SffiRT ZEEUWSS» NEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. lEURSïffEiiiONIETEi van Dinsdag. LANDBOUW. SPORT. BEURS- EN WISSELKOERSEN» ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. De N.V. Waterleiding Maatschappij „Zuid-Beveland". AMSTERDAM, 2 April. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%. Ned. 34 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 90%90. O. Indië 34 1000-4 99%—99%. Denemarken Oblig. 1926-5 86%— 86. Duitschl. pndst. 100-7 18% Engeland 1960-90 4 69% Zwitserl. oblig. '24-5 94% Zwitserl. Staatss. 1927-4% 9494. Amsterdam 1933-5 100% Amsterdam 1934-4% 99%99%. 's-Gravenhage 1929-4 99%—100. Rotterdam 1926-1930-4% 9999, Berlijn 1925-6% 18%19. Zeeuws. Hyp. B-5 9999. Zeeuws. Hyp. B-4% ICO- Cities Service Cy. P. 1958 5 20%—21%. A Amsterd- Bank 112112. C Rott. Bankver. 107106. A Twentsche Bank 89%9.0. A Pref. Gruyter Zn A. 130% A Pref. Jurgens A 99%98%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 426 A De Schelde N.B. 20—19%. A Ver- Papf. v. Gelder 4648. C Am. Car Foundry 7%7%, C Am. Smelt Ref. 20%—20%. C Farbenind. I.G. 46 C Stand- Brands St- C 9%9%. C U. States St. C. 17%—17%-18. C North Am. Cy. 7%7%. A Born. Sum. H.M. 143141%. A Linde Teves en Stokv. 60%60- A Ned- Wol Mij. 78%—76. A Singkep Tin M. 6863. A J. C. Japan Ln. 27%28. A Rotterd. Lloyd 3032%. A S. M. Nederland 31%32%. A Amst. Thee C.M. 42% Tazelaar niet wilde. Verschillende le den stelden voor te onderzoeken, of ge noemde heer misschien thans tot andere gedachten kon gekomen zijn. Besloten werd hem uit te noodigen tot een confe rentie met B. en W. EEDE. De heer Franckevijle maré- chaussée te Sas van Gent is met ingang van 1 April 1.1. benoemd tot gemeente veldwachter alhier. AARDENBURG. Maandagmorgen ha dde officieele huldiging plaats ten gemeentehuize, van den heer M. Pat- tist, ter gelegenheid van het, feit, dat hij gedurende 40 jaren in dienst der gemeente was. De raadszaal waar de plechtigheid plaats vond, was voor deze gelegenheid met bloemen en planten eenigszins feestelijk getooid, terwijl de nationale driekleur wapperde van de pui van het raadhuis. Nadat de jubilaris, die per auto was afgehaald, in de raadszaal was versche nen, werd hij door den burgemeester toegesproken en namens den Raad en de geheele gemeente gelukgewenscht met dezen dag. De burgemeester achtte het van groote betekenis, dat een amb tenaar gedurende 40 jaren, trouw, eer lijk en vol ambitie en toewijding een gemeente heeft gediend. Eerst als veld wachter en daarna als bode hebt U Uwe plichten op werkelijk voorbeeldige wijze vervuld, aldus spr. Namens den Raad, den secretaris en den gemeente-ontvanger werd den ju bilaris een prachtige Westminster klok aangeboden. Tenslotte spelde de voor zitter den heer Pattist de zilveren eere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op de borst, die hem is toegekend. Zichtbaar aangedaan, bedankte de ju bilaris allereerst H.M. de Koningin voor de onderscheiding en vervolgens den burgemeester voor de hem toege sproken woorden, en het aangeboden cadeau. Gedurende het opspelden der medaille werd op de markt, door de Ahrdenburgschë Fanfaren het Wilhel mus gespeeld. Nadat de eerewijn was rondgediend, en de muziek nog een stukje ten gehoore had gebracht, verschenen ook de !evden van dit gezelschap in de raadszaal, waar nog een paar populaire nummers ten gehoore werden gebracht. De heer Pat tist, die vele jaren bestuurslid dezer ver- eeniging was, bedankte de leden voor de hem gebrachte hulde. Wethouder Catsman bracht nog in herinnering de bruine stok, die de heer Pattist als veldwachter steeds bij zich had en waarvoor de jeugd destijds zoo veel respect had. Nadat nog een foto gemaakt was, werd op verzoek van den gemeente secretaris, tevens bestuurslid der mu ziek daarop de gedecoreerde jubilaris onder het spelen van een marsch, naar zijn woning begeleid, om den dag ver der in eigen kring door te brengen. RAAD VAN AARDENBURG. Verbetering van den weg naar de Belgische grens Het voor stel goedgekeurd. AARDENBURG. Maandag vergader de de Raad onder voorzitterschap van burgemeester Th. Overmaat voltallig. Ter bespreking van een voorstel in zake verbetering van den weg Aarden burg Belgische grens waren aanwezig de leden van de provinciale wegencom missie, de heeren Dieleman, Van Rom- pu, Magendans en de hoofdingenieur ir. Van Leeuwen. De heer Rompu deelde mede, dat Sluis genoegen neemt met het voorstel, zooals het thans aan de gemeente wordt voorgelegd. Het plan is als volgt: Ver breeding en vernieuwing van het weg dek. Voorzoover de oude keien niet meer deugen zullen deze onderste bo ven gelegd worden en daarop zal komen een asfaltlaag. De goede keien zullen worden gebruikt rnet aanvulling van eenige nieuwe, in hoofdzaak ter bestra ting van het gedeelte in de kom van Aardenburg, waar het meeste verkeer is. De weg wordt van 3 m breedte op 4 m gebracht. De kosten van den weg waarvoor de begrooting 35 a 38 dui zend gulden bedraagt, komen ten laste van de provincie. Over de eerste 15 jaar betalen SluisAardenburg en Eede jaarlijks resp. 500, 338 en 181. 't Geld dat hiervan niet mocht verbruikt worden, wordt op rente gezet. Ged. Staten nemen op zich binnen 15 jaar den weg geheel van een nieuw dek te voorzien, daar het schijnt dat zoo'n as- faltdek na dien tijd vernieuwd dient te worden. Na 15 jaren, als de overeen komst is afgeloopen, zullen Ged. Sta ten en de gemeenten opnieuw moeten zien overeen te komen De hoofdingenieur deelde mede, dat het asfaltdek zal worden gelegd, van het zelfde materiaal als van den weg SluisSt Anna ter Muiden, wat iets ge heel anders is dan dat op de beide stukjes weg in de gemeente en die vrij wel berucht zijn geworden. De lengte: der gedeelten weg in de gemeenten SluisAardenburg en Eede bedragen 17431180 en 630 m. Het onderhoud wordt uitgevoerd door de provincie. Na de uiteenzetting verlieten de le den der wegencommissie even de Raad zaal, opdat de Raad vrijer zou kunnen beslissen. Tenslotte ging de Raad accoord met het voorstel, indien getracht zal wor den zoover mogelijk, en liefst tot aa< den Wester Eede weg, van de Kaai af keien te leggen. De wegencommissie beloofde, indien de aanbesteding het toelaat, tot aan genoemden weg keien te leggen; mocht de aanbesteding het niet toelaten, dan zal de Raad nog kun nen beslissen, of ze asfalt wil nemen, dan wel zelf nog wat keien bijkoopen. In de begrooting is gerekend op pl.m. 200 m keien. Het gedeelte weg langs de haven zal verlaagd worden. De uitvoering zal in 't najaar aanvangen, en voor 't gedeelte in Aardenburg na de bietencampagne; een en ander althans, als provinciale Staten het plan goedkeuren. De v o o r z. deelde nog aan de we gencommissie mede, dat bij de bespre kingen merkbaar was, dat de Raad er weinig voor voelt om onderhoudsplicht op zich te nemen. Ook is de Raad inza ke asfalt-wegen sinds de laatste misère op dit gebied eenigszins huiverig gewor den. De leden van de schattingscommissie de heeren C. J. Dinnewet, J. Hollebrand Kools, G. Ph. Wijffels en W. J. v. Vooren werden allen herbenoemd. Ver volgens ging de Raad over in besloten vergadering. De K.N.A.C. deelt mede, dat het grenskantoor Clinge voortaan het ge heele jaar op Zon- en feestdagen geslo ten zal zijn. Met ingang van 1 April is op ver zoek eervol ontslag verleend met toe kenning van pensioen aan den heer A C. Schipper Dz., inspecteur van politie le klas te Medan N.O.I., afkomstig uit W emeldinge. A Houth. Alberts 2222%. C Baltimore Ohio 5%5%- A Southern Rlw. 5%5%. C Union Pac. Rr. 5353. C Int. Nickel Cy. 15%15- Duitschl. '30 1000-5% 25%-. A Kolo'nia e Bnk. 35% A N.I. Hbk. 1000 66%—68%-70%. C Ned. H. M. 1000 29%—29%. A Alg, Kunstz. U. 30%30-%- A v. Berkels'Pat. 40%—40%. C Calvé-Delft 63%—63%-64%. A C. Suiker Mpij- 36%36%. A Ned, Ford A.M. 247250. A Philips Gem. B. afg. 222%227%-32. C Unilever 88%—89%-90%. C Anaconda Cop. 6%6%-6%. C Bethlehem St. 1515%-%. C Kennec Copper 10%10%-%. C Un- States Leather 2%2%. A A.N.I.E.M.—N.B. 175—175. A Kon- Petr. Mpij. 142%—142%-45. C Contin. Oil Cy. 9%10. C Shell Union O.C. 3%3%. De Openbare Leeszaal en Biblio theek te Middelburg boekte deze maand de volgende aanwinsten: Henriette van Eyk en E. de Nève: Aan den loopenden band. Jo Manders, Crisis. Marianne Philips, Bruiloft in Europa. L. Golding, De vijf meisjes Sil ver. I. Silone, Fontamara. G. Chérau, Sa destinée. J. Drijver, Texel, het vogel eiland. J. Jans, Bouwkunst en cultuur. L. E. Lawes, 20.000 jaar in Sing-Sing. L. Bauer, Leopold, der ungeliebte. D. Wou ters en J. Moormann, Het straatlied. Voor de studiezaal aangekocht: Hand atlas, Andrees allgemeiner 1930- P. R- Bos, schoolatlas der geheele aarde. 1934. De Na oorlogsche Generatie in de Letterkunde. Men schrijft ons: Ter gelegenheid van de Boekenweek 1935 heeft de firma Van Benthem Jut ting aan de Lange Burg te M'burg in haar zaak een kleine tentoonstelling boeken bijeengebracht der jongere schrijvers. Men vindt er het volledige oeuvre van Albert Helman, Albert Kuyle, Anton Coolen, Jef Last, Menno ter Braak, S- Vestdijk, de Vlamingen Willem Elsschot en Gerard Walschap, de dichters Slauer- hoff, Greshoff, Anthonie Donker e.a. Het begrip „Nieuwe Zakelijkheid" (oorspron kelijk ontleend aan de architectuur) zal men hier ook in de letterkunde terug vinden. Men ziet hoe ook de auteurs zich op hun „materiaal" bezinnen en de „ware functie van 't woord" trachten te ver wezenlijken. Hoe verschillend deze jon geren geaard mogen zijn, allen hebben de drang het woord te dienen zonder 't te bekleeden met waarden, die het niet heeft. Een duidelijk voorbeeld op deze tentoonstelling vindt men in Willem Lisschot, wiens oeuvre liggend naast dat van zijn landgenoot Felix Timmermans weldadig aandoet als reactie op diens overdaJigen Pallietergeest. Teekenvoorbeelden in verband met tourisme en verkeer. De uitgevers Versluys eri Scherjon te Utrecht zond ons een nieuwe uitgave, n.l. een doos met 48 teekenvoorbeelden in verband met tourisme en verkeer. De bedoeling is niet een nieuwe teeken methode in te voeren, doch aanvullend enkele teekenvoorbeelden te geven in verband met het reizen en het Verkeer in en van Nederland uit. Van elke te ma ken teekening is er één vlakverdeeling, twee voorbeelden in contour en één kleiner kleurenvoorbeeld, zoodat de platen gebruikt kunnen worden naar mate van de vaardigheid der leerlin gen. De teekenvoorbeelden, naar platen van bekende kunstenaars, zijn bewerkt voor het teekenonderwijs op de lagere en Ulo-scholen. De platen zijn verza meld door den directeur van de A. N. V. V., den heer F. W. van Deventer én door G. Houtekamer, hoofd eener school te Kloeting e. C Tide W,ater Ass. Oil 4%4%. A K.N. Stoomb. Mij. 5%5. A Ned. Scheepv. U. 34%35%-37. A H.V. Amsterdam 175%—177%-79%, A Java Cult. Mij, 9094. A N.I. Suiker U. 8587. A Deli Batavia 146145-47. C Deli Mij. 1000 138%—137-38%. A Senembah 139%138%-39%. C Chicago Milu. A, Amst. Rubb. C. 96%95%-97%. A Deli-Bat. Rubb. 63%63%. A Hessa Rubber 87%-96. A Serbadjadi S.R. 54%54%-55. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 1 April 2 April Londen 7.10 7.14% Berlijn 59.41 59.45 Parijs 9.76% 9.77% Brussel 25.15 25.15 Zwitserland 47.92% 47.95 Kopenhagen 31.76 31.90 New-York 1.48% 1.48% Aku Suiker Markt Philips H.V.A. - Unilever Koninkl. IRubber Tabak 1910 5 April 1935 Men kan het Gemeen- testuur het best beoor- deelen, naar de w ij ,z e waarop dit zorgdraagt voor de drinkwater voorziening. Aristoteles. In het Stadhuis van Goes kwamen 5 April 1910 bijeen de vertegenwoordi gers van drie en twintig gemeenten op Zuid-Beveland (Borsselen en 's Graven polder waren niet vertegenwoordigd), om ten overstaan van den notaris Schram te Kruiningen de oprichtingsacte van de N.V. Waterleiding Maatschap pij „Zuid-Beveland" te vestigen te Goes te verlijden. Sedert den aanvang van de tweede helft der negentiende eeuw zijn geleide lijk de grootere bevolkingscentra, meer en meer gevolgd door kleine plaatsen, in het bezit gekomen van een centrale drinkwatervoorziening. De watervoorziening werd gebracht op het peil, dat tengevolge van de voortschrijdende ontwikkeling der tech niek, het verruimde hygiënisch inzicht en de heerschende economische verhou dingen, te bei eiken was. Met de oprichting der Zuid-Beveland- sche Waterleiding werd een nieuw ter rein, n.l. dat der intercommunale water voorziening op 't platteland, betreden. Zuid-Beveland gaf het voorbeeld en dit is in de sedert verloopen jaren door het oprichten van vele dergelijke voor zieningen, elders gevolgd en zal nog door verschillende thans in voorberei ding zijnde gebieden, worden gevolgd. De oprichting der Zuid-Bevelandsche Waterleiding Maatschappij beoogde de centrale watervoorziening met deugde lijk leidingwater in een gebied, groot 37.000 ha. waarin thans 52.000 inwoners gevestigd zijn in 13.000 woningen. Van deze woningen zijn 1500 niet di rect aan het 260 km lange leidingnet gelegen. Het stichten der Waterleiding vor derde van de samenwerkende gemeen ten-aandeelhoudsters, dat zij zich een kapitaalschuld van f 1.600.000,—, dus nfeer dan 30,per hoofd op den hals haalden. Beoordeelt men deze schuld per hoofd naar de gangbare inzichten van een kwart eeuw geleden, dan mag een eere saluut worden gebracht aan de bestuur ders, die destijds de verantwoord» voor zulk een besluit op zich durfde* nemen. Hun besluit bewijst, dat zij, erkennen de de groote belangen, die gediend zou den kunnen worden, voor geen verant woordelijkheid terug deinsden. Zooals wel vanzelf spreekt, werd niet besloten dan na gedegen onderzoek en goede voorbereiding. De gehoorde deskundigen, waarvan twee in den dienst vergrijsde directeurs van waterleidingen waren, rapporteer den o.m.: „Elke waterleiding maakt in den be ginne moeilijke jaren door, maar wij zouden willen vragen, bij welk nieuw, groot werk zulks niet het geval is. Doch dit moeilijke tijdperk zal des te korter zijn, naarmate ieder uit de om geving goed beseft, dat het dagelijksch gebruik van zuiver drinkwater, het moge eenige directe uitgaven vorde ren, feitelijk tot groote indirecte voor- deelen, tot besparing en welstand voert, omdat het eene onmisbare fac tor vormt voor gezond leven van mensch en dier. Het spoedig welsla gen van eene waterleiding op Zuid-Be veland hangt daarom in vele opzichten in de eerste plaats af van het gezond verstand der bewoners van dit eiland en onzes inziens mag daaraan niet ge twijfeld worden. De grondslagen voor dé berekening van ontvangsten en uitgaven aangenomen, achten wij zoo in 't algemeen ,als in bij zonderheden wel gerechtvaardigd en als daarop een goed en deugdelijk beheer gevestigd wordt, dan stellen wij ook en vooral voor de toekomst vol ver trouwen in de uitkomsten van Uw stre ven en twijfelen er niet aan, dat het algemeen belang van de Zuid-Beveland- sche gemeenten en van hare inwoners uitnemend door de geprojecteerde wa terleiding zal worden gediend". Het Comité voor het tot standbren- gen van eene drinkwaterleiding voor Zuid-Beveland (gevormd uit de Ver- eeniging van Burgemeesters en Secre tarissen in Zuid-Beveland), bestaande uit de heeren Lewe van Nijenstein, Voorzitter, J. H. O. Dominicus, J. J. van Gorsel, J. Risseeuw en J. N. Elen- baas, Secretaris, waarvan thans alleen de Voorzitter nog in leven is, besloot "26 October 1909 zijn uitvoerig rapport met vele gegevens en bijlagen als volgt Op de door ons aangegeven wijze kan eene waterleiding, die geheel Zuid- Beveland in lengte van tijden van over vloedig en kostelijk drinkwater zal voorzien, door de Gemeenten worden tot stand gebracht met eigen krachten en zonder, dat zijn voor haar tot een lastpost worden zal. Vrijdag 5 April a.s. zal de stichtings dag der Waterleiding, nu een kwart eeuw geleden, worden herdacht. De oprichting der N.V. zette de kroon op het werk van het Comité Lewe-Elenbaas en zijne medestanders, de verzorging met kostelijk drinkwater van de Gemeenten op Zuid-Beveland zou verkregen worden. De tijd heeft geleerd, dat de ontwer pers der plannen goed hebben gezien, de Zuid-Bevelandsche Waterleiding is de kinderschoenen ontwassen en ge zond en krachtig kan zij verder voort gaan. G. v. P. INSPECTEURS VAN DEN LANDBOUW. Bij Kon. besluit zijn thans bevorderd tot inspecteurs van den landbouw: a, ir- C. G. P. Stevens, thans Rijkslandbouw- consulent; b. ir. H, G- A. Leignes Bak hoven, thans Rijksveeteeltconsulent, en c. ir. A. W. van der Plassche, thans Rijkstuinbouwconsulent- De nieuwe inspecteur van den Tuin- bouwvoorlichtingsdienst, ir. V. d. Plas sche, is geboren op 21 September 1896 te 's Heer Abts kerke, waar zijn vader predikant was. Hij bezocht daar de lagere school en ging daarna op de R-H.B.S- te Goes. Vervolgens studeer de hij aan de Landbouwhoogeschool te Wagëningen, afdeeling tuinbouw. Na in 1922 een jaar werkzaam te zijn geweest te Alkmaar als adjunct-rijks- tuinbouwconsulent kwam hij in 1923 te Goes, waar hij belast werd met het rijkstuinbouwconsulentschap voor de provincie Zeeland. Op allerlei gebied heeft hij in Zee land baanbrekend werk verricht. Door vooraanstaande personen op tuinbouw gebied heeft de op de regeering uitge- (Wettig gedeponeerd.) oefende aandrang om den heer Van de Plassche voor Zeeland te behouden, niet mogen baten. «i Ir- C. G. P- Stevens, de nieuwe inspec teur van den oeconomischen landbouw- voorlichtingsdienst is 12 Juni 1891 te Bergen op Zoom geboren. Hij bezocht daar de lagere school en R.H.B.S. en stu deerde aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. In 1913 werd hij als ad- junct-rijkslandbouwconsulent werkzaam gesteld, onder leiding van den heer I. G" J. Kakebeeke, toen rijkslandbouw- consulent voor Zeeland, te Goes. Na de benoeming van den heer Kake beeke tot inspecteur van den landbouw, werd de heer Stevens op nog jeugdigen leeftijd reeds belast met het rijksland- bouwconsulentschap en het directoraat der Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Zijn heengaan beteekent voor onze provincie een groot verlies, „VERPLICHTE ARBITRAGE" GEVRAAGD. De moderne, chr. en r-k- land arbeidersbonden hebben aan den minister van oieconomische zaken verzocht den landbouw-werkgevers van vrijwel alle dorpen van de districten Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en SchouwenDuiveland het overleg inza ke het loonvraagstuk krachtens de cri sis-organisatie-beschikking 1934 ver plichtend op te leggen. Genoemde arbeidersorganisaties had den de vorige week de landbouwers uit beide districten tot plaatselijke loonbe- sprekingen uitgenoodigd. Door de afwe zigheid van bijna alle werkgevers kon den echter de besprekingen niet plaats vinden. Bevoren Varkens worden uitgesmolten. Het Hbld. verneemt, dat de Varkens centrale bevroren varkens gaat uitsmel ten. Het is niet bekend hoeveel beesten zijn ingevroren, doch hun aantal wordt matig geschat op 30,000 a 40,000 stuks. De Centrale heeft een inschrijving ge houden, die 21 Maart j.l- is gesloten. Ge gadigden moeten de varkens van haar koopen en onder haar toezicht (waar voor f 50 per week moet worden betaald) ten minste 10,000 kg per week verwer ken tot spierwit, reukeloos vet zonder bijsmaak, dat geëxporteerd moet wor den door een als zoodanig ingeschre ven exporteur. De rest moet worden verwerkt tot diermeel of kanen. De be taling moet contant zijn, tevens is ver schuldigd een bankgarantie van 20 cents per kilo varken. In de week van 1 tot 6 April zullen worden gesmolten 100 varkens uit de Rotterdamsche koel- en vrieshuizen; 1000 uit het koelhuis Frico te Leeuw arden; 500 pit het koelhuis De beste boter, te Best, 1000 uit het koelhuis De Landbouw te Zutfen en 400 uit het koelhuis der N.V. Linthorst te Deven ter, in totaal in genoemde week dus 3000 stuks varkens. Van deze varkens mag niets op de binnenlandsche markt komen, behalve het diermeel, beendermeel en kanen. Het blad verneemt, dat een groot deel der beesten reeds een jaar of lan ger is ingevroren, waardoor het vet reeds eeniger mate vergeeld is. HOCKEY. Zwart-Wit--Middelburg. 21. Deze nederlaag was misschien niet on verdiend, maar toch had Middelburg door het benutten van twee opgelegde kansen in de laatste 10 minuten den wedstrijd nog kunnen winnen. Na een gelijk opgaand begin kwam Zwart-Wit langzamerhand in de meer derheid. De door den rechtervleugel ge leide aanvallen deden herhaaldelijk ge vaarlijke situaties voor het Middelburg- sche doel ontstaan, maar de kleine kee per was in grootschen vorm. Ook ettelij ke strafcorners leverden voor Zwart- Wit niets op. Middelburg kwam slechts sporadisch over de helft en moest zich tot verdedigen blijven bepalen. Met dub bel blank werd gedraaid, en Middelburg had wel wat meer dan haar toekwam. Na de rust kwamen de Zeeuwen meer in den aanval. De rechtsbinnen besloot een ren met een geweldig hard schot,

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2