RECHTSZAKEN. GEMENGD NIEUWS. lEPESlHERiOMETES van ïrijdag. BUITENLAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN. FRANKRIJK. AMSTERDAM, 29 Maart. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt de officieele noteering van neden. Ned. 31 1000-4 100%—100. Ned. 33 1000-4 1003-6—100. Ned. 34 1000-4 10036—100. Certificaten-3 9090%. O. Indie 34 1000-4 99%99%. Denemarken Oblig. 1926-5 85—87%, Duitschl. 100-7 18—19. Engeland 1960-90 4 68%69%. Zwilserl. oblig. '24-5 95% Zwitseri Staatssp. 1927-4% 97%—95%. Amsterdam 1933-5 100% Amsterdam 1934-4% 99%100. 's-Gravenhage 1929-4% 10034—100. Rotterdam 1926-1930-4% 99%99. Berlijn 1925-6% 18%—18%. Zeeuws. Hyp. B-5 100——. Zeeuws. Hyp. B-4% 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 19%19% A Amsterd. Bank 107%108% C Rott. Bankver. 104107. A Twentsche Bank 89% A Pref. Gruyter Zn A. 130% A Pref. Jurgens A 97%—97% A Ned. Gist- en Spiritusf. 424% A De Schelde N.B. 17% A Ver. Papf. v. Gelder 43%43% C Am. Car Foundry 7% C Am. Smelt Ref. 20%—20%. C Farbenind. I.G. 45% C Stand. Brands 9%9%. C U. States St. C. 17%—17%-%. C North Am, Cy- 77% A Born. Sum. H.M. 139%140%. A Linde Teves en Stokv. 60%62%. A Ned. Wol Mij. 76—78%, A Singkep Tin M. 7171% A J. C. Japan Ln. 27%—27% A RoTterd. Lloyd 31% A S. M. Nederland 30%—30% A Amst. Thee C.M. 412% reg. infanterie en is aangesteld, bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve-luitenant-kolonel, bij den staf der Vide infanteriebrigade, de reserve majoor T. Beets, van het 14de reg. in fanterie. Het ontwerp-capitulantenwet. In de vergadering der commissie voor georganiseerd overleg voor de zeemacht is het ontwerp-capitulantenwet bespro ken. De verschillende artikelen, in het belang van de mariniers werden breed voerig besproken, en hoewel enkele be zwaren werden geopperd kon men zich vrijwel met den opzet vereenigen. Bij beschikking van den minister van Defensie zijn de volgende plaatsin gen gelast: met 8 April de luitenants ter zee 3e kl. A. J. C. Bax en T. Jellema aan boord Wachtschip te Vlissingen; met 23 April de luitenant ter zee 2e kl. A. F. Wiederhold aan boord Wachtschip te Vlissingen. Arr. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag 29 Maart werden de volgende zaken behandeld: J. A. de W., 19 j.., zonder beroep, wonende te Hontenisse, werd verdacht dat hij op 20 Februari te Clinge weder rechtelijk is binnengedrongen op het besloten erf van C. Buijs, en wel in den voor de nachtrust bestemden tijd, Eisch een maand gevangenisstraf. I. B. de G., 35 j., molenaar en chauf feur, wonende te Kloetinge, was op 16 Januari door den kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot twee geld boeten ieder van f 25 of 2 maal 25 d.h., met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar, wegens overtreding v,an de Motor- en Rijwielwet te Kapelle op den 28 November. De verdachte was tegen dat voni^s in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis. Mr. Kegge vroeg geen intrekking van het rijbewijs op te leggen. A. A. V., 24 j., koopman, wonende te Goes, was op 20 Februari veroordeeld tot f 5 of 5 dag enhechtenis, vTegens 't venten zonder vergunning te Wissen- kerke op 6 Februari. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis. C, D., 44 jaar, bootwerker, wonende te Goes, was op 6 Februari door den kantonrechter te Middelburg veroor deeld tot 10 of 5 dagen hechtenis, we gens het zich 's avonds in een der per ken van hte plantsoen te Goes bevinden. De verdachte en den ambtenaar van het Openbaar Ministerie waren in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis. A. C. K., 49 jaar, timmerman, wonende te Goes, was op 23 Januari door den kantonrechter te Middelburg veroor deeld tot 10 of 5 dagen hechtenis voor een zelfde overtreding. De verdachte en den ambtenaar van het O. M. waren in hooger beroep ge komen. Eisch: 25 of 15 d. h. M. van D., 43 jaar, radiohandelaar, wonende te Kloetinge, was op 20 Fe bruari door den kantonrechter je Mid delburg veroordeeld tot drie maal 2 boete of 3 maal 2 dagen hechtenis, we gens overtreding van de Arbeidswet te Kloetinge op 19 Januari. De verdachte en de ambtenaar van het O. M. waren in hooger beroep ge komen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. B, J. S., 39 jaar, vertegenwoordigegr, wonende te Goes, was op 6 Febr. 1935 door den Kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot f 25 of 10 dagen hech tenis, overtreding van de Motor- en Rij wielwet te Ierseke op 8. Jan. 1935- De verdachte was in hooger beroep geko men- Eisch: bevestiging van het vonnis. A. N., 64 jaar, oesterkweeker, wonen de te Ierseke, werd ten laste gelegd, dat hij omstreeks Jan. 1935 te Ierseke opzettelijk 4 of 5 malen, partijtjes van ongeveer 10 kg oesters, die door diefstal of ander misdrijf waren verkregen heeft gekocht van A. Ph. P. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Mr. Kuipers, verdachte's Raadsman, pleitte voor een clemente straf. O In de zitting van Vrijdag werden de volgende vonnissen uitgesproken: oplichting: A. G. L., 35 jaar, commis- sionnair, Kruiningen: vrijspraak; een gewoonte maken van het koopen van goederen zonder volledige betaling: J. A. C., 28 jaar koopman, Hoofdplaat: 2 maanden gevang., voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar; diefsta'l: lo. A. N., 18 jaar, werkman, wonende te Yerseke: 1 maand gevang., voorw. proeftijd 2 jaar; 2o. A. Ph, P., 21 jaar, schippersknecht, Yerseke: 2 maanden gevang voorw. proeftijd 2 j., en f 25 of 10 d- hecht. verduistering: J. A. G., 32 jaar, werk man, Middelburg: 1 maand gevangenis straf; het veroorzaken van lichamelijk let sel door schuld: A. J. B., 27 jaar, voer man, Oostburg: 1 maand gevang, voorw. proeftijd 2 jaar en '40 of 20 d. hechte-, nis; valschheid in geschrifte: M. de K., 20 jaar, arbeider, Nieuwdorp: 1 maand ge vangenisstraf voorw. pr. 2 jaar en bij zondere voorwaarden; oplichting: M. V., 46 jaar, landbouwer 's Heer-Arendskerke: Vrijspraak. Het'N. S. B.-strikje. De rechtbank te Almelo heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den rei ziger A. de J. uit Enschedé, die door den kantonrechter aldaar tot 3 boete, subs. 1 dag hechtenis was veroordeeld, we gens het in het openbaar dragen van een opzichtig onderscheidingsteeken, het welk de uitdrukking is van een bepaald staatkundig streven. Verdachte, die bij een vergadering der N. S. B. te Enschedé een zwart-rood strikje had gedragen, werd door de rechtbank veroordeeld tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis op grond, dat dit strikje, gedragen ter gelegenheid van openbare vergadering der N. S. B., een opzichtig onderscheidingsteeken is. A Houth. Alberts 2121%. C Baltimore Ohio 5%5%. A Southern Rlw. 5%5%. C Uion Pac- Rr. 53%—52%. C Int. Nickel Cy. 14%15%, Duitschl. '30 1000-5% 25%—25-%. A Koloniale Bnk. 36%36%-% A N.I. Hbk. 1000 67%—66%-67% C Ned. H. M. 1000 29%—29% A Alg. Kunstz. U. 31%—31% A v. Berkels Pat. 42%40% C Calvé-Delft 61%61%-62% A C. Suiker Mpij, 37%37% A Ned. Sord A.M. 246 ex div.—243. A Philips Gem. B. afg. 231—227%-29% C Unilever 88%88%-89. C Anaconda Cop. 6%6%-6%. C Bethlehem St. 15—15-%. C Kennec Copper 9%10%-%. C Un. States Leather 2%2%. A A.N.I.E.M.—N.B. 175%—176 A Kon. Petr. Mpij. 142%—142%-44- C Contin. Oil Cy. 9%9%. C Shell Union O-C. 3%— 3%-3%. ONVERRICHTERZAKE TERUGGE KEERD. Hedenmorgen vertrok van de werf van Pen en Bauduin te Dor drecht de eerste spanning voor de nieu we brug bij den Moerdijk. Met vier sleepbooten werd het gevaarte naar het Hollandsch Diep gesleept. Nadat de sleep bij de pijlers was gearriveerd en daar voor anker was gegaan, werd over legd wat verder moest gebeuren, aan gezien het niet verantwoord leek bij den heerschenden straffen wind het ris kante gedeelte van het werk, n.l. de oplegging °P de pijlers uit te voeren- Be sloten werd tens'otte het werk niet te verrichten en dus keerden de sleepboo ten onverrichter zake de Kil weer in, om de spanning naar een veiliger plaats terug te brengen, waar zi: dan kan over nachten- Het voornemen is morgen bij roog water opnieuw uit *e varen in de hoop dan gunstiger weer te 'reffen. OPBRENGST OLIEBOLLENDAG RUIM f 3500. De opbrengst v,an den Dinsdag gehouden Oliebollendag te Rotterdam ten bate van het Cri sis Comité bedroeg f 3556. Aangezien er velen waren, die zich aan oliebollen hadden willen te goed doen, doch die de kans niet kregen, zijn er thans plannen om de volgende week een tweeden oliebollendag te organisee- ren. VAN EEN FIETS DOODGEVALLEN Donderdagmorgen is de 53-jarige D A. op de Nieuwe Haven te Rotter dam van zijn fiets gevallen. Hij werd inwendig gewond. De geneeskundige dienst bracht hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij spoedig overleed. NOODLANDING VAN EEN MILI TAIR VLIEGTUIG, BESTUURDERS. ONGEDEERD. Door het plotseling stilstaan van een motor moest het mi litaire vliegtuig no. 597, dat bemand was met sergeant Meininger en korpo raal Endenburg, in de gemeente Gors- s e 1 een noodlanding maken. Het vlieg tuig w,as onderweg van het vliegveld Twenthe naar Soesterberg. Doordat het toestel over een bosch en den spoor weg moest neerdalen op een weiland, was de uitloop op de weide te kort, zoodat aan het eind een prikkeldraad afsluiting werd vernield, waarna het toestel over een zandweg tegen een dennebosch botste. Op dezen zandweg •bleef het toestel staan. Het landings gestel werd vernield, terwijl nog meer beschadigingen ontstonden. De bestuur ders bleven ongedeerd. Het vliegtuig werd door monteurs uit Soesterberg gedemonteerd. DOOR HET OOG VAN DEN NAALD Op den onbewaakten spoorwegover gang aan den weg UsquertUithuizen werd hedenmorgen een vrachtauto van den groentenhandelaar F. H. te Uit- huizen door een passeerenden trein gegrepen. De ,auto werd totaal versplin terd. De bestuurder, de 20-jarige zoon van den heer H. bleef als door een won der gespaard en kroop ongedeerd uit de resten van de totaal vernielde auto. FIETSER DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN OMGEKOMEN. - De bijna 50-jarige smid R. Br. te Mep- p e 1 werd gistermiddag toen hij op de Meppelersluis fietste door een vracht auto van de Coöp. Landbouwver. Stap horst aangereden. De wielen van den zwaar beladen wagen gingen den onge lukkige over het hoofd. In ernstigen toe stand werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar hij des avonds is overleden. WEER EEN GEVAL VAN KOLEN DAMPVERGIFTIGING. In den afge- loopen nacht heeft zich ten huize van de hoogbejaarde dames K. resp. 86 en 76 jaar oud, te Beek (Limb.) een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. De slaapstede van de twee gezusters be vindt zich in een aangrenzend vertrek van de keuken, waarin een ouderwetsch fornuis brandde, dat van boven niet vol doende was afgesloten. Als gevolg hier van is de kolendamp de slaapkamer, waarvan de deur open stond, binnenge drongen. Het tweetal werd hedenoch tend in bewusteloozen toestand aange troffen. De oudste der beide zusters is nog steeds buiten kennis en verkeert in levensgevaar. Zij is voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden. De toe stand van de 7.6-jarige is van dien aard, dat voor haar leven niet behoeft te wor den gevreesd. OPOE TJADENS 106 JAAR. Oudste inwoonster van ons land. Neerland's oudste inwoonster' ,,Opoe Jjadens" uit Groningen, viert heden (29 Maart) haar 106den verjaardag. Opoe Tjadens zelf vindt haar hoogen ouderdom niets bijzonders. Ze is nog wat kras en zou zich voor geen geld in een oude-besjes-huis, zooals zij het noemt, willen zien opgenomen. Op marktdagen ze'.fs beweegt zij zich rustig door het rumoerige stadsverkeer. Ze gaat dan naar de bloemenmarkt. En haar karretje, dat haar als steun dient en waarmede zij door de drukste straten der binnenstad manoeuvreert, gaat nooit ledig naar huis terug, want de bloemis ten kennen haar en weten hoe dol zij op bloemen is. Ook bij feestelijke gelegen heden is Opoe present. Op bewonderens waardige wijze weet zij zich door de menigte te dringen en het voorste plaats je te bemachtigen, wat haar natuurlijk van ganscher harte is gegund. Het zou een wonder mogen genoemd worden als Opoe Tjadens geheel zonder lichamelijke gebreken was. Haar gehoor wordt er natuurlijk niet beter op. Bij haar eeuwfeest kon ze nog een geregeld gesprek voeren, doch thans is dit wel iets minder geworden en af en toe moet ze eens navragen, wat de spreker pre cies heeft gezegd- Ook haar oogen worden zwakker Doch dat is op een leeftijd: van 106 jaar best te begrijpen. WERKENDE BUITENLANDERS IN NEDERLAND. Moeilijkheden met „De Kribbe- bijter". Naar gemeld wordt, zijn er door een beslissing van den Rijksdienst voor Ar beidsbemiddeling te ,'s-Gravenhage moeilijkheden ontstaan over een aan vrage, om een aantal buitenlandsche me dewerkers voor de vervaardiging van 'n Nederlandsche film in ons land te enga- geeren. Naar aanleiding hiervan hebben wij ons gewend tot den Nederlandschen Bioscoopbond, welke ons bovenstaande mededeeling bevestigde. Door het hoofd bestuur van dezen bond is telegrafisch een onderhoud aangevraagd met den minister van sociale zaken. C Tide Water Ass. Oil 4%4%. A K.N. Stoomb. Mij. 4%4%. A Ned. Scheepv. U- 34%33%. A H.V. Amsterdam 173—172%-75. A Java Cult. Mij- 88%87%. A N.I. Suiker U. 85%—85-86. A Deli Bat,avi.a 147148-49. C Deli Mij. 1000 138%—140-%. A Senembah 141141-40%. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 98—96%-95. A Deli-Bat. Rubb. 65%64%. A Hessa Rubber 8582-83. A Serbadjadi S.R. 57%—56%, Prolngatie 1—1. WISSELKOERSEN. 28 Maart. 29 Maart. Londen 7.12 7.19 Berlijn 59.40 59.41 Parijs 9.76 9.76% Brussel 30.50 28.50 Zwitserland 47.89 47.92 Kopenhagen 31.80. 32.15 New-York 1.48% 1.48% Naar „Het Handelsblad" bij nadere in formatie is gebleken, betreft het hier de verfilming van 't tooneelstuk „De Krib- bebijter" door de „Holfi", onder regie van Cees Laseur, in welke film Mary Dresselhuys de hoofdrol zou vervullen. Het conflict loopt slechts, zoo werd ons gezegd, over twee personen, n.l. den ca meraman en den tooneel-architect. DIENSTBODE STICHT BRAND. De dienstbode De B. heeft aan de politie bekend den brand van j.l. Maandag in de boerenhofstede van den heer P. R. te Hooge Zwaluwe te hebben ge sticht, Als motief gaf zij op, dat zij niet met 1 April a.s in plaats van 1 Mei haar dienst wilde verlaten, hetgeen haar pa troon niet heeft toegestaan, meldt de „N. R. Ct." Aku Markt - Schepen Unilever Suiker Amerika Industrie Olie Philips Rubber f Wettig gedeponeerd.) DE BESPREKINGEN TE BERLIJN, Een verklaring van Sir John Simon in het Lagerhuis. Gistermiddag heeft de Engelsche mi nister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, in het Lagerhuis op een vraag van den oppositieleider Lansbury de volgende verklaring afgelegd. „Het Huis weet, dat ons bezoek aan Berlijn en de Duitsche regeering voor namelijk ten doel had inlichtingen in te winnen en de wederzijdsche standpun ten van de Engelsche en Duitsche regee ringen nopens vele hangende vraag stukken van algemeen Europeesch be lang vast te stellen. Deze besprekingen zijn gehouden en zullen nu gevolgd wor den door een nieuwe conferentie te Stresa in Noord-Italië, aan welke de mi nisters van Frankrijk en Italië, Laval en Mussolini, zullen deelnemen. i In deze omstandigheden lijkt het mij ongewenscht om thans reeds in bijzon derheden te treden over het bespro kene te Berlijn, omdat dit als het ware een schakel zal vormen met de bespre kingen te Stresa op 18 April. Spr. wilde slechts waarschuwen, om niet te veel waarde te hechten aan de vele onofficieele geruchten, die nopens het resultaat van Berlijn in omloop zijn gekomen. Zonder thans een volledige verklaring af te leggen, kon spr. wel zeggen, dat alle onderwerpen, die ,'n 'het Fransch-Engelsche memorandum van 3 Februari opgesomd zijn, ook inderdaad besproken waren en men kan in zóó verre van een belangrijk resultaat spre ken, dat wij het Duitsche standpunt en omgekeerd de Duitsche regeering het onze nu goed hebben leeren kennen. Spr. mocht echter niet verhelen, dat tusscheri beide zienswijzen een zeer be langrijk verschil van inzicht bestond. Aan de conferentie te Stresa zouden slechts Engeland, Italië en Frankrijk deelnemen, zooals steeds in de oor spronkelijke bedoeling had gelegen. Sir John ging weer zitten en zelfs de meest optimistische of vurigste aanhan gers der regeering konden het nauwe lijks over zich verkrijgen om even te applaudisseeren, maar de oude Will Thorne, het arbeiderslid voor Woolwich redde de eenigszins netelige situatie," door op vroolijken toon te vragen: „Als de minister niet anders kan meedeelen, wil hij dan misschien zeggen hoe Hitier hem bevallen is en wat hij van hem denkt?" Het heele Huis barstte in een spon taan gelach uit en zelfs Sir John, di natuurlijk niet op de vraag inging, kon niet nalaten met een dankbaren glim lach te gaan zitten. De voorzitter liet meteen met het vol gende punt van de agenda voortgaan. EEN GROOT SPIONNAGE-PROCES. In Parijs is onder ongewone belang stelling het grootste spionnage-proces sinds den oorlog begonnen. In het mid delpunt staat het jeugdige Amerikaan- sche echtpaar Switz, Met hen zitten in de beklaagdenbank 21 personen, man nen en vrouwen van verschillende na tionaliteiten en beroepen. Tijdens het voorlezen van de acte van beschuldiging zagen de verdachten er opgewekt uit, blijkbaar in de veronder stelling, dat het proces te hunne gunste zal verloopen. De hoofdbeklaagden de heer en me- Dr. W. P <l>: „Aderverkal king, hart- en zenuwziekten, aandoe- dingen vande nieren en de urinewegen worden in hooge mate ongunstig be ïnvloed door de codeïne. Daarom is het echter niet noodig U het ds^ge- lijksch genot van een paar koppeq. lekkere koffie te ontzeggen, als U maar Koffie Hag gebruikt." koffie Hag is een keurmeknge van de best<j koffiesoorten, veredeld volgens de doorfiieuwfl bctrooien beschermde werkmethode. De toc< passing van dit verbeterde Hagprocédé fiat dd aromatische oliën tot volle ontwikkeling ko. fien. Dat is het geheim van het heerlijke aromf n den fijnen, pictigen smaak van Koffie Hagj Bovenstaande uitspraak is authentiek; de afbeelding van ienoon' ditnl nhttr allen ter illuslfglie eg beeft- tttM Aetrif fUbtmli- tlngez. MetL) vrouw Switz hebben ruim een jaar in voorarrest gezeten; 19 December 1933 werden zij door beambten van de „Su- reté Nationale" gearresteerd. Een reeks senshtioneele klopjachten gingen de ar restatie vooraf en toen de gevangenne ming van Robert Gorden Switz en me vrouw Marjorie Switz bekend werd, wilden vele personen, die het echtpaar kenden, onder wie leden van de Liga voor Menschenrechten en van de Car negie Stichting, geen geloof schenken aan den schuld van het schijnbaar rus tig levende echtpaar. Doch de politie verzekerde telkens weer, dat mevr. Switz de geraffineerdste spionne was, waarmede zij ooit te maken had- Switz, die uit de omgeving van New York afkomstig is en opgeeft vlieger van beroep te zijn, heeft bij de talrij ke verhooren, evenals zijn vrouw, de grootste zwijgzaamheid in acht geno men. Eerst maanden na de arrestatie van het echtpaar kon de politie, op grond van een bekentenis, de spion- nagebende een tweeden klap toebren genen en 'n aantal personen aangehou den. Volgens de politie zou de bende voor Rusland hebben gewerkt. Tegelijk met het echtpaar Switz werd een zekere Lydia Stahl gearres teerd, de echtgenoote van den Ameri kaan Boris Stahl. Evenals mevr, Swrtz wordt ook mevr. Stahl als zeer intel ligent en goed bespraakt afgeschil derd. Ook de met haar bevriende pro fessor Martin, een tolk bij het depar tement van marine, werd ingerekend. Professor Martin, die vele talen kent, is wel de meest belangwekkende fi guur in het proces. Martin heeft een zwak karakter en heeft zich over la ten halen gewichtige documenten uit het departement van marine mee te nemen en ze mevr. Stahl te overhandi gen. Verder werd op 19 December 1933 de 24-jarige leerares Marie Madelei ne Mermet gearresteerd, een plichts getrouwe onderwijzeres, doch in haar vrijen tijd bedreef ze spionnage. In haar achteraf gelegen woning werden geheimzinnige radiotoestellen en fo tografische apparaten ontdekt. De reeks arrestaties werd voortge zet met die van het Canadeesche echt paar Bercovitz. De Canadees zou, naast Switz, leider van de bende geweest zijn. Ook een Poolsch echtpaar, een Serviër en diens Fransche vrouw be- hooren tot de verdachten. Later werden nog een Roemeeasche vrouwelijke tandarts, een gepension- neerd overste, een scheikundige in een regeeringslaboratorium en de heer «tt mevrouw Anbrej gearresteerd. In den

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2