. mogën bedragen. OOK LAVAL NAAR MOSKOU EN WARSCHAU. De Poolsche ambassadeur te Parijs heeft gistermiddag den Franschen mi nister van buitenlandsche zaken, Laval, een uitnoodiging der Poolsche regeering doen toekomen, om wanneer hij aan einde dezer maand naar ;Moskou gaat, ook een bezoek te brengen aan War schau. Laval aanvaardde de uitnoodi- ging- DE REGEERING STAAT STERK. Motie van vertrouwen met 410 tegen 134 stemmen aangeno men. In verband met de politieke spanning in Europa, ontstaan na het besluit van de Duitsche regeering tot invoering van den algemeenen dienstplicht, heeft de minister-president Flandin gister in de Fransche kamer een krachtige rede Ier verdediging van het militaire en finan- cieele beleid der Fransche regeering ge houden en een krachtig vertrouwen voor de komende moeilijke onderhan delingen gsê-'-rht- De kamer gaf dit vertrouwen: met 410 tegen 134 stemmen werd een des betreffende motie aangenomen, waarna ze op reces ging tot 28 Mei- Vliegtuig verongelukt. Nabij Villa- coublay is een militair vliegtuig tijdens een oefenvlucht tengevolge van een mo tordefect neergestort. De piloot werd gedood en de waarnemer trachtte zich met behulp van zijn valscherm te red den. De parachute werkte echter niet goed, met het gevolg, dat de waarnemer ernstig werd gewond. Ontslagen monteur schiet zijn patroon dood. In een radio-winkel te Genè- ve speelde zich Zaterdag een bloedig drama af. De 42-jarige monteur Piaget loste 6 revolverschoten op zijn 56-jari- gen patroon Mardasinin, die hem ont slagen had. Drie der kogels troffen Mar- dasini in het hoofd en hiji overleed spoe dig na zijn overbrenging naar het zie kenhuis. Een bediende die den moordenaar het wapen wilde ontrukken werd gewond De dader gaf zichzelf bij de politie aan VIJFTIEN MENSCHEN VERBRAND. In de nabijheid van Uzhorod zijn acht stroomijten in brand geraakt. Na de blussching heeft men de lijken gevon den van 15 dakloozen, die in de stroo mijten overnacht hadden. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het achteloos wegwerpen van een eindje sigaret. Tot nu toe is men er slechts in ge slaagd een enkel slachtoffer van de ramp te identificeeren. Het moet hier voornamelijk gaan om boerenarbeiders die naar Uzhorod waren gekomen voor het voorjaarswerk in de wijnbergen. Boeren door wolven gedood. Nabij Antoeng en Sandao hebben troepen wolven Mandsjoerijsche boeren aange vallen. Japansche troepen zijn uitgezon den om de wolvenplaag te bestrijden Voorzoover bekend is hebben de wol ven in Maart niet minder dan 28 boe ren gedood en tallooze stuks vee ver scheurd. Aku Suiker .Markt Rubber Koninkl. iPhilips Unilever Tabak IYoung - Amerika - bl.Markt- (Wettig gedeponeerd.) waaraan de vader meehielp, wist men niet dat de kinderen in de schuur wa ren. Pas toen de muren waren ingestort, kwam men tot de vreeselijke ontdek king. I. Afzenders onbekend stuk in de prul lenmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet teruggezonden. 4. Maakt het kort! EEN KRIJGSRAAD, DIE TE ZACHTMOEDIG WAS, Naar verluidt is de president van den Krijgsraad, die Zaterdag j.l. vonnis heeft gewezen tegen de bij den Griekschen op stand betrokken officieren overgeplaatst naar Kreta, terwijl twee andere leden van den krijgsraad naar Saloniki en vierde lid naar Cavalla is overgeplaatst Deze overplaatsingen zijn klaarblijkelijk bedoeld als straf, aangezien de krijgs raad naar veler meening in zijn vonnis sen veel te mild is geweest. Slechts 'n lid van den krijgsraad, dat als minder heid op toepassing van de doodstraf voor de voornaamste leiders had aan gedrongen is te Athene gehandhaafd. Politieke moord- Gistermiddag is op klaarlichten dag in het centrum van Madrid een jongeman doodgeschoten, 't Slachtoffer bleek een actief lid te zijn van de Spaansche fascistische organi satie. De staat van beleg in de provin cies Madrid, Asturië, Catalonië en nog vijf andere provincies is wederom ver lengd. Vier kinderen verbrand. Nabij In- verell in Nieuw Zuid Wales, zijn vier kinderen, die in een brandende schuur waren ingesloten, in de vlammen omge komen. Tijdens het blusschingswerk, DE N.S.B. EN DE ARTSEN. Dezer dagen is vermoedelijk aan vele medici in ons land een circulaire van de N-S.B, toegezonden, waarop ik gaar ne Uw aandacht wil vestigen- Misschien vindt Ge het goed er iets over mede te deelen en kunt Ge daarbij eenige vra gen'aanvoeren, c.q. beantwoorden die bij mij op zijn gekomen bij het lezen der circulaire. Er staat o.a. het volgende in te lezen: „Het is ons uiteraard bekend, dat vele onzer volksgenooten (o.a. Katholieken en Israëlieten) bezwaren hebben tegen den vorm, waarin zich het Duitsch Na tionaal Socialisme openbaart, terwijl an deren (b.v. vrijmetselaren) tegen het Italiaansche Fascisme zijn gekant. Uw meening, ten opzichte van deze stroo mingen wordt door ons dan ook niet ge vraagd". Deze zinsnede vind ik zeer merkwaar dig, omdat ik mij niet kan voorstellen, dat er een meening over de Nederland- sche N.S.B. kan gevormd worden zonder rekening te houden met wat in Duitsch land en Italië is geschied. Dan wordt den medici het volgende vragenlijstje ter invulling aangeboden (bij de eventueele opzending kan onder- teekening achterwege blijven). 1. Zijt Gij reeds lid der N-S.-B,? 2. Sympathiseert Gij met ons streven? Acht Gij toetreding bezwaarlijk voor Uw praktijk? 3. Kent Gij ons programma en de toe lichtingen? 4. Zijt Gij abonné van Volk en Vader land? 5. Zijt Gij tegenstander van onze be weging? 6. Zoo ja, waarom? Ik moet U eerlijk zeggen te zijn ge schrokken van deze vragen, vooral voor de jongere artsen. Hoe toch wordt nu de toestand wan neer de N.S.B. eens op legale of illegale wijze de macht in handen krijgt? Dan is er in hun hoofdkwartier een groote lijst waarop de medici in 3 groe pen zijn verdeeld: a) voorstanders, b) te genstanders, c) zij die zwegen- Acht Gij het denkbaar, dat in dit ge val de N.S.B. zooveel persoonlijke en geestelijke vrijheid overeind laat staan, dat de groepen b en c niet achteruitge- steld zullen worden? Zoo Gij, met mij, die vraag ontkennend beantwoordt, ziet Gij hierin dan niet een zeer gevaarlijke poging om zieltjes te winnen door intimidatie? Dat een politieke partij, die geestelijke vrijheid en persoonlijke vrijheid garan deert speciaal de medici eens wil op wekken aan hun politiek deel te nemen is volkomen toelaatbaar. Maar m.i. is deze circulaire van de beweging N-S.B. waarvan ik het nut als eventueel le gale oppositiepartij gaarne wil erken nen, zooals ook de S.D.A.P. nuttig was moreel af te keuren, omdat hieruit een zwarte lijst is samen te stellen waar van later misbruik gemaakt zou kunnen worden. Een Arts. [Wij kunnen op de vragen, die „Een (Arts" ons stelt, geen antwoord geven. Dat er gevaarlijke mogelijkheden hier schuilen, zijn wij met den inzender eens- Veel hangt van de bedoelingen der vragenzenders af. En hoeveel persoon lijke en geestelijke vrijheid de N.S.B overeind zou laten staan, indien zij eens aan de macht zou komen dat kan niemand zeggen, Mussert zou ten hoogste kunnen zeggen, hoeveel hij voornemens is te laten bestaan, i n- d i e n enz enz. Wij buitenstaanders kun nen te dezen aanzien ons slechts oriën- teeren op wat elders reeds is, ea dat is ten aanzien van dit teere puat voor

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2