4 FINANGIEELE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. BUITENLAND. BEURSTHERMGMETEi van :l GEMENGD NIEUWS. BEURS' EN WISSELKOERSEN. De besprekingen Ie Berlijn. BELG1E. Het nieuwe Kabinet. FRANKRIJK, DUITSCHLAND AMSTERDAM, 26 Maart. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt de officieele noteering van kedeo. Ned. 31 1000-4 100%—99%. Ned. 33 1000-4 100%—99%. Ned. 34 1000-4 100%—99%. Certificaten-3 92%92. O. Indië 34 1000-4 100%—99%. Denemarken Oblig. 1926-5 90- Duitschl. pndst. 100-7 2020%. Engeland 1960-90 4 68 Zwitserl. oblig. '24-5 97 Zwitserl. Staatss. 1927-4% 98%97. Amsterdam 1933-5 101% Amsterdam 1934-4% 100% 's Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 99%99%. Berlijn 1925-6% 18%—18%. Zeeuws. Hyp. B-5 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100-. Cities Service Cy. P. 1958 5 18%19%. -107%, -104. A Amsterd. Bank 107%- C Roti. Bankver- 103%- A Twentsche Bank 89%- A Pref. Gruyter &>Zn A. 131134%. A Pref. Jurgens A 97% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 419%-420. A De Schelde N-B. 1919%. A Ver. Papf. v. Gelder 4241%. C Am. Car en Foundry 7%7%. C Am. Smelt en Ref. 20%— C Farbenind. I.G. 45% C Stand. Brands 9%9%. C U. States St. C. 17%—17%-18%. C North Am. Cy. 6%7. A Born. Sum. H.M. 137%—138%. A Linde Teves en Stokv. 6060. A Ned. Wol Mij. 7474%. A Singkep Tin M. 6567%. A J- C, Japan Ln. 26%27%. A Rotterd. Lloyd 3031%. A S. M. Nederland 3032%. A Amst. Thee C.M. 4142%. gemiddelde ten name van Puigvert, van 0,695 gebracht op 0.714. Tweede is de Franschman Davin met 6 gewonnen partijen en derde Zaman eveneens met 6 gew. partijen. De Ne derlander Koopman eindigde op de 6e plaats met drie en Groenteman op de 8e plaats met twee gew. partijen. De Scheldebank N-V, Naar wij vernemen zal aan de te hou den Algemeene Vergadering van Aan deelhouders der Scheldebank N.V. te Zierikzee worden voorgesteld over het boekjaar 1934 6 pet, dividend uit te keeren {vorig jqar eveneens 6 pet.). De boer, die niets van de crisisorga nisatie moet hebben. Het Amsterdamsche Gerechtshof wees arrest in de strafzaak tegen den veehouder G., uit Barneveld die terecht heeft gestaan omdat hij vee, waarop door ambtenaren van de crisiswet beslag was gelegd, aan dit ontslag zou hebben ont trokken. Voorts zou hij opzettelijk in voorraad hebben gehad negen melkgevende koei en zonder dat verd. toen als rundvee houder was aangesloten bij de stichting landbouwcrisisorganisatie voor Gelder land, terwijl verd. was medegedeeld dat hij verplicht was hiervan lid te worden. Het Hof sprak verdachte vrij van het onttrekken van het beslag. Voor het tweede feit werd hij evenals door de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot f 50 boete subs. 30 dagen hechtenis. De proc. generaal had beide feiten bewezen geacht en een maand gevan- nisstraf gerequireerd. HUM f winti mil Ui in ii rfiiwn ni rrrn rrnrr-ir,0. DE MOORD TE DEN HAAG. Verdachte ontkent In verband met den moord in de Naaldwijksche straat te Den Haag wordt r>og vernomen, dat de aangehouden mon teur gisteravond zijn zwijgende houding heeft opgegeven. Hij heeft een verklaring afgelegd, doch daarin ontkent hij met de meeste stelligheid -dat hij aan den dood van het meisje schuldig is- Tegenover den commissaris Kramer heeft hij zeer beslist verklaard, dat hij het meisje in geen enkel opzicht had aangevallen of verwond. Tegenover deze ontkenning staan echter eenige getuigenverklarin gen, welke voor den verdachte wel zeer bezwarend zijn. Thans is ook gebleken dat het meisje Zondagavond voor de eer ste maal in het huis aan de Naaldwijk- schestraat aanwezig was. Tot Zondag ochtend was zij nog in de vroegere wo ning aan de Stille Veerkade gebleven en zij zou den nacht van Zondag op Maan dag in de Naaldwijkschestraat door brengen. De pensionhoudster was in de kamer aanwezig toen er op het raam getikt werd en het meisje opstond om naar den gang te gaan. De pensionhoudster keek wie er was, en zag 'een man staan. Vol gens haar verklaringen was deze de ver dachte. Eenige oogenblikken later kwam het meisje de kamer, waar zij zich be vond, bmnen. en zakte, zonder nog een woord te hebben kunnen uitbrengen, dcod op den grond ineen. Ook is er nog een getuigeverklaring van een der bu ren. die den man in het bedoelde per ceel naar binnen hebben zien gaan- De ze herkent den verdachte eveneens. NOODLOTTIGE TWIST. Giste renmiddag heeft een zekere v. d. L. op de Landstraat te B u s s u m den 30- jarigen H. bij een woordenwisseling een messteek toegebracht, waardoor H. in in de rechter long werd getroffen. Het slachtoffer kon zich zelf nog naar het politiebureau aan den Huizerweg bege ven. vaar hij ineenzakte. Hij is van hét politiebureau vervoerd naar de Majella- stichting. Zijn toestand is ernstig, v. d. L. is kort na den aanslag gearresteerd en heeft een volledige bekentenis ,afge- legd. De politie heeft beslag gelegd op hef mes. waarmede de steek is toege inorzaak van het drama schijnt minnenijd te zijn- INBRAAK IN EEN VOGELMAGA ZIJN. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd ingebroken in het vogel magazijn van de firma H. van D., aan den Korvelscheweg te Tilburg. Er werd een flinke partij sier- en zang vogels ontvreemd. Bij het door de politie ingesteld on derzoek viel de verdenking al aan stonds op J. de R. te Breda en J, E. te Tilburg. Bij een huiszoeking in een perceel aan den Korvelscheweg te Til burg werden 61 van de vermiste vogels, verstopt achter kisten, terug gevonden. De R. en E. werden gearresteerd en legden een volledige bekentenis af. TREIN-ONTSPORING. Hedenmor gen om kwart voor acht is op het sta tionsemplacement te B e r k e I het laatste rijtuig van den electrischen trein No. 26 welke om 7 h 40 van het station Rotterdam Hofplein was vertrokken, bij het passeeren van een wissel uit de rails geloopen. De trein kon tijdig tot stilstand worden gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Er is alleen materieele schade aan den wagon en aan den wissel. Het hoofdspoor van Rodenrijs naar Pijnacker is versperd. De treinen uit de richting Rotterdam rij den dit traject op verkeerd spoor. De sneltreinen heeft men tijdens de werk zaamheden in beide richtingen laten uitvallen en alleen de stoptreinen ge handhaafd. De oorzaak van de ontspo ring is nog niet vastgesteld. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Vrouw overleden; haar iqan op 't nippertje gered. Hedenmorgen is ten huize van 't echt paar W., Hoogstraat 66 te Zwolle, een tragische ontdekking gedaan. De bejaar de man en vrouw wonen alleen. De kin deren zijn gehuwd en wonen elders. Toen een zoon zich hedenmorgen aan de woning van zijn ouders vervoegde, bleef de deur gesloten. Toen hij na eenig wachten door de brievenbus keek, rook hij een sterke kolendamp. Terstond drong hij de woning binnen en vond zijn vader en moeder bewusteloos in bed liggen. In de kamer brandde een haard en had zich een sterke kolendamp ont wikkeld. Onmiddellijk werden twee dok toren gewaarschuwd, die constateerden dat de vrouw reeds was overleden, ter wijl de man nog een zwak teeken van leven gaf. Een zuurstof-apparaat werd in werking gesteld, doch men slaagde er niet direct in het bewustzijn bij den man weer te doen terugkeeren, waarna deze naar het ziekenhuis werd overgebracht. Hier werd de kunstmatige ademhaling voortgezet en tegen den middag liet het zich aanzien dat het leven van den man behouden zou kunnen blijven. Dramatisch einde van een stoiopja gende procedure. De bekende oud civiel-gezaghebber op Celebes, de heer Margadant is overleden, in den leeftijd van 59 jaren, aan hartverlamming. In Mei 1911 kwam de heer Margadant naar Indië, waar hij1 ter beschikking gesteld werd van den Gouverneur-Ge neraal; Juni 1911 daaraanvolgend werd hij benieuwd tot adspirant-civiel-gezag hebber in Tapanoeli. In 1913 is hij be noemd tot tijdelijk gezaghebber op Ce lebes, in 1918 volgde zijn benoeming tot gezaghebber, in 1920 tot gediplomeerd gezaghebber en in 1923 tot fungeerend controleur. Hierna viel de bekende affaire voor waarbij uit 's Lands kas een bedrag van f 13.000 bleek verdwenen. Na een lang durige behandeling voor den Raad van Justitie te Makassar werd wijlen Mar gadant schuldig verklaard en veroor deeld tot vier jaren gevangenisstraf, welke hij in de gevangenis te Semarang doorbracht. Na zijn vrijlating begon wij len Margadant onmiddellijk te protes teeren en trachtte zijn onschuld aan te toonen. Meerdere malen werden hier omtrent vragen in den Volksraad ge steld, speciaal door de hr. Van Helsdin- gen, echter zonder succes. Ook op an dere wijze, n.l. door middel van de pers, trachtte wijlen Margadant belangstel- j ling voor zijn zaak te wekken. Met groo- j te energie zette hij zijn verdediging voort, zoodat tenslotte Gouverneur-Ge- neraal jhr. De Jonge prof. Van Kan op- j droeg, een rapport hieromtrent samen te stellen. Dit rapport kan binnenkort worden verwacht, echter te laat, om den verno'-deelde eventueel in het gelijk te stellen. A Houth, Alberts 22 C Baltimore Ohio 5%5%. A Southern Rlw- 5%5%. C Union Pac. Rr. 54%53%. C Int. Nikel Cy. 14%14%. Duitschl. '30 1000-5% 26%—26%-%. A Koloniale Bnk. 33%—34%-35%. A N.I. Hbk. 1000 63%—64-65. C Ned. H. M. 1000 27%— 27%-28. A Alg. Kunstz. U. 32—32%-32. A v. Berkels Pat. 41%41%. C Calvé-Delft 5859-60%. A C. Suiker Mpij. 36%37 A Ned. Ford A.M. 242%—242%. A Philips Gem. B. afg. 221 227%-31. C Unilever 8484%-86%. C Anaconda Cop- 5%6%-6%- C Bethlehem St. 14%15-%. C Kennec Copper 9%9%-10. C Un. States Leather 2%2%. A A.N.I.E.M.—N.B. 174%—175. A Kon. Petr. Mpij. 136%—137%-41%. C Contin, Oil Cy. 99%. C Shell Union O.C. 3%3%. Met ingang van 1 December f932 werd Margadant een onderstand toege- cend van f 109 's maands, welk bedrag legin dezer maand werd verhoogd tot 186.65 per maand. Over de details van de bekende zaak -Margadant reeds bij herhaling geschreven werd. De zaak heeft thans wel een dramatisch einde genomen. C Tide Water Ass. Oil 4%4%-4%. A K.N. Stoomb. Mij, 4%4%. A Ned. Scheepv. U. 3332%-34%, A H.V. Amsterdam 167%168%-71% A Java Cult. Mij. 86%87-.88%. A N.I. Suiker U. 82%83-84%. A Deli Batavia 141441%-48. C Deli Mij. 1000 135%—135%-38. A Senembah 135%135%-39. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 91%—92%-95%, A Deli-Bat. Rubb, 61—62%-64. A Hessa Rubber 75%-76%. A Serbadjadi S.R. 53%53. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 26 Sir John Simon en Lord Anthony Eden lebben gister den geheelen dag bespre- cingen gevoerd met Hitler, Von Neu- rath en Von Ribbentrop. Omtrent het verloop ervan, is men vrijwel niets kun nen gewaar worden. Men meent alleen te weten, dat de Engelsche ministers gisteravond niet in een onprettige stem ming verkeerden. Hedenmorgen om kwart over tien zijn in de rijkskanselarij te Berlijn de bespre kingen voortgezet. Nader wordt gemeld: Omtrent de Engelsch-Duitsche ge- dachtenwisseling van gisteren meent de corr. van de Daily Mail te weten dat Si mon is begonnen met Hitier uiteen te zetten hoe de stemming der publieke opinie in Engeland tegenover Duitsch- land is. Het Britsche volk is bezield van goeden wil tegenover Duitschland, doch iet is verrast en wantrouwend geworden door de op elkaar volgende aankondiging van de vorming van een luchtmacht en de vorming van een groot landleger, Si mon heeft ook gewezen op de nationaal socialistische beweging in Oostenrijk en de putsch-poging van Juli j.l., waarbij Dollfuss werd vermoord. Suiker Markt Philips - Londen 7.07 7.07% Berlijn 59.40 59.40 Parijs 9.7'5% 9.75% Brussel 33.30 30.00 Zwitserland 47.86% 47.86% Kopenhagen 31.60 31.65 New-York 1.48 1.48 binnen de grens van de Italiaansche ko lonie Erithrea. De vice-brigadier gelastte de Ethio- piërs zich terug te trekken, doch deze antwoordden met een reeks geweer schoten, waardoor zijn metgezel ernstig werd gewond. De vice-brigadier zocht dekking en verschoot zijn patronenvoor- raad op de gewapende Ethiopiërs, die zich toen haastten zich terug te trekken, waarbij zij een doode, twee geweren en een aantal patronen achterlieten. De vi ce-brigadier heeft een bijzondere eer volle vermelding ontvangen.. De Itali aansche legatie te Addis Abeba heeft instructie gekregen een formeel protest bij1 de Abessijnsche regeering in te die nen wegens schending der grenzen en zich voor te behouden schadevergoe ding te eischen. JAPAN BEGEERT SACHALIN MEI ZIJN PETROLEUMVELDEN. Naar verluidt heeft Japan informeele stappen gedaan bij Sovjet Rusland voor den aankoop van de Noordelijke helft van het eiland Sachalin, waarop rijke petroleumvelden zijn gelegen. .Het schijnt dat vooral het Japansche depar tement van oorlog en het departement van marine pressie op de regeering uitoefenen opdat Japan zoo spoedig mo gelijk het verlangde gebied zal verkrij gen. (Sachalin, dat ten N. van Japan ligt, is in tweeën verdeeld. De Z. helft be hoort aan Japan; de N. aan Sovjet-Rus land. Het schijnt, dat petroleum vrijwel uitsluitend in het Russische gedeelte wordt gevonden). De Berlijnsche correspondent van het Hbl. wee't omtrent de beraadslagingen van gister het volgende aan zijn blad te melden: Van zeer serieuze Duitsche zijde kre gen wij de verzekering, dat het eindre sultaat van deze besprekingen van he den vertrouwen wekt voor het verdere verloop van deze conferentie, die in hoofdzaak een informatorisch karakter heeft, en dat de houding der Engelschen te Berlijn tot dusver een zeer aangena- men indruk heeft gemaakt, zoodat van een gematigd optimisme na dezen eer sten dag gesproken mag worden. Intusschen bleven twee zeer belang rijke punten, de quaestie der bewape ning in het algemeen en die van Duitsch land in het bijzonder alsmede Duitsch- lands houding jegens den Volkenbonc nog voor den dag van Dinsdag .over. En of hier geen groote verschillen van op vatting voor den dag zullen komen, moet worden afgewacht. Het Duitsche standpunt kan in het kort als volgt worden samen gevat: Wat de bewapening betreft, erkent Duitschland geen verschil van rechten Duitschland blijft bereid zoowel tot ont wapening als tot verminderng van be wapening, mits dit voor alle staten op gelijke wijze geschiedt. In het Oostelijk pact ziet Duitschland door de daarmee te verbinden noodza kelijkheid van wederzijdsche hulp een bron van gevaar; Duitschland wil niet het risico loopen in buitenlandsche bot singen gewikkeld te worden, het wil ook niet dat in regionale overeenkom sten staten vertegenwoordigd zijn, die volgens hun geografische ligging daar in niet thuis hooren. Het geprojecteerde Donaupact mag niet verhinderen, dat zich tusschen Duitschland en Oostenrijk natuurlijke verhoudingen ontwikkelen en mag daar om ook niet de tegenwoordige verhou ding garandeeren; bovendien schuilt volgens Duitschland in dit pact het ge vaar, dat andere staten zich zullen men gen in Oostenrijksche binnenlanclsche aangelegenheden. Bij het luchtpact is Duitschland, ge lijk bekend is, bereid zich aan te sluiten. Wat tenslotte den Volkenbond be treft, over Duitschlands terugkeer kan pas gesproken worden nadat een be vredigende oplossing voor de beginselen betreffende de nationale veiligheid en het gelijke recht is verkregen. WEER EEN ITALIAANSCH ABESSIJNSCH GRENSCONFLICT. Zaterdagnacht is een Italiaansche grenspatrouille, bestaande uit een vice- brigadier en een mindere gestuit op een afdeeling gewapende Ethiopiërs, op een plaats, die ongeveer 300 m gelegen was Zes katholieken, viji sodalis ten, vier liberalen. Gisteravond om elf uur pas is het den Kabinetsformateur gelukt het nieuwe kabinet te vormen- De samenstelling wijkt iets af van de gisteren gepubliceer de voorloopige lijst. We laten hier de namen volgen: Paul van Zeeland (Katholiek): minis ter-president en minister van buiten landsche zaken; Emile Vandervelde (socialist), Pros per Poullet (Katholiek), Paul Hijmans (liberaal), alle drie ministers zonder portefeuille; Albert Devèze (liberaal): landsverde diging; Max-Leo Gérard (liberaal): financiën; Edmond Rubbens (Katholiek): kolo niën; Bovesse (liberaal): onderwijs en schoo- ne kunsten; Graaf d'Aspremont-Lynden; binnenl. zaken; Van Isacker (Katholiek): economische zaken De Bus de Warnaffe (Katholiek): land bouw; Soudan (socialist): justitie; Spaak (socialist): verkeerswezen en P.T.T.; De Man (socialist): werkloosheid en openbare werken; Delattre (socialist): arbeid en nijver held. Van deze groep zijn er vijf nog niet eerder minister geweest, n.l. de vier so_- cialisten en del heer Gérard. Wat de laatste betreft, deze is di recteur-generaal van het amortisatie fonds van de openbare schuld; dr. Sou dan, de socialistische minister van jus titie, is kamerlid van de Oostvlaamsche industriestad Ronse. Hij heeft in ziTn jeugd deel uitgemaakt van de liberale partij; prof. Hendrik de Man, socialis tisch minister van openbare werken en werkloosheidszorg, is de vader van het bekende „plan van den arbeid." Hij is hoogleeraar geweest in de sociologie aan de universiteit te Frankfurt a. d. M., doch bij de opkomst van Hitier moest hij Duitschland verlaten. Ver schillende zijner werken zijn aldaar in het openbaar verbrand. De nieuwe so cialistische minister van arbeid Delat tre is een gewezen mijnwerker, hij is thans secretaris-generaal van de mijn werkerscentrale en kamerlid voor Ber gen. Wat mr. Spaak betreft, die de porte feuille van transportmiddelen Tieeft aanvaard, deze nam onlangs ontslag als Kamerlid voor Brussel, om een tusschen- tijdsche verkiezing uit te lokken. Hij is leider van den linkervleugel van de soci alistische partij. iTabak Olie Konkikl. Schepen Industrie Unilever Amerika Rubber ObLMarkt- (Wettig gedeponeerd.) Aanranding van een vrouwelijke mak®" laar in diamant. In de gang van een der kantoorgebouwen in de buurt der diamatntbeuirzen te Antwerpen, is de vrouwelijke makelaar in diamant, Paula Tinberg, beroofd van een portefeuille met ruwe en geslepen diamanten, tóebe- hoorende aan verschillende kooplieden, voor een waarde van 11.000. Van de trap komende werd zij vastgegrepen door een man, gewapend met 'n revol ver. Hij dreigde te zullen schieten, wan neer ze niet onmiddellijk de portefeuil le overhandigde. Door schrik bevangen, voldeed ze aan den eisch, waarna de aanrander ijlings de vlucht nam. Na een paar minuten later tot bezinning gëko- men te zijn, deed de vrouw een aan klacht bij de politie. Zij bleek niet in staat een behoorlijke persoonsbeschrij ving van den dader te kunnen geven, waardoor het rechterlijk onderzoek be moeilijkt wordt. (N. R C.j Koning Leopold III opent de wereld tentoonstelling. De Brusselsche we reldtentoonstelling zal Zaterdag 27 April door koning Leopold worden geopend. DE REGEERING MOET FINAN- CIEELEN STEUN ZOEKEN Bü BE- NATIONALE BANK. De socialistische „Populaire" weet te melden, dat de ministerraad heden ver moedelijk een besluit z,al nemen over t opnemen van een groot staatscrediet bij de Bank van Frankrijk. Teneinde een deel der verhoogde militaire uitga ven te dekken, zou Flandin overwegen een voorschot voor den staat bij de Bank van Frankrijk op te nemen tot 'n bedrag van naar schatting 3 milliard francs. Deze maatregel zou noodzakelijk zijn geworden door de weinige vraag, naar de uitgegeven schatkistobligaties Mislukte vlucht uit 't Vreemdelingen legioen, Twee soldaten van het Vreemdelingenlegioen hebben een mis lukte poging gedaan te deserteeren. Zij wisten te ontsnappen uit het mi litair hospitaal te Oran (Algiers), sta len een motorboot en trachtten hier mede Italië te bereiken. De zee stond echter zoo hoog, dat de beide deser teurs gedwongen waren naar het land terug te keeren, waar zij een schuil plaats zochten. De politie ontdekte hen evenwel na vier uur zoeken. De vluchtelingen de den daarop nogmaals een poging te ont komen door te trachten zwemmend een voorbijgaand schip te bereiken, docb zonder succes. DE INVOERING VAN DEN ALGEMEENEN DIENSTPLICHT, Poolsch protest. De Berlijpsche correspondent van t Parijsche Journal meldt, dat de Pool- sche ambassadeur Zaterdagmiddag offi cieel bij minister Von Neurath heeft ge protesteerd tegen het herstel van den dienstplicht in Duitschland. De gezant verklaarde, dat deze maat regelen in Polen verontrusting hebben gewekt. Men acht het een ernstige over treding van het Verdrag van Versailles. DE POSITIE VAN HET DERDE RUK, Volgens Schacht niet slechter dan van andere landen. De minister van economische zaken en president van de rijksbank dr. Schacht heeft Zaterdag voor den Prui- sischen staatsraad een redevoering ge houden over den economischen toestand van Duitschland. Na de gebruikelijke inleiding over vre desverdragen, internationalen schulden last en deviezenmoeilijkheden zette hij o.m. uiteen, dat Duitschland in den. strijd om vervanging van den buitenlandschen handel door uitbreiding van de landsche markt door een voorbeeldig werkverschaffingsprogram met succes alles gedaan heeft om de werkloosheid naar krachten tegen te gaan. De geheele openbare instellingen, alles wat uitgaat boven eten en drinken, kunst, hygiëne, sport en alle mogelijke andere dingen overtreffen den levensstandaard van an dere landen. Duitschland wil van dezen levensstandaard niet af. Duitschland sta sle blij we sell zei hel he go ve I Dil vol de ee I ge teil m« del sti val on de| teil rii I onl ge ge bel rel m| la ui del be w I m I gel dil oil ail Pi m dil nil m| I E A

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2