s i GOESCHE COUBANT^ü binnenland. zeeland. kerknieuws. - onderwijs. sport. weer Ei me. TIMMERMAN oog- NUMMER 72. TWEE BLADEN. DINSDAG 26 MAART 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. PERSKRONIEK. SOES. VLISSINGEN, WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. SCHOUWÈN-DUIVELAND. Hardvochtig. OOSTKAPELLE. NIEUWE KWARTAAL-ABONNE'S gratis. Het iSeaSs. lamtiHudM is en blijft i, De Kat, fulpen, J. Blauwe F 116. areau van A. Heers- Belasting- 3 227. Delft G Kieboom, uto, Bec- utel, Flip- J. Wes- Jongens- ofplein E Breestraat t. opr. v. Z.V.L. en Britannia Flierefiui- Schutters- g 27 Mrt. Bigge- Optreden iy en 'n rg- Ge v Patrimo- Hagoort. •e Verga- burg spr, ercurius" rkundige Joemanj. wen, afd. ide. chit- dea ancs ijzen kpril valt, rden rting nnen Vi'burg W H Ticciuviichc MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg, telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. DE NOOD DER MIJNEN. Minister Van Lidth de Jeude stelt zich op de hoogte. De nieuwe minister van Waterstaat, ir. Van Lidth de Jeude, heeft Maandag middag eerst de mijndirecties en vervol gens de besturen der mijnwerkersbon den in speciale audiëntie ontvangen. De ze audiëntie was bedoeld als een ken nismaking. Echter zijn uiteraard de toe standen in het mijnbedrijf uitvoerig ter sprake gekomen, Voor den nieuwen be windsman diende deze audiëntie dan ook tevens als een gunstige gelegenheid om zich omtrent de behoeften en noo- den van het mijnbedrijf nader te oriën- teeren. Overigens vernam Het Handelsblad nog, dat het rapport der deskundigen over de eventueele hulp, welke de regee ring zou moeten verstrekken aan het Mijnwerkersfonds, dat aanvankelijk vóór 1 April a.s. gereed zou moeten zijn, op dien datum nog wel niet aan de regee ring zal kunnen worden uitgebracht. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen de laaiste steunuitkeering aan den tuinbouw over de producten van 1934 plaats hebben. DE F 36 IN DEN DIENST AMSTERDAM—BERLIJN. De „Arend", de nieuwe vier-motorige F XXXVI van de K.L.M., is Maandag op den gewonen lijndienst Amsterdam Berlijn in dienst gesteld. Te half tien van Schiphol vertrokken, landde het toestel na een prachtige vlucht, welke slechts ruim twee uur duurde, op het Tempel- hofer-vliegveld, waar voor de nieuwe verkeersmachine groote belangstelling bestond. De Nederlandsche gezant en zijn echtgenoote mr. J. P. graaf en gra vin Van Limburg Stirum waren bij de eerste verschijning van de „Arend" in de Duitsche hoofdstad aanwezig en maakten met het toestel, evenals ver scheidene Duitsche journalisten, een rondvlucht boven Berlijn. Het toestel, bestuurd door Scholte en Meinecke, keerde 's middags volgeboekt dus met 32 passagiers, naar Amsterdam terug en volbracht deze vlucht, waarbij men met veel tegenwind had te kampen, binnen de drie uur. MELKBROOD-ACTIE, Dezer dagen is te Groningen een ver gadering gehouden van de centrale pro- paganda-commissie voor het gebruik van melkbrood in Groningen met de plaatse lijke propaganda-commissie uit die pro vincie. De bijeenkomst werd bezocht door circa 170 genoodigden, waaronder 40 burgemeesters. Medegedeeld werd, dat er thans over de geheele provincie 21 plaatselijke commissies werken. In totaal zijn circa 750 personen rechtstreeks bij deze per soonlijke propaganda betrokken gewor den. Over de voorloopig bereikte resultaten was men tevreden. Hoewel nog niet alle gegevens konden worden verzameld, bleek het melk- brood-gebruik reeds gestegen van niets of weinig tot 70 a 80 pet. Namens het crisis-zuivelbureau te 's Gravenhage werd door den heer J. L. Verhagen candidaat-notaris een in leiding gehouden over de organisatie van deze propaganda .over het geheelej land. Spr. wees er op, dat vóór den oor log in Nederland bijna uitsluitend melk brood werd gebakken, in de oorlogsja ren moest ons volk zich met waterbrood vergenoegen en sindsdien is het grooten- een waterbrood-etend volk geble ven. Niet minder dan 70 a 75 pet. van de Nederlandsche bevolking eet water brood. Wij zijn het melkbrood ontwend. In Friesland is door de propaganda het verbruik van melkbrood van 20 pet. tot boven 60 pet. gestegen. Ook in de overige provincies behoeft een dergelijk succes niet uit te blijven- De ministerpresident dr. H. Coiim is hedenmiddag voor enkele weken met binnenlandsch verlof uit Den Haag ver trokken. De nieuw benoemde hoofdinspec teur van politie te Amsterdam, de heer A. Luteijn, afkomstig uit G r o e d e heeft Maandagmorgen zijn functie aan vaard als chef van het bureau Adelaars- weg. Bij wijze van attentie van het ka der en enkele agenten vond hij, toen hij zijn intrede deed, bloemen op zijn schrijf tafel. Wilt U zonder pijn loopen, dan Timmerman's zes teenenschoenen koopen, Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleir.e Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. ■85E8 A 11 pón Bellamypark 54, Vlissingen. (Ingez. Med.) EEN RAAD VOOR DE LUCHTVAART. 14 en 15 Mrt. j.l. hebben wij een plei dooi gevoerd voor de onverwijlde instel ling van een Raad voor de Luchtvaart- Thans wordt onze aandacht er op geves tigd, dat „Het Volk" van 12 Febr. j.l. in geheel denzelfden geest geschreven heeft. Wij ontleenen aan die beschou wingen alsnog het volgende; (n-s.) „Een volledig technisch rapport" vraagt „The Aeroplane". Bezitten wij op dit ogenblik niet reeds een volledig technisch rapport? Wie is dr. ir. H. J. van der Maas? Welke was de opdracht, die hij ont ving van het departement van Water staat, van de Nederlandse regering der halve? Ongetwijfeld heeft deze geluid; een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de ramp. Dr. Van der Maas is een onzer knapste vliegtuig-deskundigen, de man, die beslist over de vraag of aan vliegtuigen het brevet van luchtwaardig heid wordt uitgereikt of niet- En zou zijn rapport dan geen „volledig technisch rapport" zijn en slechts een voorlopig, dat thans aan een commissie moet worden ter hand gesteld om er. opnieuw een onderzoek naar in te stel len? Wij moeten zeggen, dat wij niet bijster geimponeerd zijn door deze commissie waarvan geen der leden grote deskun digheid op het gebied der verkeersvlie- gerij toegeschreven mag worden. Maar zelfs al waren zij stuk voor stuk deskun digen van de eerste rang, zelfs dan blijft het verwonderlijk, ja dwaas, om een rapport van een der erkend knapste in genieurs van de Rijksstudiedienst voor de luchtvaart, daarvoor ter zijde te schuiven. Waarom dit getalm? Waarom deze ge heimzinnigheid? Als er ter zee een ongeluk gebeurt, wordt er een onderzoek ingesteld voor de Raad van de Scheepvaart. Dit onder zoek is openbaar. Waarom geen Raad voor de Lucht vaart ingesteld en naar elk ongeluk in de lucht of met vliegtiligen in openbare zitting een onderzoek ingesteld? Scheepvaart en luchtvaart zijn gelijk waardige zaken. Waarom geen gelijk waardige behandeling? Met geheimzinnigheid en doofpot- politiek is niemand gediend. Zeker de Nederlandse luchtvaart niet- Afgezien nog van de fantastische of fantastisch- lijkende veronderstellingen, die reeds alom rond dit „Uiver"-drama opgebouwd worden. Zeeuwsche Ver, v. Luchtvaart Gisteravond vond in Hotel Britannia te Vlissingen een bijeenkomst plaats van op Walcheren woonachtige leden der Zeeuwsche Vereeniging voor Lucht vaart. Daar is besloten tot oprichting van de afd. Walcheren der Z.V.L. Het bestuur der nieuwe afdeeling is als volgt samengesteld; C. A. v. Woelderen, Vlissingen, voorz.; dr. S. S, Smeding, Middelburg, vice-voorz.; ir. F .H. Holle-* man, Veere, secr.; L. H. C. baron van Randwijck, Midb., penningmeester; Arie Smit, Vlissingen, Bensink, Vlissingen; jhr. v. Doom, Souburg; Elout, Domburg; L. A. Stofkoper, Middelburg en R. Gast' vliegveld Vlissingen, bestuursleden. Na afloop der huishoudelijke vergade ring heeft de heer Smeding een serie lichtbeelden, betrekking hebbende op de Zeeuwsche Luchtlijn, vertoond. Bij het bestuur der Z.L.V, is tevens bericht ontvangen van de 21 Maaart jl. Als ik 't dankzeggen moet, dan denk ik over den modernen tijd. maar liefst als over alle andere tijden, die op hun beurt modern waren, en ons in ver sneld tempo als rariteiten worden voorgesteld. Dat ze tijdelijk zijn, en onvermijdelijk zooals ze zijn, en schoon van onsterfelijke verwach ting Top Naeff. plaats gehad hebbende oprichting van de afd. Zeeuwsch-Vlaanderen- W e st der Z.L.V. Het bestuur dier af deeling is samengesteld als volgt: M. Wagto, Groede, voorz.; D. H. van Zuyen Breskens, vice-voorz.; C. M. v. d. Broecke, Aardenburg, secr.; A. Brons wijk, Oostburg, penningm.; J. C. L. A. Berkers, Sluis; T. Buskop, Oostburg; M. W. Jongsma, Groede; A. I. Leenhouts, Retranchement; L van Melle, Breskens; J. Mijs, Oostbuxg en J. M. Willemsen, IJzendijke, leden. Op beide vergaderingen boekte de Z.L.V. enkele nieuwe leden. Op Dinsdag 2 April a.s. houdt de vereeniging van directeuren van maat schappelijk hulpbetoon in Nederland in het Schuttershof alhier een vergadering. Daarin zal de circulaire van den minis ter over „den ruimeren aanslag" voor kerke ijke, particuliere en burgerlijke instellingen van weldadigheid worden besproken. De referendaris van het dep. van sociale zaken, de heer G- W. F- van Hoeven zal een inleiding houden over het doel en de strekking van deze circ ï- laire. Een huishoudelijke vergadering zal hieraan vooraf gaan. Het aantal werkloozen te Vlissin gen neemt nog geleidelijk af en is thans tot 1179 verminderd, dat is 42 minder dan de vorige week, onder de 1179 inge schrevenen zijn 101 werkzaam in de werkverschaffing- BRAND. OOSTKAPELLE. Heden, Dinsdagmor gen, ontstond brand in de spekrookerij van den heer F. C. de Roo. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, duurde het toch lang voor dat de slangen op de waterleiding ge plaatst waren. Het gebouwtje was uit gebrand eer water kon worden gege ven. Oorzaak onbekend. NIEUW EN ST. JOOSLAND. Gister avond hield de N.S.B. alhier een open bare vergadering, waarin als spreker optrad ir. Varekamp uit Amsterdam. On geveer 70 personen waren aanwezig. Verschillende vragen werden door den spreker beantwoord. NOODLOTTIG. DRIEWEGEN. Maandagmorgen wa ren de landbouwer M. en zijn zoon be zig houten palen in den grond te slaan. De zoon stond op een wagen en sloeg met een groote houten hamer op de pa len, die zijn vader dan vasthield. Plot seling vloog toen de slegge van den steel en kwam terecht op het hoofd van M. Deze stortte bloedend ineen. Dr. Folmer, die spoedig aanwezig was, con stateerde een zware hersenschudding. De toestand van den heer M. is zeer ernstig. HEINKENSZAND. De muziekvereeni- ging „Euterpe" alhier hield haar jaarver gadering o.l. van haar voorzitter den heer Griep. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat ontvangen is 218 en uitgegeven 182. Goed slot 36* Aan het bestuur werd opgedragen na te gaan in hoever het mogelijk is de muziektent op te knappen. De heer Van Iwaarden vroeg, of het niet mogelijk is, dat bij deelneming van Euterpe aan con coursen steeds één of meer bestuursle den, buiten de bestuurders uit de wer kende leden, aanwezig zijn. De voorzit ter zegde dat dit zooveel mogelijk het geval is, doch dat het niet altijd moge lijk is dat hij of één der overige bestuur ders aanwezig is bij den aanvang van het concert. Door hetzelfde lid werd ook gevraagd waarom de uitslag, van den ten bate van het gezelschap gehouden ba zar, niet is gepubliceerd. De voorzitter zegde, dat het bazarcomité de zuivere opbrengst aan het bestuur der vereeni ging heeft voorgedragen, doch dat hij geen reden vond, om dit te publiceeren. Bij een volgende jaarvergadering wor den de cijfers in de rekening van den penningmeester teruggevonden. De le den gaven in overweging nieuwe leden op te roepen en eenige leden die door het slechte repetitiebezoek afbreuk doen aan het gezelschap zoonoodig na waar schuwing als lid te schrappen. Met den wensch der leden zal in dezen rekening worden gehouden. Tot bestuurslid werd herkozen de heer P. A. Bil. COLIJNSPLAAT. De collecte voor 't Koningin Moeder Herdenkingsfonds heeft opgebracht f 170. De politie te BruinisSe heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een vader, die zijn twee kinderen beneden de 10 jaar, een dezer dagen in den la ten avond buiten de deur zette, de wo ning afsloot en de kinderen hulpeloos achterliet. De Medische Zending. Het bestuur der Lutherse Jongedames- vereeniging te Middelburg verzoekt ons plaatsruimte voor het volgende: (n.s.) De grote geldelijke moeilijkhe den, waarmee de huidige regering te kampen heeft, noopten haar, verschillen de subsidies te besnoeien of geheel te schrappen. Onder dit besluit lijdt ook de Medi sche Zending. Deze ziet zich daardoor genoopt, de meest nodige geneeskundige hulp aan de lijdende mensheid in onze Oost te onthouden, als er niet vriende lijke voorstanders gevonden worden, die de tekorten willen helpen dekken. Daar om wordt nu Woensdagavond in de Lut herse Kerk aan de Bree te Middelburg een avond gehouden ten bate der Me dische Zending. Als tijdelijk onderwijzer aan de Geref. School (Heerengracht) te Mid delburg is benoemd de heer Van Maldegem te Oostkapelle, vroeger te Middelburg woonachtig. Hij zal de plaats innemen van mej. Van Wijck, die door het vertrek van den heer Kense met April wordt overgeplaatst naar de school Gravenstraat. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent E, FLIPSE HOCKEY. MiddelburgVenlo 03. Een slechte wedstrijd, een slechte lei ding, een verdiende nederlaag, en de degradatie welhaast onvermijdelijk; zie daar het resumé van Middelburg's eer ste degradatie-wedstrijd. Venlo ontplooide onmiddellijk haar onstuimigste spej en Middelburg zette zich tot verdedigen. Doch de achterhoe de had ditmaal niet haar beau-jour en vele angstige momenten culmineerden in Venlo s eerste doelpunt, dat de Zeeuwsche rechtshalf op zijn geweten had. Ook Middelburg wist zich daarna los te werken en bedreigde het doel der gasten, doch zonder succes; eenige goe de schoten gingen over en naast. De di verse strafcorners werden te zacht aan gegeven, zoodat ook hieruit niet ge scoord kon worden. Bovendien greep de Venlo'sche doelman herhaaldelijk zeer goed in. Ondertusschen scoorden de gasten door een fout van den links back op zeer fraaie wijze het tweede doelpunt In de tweede helft oefenden beide par tijen beurtelings overwicht in het veld uit; doch de omzetting in de Middel burgsche gelederen bracht al evenmin succes, terwijl daarentegen Venlo nog maals het kwieke keepertje wist te ver schalken. In de Middelburgsche voorhoede zat hoegenaamd geen verband, de rechter vleugel vooral was zeer zwak. Hoeveel beter daarentegen was het positie kie zen der Venloërs, bij wien vooral de midhalf uitblonk. De achterhoede van -# Wie zich thans per kwartaal op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 APRIL A.S. VERSCHIJNENDE NUMMERS Middelburg, 26-III-'35. Maandag hoog ste luchttemperatuur 10.8 °C (52 °F); laagste 6-6 °C (44 °F). Heden 9 h; 8.5 °C; 12 h: 10 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 775 mm; laag ste 774 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772.8 mm te Le Havre en München; laagste 742.6 mm te Hernosand. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige winden uit W.- richtingen, nevelig tot zwaar of half be wolkt, aanvankelijk nog kans op regen buien en iets kouder. Zon op: 5 h 52; onder: 18 h 21. Licht op: 18 h 51. Maan op: 1 h 08; onder 8 h 03. L. K.: 27* Maart. (9 Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 3" min. latei fS Springtij.) Maart. Hoogwater Laagwater. 26 4.47 17.15 11.23 23.40 27 5.36 18.08 12.08 28 6.41 19.19 0.35 13.05 en Laagwater te Wemeldinge. Maart. Hoogwater Laagwater. 26 6.34 "19.01 0.00 12.22 27 7.17 19.48 0.44 13.09 28 8.13 20.53 1.36 14.07 Di. Wo. Do. Hoog Di. Wo. Do. Bij apothekers en drogisten in verpakkingen van 10, 30 en 60 tabletten. (lngez. Med.) Middelburg herstelde zich na de rust geheel en het keepertje redde herhaal delijk zeer voortreffelijk, doch hij moet nog iets beter den bal wegwerken. In dei voorhoede schieten echter techniek en vooral tactiek hopeloos te kort, ondanks 't goede verdeelen van den mid-voor. Van de halflinie laat het plaatsen nog te wenschen over. De leiding was zeer zwak, tallooze overtredingen passeerden ongemerkt, en, wat erger was, tegen gevaarlijk en onbesuisd spel werd ganschelijk niet op getreden. Zoo verviel het enthousiaste spel der gasten in onnoodige wildheid, waarop Middelburg reageerde met een even laakbaar ruw spel. Een meer erva ren en strengere leiding zou dit voor komen hebben en Venlo zou evenzeer verdiend gewonnen hebben; de goede spelkwaliteiten en het enthousiasme van deze ploeg maken haar een plaats in de eerste klasse wel waard. Voetbal. Wedstrijduitslagen Z. V. B, Zaterdag: ZCS 2ZSC 1 03. Veere 2Serooskerke 30. Zondag: le kl. B: Terneuzen 3 Corn. Boys 51. le kl. C.: SchoondijkeBreskens 2 26. Overgangski.: Zeeuwen 3Zeelandia 3 91; DomburgEiland Boys 2 60; RCS 2Middelburg 4 26. 2e kl. A, Vlissingen 4RCS 3 21; Zeelandia 4Middelburg 5 14. 2e kl. B: Goesche Boys 2Hansw. Boys 12; KattendijkeKruiningen 17; Zeeuws. Boys 2Ellewoutsdijk 24; HeinkenszandCortgene 41. 3e kl. A: Zeelandia 5RCS 4 90. BILJARTEN. Te Amsterdam hebben wedstrijden plaats gehad om het Europeesche bil jart-kampioenschap driebanden. Het resultaat is dat de Franschman Lagache alle 8 partijen won en ongesla gen den titel heeft veroverd. Hij heeft tevens het Europeesch record algemeen

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1