ÏVÖROL BIOSCOPEN. BEUBSTHERtë01!E7Ei van Zaterdag. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. LANDBOUW. BUITENLAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN. A Rotterd- Lloyd 31%31. A S. M. Nederland 30%31%. A Amst. Thee C.M. 42%j ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. SCKOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. MIDDELBURG Los van het goud. IRK HXIU'l ïlfHIl ilNII' AMSTERDAM, 30 Maart. Het eerste getal is de vorige noteermg, daarop volgt de officieele notèering van heden. Ned. 31 1000-4 100—100%. Ned. 33 1000-4 100—100%. Ned- 34 1000-4 100—100%. Certificaten-3 90%90%. O. Indie 34 1000-4 99%—99%. Denemarken Oblig. 1926-5 87%—87%. Duitschl. 100-7 19 Engeland 1960-90 4 69%—69%. Zwitserl. oblig. '24-5 95% Zwitser Staatssp- 1927-4% 95%94%. Amsterdam 1933-5 100%- Amsterdam 1934-4% 100 's Gravenhage 1929-4}..; Rotterdam 1926-1930-4% 99—99. Berlijn 1925-6% 18%—18%. Zeeuws. Hyp. B-5 100. Zeeuws. Hyp. B-4% 100~«N "MB Cities Service Cy- P. 19ü8 5 19%*—19% A Amsterd. Bank 108%110% C Rott. Bankver. 107 A Twentsche Bank 89%- A Pref. Gruyter Zn. A. 130% A Pref. Jurgens A 97%98% A Ned. Gist- en Spiritusf. 424%426 A De Schelde N.B. 17%—19% A Ver. Papf. v. Gelder 43%—44% C Am. Car Foundry 7%7%. C Am. Smelt Ref. 20%19%. C Farbenind. I.G. 45%46. C Stnad. Brands 9%9%. C U. States St. C. 17%—17%, C North Am. Cy. 7%7. A Born. Sum. H.M. 140%142. A Linde Teves en Stokv. 62% A Ned. Wol Mij. 78%—79%. A Singkep Tin M. 71%70%. A J. C. Japan Ln. 27% Poets met wat goeds, met V O ROL, de 'voor tandpasta Per tube 40 en 60 ct., doos 20 ct. Tij de lijk een tube Amilda mat cream gratis ter kennismaking. Wot Mijnhofdt maakt is goed ilngez. Med.) in aanmerking te komen, wegens hoo- gen leeftijd. Achttien jaar is de heer Vos raadslid geweest, waarvan 8 jaar wethouder. VEERE. Het gemeenteraadslid P. Si- monse heeft voor de Vierschaar een oude'haardplaat ten geschenke gegeven aan de gemeente, die dankbaar aanvaard is- VEERE. Gistermiddag vergaderde de Raad dezer gemeente. Van een 14-tal werkloozen was een verzoek ingekomen om terug te komen op het raadsbesluit, waarbij besloten was een gedeelte der ziekteverzekering door de gemeente te laten dragen. Adressanten wilden, dat de gemeente deze kosten geheel op zich neemt. In verband met den stand van de gemeentelijke kas stelden B. en W- voor dit verzoek van de hand te wijzen. Aldus besloten. Vastgesteld werd een verordening op het bezichtigen van het stadhuis. Het geld der entrées zal worden gereser veerd als onderhoudsfonds. De entrée is: kinderen tot 14 jaar 10 ct., alle andere personen 25 ct- Ingezetenen zullen steeds vrijen toegang genieten. Ingetrokken werd het vorige raads besluit tot definitieve salarisverhooging van enkele ambtenaren t.a.v, hun pen sioenregeling. Daar G.S- bezwaar maak ten werd een tijdelijke toelage toege kend. Betreffende de kwestie-Van Seters deelde de voorz. mede dat het Godshuis heeft besloten met f 125 p. j. genoegen te nemen, voor genoemd persoon door de gemeente te betalen. Aldus besloten. Een voorstel om tot het vroege najaar te wachten voor een ontspanningslokaal voor jeugdige werkloozen werd met alg. stemmen aangenomen. (We komen in een volgend nummer uitvoeriger op een en ander terug). Breede Watering Bewesten Ierseke, gtgIn de gewone vergadering van Ged. langhen van Zeeland zijn gisteren be- RrcxMebbenden bij het besluit van de c„ffind „Watering bewesten Ierseke tot in de ge?èn dijkgeschot op het gebouwd, lijk ingedie£enbeid gesteld hun schrifte- Daarvan nde bezwaren toe te lichten, door' den is ket eerst gebruik gemaakt meende, d burgemeester van Goes, die lacion in at men onnoodig geen nieuwe moet leggedezen ^jd °P de bevolking Zoowel in' de KAPELLE. De Raad dezer gemeente kwam gistermiddag bijeen. Ingekomen was een ministerieel schrijven waarbij aanmerking werd gemaakt op de weinige slaapgelegenheid voor groote gezinnen. Uit de opgaven van den inspecteur der belastingen bleek dat de gemeente aan merkelijk minder zal ontvangen dan ge raamd is- Het gevolg is dat B. en W. thans met een tekort van f 3600 op de begrooting zitten. De zaak £al nader besproken worden. Een ingekomen voorstel tot bestrating van den stationsweg werd, aangezien er geen geld'voor te vinden is, aange houden tot de volgende begrooting. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van P. Oele te Goes tot schadever goeding door waardevermindering van zijn gronden tengevolge van het nieu we uitbreidingsplan, en op een verzoek van C. M. v- d. Plassche om een voor schot onder verband van tweede hy potheek. (We komen nader op deze vergadering terug.) COLIJNSPLAAT. Vrijdagavond werd een algemeene vergadering van de Co öperatieve boerenleenbank gehouden o 1. van den heer J. van Dis. Aanwezig waren 68 leden. De voorzitter wijdde voor den aan vang eenige'woorden aan de nagedach tenis van den overleden kassier. De heer H. M. Haringman heeft de bank gedurende bijna 19 jaar gediend op een wijze, die boven alle lof verheven is. Verder deelde spr. mee, d,at 5 leden aan de bank door den dood ontvielen, terwijl 4 nieuwe leden toetraden. Op 31 December 1934 bedroeg het aantal leden 328, Er waren toen in gebruik 526 spaarbankboekjes, 98 boekjes in loopende rekening en 114 voorschot boekjes. In verband met een aanschrij ving van de Centrale Bank in Utrecht werd met ingang van 1 Januari 1935 de rente van spaargelden gebracht v,an 3% op 3 pet. en van opgenomen gelden van 4% pet. op 4% pet. Met ingang van 1 April 1935 wordt voor spaargelden voor sommen boven f 10.000 in "t ver volg 1 pet. minder vergoed voor het bedrag boven f 10.000. Het saldo-winst ov.gr 1934 bedroeg f 1678. Tot lid van den raad van toezicht werd herkozen de heer M. de Bruijne en tot lid van het bestuur de heer J. M. Bom. De voorzitter deelde mede, dat de polders Oud- en Nieuw-Noord- Beveland worden samengevoegd tot één waterschap. Namens dat nieuwe water schap is gevraagd om van de bank het zelfde crediet te mogen ontvangen, als de beide polders tot nu samen genoten. In verband hiermede werd het in art. 7 genoemde bedrag verhoogd v,an f 25000 op f 30000. Aan 't slot gaf de voorzitter nog uitvoerige inlichtingen over de va cature als kassier, Hoewel er nog tijd is om te solliciteeren. zijn thans reeds 65 brieven ingekomen. Onder de gega digden zijn velen met diploma's en ,ac- ten, wat wel wijst op de abnormale tijdsomstandigheden. A Houth. Alberts 21%21%. C Baltimore en Ohio 5% A Southern Rlw. 5%5%. C Uninon Pac. Rr. 52% C Int. Nickel Cy. 15%15%. Duitschl. '30 1000-5% 25%—24%-25%. A Koloniale Bnk. 36%36%. A N.I. Hbk. 1000 67%—66%. C Ned. H. M. 1000 29%—29-%. A Alg. Kunstz. U. 31%30%-29%. A v. Berkels Pat. 40%40%. C Calvé-Delft 6263-64. A C. Suiker Mij. 37%37. A Ned. Ford A.M. 243—255. A Philips Gem. B. af. 228%230%-25% C Unilever 88%89%-88%. C Anaconda Cop. 6%6%-%. C Bethlehem St. 1515-14%. C Kennec Copper 10%—10%. C Un. States Leather 2%2%. A A.N.I.E.M—N.B. 176—176% A Kon. Petr. Mpij. 143%146-44. C Contin. Oil Cy. 9%9%. C Shell Uion O.C 3%—3%. IJZENDIJKE. Alhier is op initiatief van de plaatselijke T.B.C.-commissie een comité opgericht voor het Nationaal Koningin (Hoeder Herdenkingsfonds. De leiding berust bij de heeren A. Hendrik- se, A. C. Brouwer, H. C- Rozemeijer, I. J. van Rose velt en J. Ch. Cornells. eenigingen lan?ens de woningbouwver- ciale- en i namens de vak- en so- ook nog docliddejlstandsorÊanisi.atiYs als der onderst!1" andere Personen is dit na- Namens befPf schap heeft f bestuur van het water- nemende did« hef C' Zandee 'a,s waar" belangrijke 'k^rfaf ?r °P gewezen, da* 7iil 1 pfi werken m de toekomst noo- zeedijken, 'i'n' als verbetering' van de Ierseke en vermoedelijk een sluis te stand in 'iet inhalen van den achter- de eigen:de wegenverbetering, waarbij l. i-iars van het gebouwd even gebouw dfi bebben als die van het on do2fd fStaten zullen nader uitspraak DREISCHOR. Naar de Zierikz. Nswb. bij geruchte vernam, zouden 5 a 6 van de thans zittende raadsleden, bij een volgende verkiezing voor lid van den gemeenteraad, geen nieuwe candidaluur meer willen aanvaarden. BIERVLIET. Donderdagavond gaf de afdeeling van de vereeniging voor Staatspensioen een propaganda-avond in de Oude School. De zaal was vol. De voorzitter, de heer M. Maas, wees er op, dat het hoofddoel moet blijven de strijd voor premievrij staatspensioen en dat een en ander niet mag ontaarden in amusement en plezier. Er werd een tooneelstuk opgevoerd, ,,De mijn brandt" uit het leven der mijn werkers, dat zeer goed werd gespeeld. Na dit levensdrama volgde nog een pit tig blijspelletje „Een pootig wijfje", dat de lachspieren flink in beweging bracht IJZENDIJKE. Donderdag is na een langdurige ziekte in den ouderdom van 75 jaar overleden de heer C. L. Haver- beke, in leven wethouder en anjbtenaar van den burgerlijken stand der gemeente IJzendijke, De overledene was candidaat der vrije R.K. lijst. CITY Op hoop van zegen. Dat op een goeden dag de jonge Ne- derlandsche filmindustrie beslag zou leg gen op het den landgenooten zoo na aan het hart liggende visschersdrama van Heyermans, lag voor de hand. Wat een pracht stof lag daar voor het grij pen om er een film-gedicht van te ma ken. Reeds in de zwijgende periode zijn Kniertje en Geert en Jo en reeder Bos van de planken weggehaald en voor de lens geplaatst, met als resultaat: verfilmd tooneel zooals dan ook later volmondig toegewezen is. Ja, als we dan die oude editie van „Op Hoop van Zegen" gaan vergelijken met de nieuwe dan is er reden te over om den ver- vaardigers geluk te wenschen. Want er is een verheugende vooruit gang waar te nemen. Om te beginnen: de fotografie en montage. Het laatste met heel gelukkige invallen. De man aan de camera heeft prachtige beelden vastgelegd, die getuigen van knap vak manschap. De buiten-opnamen zijn al bijzonder geslaagd te noemen, wat des te meer opvalt omdat de in terieurs direct veel minder goed zijn, hetgeen misschien veroorzaakt wordt door de beperkte om niet te spreken van gebrekkige mid delen waarmede gewerkt moest wor den. Waarom b.v. zulke zichtbare decors gebruikt moesten worden, is n raad sel. Aan een Hollywoodsche zwier c sfeer, zijn ze in Amsterdam nog niet toe. Het verhaal van de visch die te duur betaald wordt, van de opstandigheid gemanifesteerd in Geert tegen on recht en onderhoorigheid, zoo ette lijke malen in de 25 jaren na dat Heyer mans het werk schreef, gehoord en ge zien, boet ook op het doek niets van de kracht in. We kunnen wel overpeinzc dat de toestanden dan toch maar (veel veranderd zijn, doch dat- is maar één kant van het geval. De andere is: h kunstwerk. En dat blijft, óók al wisse len de tijden en toestanden. En zoo moet men deze film dan or zien. De acteurs, die in de hoewel binnen de perken van de minimum gestelde filmeischen te dien opzichte, foch erg breedvoerige gesprekken, een enkele keer zich nog bezondigen aan het te rhetorische, spelen met een ingetogen heid, die te loven valt. Verrassend is het dan plotseling in zoo'n bijrol een mar kante kop (Bos' boekhouder) te ontdek ken, die de theorie dat Nederland geen filmtypen heeft te niet doet. Kniertje, iedereen weet wie dat is Willem van de Veer's imponeerende ge stalte is ook bekend, maar ze zijn en zullen dat blijven nu eenmaal too- neelmenschen. Dat is het eenige be zwaar dat genoemd zou kunnen worden Doch zwijgen we daarover en prijzen de inval om revanche te nemen op hetgeen er vroeger van „Op Hoop van Zegen' gewrocht is. Dat er van een overwin ning sprake is staat als een paal boven water. ELECTRO. De vluchteling uit Chicago Gustav Fröhlich is nu eens niet uit sluitend de vroolijke klant, die een on bezorgd, prettig leventje leidt, en met vele lieve meisjes flirt. Zeker, ook nu is hij de ladykiller die Lil Dagover en meer nog Louise Ullrich het hof maakt maar hij laat zich thans ook van den an deren kant kennen: de ernstige, krach tige man, dit zijn aangenomen taak zoó gunstig mogelijk wil en zal volbrengen. Deze Gustav Fröhlich is zeker niet on sympathieker dan de glimlachende Don Juan, gestoken in een keurig passend colbertje. Het gaat hem best af. Gustav Fröhlich is de valsche erfge naam, die voor zijn besten vriend, we ke in de gevangenis voor een misdaac boet de leiding van diens geërfde fa briek op zich neemt. Hij ontdekt^ee C Tide Water Ass. Oil 4%4% A K.N. Stoomb. Mij. 4%5 A Ned. Scheepv. U. 33%35%-35 A H.V. Amsterdam 173%174%-76 A Java Cult. Mij. 87%87-89 A N.I. Suiker U. 85%85-% Deli Batavia 148%147% Deli Mij. 1000 140%—139%-38% Senembah 140% Chicago Milw. Amst. Rubb. C. 95%—'96%-97% A Deli-Bat. Rubb. 64%64% Hessa Rubber 82%80% Serbadjadi S.R. 56%52%-% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 29 Mrt. 30 Mrt. Londen 7.19 7.12% Berlijn 59.41 59.42 - Parijs 9.76% 9.76% Brussel 28.50 27.75 Zwitserland 47.92 47.93 Kopenhagen 32.15 31.80 New-York 1.48% 1.48% Unilever Aku Schepen Koninkl. Rubber Suiker Markt Philips Amerika nalatigheid van de employees waardoor de belangen der fabriek niet behartigd worden zooals 't behoort. De hervor mingen die hij invoert zijn radicaal, waarbij hij op de bres springt voor zijn werknemers. Dit gedeelte in de film laat aan duidelijkheid niets te wenschen over en wordt van alle kanten belicht: het niet aanpassen aan den tijd, dat het ledrijf doet kwijnen, terwijl de mogelijk- leid om werkgelegenheid te scheppen* voor het grijpen ligt. Maa.r dat is slechts de middelmoot in deze Duitsche film. De zaak wordt ingewikkelder als de ware erfgenaam uit de gevangenis ontvlucht zijnde, en- cele jaren later komt opdagen, plus 'n onguur element, dat hem als afperser vergezeld. Als tenslotte de ware erfge naam doodgeschoten wordt, krijgt Frö- "ich nog gelegenheid zijn kunnen te too- nen in een uitstekend verfilmde rechts zitting, Nog dient de aandacht geves tigd op Hubert v. Meyerink, die een pracht-type geeft van den boemelaar en verloren zoon. De sterke rolbezet ting geeft een boeiende film. 't Is voor den bakker. Eddie Cantor beleeft weer heel wat gekke dingen- Een kostelijke hoop non sens is bijeengegaard tot een kluchtige ;ilm met nu en dan aardige revuetoo- neeltjes, zooals bv. van de gymnastiek les. Eddie Cantor is echter de hoofd zaak. Deze grapjas haalt weer vele malligheden uit. Eerstens als assistent van een fakir. Tweedens belandt hij bij een stevig gespierde vrouw (met alle gevolgen van dien) die in hem den in harer droomen ziet. En daarmee is hij in een bakkerij, waar vele schoone danseresjes .arbeiden. Ook krijgt hij 'nog met schurken te doen. Kortom zijn be levenissen en dwaze grappen zijn weer talrijk en natuurlijk aan den vroolijken kant. (Wettig gedeponeerd.) Gesproken werd ook over de uitbe taling voor de tarwe. Er werd op aan gedrongen dat dit kon geschieden via de rekening cour.ant bij de boerenleen banken. De voorzitter geloofde niet, dat dit zal worden toegestaan. Aan de veehouderij zal worden ver zocht toe te staan, dat de landbouwers, die reeds per 1 Jan. j.l. in het bezit w.aren van vaarskalveren niet te nood zaken ze op te ruimen maar toe te staan ze aan te houden, eventueel met de bepaling dat ze niet voor de fokke rij mogen worden gebezigd. Aan den regeeringscommissaris voor de pluimveeteelt zal worden verzocht niet zoover te gaan met de beperking der pluimveeteelt tot 25 kippen per landbouwbedrijf. Aan de fruittentoonstelling te Goes in Oct. a.s. zal een medaille worden gegeven. Betreurd werd, dat de organisaties, die als tarwehandelaar zijn erkend, niét in eigen inrichtingen mogen schoohen. De voorzitter meende, dat hierin niet zal kunnen worden tegemoet gekomen. De jaarvergadering der prov. afd. zal dit jaar te Oostburg worden gehouden, zoo mogelijk in de tweede helft /in Juni. In de examencommissie 1935 nij verheidsonderwijs, akten N. I, N. III enz. is o.m. tot lid benoemd de heer F. G. C. Rothuizen te Goes. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Gistermiddag zijn nog de volgende zaken behandeld: M. R„ 19 jaar, werkman, wonende te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd dat hij op 20 Februari te Ter Neuzen J. Ko- lijn heeft mishandeld en J. Kolijn en A. Goossen heeft bedreigd met doodslag, daarbij al zwaaiende met een mes. Eisch: zes weken gevangenisstraf. A. A. M. A. V., 44 jaar, inspecteur eener levensverzekering te Souburg, was op 16 Januari door den Kanton rechter te Middelburg veroordeeld tot 20 of 10 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet te Middelburg op 26 November. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis met toewijziging van de civiele vordering I. v. d. K., 38 jaar, reiziger, wonende te Goes, was op 16 Januari j.l. door den Kantonrechter veroordeeld tot 40 of 20 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Jachtwet te 's Heetenhoek op 3 November. De Ambtenaar van het O. M. en de verdachte waren in hooger beroep ge komen Eisch: Vrijspraak, waarbij mr. Kui pers zich aansloot. Chr. Boeren- en Tuindersbond. In de te Goes gehouden vergadering van het Bestuur van de afd. Zeeland v,an den Chr. Boeren- en Tuindersbond deelde de voorziter, de heer C. P. Vo gelaar mede, dat hij een onderhoud had gehad met den regeeringscommissaris voor den tuinbouw, den heer Valstar, over de moeilijkheden verbonden aan de teeltbeperking voor de Walchersche bedrijven. De toestand is toch zoo, dat wat in Walcheren wordt geproduceerd, wordt opgenomen door de steden Mid- De EDEN BIJ STALIN OP BEZOEK. De Lord Grootzegelbewaarder Eden, die te Moskou vertoeft voor het voeren van besprekingen met de Russische re geering, is gister ontvangen door den Sovjet-dictator Stalin. Het onderhoud duurde iets meer dan 2 uur. Een motie van vertrouwen met 107 tegen 54 stemmen aange nomen De liberalen voor 't meerendeel tegen de regeering. De kogel is door de kerk. De regee- ringsverklaring die gister in de Kamer is voorgelezen, constateert de onhoudbaar heid van den tegenwoordigen koers van de Belga (de Belgische munteenheid van vijf franken) en kondigt een waardever mindering van ten hoogste dertig pro cent aan. Daarbij zal België echter, zoo zegt de regeeringsverklaring, het begin sel van den gouden standaard trouw blij ven. Men schijnt dus van plan te zijn om den Belga van de waarde van bijna 35 cents die ze tot dusver had, te .aten dalen op een waarde van ongeveer 25 cents en haar dan weer aan het goud te koppelen. Evenwel wordt er een con trole op het credietwezen en op den handel in buitenlandsche valuta inge steld, zoodat men niet weer tot den vol komen vrijen toestand terugkeert, wel ken België tot voor kort had. Een verrassing is het besluii der Bel gische regeering niet meer. Eenige da gen reedi sevhenen het onvermijdelijk Wel heette het, dat Theunis was afge treden om den frank te redden, wel na men alle partijen resoluties aan voor het behoud van den gouden standaard, maar van overheidswege zag men rustig toe, dat het Belgische betaalmiddel op de buitenlandsche beurzen in koers daal de. Het heette, dat men geen maatrege len kón nemen: het is in ieder geval ze ker, dat men ze niet wilde nemen. De goudvoorraad van de Belgische Bank was groot genoeg om een aanval op den frank nog gedurende geruimen tijd het hoofd te bieden en de ervaring leert, dat dergelijke aanvallen in den regel niet eens lang duren. Doch men stopte den gouduitvoer en liet de Belga aan haar lot over. De voorstanders van devalu atie hadden het pleit gewonnen. Zij ver wachten in de eerste plaats een verhoo ging van België's vermogen om op de buitenlandsche markt te concurreeren en mede als gevolg daarvan, een ople ving v,an 't bedrijfsleven in 't binnen land. Het is zeer waarschijnlijk, dat die op leving er aanvankelijk ook wel zal ko men. Reeds doet zij zich in het bouwbe drijf gelden, waar ze trouwens het eerst pleegt op te treden in gevallen als dit. De menschen die hun vertrouwen in het ruilmiddel verloren hebben „vluchten' dan in zulke beleggingsmiddelen. Doch dit is per slot slechts een verplaatsing van de moeilijkheid. Als iedereen hui- delburg en Vlissingen. De regeerings- commisaris zegde toe, deze kwestie nog van de moeuijKneiu. ~is xeue™ nader te zullen overwegen. zen gaat bouwen komen er te veel, en

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2