TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT) VAN DONDERDAG 28 MAART 1935. No. 74. IRONIEK van den DAG. HET DRAMA OP WALCHEREN. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. SGHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. £^OcUteitdïeveri,^ dBfiPCeX^CUdcertfes Tïlakjztv Schoon Scfup Dé besprekingen ie Berlijn hebben geen ontspanning ge bracht. Hitler's eischen zou den zeer uitgebreid zijn ge weest. Een poging om En geland tegen Rusland op te stoken? De toestand ziet er voorloopig niet rooskleurig uit. Hoewel men het fijne van de zaak niet kent, heerscht vrijwel overal een katterige stemming over het resultaat der besprekingen te Berlijn. Het schijnt, dat Hitier een rijkelijk stugge houding heeft aangenomen, stug dan wat zijn politieke ideeën betreft. Sir John Si mon zou als een wijzer, maar niet als een gelukkiger man uit de Duitsche hoofdstad zijn teruggekeerd. Zelfs de aardige attentie, welke een oude tante hem gister op Schiphol bereidde, moet zijn humeur weinig hebben kunnen op fleuren. Het waschlijstje van militaire de siderata, waarmee Hitier op de prop pen kwam, zou er ongeveer aldus heb uitgezien: een Duitsche luchtvloot, die even sterk is als de Russische; een le ger, dat anderhalf maal zoo groot is als het Fransche en een vloot die een totale tonnenmaat heeft van 400.000 ton. (Volgens Versailles mag Duitsch- land niet meer dan 100.000 ton hebben). Verder voelt de Duitsche Führer niets voor de idee van het Oost-Locarno- verdrag en allerverschrikkelijkst wei nig voor een garantie van Oostenrijk's onaantastbaarheid. Tenslotte zou hij vrij duidelijk hebben doen weten, dat Duitschland op den duur geen genoegen kan nemen met lijn grenzen in het oos ten. Bij dit laatste kwam ook de Memel kwestie ter sprake. Men weet, dat Me mel en omliggend gebied na den oorlog autonom zijn verklaard, doch binnen Litausch staatsverband. Nu is er onder de talrijke Duitschers in die streek na dat de nazi's baas werden in Duitsch land, een., laten we zeggen: politieke opleving geschied, welke de Litausche regeering op een gegeven oogenblik tot ingrijpen bracht, zoodanig, dat het be grip autonomie sindsdien iet of wat in de verdrukking raakte. Het toeval wil de, dat in een politiek proces uit een en ander voortgevloeid, Maandag, dus tij dens de Engelsch-Duitsche besprekin gen, de vonnissen werden geveld: vier verdachten werden ter dood en tien tallen andere tot meer of minder lang durige gevangenisstraffen veroordeeld. Toen Hitier deze uitspraak vernam, moet hij heel nijdig uit zijn slof gescho ten zijn, verklarende, dat met een land, dat zulke barbaarsche dingen deed, toch moeilijk vriendelijke overeenkom sten zijn te sluiten (Litauen zou ook aan het Oost-Locarno-verdrag moeten meedoen). Men kan het ter zake van die bar- baarschheid ditmaal volkomen met den Duitschen kanselier eens zijn. Vermoe delijk dachten zijn Engelsche toehoor ders er niet anders over. Maar zouden ze zich op dat moment niet zekere ge beurtenissen uit Duitschland's jongste geschiedenis herinnerd hebben? En dan de moord op Dollfuss, die door geestverwanten van de Duitsche na zi's werd gepleegd? Het heet, dat Sir John op den laatsten gezinspeeld heeft, om Hitier te laten voelen, dat het En gelsche volk niet onverdeeld sympa thiek tegenover bepaalde uitingen van de nationaal-socialistische praktijk staat. Intusschen, dit is oude koeien uit den sloot halen en voor de beoordee ling van den huidigen toestand doet men zeer vermoedelijk beter ze er maar in te laten. Het gaat mo menteel om andere dingen en men moet Oorspronkelijke detective-roman door J. P- BALJé. 9). Kalm, maar met zijn staalharde oogen recht in de mijne blikkend, bleef hij voor mij staan. Hoewel hij fluisterde, was zijn stem toch doordringend. ,,U zegt niets aan de politie!'' waar schuwde hij. „Dat zou mijn plannen in de war kunnen sturen." Evenals een paar maal tevoren had deze duivelskunstenaar mijn gedachten genaden. Besluiteloos stond ik nu weer voor hem. Welke macht ging er toch van hem uit, dat ik aarzelde? Zooeven was ik toch zoo vast besloten, meende ik, dat niets mij meer kon weerhouden. Wat was het nu, dat mij hem als een willooze deed volgen, toen hij mij" dat z,acht, maar op bevelenden toon, ver zocht? „Hier kunnen wij gemakkelijker spre ken zonder ongenoode getuigen!" Maar verder bleef hij niettemin zwij gen. Wij liepen een eindweegs in ge dachten verzonken, tot wij een land wegje hadden bereikt. De stilte rond om, de rustige ochtend-omgeving, waren in fel contrast met den storm, die in mij woedde! „Ik ben U een verklaring schuldig van vele dingen," hoorde ik den man het spijtig genoeg vinden, dat die al lerminst tot optimistische beschouwin gen aanleiding geven. De overheerschende indruk, dien al de berichten uit Berlijn en de beschou wingen in de buitenlandsche pers tenslot te op ons hebben gemaakt is deze, dat Hitler met al zijn eischen en verklarin gen er vooral op uit is geweest, om den Engelschen ministers iets te suggeeren: n.l. dit, dat Europa eigenlijk maar één gevaar dreigt, het gevaar van het com munisme, hetwelk dan natuurlijk uit het Oosten, uit Sovjet-Rusland komt. Blijkbaar heeft hij' gemeend, dat de koe le, bedachtzame Sir John daarvan bij zonder'notitie zou nemen. Hij zal ont dekt hebben, dat dit een misrekening was, De Engelschen denken het hunne van de Russen, hebben hun ervaringen met de heeren bolsjewiki opgedaan. Hitler is niet in staat geweest aan hun gevestigde meening iets te veranderen. Engeland heeft er bovendien veel te veel belang bij, dat Rusland een zwaar tegenwicht tegenover Japan blijft vor men. De Engelsche belangen in het ver re Oosten loopen parallel met de Rus sische. Een poging van Hitier, om Duitschland arm in arm met Engeland op te doen trekken tegen het Russi sche gevaar, was bij voorbaat tot mis lukking gedoemd. Van de situatie, zooals die er nu ligt, valt voorloopig verder niet veel meer te zeggen. Tenslotte berust alles wat men omtrent de besprekingen te Berlijn meent te weten, voor een goed deel op vage informaties, zoodat het denkbaar is, dat over eenigen tijd, als men meer aan de weet mocht komen, de zaak zich anders dan nu gaat aftee- kenen. Waarmee we intusschen geens zins willen zeggen, dat er toch nog wel reden voor optimisme zou bestaan. Het laat zich integendeel aanzien, dat de politieke spanningen in ons werelddeel zich in de naaste toekomst niet zullen ontladen. In Italië zal men 't zich erg aantrekken, dat Hitier er blijkbaar niets voor voelt, om de onaantastbaar heid van Oostenrijk te garandeeren. En de Franschen zullen wellicht de ban den met de Russen nog wat steviger aanhalen. Moskou is daar wel voor te vinden, staat al lang een militair bond genootschap met Parijs voor. Maar dat is precies, wat we niet moeten hebben. Het zou beteekenen het oude stelsel van bondgenootschappen; het zoeken van een overwicht van een deel der partijen op het andere deel. De er varing leerde, waarop zooiets pleegt uit te loopen. (Ingez. Med. naast mij zeggen. Zijn stem klonk nu gewoon, en hoe wel ik merkte, dat hij zeer ernstig was, speelde er toch een fijn glimlachje om zijn mond. „Bekent U het maar eerlijk", richtte hij zich tot mij, even stilstaand en zijn scherpe oogen waren helder op mij ge vestigd, „U houdt mij voor een misdadi ger, is het niet? Voor een sujet, dat voor niets terugdeinst, zelfs niet voor. een dubbelen moord? Nu?" Een wonderlijke beklemming beving mij. Nu de man mijn eigen gedachten uitte, kwamen ze mij bizar voor, en ik durfde ze niet te bevestigen. Was het weer dat geheimzinnige fluïdium, dat van hem uit ging, mijn wil verlamde, mijn verstand benevelde? Hij lachte kort en droog. „Toch ben ik niet den misdadiger, waarvoor U mij houdt", vervolgde hij kalm, „en ik acht thans het oogenblik gekomen, om mij aan U bekend te ma ken- Ik ben.. Jack O'Neill, een par ticulier Londensch detective. Ik ben op het spoor van een aantal misdadigers. Ik heb nu een zeer ernstig verzoek aan U, om niet tusschenbeide te komen en daardoor de zaak voor mij te beder ven!" Even stond ik perflex! Detective! D,at zou inderdaad veel verklaren. Maar. was dit misschien een nieuwe truc van hem? Eén van de vele pijlen, welke hij op zijn boog had? Wilde hij mij op deze wijze er van weerhouden, mij tot de politie te wenden, om zoodoende tijd HOOGE HUURSCHULD. Naar we vernemen is bij één der wo- ningbouwvereenigingen, alhier, de huur schuld van sommige huurders zoo opge- loopen, dat het bestuur de hulp van den deurwaarder ingeroepen heeft. MELISKERKE. Gistermiddag om streeks half twee sloeg een paard van den heer Johs. P., gespannen voor een wagen, op hol. Bij de school reed de wagen tegen een telefoonpaal op. De telefoondraad werd vernield. Het paard holde nog verder doch werd spoedig ge grepen. De voerman kwam met den schrik vrij; aan den wagen werd veel schade toegebracht. DOMBURG. De stemming voor de verkiezing van den Raad is vastgesteld op 19 Juni a.s. OVEZAND. Alhier is een plaatselijk comité gevormd van het Nationaal Ko ningin-Moeder Herdenkingsfonds. Eere voorzitter is de heer L. W. B. A. Mul der, burgemester. Het bestuur bestaar uit1 de heeren L. Goense, voorz.; J. Geelkerken, secr.-penningm.; pastoor S. A. J, Willemsen; ds. W. C. van Bur geier; L. A. Beth, J. Verhoef, A. D de Waal, Jan Rijk Mz.; C. van Liere en L. N, de Jonge. RAAD VAN WOLPHAARTSDIJK. Belastingverhooging. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag vergaderde de Raad. Bij afwezigheid van den burgemeester, die ziek was zat weth. N. Valkier voor. Deze wenschte den hr. Snoodijk geluk met zijn herstel. Medegedeeld werd dat er tot dusver een 3-tal sollicitaties waren ingekomen voor hoofd der openbare school te Oud-Sab- bmge. De heer Nieuwenhuize werd op zijn verzoek met ingang van 1 Mei eer vol ontslag verleend als hoofd dier school. Op een verzoek van den alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond inzake de piemie Mij. ziekenfonds, werd met 4 te gen 3 stemmen gunstig beschikt. (Voor de heeren Lindenbergh, Van Oeveren, Van Wel en Snoodijk) Op een verzoek van Jacobus Boonman om vergoeding volgens art. 13 1. o. wet werd gunstig be schikt met 2 per maand en per kind. Het maximum aantal verloven inge volge de Drankwet werd vastgesteld op 3, Op een verzoek van D- van de Velde om; een strook bouwterrein ter grootte van 300 m2 werd gunstig beschikt tegen een prijs van f 1,75 per m2. Op een ver zoek van denzelfde om een strook grond in onderhandsche huur te mogen ont vangen naast zijn nieuw te bouwen wo ning werd afwijzend beschikt omdat al de grond ter i laatse publiek zal worden verhuurd in perceeltjes van 3 are. Vastgesteld werden verordeningen a tot plaatsing van de gemeente in de der de klasse der gemeentefondsbelasting, b tot heffing van 55 opcenten op deze belasting en c tot heffing van 40 opcen ten op de vermogingsbelasting. Tot le den van de schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting, werden herbe noemd de heeren J. Lindenbergh, S. A. N. van Oeveren, P, Kolman en D. Vleu gel Sr. Besloten werd tot verbetering van 't slop te Oud-Sabbinge door het aan brengen van een laag steenslag op de gedempte sloot; het leggen van een trottoir aan de westzijde van den Ach terweg van het gemeentehuis tot aan den Papeweg enz.; een en ander tot een bedrag van f 2100. Bij de rondvraag informeerde de heer S n o o d ij k, of de verplaatsing van de lantaarn aan den Papeweg van de woning van den heer G, Heynsdijk naar de toekomstige woning van den gemeente-ontvanger, zijnde plm. 6 m afstand, op kosten is gebeurd van de P.Z.E.M. of van de gemeente. De Voorz. antwoordde: op kosten van de gemeente, waarop de heer S n o o d ij k en ook ,andere leden meenden, dat dit een onnoodige uitgaaf is geweest. Den heer Van Wel informeer de of de burgemeester op kosten van de gemeente naar Den Haag j's ge;-> weest om te pleiten voor den autobus dienst van J. Eggebeen. De Voorz. zeide, dat deze reis volgens het inzicht van B. en W. is gemaakt op kosten van de gemeente,1 omd,at het volgens dit college een groot gemeentebelang kan worden geacht, dat de dienst door dezen ondernemer kan I blijven worden uitgevoerd. De andere leden waren het volkomen met B. en W. eens, dat deze uitgaven zeker zijn geweest in het belang van de gemeen te. Er is een adres met 293 h,andteeke- ningen van hoofden van gezinnen aan den Raad van State gericht, wel een bewijs dat de inwoners het op hoogen prijs zouden stellen, als deze onderne mer, die in alle opzichten aan de ver plichting van het vervoer voldoet, den dienst behouden kan. KORTGENE. De hr P. Hollestelle heeft bedankt als lid van den gemeen teraad. De hr N. Fiiius is in zijn plaats benoemd. In den loop dezer week is een co mité opgericht voor inzameling van gel den ten bate van het Nationaal-Konin- gin-Moeder-Herdenkingsfonds. De vol gende heeren hebben zitting genomen; burgemeester mr. J. D. Koster, voorz.; A. A. Schuit, secr.-penningm.; Iz. Boot, L. J. Dorst, ds. A. M. van der Most V,an Spijk, J. K. C. Matthijs, Z. C. Sa- lomé en Th. Wolse. Het Comité hoopt volgende week een inzameling langs de huizen te houden. DE WOLHANDKRAR. BRUINISSE. Ook hier is thans een exemplaar van de wolhandkrab inge leverd door den mosselkweeker A- Ju- melet. Dit exemplaar was door den be doelden kweeker gev,angen op een mosselperceel nabij Brouwershaven. Dit is dus weer op een geheel andere plaats, dan het voor eenige weken te Yerseke ingeleverde exemplaar, dat naar wij meenen op de Bergsche Bank was aangetroffen. Het gev,angen beest had zeer veel zaad bij zich. Zou het met de wolhand- krabben in Zeeland, denzelfden weg moeten opgaan als met de slippers lim ped? te winnen en op zijn gemakje te ont snappen? Aarzelend keek ik hem aan, en hij zag mijn twijfel en ongeloovigheid- Weer lachte hij zacht. „Ik zie, dat U nog lang niet overtuigd is, en op den keper beschouwd heeft- U gelijk. Ik zal U daarom nog meer ver tellen. Ik was de Walchersche boer, die U in Valkenisse een kreet van verwonde ring ontlokte, en die met U het tramritje naar Koudekerke maakte. Oók dat zegt U natuurlijk nog niet genoeg. Maar mis schien wilt U even inzage nemen van mijn papieren?" Zonder zich te haasten haalde hij zijn portefeuille te voorschijn en overhan digde mij eenige officieel uitziende do cumenten. Aan de echtheid daarvan kón ik niet twijfelen. Inderdaad, hij möèt Jack O'Neill, Londensch detective zijn. Maar.... wie vermoordde dan Gra ham? En wie was Graham? Wie ver moordde Hendren? Er bleven tallooze vragen over, die nog duisterder werden, nu bleek, dat Herr Richter gèèn misda diger, maar in werkelijkheid een detec tive was. „Ik begrijp, dat U er thans heelemaal geen touw meer aan kunt vastknoopen", zei Jack O'Neill, zooals ik hem nu maar zal noemen, „en dat is zeer logisch, want ook voor mij zijn er nog vele duis tere punten, al ben ik uit den aard der zaak beter op de hoogte dan U. Een paar dingen wil ik U echter duidelijk BRESKENS. Dinsdagavond werd in hotel Valk alhier een Roode-Kruis- avond gehouden. Als sprekert traden op mr. Van Dusseldorp te Goes en ma joor de Waal te 's-Gravenh,age, resp. kring-commissaris en militair-commissa ris van het Ned. Roode Kruis. Met aanvankelijk 23 leden werd een pl, af- deeling opgericht. De afd. Vlissingen voerde een blijspel op. Dinsdag kwam de Raad in ver gadering bijeen o.l. van burgemeester Van Zuijen. Afwezig de heer Careis. Een wijziging werd aangebracht in de Mijnverordening, betrekking hebben de op de strafbepalingen terwijl de verordening op de winkelsluiting op nieuw werd vastgesteld. Tot onderwijzeres aan de o.l, school werd met 7 stemmen benoemd no. 1 der voordr,acht, mej. Bijleveld, onderwi]zer- es te Zuidzande. Op no. 2, mej- Stroo werden 3 stemmen uitgebracht. Bij de rondvraag drukte mevr. T a- Zijt Gij óók slachtoffer van Uw beroep? Kunt Gij niet voldoende beweging nemen? Lijdt Gij daardoor aan „verstopping", trage! stoelgang, hardlijvigheid en al de gevol gen daarvan, zooalsslechte spijsvertering, beslagen tong, bloedaandrang Neem dan „Laxeer-Akkertjes" van Apotheker Dumont.' (Apotheker Dumont heeft een nieuwe samen stelling gevonden, niet maar een gewoon laxeer-middel, doch een middel bestaande pit plantaardige stoffen, waaraan men niet went en die zacht werken. Maar boven dien bevatten „Laxeer-Akkertjes" melk zuur-fermenten tegen de gisting, gal-ex- tracten voor de lever en chlorophylle voor den bloeddruk en daardoor verbeteren de nieuwe „Laxeer-Akkertjes" Uw heele gestel. Let dus op de hoeveelheid die Uw ingewanden afvoeren. Als het moeilijk en traag geschiedt, neem dan „Laxeer-Akkertjes". Ge zult U dan spoedig veel pretti ger en opgewekter voelen, want Fer 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. (Ingez. Med.] z e 1 a a r den wensch uit van politietoe zicht bij het vervoeren van stroo enz. door de gemeente. Volgens de bepalin gen der alg. Politieverordening dienen de vervoerders te voorkomen, dat iets op den openbaren weg terecht komt en mocht d,at toch het geval wezen, dan moeten ze het zoo spoedig mogelijk op ruimen. De Voorz. zegde toe- met de op merking rekening te zullen houden. SLUIS. Uitgaande van den moder nen Nederlandschen Landarbeidersbond werd in het café van dén heer J. de Lobel alhier een matig bezochte propa- ganda-avond gehouden. Spreker was de heer J. Vink. Staande de vergadering werd een afdeeling opgericht met 15 leden. SLUIS. Dinsdag hield het Protes- tantsch tehuis voor ouden van dagen „Rozenoord" haar jaarvergadering. De vergadering werd gepresideerd door den heer M- J. Bleiker. Van 11 gemeenten waren vertegenwoordigers aanwezig. Uit het jaarverslag van den secretaris penningmeester bleek, dat de inkomsten ruim f 16000 en de uitgaven ruim f 12000, bedroegen, zoodat het batig saldo een bedrag van ruim f 4000 opleverde. Met alg. stemmen werd besloten f 2000 af te lossen. Over het jaar 1934 zijn drie sterf gevallen te betreuren, een verpleegde heeft de 'inrichting vrijwillig verlaten, terwijl zes nieuw-verpleegden werden opgenomen. De inrichting bevat thans 41 verpleegden. De collecte voor het „Rozenoord-bloempje" bracht op de som van f 301. Verder dient gememoreerd, dat door bemiddeling van „Rozenoord" en „Protestantsche Ziekenzorg" in Sluis een afdeeling is opgericht van het „Groene Kruis", waarvoor een wijkver pleegster was aangesteld. De aftredende bestuursleden mej. Focke uit Zuidzande, mej. Brakman uit Oostburg en mej. maken. In de eerste plaats dan, meneer Van Dijk, was niet ik de persoon, die op den veelbewogen avond van mijn komst in Hotel Britannia Uw kamer wilde binnen dringen, maar.. Uw Engelschen vriend, Ronald Graham. Ik had al zooiets voor zien, en stond op wacht. Zonder dat Gra ham mij gezien had, was ik nader geslo pen, en toen hij aan het slot van Uw ka mer morrelde, sloeg ik hem neer. Gra ham heeft U toen- een fabeltje opge- discht, en ik kan het U niet kwalijk ne men, dat U dat geloofde". Even was er een pauze in ons gesprek, en met een strak gezicht liep de detec tive naast mij verder. „Nu is de arme kerel zelf vermoord", vervolgde hij eindelijk, „en dat is iets, wat ik mijzelf moeilijk kan vergeven. Dat ik dit niet heb weten te voorkomen! Maar ze zijn zoo uiterst geslepen. Schuldbewust keek hij mij aan, en hij zuchtte- „Iedere detective maakt fouten, me neer Van Dijk. En in deze zaak heb ik zelfs meerdere fouten gemaakt. Ik ben nu eenmaal niet volmaakt". En weer zuchtte hij. „Mijn optreden zal U zonder twijfel hebben bevreemd en verbitterd. Maar het was noodzakelijk! U zoudt de zaak geheel hebben bedorven, als U de po litie op mij opmerkzaam had gemaakt. Dat feit op zichzelf zou niet zoo erg zijn geweest, want ik had mij natuurlijk ge makkelijk kunnen legitimeeren. Maar. tevens zouden mijn tegenstanders dan op mij attent zijn geworden, en dat mocht in geen geval gebeuren. Zij moesten zich volkomen veilig wa nen, daarin lag mijn kans- Helaas hebben zij zich wat al te veilig gewaand, en dat heeft een menschenleven gekost! Zooals de zaken nü staan, zal ik mij met de plaatselijke en provinciale auto riteiten in verbinding stellen. Dat is nu niet meer te voorkomen. Maar ik heb reden te hopen, dat zij mij verder de vrije hand zullen laten. Achter dit alles zit meer, dan die beide moorden alleen. Weer zweeg hij eenigen tijd en op zijn \oorstel keerde wij op onze schreden te rug. „Dat ik U alles eerst thans vertel komt, omdat ik U liever buiten alles had gehouden", verklaarde hij tenslotte. „Nü kan dit niet meer. De politie zal U natuurlijk ook verhooren- En aanvankelijk wist ik bovendien niet, wie U was. Hoewel zeer onwaar schijnlijk, kon U tot de tegenpartij heb ben behoord. Informaties, welke ik te Amsterdam naar U had ingewonnen, overtuigden mij er van, dat U een eer lijk man was. U herinnert zich natuurlijk nog wel het telegram, dat ik in Uw bij zijn ontving? Wel, dat waren de Am- sterdamsche inlichtingen omtrent Uw persoon. (Wordt vervolgd J

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5