DE IN PE PIJR ZEELAND. maa& middelburc. «soes. BEURS- EN WISSELKOERSEN. P£L€NT£ IN WET LAND./A BMRENJUa. VOORKOMING VAN EXECUTIES. Besprekingen tusschen cre- dietvereenigingen en Regeering EXPORT-MONOPOLIE VOOR GROENTEN NAAR DUITSCHLAND. SEÜRSTStËBiMETig van Maandag. AFSCHEID VAN DEN HEER R. P. BRONS ALS COMMISSARIS VAN POLITIE. Nog even geduld. De Voorstad. AMSTERDAM, 1 April. Het eerste getal is de vorige noteeriag, {daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 31 1000-4 100%—99'%. Ned. 33 1000-.4 100%—99%. Ned. 34 1000-4 100%—99%. Certific.aten-3 90%90%, O. Indië 34 1000-4 99%—99%. Denemarken Oblig. 1.926-5 87%86%. Duitschl. pndst. 100-7 1918%. Engeland 1960-90 4 69%—69%. Zwitserl. oblig. '24-5 95%94%. Zwitser 1. Staatss. 1927-4% 94%94. Amsterdam 1933-5 100% Amsterdam 1934-4% 100—99%. 's Gravenhage 1929-4% 99%- Rotterdam 1926-1930-4% 9999. Berlijn 1925-6% 18%—18%. Zeeuws. Hyp. B-5 10099. Zeeuws. Hyp B-4% 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 19%20%. A Amsterd. Bank 110%112 C Rott. Bankver. 107 A Twentsche Bank 89%89% A Pref. Gruyter Zn A. 130% A Pref. Jurgens A 98%—99% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 426 A De Schelde N.B. 19%—20 A Ver. Papf. v. Gelder 44%46 C Am. Car Foundry 7%7% C Am. Smelt Ref. 19%—20% C Farbenind. I.G. 46 C Stand. Brands 9%9% C U. States St. C. 17%—17% C North Am. Cy. 77% A Born. Sum. H.M. 142143 A Linde Teves en Stokv. 62%60% A Ned. Wil Mij. 79%—78% A Singkep Tin M. 70%68. A J. C. Japan Ln- 27%27%, A Rotterd. Lloyd 3130. A S. M. Nederland 31% A Amst. Thee C.M. 42% Douwt Egberts Echte f riesche Heeten - Baai en Baai-Tabak. Nederlands geurigs te pijptabak. Ekfc. (Ingez. Med.', wie er het eerst over een luchthaven zal kunnen beschiken. De inleider heeft daartegen geen be zwaar. De heer Van der Paauw merkt op, dat men over de toekomst nog weinig kan zeggen. Er valt thans niet uit te maken, hoeveel luchthavens in de toekomst zul len moeten worden aangelegd. Hij moet er echter op wijzen, dat de K.L.M. zake lijk moet blijven en dus alleen een lucht lijn kan exploiteeren, daar waar er ver keer is. Hij kan zich geen partij stellen in de plaats waar een luchthaven in Z.-Vl. zal worden aangelegd, doch waar schuwt, dat men wellicht al moeite ge noeg zal hebben om er één te krijgen. De heer Smeding waarschuwt nog eens: Laat men de haven echter maken bij een groote stad, welke ook, zij het Hulst, Axel of Terneuzen, doch niet op een eenzame plaats. Dat is vooral voor luchtlijnen met kléine afstanden van be- teekenis. Als men na het volbrengen der reis dan nog geruimen tijd van een ander vervoermiddel moet gebruik maken, wordt de luchtlijn verlaten. In dat geval is de luchthaven in de prov. Groningen geen navolgens voorbeeld. De voorzitter meent, dat de tegen woordigheid van een vertegenwoordiger der K.L.M. zeer nuttig is geweest, dooi de ontvangen adviezen. Hij deelt ook nog mede, ter kennis der afdeelingsbesturen, dat de Commis saris der Koningin hem heeft gemach tigd, te verklaren, dat deze gaarne be reid is besturen der afdeelingen die over den aanleg van een luchthaven willen confereeren, te Middelburg te ontvan gen, om die besprekingen onder zijn leiding te houden, en zoo mogelijk tot een oplossing te brengen. Voordracht dr. S. S. Smeding. Vervolgens hield de onder-voorzitter der Z. V. L., dr. S. S. Smeding, een causerie over ,,De Zeeuwsche Luchtlijn" in het binnenlandsche luchtverkeer". Spr. ving aan met mede te deelen, hoe deze serie van een 100-tal lichtbeelden ontstaan is uit veelvuldige fotografische opnamen van allerlei gebeurtenissen op en rondom de Zeeuwsche Luchtlijn, met daar om heen een aantal luchtvaart- en luchtfoto's, gemaakt op de Nederland- sche rondvlucht-1933, toen spr. in een Koolhoven F K 43 als passagier, onder de bekwame leiding van piloot Roos, twee dagen over Nederland kruiste. De lantarenplaatjes hadden betrek king op: 't vliegveld Vlissingen, met de opening van den dienst Vlissingen HaamstedeRotterdam; de eerste en tweede Ned. Rondvlucht; het vracht toestel v.an de K. L. M. en z'n lading Van Melle's toffees; verschillende types vliegmachines; de „Uiver" en de F XXXVI op Vlissing's vliegveld: radio installatie en radio-baken; taxi-vlieg tuig; Scheldemeeuw-vlucht; vliegveld Haamstede, voorheen en thans, Aiet zijn primitieve loodsje en zijn tegenwoordig luxueuse.station; den radio-toren, de K. L. M.-bus op Zierikzee; vervolgens luchtfoto's zoo van spreker zelf ,als van den fototechnischen dienst der K. L. M., van de voornaamste Zeeuwsche steden; door spr. zelf vervaardigde wolkenfo to's op tamelijk groote hoogte (1500 1600 m); tenslotte een serie kaartfoto's voorstellende de mogelijke ontwikkeling van het binnenlandsche luchtlijnennet in de nabije en iets verder liggende toe komst. Wat dit laatste betreft waren b.v. alle Wadden-eilanden in het lucht en luchtpostverkeer opgenomen; verder liepen er dan luchtlijnen van: Waalha- ven-Tilburg- Eindhoven-Venlo- Dfiesel- dorf/Keulen; Schiphol-'s-Hertogenbosch- Eindhoven-Maastricht Waalhaven- Utrecht-Zwolle-Groningen; Schiphol- GroningenN.-Duitschland; Waalhaven -Schiphol-Leeuwarden-Groningen enz. Tenslotte werd aan de hand van en kele geprojecteerde Zeeuwsche detail kaarten de mogelijkheid van de verdere ontwikkeling van het Zeeuwsche lucht lijnennet vluchtig beschouwd. De luchtbeeldenserie werd besloten met het portret van den heer Plesman, die de vader van het Nederlandsche burgerluchtverkeer is. Na deze interessante lantaarnplaatjes, waarvoor de heer Smeding met instem ming der vei>gadering het dankwoord van den voorzitter kon incasseeren, volgde de vertooning van de belangrijke luchtvaartfilm „Nachtvlucht" naar den roman van de St. Exupéry. In deze film, met tafreelen vol van spannende momenten werd een beeld gegeven van de zegenrijke mogelijk heden die de luchtvaart voor snelle ver bindingen biedt, doch tevens van de groote gevaren die de piloten vroeger moesten doorstaan. Aangezien de heer Van Woelderen, die eerder moest vertreken de leiding aan den voorzitter der afd. Oostelijk 7.-VI. had overgedragen, sloot de heer Huizinga na afloop de bijeenkomst met een woord van dank aan de opgeko- menen voor de betoonde belangstelling en met de hoop, dat de dagen goede ge volgen voor onze streek zal tengevolge hebben. A Houth. Adberts 21%22. C Baltimore en Ohio 5%5%. A Southern RIw. 5%5%. C Union Pac. Rr. 52% C Int. Nickel Cy. 15% Duitschl. '30 1000-5% 24%—26-25%. A Koloniale Bnk. 36%35%. A N.I. Hbk. 1000 66%—66%. C Ned. H. M.' 1000 29%—29% A Alg. Kunstz. U. 29%30%. A v. Berk els Pat. 40% C Calvé-Delft 63%63%-%. A C, Suiker Mpij. 3736%. A Ned. Ford A.M. 255—247. A Philips Gem. B- afg. 228221%-24 C Unilever 89%87%-89. C Anaconda Cop. 6%6%. C Beth'ehem St. 14%15-%. C Kennec Copper 10%10%. C Un. States Leather 2%2%. A A.N.I.E.M.N.B. 176% A Kon. Petr. Mpij. 145143-42%. C Contin. Oil Cy. 9%10-9%, C Shell Union O-C. 3%3%, perkte hoeveelheden koopen en voor de gekochte hoeveelheid op de veiling een machtiging tot uitvoer aanvragen. Naar wij vernemen, hebben de ver schillende instellingen, welke het hypo- theekbedrijf uitoefenen, in verband met de maatregelen der Regeering inzake het beperken van landelijke executies van eigendommen, onderling overleg ge pleegd en zullen zij ook met de Regee ring eerstdaags besprekingen voeren om deze aangelegenheid op de meest bevredigende wijze te regelen. Met ingang van 1 April a.s. zal voor .alle groenten en fruit, voor zoover be treft den uitvoer naar Duitschland, een export-monopolie worden ingesteld. De instelling van dit export-monopolie is noodzakelijk geworden door de beta lingsmoeilijkheden met Duitschland. Dit monopolie zal als volgt werken: Als monopoliehoudster is aangewezen de Stichting Nederlandsche Groente- en Fruitcentrale. De exporteurs van groen ten en fruit zullen deze producten slechts uit kunnen voeren, indien zij in het bezit zijn van een door of namens de Ned. Groenten- en Fruitcentrale af gegeven machtiging tot uitvoer welke zal worden afgegeven op veilingen. Nederland heeft tegenover Duitsch land op zich genomen de toegestane be talingscontingenten voor de diverse prof ducten niet te overschrijden. Door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale als gedelegeerde van het Crisis-Uitvoer-Bureau zal de bewaking van het betalingscontingent voor groen ten etc. geschieden. De veiling en zullen regelmatig op de hoogte gehouden worden, welk deel {percentage] van den aanvoer van elk product afzonderlijk voor Duitschland mag worden geveild. De exporteurs kunnen dus slechts be C Tide Water Ass. Oil 4%.4%. A K.N. Stoomb. Mij]. 55%. A Ned. Scheepv. U. 35%37-35- A H.V. Amsterdam 175%—174%-77. A Java Cult. Mij. 8890. A N.I. Suiker U. 85%85. A Deli Batavia 147% C Deli Mij. 1000 139—138% -39. A Senembah 143%139-%. C Chicago Milw. %-%. A Amst. Rubb. C. 97%—96%-95%. A Deli-B,at. Rubb. 64%63%. A Hessa Rubber 86%86-89. A Serbadjadi S.R. 52%54%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 30 Mrt. 1 ApriL Londen 7.12% 7.10 Berlijn 59.42 59.41 Parijs 9.76% 9.76% Brussel 27.75 25.15 Zwitserland 47.93 47.92% Kopenhagen 31.80 31.70 New-York 1.48% 1.48% Zaterdagmiddag was de inspecteurs- kamer op het politiebureau herschapen in een receptiezaal en zulks ter gele genheid van het afscheid van den heer R. P. Brons als Commissaris, als hoe danig hem met ingang van 1 April eervol ontslag wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, is verleend. Onder de talrijke aanwezigen merk ten wij op den burgemeester, den ge meente-secretaris, de hoofden van tak ken van gemeentediensten, den dis trictscommandant der Rijksveldwacht, den rijksarchivaris, den garnizoenscom mandant, den voorzitter van de Broe derschap van Commissarissen van po litie, den commissaris van politie van Goes, den inspecteur van politie te Neuzen, vertegenwoordigers van de Rijkspolitie, den gemeentearts dr. Broekhuijsen, den secretaris van den Armenraad, den oud-hoofdagent re chercheur den heer Wollenberg, ver tegenwoordigers van Uit het Volk Voor het Volk en Handelsbelang, den hoofdagent van politie uit Goes en den gemeenteveldwachter uit Melis- kerke en het grootste deel van de le den va)n het Middelburgsche poljitie- koips. Toen de commissaris met zijn echtgenoote en dochters de kamer bin nen kwam bood Marietje van der Jagt, dochtertje van den agent-rechercheur, mevrouw Brons een bouquet aan. Als eerste spreker nam de burge meester, de heer M, Fernhout het woord. Spr, noemde het aangenaam ,aanweizg te kunnen zijn en van wat gezegd en gedaan werd niet maar en kel een zwijgend getuige te zijn, maar er gaarne met woord en met daad een werkzaam aandeel in te hebben. Bij dit afscheid meent spr. in het terug zien, waartoe dat heengaan den heer Brons noopt mevrouw Brons te mogen betrekken. Dit terugzien in het verle den kan zich niet tot de bijna 6-jarige periode te Middelburg beperken, maar gaat onwillekeurig bestrijken, héél den weg dien beide gemeenschappelijk ach ter zich zien. Men kan nu eenmaal den ambtelijken diensttijd niet zien geheel los van het echtelijk en huiselijk leven. Na 37% jaar effectieven dienst bij de politie als spr. de bijna 3 jaren van volontairschap te Goes meerekent, dan is het ruim 40 jaren zal de heer Brons zijn ambt neerleggen om met pensioen te gaan. Van Oude-Pekela liep zijn weg over Kampen en Goes naar Amsterdam, waar hij op 16 Sep tember 1897 zijn eerste officieel-amb- telijke functie heeft aanvaard en ver der over Franeker en Groningen naar Culemborg, waar hij ruim 1 jaar was, naar Zierikzee alwaar hij bijna 25 jaar en ten slotte naar Middelburg waar hij sedert 15 Juli 1929 commissaris heeft mogen zijn. In de maand Mei a.s. zou de heer Brons dus 30 jaar lang zijn te genwoordig ambt hebben bekleed. Spr. wees er op dat uit dit alles twee con clusies zijn te trekken. Ten eerste, dat de heer Brons gelegenheid heeft gehad de kaart van het Land in het verschil tusschen Noord, Midden en Zuid en in de tegenstelling van kleine en groote stad terdege te leeren kennen; eene gelegenheid, die hem persoonlijk een voorrecht zal zijn geweest; een voor recht, waarvan hij ambtelijk de groote voordeelen zal hebben kunnen genie ten; ten tweede, dat de heer Brons, zoon van het hooge Noorden, dat men met vele deugden zou kunnen kwalifi- ceeren, hem, blijkens de frequentie van Zeeuwsche standplaatsen, in zeer bijzondere mate moet hebben aange trokken gevoeld, tot het diepe Zuiden, aan hetwelk allen bereid zijn, niet min der talrijke zij het eenigszins ander soortige deugden toe te kennen. Spr. wil zich voorzichtigheidshalve, van eene omschrijvende goeddeels toch altijd subjectief blijvende ver gelijking tusschen het koele Noorden en het zoele Zuiden, onthouden. Aan de ethnographisch gespecialiseerde psy chologen laat hij de bevoegdheid, dit verschijnsel van de zoo duidelijk ge bleken voorkeur van den heer Brons te verklaren. Spr. vertrouwt dat de Commissaris in Zeeland een goed twee de Vaderland heeft gevonden en in de Zeeuwen goede vrienden en dan in Middelburg een begeerlijk arbeidsveld. Zeker heeft de heer Brons ook min der prettige herinneringen, o.a. aan de drommen stuurlui, die juist per onge luk altijd aan den wal zijn blijven staan. Maar er staat zooveel goeds tegenover. Te Middelburg mocht de heer Brons een corps bezitten, dat ongetwijfeld van goeden wil is; dat oordeelkundige en tactvolle leiding gaarne aanvaardt en het aangenaam vindt als de krachten die er in het corps als geheel en in de leden ervan individueel schuilen, wor den aangewend en productief gemaakt. Menschen, die gaarne hebben, dat er in den goeden zin, uitgehaald wordt, wat er in zit. Hij was omringd van een goed gezind corps en v,an een goed ge zinde bevolking. Het is spr. een aange name zekerheid geweest te weten, dat de heer Brons een eerlijk chef voor zijn ondergeschikten, hulpvaardig en bereid willig ook in zijn houding tot den burgemeester en het gemeentebestuur. Meer dan één organisatie en tal van ingezetenen heeft hij door die hulpvaar digheid wel aan zich verplicht. Heeft de heer Brons de jaren van zijn beste kr,achten elders besteed, voor het goede dat hij aan het Korps, aan de plaatse lijke samenleving, aan autoriteiten heeft willen geven, spreekt de burgemees ter bij deze gelegenheid gaarne zijn er kentelijkheid uit. Bij dit persoonlijk woord behoeft spr het niet te laten, maar hij heeft ook uitdrukking te geven aan de gevoelens van den officier v,an justitie, den dis- trictscomandant der Rijksveldwacht en dei gemeente-secretaris, die allen tel kens met den heer Brons in ambtelijke aanraking kwamen en daaraan vrien delijke herinneringen bew,aren. Van die alleen heeft spr. de beste wenschen voor de toekomst over te ^brengen en mede uit hun naam veroor looft hij zich een bescheiden souvenir aan den Middelburgschen diensttijd en aan dezen dag aan te bieden. Zij kozen daartoe een ets van Eet Stadhuis, representeerend de stad, die 't' laatste het terrein was van de politio neele waakzaamheid van den heer Brons. In het Stadhuis mogen gekarak teriseerd zijn de tweeledige taak, die de heer Brons te Middelburg heeft ver vuld: uitvoerder en handhaver te zijn van de wet en v.an het overheidsgezag, en als hulp-officier van justitie mede bewaker van het Recht. Spr. wenschte den heer en mevrouw Brons met hun gezin een voorspoedige, van God gezegende, toekomst en vele aangename jaren van rust in het schoo- ne Soest (applaus). De tweede spreker was de heer R. A. A v i n k, inspecteur van politie eer ste klasse, die er op wees, dat men niet in den geest van den heer Brons zou gehandeld hebben als men het afscheid niet op bescheiden wijze zou hebben doen plaats hebben. De periode w.aarin spr. en de andere leden van het korps, onder den heer Brons werkzaam heb ben mogen zijn, biedt vanzelf sprekend herinneringen. De heer Brons, houdt niet van huichelarij en vleierij en het is daarom, dat spr. niet in bijzonderheden over dezen tijd zal uitweiden. Evenals de inspecteur Verburg kwam spr. dage lijks met den Commissaris in aanraking en de indrukken en herinneringen, wel ke zij hebben opgedaan, geven aanlei ding aan het afscheid dien luister bij te zetten, welke zoo moeilijk onder woorden is te brengen. Spr. weet zich de tolk van het geheele personeel wan neer hii den heer Brons na zijn langdu rige ambtsperiode nog vele rustige jaren in de beste gezondheid toewenscht, om in bijzijn van zijn echtgenoote en kin deren van zijn pensioen te genieten. Spr. bood namens het hoogere per soneel, den agent-rechercheur, den Rijks-archivaris, de Rijksveldwacht en den Rijksrechercheur, concierge van het bureau, de hoofden van takken van ge meentedienst. de gemeente geneesbee- ren. den secretaris van den armenraad en de vereenifdngen Uit het VolkVoor bet Volk en Handelsbelang, den heer Brons verschillende souvenirs aan. Het waren een rooktafel, een lees lamp, een sigarendoos met plate-zilveren deksel met inscriptie, een kist sigaren en een vaasje met bloemen. Koninki. Philips Olie Suiker Unilever Tabak Aks Rubber Markt Amerika Schepen Wettig gedeponeerd Hebben wei de beide eerste sprekers uitvoerig „verslagen" met de volgende zullen wij ons moeten bekorten. De voorzitter v.an de broederschap van Commissarissen, de heer L. A v a n B e u s k o m, zeide, dat de burgemeester hem voor is geweest in het schetsen van den levensloop van den heer Brons, maar spr. wilde doen uitkomen, fcoe men den heer Brons nimmer op de ver gaderingen van de Broederschap miste en hoe hij door deelneming aan de be sprekingen blijk gaf met de organisatie mede te leven. Meermalen heeft spr. dan ook met den heer Brons moeten debatteeren. De scheidende heeft altijd met lust en am bitie zijn ambt vervuld. Namens de Broe derschap biedt spr. den heer Brons vol gens traditie een zilveren aschbak aan. De heer E. C. Wierts van Coe- hoorn, commissaris van politie te Goes sloot zich aan bij de goede wen schen voor de toekomst door den heer van Beusekom gesproken. Namens den Alg. Nederl. Politiebond sprak de heer M. C. Hack, inspecteur te Neuzen en schetste hoe de heer Brons deze organisatie 30 jaar trouw, is gebleven en vooral namens de onderaf- deeling Walcheren bracht spr. den heer Brons dank voor zijn toewijding, terwijl hij namens die af deeling mevrouw Brons een mand bloemen aanbood, De heer J. F. Vermeulen, direc teur van den gemeentelijken reinigings dienst, bracht namens de hoofden, van takken van dienst den heer Brons dank voor zijn vriendschap en wees er op, dat juist op het initiatief van den heer Brons den band tusschen de hoofdamb tenaren is versterkt, wat ook in het be lang van de takken vein dienst was. De heer W. de Graaf, voorzitter van Uit het VolkVoor het Volk, schet ste hoe de heer Brons steeds bereid was die vereeniging hulp te verleenen en in het bijzonder dacht spr. aan de groote feesten bij den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin. Wat spr. vroeg, werd ingewilligd. De heer G, van Nederveea ge tuigde namens Handelsbelang ook van de groote medewerking door die ver eeniging steeds ondervonden. De heer Brons zeide, dat na zoo veel woorden van waar deer ing het spreken hém niet gemakkelijk viel, omdat allerlei herinneringen bij heni op komen. Dank bracht spr. aan den bur gemeester voor zijn woorden, van den heer Avink getuigde spr. dat hij m hem een zeer bekwaam ambtenaar en in specteur heeft gehad; en achtereenvol gens dankte spr. ook de andere heeren voor hun woorden en niet minder voor de aangeboden geschenken. Hij zal aan allen een zeer aangename herinnering bewaren. De heer Avink deelde nog mede, dat de officier van justitie, mr. W, F. E. Baron Van der Feltz, evenals de Com missaris van politie te Vlissingen en de opperwachtmeester van de Kon, Maré- chaussée aldaar bericht van verhinde ring hadden gezonden. De heer W. Heijboer, gemeenteveld wachter te Wissekerke, vroeger agent van politie te Zierikzee zond een ets van het Stadhuis in genoemde gemeen te met een begeleidend schrijven. Ten slotte hebben de aanwezigen persoonlijk afscheid van den heer Brons en zijn familie genomen of zouden dit later aan ziin woning komen doen. Het bestuur van „Uit het Volk—Voo' het Volk", deelt mede, dat nu de aan tallen speldjes, die de verschillende ge meenten meenen te kunnen verkoopen voor het Gedenkteeken voor H.M. de Koningin Moeder, bekend zijn, het speld je bij den fabrikant is besteld. Men zal dus nog eenigen tijd geduld moeten hebben voor dc speldjes aan de ver schillende burgemeesters kunnen wor den verzonden Bij de vaststelling van het Uitbrei dingsplan 1924 werd door den Raad voor de noordweste'ijke zijde der Voor stad een nieuwe rooilijn aangegeven, teneinde op den duur tot verbreeding dier straat over te kunnen komen. Nadien zijn in verband hiermede bij verschillende besluiten diverse perceelen

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2