oÖ2 wceJirt Ueifvi fhuAm.. RECHTSZAKEN. ONDERWIJS. 6EMENGD NIEUWS. SPORT. BUITENLAND. LEGER EN VLOOT. AFLOOP VERK00PINGEN. MRKÏBER10HTEN. AGENDA. ZEEUWSCH-VLAANDEREÜ W.D. VER. STATEN. MIDDELBURG. SOES. SOB vooropgesteld doel. Spr. schetste wat een werk en moeite zij zich daar voor op den hals heeft gehaald. En dat ter wijl zij het zoo heerlijk rustig kon heb ben en volop v,an het leven kon genie ten. Mej. v. d. Broecke liet zich door de tegenwerking niet ontmoedigen, en zij heeft 20 jaar met voldoening op Zon neveld kunnen arbeiden. Spr. herinnerde aan hetgeen hij in 1909 zeide: „Ai wordt U geen eere zuil van steen of marmer opgericht, in de harten der in Uwe inrichting verpleegde kinderen, en van hunne ouders, zal een eerezuil gebouwd worden die steeds zal blijven bestaan". Dit is zoo geweest en spr. eindigde met allen, die voor of op Zonneveld wer- ken te wijzen op de herdenkingsplaat en hen op te wekken voort te bouwen op de deugdelijke fundamenten, door de nobe.e stichster gelegd. Dr. B. Vaandrager stond ook stil bij het werk van mej- van den Broecke gedurende 20 jaar als hoofd van Zonne veld, Hij denkt terug aan dien goeden ouden tijd van de oprichting van het Zeehospitium, en hoe het gewenscht zou zijn geweest, als 't gebouw met 't hout gewas ware mede gegroeid. Mej. Van den Broecke was een moeder voor de kinderen; zij had een hart van gouc maar zij meende toch altijd nog tekort te komen en dit spoorde haar aan steeds voort te werken. De heer C. M. van den Broecke uit Aardenburg, verzekerde dat hij en zijn echtgenoote het een voorrecht acht ten als familieleden van mej. v- d, Broecke aanwezig te mogen zijn. Er gaat bij hen. op dezen dag veel om; deze plechtigheid wekt herinneringen op aan de lieve nicht, met wie zij zooveel over Zonneveld hebben gesproken en in wier geest zeker de uitbreiding, die heden tot stand komt, is. De heer Van Woelderen nam nogmaals het woord om op te wekkes het niet bij aanwezigheid en woorden te laten maar ook daadwerkelijk te blijven helpen aan de bestrijding der t.b.c., nu het aant,al lijders steeds toeneemt. De architect, de heer C. de Groot J r. bracht dank voor de groote mede werking en vriendschap, die hij van be stuur, directrice, zusters en uitvoerders heeft ondervonden en voor de gastvrij heid, die hij en de opzichter, de heer De Wilde, steeds op Zonneveld vonden .Spr. kwam dikwijls, hij houdt van Zeeland Vooral ook aan mevr. Van der Have bracht spr. dank voor haar waardevolle adviezen over de aankleeding van de stichting. De voorzitter, dr. O r b a a n meende met een algemeen woord van dank aan alle sprekers en een bijzonder aan den heer Van Woelderen voor het aangebo den geschenk te kunnen volstaan en noo- digde allen uit in drie groepen de inrich ting te bezichtigen. Na de rondwandeling werden verver- schingen aangeboden. Niet alleen door persoonlijke aanwe zigheid hebben velen blijk van belang stelling gegeven; anderen deden het door schriftelijke of telegrafische geluk- wenschen. Ook waren er, die zich hiel den aan het „zeg het met bloemen", on der dezen was een drietal, dat vroeger tal van jaren tot het personeel van mej. Van den Broecke heeft behoort. Onder de telegrammen was er een van den hoofdinspecteur der Volksge zondheid, dr. Eyhel. De heer Lensvelt had niet alleen de ze bloemen, maar ook vele planten keu rig geschikt en alom vroolijkten kinde ren Flora's de vertrekken op. AAGTEKERKE. Alhier is een comité gevormd, bestaande uit de heeren J. Bosselaar, burgemeester, de beide wet houders J, Moens en P. de Visser en de beide hoofden der school J. Birza en J. Bouman. Het doel is te collecteeren in de gemeente voor een op te richten gedenkteeken in Middelburg voor wijlen H.M. de Koningin-Moeder. WESTKAPELLE. Alhier is bij de ma- rechausséekazerne een bruine jachthond met witte vlekken, zeker verdwaald, komen aanloopen. Bij den commandant kan hij door den rechthebbende afge haald worden. CADZAND. De collecte voor het Na tionaal Koningin-Moeder Herdenkings fonds heeft alhier 107 opgebracht, ter wijl voor het te stichten monument te Middelburg, ter nagedachtenis aan Hare Majesteit, 45 werd bijeengezameld. Het bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier besloot toe te treden tot de onlangs opgerichte Prov. Zeeuwsche V.V.V. DE MOORD MET ROOF TE OYEN. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak te gen den 24-jarigen T. J. v. O. en den 16-jarigen W. A. de B. uit Oss, tegen wie het O. M. ieder 15 jaar gevangenis straf, zonder aftrek van voorarrest, had geëischt wegens diefstal met geweld pleging, den dood tengevolge hebbend. Het betreft hier den overval op de gebr. V. te Oyen, waarvan de een ge dood en de ander zwaar gewond werd. De buit bedroeg f 70. De rechtbank heeft v. O. veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf en de B. tot 7 jaar gevangenisstraf; de laatste met ter beschikking stellen van de regee- ring. (Ingez. Med.j Geslaagd voor het machinisteen- diploma C (theoretisch gedeelte) de hee ren G. C. van Blitterwijk, K. Faasse en F, T. L. v. d. Meerendonk, allen leerlin gen van de „De Ruijterschool" te V 1 i s- s i n g e n. Schaken op school. Men schrijft aan de N. R. Crt. uit Bussum, dat op de openbare ulo schooi aldaar reeds gedurende twee jaar ge regeld met veel animo door de leer lingen geschaakt wordt. De leiding is in handen van een der leerkrachten, die tevens een actief lid is van het Bussumsche Schaakgenootschap. Te gen andere scholen zijn reeds eenige malen wedstrijden geleverd. Tot lid van de examen-commissie H.B.S. (extraneï) 1935 is o.m. benoemd dr. J. J. Westendorp Boerma te Z i e- r i k z e e. JEUGDIGE AVONTURIERS. Men zal zich ongetwijfeld nog de avontuur lijke reis herinneren die de 15-jarige L v, V, in de wandeling „de Wit te" geheeten en de 17-jarige L. Z. meer bekend als „de Ridder" als verstekelingen maakten op een der booten die het circus Sarrasani van Rotterdam naar Zuid-Amerika brach ten. Alle vermaningen en schrobbeeringen die het tweetal na afloop van deze reis in ontvangst heeft moeten nemen, heeft hun zucht naar avontuur niet kunnen dooden en met den 16-jarigen C. W. D. als „dritte in Bunde" hebben zij' eeni- gen tijd geleden zich aan een nieuw ex periment gewaagd dat dezen keer ech ter wel een leelijk voor hen kan afloo- pen, meldt de Msb. Eerverleden week Vrijdag hebben zij namelijk kans gezien zich te verstop pen op het Engelsche stoomschip ,,Da- legart Force" dat bestemd was voor Manchester. Toen de boot in zee was hebben zij J zich bij den kapitein gemeld die hen natuurlijk onmiddellijk in Manchester aan de politie overgaf. Deze expedi- eerde het drietal via Dover en Londen naar Harwich w,aar zij met een boot van de Maatschappij Zeeland naar Vlis- singen werden gebracht. De Vlissingsche politie waarschuwde haar Rotterdamsche collega's in overleg met wie de drie jeugdige avonturiers op 'n trein naar Rotterdam werden gezet. Donderdag zouden zij om 10 uur aldaar aankomen, maar wie er ook uit den bewusten trein kwamen, niet de drie jeugdige avonturiers. Zooals later zou blijken is het trio in Dordrecht uit den trein gestapt. Daar hebben zij de komst van een boe- meltrein naar Rotterdam afgewacht waarmee zij zich naar het station Fyen- oord hebben laten rijden. Daar uitgestapt zijnde zijn zij een zwerftocht door Katendrecht gaan ma ken en de honger dreef hen naar een verlaten proviandboot, liggende in de Maashaven, waar zij inbraken en een grooten voorraad eetwaren en sigaret ten buit maakten. Nadat zij zich daaraan te ^oed had den gedaan namen zij hun intrek in een wagon van een kolentrein die op het emplacement aan den West-Var- tenoordscheweg gereed stond voor ver trek. Zij vielen daar al 'spoedig in slaap en ontwaakten eerst toen de trein, die des nachts was vertrokken, Roermond naderde. Een baanwachter had inmid dels echter hun aanwezigheid opge merkt Aen het station Roermond ge waarschuwd. Toen het drietal daar uit stapte wandelde het onmiddellijk de politie in de armen. Deze keer zorgde men wel dat de vrijbuitertjes Rotterdam ook inderdaad bereikten en de Rivierpolitie heeft hen voorloopig veilig en wel achter slot en grendel gezet. Hun strooptocht op de proviandboot zal hun wel duur te staan komen. IN ANDERMANS ZAKEN GESNUF FELD. Er is ingebroken in het kan koor van de N.V. Autogiro Importmaat schappij aan de Wijnhaven te Rot terdam. Men is binnengekomen via een raam. Aanvankelijk dacht men, dat de inbrekers het op den inhoud van de brandkast hadden voorzien, want het slot was beschadigd .Er werd niets ver mist. Maar later bleek, dat de inbrekers op hun gemak de geheele corresponden tie van de firma hadden doorsnuffeld. De verschillende mappen waren weer netjes op hun plaats gezet, maar degeen, die over de correspondentie gaat, kon vaststellen, dat de brieven in dien nacht opeens op een heel andere wijze stonden geordend, dan hij altijd doet. Ook het schrijfbureau van den directeur bleek grondig doorzocht te zijn. Blijkbaar hebben de inbrekers er rustig den tijd voor genomen. Men vermoedt, dat zij met handschoenen aan hebben gewerkt. Het beschadigen van het slot van de brandkast zou slechts geweest zijn, om de aandacht van het eigenlijke doel van het bezoek, dat uit concurrentie zou voortspruiten, te maskeeren. De politie stelt een onderzoek in. EEN „AUTO" VOOR f 7,éo. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den hoek van de S,aftlevenstraat en den Nieuwen Binnenweg te Rotter dam een personenauto geslipt. In den wagen zat alleen de eigenaar, de chauffeur T. M. De wagen maakte een grooten schuiver en botste tegen een paal, waarbij de ,auto zwaar werd be schadigd, Uit de wrakhoop klom M. on gedeerd te voorschijn. Er kwamen da delijk een paar belangstellenden toe snellen. Een hunner heeft het wrak terstond voor f 7,50 gekocht. De chauf feur is naar huis gaan loopen. De nieu we eigenaar heeft zijn aanwinst met 'n takelwagen laten wegslepen. COMMISSIONNAIR AANGEHOU DEN. De politie te Haarlem heeft aangehouden een 44-jarigen commissi onair in effecten, die verdacht wordt ef fecten van zes van zijn cliënten zonder machtiging te hebben verkocht ter waar de van ongeveer 9000. De commissi onair heeft verklaard, dat hij de -effec ten mocht verkoopen, hoewel hij geen machtiging daartoe had. Hij is in het huis van bewaring opgesloten. VEE IN DE VLAMMEN OMGEKO MEN. Te Hooge Zwaluwe is Maan dagmiddag de boerenhofstede met schuur van den heer P. R, tot den grond afgebrand. Dertien koeien en twee paar- den kwamen in de vlammen om. Het overige vee kon gered worden. De brandweer kon wegens gebrek aan bluschwater niets uitrichten. De oorzaak is onbekend, verzekering dekt de scha de. KIND ONDER EEN BIETENKAR. Te Venray is een driejarig meisje onder een geladen bietenkar ge raakt, welke werd bestuurd door den knecht van haar vader. Het kind was vrijwel op slag dood. Den knecht treft geen schuld. NIET UITSTAPPEN VOOR DE TREIN STIL STAAT. Naar de Tel. vernomen heeft, is door de directie van de Nederlandsche Spoorwegen aan alle stationschefs opdracht gegeven proces verbaal te doen opmaken tegen de rei zigers, die op een in beweging zijnden trein springen, of wel een nog niet ge heel stilstaanden trein verlaten. Reizi gers, die wenschen uit te stappen mo gen de portiers niet openen, voor de trein geheel stilstaat. De opdracht aan de stationschefs gaat vergezeld van de bijvoeging, dat desnoods politiehulp moet worden ingeroepen. Naar het blad verneemt zijn gisteren op verschillende stations reeds proces sen-verbaal opgemaakt. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagmiddag reed op het Schouw onder Landsmeer een auto. Een 10-jarig meisje, dat plotseling den weg overstak, werd door den auto, welke met zeer groote snèlheid reed, overreden. Het kind werd bij omwonen den binnengebracht waar het spoedig is overleden, Voetbal. De eindstanden van de beide Weste lijke Eerste klasse afdeelingen zijn als volgt: Afdeeling I. gesp. gew. gel. vrl. dip. P- Ajax 18 14 2 2 66-15 30 Feijenoord 18 13 2 3 53-32 )28 DHC 18 9 4 5 48-37 22 ADO 18 9 3 6 51-40 21 VSV 18 7 2 9 58-54 16 Xerxes 18 5 4 9 42-54 14 VUC 18 6 2 10 36-56 14 HFC 18 6 1 11 43-56 13 RCH 18 4 4 10 31-52 12 Overmaas 18 5 0 13 43-75 10 Afdeeling II. DWS 18 9 5 4 34-24 23 HDVS 18 8 6 4 25-18 22 Haarlem 18 9 4 5 47-34 22 KFC 18 8 5 5 25-21 21 Stormvogels; 18 5 8 5 20-23 18 Excelsior 18 6 6 6 27-32 18 DFC 18 6 3 9 29-30 15 Sparta 18 6 3 9 28-33 15 ZFC 18 6 2 10 26-36 14 HBS 18 5 2 11 31-41 12 Wielersport. De Parijsche zesdaagsche is gisteren avond gewonnen door de Fransche kop pel Broccardo-Guimbretière met pun- tenvoorsprong op PijnenburgWals. De eindstand was als volgt: 1 Broccardo Guimbretière (Frankrijk), 913 punten, afgelegd 3371,75 km, 2 Pijnenburg-Wals 716 p., 3 CharlierDeneef (België), 592 p., 4 SchönLohmann 483 p., 5 Wambst Raynaud 210 p. Op een ronde: 6 Aeris Falck Hansen 753 p., 7 DiotIgnat 420 p., 8 MagneLeducq 164 p., 9 Van Buggenhoutvan Vlockhoven 100 p. A. NIMZOWITSCH f Naar de Tel. meldt, is te Kopenhagen de bekende Russische schaakmeester A. Nimzowitsch, die den laatsten tijd in Denemarken leefde, op acht en veer tig-jarigen leeftijd plotseling overleden. Nimzowitsch was een der beste theo retici op het gebied der schaakweten schap. DE ONTVOERING,VAN BERTHOLD JACOB. Er is nog voortdurend veel te doen over de verdwijning van den journalist Berthold Jacob, die te Bazel in Zwitser land door een paar Duitschers (vermoe delijk S.A.-lieden) in een auto gelokt en daarmee naar Duitschland is ontvoerd. Dit omdat Jacob (wiens eigenlijke naam Salomon is) de laatste jaren een heelen boel, de Duitsche regeering onwelkom, nieuws over Duitschland's geheime be wapening etc. heeft gepubliceerd- Jacob, alias Salomon is zooals men weet Duit- scher van geboorte, maar hij nam de wijk naar 't buitenland, toen de nazi's aan het bewind kwamen. De vorige week is gemeld, dat de ont voerde te Berlijn of ergens anders in Duitschland, nadat men fyem had gemar teld, om bekentenissen uit te lokken, zou zijn vermoord. Nader is echter ge bleken, dat dit niet overeenstemt met de werkelijkheid. Jacob is nog in leven. Hij zit te Berlijn gevangen. Wel moet ech ter vaststaan, dat vier vrienden van Ja cob, die in Duitschland woonden en hem van inlichtingen voorzagen, terecht ge steld zijn- N.1-: een redacteur van de „Berliner Zeitung am Mittag", een re dacteur van de Deutsche Tageszeitung, Kempner, oud-perschef van-het Pruisi sche ministerie van binnenlandsche za ken, en een zekere Aschner, die te Ber lijn een expeditiekantoor moet hebben. Het schijnt verder volstrekt niet uit gesloten dat nog meer ménschen hun on voorzichtigheid met den dood hebben moeten bekoopen. De Zwitsersche autoriteiten zetten het onderzoek in de z,aak ijverig voort en hebben zich reeds met een protest tot de Duitsche regeering gewend. Von Neurath, de minister van buitenland- sche zaken deelde als antwoord daarop aan den Zwitserschen gezant mede, dat.... het hem niet bekend was, hoe Jacob n,aar Duitschland is gekomen. Er. hangt nog steeds een sluier van geheimzinnigheid om den rol, die een zekere heer Wesemann in de affaire speelde. Men zal zich herinneren, dat het deze Wesemann was, die Jacob, wiens woonplaats Straatsburg was, uit- noodigde, om naar Bazel te komen. Wesemann stond bekend als politiek vluchteling en vijand van 't Nazi-régime. Hij zou nu echter de nazi's handlangers- diensten hebben bewezen. Bandieten schieten op een rechter. Een aantal autobandieten poogde te Chicago een aanslag te plegen op rechter Thomas Courtney, die een ener gieken strijd heeft aangebonden met het georganiseerde bandieten-wezen. Toen de rechter met een gemeente raadslid in een auto wilde stappen, werd van een andere auto uit een he vig machinegeweervuur op hem geo pend. De rechter zoowel als zijn bege leider wisten zich te dekken en bleven ongedeerd. De misdadigers konden ont komen. De nasporingen van de politie bleven zonder resultaat. /ÏS2UK3EOOTWWX - Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April 1935, bevorderd tot kapitein der mariniers de 1ste luitenant der ma riniers J. A. J. de Bruyn. De notarissen E, C. van Dissel te Goes en J. J, van Dijke te Kruiningen hebben Maandag in hotel Nolet te Ier- seke publiek verkocht: I. een huis met erf en tuin te Ierse- ke a/d Damstraat groot 3 a 6 ca bene vens onverdeeld 1/3 in een uitweg en bouwland, bewoond door de Wed. M. Paauwe. Kooper M. Bom f 1800. II. een boomgaard te Vlake groot 1 ha 32 a 50 ca (3 gemet 113 r.) Kooper S. van Fs voor f 900. Goes 25 Maart, Veilings vereeniging „Zuid-Beveland". .Spinazie 15-16, Sprui ten 16, Snijsla 18, Witlof 13, Aardappels (Bevelanders) 2, alles per 100 kg, Krop sla 4,305,60, Bloemkool 514, beiden per 100 stuks, Prei 58, Tulpen 612, Narcissen 3, Gynericumpluimen 11, al les per 100 bos, Knolselderij 0,35, per krat, Honing 0,35, per flacon. K ape lie, 25 Maart. Veilingsver- eeniging Kapelle-Biezelinge en Omge ving. Kleine Veiling: Spinazie 1215, Snijsla 25—*26, Witlof 810, Prei 67, Veldsla 3, alles per kg; Kropsla 5,60, Narcissen 0,080,12, beiden per 100 st„ Radijs 1,602,60, per 100 bos- Van heden tot en met 11 April. Tentoon stelling werken Louis Heijmans. Kunsthandel Minderhoud (Burg). Dinsdag 26 en Woensdag 27 Mrt. Voor de verbruikers van Bigge- laar's Koffie en Thee: Optreden Conferencier Guus Keddy en 'n film. Schouwburg. Dinsdag, 26 Maart, Jaarverg. Ge v Organisatie Zeeland van Patrimj- nium spr. de heer R. Hagoort. Utrecht. Dinsdag 26 Maart- Openbare Verga dering V.V.S.U., afd. M'burg spr. G. J. Zwertbroek- „Mercurius" 8 uur- Woensdag 27 Maart- Zendingsavond t.b- der Medische Zending. Ev. Luthersche Kerk 8,15 uur. Woensdag 27 Maart. Openbare ver gadering N.S.B. Sprs. dr. Verviers en Roskam. „De Vergenoe ging", 8,15 uur. Dinsdag 26 Maart. 3e Letterkundige lezing mevr. Boldingh-Goemans. Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Goes. Gebouw Turfkade. Woensdag 27 Maart. 4e Abonne mentsvoorstelling De Boer-Van Rijk-ensemb.: „Pension Zonne schijn". Schuttershof 8 uur. W oensdag 27 Maart: Openbare eind- les tweede klasse en uitreiking diploma's R.L.W.S). Rijks Land bouw- winterschool 1,30 uur. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6