SLOAN'S PRIJZEN int rat I in sel VMAAK, TWEEDE BUD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN MAANDAG 1 APRIL 1935. 1CR0Ü1E1C van den DAG. No. 77. ZEELAND, HET DRAMA OP WALCHEREN. De „Zesdaagsche" koning V E R D R IJ F T P IJ N Bedden ïacturee hes rol. ?n v.v. SI 18.35 18.20 18.15 17.45 17.35 I 17.10 R GEVR. n.m. Elec- od. Een in brandkast, u van dit Nette in- )k in ge- ie, zilver, Muller, ingen. rscfee le- >rst, tar tte lever. Slagerij el. 665. IES. Me- ,.s. Dins- se japon- otel „De Billijke jevelend, Neder- Onder- mderdag Lunch- Middel- en Boer,' -titr-i Het Belgische devaluatie-avon tuur. De „nationale" regee ring door den Senaat op de been gehouden. En door de socialistische partijdiscipline. Paniekstemming bij het publiek. Enkele perspectieven. Se Belgische Kamer heeft zooals Zaterdag gemeld met ruim 100 tegen ruim 50 stemmen haar goedkeuring ge hecht aan het besluit van de nieuwe re geering, om den belga (de munteenheid van vijf Belgische franken) voorloopig los te maken van het goud, in de prak tijk hierop neerkomende, dat de koers er van nret ongeveer 30 verminderd zal worden. Zaterdagavond nam de Se naat de desbetreffende wetsvoorwerpen aan (met 110 tegen 20 stemmen), zoodat het kabinet-Van Zeeland thans aan den slag kan gaan, om volgens zïjn inzichten den financieelen toestand van het land verder te beredderen. Het heeft intusschen een haar ge scheeld, of de „nationale" combinatie had er reeds Zaterdag het bijltje bij neer gelegd. De stemming in de Kamer was voor haar zeer ontmoedigend ondanks de meerderheid van ongeveer 50 stem men. Immers van de katholieke en libe rate fracties heeft een bedenkelijk groot deel zijn vertrouwen in de nieuwe hee- ren niet willen uitspreken. Slechts de socialistische fractie stemde en bloc voor, maar niet nadat gebleken was, dat verschillende socialistische Kamerleden zich allesbehalve van harte in de be weerde noodzakelijkheid van devaluatie schikten. Ware er niet zooiets als partij discipline geweest, dan had het natio nale kabinet vermoedelijk nauwelijks een meerderheid verkregen. Men kan er in komen, dat Van Zeeland c.s. zich na deze ervaring de vraag hebben ge steld, of men niet beter meteen zijn bie zen maar weer zou pakken. Ze hebben dat echter niet gedaan, doch besloten af te wachten, wat de Senaat, de „Eer ste Kamer", zou doen. Het stond Zater dagmiddag, toen de Senaat bijeen kwam, vrijwel vast, dat de regeering alsnog haar ontslag wilde indienen, mocht de stemming hier even weinig gunstig uit vallen als in de Kamer. Vermoedelijk heeft deze wetenschap de houding der Senatoren beïnvloed. Hoewel ook thans door verscheiden sprekers geharnaste critiek op het besluit der regeering werd geleverd, viel de uitslag der stemming te haren gunste uit: 110 senatoren voor, 20 tegen. Met deze cijfers kon ze vrede hebben: de politieke crisis was in eer ste instantie overwonnen. Men moet er thans benieuwd naar zijn, hoe het kabinet-Van Zeeland zal trachten op grond van de thans gescha pen situatie, haar herstel-politiek te voe ren. Haar eerste taak zal moeten zijn, het publiek vertrouwen in te boezemen. Direct nadat het besluit tot devaluatie bekend werd, heeft zich een paniek stemming van de bevolking meester ge maakt, die Zaterdag te Brussel en in andere steden tot een rush op winkels en warenhuizen aanleiding gaf. In som mige winkels werd daarvan gebruik ge maakt om de prijzen met 10 pet. te ver- hoogen voor binnenlandsche en 25 pet. voor buitenlandsche producten. In de winkels van een coöperatieve onderne ming was de toeloop zoo groot, dat het personeel het publiek niet meer mees ter was en de deuren moesten worden gesloten. Te Bergen werden plaatselijke kantoren van de algemeene spaar- en lijfrent-bank letterlijk belegerd door spaarders, die hun geld kwamen terug vragen. Deze gebeurtenissen demonstreeren, hoezeer het vertrouwen geschokt is. Gis ter is er een kabinetsraad gehouden, waarin maatregelen zijn beraamd, om verdere speculatie op goederenprijzen onmogelijk te maken. Toen we dit schre ven, waren daarvan nog geen bijzonder heden bekend. Wellicht treft men ze el- S ders in dit nummer aan. Bij de debatten in de Kamer heeft nog al opzien gebaard een onthulling van den oud-minister Jaspar, hierop neer komende, dat de Nationale Bank van Frankrijk bereid was, hulp te verleenen tot verdediging van den belga, zulks in den vorm van een leening ten bedrage van 3 milliard francs. Men vraagt zich thans tevergeefs af, waarom dit aanbod niet is geaccepteerd, zulks temeer, om dat de goudvoorraad van de Belgische Bank ruimschoots voldoende zou zijn ge weest, om met dezen hulp de aanvallen op den belga af te slaan. Wij lazen in de Nw. Rott. Crt. de onderstelling, dat de Franschen contraprestaties wel licht van politieken aard kunnen heb ben geëischt, die onaannemelijk waren. Deze onderstelling snijdt zeer zeker hout. Maar ze geeft toch allerminst zekerheid. Het is tenslotte ook mogelijk, dat de nieuwe regeerders van meening zijn geweest, dat devaluatie in geen ge val voorkomen kon worden. Wij hebben Zaterdag in de rubriek „buitenland" reeds uiteengezet, wat men van devaluatie hoopt: Grooter vermo gen, om te concurreeren op de buiten landsche markt; maar ook, wat deze hoop zeer vermoedelijk na korten tijd den bodem zal inslaan: protectionisti sche middelen als contingenteering enz., welke het voordeel van een gedepreci- eerde munt teniet kunnen doen. Intus schen beteekent het besluit der Belgi sche regeering met dat al een leelijke verzwakking voor de positie van het z.g. goudbloc: de kleine groep van lan den, die den gouden standaard tot dus ver hoog hielden. Nog maar enkele we ken geleden heette het, dat België in geen geval het goudbloc den rug zou toekeeren. De ervaring leerde helaas maar al te fluks anders. Zal België het laatste slachtoffer zijn? Dat is een vraag, die in 't bijzonder ons Nederlanders aan gaat. MIDDELBURG. DE ECONOMISCHE EN GEESTELIJKE ONTWIKKELING VAN NEDERLANDSCH OOST INDIE. VIL Zaterdagmiddag hield de heer H. van der Veer uit Amsterdam zijn zevende cursusvoordracht. De heer Van der Veer vervolgde zijn cursus met de behandeling der cultures in Indië. De volkscultures voorzien rechtstreeks in de behoeften van de be volking en leveren een bijdrage aan de wereldmarkt, terwijl de Europeesche cultures op export zijn ingericht. De landbouw van de bevolking vraagt geen dure machines en stelt geen hooge eischen aan kennis, terwijl het Euro peesche bedrijf zonder wetenschappe lijke leiding en kostbare installaties faalt- j De keuze der gewassen voor de Euro peesche landbouw nijverheid is een ge heel andere dan die der bevolking. Copra komt bijna uitsluitend van de erven, export-suiker uitsluitend van fa brieken onder Westersche leiding. Van beide producties werd de gang van zaken aangegeven, waarbij tevens een aardige kijk werd gegeven op het arbeidsvraagstuk in de Inlandsche we reld. De Rubbercultuur wies op als een wonderboom, die thans dreigt te ver gaan, doordat de Inlander bij dit gewas in concurrentie met de ondernemingen kon treden. Waar Europeaan en Inlander op ge lijke wijze tegenover den veldarbeid ko men te staan legt de Europeaan het af doordat hij de aanpassing aan het tro- penklimaat mist. Dit maakt het Indo- Oorspronkelijke detective-roman door J. P. BALJé. 12). Bij de muziektent daalden we de bree- de steenen trap af, en door de Badhuis straat bereikten we den Koudekerkschen Weg. We spraken weinig, en doken diep weg in de kragen van onze regenjassen. Slechts weinig menschen zagen we op den modderigen weg, doch toen we ten slotte het kerkhof naderden, bleken meerderen hetzelfde doel als wij te hebben. En telkens hoorde ik nu En- gelsch spreken- Jack O'Neill scheen nergens interesse voor te hebben. Maar ik merkte, dat hij niettemin zijn ooren en oogen den kost gaf. Op het kerkhof wees een groepje men schen om een versch-gedolven graf ons spoedig de plaats, waar Graham ter aar de besteld zou worden. Wij schaarden ons bij de aanwezigen, en ik liet mij daarbij leiden docr den detective, die de gunstigste plaats uitzocht, om de belang stellenden te kunnen observeeren. Het duurde niet lang, of de droeve stoet naderde. De plechtigheid zelf had een heel eenvoudig karakter. Epn paar familieleden van Ronald Graham waren uit Engeland overgekomen, en toen ik een ouden man zag, die zijn ontroering niet meester kon blijven klaarblijke lijk was dit Graham's vader voelde ik een hevige woede in mij opkomen tegen de laffe moordenaars. Ik kon mijn oogen niet van de gebogen figuur afhouden, die met sidderende hand een paar bloemen in het geopende graf liet vallen en zich daarna met de hand voor de oogen af wendde. Plotseling werd mijn aandacht afgeleid door Jack O'Neill, die mij zacht bij den arm greep. Hij sprak niet, doch wenkte met het hoofd, wat we heen moesten gaan. Verwonderd volgde ik hem.de plechtigheid was nog lang niet afgeloo- pen. Doch zoo langzamerhand leerde ik al aardig, mij naar den wil van den En- gelschen detective te schikken, dus ging ik met hem mee. Kalm liep hij het kerkhof af, doch niet zoodra waren wij weer op den weg, of hij versnelde den pas, mij verzoekend, vlug mee te komen. „Is er dan iets?" vroeg ik opgewon den. „Heb je iets ontdekt?" „Misschien", weerde hij af. „Maar we mogen nu geen minuut met praten ver liezen. Het is zaak, zoo spoedig mogelijk een auto-garage te vinden. Weet jij er misschien één?" Met open mond keek ik hem aan. „Een auto-garage?" vroeg ik, „waar- vraagstuk tot een zeer moeilijk oplos baar probleem. Een schoolverzameling met 150 Indi sche producten werd tijdens de lezing gedemonstreerd, terwijl een dertigtal lantaarnplaatjes het gesproken woord illustreerde. UITVOERING „CRESCENDO". Niettegenstaande de concurrentie van den feestavond van „Middelburg" was de zaal van St. Joris Zaterdag avond vrij goed bezet ter gelegenheid van de laatste uitvoering in dit sei zoen van de muziekvereeniging „Cres cendo' Te ruim acht uur opende de voorzitter, de heer W. F. Willems, de uitvoering met een woord van welkom en met er op te wijzen, dat de vereeni- ging nog wel steun kan gebruiken. Daarom drong spr. er op aan lid of do nateur te worden. Voor den a.s. zomer heeft het bestuur speciale plannen. Hierna werd onder leiding van den heer P. C. J. de Graaf begonnen met „Tempo-Tempo", een marsch van Willy Schootemeijer, die goed werd gespeeld. Er volgde daarna nog een vijftal nummers waarvan wij in 't bij zonder noemen „The Golden Valse" van Aubr. Winter, de „Potpourri po pulaire" viel vanzelfsprekend), in den smaak met de talrijke bekende melo- diën uit vervlogen tijden. Na de „AUe Kameraden" werd met een marsch als toegift besloten. Er was weer flinken vooruitgang te constateeren. Na de pauze kwam de tooneelaiaee- ling op de planken en ook hier viel vooruitgang op te merken. Vooral bleek dit bij de militaire klucht in een bedrijf „De Majoor". Er waren hier goede krachten aan het werk en de vertolking liep vlot van stapel. Het gul le applaus was ten volle verdiend. De duetten, die vooraf gingen, had den wellicht iets beter gekund. De lie deren van mej. Kieboom-Joosse en de piston-solo van den heer J. Joosse met begeleiding op de piano door Frans Willems, die ter afwisseling werden ge geven, bevielen ons althans beter. Het was voor Crescendo weer een goed geslaagde avond, die natuurlijk met een dansje tot in de kleine uurtjes werd besloten. HET KAMPIOENSCHAP VAN MIDDELBURG. De receptie. Zaterdagmiddag hield het bestuur van de Voetbalvereeniging „Middel burg" in het clublokaal in de Een dracht te Middelburg receptie ter ge legenheid van het behaalde kampioen schap van de tweede klasse. Tal van bloemstukken waren toegezonden, o.a. van de sportcommissie, van de zuster- vereenigingën „Zeelandia", „Gces „Vlissingen"; van de juniores van Mid delburg en verschillende andere orga nisaties. Speciaal zij vermeld het bloemstuk van den opzichter van het sportterrein, den heer G. C. Reijers, voorstellende een sleutel, die den weg opent naar het eersteklasseschap. Verschillende vereenigingen en per sonen zonden schriftelijke of telegrafi.- sche gelukwenschen, maar ook hei aan tal, dat de receptie bezocht en daar al of niet met een toespraak complimen teerde was groot. Zoo kwamen er o.a. deputaties van de Sportcommissie en van verschillen de vereenigingen, die getuigden van hun groote belangstelling in het voor Middelburg zoo belangrijke feit van het kampioenschap. De voorzitter, mr. P. C. Adriaanse, heeft steeds namens bestuur, elftal en leden dank gebracht voor de betoonde belangstelling. Het mag hier zeker wel even worden vastgelegd, dat het be- stuur van „Zeelandia" niet alleen met bloemen, doch ook met woorden ge- tuigde van zijn oprecht medeleven met de overwinning van „Middelburg". Ze- ker een bewijs, dat er van een animo- om „Liever geen vragen nu", zei hij kort en met een frons tusschen de oogen, „ik zei toch al, dat we geen seconde mogen verliezen- Waar is een garage?" "Tja....", aarzelde ik, „ik ben hier, ook niet bekend- Maar ik meen me te herinneren, er één gezien te hebben in de Coosje Buskenstraat". Even dacht hij na, „Is dat niet die licht oploopende straat naar den Boulevard?" vroeg hij. „Juist". „Dan moeten we des te meer voort maken, want dat is een tamelijk eind weg". En hij zette er zoo'n gang in, dat ik moeite had hem bij te houden. Ik heb een hekel aan haast, op dat moment had ik dat eerst recht, want ik kende boven dien niet de reden, die ons als een paar waanzinnigen langs de modderige wegen vol vieze plassen deed hollen. In een be paald opgewekte stemming was ik dus niet- Met een rood hoofd van de inspanning belandden wij in de Coosje Busken straat, waar we de garage al spoedig ont dekten- Met de voortvarendheid hem eigen, stapte Jack O'Neill binnen. „Ik heli direct een auto noodig", viel hij met de deur in huis, „een goeden wa gen. Een chauffeur kunnen we niet ge bruiken. Kan jij rijden?" wendde hij zich tot mij. Het A.B.C.van een Zesdaagsche is mijns inziens Xe De ijzeren wil om te winnen 2e Training ^e Hen goede verzorger,die SLOAD'S LINIMENT altijd bij de hand heeft. Wilt U me verder excuseeren? Ik p moet namelijk weer fietsen. j*, Met sportgroeten. L I N I M ENT ilngez. Med.) siteit tusschen beide vereenigingen geenszins sprake is wat de voormannen aangaat. a a Feestavond. Zaterdagavond was het feest in de geheel bezette Schuttershofzaal. Op 't podium waren talrijke bloemstukken ge plaatst, die een feestelijke stemming op wekten. De voorzitter der vereeniging, mr. P. C. Adriaanse heeft de verschillende ge- noodigden, 't bestuur van den Z.V.B., de Sportcommissie, vertegenwoordigers van zustervereenigingen en verdere aanwe zigen, welkom geheëten. Spr. herinnerde aan het treurige incident van j.l. Zon dag, dat Middelburg twee spelers heeft gekost, en sprak de hoop op een spoe dig herstel der geblesseerden uit. Na drukkelijk wees spr. den spelers er op, gebruik te maken van de training, wat nu nog te wenschen overlaat. Spr. bracht de feestcommissie, en inzonder heid den heer P. C. de Hamer, die de zen feestavond in elkaar had gezet dank. Spr. wilde den heer De Hamer hiervoor huldigen in verband met cSens a.s. vertrek uit Middelburg. Spr. deed zulks in den persoon van mevr. de Ha mer, door haar een fraaie pot met bloe men als aandenken aan te bieden. Tenslotte deed spr. een beroep op den steun van allen, die met de ver eeniging sympathiseeren, voor de ko mende promotie-wedstrijden. Na de pauze heeft de heer J. Janse, namens de supporters der vereeniging, 't bestuur, spelers en reserves geluk gewenscht met het behaalde kamoioén- schap. Spr. roemde de goede clubgeest. De supporters hadden besloten, voor- loopig allen die aan 't behalen van het kampioenschap hadden meegewerkt sou venirs aan te bieden, en spr. overhan digde den spelers een ingelijste foto van het 1ste elftal. De heer P. Ploegaert bracht namens de soelers van het eerste elftal hier voor dank. Spr. wilde naast het bestuur eveneens over de elftalcommissie zijn erkentelijkheid uitspreken. Spr. spoor de alle spelers aan de trainingsavonden te bezoeken. Het gezelschap Stuur op uit Kampen, hetwelk dezen avond optrad bracht al aanstonds met eenige samenzangen van Doeke en Aagje Stuurop, een prettige stemming in de zaal. Later op den avond trad dit duo nog eenige malen op, o.a. met een Voléndammerschets met zang en dans, doch ook ieder afzonderlijk heeft met liedjes, waarvan de refreinen na tuurlijk werden meegezongen, vroolijk- heid gebracht. Zij verstonden de kunst om een gezellige sfeer te scheppen. Har telijk is er bv. gelachen om de humoris tische schets van Doeke „Krelis ver- Ik viel van de ééne verbazing in de andere. „Dat gaat wel", zei ik, „ik bezit een rijbewijs". „Prachtig, dat is dus in orde", ver volgde de detective, zonder op mijn ver bazing te letten. Maar de garage-houder bleek een an dere meening te zijn toegedaan- Hij schudde beslist het hoofd- „Dat is niét in orde", protesteerde hij, ons wantrouwend opnemend, „ik kan maar niet aan den eerste den beste mijn wagens toevertrouwen. Wat U daar vraagt is zeer ongewoon en Jack O'Neill sneed hem het woord af. „Ja-ja-ja", zei hij ongeduldig, „ik weet precies, wat U allemaal wilt gaan zeg gen. Spaar me dat gepraat alstublieft". Hij haalde zijn portefeuille te voorschijn, en diepte daar een paar papieren uit op. „Wilt U dit even inzien?" Aarzelend, ons nog steeds met een niet te miskennen wantrouwen aanziend, nam de garage-houder de papieren aan, en wierp er een blik in. Toen zag ik al lengs de uitdrukking van zijn gelaat ver anderen. „O", kwam hij, „als de zaken zöö staan „Precies", zei Jack O'Neill, „zöö staan de zaken. U is dus nü bereid. „Zeker, natuurlijk", beijverde de mar,, zich te zeggen, en ik verwonderde mij over het veranderde gezicht van den telt van z'n vacantie". Henk Stuurop begeleidde aan den vleugel. Behalve dit drietal heeft Alfred Rem- bela zijn virtuositeit gedemonstreerd op de accordeon. Tenslotte was er de xy- lophoniste Anni van Eijkeren- Wat deze met dit instrument wist te bereiken, b.v. met de Hongaarsche dans, trof aller bewondering. Aan toejuichingen ontbrak het haar niet. In den aanvang heeft Doeke Stuurop een door hemzelf vervaardigd gedicht voorgelezen als een hulde aan „Middel burg", waarin aan iederen speler, be stuurslid en aan den voorzitter der feestcommissie eenige regelen ware* gewijd. De Middelburg-adspiranten heb ben zich evenmin onbetuigd gelaten. Zij namen het vraagteeken-nummer na de pauze voor hun rekening. De jonge groen-witten zongen een kampioenslied. Onnoodig te zeggen dat er na de af werking van 't programma onder lei ding van de Funny Band menig dansje is gemaakt. Gemeenteraadsverkiezing. De bij de R.K. gehouden proefstem- ming tot vaststelling van de officieeie lijst voor de a.s. verkiezing van lede* van den gemeenteraad gaf den volgen den uitslag: 1. L. J. Mes (atr.), 2. J. A. M- Lat*- bermont, 3. D. Everaard, 4. B. L. C- Scheers- N.V. Verpleeghuis. Volgens het 36ste jaarverslag van de N.V. Verpleeghuis te Middelburg heb ben de trouwe wijkverpleegsters, zus ter Tismeer en zuster Wanjon, dit jaar weer hard voor de Vereeniging ge werkt. Tijdens de vacanties vielen de zusters grootendeels voor elkaar in en werden slechts enkele waschbeur- ten overgenomen door zuster Van SchagenLangejan. De zusters brach ten 6196 bezoeken in 122 gezinnen. De meeste hulp w'erd gratis gege ven of tegen een zeer laag tarief. In dien het noodig bleek, werd dikwijls een gezin waarin de zusters verpleeg den, financieel gesteund. De penningmeesteresse, mevrouw BybauSichterman, legde haar func tie neer wegens vertrek uit Middel burg, zij werd opgevolgd door mevr- FruinButeux. Het bestuur brengt in het verslag dank aan allen, die in 1934 werkzaam waren in het belang van de Vereeniging of haar op andere wijze steunden. De exploitatie-rekening wijst een saldo aan van 734, dat naar het reservefonds wordt overgebracht. Werkloosheid, Bij de arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag ingeschreven', geheel garagehouder, die nu plotseling één en al vriendelijkheid was. Blijkbaar had de detective wel heel vérstrekkende pa pieren van de politie-autoriteiten weten te verkrijgen. „Heeft U een chauffeursjasje en een uniformpet?" informeerde hij verder. „Ook daaraan kan ik U helpen"- Even verdween de man, om met het gevraag de terug te keeren- „Dan zijn we dus klaar", besliste de detective, het jasje en de pet in den wa gen, dien de garage-houder ons aanwees werpend. „En denkt U er aan," ging hij op ernstigen toon voort, „dat U hier over met niemand, hoort u het goed, met niemand spreekt". Even leek de man teleurgesteld, maar hij gaf in ieder geval de gewenschte verzekering. „Kom, Frits", verzocht Jack O'Neill mij nu, „achter het stuur. We mogen geen seconde meer verliezen. Rij zoo snel je kunt"- „Als je me dan eerst maar eens zegt waarheen", mopperde ik, nog altijd uit m'n humeur om z'n geheimzinnige ge slotenheid. „Dc weg naar Middelburg", antwoord de hij kort. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5